Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak651 FtBenzin árak635 FtEUR411.35 FtUSD399.52 FtCHF437.83 FtGBP488.76 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Jó a kérdés..De meik oldalra és m-eik ágra vagy kíváncsi ? A bérbe adó családja az tuti!! Azoknak ezt csak tudomásul kel hogy vegyék ha van még idö a szerződés le jártáig.. de a bérlöi oldalt azt is halottam de nem ugrik be..Ezt nem éreztem a magamra nézőnek ezért nem figyeltem oda..
és azt tudod, hogy miért állt meg a bejegyzés?
nem lehetne kipöcköltetni onnan, hogy rég túllépték már az eljárási határidőket és felfüggesztési határidőket és mindent?
A dologösszességként való hasznosítást/bérbeadást sem korlátozhatja, kivéve ha a földek "összepakolását" semmilyen gazdasági cél nem indokolja.
A két fél nem feltétlenül egy egész.
És ez a hivatal honnan veszi azt a hatalmasságot, hogy a tulajdonost korlátozza abban, hogy a több földjét dologösszességként (ano kedvéért: universitas rerum) értékesítse?
Itt az lehet a kérdés, hogy elővásárlási jog esetén lehet-e egyenként, vagy csak az egészre elfogadó nyilatkozatot tenni?
A Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiuma véleménye szerint:
Az elővásárlásra jogosult a dologösszesség egészére vonatkozó, vele közölt ajánlat tartalmát csak teljes egészében fogadhatja el. Ha az elővásárlásra jogosult kizárólag arra a dologra nézve tesz elfogadó nyilatkozatot, amelyre az elővásárlási joga vonatkozik, nyilatkozata új ajánlatnak minősül, így közte és a tulajdonos között a szerződés csak akkor jön létre, ha ajánlatát a tulajdonos elfogadja.
Megegyezés hiányában az elővásárlásra jogosult és a tulajdonos között csak akkor jön létre az adásvételi szerződés kizárólag arra a dologra nézve, amelyre az elővásárlási jog vonatkozik, ha a dologösszességként való értékesítés a Ptk. 5. § (1) bekezdésében foglalt (joggal való visszaélés) tilalomba ütközik.
Válasz #366. hozzászólásra
Nekem azt mondták nem is 1 hivatalban 1 papír 1 főőőőőd, tudod 1 papír 1750 ft eljárási illeték összesen, na ezért 1 papír csak 1 föld!! Meg majd a földhivatal bejegyzéskor 6000ft ha jók az emlékeim!!
áll a menet,ugyanis van előttem 1 széljegy,ami már több mint fél éve ott van.
egy tulajdonostárs birtok-összevonási ügye,és most sem tudják,hogy mikor lesz vége.
Igen, azt mondanám, de ez a kisebbik baj. A nagyobbik az, hogy a jogszabályok is ezt mondják.
Ptk. 117. § (3) Ingatlan tulajdonjogának az átruházásához az erre irányuló szerződésen vagy más jogcímen felül a tulajdonosváltozásnak az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése is szükséges.
1997. évi CXLI. törvény az ingatlan-nyilvántartásról
3. § (1) Egyes jogok az ingatlan-nyilvántartásban a tulajdoni lapra történő bejegyzéssel keletkeznek.
(2) Az okiraton alapuló bejegyzés keletkezteti az átruházáson alapuló tulajdonjogot, (...).
De azt is mondanám, hogy láttam én már karón varjút ...
Kifüggesztés nélkül be kell adni a szerződést, ha bejegyzi jó, ha el is utasítja - elnézve a földhivatal tempóját - az hónapok kérdése. Addig pedig sok minden történhet, akár a széljegyből is lehet bejegyzés.
Én ezt nem értem az ügyitézés az 30 nap tudtommal!! Beszéljél az ügyvéddel menjen be és dá dá az asztalra mi az hogy 4 hónap!!! Te nem fizetnél a nav-nak 4 hónapig lenne bünti rendesen!!
Sapsi kollégát nem kérdezted?
gyanítom, hogy azt mondaná, hogy akkor leszel tulajdonos, amikor tul jogodat az ing nyilvántartásba bejegyezték...
de miért áll az ügyed? miattad, vagy előtted lévő ügy miatt áll? soron kívüliséget nem tudsz kérni? 10 ezret megérhet, ha...
mivel mind a ketten tars tulajdonosok,életbe lep a masodik verzio.a rangsor, mivel ö hejbenlako cs gazda az öve az elsöbseg jobb ha utanna jar,én nem hagynam.
ki lehet tenni, de külön bármelyik területet meg lehet venni. Én jártam úgy egyben tettem ki 4 hrsz-t ebből kettőre rájelentkezett a szomszédja, meg is vette csak a másik kettő lett az enyém.
#1. hozzászólás, Baranyai Lajos küldte be 2012-02-11 09:11:47-kor
Termőföld elővásárlási joggal kapcsolatosan a következő kérdésem lenne:
Teleülésünkön az egyik földtulajdonos több helyrajzi számú földterületre kapott vételi ajánlatot egy kb. 60 kmre lévő településről MVH regisztrációs számmal rendelkező őstermelőtől, amelyet a Polgármesteri Hivatal hirdetőtábláján kifüggesztettek. A kifüggesztett helyrajzi számok közül az egyik osztatlan közös tulajdon, melyben én is tulajdonostárs vagyok, meg az ajánlattevő is. Kérdésem: van-e elővásárlási jogom (kizárólag) ezen helyrajzi számú földterületre, miután azon a településen élek, ahová a földterület közigazgatásilag tartozik és családi gazdálkodó vagyok, MVH regisztrációs számmal, őstermelő igazolvánnyal és családi gazdaság nyilvántartási számmal is rendelkezem. Fontos információ lehet, hogy az ajánlat nem tartalmazza, hogy a kifüggesztett földterületek csak egyben eladók.
Válaszokat előre is köszönöm.
Üdv,
Bné
16/2002. (II. 18.) Korm. rendelet
a termőföldre vonatkozó elővásárlási
és előhaszonbérleti jog gyakorlásának
részletes szabályairól
Az 1994. évi LV. törvény (a továbbiakban: Tft.) 90. § (1) bekezdésének e) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:
1. § (1) A Tft., valamint a Polgári Törvénykönyv (a továbbiakban: Ptk.) alapján fennálló elővásárlási jog esetén a termőföld vagy a tanya tulajdonosa (a továbbiakban: eladó) az ingatlanra vonatkozó vételi ajánlatot (a továbbiakban: ajánlat) a szerződés megkötése előtt köteles az elővásárlásra jogosultakkal közölni, kivéve, ha az ajánlat az első helyen álló elővásárlási jogosulttól érkezett. Ez a kötelezettség csak az elfogadott ajánlatra terjed ki.
(2) Az ajánlatot teljes terjedelmében kell közölni. A közlésből ki kell tűnnie annak is, hogy az ajánlattevő elővásárlásra jogosult-e, és ha igen, a Tft.-ben, illetve a Ptk.-ban meghatározott melyik jogcímen.
(3) Az ajánlat közlése – a 2. § (1a) bekezdése szerinti eltéréssel – az ingatlan fekvése szerint illetékes települési önkormányzat (a fővárosban a fővárosi kerületi önkormányzat) polgármesteri hivatala, illetve a körjegyzőség székhelyén a körjegyzőség (a továbbiakban együtt: polgármesteri hivatal) hirdetőtáblájára való kifüggesztéssel, a körjegyzőséghez tartozó többi településen pedig a helyben szokásos módon történik.
(4) Más jogszabályban meghatározott elővásárlási jog esetén a jogosultat az ajánlatról írásban kell értesíteni.
(5) E rendeletben foglaltakat nem kell alkalmazni a Nemzeti Földalapba tartozó földrészlet árverezése során.
(6) A Nemzeti Földalapba tartozó termőföld nyilvános pályáztatás útján történő eladása vagy haszonbérbe adása során az e rendeletben foglaltakat a Nemzeti Földalapba tartozó földrészletek hasznosításának részletes szabályairól szóló rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni
2. § (1) Az eladó az ajánlat egy eredeti és egy másolati példányát – a kifüggesztésre irányuló kérelemmel együtt – a települési önkormányzat jegyzőjének (a továbbiakban: jegyző) postai úton, tértivevénnyel megküldi, vagy az átvétel dátumát feltüntető átvételi igazolás ellenében átadja. Az eladó az ajánlatkifüggesztés végett a jegyzőhöz eljuttatott eredeti és másolati példányán feltünteti azt a jogosultat, akinek az 1. § (4) bekezdése alapján elővásárlási joga áll fenn, vagy nyilatkozik arról, hogy ilyen jogosultság nem áll fenn.
(1a) Az eladó az ajánlat egy eredeti példányát az ajánlatnak a jegyző részére történő megküldésével, illetve átadásával egyidejűleg köteles a Magyar Állam nevében elővásárlási jogot gyakorló Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (a továbbiakban: NFA) részére postai úton, tértivevénnyel megküldeni, vagy személyesen átadni (a továbbiakban együtt: közölni). Ha az ajánlat tulajdonostárstól érkezik, az ajánlat egy eredeti példányát csak az NFA-val kell közölni.
(2) A jegyző az ajánlatot a beérkezéstől, illetve az átvételtől számított 8 napon belül a polgármesteri hivatal hirdetőtáblájára 15 munkanapra kifüggeszti. A jegyző a benyújtott ajánlat mindkét példányára rávezeti a kifüggesztés, valamint a levétel időpontját.
(3) Az elővásárlásra jogosultak értesítése céljából az ajánlat kifüggesztésének tényéről tájékoztatót kell közzétenni a központi elektronikus szolgáltató rendszer keretében működő kormányzati portálon (a továbbiakban: kormányzati portál).
(4) A (3) bekezdésben említett tájékoztató a következő adatokat tartalmazza:
a) az ajánlat kifüggesztésének helye,
b) az ajánlat kifüggesztésének és levételének időpontja,
c) az ajánlatban szereplő
ca) földrészlet azonosító adatai (település, helyrajzi szám),
cb) ellenszolgáltatás (a vételár összege),
d) figyelemfelhívás, hogy a tájékoztató nem minősül az ajánlat közlésének.
(5) A tájékoztató kormányzati portálon való közzététele céljából a jegyző a (4) bekezdésben foglalt adatokat – a földügyért felelős miniszter által erre a célra rendszeresített, a kormányzati portálon elérhető elektronikus űrlapon, a külön jogszabályban meghatározott biztonságos elektronikus dokumentumtovábbító szolgáltatás segítségével, illetve ha ez technikai okok miatt nem lehetséges, telefax útján – az ajánlat kifüggesztése napján megküldi a központi elektronikus szolgáltató rendszert működtető szervezetnek (a továbbiakban: működtető szervezet). A telefax útján történő adatszolgáltatás céljából az földügyért felelős miniszter a (4) bekezdés szerinti adattartalommal formanyomtatványt rendszeresít és tesz közzé az általa vezetett minisztérium honlapján azzal, hogy a formanyomtatvány tartalmazza annak megjelölését is, hogy az ajánlat termőföld adásvételére vagy haszonbérletére vonatkozik, tartalmazza továbbá az ellenszolgáltatásként megjelölt vételár összegét vagy haszonbér (díj/terményszolgáltatás) mértékét, az adatszolgáltatás keltét és a jegyző aláírását.
(6) A működtető szervezet haladéktalanul köteles a tájékoztatót a kormányzati portálon közzétenni. A tájékoztatót a kormányzati portálról az ajánlatnak a polgármesteri hivatal hirdetőtáblájáról való levétele napján kell levenni. A működtető szervezet a befogadott elektronikus űrlapok (4) bekezdésben foglalt adatait öt évig megőrzi.
3. § (1) Az elővásárlásra jogosult a kifüggesztés kezdőnapját vagy a 2. § (1a) bekezdése szerinti esetben a közlés napját követő 15 munkanapon belül az ajánlatot elfogadó, illetve az elővásárlási jogáról lemondó jognyilatkozatot (a továbbiakban: nyilatkozat) tehet. Az elővásárlási jogról való lemondásnak kell tekinteni, ha a jogosult nem nyilatkozik.
(2) A nyilatkozatot legalább teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni. Az elfogadó nyilatkozatnak tartalmaznia kell azt is, hogy a nyilatkozattevő a törvényben felsorolt mely jogcímen gyakorolja az elővásárlási jogot.
(3) Az elővásárlásra jogosult a nyilatkozatot a jegyzőnek postai úton, tértivevénnyel megküldi, vagy az átvétel dátumát feltüntető átvételi igazolás ellenében átadja.
(4) Nem köti az eladót az olyan elfogadó nyilatkozat, amelyet az elővásárlásra jogosult határidőn túl, illetve az ajánlattól eltérő tartalommal tesz meg.
(5) A jegyző a nyilatkozattételre nyitva álló határidő leteltét követő 8 napon belül a beérkezett, illetve átvett nyilatkozatokról iratjegyzéket készít, és azt az ajánlat eredeti példányával, valamint a nyilatkozatokkal együtt az eladónak postai úton, tértivevénnyel megküldi, vagy az átvétel dátumát feltüntető átvételi igazolás ellenében átadja.
4. § A szerződés az elővásárlásra jogosult és az eladó között az elővásárlásra jogosult elfogadó nyilatkozatának az eladóval történt közlésével jön létre. Több elővásárlásra jogosult elfogadó nyilatkozata esetén a szerződés a rangsorban előrébb állóval, több, azonos helyen álló elővásárlásra jogosult esetén pedig az eladó választása szerinti személlyel jön létre.
5. § A tulajdonjog ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére irányuló kérelemhez – a bejegyzés alapjául szolgáló okiraton kívül – mellékelni kell:
a) az ajánlatot, amelyre a jegyző rávezette a kifüggesztés és a levétel időpontját,
b) az NFA részére kézbesített ajánlatot tartalmazó postai küldemény átvételét igazoló dokumentumot,
c) az ajánlatra tett nyilatkozatokat, és
d) az iratjegyzéket.
6. § Az előhaszonbérleti jog gyakorlásával összefüggő eljárásra az 1–5. § rendelkezéseit – ide nem értve a 2. § (1a) bekezdését és az 5. § b) pontját – megfelelően kell alkalmazni azzal, hogy a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére irányuló eljárás alatt a haszonbérlet földhasználati nyilvántartásba való bejelentési eljárását kell érteni.
7. §
8. § Ez a rendelet 2002. február 22-én lép hatályba.
Elővásárlási jogok
10. §56 (1)57 Termőföld vagy tanya eladása esetén – ha törvény másként nem rendelkezik – az alábbi sorrendben elővásárlási jog illeti meg:
a) a Magyar Államot a Nemzeti Földalapról szóló törvényben foglaltak szerint;
b) a helyben lakó haszonbérlőt, felesbérlőt és részesművelőt;
c) a helyben lakó szomszédot;
d) a helyben lakót;
e) haszonbérlőt, felesbérlőt és részesművelőt.
(2)58 Az (1) bekezdés c)–d) pontjában meghatározott jogosulti csoportokon belül az elővásárlási jog gyakorlásának sorrendje a következő:
a) a családi gazdálkodó;
b) nyilvántartási számmal rendelkező őstermelő, illetőleg egyéni mezőgazdasági vállalkozó.
(3)59 Az (1) bekezdés szerinti elővásárlási jog nem áll fenn a közeli hozzátartozók [Ptk. 685. § b) pont] közötti adásvétel esetén, a mezőgazdasági termelők gazdaságátadási támogatása feltételeként megvalósuló termőföld eladása esetén, valamint olyan külterületi földrészlet eladása esetén, amely a törvény hatálybalépéséig zártkertinek minősült.
(3a)60 Az (1) bekezdés b)–e) pontja szerinti elővásárlási jog nem áll fenn a tulajdonostársak közötti adásvétel esetén.
(4) Az (1)–(2) bekezdés szerinti sorrend az elővásárlásra jogosultak egymás közötti viszonyában is irányadó.
(5)61 Az (1) bekezdés b) és e) pontja alapján az elővásárlási jogot akkor lehet gyakorolni, ha a haszonbérleti jogviszony (felesbérlet, részesművelés) legalább három éve fennáll.
(6)62 Termőföld vagy tanya eladása (haszonbérbe adása) esetén, amennyiben e törvény, valamint a Ptk. alapján törvényes elővásárlási (előhaszonbérleti) jog áll fenn, a termőföld, tanya tulajdonosának az ingatlanra vonatkozó vételi (haszonbérleti) ajánlatot hirdetményi úton kell az elővásárlásra (előhaszonbérletre) jogosulttal közölnie. A Nemzeti Földalapba tartozó termőföldek tekintetében a törvény elővásárlási jogra vonatkozó rendelkezéseit a külön jogszabályban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni. A hirdetményi úton történő közléssel összefüggő igazgatási jellegű szolgáltatásért igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni.
(7)63 A mezőgazdasági termelők gazdaságátadási támogatása feltételeként megvalósuló termőföld értékesítése esetén a mezőgazdasági termelőtevékenységet folytató vásárló tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartási bejegyzése iránti kérelméhez mellékelni kell a támogatás elnyerését igazoló okiratot is.
Sziasztok egy kérdésem lenne föld vásárlással kapcsolatban saját foldemmel melet nem közvetlen hanem van mégy egy kozotem meg utána még 5 foldel lejebb de azonos fizikai blojban van a terület én östermleo vagyok föálásü és helyben lako kivannak fügesztve aterületek nem helyben lako nem gazdálkodo hanem valmi kupecok és meg szertném venni igaz okosan csinálták mert nem rég kiveték bérbe hogy igy bel szolhatok e akifugezstésben ha én szertném megvenni ezekt a foldeketha laki tudnaokosat akkor meg köszöném
8784 hozzászólás
Válasz #383. hozzászólásra
ird meg mailbe a nevem alatt a cím
Válasz #381. hozzászólásra
én nem tudok törölni,nem vagyok modi
Válasz #380. hozzászólásra
itt vagy, figyelsz?
Válasz #380. hozzászólásra
írok valamit, de töröld ki azonnal!!!
oké?
Válasz #379. hozzászólásra
ja
Válasz #377. hozzászólásra
itt leszel most még 10 percig?
Válasz #375. hozzászólásra
Jó a kérdés..De meik oldalra és m-eik ágra vagy kíváncsi ? A bérbe adó családja az tuti!! Azoknak ezt csak tudomásul kel hogy vegyék ha van még idö a szerződés le jártáig.. de a bérlöi oldalt azt is halottam de nem ugrik be..Ezt nem éreztem a magamra nézőnek ezért nem figyeltem oda..
Válasz #374. hozzászólásra
autópálya ,kisajátítás
Válasz #375. hozzászólásra
nem
Nem tudja valaki,hogy a földbérlet örőkőlhető vagy nem?
Válasz #367. hozzászólásra
és azt tudod, hogy miért állt meg a bejegyzés?
nem lehetne kipöcköltetni onnan, hogy rég túllépték már az eljárási határidőket és felfüggesztési határidőket és mindent?
Válasz #369. hozzászólásra
asztahétszázát, ezt is meg kell jegyezzem szakvizsgára? :):):):):)
Válasz #365. hozzászólásra
Én cseréltem földet az egyik nap,a következő nap megvásároltam az előző napon elcseréltet.Itt se volt bejegyezve a csere.
Válasz #370. hozzászólásra
A dologösszességként való hasznosítást/bérbeadást sem korlátozhatja, kivéve ha a földek "összepakolását" semmilyen gazdasági cél nem indokolja.
A két fél nem feltétlenül egy egész.
Válasz #369. hozzászólásra
Én a bérletre írtam hogy 1 kifügg 1 hrsz. Nem engednek több azámot ráírni 1 papírra!! Vétel nem aktuális nálam!!!
Válasz #368. hozzászólásra
És ez a hivatal honnan veszi azt a hatalmasságot, hogy a tulajdonost korlátozza abban, hogy a több földjét dologösszességként (ano kedvéért: universitas rerum) értékesítse?
Itt az lehet a kérdés, hogy elővásárlási jog esetén lehet-e egyenként, vagy csak az egészre elfogadó nyilatkozatot tenni?
A Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiuma véleménye szerint:
Az elővásárlásra jogosult a dologösszesség egészére vonatkozó, vele közölt ajánlat tartalmát csak teljes egészében fogadhatja el. Ha az elővásárlásra jogosult kizárólag arra a dologra nézve tesz elfogadó nyilatkozatot, amelyre az elővásárlási joga vonatkozik, nyilatkozata új ajánlatnak minősül, így közte és a tulajdonos között a szerződés csak akkor jön létre, ha ajánlatát a tulajdonos elfogadja.
Megegyezés hiányában az elővásárlásra jogosult és a tulajdonos között csak akkor jön létre az adásvételi szerződés kizárólag arra a dologra nézve, amelyre az elővásárlási jog vonatkozik, ha a dologösszességként való értékesítés a Ptk. 5. § (1) bekezdésében foglalt (joggal való visszaélés) tilalomba ütközik.
Válasz #366. hozzászólásra
Nekem azt mondták nem is 1 hivatalban 1 papír 1 főőőőőd, tudod 1 papír 1750 ft eljárási illeték összesen, na ezért 1 papír csak 1 föld!! Meg majd a földhivatal bejegyzéskor 6000ft ha jók az emlékeim!!
Válasz #361. hozzászólásra
áll a menet,ugyanis van előttem 1 széljegy,ami már több mint fél éve ott van.
egy tulajdonostárs birtok-összevonási ügye,és most sem tudják,hogy mikor lesz vége.
Válasz #364. hozzászólásra
délután kiderül
Válasz #361. hozzászólásra
Igen, azt mondanám, de ez a kisebbik baj. A nagyobbik az, hogy a jogszabályok is ezt mondják.
Ptk. 117. § (3) Ingatlan tulajdonjogának az átruházásához az erre irányuló szerződésen vagy más jogcímen felül a tulajdonosváltozásnak az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése is szükséges.
1997. évi CXLI. törvény az ingatlan-nyilvántartásról
3. § (1) Egyes jogok az ingatlan-nyilvántartásban a tulajdoni lapra történő bejegyzéssel keletkeznek.
(2) Az okiraton alapuló bejegyzés keletkezteti az átruházáson alapuló tulajdonjogot, (...).
De azt is mondanám, hogy láttam én már karón varjút ...
Kifüggesztés nélkül be kell adni a szerződést, ha bejegyzi jó, ha el is utasítja - elnézve a földhivatal tempóját - az hónapok kérdése. Addig pedig sok minden történhet, akár a széljegyből is lehet bejegyzés.
Válasz #355. hozzászólásra
Nem , változás van 1 föld 1 papír, 2 föld 2 kifüggesztés!!
Válasz #360. hozzászólásra
nembízol MF-esben
Válasz #356. hozzászólásra
Én ezt nem értem az ügyitézés az 30 nap tudtommal!! Beszéljél az ügyvéddel menjen be és dá dá az asztalra mi az hogy 4 hónap!!! Te nem fizetnél a nav-nak 4 hónapig lenne bünti rendesen!!
Válasz #360. hozzászólásra
Sapsi kollégát nem kérdezted?
gyanítom, hogy azt mondaná, hogy akkor leszel tulajdonos, amikor tul jogodat az ing nyilvántartásba bejegyezték...
de miért áll az ügyed? miattad, vagy előtted lévő ügy miatt áll? soron kívüliséget nem tudsz kérni? 10 ezret megérhet, ha...
Válasz #356. hozzászólásra
valaki járt már így?
Válasz #358. hozzászólásra
Jártam,igen.
Válasz #357. hozzászólásra
tuti?
jártál már így?
Válasz #356. hozzászólásra
Élhetsz vele.
lenne 1 kérdésem.
osztatlan közös táblában széljegyen tulajdonjog bejegyzésre várok 4 hónapja,ha most szeretnék ugyanott venni,élhetek-e társtulajdonosi elővásárlási jogommal,vagy kifüggesztős a történet?
Válasz #350. hozzászólásra
hogyne lehetne. volt már nem egyszer
Válasz #353. hozzászólásra
jogos igazad van.csak hat a szöveg ugy kezdödik kivan -volt függesztve.innentöl az öve.
Válasz #352. hozzászólásra
Ha kitették,lehet igazad van.Csak buta volt,aki kifüggesztette.
Válasz #349. hozzászólásra
mivel mind a ketten tars tulajdonosok,életbe lep a masodik verzio.a rangsor, mivel ö hejbenlako cs gazda az öve az elsöbseg jobb ha utanna jar,én nem hagynam.
Válasz #350. hozzászólásra
ki lehet tenni, de külön bármelyik területet meg lehet venni. Én jártam úgy egyben tettem ki 4 hrsz-t ebből kettőre rájelentkezett a szomszédja, meg is vette csak a másik kettő lett az enyém.
Válasz #345. hozzászólásra
Egyben nem lehet kitenni több hrsz-t.
Válasz #348. hozzászólásra
Társtulajnál nincs.Kifüggesztés nélkül megveheti.
Válasz #343. hozzászólásra
igen van neki mivel hejben lakó csaladi gazda.
Válasz #346. hozzászólásra
utálom az ilyen újságcikkeket!
és azt is aki ilyeneket irkál
érdekesek a kommentek is
Egy kis érdekesség Csongrád megyéből!
http://www.delmagyar.hu/gazdasag/1_milliot_is_adnanak_egy_hektarert_a_megyeben/2264011/
Válasz #343. hozzászólásra
Ha az ajánlat nem tartalmazza,hogy egyben eladó,akkor az semmis.Külön is elvihetők.Amúgy vedd meg mind,így tied lehet a közös hrsz.en lévő is.
Válasz #343. hozzászólásra
Szerintem nincs,neki ki se kellene függeszteni,mivel társtulajdonos.Amúgy üdv,tudom ki vagy!
#1. hozzászólás, Baranyai Lajos küldte be 2012-02-11 09:11:47-kor
Termőföld elővásárlási joggal kapcsolatosan a következő kérdésem lenne:
Teleülésünkön az egyik földtulajdonos több helyrajzi számú földterületre kapott vételi ajánlatot egy kb. 60 kmre lévő településről MVH regisztrációs számmal rendelkező őstermelőtől, amelyet a Polgármesteri Hivatal hirdetőtábláján kifüggesztettek. A kifüggesztett helyrajzi számok közül az egyik osztatlan közös tulajdon, melyben én is tulajdonostárs vagyok, meg az ajánlattevő is. Kérdésem: van-e elővásárlási jogom (kizárólag) ezen helyrajzi számú földterületre, miután azon a településen élek, ahová a földterület közigazgatásilag tartozik és családi gazdálkodó vagyok, MVH regisztrációs számmal, őstermelő igazolvánnyal és családi gazdaság nyilvántartási számmal is rendelkezem. Fontos információ lehet, hogy az ajánlat nem tartalmazza, hogy a kifüggesztett földterületek csak egyben eladók.
Válaszokat előre is köszönöm.
Üdv,
Bné
Üdv,
Bné
Válasz #335. hozzászólásra
16/2002. (II. 18.) Korm. rendelet
a termőföldre vonatkozó elővásárlási
és előhaszonbérleti jog gyakorlásának
részletes szabályairól
Az 1994. évi LV. törvény (a továbbiakban: Tft.) 90. § (1) bekezdésének e) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:
1. § (1) A Tft., valamint a Polgári Törvénykönyv (a továbbiakban: Ptk.) alapján fennálló elővásárlási jog esetén a termőföld vagy a tanya tulajdonosa (a továbbiakban: eladó) az ingatlanra vonatkozó vételi ajánlatot (a továbbiakban: ajánlat) a szerződés megkötése előtt köteles az elővásárlásra jogosultakkal közölni, kivéve, ha az ajánlat az első helyen álló elővásárlási jogosulttól érkezett. Ez a kötelezettség csak az elfogadott ajánlatra terjed ki.
(2) Az ajánlatot teljes terjedelmében kell közölni. A közlésből ki kell tűnnie annak is, hogy az ajánlattevő elővásárlásra jogosult-e, és ha igen, a Tft.-ben, illetve a Ptk.-ban meghatározott melyik jogcímen.
(3) Az ajánlat közlése – a 2. § (1a) bekezdése szerinti eltéréssel – az ingatlan fekvése szerint illetékes települési önkormányzat (a fővárosban a fővárosi kerületi önkormányzat) polgármesteri hivatala, illetve a körjegyzőség székhelyén a körjegyzőség (a továbbiakban együtt: polgármesteri hivatal) hirdetőtáblájára való kifüggesztéssel, a körjegyzőséghez tartozó többi településen pedig a helyben szokásos módon történik.
(4) Más jogszabályban meghatározott elővásárlási jog esetén a jogosultat az ajánlatról írásban kell értesíteni.
(5) E rendeletben foglaltakat nem kell alkalmazni a Nemzeti Földalapba tartozó földrészlet árverezése során.
(6) A Nemzeti Földalapba tartozó termőföld nyilvános pályáztatás útján történő eladása vagy haszonbérbe adása során az e rendeletben foglaltakat a Nemzeti Földalapba tartozó földrészletek hasznosításának részletes szabályairól szóló rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni
2. § (1) Az eladó az ajánlat egy eredeti és egy másolati példányát – a kifüggesztésre irányuló kérelemmel együtt – a települési önkormányzat jegyzőjének (a továbbiakban: jegyző) postai úton, tértivevénnyel megküldi, vagy az átvétel dátumát feltüntető átvételi igazolás ellenében átadja. Az eladó az ajánlatkifüggesztés végett a jegyzőhöz eljuttatott eredeti és másolati példányán feltünteti azt a jogosultat, akinek az 1. § (4) bekezdése alapján elővásárlási joga áll fenn, vagy nyilatkozik arról, hogy ilyen jogosultság nem áll fenn.
(1a) Az eladó az ajánlat egy eredeti példányát az ajánlatnak a jegyző részére történő megküldésével, illetve átadásával egyidejűleg köteles a Magyar Állam nevében elővásárlási jogot gyakorló Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (a továbbiakban: NFA) részére postai úton, tértivevénnyel megküldeni, vagy személyesen átadni (a továbbiakban együtt: közölni). Ha az ajánlat tulajdonostárstól érkezik, az ajánlat egy eredeti példányát csak az NFA-val kell közölni.
(2) A jegyző az ajánlatot a beérkezéstől, illetve az átvételtől számított 8 napon belül a polgármesteri hivatal hirdetőtáblájára 15 munkanapra kifüggeszti. A jegyző a benyújtott ajánlat mindkét példányára rávezeti a kifüggesztés, valamint a levétel időpontját.
(3) Az elővásárlásra jogosultak értesítése céljából az ajánlat kifüggesztésének tényéről tájékoztatót kell közzétenni a központi elektronikus szolgáltató rendszer keretében működő kormányzati portálon (a továbbiakban: kormányzati portál).
(4) A (3) bekezdésben említett tájékoztató a következő adatokat tartalmazza:
a) az ajánlat kifüggesztésének helye,
b) az ajánlat kifüggesztésének és levételének időpontja,
c) az ajánlatban szereplő
ca) földrészlet azonosító adatai (település, helyrajzi szám),
cb) ellenszolgáltatás (a vételár összege),
d) figyelemfelhívás, hogy a tájékoztató nem minősül az ajánlat közlésének.
(5) A tájékoztató kormányzati portálon való közzététele céljából a jegyző a (4) bekezdésben foglalt adatokat – a földügyért felelős miniszter által erre a célra rendszeresített, a kormányzati portálon elérhető elektronikus űrlapon, a külön jogszabályban meghatározott biztonságos elektronikus dokumentumtovábbító szolgáltatás segítségével, illetve ha ez technikai okok miatt nem lehetséges, telefax útján – az ajánlat kifüggesztése napján megküldi a központi elektronikus szolgáltató rendszert működtető szervezetnek (a továbbiakban: működtető szervezet). A telefax útján történő adatszolgáltatás céljából az földügyért felelős miniszter a (4) bekezdés szerinti adattartalommal formanyomtatványt rendszeresít és tesz közzé az általa vezetett minisztérium honlapján azzal, hogy a formanyomtatvány tartalmazza annak megjelölését is, hogy az ajánlat termőföld adásvételére vagy haszonbérletére vonatkozik, tartalmazza továbbá az ellenszolgáltatásként megjelölt vételár összegét vagy haszonbér (díj/terményszolgáltatás) mértékét, az adatszolgáltatás keltét és a jegyző aláírását.
(6) A működtető szervezet haladéktalanul köteles a tájékoztatót a kormányzati portálon közzétenni. A tájékoztatót a kormányzati portálról az ajánlatnak a polgármesteri hivatal hirdetőtáblájáról való levétele napján kell levenni. A működtető szervezet a befogadott elektronikus űrlapok (4) bekezdésben foglalt adatait öt évig megőrzi.
3. § (1) Az elővásárlásra jogosult a kifüggesztés kezdőnapját vagy a 2. § (1a) bekezdése szerinti esetben a közlés napját követő 15 munkanapon belül az ajánlatot elfogadó, illetve az elővásárlási jogáról lemondó jognyilatkozatot (a továbbiakban: nyilatkozat) tehet. Az elővásárlási jogról való lemondásnak kell tekinteni, ha a jogosult nem nyilatkozik.
(2) A nyilatkozatot legalább teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni. Az elfogadó nyilatkozatnak tartalmaznia kell azt is, hogy a nyilatkozattevő a törvényben felsorolt mely jogcímen gyakorolja az elővásárlási jogot.
(3) Az elővásárlásra jogosult a nyilatkozatot a jegyzőnek postai úton, tértivevénnyel megküldi, vagy az átvétel dátumát feltüntető átvételi igazolás ellenében átadja.
(4) Nem köti az eladót az olyan elfogadó nyilatkozat, amelyet az elővásárlásra jogosult határidőn túl, illetve az ajánlattól eltérő tartalommal tesz meg.
(5) A jegyző a nyilatkozattételre nyitva álló határidő leteltét követő 8 napon belül a beérkezett, illetve átvett nyilatkozatokról iratjegyzéket készít, és azt az ajánlat eredeti példányával, valamint a nyilatkozatokkal együtt az eladónak postai úton, tértivevénnyel megküldi, vagy az átvétel dátumát feltüntető átvételi igazolás ellenében átadja.
4. § A szerződés az elővásárlásra jogosult és az eladó között az elővásárlásra jogosult elfogadó nyilatkozatának az eladóval történt közlésével jön létre. Több elővásárlásra jogosult elfogadó nyilatkozata esetén a szerződés a rangsorban előrébb állóval, több, azonos helyen álló elővásárlásra jogosult esetén pedig az eladó választása szerinti személlyel jön létre.
5. § A tulajdonjog ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére irányuló kérelemhez – a bejegyzés alapjául szolgáló okiraton kívül – mellékelni kell:
a) az ajánlatot, amelyre a jegyző rávezette a kifüggesztés és a levétel időpontját,
b) az NFA részére kézbesített ajánlatot tartalmazó postai küldemény átvételét igazoló dokumentumot,
c) az ajánlatra tett nyilatkozatokat, és
d) az iratjegyzéket.
6. § Az előhaszonbérleti jog gyakorlásával összefüggő eljárásra az 1–5. § rendelkezéseit – ide nem értve a 2. § (1a) bekezdését és az 5. § b) pontját – megfelelően kell alkalmazni azzal, hogy a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére irányuló eljárás alatt a haszonbérlet földhasználati nyilvántartásba való bejelentési eljárását kell érteni.
7. §
8. § Ez a rendelet 2002. február 22-én lép hatályba.
Válasz #335. hozzászólásra
1994. évi LV tv:
Elővásárlási jogok
10. §56 (1)57 Termőföld vagy tanya eladása esetén – ha törvény másként nem rendelkezik – az alábbi sorrendben elővásárlási jog illeti meg:
a) a Magyar Államot a Nemzeti Földalapról szóló törvényben foglaltak szerint;
b) a helyben lakó haszonbérlőt, felesbérlőt és részesművelőt;
c) a helyben lakó szomszédot;
d) a helyben lakót;
e) haszonbérlőt, felesbérlőt és részesművelőt.
(2)58 Az (1) bekezdés c)–d) pontjában meghatározott jogosulti csoportokon belül az elővásárlási jog gyakorlásának sorrendje a következő:
a) a családi gazdálkodó;
b) nyilvántartási számmal rendelkező őstermelő, illetőleg egyéni mezőgazdasági vállalkozó.
(3)59 Az (1) bekezdés szerinti elővásárlási jog nem áll fenn a közeli hozzátartozók [Ptk. 685. § b) pont] közötti adásvétel esetén, a mezőgazdasági termelők gazdaságátadási támogatása feltételeként megvalósuló termőföld eladása esetén, valamint olyan külterületi földrészlet eladása esetén, amely a törvény hatálybalépéséig zártkertinek minősült.
(3a)60 Az (1) bekezdés b)–e) pontja szerinti elővásárlási jog nem áll fenn a tulajdonostársak közötti adásvétel esetén.
(4) Az (1)–(2) bekezdés szerinti sorrend az elővásárlásra jogosultak egymás közötti viszonyában is irányadó.
(5)61 Az (1) bekezdés b) és e) pontja alapján az elővásárlási jogot akkor lehet gyakorolni, ha a haszonbérleti jogviszony (felesbérlet, részesművelés) legalább három éve fennáll.
(6)62 Termőföld vagy tanya eladása (haszonbérbe adása) esetén, amennyiben e törvény, valamint a Ptk. alapján törvényes elővásárlási (előhaszonbérleti) jog áll fenn, a termőföld, tanya tulajdonosának az ingatlanra vonatkozó vételi (haszonbérleti) ajánlatot hirdetményi úton kell az elővásárlásra (előhaszonbérletre) jogosulttal közölnie. A Nemzeti Földalapba tartozó termőföldek tekintetében a törvény elővásárlási jogra vonatkozó rendelkezéseit a külön jogszabályban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni. A hirdetményi úton történő közléssel összefüggő igazgatási jellegű szolgáltatásért igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni.
(7)63 A mezőgazdasági termelők gazdaságátadási támogatása feltételeként megvalósuló termőföld értékesítése esetén a mezőgazdasági termelőtevékenységet folytató vásárló tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartási bejegyzése iránti kérelméhez mellékelni kell a támogatás elnyerését igazoló okiratot is.
Válasz #339. hozzászólásra
2011.08-tól mindent ki kell függeszteni,akár eladás,akár vétel.
akkor kisem kel függeszteni.
Válasz #335. hozzászólásra
A bérletnek tudtommal legalább 3 évesnek kell lenni ,de minden kérdéssel ügyvédhez kell fordulni ,nem hozzánk!!!!%
meg valami ha ra tudsz igerni.
Válasz #335. hozzászólásra
akkor szurtad el amikor a berlemenyt nem tamadtad meg
Sziasztok egy kérdésem lenne föld vásárlással kapcsolatban saját foldemmel melet nem közvetlen hanem van mégy egy kozotem meg utána még 5 foldel lejebb de azonos fizikai blojban van a terület én östermleo vagyok föálásü és helyben lako kivannak fügesztve aterületek nem helyben lako nem gazdálkodo hanem valmi kupecok és meg szertném venni igaz okosan csinálták mert nem rég kiveték bérbe hogy igy bel szolhatok e akifugezstésben ha én szertném megvenni ezekt a foldeketha laki tudnaokosat akkor meg köszöném