Gázolaj árak 616 Ft Benzin árak 608 Ft EUR 391.7 Ft USD 360.23 Ft CHF 407.66 Ft GBP 463.61 Ft

Fórum

Földbérleti díj

Létrehozta: pit , 2008-10-19 20:25:08

Kedvencekhez Segítség

3401 hozzászólás
Nincs profilkép
#3051 rongyos
2023-02-26 20:36:30

Válasz .Feco. #3040. hozzászólására

én inkább erdőben utazom, de a munkaerőhiány mindenütt komoly gond. Egyik kolléga 750.000 Ft- Bruttó + juttatások szeretne embert találni a forwarderre...de nincs senki...:/

#3050 19dodoszi85
2023-02-26 20:32:50

Válasz Csavarkulcs #3049. hozzászólására
Igen. Teljes mértékben tisztában vagyok vele, hogy jogtalansmile hammer dolgot művel. Szeretném ezt az ügyet úgy zárni, ahogy az illető teszi ezt velem. Már folyamatban van az ügy, csak szerettem volna tisztában lenni, hogy vajon mennyit is ér egy ekkora földterület. Bérbe adva, esetleg eladva. smile bored

#3049 Csavarkulcs
2023-02-26 20:21:44

Válasz 19dodoszi85 #3047. hozzászólására

Ön a bejegyzett földtulajdonos,akkor nincs miről beszélni. lejárt a 20 év ráadásul az is mutyi volt. Két éve jogtalanul használja. Idén már ön arat róla ha már el is vetette. Jahh és ha ágadozik..akkor az sem mellékes jogtalan használatra. Jogtalanul vette fel a támogatást is..már ha felvette rá. Ha felvette rá akkor költségvetési csalást követett el..stb.

Nincs profilkép
#3048 t.romsics
2023-02-26 20:16:06

Mindig felhozzátok a nagy gazdaság kontra kis gazdaság problémát. Szerintem ettől nem kell félni. A kicsik könnyebben alkalmazkodnak, ügyesebben termelnek. Ugyanannyiért kapom az input oldalon a vetőmagot, vegyszert, műtrágyát, mint a nagyok. Hasonló áron értékesítek, mint a nagyok. Ugyanolyan modern gépparkkal művelek (a napi teljesítményem hasonló), mint a nagyok. A nagyok nem művelnek, nem vetnek, nem vegyszereznek megfelelő időben a területeik kb. 2/3-n. Jobb minőségben, nagyobb termésátlaggal termelünk náluk, amit hajlandóak is megvásárolni, hogy összekeverhessék a saját terményeikkel.

#3047 19dodoszi85
2023-02-26 20:14:24

Jó estét mindenkinek! smile helpsmilie
Több éve szántóföldet örököltem Bács-Kiskun Vármegyében Kecskemét mellett Borbáson. Akitől örököltem 20 évre kiadta "zsebszerződéssel", ez 2 éve lejárt. A művelését tovabbra is folytatja a bérlő, de nem fizet. Megfordult a fejemben, hogy értékesítem, esetleg bérbeadom újra, természetesen jogilág más szerződés fajtával. Megkérdezhetem, hogy körülbelül mennyit érhet egy ilyen földerület ( Bérletidíj, Vételár)?
Kecskemét Borbás 7100m²
Előre is köszönöm a segítő válaszokat! smile innocent

#3046 Csavarkulcs
2023-02-26 20:09:40

Válasz Traktoros30 #3042. hozzászólására

Most nagyon észnél kell lenni. A vagánykodás most akár elviheti a céget is. Ott tartunk mint a 90-es évek közepén..annyi hogy akkor azon ment a görcsölés hogy össze rakd..most azon hogy megtartsd.

#3045 Csavarkulcs
2023-02-26 20:04:14

Válasz .Feco. #3040. hozzászólására

1000 hektár bérmunka lett elengedve. Eből 300-on teljes munka. Pár éve csak négyünk érdekeltsége van szemelőtt. A többi azt csinál amit akar. jahh és igen ilyen árak mellett az 50 ropi az bizonyreális.

#3044 .Feco.
2023-02-26 20:00:44

Válasz csuti0 #3043. hozzászólására

"Ők is élhetetlen irányba haladnak, a termőföldek kimerülőben vannak. "

Ne higgy el minden mesét amit a közmédia fos eléd... Szeretném én, ha a földjeim olyan kimerültek lennének mint az USA intenzív mezőgazdaságot folytató államiban látottak... Meg úgy alapból olyan potenciálok lenének bennük...

Nincs profilkép
#3043 csuti0
2023-02-26 19:58:14

Válasz t.romsics #3038. hozzászólására
Szia!
Pont ugyanezek a gondolatok jártak az én fejemben is!
Az unio határain a berlini fal mintájára,automata gépfegyvereket,aknazárat, és villany kerítés fognak építeni? És mi lesz az USA-val? Ők is élhetetlen irányba haladnak, a termőföldek kimerülőben vannak. Vagy ők az unió nagy barátai,vagy inkább gazdái.
Üdv.: Csuti

Nincs profilkép
#3042 Traktoros30
2023-02-26 19:56:53

Válasz Csavarkulcs #3037. hozzászólására

Csak senki nem meri kimondani magas szinten (vagy nem is akarják), hogy mi kisgazdák hasztalan föld pocséklók vagyunk. Ez is mint bármilyen más üzlet, üzem, vagy legyen akármi a multinacionális cégek felé halad, mert vesznek pár gépet és lehúznak vele egy fél megyét, amíg mi meg itt szórakozunk sokan sok kis géppel. Szükségük van a földünkre és ebben támogató társra is találnak irányítói szinten. És senki nem azon törekszik, hogy védje a gazdákat, hanem hogyan tegye tönkre. Adják ez az alamizsnát támogatás szinten, de közben kivonnak minden szert, engedik be az EU-n kívüli szemetet, szigorítják az állattartást stb. Ezeket értünk teszik? Olyan szar érzés, hogy minden nap azzal kelek és fekszem 30 évesen, hogy mindenki fel akar lökni és ki akar zsákmányolni. Vagy csak én látom így a dolgokat?
Akkor hány hektártól lehet ebből biztonságosan megélni? 300? azaz egy 1500 milliós beruházással biztosíthatom a családom megélhetését? Kicsit vicc ahhoz képest, hogy egy két szaki 6 hónapos gyorstalpalóval és 500 ezer ft-os befektetéssel elkér napi 100 ezret (a jelen levők kivételek :) ). Kicsit nagy a kontraszt.

#3041 .Feco.
2023-02-26 19:56:26

Válasz #bandi #3034. hozzászólására

" Az olcsó bérmunkával hosszútàvon csak saját maguk alatt vágják a fát, és hamarosan rá fognak jönni. "

mégis mindig ágálsz, amikor azt mondom, hogy nettó 50k kell egyen a béraratás...

#3040 .Feco.
2023-02-26 19:55:00

Válasz Csavarkulcs #3037. hozzászólására

A 2000 és a 4500 hektáros lehet nagyobb veszélyben van, mint te vagy én különben... Ott alkalmazott ül a traktorban, és ha majd nem lesz (mert hamarosan nem lesz), akkor hiába van minden, mert a tulajdonosok és a vezetők nem tudnak helyettük dolgozni, nem is nagyon akarnak.
Nálunk ha nagyon nagy a baj akkor leadjuk az összes bérmunkát, visszaadjuk az összes felaprózott nem öntözhető, vegyes bazár bérföldet és ami marad azt megcsináljuk magunk, akkor sem dől össze a világ... de a nagy cégek két hét alatt a földbe állnak, ha aratáskor nem megy ki a kombájn a telepről...

Nincs profilkép
#3038 t.romsics
2023-02-26 19:42:38

Válasz #bandi #3034. hozzászólására

Ha már fantáziálunk… ez akkor működik, ha az unió feltalálja az energia pajzsot, amin a levegő molekulák sem jutnak át. Az emberiség, mióta a világ a világ, úgy működik, hogy amit nem tud megszerezni, azt elpusztítja. Több milliárdnyi nem európai embert hogy fogunk tudni megállítani? Mert itt minden élhető, náluk meg már nem. Csak úgy kérdem.

#3037 Csavarkulcs
2023-02-26 19:25:15

Válasz rongyos #3035. hozzászólására

A koncepció működött. Mert egymással versenyezve,aki csak tudott. Tolta a pénzt a termelése felfuttatásába. Megtámasztva komoly hitelekkel. Friss hír idén itt egy 300 hektáros gazdaság bekúszik egy 2000 hektáros alá. Egy 70 hektárosnak..már egy 4500 hektáros gépei húzták le a talajt,pár napja. Ennyi volt !

Nincs profilkép
#3036 rongyos
2023-02-26 19:22:52

Válasz matarka #3029. hozzászólására

ezzel vagyunk így többen, csak itt nem merjük felvállani, hogy nem egy nagy sikersztori ez az annyira istenített életünk...de jó tanácsokat adtál a kételkedőknek. Én is így csinálom...majd 5o fele mindenki átgondolja, mi a bánatnak és hova futott..és meddig akarja ezt?

Nincs profilkép
#3035 rongyos
2023-02-26 19:18:43

Válasz Csavarkulcs #3033. hozzászólására

igazad van...ezt minden ócska céges bemutatón elmondták kb. 2004-től..aztán tök mindegy, hogy termelünk-e, nem mi oldjuk meg a kaja kérdést, csak egy illúziót fenntartanak nekünk, hogy hasznosnak érezzük magunkat. Aztán...jön az ukrán vonat, és félúton lepakolják...jön az amerikai hajó és Fiumében kipakolják.....nincs itt piacvédelem semmi. Csak hülyítik a parasztot, mert tudják, hogy unatkozik már az év elején. Én speciel nem termelek már, öko..bio.akg...oszt jónapot..

#3034 #bandi
2023-02-26 18:43:26

Válasz ZsocaJD #3028. hozzászólására

Az én véleményem az, hogy az unió okkal csinálja azt, amit. Sokan azt mondják, értemetlen az elektromos autó, mert a világ többi részén ugyanúgy füstöl a kipufogó. Azt is mondják értelmetlenek a szerkivonások, mert mindenhol máshol lehet használni mindent.
Ez így igaz. De nézzük meg a nagy képet. Ne csak azt ami közvetlenül előttünk van. Egyesek szerint oltári népességnövekedés előtt állunk még most is. Nyilván kibocsátás is lesz mellé. Nyilván élelmiszerigény is lesz a bolygón. Azt is mondják, az intenzív földhasználat miatt, 50 év múlva drasztikusan csökken a termőföldek mennyisége. Ez nyilván nem fogja fedezni a megnövekedett igényeket. Na nem a jóminőségű szántók romlanak le ilyen gyorsan, hanem az eleve szar földek, amikből millió hektárok vannak bevetve most is.

Tehát egy szennyezett, túlhasznált, túlnépesedett, élelmiszerre ácsingózó világnak nézünk elébe. Mit csinál az unió?
Egy szigetet.

Az unióban minden van, mezőgazdasági szempontból, mert van termőföld, vannak erdők, mezők, folyók. Tiszta városok, és falvak.
Minden van. És a nagytőkések ilyen helyen képzelik el az életüket. Te talán nem?

Kitiltjàk a városokból a lokálisan szennyező autókat. Már nőtt az életminőség. Kitiltják a vegyszereket, már csak a bio/öko dolgok lesznek eléthetőek, persze nyilván rohadt dràgán. Mindent megtesznek, hogy legyen egy füstmentes, gmo mentes, tiszta élelmiszerekkel ellátott régió, a jövőben igérkező népességrobbanás, csóróság, és hàborúk idején. Ezzel együtt, nyilván az élet is maga, drágább lesz mint máshol. Sokkal.
Tehát talán ez ami majd lassan féket fog tenni a migrációra, mert hiába keresnek jól a betelepülők, nem fogják tudni fenntartani magukat, annyi lesz egy albérlet, és olyan elérhetetlen lesz egy saját ingatlan. Ez már most látszik. Lassan az élelmiszerárak is felmennek az égbe. És csak addig fognak felvennk migránsokat dolgozni, amíg nő az európai gazdaság, mihelyt lassul, és megjelenik a munkanélküliség, a kormányok azon fognak dolgozni, hogy az állampolgárok kapjanak munkàt hamarabb mint a gyüttmentek. Szóval a beáramlás nyakàra is féket fognak tenni. Európa nem lehet 1 milliárdos közösség. Itt az nem működne mint kínàban meg indiában.

Ezen dolgozik mindenki, hogy itt ne az legyen. Amikor más országok már szétkúrták a talajaikat, kizsigerelték azt, akkor az unió még mindíg el fogja tudni látni magát vállalható minőségű élelmiszerrel. És ez nem lesz elmondható rengeteg országról, vagy kontinensről.
Szerintem ez a nagy kép, amit át kell làtnunk. Átoknak érezzük a szerkivonásokat és a korlátozásokat, de valahol ennek értelme van. Sajnos jelenleg addig jutottunk el, hogy a prémium magyar vegyszermentes búzàt eladjuk az araboknak, mi meg esszük az ukrán szart, de ez nem az unió hibája, vagy szándéka, ez egy anomália, amit a magyarok gusztustalanul kihasználtak, meglovagoltak, de ezt inkább hagyjuk is.
Én azt mondom, nem muszáj leépíteni semmit, próbáld szinten tartani a gazdaságot, nagy és költséges gépberuházásoktól tartózkodjál, próbálj némi tőkét tartalékolni hogy tudjál reagálni a változásokra, de minden bizonnyal a gazdálkodás intenzitását csökkenteni kell majd, nem mondom hogy notill legyen mint kanadában vagy ausztráliában, mert ahoz kevés a terület, de egy redukáltabb, költségtakarékosabb művelés kell, akár csökkentettebb munkaerővel is, és talán át kell majd nyergelni a már említett ilyen/olyan bio-öko tanúsított dolgokra, de azt gondolom a mezőgazdasági termelés nem lesz teljesen kiírtva az unióban, csak kőkeményen le lesz korlátozva, és aki tud ehhez fejben és gépparkkal, meg tudással alkalmazkodni, az meg fog élni, aki meg nem, az hamar lehúzza a rolót. Lehet hogy ez az ágazat, nem 500.000 embernek fog munkát adni, csak 80.000-nek, de ha így lesz, akkor is helyt kell állni, bele kell ülni a gépbe és menni kell, a bérbeművtetés szerintem drága lesz, csak azok fognak ebből megélni, akik bennedolgoznak, mert olyan költsége lesz mindennek. Nem fogják kifizetni a vásárlók a kenyér árában azt, hogy még egy ügyvéd is bennevan a láncban, akinek ez egy fizetés kiegészítés.

Nem most lesz ez holnap, nyilván idő kell neki. Nem feltétlen kis gazdákra gondolok csak, nyilván lesznek sok-sokezer hektáros cégek is, akik meg főleg nem fogják eltűrni azt, hogy ők dolgoznak és màs veszi fel a haszon felét. Rá fogják kényszeríteni a földtulajdonost, hogy vagy eladja, (mondjuk ha nem gazdálkodó), vagy tényleg olyan összegért adja ki, hogy nekik is megérje csinálni. Az olcsó bérmunkával hosszútàvon csak saját maguk alatt vágják a fát, és hamarosan rá fognak jönni.
Mint erre még sokan, ebben az országban.

#3033 Csavarkulcs
2023-02-26 16:52:18

Válasz Mihály #3032. hozzászólására

10 évvel ezelőtt még az volt az irány..ami ma is hogy termelni kell mert sokan vagyunk. Annyit elfelejtettek mondani. Ezt pár ezer emberrel és cégbirodalmakkal kívánják megoldani. Kezdődött a vegyszerekkel.majd a nitrogén műtrágyával.most már a foszfor műtrágyával..és így tovább.

Nincs profilkép
#3032 Mihály
2023-02-26 14:34:53

Válasz matarka #3029. hozzászólására Nos vannak akik megtehetik pl. Kanadai dohány termelők néhány évi jövedelemből Floridában tudtak házt venni meg Californiában amit egész nyáron bérbe adnak csak télen használják mivel olyanok mint az északi sarki vándor madarak télen délen nyáron északon töltik az idejüket " akkor éppen Balin lötyögtetném a tökömet az óceán partján:)" mert megtehetik és nem kell hozzá 1000ha birtok nálunk sajnos még nem jutott el a kis agyig sok embernél "mert mindenki annyit ér amilye van " kommunikáció a lehetó legrosszabb akár magán személytől akár állami plakátról szórja az infót . A szomorú ebben az egészben hogy eljutottatok odáig hogy a feleséged azt mondta eddig s ne tovább vagy külön utakon jártok de jól reagáltál ha a család fontosabb lett ."Őszintén szólva én 2008-ban a "nagy válság" idején se féltem annyira, mint most. Valahogy akkor volt lehetőség, tudtuk, hogy van jövő."Sajnos nem vagy egyedül én magam is nagyon rinyálok ma ha termelni szeretnél már annyi adminisztráció kell online mint egy kórházban sajnos kezdve a bejelentésektől a permetezési naplóig mert a NAK mindenről tudni akar s közben eladnak a multinak pl. hány hektáron termelsz ezt v. azt mondják uniós előírás (nem tudom ilyet én nem olvastam sehol)de mi köze az Uniónak hogy akarok termelni burgonyát v. dinnyét,esetleg paprikát semmi nem is foglalkozik vele míg nem akarod eladni az uniós tagországban vagy exportra de sarkosan ellenőrzi a kormányunk s mi lett az eredménye nincs Makói hagyma, burgonya,zöldség répa s ezt mind veszük a többi tagországtól de jó ez nekünk így is dehogy változtatnak rajta vannak Romániában ismerőseim akik szintén gazdálkodnak főleg burgonya(pityóka,törökbúza) kukorica a fő profiljuk de csináltak 500nm fóliás paradicsomotmeg 3000nm fokhagymát mert azt a Román állam külön támogatja az Eu forráson kívül de soha nem kérdik tőlük hány ha kukoricát vetnek v. burgonyát ültetnek csak a külön támogatott twerületett ellenőrzik mikor elmeséltem hogy 1990 -től 2004-ig volt 10 ellenőrzés meg bevallás szó szerint kinevetteks ez ma sincs másképp nem kell gazdálkodási napló(régi tsz munkaegység elszámoló)ha eladnak 1-2 kamion burgonyát azt a prefektura papíroza nem kerll növényegészségügyest keresni stb a kukoricát ott adták a föld végén amit a Duna deltában hajóztak be tőlük s egy lépést nem tettek s a cég kifizette őket az útólsó lej-ig de biztos van még ilyen szomszédos ország ahol nem fogják vissza a gazdákat a gazdálkodásban szándékosan mint a Magyar kormány mert nehogy már Bulgáriában teleljen a Magyar gazda címszó alatt de tervezél béreljél földet akár az államtól s közben meg kényszer hasznosítás által művelik jelentős részét az állami földeknek mert úgy nem kötelező még az alacsony bérletet is kifizetni smile oopssmile cowboy

Nincs profilkép
#3031 csabahegeszt
2023-02-26 14:20:37

Válasz .Feco. #3012. hozzászólására

Írtam én olyat hogy vegyen mtz ?
Azt írtam,hogy ehhez kevés a mtz.
Már megbocsás.

Nincs profilkép
#3030 Mihály
2023-02-26 13:59:01

Válasz matarka #3011. hozzászólására Így van s mindig volt áldozat is vagy tudtak róla vagy nem újjabban csak az a nyerő aki első meg a legjobb s mindenki elfeledkezik a sok emberről akik megpróbálták de nem lettek sikeresek csak vannak s mindig itt találhatók a probléma megoldók a 20 század 50 sikeres embert nevelt a Magyar címszó alatt a világnak a 21. nem tudom még mit hoz egyenlőre nem úgy indul ahogy kellene de ahogy a vak is mondja majd meglátjuk s a végeredményt majd aki megéri(remélem már megszületett) meg is láthatjasmile surrendersmile wackosmile cowboy

Nincs profilkép
#3029 matarka
2023-02-26 13:53:40

Válasz ZsocaJD #3028. hozzászólására

Miért lenne ez off ebben a témakörben. Szuper kérdések, amelyekre választ kellene kapj Te is, Én is, a barátom is és minden gazda, tulajdonos, szolgáltató, aki a magyar mezőgazdaságban dolgozik, él.
Őszintén szólva én 2008-ban a "nagy válság" idején se féltem annyira, mint most. Valahogy akkor volt lehetőség, tudtuk, hogy van jövő. Lehetett egy csomó mindennel próbálkozni, nem ütköztél állandóan falakba.
Ha én ezekre a kérdésekre válaszolni tudnék, akkor éppen Balin lötyögtetném a tökömet az óceán partján:)
Nem vagyok olyan nagy játékos, hogy ezekre válaszoljak, túlélésre rendezkedtem be olyan 2018 óta. Mindent leépítettem, amiben kockázat van. Csak a biztosra megyek és a filléreket is megbecsülöm.
Én ingatlan párti vagyok. Ebben hiszek. Ha megoldható, akkor a földjeim körüli területekből csipegetek (bár ez a kör lassan tényleg zárul), osztatlan közösöket szüntetek meg. De kisebb méretű lakásokat is figyelek.
A részvényt sem vetem meg, de államkötvényt sosem vennék.
Nem fogok tudni neked arra választ adni, hogy a szüleidtől örökölt gazdaságot mennyiben fejleszd. Én nem örököltem semmit, nem kaptam semmit. Ha édesapám egy élet munkájával összerakott volna egy működő gazdaságot, azt mindenesetre én sosem adnám el. A saját magam által összerakott gazdaságot minden további nélkül:) Szerintem az egy hatalmas érték, hogy édesapád, nagyapád, bárki a közvetlen családodban ilyet létrehozott. Ez önmagában több annál, amit mondjuk egy részvényportfolió jelenthet.
Más kérdés, hogy érdemes-e fejleszteni? Érdemes-e a pénzt visszaforgatni, újabb és újabb gépeket venni és persze a legnehezebb az emberekkel együtt dolgozni.
Én biztosan meghúznék magamban egy határt, hogy eddig igen, de ennél többet nem ér meg. Nekem akkor változott meg a véleményem az egész hajtásról, amikor találkoztam egy 800 hektáros "tulajdonossal", akinek 500 ha fekete földje van és 300 ha akác. Délben találkoztunk, földcseréről beszéltünk. Mindketten siettünk, de mint kiderült nem ugyanoda!! Ő sietett, mert 14 órakor ment a gyerekei elé az iskolába én pedig ültem be az autóba és indultam 120 km-re egy területre - üzleti ügyben. Csak néztem! Aztán pár év múlva, amikor a feleségem válni készült és ugye kezdte elővezetni, hogy ideje lenne elköltöznöm a családi fészkünkből, eszembe jutott a 800 hektáros gazda... Lehet nekem is a gyerekért kellett volna menni az oviba és nem éjfél felé hazaérni!

Nincs profilkép
#3028 ZsocaJD
2023-02-26 13:22:12

Válasz matarka #3024. hozzászólására

Engem csak egy dolog érdekelne. Az üzleti modelled alapján, a valós termelésetek (barátodé és a sajátod is) nullszaldós, vagy nagyon minimális eredményt produkál. Mivel szolgáltatóval dolgoztok, így nem kell gépet, telephelyet fenntartani. Tehát mondhatjuk, hogy az évente folyósított 25-30 millió forintnyi támogatás tiszta jövedelem, melyből adót sem kell fizetni, lévén a támogatás adómentes. Ezt a pénzt mibe fekteted? Hiszen hangsúlyozod, hogy ez már csak 2027-ig megy így (amire én is nagy esélyt látok egyébként), tehát nyilván van valami távolabbi terved. Félre ne értsd, nem a zsebedben akarok turkálni, csupán kíváncsi vagyok ki milyen vállalkozásba tervez fektetni a mezőgazdasági termelés tündöklése után. Vagy beteszed a MÁP-ba, a jelenleg még 16%-os, később nyilván jóval alacsonyabb kamatra, és ebből tervezel megélni majd?
Igencsak aktuális kérdés ez most a fejemben és más ismerős fiatal gazdálkodók fejében, mert valami másba kell fogni ez tisztán látszik. Senkinek ne legyen kétsége, hogy a világ termelése egyre növekedni fog, az Ukrajnából a közösségbe érkező terményekre pedig vámmentesség fenn fog állni továbbra is. Sajátságos a helyzet itt, mivel az EU a következő 7 éves ciklusban egészen biztosan nem fogja ekkora mértékben finanszírozni a tagországok mezőgazdaságát, a nyugati kormányok talán életben tudják majd tartani a kisebb gazdálkodókat jövedelempótló támogatásokkal, viszont erre nálunk nem lesz költségvetési tartalék. És még az időjárásról nem beszéltem, ami a Kárpát-medencét sokkal szélsőségesebben érinti, sajnos az idei év nagyon hajaz a tavalyira. Summa summárum, a magyar mezőgazdaság jövedelemtermelő képessége véleményem szerint innentől már egyre romlani fog, csak a saját példánkat nézve, az új gépet lehetetlen kigazdálkodni, a tulajdonosok egyre több bérleti díjat követelnek, a bizonytalanság óriásira nőtt a világon, és itthon is, mind a gazdaságot, mind a kormányzat kiszámíthatatlanságát, mind az időjárást illetően. Én jelenleg nem látom már azt kiszámíthatóságot, mint 7 évvel ezelőtt, amikor átvettem a szüleimtől a gazdaságot. Én személy szerint már csak a legminimálisabb fejlesztéseket végzem, és inkább megpróbálom kivenni és nem visszaforgatni a pénzt a mezőgazdaságba, mert ennek a sztorinak már vége van szerintem. Kíváncsi vagyok mások hogy látják ezt, és elnézést kérek a moditól az offolásért, de ez az egész összefügg valahol a bérleti díjakkal is.

Nincs profilkép
#3027 matarka
2023-02-26 13:13:07

Válasz #bandi #3006. hozzászólására
"sok helyen még mindig a kárpótláskor szándékosan szétbombázott határral találkozol"

Az, amit a "kárpótlásnak" nevezett valami idején az országgal műveltek, az a lehető legnagyobb károkozás volt! Nemzeti bűn volt, amelyet választott képviselőink szándékosan követtek el!
Én rengeteg osztatlan közös megszüntetésében vettem részt, mondhatni ez a specialitásom.
Az osztatlan közös és a szándékosan szétbombázott határ egy orbitális hiba volt!
Bármilyen más megoldás jobb lett volna.
Sajnos ennek felszámolása még évtizedeket fog igénybe venni és igen, a EU-támogatások nagymértékben konzerválják ezt. A jelenlegi - osztatlan közöst megszüntető - jogszabályt egyébként méltán értékelhetjük forradalminak, nem gyakran látni ilyet a jogtörténelemben. Ez legalább egy lépés előre, még akkor is, ha kis lépés.
De a magyar mezőgazdaság sose volt a helyén. Soha. Bármennyit is megyünk vissza az időben, mindig hatalmas problémák feszítették szét.

Nincs profilkép
#3026 matarka
2023-02-26 12:56:19

Válasz .Feco. #3012. hozzászólására
"Azért hülyeségeket ne írj neki... az, hogy elkezd gazdálkodni véletlen sem jelenti, hogy akkor nekiindul, mtz-t vesz, meg összevásárol minden tart amit talál a neten, aztán beleül és megy szántani...
keres egy szolgáltatót aki megcsinál neki mindent, a jobbak inputot is adnak és finanszírozást is hozzá, 27 ak-s földön azért kb a tavalyi volt az első olyan év, amikor ennek a történetnek negatív végkifejlete volt, és valószínűleg a követező években nem is lesz újra ugyanilyen (ha mégis negatív lesz a 2023 is, akkor nem csak ő, hanem kb mindannyian megyünk a levesbe, beleértve a volt bérlőjét is, aki akkor úgysem fizetne bérleti díjjat, ilyen évből kettőt egymásután kb senki sem visel el)."

Hát Feco, ennél nincs jobb végszó! Ezt szerintem élő ember nem tudná jobban és világosabban megfogalmazni!
Csak azt nem értem, hogy miért nem Te ülsz olyan helyen, ahol értelmes döntésekre lenne szükség!

Nincs profilkép
#3025 matarka
2023-02-26 12:51:59

Válasz .Feco. #3016. hozzászólására
"Én meg pont nem ezt tapasztalom. Van az országnak néhány olyan elátkozott része, mint hajdú-, szabolcs-, és jásznagykun megyék, ahol mindenki azt képzeli hogy a másfél hektárjával mint meg a világot, és nincs olyan észérv, amivel elcserélné vagy eladná a másiknak, mert azon gondolkodik, hogy a másiknak biztos jobb üzlet ez, és nehogy már neki jobb legyen... "

Minden szavaddal egyetértek.
Én is vért izzadtam pár szomszédos gazdával, míg hosszú-hosszú évek alatt rá tudtuk beszélni a többieket egy "körcserére" - az általad említett egyik megyében.
10 évbe telt! De legalább mindenki azt kapta, amit szeretett volna! Az állami kiosztáson ellenben, amikor páran kimérették a saját részüket a legjobb területekre, azért nem mindenki jött ki mosolygósan a földhivatalból...

Nincs profilkép
#3024 matarka
2023-02-26 12:43:12

Válasz Batka #3022. hozzászólására
Batka ha indulnál az országgyűlési választáson, én biztosan rád szavaznék!!
Annyira tűpontosan leírtad a valóságot, hogy ezt a köztévén kellene lehozni főműsoridőben!
Nagyon nehéz időket élünk, én már azon is kiakadtam, amikor a "COVID" idején bejelentették, hogy az agrárium "COVID"-álló... És mi még ezért fizetünk:)
Hatalmas a kockázata minden lépésnek. Ebben a helyzetben minden apró fillért tartalékolni kell, nem szabad lebecsülni a támogatásokat, minden fillérjét meg kell fogni, akár egyet értünk vele, akár nem!
Mert nem lesz örökké támogatás ez már 100%. Most még van, utalják a támogatásokat, talán még idén be tudjuk adni és ha nagy szerencsénk lesz, akkor 2027-ig még lesz.
Utána ki tudja mi lesz. Majd ha eljutunk a hídig, akkor gondolkodhatunk azon, hogyan megyünk át rajta!
Egy biztos, a jó minőségű fekete földeket már a bronzkorban is művelték! Akármi fog történni a világban, ezeken a földeken mindig termelés lesz! És mindig meg fogja érni.
A többi területen nagyon kérdéses mi lesz. Ki fog mondjuk szarvasmarhát legeltetni a Hortobágyon, ha nem lesz se területalapú, se zöldítés, se Natura2000, se AKG, se öko-támogatás, se anyatehén, se tejhasznú tehén támogatás??
A rossz minőségű szántókon vissza fog állni a megbolygatott rend. Azok a gazdák, akik saját maguk gazdálkodtak, saját eszközükkel, minimális bérmunka mellett, azok a jövőben is meg fognak élni.
Az "ügyeskedő" tulajdonosok meg majd kitalálnak mást, mindig van ötlet. Nem véletlen például, hogy ennyire erőltetik az erdőtelepítést, kitűnő "kilépő" rossz minőségű szántók esetében.

Nincs profilkép
#3023 matarka
2023-02-26 12:27:15

Válasz Batka #3019. hozzászólására
"Na látod, csak kilyukadunk a végén a lényegre. Ez a beszélgetés elment teljesen a műveltetés irányába, miközben az eredeti kérdés a klasszikus földbérletre vonatkozott"
Persze. Csak az alapkérdést feltevő 100 ha-os szántó tulajdonosa szerintem nem is tud arról, hogy milyen lehetőségei vannak!
Mert nagyon széles a választék a két véglet között.
Az egyik véglet az a sima haszonbérleti díj. Ilyenkor teljesen passzív a tulajdonos, szinte nulla a kockázata - de alacsony a hozam is - mint egy államkötvény esetében. Ha engem kérdez meg egy tulajdonos, akkor azt azért elmondom, hogy tulajdonosként lemondani a bejegyzett földhasználati jogról, meglehetősen kockázatos ezekben a furcsa, totál kiszámíthatatlan években. Majd arra ébredünk egy reggel, hogy a támogatást "röghöz kötik", átalakítják támogatási joggá (volt erről szó 2009-ben) és az kapja meg örökre, aki beadja abban az évben a területalapú támogatást. És bizony ez komoly cumi lenne annak a tulajdonosnak, aki bérbe adta a földjét...
A másik véglet az, hogy vesz gépeket, telephelyet, terménytárolót épít, gépszínt, felvesz 5-6 embert, beletesz vagy 200 milliót, felvesz pár hitelt és 0-24 órában ezt csinálja, amíg fel nem adja a szervezete. Ilyenkor hatalmas a kockázat, de hatalmas a hozam lehetősége is. Ami biztos, hogy ebben az esetben előre tuti a válás és 45 év felett több orvos száma lesz a mobiljában, mint ügyvédé... Ráadásul a gyerek! Ez a legkeményebb! Hogy nem látod a gyereked, ahogy felnő... A feleség elvesztése is nehezen feldolgozható, de a gyerek elvesztése az feldolgozhatatlan. A saját gyerekemet biztosan lebeszélném erről!
A két véglet között rengeteg lehetőség van!!
Csak ez nem annyira köztudott.
Ezért villantottam fel pár lehetőséget. Nem beszélnék rá senkit se erre, se arra. Mindenki maga kell eldöntse melyik formát választja a termőföld tulajdon hasznosításának. Egy a lényeg, mindenki a saját személyiségének megfelelő kockázatút válasszon!
Nekem az a szimpatikus, ha egy nagy cég nem kéri el a földhasználat jogát. Ne keverjük bele a támogatásokat a bizniszbe. Egy nagy cég ne bazírozzon a támogatásokra, ez maradjon a kicsiknek-közepeseknek.
Legyen tiszta, hogy a jó földön nyereséges mind rövid, mind hosszú távon a gazdálkodás! Vannak évek, amikor picit, vannak évek, amikor nagyon. Ebbe ne keverjük már bele a támogatásokat! Számolja ki a szolgáltató nagy cég, hogy mennyiért adja el az input anyagokat, mennyiért szolgáltatja a különböző munkaműveleteket, biztosítsa a szaktudást és vegye meg a megtermelt terményt. Ha ezen nincs haszna a tulajdonosnak, akkor idővel másik nagy szolgáltatót keres, de jó minőségű fekete földön aligha következik ez be.
Gyengébb földeken vannak más kombinációk, ebből írtam le egyet, mint ökológiai gazdálkodást. Nyilván ennek nincs létjogosultsága jó minőségű földön, ezt nem tudom eleget kihangsúlyozni. Jó földön termelni kell, amelyből a tulajdonost is részeltetni kell!
Rossz minőségű földön veszteséges a bérmunkára alapított gazdálkodás!! Rossz földön csak az lehet nyereséges, aki saját magának műveli azt! Ha valaki erre nem képes, akkor van létjogosultsága ennek az "ökológiai gazdálkodásnak". Pont azt az űrt tölti be az öko-támogatás, amely egy jó föld és egy rossz minőségű föld között van!
Ha a tulajdonosnak ilyen rossz minőségű 100 ha földje van és egyébként a személyisége alkalmas egy ilyen vállalkozásra, akkor nyugodtan belevághat, bukni biztosan nem fog rajta!

Nincs profilkép
#3022 Batka
2023-02-26 12:23:44

Válasz Csavarkulcs #3021. hozzászólására

Ez vitán felül áll, korábban le is írtam. egyszerűen megfordult a világ. A EGK közös agrárpolitika kialakításának célja elsődlegesen anno az önellátás biztosítása volt, ennek voltak eszközei az importvámok, az intervenciós árak és a többi. Na ehhez mérten eljutottunk odáig, hogy szabályozás szintjén mindent megtesznek azért, hogy minél kevesebbet termeljen az ágazat. Jó irány lehetne az, amit leírt, csak hát az a helyzet, hogy ezek a támogatási kasszák felülről korlátosak, minél többen nyomják, fajlagosan annál kevesebb lesz a pénz,m ráadásul folyamatosan azon prüszkölnek a nyugati kormányok, hogy túl sok az agrártámogatás. Nagy kérdés, hogy 7 év múlva mi lesz. Magyarországon most a fő gond nem azzal van, hogy sok a kalászos vetés, hanem az, hogy eleve itt az ukrán cucc, láthatod, rekord alacsony kukorica termés mellett a kutyának sem kell ma a kukorica. Az EU meg piaci megfontolásokból arra játszik, hogy a fejlődő térségből felszívja az alapanyagot azért, hogy az ipari terméket el lehessen oda adni. Szóval jól hangzik ez a zöld duma, de sajnos inkább arról szól ez az egész, hogy ha megfelelően lenyomják a belső termelést, akkor lesz helye az importnak és lehet kedvező kereskedelmi egyezségeket kötni a fejlődő világgal. Legalábbis én ezt így látom, az meg senkit nem zavar pillanatnyilag, hogy mennyi amazonasi őserdőt irtanak ki az ottani termelés érdekében. Ugye a nyomonkövethetőséget meg az élelmiszerbiztonságot már ne is tegyük hozzá., mert ugye ezzel is csak minket csesztetnek.

#3021 Csavarkulcs
2023-02-26 12:03:20

Válasz Batka #3019. hozzászólására

Számos olyan dolgot felvetett,mi valóban elgondolkoztató. Már most nem egy termelő a pénze egy részét,másba tolja. A területeit elnéve valami munka imitálás lesz. Egyszerűen ott fogunk tartani a széllel szemben kell majd vizelni. Az a durva ezt már előre is jelezték, akár évekig eltartó folyamatok következtében. Még azok is gondokkal fognak küszködni ahol már a prega is maximumon pörög. Jahh és az időjárási tényezőt nem is számoltuk. Az ország zöldül az őszi vetésektől,gőzerővel vetik a tavaszi kalászosokat. Bejön egy ideális tavasz. Annyi gabona lessz itt. A kutyának sem fog kelleni.

Nincs profilkép
#3020 matarka
2023-02-26 11:57:43

Válasz .Feco. #3013. hozzászólására
"keress meg tőled minél távolabb lévő gazdálkodókat, akik nem akarnak rajtad nyerészkedni, hívd meg egy sörre vagy egy halászlére és elmond neked mindent, mit csinálj, hova menj, mit lehet s mit ne..."
Pontosan!!!
Ezt próbáltam én is magyarázni, de leírva semmi sem olyan, mint a gondolat.
A tulajdonos személyiségétől függ a sikere, ha nem maga gazdálkodik!
Ha megnyerő, akkor leülnek vele egy sörre, átbeszélik vele a lehetőségeket a helyi gazdák, a szolgáltatók. Ha a személyisége nem ilyen, akkor nem fog sikerülni semmi.
Volt egy faszi sose felejtem el a kezdet kezdetén. Én kezdő gazdaként, még Niva-val bejártam vele a "megkapott szántókat". Annyit mondott, hogy ez "vékony kenyér lesz". Akkor nem hittem neki, pedig minden mondatát le kellett volna írnom közjegyző előtt, mert mindenben igaza lett. Már akkor elmondta, hogyan is kellene ezeken a szir-szar 10Ak-s szántókon "gazdálkodni", ha nem akarok fejreállni.
Nem hittem neki, így a saját gazdaságomban bizony komoly bukók voltak. Nem hatszámjegyű bukók, hanem hétszámjegyű bukók.
Ezért is ajánlottam a barátomnak a kezdet kezdetén a "nulla vagy legalábbis nullához közelítő rizikót" az ő 100ha-os gazdaságában.
És, ahogy Feco írta, a barátom is körbejárta a helyi gazdákat, állattartókat. Szerencséje volt, hogy a munkájából kifolyóan be tudott jutni - más ügyekben - a legnagyobb cégek vezetőihez, ott mellékesen elő tudta vezetni, hogy egyébként van "pici" 100 hektárnyi területe és némi segítség jól jönne...

Nincs profilkép
#3019 Batka
2023-02-26 11:53:19

Válasz matarka #3008. hozzászólására

Na látod, csak kilyukadunk a végén a lényegre. Ez a beszélgetés elment teljesen a műveltetés irányába, miközben az eredeti kérdés a klasszikus földbérletre vonatkozott. Ha a földtulajdonos felvállalja a kockázatot és a többi ezzel járó nyűgöt senni gond. Csak ez nem földbérlet. amire a kérdező gondolt, az a kockázat és adómentesen fixen érkező tuti pénz.
Ami a 15 tonna x 140-150 ezret illeti ilyet még csak keveseknek sikerült látni, pont annyira átlagos, mint az általad leírt 270 ezres területalapú támogatás. Ez alapján meghatározni a bérleti díj összegét szerintem nem enyhén félrevezető....

#3018 Csavarkulcs
2023-02-26 11:52:52

Válasz matarka #3014. hozzászólására

Egyre több táblán illatozik itt is az édeskömény. Keresi mindenki a kiutat.

#3017 #bandi
2023-02-26 11:50:45

Válasz .Feco. #3016. hozzászólására

És még más vegyszeres forgót is vet, mint a másik kettő.

#3016 .Feco.
2023-02-26 11:48:03

Válasz #bandi #2999. hozzászólására

Én meg pont nem ezt tapasztalom. Van az országnak néhány olyan elátkozott része, mint hajdú-, szabolcs-, és jásznagykun megyék, ahol mindenki azt képzeli hogy a másfél hektárjával mint meg a világot, és nincs olyan észérv, amivel elcserélné vagy eladná a másiknak, mert azon gondolkodik, hogy a másiknak biztos jobb üzlet ez, és nehogy már neki jobb legyen...
de a legtöbb helyen, pl. dunántúl nagy része, északi vidékek, éves, nógrád, borsod már ezen a kicsinyességen túl vannak, eleve a legtöbb helyen gyengébb a föld, és nem nagyon boldogul mikronbirtokként, inkább eladja, kiadja, beadja nagyobb gazdaságokba, vagy elcserélgetik és koncentrálódnak.. és itt nem a lőrinc féle gömböcökről beszélek, aratni járok olyan helyekre, ahol ez szépen látszik, hogy csereberékkel, kiadásokkal egyre nagyobb táblák alakulnak ki, 20-30-50 hektárok, nem úgy, mint nálunk ahol a 6 ha örökséget szétmérik a 3 testvér között, és a középső máshova viszi műveltetni, mint a másik kettő, de nem hajlandó kimenni szélre sem, mert neki a középső kell...

#3015 #bandi
2023-02-26 11:45:35

Válasz matarka #3008. hozzászólására

Egy “integrátornak” ez jó, mert minden inputanyagon fog valamit, szóval keres rajta pénzt is. De sokhelyen a földtulajdonos megvesz mindent, számlával szépen, pusztán a bérmunkára keres embert. Szerintem ez a verzió fog lassan kihalni, legalàbbis én ígylátom, nem fenntartható értelmetlen az egész. Aki nem tudott saját tulajdonba hozni egy minimális területet, az nyilván csinàlni fogja, de harapófogóba került vele, mert területet növelni nemigazán tud, a “naccégek” meg előbb utóbb úgyis ráteszik a kezüket az időközben kiöregedő kisebb gazdálkodók területeire.

Nincs profilkép
#3014 matarka
2023-02-26 11:45:34

Válasz Csavarkulcs #3009. hozzászólására
"egyfajta túlélési játék"
Igen. Minden évben a túlélésre játszunk. Nem akarunk, mert nem is tudunk így meggazdagodni.
Tisztes jövedelem megszerzése a cél, nem pedig Bali.
Az egész mezőgazdaság egyfajta szerencsejáték. Nem sokkal nagyobb az esélye a beletett pénz megkétszerezésének, mintha bemennél egy kaszinóba és feltennéd ugyanazt a pénzt a feketére.
Normál gazdálkodás, jó minőségű fekete földön is kiszámíthatatlan - főleg rövid távon. Sose gondoltam volna, hogy olyat látok 40Ak-s fekete földön, mint tavaly. Megdöbbentő volt látni hosszú tízkilométereken át a totálkáros kukorica táblákat.
És történt valami? Semmi. Idén újra megpróbálja mindenki ugyanazt, hátha 100 évenként csak egyszer van ilyen aszály...

#3013 .Feco.
2023-02-26 11:42:27

Válasz univerzum1 #2980. hozzászólására

Hát szerintem akit a legnagyobb ívben kerülj el az a NAK szaktanácsadó... keress meg tőled minél távolabb lévő gazdálkodókat, akik nem akarnak rajtad nyerészkedni, hívd meg egy sörre vagy egy halászlére és elmond neked mindent, mit csinálj, hova menj, mit lehet s mit ne...

#3012 .Feco.
2023-02-26 11:39:51

Válasz csabahegeszt #2981. hozzászólására

Azért hülyeségeket ne írj neki... az, hogy elkezd gazdálkodni véletlen sem jelenti, hogy akkor nekiindul, mtz-t vesz, meg összevásárol minden tart amit talál a neten, aztán beleül és megy szántani...
keres egy szolgáltatót aki megcsinál neki mindent, a jobbak inputot is adnak és finanszírozást is hozzá, 27 ak-s földön azért kb a tavalyi volt az első olyan év, amikor ennek a történetnek negatív végkifejlete volt, és valószínűleg a követező években nem is lesz újra ugyanilyen (ha mégis negatív lesz a 2023 is, akkor nem csak ő, hanem kb mindannyian megyünk a levesbe, beleértve a volt bérlőjét is, aki akkor úgysem fizetne bérleti díjjat, ilyen évből kettőt egymásután kb senki sem visel el).

Nincs profilkép
#3011 matarka
2023-02-26 11:35:29

Válasz Mihály #3007. hozzászólására
"ez csak a látszat valójában pont nem a helyben lakó gazdákért csinálták hanem azért hogy ők írányíthassák a földvételeket"
Köszönöm, hogy ezt leírtad helyettem. Nem tudtam volna így megfogalmazni.
Aligha meglepő, hogy mindenki ügyeskedik, ha látja, hogy csak így maradhat életben a mélyvízben.
A peremfeltételek nem mi teremtjük meg, a szabályok adottak, sőt folyamatosan változnak.
Ne csodálkozzon senki azon, hogy az egyszerű emberek is gondolkoznak!
Szerintem a magyarok amúgy is ilyenek. Volt itt már annyi "előírás" mégis megtalálta mindenki az ösvényt... 20 évvel ezelőtt is, 50 évvel ezelőtt is, 100 évvel ezelőtt is, 200 évvel ezelőtt is valahogy csak túlélte az összes ősünk az "örült szabályokat", különben nem létezhetnénk most...

Nincs profilkép
#3010 Mihály
2023-02-26 11:33:54

Válasz matarka #3008. hozzászólására nagyon jól mondod ezek az írások felérnek egy földreformmal de ezért még kapsz hideget meleget de ne törödj velük mert neked van igazad csak sokan nem tudják vagy nem is akarják hogy más is tudja smile thumbupcoolsmile thumbupcoolsmile thumbupcoolsmile cowboy

#3009 Csavarkulcs
2023-02-26 11:33:21

Válasz matarka #2994. hozzászólására

Ha azt nézem.hogy egyfajta túlélési játék a szisztémád. Akkor ez így teljesen rendben van. Az idei év sok kis gazdaságot könnyen kivéreztethet. Az olcsóbb beömlő áruval,nehéz lesz versenyezni. 4 hónap mulva aratás..és tele a tározók itt is. Nem kell a búza sem a felvásárlónak. Szerzett olcsóbban.

Nincs profilkép
#3008 matarka
2023-02-26 11:28:23

Válasz Mihály #2991. hozzászólására
"ahol tényleg megtermelhető a 15 t kukorica ne 120 ezret fizessenek bérleti díjat főleg ha az ára 14-15 ft/kg"
A szívemből szólsz!
Pontosan erről van szó! A kitűnő fekete földön ezért jobb megoldás "teljes integráció", mint a "bérleti díj".
Sok helyen jól működik ez. Nincs bérleti szerződés, csak szolgáltatási szerződés. Mindenre. Mindent egy cég végez a szántástól a betakarítást követő szárításon át a tárolásig. Jogilag a tulajdonos a földhasználó, de a valóságban néhány nagy cég végzi az egész gazdálkodást szinte a település teljes külterületén. Mint a régi termelőszövetkezetek:) Bizony a történelem újra és újra megismétli önmagát.
Viszont így megmarad a földtulajdon, sőt még a földhasználat is, és persze a támogatás is a kicsi-közepes-nagy tulajdonoshoz kerül.
Nekem ez sokkal szimpatikusabb, mint a haszonbérlet. Itt valós a kockázatközösség. A tulajdonos is látja, hogy mennyire jövedelmező vagy mennyire veszteséges a gazdálkodás. Látja az input anyagok árait, látja a munkaműveletek árait és látja mennyi termett a földjén, azt mennyiért lehet eladni.
Meg sem kell finanszírozni a tulajdonosnak, hiszen év végi elszámolás van.

Nincs profilkép
#3007 Mihály
2023-02-26 11:26:44

Válasz #bandi #2995. hozzászólására Nos én úgy látom mint amibe a kormány belenyúl annak lőtteka földtörvények majdnem minden évben módosítása sem használt nekünk szóval " földtörvények úgy alakulnak, hogy próbálják ezt felszámolni, és a helyben lakó földműves gazdálkodót helyzetbehozni, aki valóban ebből keresi a kenyerét, akkor elkezdik itt népszerűsíteni a zsebzerződéseket meg hasonló okosságokat."ez csak a látszat valójában pont nem a helyben lakó gazdákért csinálták hanem azért hogy ők írányíthassák a földvételeket jöhet itt Osztrák Belga ha csókos vagy a barátom barátja vehet amennyit szeretne a büntit úgy is veklünk fizetetik ki az Brüsszelnek ők meg élnek mint hal a vízbesmile cursingsmile cowboy

#3006 #bandi
2023-02-26 11:14:55

Válasz matarka #3004. hozzászólására

Járd körbe az országot, sok helyen még mindig a kárpótláskor szándékosan szétbombázott határral találkozol, csak egy kicsit tudott tömbösödni, vagy az osztatlan közös tulajdonok mocsarában fetrengenek az emberek, én nem tudnak megszabadulni belőle, ha egy kimászna, a többi visszahúzza. Szerencséd van, ha ott nem ez van.

Nincs profilkép
#3005 matarka
2023-02-26 11:10:58

Válasz csuti0 #3003. hozzászólására

Neked is igazad van.
Pest megye egy másik ország! Ott minden más.
Nyilván minden viszonylagos. Nem szabad általánosítani.
Én azt a tulajdonost se becsülném le, akinek mindössze 1 hektárja van. Őseink ennyi föld hozományra 100 évvel ezelőtt már házasságot alapoztak. Van, akinek ennyi föld is elég, sok mindenre elég lehet.
1 ha szőlő bérleti díja aligha lenne 30.000 mondjuk Tarcalon a legjobb dűlőben.

Nincs profilkép
#3004 matarka
2023-02-26 11:05:11

Válasz #bandi #3000. hozzászólására
"Ezek az emberek csak kivesznek a magyar mezőgazdaságból, bele nem tesznek semmit, ezzel tartósan bebiztosítva azt, hogy sosem lesz korszerű ez az ágazat."
Mitől is nem korszerű ez az ágazat?
Szerintem a fekete földön és a jó termőképességű területeken igenis korszerű, folyamatosan fejlődő, hatalmas területeken dolgozó közgazdasági értelemben is kitűnő gazdaságok alakultak ki.
Itt aztán nem akadályozza senki és semmi a termelést, kivéve az, hogy ilyen földekből nincs végtelen mennyiség, nem növekszik a mérete az infláció mértékével:)

Nincs profilkép
#3003 csuti0
2023-02-26 11:02:37

Válasz #bandi #2999. hozzászólására
Szia!
Pest megyében,biztosan nincsenek tömegével 100he birtokok.
Mifelénk a birtokszerkezet javarészt 1000m2 területekből áll,vannak egy hektárt megközelítő darabok is,és pár db 5 hektárt elérő. Úgyhogy itt 100he összehozni nem, hogy egyben,de még 100db-ban sem egyszerű feladat.
Bérleti díjat, az egy hektár közeliekre 30.000 ft fizetünk,a kisebbekre vagy semmit,vagy a tulaj fizet ha meg akarja műveltetni,persze csak abban az esetben, ha meg tudja mutatni pontosan hol is van a területe.
Üdv.: Csuti

Nincs profilkép
#3002 matarka
2023-02-26 10:51:15

Válasz #bandi #2999. hozzászólására
"100 hektárod már eleve 20 darabban van".
Igen, ehhez már volt "szerencsém" máshol. 10 év munka kellett ahhoz, hogy mindenkit rábeszéljünk a körbecserélésre.
Nagyon fontos lenne a "táblásítás", a földegyesítő cseréket valóban jobban lehetne támogatni.

"És lehet megvennéd, vagy kibérelnéd a szomszédos parcellát, a törvény is kedvezne ehhez, de nem tudod, mert feketén odaadták valakinek"
Ezt nem szabadna jogilag erőltetni. Egyértelmű, hogy éppen azért jönnek létre ezek a "jogi őrültségek", mert túlszabályozták ezt a területet és a jogalanyok próbálnak kibújni a szabályok alól.
Nonszensz, hogy már jogi egyetemet meghaladó tudás kell egy pár hektáros terület bérleti jogának megszerzéséhez... Sokszor már az ügyvédek se tudják követni a változásokat.

Alkatrész katalógusok

Cikkajánló


Zöld benzinkút, ami mégsem annyira zöld
Zöld benzinkút, ami mégsem annyira zöld
A benzines és a dízel üzemű kocsik még sokáig velünk maradnak.
Fekete arany rejlik a jég alatt: olajat találtak a déli kontinensen
Fekete arany rejlik a jég alatt: olajat találtak a déli kontinensen
511 milliárd hordónyi olajat találtak az oroszok.
Zeller tisztító
Zeller tisztító

430.000 Ft

PALÁNTÁZÓ
PALÁNTÁZÓ

2.500.000 Ft

SZÁRTÉPŐ
SZÁRTÉPŐ

330.000 Ft

Magyartarka tehén
Magyartarka tehén

550.000 Ft

Minden jog fenntartva.
© 2024 Agroinform Média Kft.

[bezárás x]