Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak651 FtBenzin árak635 FtEUR411.69 FtUSD399.52 FtCHF438.21 FtGBP488.76 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Radocz #1460. hozzászólásáraÉrtelek!Nem termelek plusz hőt!!Minek!Arra a kazánra nem is vállalnak garanciát,mert ha a radiátor nem tudja leadni a megtermelt hőt,a kazán belsejében folyik a víz!!A víz a kazánban korróziót okoz,amitől az kilyukad!A 2-3 köbméteres puffer felfűtése plusz tüzelő anyag!Nincs abban semmi takarékosság!Vagy van?
Nekem gázkazán van.
Ismerősöm konvektorral fűt és meg van elégedve a számlával.
Nekem: 100 m2 kb 3 000 m3 gáz
Két hete beszéltem a gázleolvasóval:
95 m2 kb. 2 300 m3
Ha a konvektort akkor veszed fel, mielőtt kell a meleg, akkor takarékosabb is lehet, mint a központi fűtés.
Ismerősöm a konyhában csak addig veszi fel a konvektort, amíg esznek és mosogat. Nagy teljesítményű a konvektor és percek alatt meleg lesz a levegő hőmérséklet.
Anno technika órán azt tanítottuk, hogy:
takarékos fűtés: felfűtés 23 C fokra és hőntartás. Ez ellentmond a konvektor le fel csavarásával, de itt a falak hőmérséklete állandóan "hideg".
Ajánlották a protektor hőszigetelő festéket.
Ez hőérzetet javít, valamint szigetel is.
Ezt még nem sikerült privátban ellenőrizni, de ami késik jön.
Kaptam én is árajánlatot.
Kőporos falra kb. 3 000 Ft/m2
Belső felületre: 1 800 Ft/m2
Ha színezni akarom az emeli a költséget és "rontja" a hőszigetelő képességet.
Nekem ősrégi négy aknás (vegyes tüzelésű) kazán és C21 kéményes fali kazánom van.
Cserélni akartam korszerűbbre, de a fűtés szerelő ismerősöm azt mondta, ha nem akarok költeni a fenntartásra, akkor ehhez vegyek tartalék alkatrészt és amíg élek addig nem kell semmit költeni rá.
Alapjában kevés különbség van a kondenzációs kazánok és a korszerűtlen kazánok közt.
A radiátor neve romantic alu radiátor, amibe kevés víz fér, viszont a rendszer majdnem két colos csővel van szerelve.
Eleinte cseréltem a keringtető szivattyút de meguntam. (a vegyes tüzelés működik anélkül is).
A szén felhasználás kb. 100 q közepes minőségű szén. Volt év, hogy elfogyott 40 q berentei darabos, és 30 q lengyel lángborsó. ez ehhez szükséges morzsolt csutkával.
Egyenértékű 120 q csöves tengeri vagy 140 q fa. (ha a fa száraz lenne azt nem tudom, mert nem próbáltam).
Válasz Mf-es? #1451. hozzászólásáraSzia!
Mifelénk elfogadható áron van tüzelni való fa,2200 ért idehozzák méterbe.(igaz tegnap még a rigó fütyült rajta) De van egy kertépítő, gondozó cég,akik a kivágott fákat a telephelyükön (van abba mindenféle,dió fenyő,nyár,nyír,akác.stb..) némi Bartel bobcetezésért cserébe odaadják.
Üdv.:Csuti
Válasz medikus #1454. hozzászólásáraIgen te is futessz. De en atmeneti idoszakban hetente egyszer gyujtok be es akkor is maxi erovel. Nem lefojtva a tuzet igy jobb a hatasfok. Hidegbe ket harom naponta. Kutya hidegbe naponta. Ennyi az elonye.
Válasz Maszek Zs #1433. hozzászólásáraItt mindenki őszintén megír mindent, csupán a módosításokat kell hozzáolvasni, ez a névtelenség átka! Ágaprító, akkor fa. Ez ami, meghatározza a továbbiakat. Nagyon jól írják a gravitációs rendszert, csak azt is tudni kell, ez a tüzelési anyag, gyorsan leég és rakni kell, ezt a hideg-meleg ingadozást a puffer használata simítja ki. A másik, hogy az ilyen tüzelők, fa, pellet, apríték, nem úgy fűtenek, hogy meggyújtjuk és fűt, a fagázhoz még más feltételek is kellenek! Sok, felmelegített oxigén/levegő/, így jut el mindenki a pellet kazánig, mert ott kb. ez van leírva. Így aztán mindenki, a "vegyes"
tüzelésű kazánnal küzd.
Válasz csuti0 #1448. hozzászólására
Miert lenne elavult a gravitacios rendszer??? Szerintem puffert tolteni alegpontosabb. Nincs az a pontos elektronika ami annyira pontosan szabalyozna. Lehet van de nincs az a penz amibe kerul
Válasz D-032-a #1443. hozzászólásáraSzia!
Nekem is elavult gravitációs rendszerem van, a lakásba lemez radiátorok + hőcserélővel padló,és nem adnám semmi pénzért.6 évvel ezelőtt javítottuk fel a házikót,és én ragaszkodtam a jól bevált vastag csövekhez,pedig a fűtésszerelő már beizzította a gázlámpást a rézhez! Kazánom egy KZ3 öntvény monstrum,ami már 30 éve teszi a dolgát,eredetileg 6 tagos volt,de mikor bővült a kecó akkor beletoldottam még 3 at!
Benyeli a 75cm-es 25cm átmérőjű fát,reggeltől reggelig megy egyhuzamban, de mondhatnám,hogy novembertől márciusig. Egy jóképű puffer elférne de talán a jövő fűtésszezonra meglesz.
És ,hogy essen szó a bálás fűtésről is,nekem biztosan nem kéne kiabálás kazán. A fene cipelje a bálákat,ha már mindenáron bála akkor körbála puffer és 2-3 naponta targoncával pakolásznám a kazánt.
Üdv.:Csuti
Szerintem az en megoldasom sem elvetendo. Szalmakazan 2 kobmeteres pufferral gravitaciosan kotve igy nem kell szivattyu szenzor stb es a viz optimalisan retegzodve. A lakas fele utolag rugos szelepek mert a nyelvest nyitotta a gravitacio. Lakas iranyba kevero szivattyu plusz hmv nek feg hocserelo aramlaserzekelovel szivattyuval. Lakasban lemezes radiatorok ppr csovekkel szerelve aljzatbetonba es falba. Falbol kijove rez cso. Szelepekkel megoldva hogy a rendszerbe kotott gazkazan ha beindul ne a puffert futse. En nem engedtem a futesszerelomet hogy tulbonyolitsa. Inkabb leastam a pincebe fel metert a kazannak es epitettem polcot a puffernek. En azon a velemenyen vagyok hogy eleg kicsi az eselye annak hogy a gravitacio elromlik :
Futottem mar szalmaval. Berbe balaztatva hazahirdva stb. A gondom vele hogy igy nem eleg olcso ahoz amennyi vele a kinlodas. A masik hogy a folias ponyvas takaras nem eletkepes. Vihar szettepi stb. Sok szalma tonkremegy. Most mindennel futok ami a hazkorul van. Bontasbol deszka hulladek fureszpor. Kaptam dohos kukit is. Tegnapelott nem volt idom futeni. Teletoltam 50 cm hosszu hasitatlan 5 eve vagott csertolgyel. Nehany tojastalca egy gyufa es masnapig le se mentem a pincebe. Eredmeny reggel 80 fokos puffer es 3 napig futes. Ennel a gaz sem sokkal kenyelmesebb.
Válasz Maszek Zs #1433. hozzászólására Üdv! Volt vastag csöves, gravitációs, keringtető nélkül, radal radiátorokkal, totya vegyestüz. kazán. Begyújtás után: 10- 15 perc, kering a víz, 45-50 perc meleg a lakás 60 C-on. Hátránya: csöveket időnként festeni kell, csúfítja a lakást. Előnye: a cső és a több víz pufferként működik, a szivattyú napi 15-22 órán keresztül nem szívogatja az áramot, áram nélkül is van fűtés. nem kell kalkulálni váratlan keringtető vagy huzatszabályzó vásárlással.
Költözéskor fűtést is kellett csinálni és a fűtésszerelők már csak a vékony csövest akarták csinálni. Meg is bántuk. A csövek az aljzatbetonban mennek, a lemezradiátorokat alul méretezték, min. 80 C-on kell fűteni. Párszor már kellett ellocsolgatni a tüzet, egyszer fűtésszezon első begyújtáskor nem indult meg a szivattyú.(szerencsére a zárt rendszerbe nem mentem bele így nem nyomott szét semmit) (Tudom, inverter és akku kellene.)
Ha most kellene dönteni, vagy gravitációst, de ha vékony csövest azt mindenképpen a falon kívül szerelve és nagyobb radiátorokkal.
Dönteni az igények, körülmények, pl fűtőanyag beszerzési lehetőségek mérlegelésével lehet.
Korszerűtlennek és maradinak tűnhet a gravitációs fűtés vegyes kazánnal, de ha jól van megcsinálva, jól és üzembiztosan működik.
Az is kérdés, hogy van-e még jó szaki aki ért ehhez, bár egy jól működő rendszert is le lehet másolni.
Ennél nagyobb akadály lehet ha a házban a visszatérő fűtéscsövek nyomvonala túl nagy bontással járna. A jó működéshez előny ha a kazán nincs aránytalanul távol egyik radiátortól sem, valamint az, hogy minél nagyobb szint különbség legyen a radiátorok és a kazán középvonala között.(Ha nem volt pince pl. a kazán 20 cm-es lából levágtak 15 cm-t.)
Bocs ha túlságosan régi ide nem illő technológiát taglaltam itt!
Válasz Maszek Zs #1437. hozzászólásáraVékony csövek radiátorok,kevesebb viz hamarabb felmelegszik.Laktunk olyan helyen ahol vastag csöves lemez nagy radiátorok gáz fütés volt régi nagy kazánnal,etás rendszer szivattyu nélkül is müködött.Ki lett minden cserélve,réz csöves rendszer ujj lemez radiátorok kondenzácios kazán.Ujj müanyag nyilászárok 10cm szigetelés stb.Szinte fele m3 gáz ment el.Egy szezonban 1200-1500m3 elötte 2500 körül is volt nagy hidegbe.De a felujjitás is milliokba volt.Ára van mindennek.
Válasz anca #1434. hozzászólásáraA gázt azért akarom meg hagyni mert többször van,hogy az egész család később jön haza. Így legalább ha meleg nem is de legalább már langyos idő lesz. Csak még a másik fűtési rendszer nincs ki találva. De én a kérdésembe nem igaz de még a csövezésre is kíváncsi lennék vélemény és ellen vélemény. Mert,ha hívok egy szakembert ő úgyis azt mondja jónak amiből nagyobb haszna van.
Akárhogy csavarjuk a témát egy két kivételt leszámitva a gáz a legjobb.Modern fütés rendszer szigetelt ház nyilászárók stb..Persze sok pénz minden téren.Nálam a rendszer korszerü csak gáz nincs.
Válasz Maszek Zs #1433. hozzászólásáraHa marad a gáz és birod anyagilag,építsd ki a központi fűtést.Vékony csöves rendszert lemez radiátorokkal és kondenzációs kazánnal amugy is csak azt lehet már.Mellé beügyeskedhetsz valami vegyes kazánt vagy vizteres kandallót stb.Igy bármilyen körülmény mellet tudsz füteni költséghatékonyan.Áramszünetkor lesz csak fütéssel gond anélkül nem megy.
Üdv mindenkinek!!
Most konvektorral fűtök. És szerintem nagyon sok meleg elmegy egynél nemhogy az ötnél!! Jövőre szeretnék valamit korszerűsíteni. Szeretném hagyni a gázt de mint kazánnal. De erre szeretnék rá segíteni valamivel (kazán;vízteres kandalló)! Van egy ágaprítóm,és többnyire avval szeretném a tüzelőt bekészíteni. Vagy be szerzek valami bálázót is! Van valakinek jó ötlete? Ki milyet használ? Ki mit csinálna máshogy!?Egyszóval minden véleményt meghalgatok. Ne fogjátok vissza magatokba merjetek be vallani mindent!!
Válasz medikus #1420. hozzászólására Itt a határ mellett 2400-2800 közt hordják de várni kell rá egy kis időt a hivatalos helyről 3600 kuglizva plusz haza vinni.
100nm padlásszobás ház szigetelve, egy szezon 800-1000db repce szalma minden este 27c fok! A szalmát nem számolva bálázás napszám 100000ft ból kijön!Ennél olcsobb nincs!
Válasz T.Márton #1425. hozzászólásáraNem írta milyen kazánnal, mert a panaszkodók általában nem a megfelelő kazánt használják!
Lehet, hogy nem jól fűtenek? A nagyobb kémény azoknak jó ahol a füstnek is ki kell férni.
Válasz medikus #1420. hozzászólásáraPrivátba írhatnál,mert fakereskedésen agyalok.Mert itt 3800 a hasáb,de nem is lehet kapni.Most hoztak,valami ukrán kalodás fát,44000/kaloda.Kb.10-11 mázsa van benne.
Válasz Mf-es? #1416. hozzászólásáraHol vagy Te az Antarktiszon?Mitől olyan drága az a fa?Nálunk még 2700 a keményfa,kuglizva,házhoz hozva,de kezdjük sokallni,pedig itt nincs erdő!!!!3000-ért inkább kinyitom a gázcsapot!Olcsóbb!
Válasz T.Márton #1418. hozzászólásáraIgen, ez az melyik ujjamat harapjam meg? Ez a fa kiszárad mire hazaér? Milyen kazán, milyen bála hevítette így fel a vizet?
Válasz Mf-es? #1416. hozzászólásáraSaját erdőből vágtam úgy jön ki kb ugyan az a költség, (mivel nem vagyok profi favágó a saját +1 ember órabér) mire az mázsa be van hordva meg fel van hasogatva párszor meg kell fogni..
Annak jó fát vágni akinek nincs más dolga meg rengeteg dönteni való fa van az erdő szélén, mert az órabéred ha kiszámoljuk lehet jobban megéri venni 2500-2800 kugliban és akkor az ott van az udvaron és csak hasítani kell.
Szerintem jobb a szalma, hamarabb "bedurrantja" a kazánt.
Este 4 bálából csináltam a pufferbe 70 fok középen, fent 78 fokos vizet, reggel fent 70 fok középen 60 volt. Ez ha nem fűtök csak 70-80 nm akkor még holnap reggel is kitart igaz akkor már csak 45 fokos lesz.
Válasz _NB_ #1415. hozzászólására240°C a füstgáz?
Miért nem kell a házba ez a meleg?
A füst = szén, a gáz=szénmonoxid, mind a kettő jó fűtőanyag, el kell a kazánban égetni, a széndioxid meg kiballag 40°C-on is.
Azt meg nagyon gondolja meg, ha a huzatot a kazán mögött "szabályozza", a CO, a lakásba megy!! Tudom sokan ettől a megoldástól remélik a takarékos tüzelést, de a huzatot a tűz előtt, vagy inkább úgy mondom, a gáz kialakulása előtt, kell megfogni! Ha ez így működne, akkor a traktornál sem a gázt kellene levenni, hanem a kipufogót kéne befogni!!
A nem éghető gázok, kis mennyiségben vannak jelen, 15-ös kürtő ott kell, -ahol rossz az égés, oda rakhat bármilyet, a korom úgyis eltömi!
A kéménynél kezdve
ha kicsi az átmérője akkor magasabb, ha nagyobb akkor alacsonyabb is elég ugyanahhoz a huzathoz.
pl: 40kW-os 20Pa huzatigényű kazánnál 240°C füstgáz hőmérsékletnél, ha alacsony vityillóban lakunk és 5méteres a kémény (bekötőcsonktól) akkor 250cm átmérőjű kell, míg egy pincés kétszintes ház 15méteres kéményénél már elég a 16cm átmérő.
A huzat inkább nagyobb legyen , mint kisebb.
A nagyobb huzaton lehet segíteni egy huzatszabályzóval, ami pluszban még szeles időben is jótékonyan segít és a széllökéseket is csillapítsa.
Normál helyzetben ilyen -link
és ilyen amikor a széllökéseket próbálja csillantani -link
Schiedel UNI kémény méretezési táblázat, Fa 240°C füstgáz hőmérsékletre
-link
Itt a teljes pdf, több féle tüzelőanyagra és tűzlestípusra, a 26.oldaltól kezdődik.
-link
Van még egy fontos tényező a füstgáz hőmérséklet, ez szén és fa esetén 200-250°C között mozog.
Manapság már akár a viszonylag olcsón kapható infra hőmérőkkel könnyen ellenőrizhető ez az érték (a mezőgazdaságban amúgy sem árt egy, felderíteni a pl a hibás csapágyakat mielőtt még bajt okoznának).
Ha ennél magasabb akkor a hőenergia egy része hasznosítatlanul távozik, ilyenkor érdemes a kazán hátulján lévő súberrel a füstcsőátmérőjét kisebbre venni.
Válasz Bandita29 #1389. hozzászólásáraEgy falat páraáteresztés szempontjából mindegy mivel hőszigetelünk.A pára a falakon nem tud eltávozni a probléma ott kezdődik,hogy egy komplett rendszerben kell gondolkozni a felújításkor.A penész akkor tud megjelenni ha magas a páratartalom és van egy hidegebb pont a lakásban és ott ki tud csapódni.
Mi teljesen felújítottuk a házat kívülre 20cm gyapot került de ha nem lett volna a hanggátlás is cél akkor sima eps lett volna,padló alá 20cm nyúzott szendvicspanel a födémre pedig kb 40 cm gyapot kerül de ezzel csak félig vagyok kész.A födém szigetelést összekötöttem a koszorú felett a homlokzatszigeteléssel így nem lesz olyan hely ahol hidegebb lenne a fal és kicsapódna a pára. Ehhez már,hogy az összhang meglegyen
3 rétegű ablak lett.
Mivel törekedtünk a légtömörségre így tettünk hővisszanyerős szellőztetőt,3 hónapja költöztünk de ablak még nem volt nyitva.
Ha nincs semmi lehetőség külső szigetelésre akkor viszont nem kell félni a belső szigeteléstől csak nem a "mesterekre " hallgatni ,mert azok csak minél hamarabb végezni szeretnének és az apró pepecselős részeket kihagyják "ezt így szokták" jelmondattal,és utána jönnek elő a kisebb-nagyobb bosszantó hibák.
Egyébként akit érdekel itt sok jó információt lehet találni,lehet adoptálni egykét dolgot, igaz egész hosszú olvasmány. http://www.passziv.net/forum/forum.php
2613 hozzászólás
Válasz Radocz #1460. hozzászólásáraÉrtelek!Nem termelek plusz hőt!!Minek!Arra a kazánra nem is vállalnak garanciát,mert ha a radiátor nem tudja leadni a megtermelt hőt,a kazán belsejében folyik a víz!!A víz a kazánban korróziót okoz,amitől az kilyukad!A 2-3 köbméteres puffer felfűtése plusz tüzelő anyag!Nincs abban semmi takarékosság!Vagy van?
Válasz Radocz #1461. hozzászólásáraBocsi ez nem kazán.
Erről most hallottam "először".
https://www.youtube.com/watch?v=K5jOPkRY4Q0
Válasz medikus #1454. hozzászólásáraA puffer:
ha sok felesleges hő keletkezne azt itt lehet tárolni.
Komfortosabban lehet tüzelni.
Itt olvashatod, hogy két naponta gyújt be.
Csak ennek hely is kell.
Válasz Maszek Zs #1433. hozzászólására"Most konvektorral fűtök."
Számolj előbb.
Nekem gázkazán van.
Ismerősöm konvektorral fűt és meg van elégedve a számlával.
Nekem: 100 m2 kb 3 000 m3 gáz
Két hete beszéltem a gázleolvasóval:
95 m2 kb. 2 300 m3
Ha a konvektort akkor veszed fel, mielőtt kell a meleg, akkor takarékosabb is lehet, mint a központi fűtés.
Ismerősöm a konyhában csak addig veszi fel a konvektort, amíg esznek és mosogat. Nagy teljesítményű a konvektor és percek alatt meleg lesz a levegő hőmérséklet.
Anno technika órán azt tanítottuk, hogy:
takarékos fűtés: felfűtés 23 C fokra és hőntartás. Ez ellentmond a konvektor le fel csavarásával, de itt a falak hőmérséklete állandóan "hideg".
Ajánlották a protektor hőszigetelő festéket.
Ez hőérzetet javít, valamint szigetel is.
Ezt még nem sikerült privátban ellenőrizni, de ami késik jön.
Kaptam én is árajánlatot.
Kőporos falra kb. 3 000 Ft/m2
Belső felületre: 1 800 Ft/m2
Ha színezni akarom az emeli a költséget és "rontja" a hőszigetelő képességet.
Nekem ősrégi négy aknás (vegyes tüzelésű) kazán és C21 kéményes fali kazánom van.
Cserélni akartam korszerűbbre, de a fűtés szerelő ismerősöm azt mondta, ha nem akarok költeni a fenntartásra, akkor ehhez vegyek tartalék alkatrészt és amíg élek addig nem kell semmit költeni rá.
Alapjában kevés különbség van a kondenzációs kazánok és a korszerűtlen kazánok közt.
A radiátor neve romantic alu radiátor, amibe kevés víz fér, viszont a rendszer majdnem két colos csővel van szerelve.
Eleinte cseréltem a keringtető szivattyút de meguntam. (a vegyes tüzelés működik anélkül is).
A szén felhasználás kb. 100 q közepes minőségű szén. Volt év, hogy elfogyott 40 q berentei darabos, és 30 q lengyel lángborsó. ez ehhez szükséges morzsolt csutkával.
Egyenértékű 120 q csöves tengeri vagy 140 q fa. (ha a fa száraz lenne azt nem tudom, mert nem próbáltam).
Válasz Mf-es? #1451. hozzászólásáraSzia!
Mifelénk elfogadható áron van tüzelni való fa,2200 ért idehozzák méterbe.(igaz tegnap még a rigó fütyült rajta) De van egy kertépítő, gondozó cég,akik a kivágott fákat a telephelyükön (van abba mindenféle,dió fenyő,nyár,nyír,akác.stb..) némi Bartel bobcetezésért cserébe odaadják.
Üdv.:Csuti
Válasz medikus #1454. hozzászólásáraIgen te is futessz. De en atmeneti idoszakban hetente egyszer gyujtok be es akkor is maxi erovel. Nem lefojtva a tuzet igy jobb a hatasfok. Hidegbe ket harom naponta. Kutya hidegbe naponta. Ennyi az elonye.
Válasz bereczkjanos #1455. hozzászólására4. éve,hibamentesen üzemel.2.éve nyáron is megy,borús időbe csinálja a melegvizet.Szóval,megveszed,be gyújtod,és megy,míg ki nem nyiffan.
Válasz Maszek Zs #1433. hozzászólásáraItt mindenki őszintén megír mindent, csupán a módosításokat kell hozzáolvasni, ez a névtelenség átka! Ágaprító, akkor fa. Ez ami, meghatározza a továbbiakat. Nagyon jól írják a gravitációs rendszert, csak azt is tudni kell, ez a tüzelési anyag, gyorsan leég és rakni kell, ezt a hideg-meleg ingadozást a puffer használata simítja ki. A másik, hogy az ilyen tüzelők, fa, pellet, apríték, nem úgy fűtenek, hogy meggyújtjuk és fűt, a fagázhoz még más feltételek is kellenek! Sok, felmelegített oxigén/levegő/, így jut el mindenki a pellet kazánig, mert ott kb. ez van leírva. Így aztán mindenki, a "vegyes"
tüzelésű kazánnal küzd.
Miért kell puffer?Nekem nincs!!Mégis fűtök!
Válasz csuti0 #1448. hozzászólására
Miert lenne elavult a gravitacios rendszer??? Szerintem puffert tolteni alegpontosabb. Nincs az a pontos elektronika ami annyira pontosan szabalyozna. Lehet van de nincs az a penz amibe kerul
Válasz csuti0 #1448. hozzászólásáraMarkolóval meg a hamut!
Válasz csuti0 #1448. hozzászólásáraÉs mibe kerül,az a 75x25 cm.-es rönkök?
bála is annyit ér mint a gabona. Kár elégetni.Ha megveszik jó áron,tök jó. Ha nem... tüzeljetek gabonát! Az minden kazánba jó! olcsóbb a szénnél!
Válasz csuti0 #1448. hozzászólásáraa nagybálás kazán nem egy olcsó mulatság és ahhoz egy komoly kazánház is kell
Válasz D-032-a #1443. hozzászólásáraSzia!
Nekem is elavult gravitációs rendszerem van, a lakásba lemez radiátorok + hőcserélővel padló,és nem adnám semmi pénzért.6 évvel ezelőtt javítottuk fel a házikót,és én ragaszkodtam a jól bevált vastag csövekhez,pedig a fűtésszerelő már beizzította a gázlámpást a rézhez! Kazánom egy KZ3 öntvény monstrum,ami már 30 éve teszi a dolgát,eredetileg 6 tagos volt,de mikor bővült a kecó akkor beletoldottam még 3 at!
Benyeli a 75cm-es 25cm átmérőjű fát,reggeltől reggelig megy egyhuzamban, de mondhatnám,hogy novembertől márciusig. Egy jóképű puffer elférne de talán a jövő fűtésszezonra meglesz.
És ,hogy essen szó a bálás fűtésről is,nekem biztosan nem kéne kiabálás kazán. A fene cipelje a bálákat,ha már mindenáron bála akkor körbála puffer és 2-3 naponta targoncával pakolásznám a kazánt.
Üdv.:Csuti
Válasz Maszek Zs #1442. hozzászólásáraarra
Válasz medikus #1445. hozzászólásáraa puffer 2 köbös
Válasz Rranbax #1444. hozzászólásáraHa a kazánod 2 köbméteres,és teletoltad fával,(csertölgyel)akkor nem csoda,ha 3 napig el volt!!
Szerintem az en megoldasom sem elvetendo. Szalmakazan 2 kobmeteres pufferral gravitaciosan kotve igy nem kell szivattyu szenzor stb es a viz optimalisan retegzodve. A lakas fele utolag rugos szelepek mert a nyelvest nyitotta a gravitacio. Lakas iranyba kevero szivattyu plusz hmv nek feg hocserelo aramlaserzekelovel szivattyuval. Lakasban lemezes radiatorok ppr csovekkel szerelve aljzatbetonba es falba. Falbol kijove rez cso. Szelepekkel megoldva hogy a rendszerbe kotott gazkazan ha beindul ne a puffert futse. En nem engedtem a futesszerelomet hogy tulbonyolitsa. Inkabb leastam a pincebe fel metert a kazannak es epitettem polcot a puffernek. En azon a velemenyen vagyok hogy eleg kicsi az eselye annak hogy a gravitacio elromlik :
Futottem mar szalmaval. Berbe balaztatva hazahirdva stb. A gondom vele hogy igy nem eleg olcso ahoz amennyi vele a kinlodas. A masik hogy a folias ponyvas takaras nem eletkepes. Vihar szettepi stb. Sok szalma tonkremegy. Most mindennel futok ami a hazkorul van. Bontasbol deszka hulladek fureszpor. Kaptam dohos kukit is. Tegnapelott nem volt idom futeni. Teletoltam 50 cm hosszu hasitatlan 5 eve vagott csertolgyel. Nehany tojastalca egy gyufa es masnapig le se mentem a pincebe. Eredmeny reggel 80 fokos puffer es 3 napig futes. Ennel a gaz sem sokkal kenyelmesebb.
Válasz Maszek Zs #1433. hozzászólására Üdv! Volt vastag csöves, gravitációs, keringtető nélkül, radal radiátorokkal, totya vegyestüz. kazán. Begyújtás után: 10- 15 perc, kering a víz, 45-50 perc meleg a lakás 60 C-on. Hátránya: csöveket időnként festeni kell, csúfítja a lakást. Előnye: a cső és a több víz pufferként működik, a szivattyú napi 15-22 órán keresztül nem szívogatja az áramot, áram nélkül is van fűtés. nem kell kalkulálni váratlan keringtető vagy huzatszabályzó vásárlással.
Költözéskor fűtést is kellett csinálni és a fűtésszerelők már csak a vékony csövest akarták csinálni. Meg is bántuk. A csövek az aljzatbetonban mennek, a lemezradiátorokat alul méretezték, min. 80 C-on kell fűteni. Párszor már kellett ellocsolgatni a tüzet, egyszer fűtésszezon első begyújtáskor nem indult meg a szivattyú.(szerencsére a zárt rendszerbe nem mentem bele így nem nyomott szét semmit) (Tudom, inverter és akku kellene.)
Ha most kellene dönteni, vagy gravitációst, de ha vékony csövest azt mindenképpen a falon kívül szerelve és nagyobb radiátorokkal.
Dönteni az igények, körülmények, pl fűtőanyag beszerzési lehetőségek mérlegelésével lehet.
Korszerűtlennek és maradinak tűnhet a gravitációs fűtés vegyes kazánnal, de ha jól van megcsinálva, jól és üzembiztosan működik.
Az is kérdés, hogy van-e még jó szaki aki ért ehhez, bár egy jól működő rendszert is le lehet másolni.
Ennél nagyobb akadály lehet ha a házban a visszatérő fűtéscsövek nyomvonala túl nagy bontással járna. A jó működéshez előny ha a kazán nincs aránytalanul távol egyik radiátortól sem, valamint az, hogy minél nagyobb szint különbség legyen a radiátorok és a kazán középvonala között.(Ha nem volt pince pl. a kazán 20 cm-es lából levágtak 15 cm-t.)
Bocs ha túlságosan régi ide nem illő technológiát taglaltam itt!
Válasz 2266 #1439. hozzászólásáraA Biottomatra gondolsz?
Válasz _NB_ #1440. hozzászólására
Van mind kettő!Most már van még egy indok a cserére!
Válasz Maszek Zs #1433. hozzászólásáraMilyen konvektor,lemez vagy öntvény?
Mindkettő rossz hatásfokú, de a lemez az még életveszélyes is. link
Válasz Maszek Zs #1433. hozzászólásáraMézga már rég le írta a tutit keresd vissza és valósítsd meg!!!
Válasz Maszek Zs #1437. hozzászólásáraVékony csövek radiátorok,kevesebb viz hamarabb felmelegszik.Laktunk olyan helyen ahol vastag csöves lemez nagy radiátorok gáz fütés volt régi nagy kazánnal,etás rendszer szivattyu nélkül is müködött.Ki lett minden cserélve,réz csöves rendszer ujj lemez radiátorok kondenzácios kazán.Ujj müanyag nyilászárok 10cm szigetelés stb.Szinte fele m3 gáz ment el.Egy szezonban 1200-1500m3 elötte 2500 körül is volt nagy hidegbe.De a felujjitás is milliokba volt.Ára van mindennek.
Válasz anca #1434. hozzászólásáraA gázt azért akarom meg hagyni mert többször van,hogy az egész család később jön haza. Így legalább ha meleg nem is de legalább már langyos idő lesz. Csak még a másik fűtési rendszer nincs ki találva. De én a kérdésembe nem igaz de még a csövezésre is kíváncsi lennék vélemény és ellen vélemény. Mert,ha hívok egy szakembert ő úgyis azt mondja jónak amiből nagyobb haszna van.
Válasz anca #1434. hozzászólásáraÉs forintban,mennyi egy éves fűtés gázszámla?
Szerintem,meg az ingyen napraforgó szeméttől nincs olcsóbb fűtés.
Akárhogy csavarjuk a témát egy két kivételt leszámitva a gáz a legjobb.Modern fütés rendszer szigetelt ház nyilászárók stb..Persze sok pénz minden téren.Nálam a rendszer korszerü csak gáz nincs.
Válasz Maszek Zs #1433. hozzászólásáraHa marad a gáz és birod anyagilag,építsd ki a központi fűtést.Vékony csöves rendszert lemez radiátorokkal és kondenzációs kazánnal amugy is csak azt lehet már.Mellé beügyeskedhetsz valami vegyes kazánt vagy vizteres kandallót stb.Igy bármilyen körülmény mellet tudsz füteni költséghatékonyan.Áramszünetkor lesz csak fütéssel gond anélkül nem megy.
Üdv mindenkinek!!
Most konvektorral fűtök. És szerintem nagyon sok meleg elmegy egynél nemhogy az ötnél!! Jövőre szeretnék valamit korszerűsíteni. Szeretném hagyni a gázt de mint kazánnal. De erre szeretnék rá segíteni valamivel (kazán;vízteres kandalló)! Van egy ágaprítóm,és többnyire avval szeretném a tüzelőt bekészíteni. Vagy be szerzek valami bálázót is! Van valakinek jó ötlete? Ki milyet használ? Ki mit csinálna máshogy!?Egyszóval minden véleményt meghalgatok. Ne fogjátok vissza magatokba merjetek be vallani mindent!!
Válasz kovacs22 #1431. hozzászólásáraAkkor inkább gázt neki!!!!!
Válasz medikus #1420. hozzászólására Itt a határ mellett 2400-2800 közt hordják de várni kell rá egy kis időt a hivatalos helyről 3600 kuglizva plusz haza vinni.
Válasz tamasherincs #1429. hozzászólásáraDe van. Saját erdő, saját gèpek,Molos üzemanyaggal. Fütesz,amennyit akarsz.
100nm padlásszobás ház szigetelve, egy szezon 800-1000db repce szalma minden este 27c fok! A szalmát nem számolva bálázás napszám 100000ft ból kijön!Ennél olcsobb nincs!
Válasz T.Márton #1425. hozzászólásáraNem írta milyen kazánnal, mert a panaszkodók általában nem a megfelelő kazánt használják!
Lehet, hogy nem jól fűtenek? A nagyobb kémény azoknak jó ahol a füstnek is ki kell férni.
Válasz medikus #1424. hozzászólásáraEKR szám miatt,meghalt az a piac.Ott is kevés a fa,és nem is erőltetik,hogy ide hozzanak.
Válasz Mf-es? #1423. hozzászólásáraAz a kalodás lehet azért drága,mert sugároz!!Lehet nem csak hőt!!!
Válasz bereczkjanos #1419. hozzászólására4 kis szalmabála
Válasz Mf-es? #1423. hozzászólásáraMiért nem hozol a szomszédból?Kamionos tételben!Szoktak hozni,gyertyán,éger!!
Válasz medikus #1420. hozzászólásáraPrivátba írhatnál,mert fakereskedésen agyalok.Mert itt 3800 a hasáb,de nem is lehet kapni.Most hoztak,valami ukrán kalodás fát,44000/kaloda.Kb.10-11 mázsa van benne.
Válasz bereczkjanos #1419. hozzászólásáraSzalmabála 20 liter olajjal locsolva!
Válasz _NB_ #1415. hozzászólásáraA 250cm,az valami gyárkémény?
Válasz Mf-es? #1416. hozzászólásáraHol vagy Te az Antarktiszon?Mitől olyan drága az a fa?Nálunk még 2700 a keményfa,kuglizva,házhoz hozva,de kezdjük sokallni,pedig itt nincs erdő!!!!3000-ért inkább kinyitom a gázcsapot!Olcsóbb!
Válasz T.Márton #1418. hozzászólásáraIgen, ez az melyik ujjamat harapjam meg? Ez a fa kiszárad mire hazaér? Milyen kazán, milyen bála hevítette így fel a vizet?
Válasz Mf-es? #1416. hozzászólásáraSaját erdőből vágtam úgy jön ki kb ugyan az a költség, (mivel nem vagyok profi favágó a saját +1 ember órabér) mire az mázsa be van hordva meg fel van hasogatva párszor meg kell fogni..
Annak jó fát vágni akinek nincs más dolga meg rengeteg dönteni való fa van az erdő szélén, mert az órabéred ha kiszámoljuk lehet jobban megéri venni 2500-2800 kugliban és akkor az ott van az udvaron és csak hasítani kell.
Szerintem jobb a szalma, hamarabb "bedurrantja" a kazánt.
Este 4 bálából csináltam a pufferbe 70 fok középen, fent 78 fokos vizet, reggel fent 70 fok középen 60 volt. Ez ha nem fűtök csak 70-80 nm akkor még holnap reggel is kitart igaz akkor már csak 45 fokos lesz.
Válasz _NB_ #1415. hozzászólására240°C a füstgáz?
Miért nem kell a házba ez a meleg?
A füst = szén, a gáz=szénmonoxid, mind a kettő jó fűtőanyag, el kell a kazánban égetni, a széndioxid meg kiballag 40°C-on is.
Azt meg nagyon gondolja meg, ha a huzatot a kazán mögött "szabályozza", a CO, a lakásba megy!! Tudom sokan ettől a megoldástól remélik a takarékos tüzelést, de a huzatot a tűz előtt, vagy inkább úgy mondom, a gáz kialakulása előtt, kell megfogni! Ha ez így működne, akkor a traktornál sem a gázt kellene levenni, hanem a kipufogót kéne befogni!!
A nem éghető gázok, kis mennyiségben vannak jelen, 15-ös kürtő ott kell, -ahol rossz az égés, oda rakhat bármilyet, a korom úgyis eltömi!
Válasz medikus #1411. hozzászólásáraNálunk,100ft a bálázás,+60-ért beviszik.8-10 bála egy mázsa szalma.Ez kb.1500ft mázsája.Itt most,4000ft a tűzifa.
A kéménynél kezdve
ha kicsi az átmérője akkor magasabb, ha nagyobb akkor alacsonyabb is elég ugyanahhoz a huzathoz.
pl: 40kW-os 20Pa huzatigényű kazánnál 240°C füstgáz hőmérsékletnél, ha alacsony vityillóban lakunk és 5méteres a kémény (bekötőcsonktól) akkor 250cm átmérőjű kell, míg egy pincés kétszintes ház 15méteres kéményénél már elég a 16cm átmérő.
A huzat inkább nagyobb legyen , mint kisebb.
A nagyobb huzaton lehet segíteni egy huzatszabályzóval, ami pluszban még szeles időben is jótékonyan segít és a széllökéseket is csillapítsa.
Normál helyzetben ilyen -link
és ilyen amikor a széllökéseket próbálja csillantani -link
Schiedel UNI kémény méretezési táblázat, Fa 240°C füstgáz hőmérsékletre
-link
Itt a teljes pdf, több féle tüzelőanyagra és tűzlestípusra, a 26.oldaltól kezdődik.
-link
Van még egy fontos tényező a füstgáz hőmérséklet, ez szén és fa esetén 200-250°C között mozog.
Manapság már akár a viszonylag olcsón kapható infra hőmérőkkel könnyen ellenőrizhető ez az érték (a mezőgazdaságban amúgy sem árt egy, felderíteni a pl a hibás csapágyakat mielőtt még bajt okoznának).
Ha ennél magasabb akkor a hőenergia egy része hasznosítatlanul távozik, ilyenkor érdemes a kazán hátulján lévő súberrel a füstcsőátmérőjét kisebbre venni.
Válasz Bandita29 #1389. hozzászólásáraEgy falat páraáteresztés szempontjából mindegy mivel hőszigetelünk.A pára a falakon nem tud eltávozni a probléma ott kezdődik,hogy egy komplett rendszerben kell gondolkozni a felújításkor.A penész akkor tud megjelenni ha magas a páratartalom és van egy hidegebb pont a lakásban és ott ki tud csapódni.
Mi teljesen felújítottuk a házat kívülre 20cm gyapot került de ha nem lett volna a hanggátlás is cél akkor sima eps lett volna,padló alá 20cm nyúzott szendvicspanel a födémre pedig kb 40 cm gyapot kerül de ezzel csak félig vagyok kész.A födém szigetelést összekötöttem a koszorú felett a homlokzatszigeteléssel így nem lesz olyan hely ahol hidegebb lenne a fal és kicsapódna a pára. Ehhez már,hogy az összhang meglegyen
3 rétegű ablak lett.
Mivel törekedtünk a légtömörségre így tettünk hővisszanyerős szellőztetőt,3 hónapja költöztünk de ablak még nem volt nyitva.
Ha nincs semmi lehetőség külső szigetelésre akkor viszont nem kell félni a belső szigeteléstől csak nem a "mesterekre " hallgatni ,mert azok csak minél hamarabb végezni szeretnének és az apró pepecselős részeket kihagyják "ezt így szokták" jelmondattal,és utána jönnek elő a kisebb-nagyobb bosszantó hibák.
Egyébként akit érdekel itt sok jó információt lehet találni,lehet adoptálni egykét dolgot, igaz egész hosszú olvasmány. http://www.passziv.net/forum/forum.php