Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR413.74 FtUSD396.67 FtCHF443.85 FtGBP498.5 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Az lemaradt,hogy a fásításból fakitermelés záradékolt visszaküldött "engedélyel" érvényes. Viszont felügyelete válogatja,van olyan is,hogy ugyanugy kezelik mint az erdőgazdálkodók fahasználatát,miszerint a beküldött tervre ha 30napon belül nem szólnak vissza,akkor indulhat a munka. Ezért hívd fel őket,konkrétan a területileg illetékes felügyelőt.
Már vagy 3 hete elültem a Bejelentés fásításban tervezett fakitermelésről, tulajdoni lappal és térképmásolattal és még mindig nem küldtek semmit.
Rossz dokumentumot küldtem volna?
Tudnátok ajánlani valakit Bács-Kiskun megyében, Császártöltés környékén aki Tuskó maróval rendelkezik és munkát vállal vele? Milyen áron dolgozik egy ilyen gép? Elhagyott szőlő területet rakatnék rendbe vele, annyira tarackos, hogy a tőkevágó nem bírja.
Hellotok új vagyok a oldalon vettem 2 hektár akacost termelés alatt van úgy kb 15 éve ültettek 3000 nm kiszeretnek vettetni a termelésből át szeretném minősíteni azt tudom hogy engedély kell a erdeszetol de hogy mégis meg agyák vagy csak csereültetesel? És ha igen akkor saját földre kell ültetni a csere fákat?
Azóta megalakult az Akác-koalíció. Rég volt ilyen nagy összefogás. Méhészek, erdészek, gazdálkodók. Eszméletlen, hogy ezt bárki kitalálta. Rengeteg ember megélhetését, és a magyar akácmézet is veszélybe sodorják...
az akác rendkívül aggresszívan sarjasodik, ha kell ha nem.
tuskóról, gyökérről, bármiről.
szerkezet átalakításkor pontosan emiatt a tulajdonsága miatt hálátlan fajta, mert nagyon nehéz megszabadulni tőle.
szóval ha szaggatás után nem kezdett el sarjadni akkor nagyon valószínű hogy azért mert már "döglöttek" voltak a fák.
Ennek alapján én magamrészéről csemete ültetést tartanám megfontolandónak. nem olcsó, de a büni rosszabb.
így legalább biztosan benne leszen a fa.
Meg kéne normálisan szaggatni,bár nem tudom milyen állapotú volt az állomány rajta. Lehet sok volt már a száraz,lehet kiöregedett állomány volt. Utobbi esetben telepítéssel jobban jársz.
Nem lett visszataposva, tárcsázva sem. Akkor mit lehet még vele kezdeni, jövő őszre állománynak kéne benne lenni mert letelik a 2 év és jön a bünti. Tuskózás szántás ,palánta, vagy van még valami alternatíva
Urak. 2012 novemberében kitermelt akácerdő, 2013- ban koratavaszonn meghúzva a sorköz lazítóval , nem akart fakadni. Mi a teendő, van még rá esély hogy idén fakad ? Tuskóról hajt, le is lett verve.
Bejelentés fásítás,vagy szabadrendelkezésű erdő létesítésére (utóbbival jobban jársz szerintem,Erdészeti hatóság)
Bejelentés MVH felé a támogatási rendszerből kivonásra
Földhivatal,művelési ág váltás.
Érdekelne,hogy jelenleg szántóként nyilvántartott terület fásításához,milyen engedély,engedélyek szükségesek?
A parcella nem egészen fél heki,igazából erre lenne alkalmas,méhésztanyával párosítva.
Tiszteletem!
Új vagyok itt a fórumon, lovas fakitermeléssel foglalkozom lóval vontatót darus kocsival közelítünk, rönkös állományba is. Hátha érdekel valakit a közeljövőben .:)
megvan a maguk helye,
ahol csak méteres méretre vágott tüzifát kell gyártani,
egyből szállítod el nap végén, és napközben kinnt vagy velük.
oda tökéletesen megfelelnek.
természetesen csak tarvágásba, akácba, oda is csak ha szerkezet átalakítás lesz a vége. mert akkor úgyis tuskózni kell, és nem érdekes hogy az ilyenek nem szokják visszavágni a tuskót ahogy kell, sőt mivel nem hajlik a derék szépen szögbe vágnak, kifogástalanul gyilkolja a gumit.
akkora tercia való nekik amivel végeznek 1-2 nap alatt, akkor nemtudnak mit el okoskodni belőle.
van az olcsó brigádoknak egy másik vállfaja, akiknek van melójuk évközbe de egészen más. és csak a szabad kapacitást kötik le kvázi önköltségen.
van köztük olyan amelyik tud dolgozni, és csak azért nincsen jobban felszerelve mert nem éri meg neki a befektetés. ott sajnos csak a szakmai háttér és természetesen az érdeklődés hiányzik.
nem volna ferr ha őket nem említeném.
sajnos velük is kinnt kell lenni, és 3000 ről hamar 3500 nál találod magad ha valóban jó munkát akarsz velük végeztetni.
de ez csak akkor működőképes ha van időd kinnt lenni, és megvan a szakmai háttered hozzá. Ha így is van, ettől még ők profik nem lesznek, de egyrészt nem vezérli őket bitang gondolat, másrészt a műszaki felkészültség sem javul. De hangsújozom, ezek általában nem rosz emberek, csak nem áll érdekükben a mellékes tevékenységbe invesztálni anyagi vagy szellemi tőkét. Ismerek ilyet is. És nagyon is elismerem a munkájukat is. Abban a megtiszteltetésben van részem hogy ők is elismerik a mi munkánkat. ami ritka ebben a szakmában.
Köszi szépen a részletes választ!
Van itt olyan brigád, akire illik, akit mondasz. Cserélődő emberek, 3000-ért vállalják, gépek műszaki színvonala kérdéses.
a profik általában fel vannak szerelve egy praktizáló erdésszel akinek utánna lehet járni. azonkívül az erdőfelügyeletnél is biztosan van aki tudja őket ajánlani. azonkívül számlaképesek, és nem tudnak azonnal munkába állni. mert nem vándor cigáyok, hanem van akár többhavi munkályuk előre.
ha gyérítés és úgy kezdik hog vonszolni akarják és nem jelölik ki előre mit vágnak eleve küld el őket. több kárt okoznak mint hasznot.
akácot gyéríteni 4000-4500 tüzifa része, 6000-6500 az oszlop része.
tarvágásban ez van ahol ugyanannyi, ha olcsóbb akkor sem kevesebb 4000 nél.
nyár gyérítés, attól függ mekkora fák azok. ártéren ebből lehet 150 es kivágás és tüzifa választék. tüzifa 2 méteres.
4200 lenne az ára így látatlanba.
aki 3000 ért vállal bármit és nemtud referenciát mutatni, azonkívül egy feltűnően szakadt traktorral állít be, se csörlő, se egy darus gép, csak egy darab drótkötél, azzal nem érdemes semmitse csináltatni.
egy-két kivétellel csirkefogók akik az ő áruk és a korrekt munka ára közti hézagot a műszakvégi falopással egyenlítik ki.
jellemzően tizenfős brigáddal vonulnak fel amiből 4-6 fő szinte naponta cserélődik.
profi brigádban nem kell sehova 6 embernél több.
Kb. mennyiért vágják erdei köbméterét a profik, ha:
- tarvágás v. ritkítás
- Könnyen megközelíthető terület, földút mellett van az erdő
- szállítani sem kell, csak bedepózni az út mellé
Tulajdonképp viszonylag szabad vagyok, igen. :) Készülünk a tavaszra, dolgozunk most is, mert 1 fóliasátrat átfűtünk egész télen, de ez napi néhány óra munka.
Szilveszter után felrakom a szárzúzót és letisztítom a területet. Ha még mindig jó idő lesz, akkor megszántom a kis géppel. Nagy traktor oda úgyse fér be. Közben megkérdem itt a környéken, van-e csemete.
15 ha 6 éves ártéri erdőben lévő nyarast kell gyérítenem. 2 hónapja lett tárcsázva nem elhanyagolt területről van szó, Szolnok vagy kecskemét környékén milyen hasznosítást és értékesítést javasoltok? Ha van olyan brigádotok vagy elérhetőségetek aki megbízható azt megköszönném.
figyelj, most elvileg akkor totál ráérsz.
nem mondom hogy szabvány eljárás, de szántsad meg most, aztán március első pár napja fele meg majd hamar beülteted.
tavaj már február közepétől sem volt fagy.
azért ezek nem dísznövények, sőt, az akác a kifejezett igénytelensége és kifejezetten erőteljes túlélő képessége miatt került ide amerókából.
kb. 2 hektáros tarra vágott területet kell a tavasszal beültetnem. (ostorfa volt benne) Mennyi csemete kell ehhez?
Egy soros lazítóval ezt területet meg lehet húzatni?
Hát mi tudunk dolgozni keményen, napszámost nem szívesen fogadok, mert a környéken nehéz megbízhatót találni. Viszont ha 500-1000db-ot el tudunk rakni ketten 1 nap, akkor ezeket a kis területeket 1-2 nap el tudjuk ültetni.
Lehet ültetni akár decemberben is, ha nem fagyott a föld, ugye? Gyümölcsöst én telepítettem már januárban, 100%-os eredéssel.
Válasz #987. hozzászólásra
Egyáltalán nem túlzás.Saját 30 éves tapasztalatommal próbálok itt segíteni.1000db csemetét egy ültető pár simán elültetett Zemplénben hegyvidéki,köves környezetben.
Akik nekem dolgoztak, azok már elültettek már eddig jópár Ha-t. Minden úgy volt csinálva, ahogy írtad.
Szerintem erős túlzás amit írtok, mert én 3 napot csináltam,ott voltam velük végig, ennél nem lehet gyorsabban csinálni. Azt hozzá kell tenni, hogy 500 m hosszon volt 6 sor a 20m széles erdősávban, szóval nem kevés.
Volt olyan rész ami nem hasításra esett stb. ott olyan volt mint a beton.
A párcsere az igaz lehet, mert nem érzem a talpam.
Válasz #983. hozzászólásra
gyökérdarabok helyett csemetét is tehetsz a barázdafalra, aztán a 4-5. barázdába ugyanígy. teljes területet felszántottad és a telepítés is megvan. Tiszta a terület, egyszerű a tisztántartása és a sorok is párhuzamosak.
az kemény hallode, nekem kőrist ültetnek 4 en 2000 et ékásóval :D
és erdőben.
lehet rosz volt a takitka.
párokban kell dogozni.
egyik lenyomja az ékásót tövig, majd előre tolja.
a másik az ékásó "mögé beteszi a csemetét,
utánna lehet kihúzni az ékásót.
a csemetével töltött luk mögé kell újra lenyomni, és előre tolni.
evvel meg is van a tömörítés.
200 darabonként cserélnek.
azért kell egykésessel meghuzatni a barázdát hogy egyenes legyen, meg ott puha a föld, gyorsan lehet ékásózni.
ahogy Te is írtad, az akác mindíg hajlamos gazosodásra.
én is említettem.
kell a tárcsa a sorközbe.
ültetés előtt sem árt ha telibe fel van tárcsázva, mielőtt az 1 késes jön.
ha nem akar valaki pénzt költeni a telepítésre, és az eredmény se 100% ban érdekli, nem a legjobbra törekszik, akkor kell egy kistraktor, egfejes ekével. húzol vele egy barázdát, az lesz a sor.
veszel gyökérszecskát, megáztatod egy estére teli vízben, majd másnap teleszórod a barázdát, és az ekével húzol mellé mégeggyet, ezzel betemetve a gyökérszecskát. Utánna a traktorral végigmész rajta, evvel be is tömörítetted.
Ennek a lényege puszta matematika. olyan mennyiségből elég ha kis százalék sikeresen megtud eredni, az is bazi sűrű lesz. a természet meg majd végzi a dolgát.
de ezt a megoldást nem ajnálom, csak ha valami olyan helyről van szó ami tényleg csak azért van hogy legyen. Kedeti szikesedés, rosz talajminőség, félreeső helyen ahol nem szándékoznál semmitse csinálni amúgysem. ez ha még +ba aszályos homokos terület eleve akkor ápolni is felesleges, 1 darab szárzúzással elvan.
de az eredmény tükrözi a befektetett energiát.
Mi most fejeztük be a telepítést. Árbóc akácot ültettünk ki 1 Ha-ra 5000 db-ot.
1 késsel lett meghúzatva, ebbe lett ültetve ékásóval az akác. Senki nem vállalta a szántást, illetve a tárcsázást, így a sorköz nem volt letakarítva. Igencsak mereszteni kell a szemedet, ha a gazban meg szeretnéd látni az ültetést...
8 ember 2000 db-ot tud elültetni egy nap, közbeiktatott ebédszünettel együtt.
Az ásókat kölcsön kaptam, a kuliknak szerintem nálatok is öccáz per óra a tiszletletdíjuk, 10 órával lehet számolni per koponya...
Köszi! Túl sok pénzt nem akarok rászánni, az ápolásra kevés időm van szezonban, úgyhogy inkább erősebb csemetét veszek, ha érdemes. Van szárzúzóm, tárcsám viszont nincs. Szóval elvileg le tudom kaszálni a sorközöket.
Attól függ, mennyi pénzt szánsz rá, milyen talajelőkészítést csinálsz. Ha kisebb gyomododás várható, elég a kisebb, ha erősen gyomosodik, akkor nagyobbal érdemes telepíteni. 1m-nél nagyobbal nem érdemes, ékásóval nem tudod ültetni. 60/100-ast már megkapod 13-14 Ft-ért. Nem kell gyökfőig visszavágni, max. 20-25 cm, ápolásnál látod a sorokat.
Köszi neked is a tanácsot, hát ebből majd talán következő ősszel lesz valami, előbb ki kell tisztítanom a területeket. Akkor annyira a mag se olcsó, ha elrontom a kezelést, akkor már nem is éri meg, értem.
Mekkora csemetét érdemes venni? 30-40cm-es van itt a közelben 10Ft körül, de van aki a 70-80cm-es suhánra esküszik. Tényleg totál vissza kell vágni a talajfelszínig?
Vásárolhatsz magot is, 5.500,- + Áfa áron. Származási bizonyítvánnyal együtt. Ha magad akarod a csemetét megtermelni, regisztrált csemetetermelőnek kell lenned, nem biztos, hogy megéri szórakozni vele. 1 kg magból 7-15.000 db csemetét tudsz előállítani, de most van elég az országban, tavasszal olcsón is tudsz venni.
Ültetés előtt, ha visszavágod jobb lesz az eredés, rendesen vissza kell tömöríteni a talajt, ne maradjon a gyökér körül levegős rész.
Telepítésnél elég 70-80 cm-ként ültetni, 1,5 m-es sortávnál. Ha sűrűbb, akkor kb a fele kipusztul, mivel az akác nem bírja az árnyalást. Ezt célszerű ápolásnál is figyelembe venni, ne hagyd, hogy felverje a gaz. A sort nem muszáj kikaszálni, aszályban jót tesz a talajárnyalásnak. 1-2 év alatt felnő és nem kell már ápolni. Később már csak az alászorult egyedeket kell kicsapni az állományból, hogy egységes legyen.
4475 hozzászólás
Válasz #1024. hozzászólásra
Az lemaradt,hogy a fásításból fakitermelés záradékolt visszaküldött "engedélyel" érvényes. Viszont felügyelete válogatja,van olyan is,hogy ugyanugy kezelik mint az erdőgazdálkodók fahasználatát,miszerint a beküldött tervre ha 30napon belül nem szólnak vissza,akkor indulhat a munka. Ezért hívd fel őket,konkrétan a területileg illetékes felügyelőt.
Válasz #1024. hozzászólásra
30napjuk van rá... hívd fel őket telefonon
Már vagy 3 hete elültem a Bejelentés fásításban tervezett fakitermelésről, tulajdoni lappal és térképmásolattal és még mindig nem küldtek semmit.
Rossz dokumentumot küldtem volna?
Helló!
Tudnátok ajánlani valakit Bács-Kiskun megyében, Császártöltés környékén aki Tuskó maróval rendelkezik és munkát vállal vele? Milyen áron dolgozik egy ilyen gép? Elhagyott szőlő területet rakatnék rendbe vele, annyira tarackos, hogy a tőkevágó nem bírja.
Köszönöm
Hellotok új vagyok a oldalon vettem 2 hektár akacost termelés alatt van úgy kb 15 éve ültettek 3000 nm kiszeretnek vettetni a termelésből át szeretném minősíteni azt tudom hogy engedély kell a erdeszetol de hogy mégis meg agyák vagy csak csereültetesel? És ha igen akkor saját földre kell ültetni a csere fákat?
Azóta megalakult az Akác-koalíció. Rég volt ilyen nagy összefogás. Méhészek, erdészek, gazdálkodók. Eszméletlen, hogy ezt bárki kitalálta. Rengeteg ember megélhetését, és a magyar akácmézet is veszélybe sodorják...
Moderálta: BNC (4849) 2014-01-28 12:09:04
Válasz #1010. hozzászólásra
az akác rendkívül aggresszívan sarjasodik, ha kell ha nem.
tuskóról, gyökérről, bármiről.
szerkezet átalakításkor pontosan emiatt a tulajdonsága miatt hálátlan fajta, mert nagyon nehéz megszabadulni tőle.
szóval ha szaggatás után nem kezdett el sarjadni akkor nagyon valószínű hogy azért mert már "döglöttek" voltak a fák.
Ennek alapján én magamrészéről csemete ültetést tartanám megfontolandónak. nem olcsó, de a büni rosszabb.
így legalább biztosan benne leszen a fa.
http://www.piacesprofit.hu/klimablog/mi-lesz-az-akaccal-kiirtana-az-unio/
Válasz #1017. hozzászólásra
Jó, úgy értve hogy csemetének kellene lenni, mindegy lényeg hogy idén valamit kezdeni kell.
Válasz #1014. hozzászólásra
Ha jól tudom a második évben csak el kell kezdeni a fásítást?
Válasz #1015. hozzászólásra
Szia . Igen elég öreg volt, sok volt a beteg. Azért köszönöm.
Válasz #1014. hozzászólásra
Meg kéne normálisan szaggatni,bár nem tudom milyen állapotú volt az állomány rajta. Lehet sok volt már a száraz,lehet kiöregedett állomány volt. Utobbi esetben telepítéssel jobban jársz.
Válasz #1012. hozzászólásra
Nem lett visszataposva, tárcsázva sem. Akkor mit lehet még vele kezdeni, jövő őszre állománynak kéne benne lenni mert letelik a 2 év és jön a bünti. Tuskózás szántás ,palánta, vagy van még valami alternatíva
Válasz #1011. hozzászólásra
Ez nem túl biztató, mélységet nem tudom nem én csináltam.
Válasz #1010. hozzászólásra
Csak nem szakadtak el azok a gyökerek a felszin "közelében" eléggé! Nem lett utána visszataposva véletlenül,vagy tárcsázva?
Válasz #1010. hozzászólásra
Az már ott nem fog kihajtani.Sekélyen húztad?Nekünk gyönyörűen sikerült
még mindig.
Urak. 2012 novemberében kitermelt akácerdő, 2013- ban koratavaszonn meghúzva a sorköz lazítóval , nem akart fakadni. Mi a teendő, van még rá esély hogy idén fakad ? Tuskóról hajt, le is lett verve.
Moderálási elveink miatt törölve.
Bakayd (3932)
2014-08-25 15:09:46
Válasz #1006. hozzászólásra
Köszönöm szépen!
Sporttársak! Oregon termékekhez hol lehet weben keresztül hozzájutni ma magyarországon?
Bejelentés fásítás,vagy szabadrendelkezésű erdő létesítésére (utóbbival jobban jársz szerintem,Erdészeti hatóság)
Bejelentés MVH felé a támogatási rendszerből kivonásra
Földhivatal,művelési ág váltás.
Üdv!
Érdekelne,hogy jelenleg szántóként nyilvántartott terület fásításához,milyen engedély,engedélyek szükségesek?
A parcella nem egészen fél heki,igazából erre lenne alkalmas,méhésztanyával párosítva.
Tiszteletem!
Új vagyok itt a fórumon, lovas fakitermeléssel foglalkozom lóval vontatót darus kocsival közelítünk, rönkös állományba is. Hátha érdekel valakit a közeljövőben .:)
megvan a maguk helye,
ahol csak méteres méretre vágott tüzifát kell gyártani,
egyből szállítod el nap végén, és napközben kinnt vagy velük.
oda tökéletesen megfelelnek.
természetesen csak tarvágásba, akácba, oda is csak ha szerkezet átalakítás lesz a vége. mert akkor úgyis tuskózni kell, és nem érdekes hogy az ilyenek nem szokják visszavágni a tuskót ahogy kell, sőt mivel nem hajlik a derék szépen szögbe vágnak, kifogástalanul gyilkolja a gumit.
akkora tercia való nekik amivel végeznek 1-2 nap alatt, akkor nemtudnak mit el okoskodni belőle.
van az olcsó brigádoknak egy másik vállfaja, akiknek van melójuk évközbe de egészen más. és csak a szabad kapacitást kötik le kvázi önköltségen.
van köztük olyan amelyik tud dolgozni, és csak azért nincsen jobban felszerelve mert nem éri meg neki a befektetés. ott sajnos csak a szakmai háttér és természetesen az érdeklődés hiányzik.
nem volna ferr ha őket nem említeném.
sajnos velük is kinnt kell lenni, és 3000 ről hamar 3500 nál találod magad ha valóban jó munkát akarsz velük végeztetni.
de ez csak akkor működőképes ha van időd kinnt lenni, és megvan a szakmai háttered hozzá. Ha így is van, ettől még ők profik nem lesznek, de egyrészt nem vezérli őket bitang gondolat, másrészt a műszaki felkészültség sem javul. De hangsújozom, ezek általában nem rosz emberek, csak nem áll érdekükben a mellékes tevékenységbe invesztálni anyagi vagy szellemi tőkét. Ismerek ilyet is. És nagyon is elismerem a munkájukat is. Abban a megtiszteltetésben van részem hogy ők is elismerik a mi munkánkat. ami ritka ebben a szakmában.
Válasz #1001. hozzászólásra
Köszi szépen a részletes választ!
Van itt olyan brigád, akire illik, akit mondasz. Cserélődő emberek, 3000-ért vállalják, gépek műszaki színvonala kérdéses.
a profik általában fel vannak szerelve egy praktizáló erdésszel akinek utánna lehet járni. azonkívül az erdőfelügyeletnél is biztosan van aki tudja őket ajánlani. azonkívül számlaképesek, és nem tudnak azonnal munkába állni. mert nem vándor cigáyok, hanem van akár többhavi munkályuk előre.
ha gyérítés és úgy kezdik hog vonszolni akarják és nem jelölik ki előre mit vágnak eleve küld el őket. több kárt okoznak mint hasznot.
akácot gyéríteni 4000-4500 tüzifa része, 6000-6500 az oszlop része.
tarvágásban ez van ahol ugyanannyi, ha olcsóbb akkor sem kevesebb 4000 nél.
nyár gyérítés, attól függ mekkora fák azok. ártéren ebből lehet 150 es kivágás és tüzifa választék. tüzifa 2 méteres.
4200 lenne az ára így látatlanba.
aki 3000 ért vállal bármit és nemtud referenciát mutatni, azonkívül egy feltűnően szakadt traktorral állít be, se csörlő, se egy darus gép, csak egy darab drótkötél, azzal nem érdemes semmitse csináltatni.
egy-két kivétellel csirkefogók akik az ő áruk és a korrekt munka ára közti hézagot a műszakvégi falopással egyenlítik ki.
jellemzően tizenfős brigáddal vonulnak fel amiből 4-6 fő szinte naponta cserélődik.
profi brigádban nem kell sehova 6 embernél több.
Válasz #998. hozzászólásra
Kb. mennyiért vágják erdei köbméterét a profik, ha:
- tarvágás v. ritkítás
- Könnyen megközelíthető terület, földút mellett van az erdő
- szállítani sem kell, csak bedepózni az út mellé
Válasz #993. hozzászólásra
Tulajdonképp viszonylag szabad vagyok, igen. :) Készülünk a tavaszra, dolgozunk most is, mert 1 fóliasátrat átfűtünk egész télen, de ez napi néhány óra munka.
Szilveszter után felrakom a szárzúzót és letisztítom a területet. Ha még mindig jó idő lesz, akkor megszántom a kis géppel. Nagy traktor oda úgyse fér be. Közben megkérdem itt a környéken, van-e csemete.
Válasz #997. hozzászólásra
szerintem az tűzifa lesz!
Inkább profikra bízd igaz ez kicsit több kerül de nem tesznek kárt az erdőben!
Még ne a nagy profitot várd ettől az erdőtől!
Sziasztok!
15 ha 6 éves ártéri erdőben lévő nyarast kell gyérítenem. 2 hónapja lett tárcsázva nem elhanyagolt területről van szó, Szolnok vagy kecskemét környékén milyen hasznosítást és értékesítést javasoltok? Ha van olyan brigádotok vagy elérhetőségetek aki megbízható azt megköszönném.
Jani
Válasz #995. hozzászólásra
/ha
Válasz #990. hozzászólásra
Üzemtervezett? Ha nem az, akkor 7-9000 db-al számolhatsz.
Válasz #992. hozzászólásra
Nyugodtan ültesd most, amíg az időjárás-talajállapot engedi.
figyelj, most elvileg akkor totál ráérsz.
nem mondom hogy szabvány eljárás, de szántsad meg most, aztán március első pár napja fele meg majd hamar beülteted.
tavaj már február közepétől sem volt fagy.
azért ezek nem dísznövények, sőt, az akác a kifejezett igénytelensége és kifejezetten erőteljes túlélő képessége miatt került ide amerókából.
Válasz #991. hozzászólásra
Értem-értem. A gond az, hogy március elejétől november 1-ig a kertészet totál leköt.
Válasz #989. hozzászólásra
Nem szívesen ültettettem ősszel és jó időben télen.Ugyanis,ha később bejön egy keményebb fagy felhúzgálhatja a csemetét.
kb. 2 hektáros tarra vágott területet kell a tavasszal beültetnem. (ostorfa volt benne) Mennyi csemete kell ehhez?
Egy soros lazítóval ezt területet meg lehet húzatni?
Hát mi tudunk dolgozni keményen, napszámost nem szívesen fogadok, mert a környéken nehéz megbízhatót találni. Viszont ha 500-1000db-ot el tudunk rakni ketten 1 nap, akkor ezeket a kis területeket 1-2 nap el tudjuk ültetni.
Lehet ültetni akár decemberben is, ha nem fagyott a föld, ugye? Gyümölcsöst én telepítettem már januárban, 100%-os eredéssel.
Válasz #987. hozzászólásra
Egyáltalán nem túlzás.Saját 30 éves tapasztalatommal próbálok itt segíteni.1000db csemetét egy ültető pár simán elültetett Zemplénben hegyvidéki,köves környezetben.
Akik nekem dolgoztak, azok már elültettek már eddig jópár Ha-t. Minden úgy volt csinálva, ahogy írtad.
Szerintem erős túlzás amit írtok, mert én 3 napot csináltam,ott voltam velük végig, ennél nem lehet gyorsabban csinálni. Azt hozzá kell tenni, hogy 500 m hosszon volt 6 sor a 20m széles erdősávban, szóval nem kevés.
Volt olyan rész ami nem hasításra esett stb. ott olyan volt mint a beton.
A párcsere az igaz lehet, mert nem érzem a talpam.
Válasz #985. hozzászólásra
Az a minimum.
Válasz #982. hozzászólásra
páronként 1000-1200 db csemetét illik elültetni naponta ékásóval és nem pásztázott területen.
Válasz #983. hozzászólásra
gyökérdarabok helyett csemetét is tehetsz a barázdafalra, aztán a 4-5. barázdába ugyanígy. teljes területet felszántottad és a telepítés is megvan. Tiszta a terület, egyszerű a tisztántartása és a sorok is párhuzamosak.
az kemény hallode, nekem kőrist ültetnek 4 en 2000 et ékásóval :D
és erdőben.
lehet rosz volt a takitka.
párokban kell dogozni.
egyik lenyomja az ékásót tövig, majd előre tolja.
a másik az ékásó "mögé beteszi a csemetét,
utánna lehet kihúzni az ékásót.
a csemetével töltött luk mögé kell újra lenyomni, és előre tolni.
evvel meg is van a tömörítés.
200 darabonként cserélnek.
azért kell egykésessel meghuzatni a barázdát hogy egyenes legyen, meg ott puha a föld, gyorsan lehet ékásózni.
ahogy Te is írtad, az akác mindíg hajlamos gazosodásra.
én is említettem.
kell a tárcsa a sorközbe.
ültetés előtt sem árt ha telibe fel van tárcsázva, mielőtt az 1 késes jön.
ha nem akar valaki pénzt költeni a telepítésre, és az eredmény se 100% ban érdekli, nem a legjobbra törekszik, akkor kell egy kistraktor, egfejes ekével. húzol vele egy barázdát, az lesz a sor.
veszel gyökérszecskát, megáztatod egy estére teli vízben, majd másnap teleszórod a barázdát, és az ekével húzol mellé mégeggyet, ezzel betemetve a gyökérszecskát. Utánna a traktorral végigmész rajta, evvel be is tömörítetted.
Ennek a lényege puszta matematika. olyan mennyiségből elég ha kis százalék sikeresen megtud eredni, az is bazi sűrű lesz. a természet meg majd végzi a dolgát.
de ezt a megoldást nem ajnálom, csak ha valami olyan helyről van szó ami tényleg csak azért van hogy legyen. Kedeti szikesedés, rosz talajminőség, félreeső helyen ahol nem szándékoznál semmitse csinálni amúgysem. ez ha még +ba aszályos homokos terület eleve akkor ápolni is felesleges, 1 darab szárzúzással elvan.
de az eredmény tükrözi a befektetett energiát.
Válasz #981. hozzászólásra
Szia!
Mi most fejeztük be a telepítést. Árbóc akácot ültettünk ki 1 Ha-ra 5000 db-ot.
1 késsel lett meghúzatva, ebbe lett ültetve ékásóval az akác. Senki nem vállalta a szántást, illetve a tárcsázást, így a sorköz nem volt letakarítva. Igencsak mereszteni kell a szemedet, ha a gazban meg szeretnéd látni az ültetést...
8 ember 2000 db-ot tud elültetni egy nap, közbeiktatott ebédszünettel együtt.
Az ásókat kölcsön kaptam, a kuliknak szerintem nálatok is öccáz per óra a tiszletletdíjuk, 10 órával lehet számolni per koponya...
Válasz #980. hozzászólásra
Köszi! Túl sok pénzt nem akarok rászánni, az ápolásra kevés időm van szezonban, úgyhogy inkább erősebb csemetét veszek, ha érdemes. Van szárzúzóm, tárcsám viszont nincs. Szóval elvileg le tudom kaszálni a sorközöket.
Válasz #979. hozzászólásra
Attól függ, mennyi pénzt szánsz rá, milyen talajelőkészítést csinálsz. Ha kisebb gyomododás várható, elég a kisebb, ha erősen gyomosodik, akkor nagyobbal érdemes telepíteni. 1m-nél nagyobbal nem érdemes, ékásóval nem tudod ültetni. 60/100-ast már megkapod 13-14 Ft-ért. Nem kell gyökfőig visszavágni, max. 20-25 cm, ápolásnál látod a sorokat.
Válasz #977. hozzászólásra
Köszi neked is a tanácsot, hát ebből majd talán következő ősszel lesz valami, előbb ki kell tisztítanom a területeket. Akkor annyira a mag se olcsó, ha elrontom a kezelést, akkor már nem is éri meg, értem.
Mekkora csemetét érdemes venni? 30-40cm-es van itt a közelben 10Ft körül, de van aki a 70-80cm-es suhánra esküszik. Tényleg totál vissza kell vágni a talajfelszínig?
a 70-80 centit azért megfontolnám.
inkább 30-40.
Vásárolhatsz magot is, 5.500,- + Áfa áron. Származási bizonyítvánnyal együtt. Ha magad akarod a csemetét megtermelni, regisztrált csemetetermelőnek kell lenned, nem biztos, hogy megéri szórakozni vele. 1 kg magból 7-15.000 db csemetét tudsz előállítani, de most van elég az országban, tavasszal olcsón is tudsz venni.
Ültetés előtt, ha visszavágod jobb lesz az eredés, rendesen vissza kell tömöríteni a talajt, ne maradjon a gyökér körül levegős rész.
Telepítésnél elég 70-80 cm-ként ültetni, 1,5 m-es sortávnál. Ha sűrűbb, akkor kb a fele kipusztul, mivel az akác nem bírja az árnyalást. Ezt célszerű ápolásnál is figyelembe venni, ne hagyd, hogy felverje a gaz. A sort nem muszáj kikaszálni, aszályban jót tesz a talajárnyalásnak. 1-2 év alatt felnő és nem kell már ápolni. Később már csak az alászorult egyedeket kell kicsapni az állományból, hogy egységes legyen.