Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak655 FtBenzin árak636 FtEUR412.88 FtUSD401.45 FtCHF439.56 FtGBP488.76 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz pakozdi #3676. hozzászólásáraSaját véleményem: Ha nem "kenyérre" kell, én magam nem adnám el. Az árak jelen pillanatban fölfelé ívelnek, és szerintem el fogják érni (vagy már néhol el is érték) a nyugat-európai árakat az ország minden pontján.
(környékünkön átlagban 1MFt/Ha, mindegy hogy hány AK, vagy 70-100 eFt/Ak osztatlan közösben)
Egy kg kenyér, vagy egy autó árában sincs számottevő különbség már az európai országok között.
Másrészt ha megnézzük a jelenlegi banki kamatokat, amik mostanság igen alacsonyak, ahhoz képest ki lehet számolni a bérleti díj értékét is %-ban, összehasonlítható.
Magam részét nézve többet kamatozik a föld haszonbérlet címén, mint a banki lekötött tartalék. Persze vannak ott is hosszabb távú lekötések, állampapírok...stb, amik magasabb kamatot ígérnek.
A bankban lekötött pénz egyik nap van, másik nap már nincs, gondolok itt Questor ügyre, Kulcsár ügyre...stb. A bankba betett pénz virtuális manapság. A Föld értéke megmarad, kézzel fogható, értékállóbb talán, és ha nem fizetik a haszonbérletet, még fel is mondható az.
Én magam, ha nem mindennapi gondok orvoslására kell nem adnám el, annak ellenére, hogy a pénz mindig jól jön és még helye is lenne.
Persze anno őseink sem sejtették amikor verejtékes munkával szerzett pénzükön vásároltak termőföldet, hogy azt egyszer valakik, egy tollvonással államosítják!
A történelem ismételheti magát, a politika kiszámíthatatlan.
Támogatás? valamiféle támogatás véleményem szerint lesz, a tervek szerint termeléshez kötött támogatás várható, bár manapság csak az a biztos ami már elmúlt...
Támogatások nélkül élelmiszer áremelkedés következne be, véleményem szerint.
Lehet , hogy a kisgazdaságok életképtelenné vállnak, azzá teszik őket, és a nagy gazdaságok termelnek és kapnak támogatásokat... sok minden előfordulhat, de ha nem gazdálkodnak, csupán tulajdonosok, bérbeadók ez nem is érinti közvetlenül Önöket...
Családon belül, gyermekekkel, kell egy mindenki által elfogadható jó döntést hozni, és remélni hogy az is lesz hosszú távon:-)
Válasz dagadtmadar #3675. hozzászólásáraA haszonélvező életkorától függ, nekem az ügyvéd számolta ki annakidején pár éve, úgy emlékszem, a vételár kb 20%-a volt!
Válasz pakozdi #3676. hozzászólásáraMindenki azt csinál a sajátjával amit akar.
Szerintem nem szabad eladni a földet, ez azért nem kis mennyiség ha a vételárát nézzük se, ami viszont csábító az tény. Viszont ha nincs nagyon szükség az árára, teszem fel a gyerekek lakhatása meg van oldva, akkor nem adnám el. Ára mindig lesz a földnek, lehet hogy egyszer elindul lefelé is. A földre mindig szükség van, mindenhol földéhség van Magyarországon, minden talpalatnyi földet ki vagy megvesznek. Lehet hogy változik 2020 után a támogatás, szerintem mondjuk meg nem szűnik, az EU-ban. Szóval mindig lesz aki megművelje a földet, és ha nem adják el, akkor még az önök unokájának sem kell csinálni úgymond semmit érte, csak november körül felvenni a földjáradékot (bérleti díjat).
Más ha valakinek van valahol 1 hektár vagy fél, netán még kisebb, és azt mondja eladom a francba.
HA nem lesz támogatás a hobbi mészárosok, akarom mondani mezőgazdászok más után néznek és szerintem csökkenni fog a kereslet. Az árakat a fene tudja. Ha lentebb nem is mennek azért szerintem megtorpannak, mint a lakásárak 2009 körül évekig.
Válasz pakozdi #3676. hozzászólásáraHa mar megvan a fold halalos vetek eladni kiveve ha nagyon szukseg van a penzre szerintem. Ha ugy vesszuk az egy passziv jovedelem minden evben jon. 2020 utan is lesz aki megmuveli. En ismerek olyan vallalkozot aki azt mondja jobb lenne ha nem lenne a tamogatas......
Ismerni kellene a hátteret,gyerekek teljesen elzárkóznak a vidéki élettől,gazdálkodástól vagy még visszahúzhat a szívük,másrészről a papát is megértem csak a családi föld!!
Ha jó áron eltudják adni és a gyermekek részéről sem indokolt a megtartás akkor érdemes eladni,mindenkinek adni a részletekből vagy be a bankba és hadd kamatozzon ha nincs rá hirtelen szükség,majd amikor kell felhasználják önök vagy a gyerekek!!
Esetlegesen rájuk marad ha nincsenek megáldva "földi" vénával valami kupec rácsap úgysincsenek tisztában a föld árával,megszerezheti jóval áron alul!!
Másrészről az én nagyszüleim mondását szemelőt tartva "fiam a vantól nemkell félni"!!
Elég jó adottságú földek gondolom,ha nem feltétlenül szükséges,úgyértem nagyon kell a pénz,mint gazdálkodó inkább megtartani a földnek mindig is volt meg lessz is ára!!!
De,mint mondtam ezt önöknek a családnak kell eldönteni!!
Adott 30 ha. szántó, 650 Ak.értékben. Két éve felhagytunk a gazdálkodással,60-as házaspár vagyunk.A területek bérbe lettek adva 5 évre, 2020-ban jár le a szerződés.A bérleti díj hektáronként a mindenkori területalapú támogatás összege. Felénk ez nem rossz, bérlő nagyon korrekt.
Kérdésem.
Most nagyon megszaladtak a föld árak.Az itteni 25 ezerről 35- 40-re ugrott fel. Én szeretnék ebből most eladni, de itthon a férjjel ebből vita van.Maradjon, maradjon, had örökölje meg városban letelepedett két gyermekünk.
Én attól tartok, hogy 2020. után, amikor változnak a támogatási rendszerek, hogy bérbe nem tudom ennyiért adni, esetleges eladás esetén a fenének nem kell a föld.Tudtok valamit a továbbiakról? Azonnal tudnám most eladni a földeket. Mit hoz a jövő.? Kérném véleményeteket! Üdvözlet
Üdv!
A segítségeteket kérném, hogy milyen költségekkel jár ha egy termőterület haszonélvezeti jogáról a haszonélvező le szeretne mondani.
A terület szüleim tulajdonában van, a haszonélvezeti jog viszont nagybátyámé.
Nincs sem eladás sem más, csak a haszonélvezeti jogot szeretnénk töröltetni.
Közjegyző fogja csinálni de, a titkárságon nem tudtak információt adni...
A választ előre is köszönöm!
Válasz jasi #3671. hozzászólására" na meg picit utána olvastam, hogy itt helyben a jegyzőnél lehet észrevételt tenni ezügyben, és a testület elé viszik a dolgot.. ebben van ráció?"
Van ráció.
De ha helyesen döntött a "földbizottság", akkor nem fognak rajta változtatni.
Válasz Scipio #3668. hozzászólására de van haszonbérleti szerződésem rá,már 2 éve, csak földhasználat nincs bejelentve mert ugye rengeteg a tulajdonos és a megosztási vázrajz nehézkesen megy... na meg picit utána olvastam, hogy itt helyben a jegyzőnél lehet észrevételt tenni ezügyben, és a testület elé viszik a dolgot.. ebben van ráció?
Üdv! kis segítség kellene. egy osztatlan földterületről van szó, amibe szeretnék vásárolni egy darabkát. helyben lakó fiatal gazdálkodó vagyok, de ebbe az osztatlanba nincs területem. kifüggesztés megvolt, ma kaptam a kamara felől egy olyan papírt hogy nem nekem ítélték meg a földet hanem egy olyan emberkének akinek viszont van benne területe de nem helyben lakó,igazából több száz kilométerre lakik.. ebben az esetben mi lenne a sorrend? ahogy megítéltek?
Válasz Traktoros Jani #3660. hozzászólásáraA feleseged nagymamajanak a testvere odaajandekozza a feleseged nagymamajanak.
Ezt kovetoen pedig, a feleseged nagymamaja odajandekozza a felesegednek.
Feleségem mamája testvérének a földjeit megvásárolhatom-e(jelenleg ki van adva a terület,egymás mellett van a két testvér földje és egy személy bérli mindkettőt)?
Nincs előtted ha állattartó vagy. Köss szerződést aztán max visszadobják ha nem hivatkozhatsz állattartásra. De javítson ki valaki kérem ha hülyeséget beszélek!!
Válasz ..MZ/X.. #3651. hozzászólásáraHáát én már buktam miatta 2 hónapja pedig egyértelműen nem volt meg az állattartónak az egysége. Még a közelében sem. És ha nincs is meg? Mit tudok tenni? Földbizottság válasza hogy ők nem tudják ezt kiszámolni, a amit kiadott NAK tájékoztatót nemrég abban az van hogy a földhivatal nem támogathat olyat akit nem támogatott a földbizottság -> a földbizottság támogatja az állattartót a fenti indokkal, engem vagy akinek lenne elővásárlási joga nem támogat. Ilyen logika szerint vagy marad a szerződéses felállás vagy viszi az állattartó..
Válasz pampalini21 #3650. hozzászólásáraAzt nem tudom hogy mint szomszéd nem előttem van-é.A tehén létszám ua. mint tavaly.A sorrendet nem tudom az elővásárlásnál én mindenben megfelelek hogy megvehessem de félek belevágni bár a lé is megvan mert itt a fórumon annyi furát olvasok és nem akarom bukni a szerződési és egyéb kiadást
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem, van egy 10ha-os szántó, amit ketté oszt a községhatár, az egyik 5ha-ban van tulajdonom, a másikban lenne eladó terület van-e rá esetleg elővásárlási jogom? A 10ha egy blokkban van, csak két hrsz.-en mivel a községhatár felezi. Vagy teljesen esélytelen, mivel amiben én vagyok tulaj az másik község, hiába vagyok szomszéd?
Válasz pampalini21 #3650. hozzászólásáraNem csak elvileg, hanem gyakorlatilag is, legalábbis itt nálunk fejérben. Az éves átlag és a jelenleg meglévő átlaga adja ki a végleges számot. Ráadásul a jelenleg művelt + a vásárolni kívánt területen kell meglennie minimum a 0,5 ÁE-nek.
Elvileg elég 13 hektárra az állatod. Kérdés hány db idősebb 2 évnél. Elvileg az elmúlt 1 éves átlagot is nézik, gyakorlatilag szerintem semmit csak hogy állattartó.
Szerintetek van -e esélyem 5ha megszerzésére vagy ne is próbálkozzak családi gazdálkodó földműves állattartó vagyok 8 heki saját föld 9db tehén 6db borju a földet eddig a helyi tsz elnök bérelte kb 1600ha föld tulaja a családtagok nevére szétirva.A szerződés dec.-be lejárt.Ő akamarai bizottság elnöke.A tulajnak mondtam hogy semmi esély de azt mondja hogy akkor nem adja el inkább mint hogy az övé legyen mind a két oldalon ő aszomszéd .Abácsi ragaszkodik hozzám régi cimbi.Nem érti a törvényt azt mondja ne mujáskodjak találjam meg a módját.A helyi ügyvédekkel nem merek beszélni mind a zsebébe van.Ezért fordulok hozzátok.
Válasz ano #3644. hozzászólására Már a kamara döntése után vagyunk,ez állami föld volt (még az is),az a baj,hogy aki rá jelentkezett az kamarai bizottsági tag(rejtély,hogy lett az.?!)tehát ezer sebből vérzi ez az egész dolog,de arra sem méltattak,hogy végzést küldjenek,amivel tudnék menni valahová kifogásolni.Nagyon zavaros. Ráadásul kifizettem már minden költséget,ügyvéd,értékbecslő,eljárási illeték......!
Válasz ano #3644. hozzászólásáraNagyszulok, szulok, testverek.
Elkepzelheto, hogy a tulajdonostarsad, aki egyben a tavoli rokonod is, rendelkezik egy kozeli hozzatartozoval, aki tortenetesen a te kozeli hozzatartozod is. Szoval, akar ket egymast koveto ajandekozas utan a te tulajdonodban kothet ki az a resztulajdon. :)
Válasz IH-race #3641. hozzászólásáraAz önkormányzatnál lehet kifogást beterjeszteni, de ehhez az kell, hogy a megyei döntést kifüggesszék, és abba ne te legyél megjelölve vásárlónak. Nem árt naponta nézni a hirdetményeket, mert, ha az önkormányzat is zs...es, úgy jársz, mint én akkor kapod meg az értesítést, mikor már lejárt a határidő.
Válasz Lófő #3639. hozzászólásáraKöszönöm szépen az információkat! Tehát alapjában jól gondoltam, de elkelt a pontosítás.
Még kérdezek, ha nem baj. Ki minősül közeli hozzátartozónak? Kinek lehet ajándékozni kifüggesztés nélkül, amibe nem szólhat bele, nem léphet rá senki?
És az 1 hektáros szabály az hogy van? Ha még nem vagyok földműves és nincs 1 ha-om, akkor vehetek kifüggesztés nélkül olyat amiben tulajdonostárs vagyok (nyilván ez egyszer működhet, mert utána már több lesz 1ha-nál). Ajándékozással meg kaphatok úgy is hogy nem vagyok földműves és több van 1 ha-nál.
Válasz IH-race #3641. hozzászólásáraa harmadik tulajdonostárs jelentkezett rá, vagy külsős?
milyen stádiumban van most a dolog, letelt a 60 nap, vagy még nem? kamarát, szakig szervet, földhivatalt megjárta már az ügy?
Válasz Radocz #3642. hozzászólására"A törvény elővásárlási jogokat ír, és nem nézi a politikai vallást." A törvény igen, de a megyei agrárkamara ejtőernyőseinek nem számít a törvény.
"Kívülről nehéz bejutni egy osztatlan közösbe." szomszéd faluba könnyen ment politikai hátszéllel, a bent lévő ellenében.
Válasz Tomszi #3636. hozzászólásáraHa csak egyik tulajdonostárstól szerzed meg a tulajdont, akkor marad az osztatlan közös tulajdon, és ki kell függeszteni, ha egy ****eszes ...jankó bejelentkezik, akkor pápá földterület.
Válasz Tomszi #3636. hozzászólásáraAmennyiben meg nem minosulsz foldmuvesnek, ugy a tulajdonodban illetve hasznalatodban allo foldteruletek egyuttes merete nem haladhatja meg az 1 hektart ( 10,000 nm ).
Szoval szamolj es ha szukseges, akkor meg a vasarlas elott regisztralj.
Az ajandekozassal birtokodba jutott terulet nem szamit bele az egy hektaros szerzesi korlatba.
Válasz Tomszi #3636. hozzászólásáraMindket tulajdonostarsad tulajdoni reszet egy szerzodesben megvasarolod, ami a kozos tulajdon megszunteteset eredmenyezi, igy azt nem kell kifuggesztettni.
A masik lehetoseg, hogy a testvered neked ajandekozza a resztulajdonat, ezt kovetoen pedig a tavoli rokonodtol vasarolod meg az O resztulajdonat, ami megint csak a kozos tulajdon megszunteteset fogja eredmenyezni.
Kifuggesztesi kotelezettseg ebben az esetben sincs.
Jó estét!
Egy kérdésem lenne. Ha van egy föld, egy helyrajzi számon, és vagyunk benne hárman tulajok (rokonok, testvér és távolabbi rokon), akkor ha én meg akarom venni egy másik tulajdonostárs részét, akkor:
-ki kell függeszteni az adásvételt?
-van-e előttem elővásárlásra jogosult az államon kívül?
-nekem földművesnek kell-e lennem?
A földforgalmi törvény ide vonatkozó részét én is elolvastam, de nem vagyok jogász, és nem csináltam sok "földes ügyet", ellenben sok itteni fórumozóval. Mindenféle segítő hozzászólás köszönök előre is :)
Találtam pár részt ami szerintem erre vonatkozik:
20. § Elővásárlási jog nem áll fenn
a) a közeli hozzátartozók közötti adás-vétel,
b) a tulajdonostársak közötti, a közös tulajdon megszüntetését eredményező adás-vétel.
9. Hatósági jóváhagyáshoz nem kötött tulajdonjog átruházásról szóló szerződések
36. § (1) Nem kell a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyása
a) az állam tulajdonszerzéséhez;
b) az állam, illetve az önkormányzat tulajdonában álló föld elidegenítéséhez;
c) a föld tulajdonjogának ajándékozás jogcímén történő átruházásához;
d) a közeli hozzátartozók közötti tulajdonjog átruházásához;
e) a tulajdonostársak közötti tulajdonjog átruházáshoz, ha ezzel a közös tulajdon megszűntetésére kerül sor;
f) a földnek jogszabályban foglalt módon, támogatás feltételeként más földműves részére való átadásával megvalósuló adás-vételhez;
g) a telekalakítási engedélyezési eljárás keretében történő tulajdonszerzéshez;
h) a 11. § (2) bekezdésében meghatározott tulajdonszerzéshez.
(2) A mezőgazdasági igazgatási szerv kérelemre igazolást állít ki arról, hogy a tulajdonjog átruházásáról szóló szerződés hatályosságához az e törvény előírásai alapján nem kell a jóváhagyása.
Egyébként ez az aktuális? Csak felmerült bennem ez a kérdés, ezért nem megyek ügyvdhez :)
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1300122.TV
Válasz Mihály-963 #3599. hozzászólásáraÉn olvastam a könyvben,például a kifüggesztést,ahol a törvény van idézve.Erre a H-B m-i NAK-nál közölték vélem hogy hibásan van leírva a könyvben. Megjegyzem ez hazugság,mert a törvény szóról szóra így szól!!!!!!!!!!!
8784 hozzászólás
Válasz pakozdi #3676. hozzászólásáraSaját véleményem: Ha nem "kenyérre" kell, én magam nem adnám el. Az árak jelen pillanatban fölfelé ívelnek, és szerintem el fogják érni (vagy már néhol el is érték) a nyugat-európai árakat az ország minden pontján.
(környékünkön átlagban 1MFt/Ha, mindegy hogy hány AK, vagy 70-100 eFt/Ak osztatlan közösben)
Egy kg kenyér, vagy egy autó árában sincs számottevő különbség már az európai országok között.
Másrészt ha megnézzük a jelenlegi banki kamatokat, amik mostanság igen alacsonyak, ahhoz képest ki lehet számolni a bérleti díj értékét is %-ban, összehasonlítható.
Magam részét nézve többet kamatozik a föld haszonbérlet címén, mint a banki lekötött tartalék. Persze vannak ott is hosszabb távú lekötések, állampapírok...stb, amik magasabb kamatot ígérnek.
A bankban lekötött pénz egyik nap van, másik nap már nincs, gondolok itt Questor ügyre, Kulcsár ügyre...stb. A bankba betett pénz virtuális manapság. A Föld értéke megmarad, kézzel fogható, értékállóbb talán, és ha nem fizetik a haszonbérletet, még fel is mondható az.
Én magam, ha nem mindennapi gondok orvoslására kell nem adnám el, annak ellenére, hogy a pénz mindig jól jön és még helye is lenne.
Persze anno őseink sem sejtették amikor verejtékes munkával szerzett pénzükön vásároltak termőföldet, hogy azt egyszer valakik, egy tollvonással államosítják!
A történelem ismételheti magát, a politika kiszámíthatatlan.
Támogatás? valamiféle támogatás véleményem szerint lesz, a tervek szerint termeléshez kötött támogatás várható, bár manapság csak az a biztos ami már elmúlt...
Támogatások nélkül élelmiszer áremelkedés következne be, véleményem szerint.
Lehet , hogy a kisgazdaságok életképtelenné vállnak, azzá teszik őket, és a nagy gazdaságok termelnek és kapnak támogatásokat... sok minden előfordulhat, de ha nem gazdálkodnak, csupán tulajdonosok, bérbeadók ez nem is érinti közvetlenül Önöket...
Családon belül, gyermekekkel, kell egy mindenki által elfogadható jó döntést hozni, és remélni hogy az is lesz hosszú távon:-)
Válasz dagadtmadar #3675. hozzászólásáraA haszonélvező életkorától függ, nekem az ügyvéd számolta ki annakidején pár éve, úgy emlékszem, a vételár kb 20%-a volt!
Válasz Titti #3678. hozzászólásáraKöszönöm a válaszát!
Válasz pakozdi #3676. hozzászólásáraMindenki azt csinál a sajátjával amit akar.
Szerintem nem szabad eladni a földet, ez azért nem kis mennyiség ha a vételárát nézzük se, ami viszont csábító az tény. Viszont ha nincs nagyon szükség az árára, teszem fel a gyerekek lakhatása meg van oldva, akkor nem adnám el. Ára mindig lesz a földnek, lehet hogy egyszer elindul lefelé is. A földre mindig szükség van, mindenhol földéhség van Magyarországon, minden talpalatnyi földet ki vagy megvesznek. Lehet hogy változik 2020 után a támogatás, szerintem mondjuk meg nem szűnik, az EU-ban. Szóval mindig lesz aki megművelje a földet, és ha nem adják el, akkor még az önök unokájának sem kell csinálni úgymond semmit érte, csak november körül felvenni a földjáradékot (bérleti díjat).
Más ha valakinek van valahol 1 hektár vagy fél, netán még kisebb, és azt mondja eladom a francba.
Válasz heki #3677. hozzászólásáraOlyan szépen leírta a véleményét! Köszönöm!
Válasz Titti #3678. hozzászólásáraLesz aki megműveli...az biztos, kérdés hogy mennyiért és hogy mennyit fognak érni a földek.
HA nem lesz támogatás a hobbi mészárosok, akarom mondani mezőgazdászok más után néznek és szerintem csökkenni fog a kereslet. Az árakat a fene tudja. Ha lentebb nem is mennek azért szerintem megtorpannak, mint a lakásárak 2009 körül évekig.
Válasz pakozdi #3676. hozzászólásáraHa mar megvan a fold halalos vetek eladni kiveve ha nagyon szukseg van a penzre szerintem. Ha ugy vesszuk az egy passziv jovedelem minden evben jon. 2020 utan is lesz aki megmuveli. En ismerek olyan vallalkozot aki azt mondja jobb lenne ha nem lenne a tamogatas......
Válasz pakozdi #3676. hozzászólásáraBiztosan tetszenek kapni ilyen meg olyan válaszokat!De ezt önöknek a családnak kell eldönteni közösen!
Ismerni kellene a hátteret,gyerekek teljesen elzárkóznak a vidéki élettől,gazdálkodástól vagy még visszahúzhat a szívük,másrészről a papát is megértem csak a családi föld!!
Ha jó áron eltudják adni és a gyermekek részéről sem indokolt a megtartás akkor érdemes eladni,mindenkinek adni a részletekből vagy be a bankba és hadd kamatozzon ha nincs rá hirtelen szükség,majd amikor kell felhasználják önök vagy a gyerekek!!
Esetlegesen rájuk marad ha nincsenek megáldva "földi" vénával valami kupec rácsap úgysincsenek tisztában a föld árával,megszerezheti jóval áron alul!!
Másrészről az én nagyszüleim mondását szemelőt tartva "fiam a vantól nemkell félni"!!
Elég jó adottságú földek gondolom,ha nem feltétlenül szükséges,úgyértem nagyon kell a pénz,mint gazdálkodó inkább megtartani a földnek mindig is volt meg lessz is ára!!!
De,mint mondtam ezt önöknek a családnak kell eldönteni!!
Üdvözlet a Fórumozóknak!
Adott 30 ha. szántó, 650 Ak.értékben. Két éve felhagytunk a gazdálkodással,60-as házaspár vagyunk.A területek bérbe lettek adva 5 évre, 2020-ban jár le a szerződés.A bérleti díj hektáronként a mindenkori területalapú támogatás összege. Felénk ez nem rossz, bérlő nagyon korrekt.
Kérdésem.
Most nagyon megszaladtak a föld árak.Az itteni 25 ezerről 35- 40-re ugrott fel. Én szeretnék ebből most eladni, de itthon a férjjel ebből vita van.Maradjon, maradjon, had örökölje meg városban letelepedett két gyermekünk.
Én attól tartok, hogy 2020. után, amikor változnak a támogatási rendszerek, hogy bérbe nem tudom ennyiért adni, esetleges eladás esetén a fenének nem kell a föld.Tudtok valamit a továbbiakról? Azonnal tudnám most eladni a földeket. Mit hoz a jövő.? Kérném véleményeteket! Üdvözlet
Üdv!
A segítségeteket kérném, hogy milyen költségekkel jár ha egy termőterület haszonélvezeti jogáról a haszonélvező le szeretne mondani.
A terület szüleim tulajdonában van, a haszonélvezeti jog viszont nagybátyámé.
Nincs sem eladás sem más, csak a haszonélvezeti jogot szeretnénk töröltetni.
Közjegyző fogja csinálni de, a titkárságon nem tudtak információt adni...
A választ előre is köszönöm!
Válasz szelindi sándor #3673. hozzászólásáraIlyen nincs,már évek óta nincs.....
Válasz Lacibá59 #3649. hozzászólásáraajándékozás,csere valamire.
Válasz jasi #3671. hozzászólására" na meg picit utána olvastam, hogy itt helyben a jegyzőnél lehet észrevételt tenni ezügyben, és a testület elé viszik a dolgot.. ebben van ráció?"
Van ráció.
De ha helyesen döntött a "földbizottság", akkor nem fognak rajta változtatni.
Válasz Scipio #3668. hozzászólására de van haszonbérleti szerződésem rá,már 2 éve, csak földhasználat nincs bejelentve mert ugye rengeteg a tulajdonos és a megosztási vázrajz nehézkesen megy... na meg picit utána olvastam, hogy itt helyben a jegyzőnél lehet észrevételt tenni ezügyben, és a testület elé viszik a dolgot.. ebben van ráció?
Válasz Traktoros Jani #3669. hozzászólásáraCsaládi gazdaságot vagy annak tagját jelenti.
Válasz Scipio #3668. hozzászólásáraA 2.ranghelyen a családi a családtagot jelenti?
Válasz jasi #3666. hozzászólásáraA sorrend:
Ranghely 1. Magyar Állam
Ranghely 2. Tulajdonostárs (Ezeken belül: Családi > Fiatal > Pályakezdő)
Ranghely 3. Bérlő (Szomszéd és helyi bérlő > Helyi bérlő > 20 km-en belül lakó bérlő)
Ranghely 4. Helyi állattartó/Biogazda/Eredetvédett terméket előállító és feldolgozó (Családi gazd.> Fiatal > Pályakezdő)
Ranghely 5. Helyiek: Helyben lakó szomszéd > Helyben lakó > 20 km-en belül lakó (A csoportokon belül: Cs.g.>Fiatal>Pályakezdő)
Te az 5. ranghelyen vagy, ő pedig a 2.-on.
Válasz jasi #3666. hozzászólásáratulajdonostárs előrébb van mint te!
Sajnos ilyen a tv.
Úgyhogy KUKA!!!
Üdv! kis segítség kellene. egy osztatlan földterületről van szó, amibe szeretnék vásárolni egy darabkát. helyben lakó fiatal gazdálkodó vagyok, de ebbe az osztatlanba nincs területem. kifüggesztés megvolt, ma kaptam a kamara felől egy olyan papírt hogy nem nekem ítélték meg a földet hanem egy olyan emberkének akinek viszont van benne területe de nem helyben lakó,igazából több száz kilométerre lakik.. ebben az esetben mi lenne a sorrend? ahogy megítéltek?
Válasz Lófő #3664. hozzászólásáraA két szerződés közt legyen legalább 2 nap.
Válasz Traktoros Jani #3660. hozzászólásáraA feleseged nagymamajanak a testvere odaajandekozza a feleseged nagymamajanak.
Ezt kovetoen pedig, a feleseged nagymamaja odajandekozza a felesegednek.
Válasz ro-bika #3662. hozzászólására3 év múlva igen
Tudja esetleg valaki, hogy a felesbérleti szerződés biztosít e elővásárlási jogot x év után?
Válasz Traktoros Jani #3660. hozzászólásáraMegvásárolhatod.
Miért ne?
Ha eladó !!
Feleségem mamája testvérének a földjeit megvásárolhatom-e(jelenleg ki van adva a terület,egymás mellett van a két testvér földje és egy személy bérli mindkettőt)?
Sziasztok! Olyan kérdésem lenne, hogy szomszédos területre 3 év után van elővásárlási jogom vagy azonnal amikor megvan a földhasználati lap?
Válasz sixx #3653. hozzászólásáracsak nem helyben lakó
Válasz ICE #3652. hozzászólásáraHáhá, ez érdekes. A fene se tudja.
'ba) aki helyben lakó szomszédnak minősül'
Helyben lakó vagy és a kérdéses földterület szomszédod.
Szerintem inkább hivatkozhatsz rá mint ha fordítva lenne (ha az a föld lenne helyi amiben tulaj vagy)
Válasz Lacibá59 #3654. hozzászólására
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1300122.TV
18. §
Nincs előtted ha állattartó vagy. Köss szerződést aztán max visszadobják ha nem hivatkozhatsz állattartásra. De javítson ki valaki kérem ha hülyeséget beszélek!!
Válasz ..MZ/X.. #3651. hozzászólásáraHáát én már buktam miatta 2 hónapja pedig egyértelműen nem volt meg az állattartónak az egysége. Még a közelében sem. És ha nincs is meg? Mit tudok tenni? Földbizottság válasza hogy ők nem tudják ezt kiszámolni, a amit kiadott NAK tájékoztatót nemrég abban az van hogy a földhivatal nem támogathat olyat akit nem támogatott a földbizottság -> a földbizottság támogatja az állattartót a fenti indokkal, engem vagy akinek lenne elővásárlási joga nem támogat. Ilyen logika szerint vagy marad a szerződéses felállás vagy viszi az állattartó..
Válasz pampalini21 #3650. hozzászólásáraAzt nem tudom hogy mint szomszéd nem előttem van-é.A tehén létszám ua. mint tavaly.A sorrendet nem tudom az elővásárlásnál én mindenben megfelelek hogy megvehessem de félek belevágni bár a lé is megvan mert itt a fórumon annyi furát olvasok és nem akarom bukni a szerződési és egyéb kiadást
Válasz ICE #3652. hozzászólásáraAttól, hogy másik község, még szomszéd vagy, ha út választja el akkor is.
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem, van egy 10ha-os szántó, amit ketté oszt a községhatár, az egyik 5ha-ban van tulajdonom, a másikban lenne eladó terület van-e rá esetleg elővásárlási jogom? A 10ha egy blokkban van, csak két hrsz.-en mivel a községhatár felezi. Vagy teljesen esélytelen, mivel amiben én vagyok tulaj az másik község, hiába vagyok szomszéd?
Válasz pampalini21 #3650. hozzászólásáraNem csak elvileg, hanem gyakorlatilag is, legalábbis itt nálunk fejérben. Az éves átlag és a jelenleg meglévő átlaga adja ki a végleges számot. Ráadásul a jelenleg művelt + a vásárolni kívánt területen kell meglennie minimum a 0,5 ÁE-nek.
Válasz Lacibá59 #3649. hozzászólásáraSzámolgass picit:
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1400057.VM
Elvileg elég 13 hektárra az állatod. Kérdés hány db idősebb 2 évnél. Elvileg az elmúlt 1 éves átlagot is nézik, gyakorlatilag szerintem semmit csak hogy állattartó.
pampalini21@gmail.com - írj emailt
Szerintetek van -e esélyem 5ha megszerzésére vagy ne is próbálkozzak családi gazdálkodó földműves állattartó vagyok 8 heki saját föld 9db tehén 6db borju a földet eddig a helyi tsz elnök bérelte kb 1600ha föld tulaja a családtagok nevére szétirva.A szerződés dec.-be lejárt.Ő akamarai bizottság elnöke.A tulajnak mondtam hogy semmi esély de azt mondja hogy akkor nem adja el inkább mint hogy az övé legyen mind a két oldalon ő aszomszéd .Abácsi ragaszkodik hozzám régi cimbi.Nem érti a törvényt azt mondja ne mujáskodjak találjam meg a módját.A helyi ügyvédekkel nem merek beszélni mind a zsebébe van.Ezért fordulok hozzátok.
Válasz ano #3644. hozzászólására Már a kamara döntése után vagyunk,ez állami föld volt (még az is),az a baj,hogy aki rá jelentkezett az kamarai bizottsági tag(rejtély,hogy lett az.?!)tehát ezer sebből vérzi ez az egész dolog,de arra sem méltattak,hogy végzést küldjenek,amivel tudnék menni valahová kifogásolni.Nagyon zavaros. Ráadásul kifizettem már minden költséget,ügyvéd,értékbecslő,eljárási illeték......!
Válasz ano #3644. hozzászólásáraNagyszulok, szulok, testverek.
Elkepzelheto, hogy a tulajdonostarsad, aki egyben a tavoli rokonod is, rendelkezik egy kozeli hozzatartozoval, aki tortenetesen a te kozeli hozzatartozod is. Szoval, akar ket egymast koveto ajandekozas utan a te tulajdonodban kothet ki az a resztulajdon. :)
Válasz IH-race #3641. hozzászólásáraAz önkormányzatnál lehet kifogást beterjeszteni, de ehhez az kell, hogy a megyei döntést kifüggesszék, és abba ne te legyél megjelölve vásárlónak. Nem árt naponta nézni a hirdetményeket, mert, ha az önkormányzat is zs...es, úgy jársz, mint én akkor kapod meg az értesítést, mikor már lejárt a határidő.
Moderátor által módosítva: 2017-01-19 15:59:25
Válasz Lófő #3639. hozzászólásáraKöszönöm szépen az információkat! Tehát alapjában jól gondoltam, de elkelt a pontosítás.
Még kérdezek, ha nem baj. Ki minősül közeli hozzátartozónak? Kinek lehet ajándékozni kifüggesztés nélkül, amibe nem szólhat bele, nem léphet rá senki?
És az 1 hektáros szabály az hogy van? Ha még nem vagyok földműves és nincs 1 ha-om, akkor vehetek kifüggesztés nélkül olyat amiben tulajdonostárs vagyok (nyilván ez egyszer működhet, mert utána már több lesz 1ha-nál). Ajándékozással meg kaphatok úgy is hogy nem vagyok földműves és több van 1 ha-nál.
Válasz IH-race #3641. hozzászólásáraa harmadik tulajdonostárs jelentkezett rá, vagy külsős?
milyen stádiumban van most a dolog, letelt a 60 nap, vagy még nem? kamarát, szakig szervet, földhivatalt megjárta már az ügy?
Válasz Radocz #3642. hozzászólására"A törvény elővásárlási jogokat ír, és nem nézi a politikai vallást." A törvény igen, de a megyei agrárkamara ejtőernyőseinek nem számít a törvény.
"Kívülről nehéz bejutni egy osztatlan közösbe." szomszéd faluba könnyen ment politikai hátszéllel, a bent lévő ellenében.
Válasz Csarli 1 #3640. hozzászólására"egy ...es ...jankó bejelentkezik,"
A törvény elővásárlási jogokat ír, és nem nézi a politikai vallást.
Kívülről nehéz bejutni egy osztatlan közösbe.
Támogatás igényléséhez megosztási vázrajzot kell készíteni. Ezt már most rajzold meg.
Szerintem most éppen nem kell hozzá földmérő.
De ezt majd a földhivatal megmondja.
Moderátor által módosítva: 2016-09-07 16:10:57
Válasz Csarli 1 #3640. hozzászólásáraÉn így jártam,rá jelentkezett,és nem tudom mit tegyek.
Válasz Tomszi #3636. hozzászólásáraHa csak egyik tulajdonostárstól szerzed meg a tulajdont, akkor marad az osztatlan közös tulajdon, és ki kell függeszteni, ha egy ****eszes ...jankó bejelentkezik, akkor pápá földterület.
Moderátor által módosítva: 2016-09-07 16:11:27
Moderátor által módosítva: 2016-10-14 13:17:06
Válasz Tomszi #3636. hozzászólásáraAmennyiben meg nem minosulsz foldmuvesnek, ugy a tulajdonodban illetve hasznalatodban allo foldteruletek egyuttes merete nem haladhatja meg az 1 hektart ( 10,000 nm ).
Szoval szamolj es ha szukseges, akkor meg a vasarlas elott regisztralj.
Az ajandekozassal birtokodba jutott terulet nem szamit bele az egy hektaros szerzesi korlatba.
Válasz Tomszi #3636. hozzászólásáraMindket tulajdonostarsad tulajdoni reszet egy szerzodesben megvasarolod, ami a kozos tulajdon megszunteteset eredmenyezi, igy azt nem kell kifuggesztettni.
A masik lehetoseg, hogy a testvered neked ajandekozza a resztulajdonat, ezt kovetoen pedig a tavoli rokonodtol vasarolod meg az O resztulajdonat, ami megint csak a kozos tulajdon megszunteteset fogja eredmenyezni.
Kifuggesztesi kotelezettseg ebben az esetben sincs.
Ha egyenesági rokonok vagytok akkor miért nem ajándékozás útján akarsz a földhöz jutni?Ilyenkor nem kell kifüggeszteni. Egyéb esetben tudtommal igen.
Jó estét!
Egy kérdésem lenne. Ha van egy föld, egy helyrajzi számon, és vagyunk benne hárman tulajok (rokonok, testvér és távolabbi rokon), akkor ha én meg akarom venni egy másik tulajdonostárs részét, akkor:
-ki kell függeszteni az adásvételt?
-van-e előttem elővásárlásra jogosult az államon kívül?
-nekem földművesnek kell-e lennem?
A földforgalmi törvény ide vonatkozó részét én is elolvastam, de nem vagyok jogász, és nem csináltam sok "földes ügyet", ellenben sok itteni fórumozóval. Mindenféle segítő hozzászólás köszönök előre is :)
Találtam pár részt ami szerintem erre vonatkozik:
20. § Elővásárlási jog nem áll fenn
a) a közeli hozzátartozók közötti adás-vétel,
b) a tulajdonostársak közötti, a közös tulajdon megszüntetését eredményező adás-vétel.
9. Hatósági jóváhagyáshoz nem kötött tulajdonjog átruházásról szóló szerződések
36. § (1) Nem kell a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyása
a) az állam tulajdonszerzéséhez;
b) az állam, illetve az önkormányzat tulajdonában álló föld elidegenítéséhez;
c) a föld tulajdonjogának ajándékozás jogcímén történő átruházásához;
d) a közeli hozzátartozók közötti tulajdonjog átruházásához;
e) a tulajdonostársak közötti tulajdonjog átruházáshoz, ha ezzel a közös tulajdon megszűntetésére kerül sor;
f) a földnek jogszabályban foglalt módon, támogatás feltételeként más földműves részére való átadásával megvalósuló adás-vételhez;
g) a telekalakítási engedélyezési eljárás keretében történő tulajdonszerzéshez;
h) a 11. § (2) bekezdésében meghatározott tulajdonszerzéshez.
(2) A mezőgazdasági igazgatási szerv kérelemre igazolást állít ki arról, hogy a tulajdonjog átruházásáról szóló szerződés hatályosságához az e törvény előírásai alapján nem kell a jóváhagyása.
Egyébként ez az aktuális? Csak felmerült bennem ez a kérdés, ezért nem megyek ügyvdhez :)
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1300122.TV
Válasz Mihály-963 #3599. hozzászólásáraÉn olvastam a könyvben,például a kifüggesztést,ahol a törvény van idézve.Erre a H-B m-i NAK-nál közölték vélem hogy hibásan van leírva a könyvben. Megjegyzem ez hazugság,mert a törvény szóról szóra így szól!!!!!!!!!!!