Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak644 FtBenzin árak625 FtEUR415.97 FtUSD403.23 FtCHF443.85 FtGBP501 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Framest reptill-t használ valaki a fórumozók közül? Tapasztalatok érdekelnének. Vonóerő igény, max munkamélység, munkaminőség, repce talaj készítésre használható? Elgondolkodtam rajta, hogy itt egy nagygazda multitiller-rel csinálj a repcetalajt évek óta. A reptill hullámos tárcsájának munkája hasonlít a multitiller csillagtárcsáinak munkájához?
Válasz Batka #5770. hozzászólásáraTudja fene mi a jó, valamikor a szántást tartották megfelelő tarlóhántásnak.
Persze akkor még verték az ekevasakat.
Ha nincs eső, a pár cm-ből nem kel ki normálisan az árvakelés, utána meg nehéz az utómunka, csattog a grúber kapa feszt.
Ettől függetlenül az új rt-vel hántottunk idén mi is, az mf nem bírta volna cultust, a Fendt meg lazított,előtte gépésze pótkocsizott aratás közben.
Szárnyakkal jó 10-12cm-en teljes átfedéssel lehet azért dolgozni egy jó grúberrel, és vissza is zár, igaz a cs420 több mint 6tonna...
Lényeg, hogy ha nem akar a gazda tízmilliókat költögetni, akkor egy vassal is megoldható.
Válasz szanberg #5756. hozzászólásáraMindegyik gépben meg lehet találni a hibát, mindenesetre a mai main stream azt diktálja, hogy a tarlóhántás minél sekélyebben történjen erre pedig nem a klasszikus nehézkultivátor a legalkalmasabb szerszám, de kétségtelenül megoldható vele.
Válasz horvath.agro #5766. hozzászólásáraEzen mind túl vagyunk itt is. De mint írtam,nem érted és nem ismered a viszonyokat,ami az itteni területeket illeti. Tehát saját tapasztalatokból írok. Itt mikor szántasz a föld nem esett szét. akkor sem ha 3 évente agyon verted trágyával. Ez ilyen..itt 100 éve mocsár világ volt és a Duna szerteágazó holtágai. Itt ha barkácsolsz ...megjöttél. Ezért nem lehet általánosítani. Arattam tőlem 70km-re olyan táblákat. Hol egy RT és egy vetőgép elég volna a számomra. Itt ha megvakarod a talaj tetejét,elvetettél,kinyomhatod a szemét 6-7 tonna/Ha. Kicsit többet kell foglalkozni vele. Pedig tolod vissza a szármaradványt. Vagy esetleg még bacizol is mellé.
Válasz dnsv #5762. hozzászólásáraGyakorlatilag az intenzív egész éves használattal. Másodvetés(000-ás szója..100napos kukorica...stb. ) A talaj ahogy mondani szoktam,folyamatosan nyomás alatt volt. Egy pihentebb-megkelt talajban mindig jobb terméseink voltak. Gyakorlatilag a folyékony megoldásoknak köszönhetően,költség hatékonyabban is. Napraforgó után nem ritka hogy jobb a kalászos mint a késői szója után. Mikor okt közepén végén van barkácsolva a talajjal. Egyértelműen siló kukoriva-napraforgó-főleg repce és őszi borsó után. Bár az utóbbinak más számos előnye is van. A kalászos szintén igen jó tud lenni. A korai szójákat még mindig csak csipkedjük. Itt egy tábla sincs még telibe aratva. Az Aug végi csapadék csúszott és ilyenkor duplán szívat,mint termésben,mint aratásban...stb. Ilyenkor a talaj munka is csúszik. Napraforgó itt szept 5-10 környékén letudva....kb.A szója gyökérzete,nem megy olyan mélyre a felső réteget szépen kiissza. Mint az aszfalt ilyenkor.
Válasz dnsv #5762. hozzászólásáraa gabonának pont nem kell a mély művelés, idén 97,5q árpát és 87q búzát hoztunk le napra után direkt, kuki után 1 sor rt után vetve...
Válasz mtz1221 #5759. hozzászólásáraAzt hiszem a Kernernek van ilyen szerszámja, meg a köckerlingnek, valamint a Vogel-Noot terracult tudta még ezt, ameddig kapható volt.
Farmet turbulent is, tényleg!!!!
Válasz MrPoke #5757. hozzászólásáraVan itt nekünk is 5 soros Cultus, 2 soros Farmeg G460 grúber, Fralaz gyári+ C-kés garnitúrákkal, Allrounder -amit te erősebb kombinátornak neveztél, Kongskilre kombinátor, Gömbsüveges 560-csipkés nehéz rövidtárcsa, egyenes lapos könnyebb rövidtárcsa, sávművelő szerszám, folyékony és szilárd műtrágya tartályokkal ésatöbbi.....
De ez azért van mert sokan vagyunk, több féle fajta méretű gép több rendszerben dolgozik, egyébként jelentősen le redukálható lenne eme szerszámok sokasága, ha egy nagygép dolgozna, annak való szerszámaival. Csakhát mindenkinek kell munkát adni, hogy dolgozzon is de ne legyen túl hajtva.
Válasz Vinkó #5758. hozzászólásáraAbban már a múltkor is egyet értettem veled, hogy a mély meló mindig többet terem. Minél intenzívebben van keverve a talaj annál többet terem.
Felénk ilyen átlagok közel nincsenek, mint amit ti simán termeltek.
Én biztos nem rögölném fel a területet én sekélyen letácsáznám és kész.
Nyilván az a jó a nagy terméshez ahogy csináljátok.
Az ülepedett magágy annyit számít a gabonának? Vagy miért vártok vele? Jobban megkel?
Válasz Vinkó #5758. hozzászólásáraAmi lemaradt,ezért szemezgetek még az Evers welsh vakaróval az gyakorlatilag egy kis lazító. Nem dolgozik olyan agresszíven mint a hagyományos gruberek. Mikor ilyen száraz körülmények vannak,és kicsit alá kell nyúlni akkor egy minimális vakarás elég. Majd mehet a műtrágya-RT és vetés,akár egy sima vetőgéppel.
Válasz dnsv #5752. hozzászólásáraŐsszel..mikor most jön le a búza elővetemény. Nagyon szúk a keresztmetszet a melóra. Próbáltuk,mintill,direkt vetés...és kombinációk. A végeredmény termésben,mindig a mélyebb műveletet hozta ki nyertesnek. Nem ritka 1,5 tonnával,de volt hogy kicsit többel. Ami bele lett rakva pluszba a melóba az kb 10 ezernyi gázolaj,ha jelenlegi áron számolom. Legyen 15 ezer/Ha. Viszont 8 ezres áron a plusz 1,5T/Ha,már nem eldobni való.Sokáig kerültem én is a rövid tárcsát,de muszáj volt. Most megy a magágy elkészítése gőzerővel. Ha kell még egy művelet. De ilyenkor a 8 tonna alapja garantált. Még ha a következő tavasz is száraz lesz. Jellemzően ki itt barkácsol a talajjal,az vagy kőbányában melózik október elején is. Vagy gyúrja a galacsint. Amíg lehet szeptemberben készre kell vágni a talajt,hova a gabona kerül. Októberi vetésig ott álljon,majd a vetőgép típusa eldönti,jön még egy gyógy kombinátor,vagy ide ér a pronto. Lényeg mikor minden kedvez a vetésnek a talajjal már ne keljen keccsölni. Műtrágyát szórni..stb. A mélyebb laza talajban a gyökérzet kényelmesen tudjon lefelé haladni. akkor abból itt lesz jó gabona,az az alapja megadva. A barkácsolással 19-re lapot húzok idejének vége.
Válasz horvath.agro #5750. hozzászólásáraTarlóhántásra kulti, gruber nem való. Arra ott a tárcsa, küllős kapa vagy valami könnyű eszköz ami csak bekeveri finoman a szármaradvényt.
Gruber tavaszi növények alapművelő eszköze, azt le kell engedni 15-40cm re és add menjen.
Az a munkaeszköz amivel mindent meg lehet oldani, azzal valójában semmit sem jól.
Nekem tele van az udvar vassal mindíg az optimális eszközt tudjam használni. Gruber 2 féle kapával 20-40cm es osztásba, rövidtárcs, küllőskapa, forgóborona, lazító, kombinátor. És ki tudja lehet ha valami megtetszik beszerzem :D Kellene még 1 féle lazító, meg egy erősebb kapás kombinátor.
Válasz Batka #5747. hozzászólásáraIgazad van, de a rövidtárcsa -legyen az 1t/méter feletti súllyal is- nem fog úgy belemenni a kemény vastag szalmás tarlóba neked, utána meg majd annyival nehezebb lesz rámélyíteni a grúbereddel mikor alapművelsz. Nehéztárcsával jobb a helyzet de azt meg le kell zárni, sok kisebb tábla van, kapcsolt henger vonat szerelvény hossz nem játszik. Külön menetben ha le kell hengerezni vagy rövidtárcsával elmunkálni, akkor már ott vagy, hogy egy jó hengeres 3 méteres grúberrel egy menetben megoldod és össz időben, fogyasztásban sem vagy rossz, sőt!
Picit rosszabbul éled meg a nem annyira haladást, de az az 1-2nap plussz munka nekem aratás után nem derogál, főleg, hogy komolyabb munkát végeztél mint egy rövidtárcsával.
Válasz horvath.agro #5750. hozzászólásáraIgazad van, de megint mondom, ha van 60 hektár kalászos tarlód arra 8millióért venni csakis hántani való szerszámot, soha meg nem térül, s akkor csak két nap alatt végzel, a 3 méteres grúbereddel szárnyakkal meg 3 nap alatt ezzel a munkafázissal.
Most ebben gondolkodott itt mindenki, nem a nagy számokban, igaz mint írtam mi a 420-assal 200-250-et megcsináltunk és nem fájt egyszersem!
Válasz dnsv #5751. hozzászólásáraén sose vennék 2 soros grúbert, szerintem pont semmire se való eszköz, minimum 3 sor vagy több, én az 1 max 2 menet híve vagyok vetés előtt
Válasz Vinkó #5728. hozzászólásáraPersze. A kapás gépek nem mindenhatóak. Nyilván jobb a tárcsa, de ahol van idő várni ott egy sekély grúber is szép munkát tud.
Amit én írtam az az volt, hogy ahol egy gép van sekély és mély melóra megtérül, ha nem kell sokat menni és van idő várni. Kis gazdaságba simán megvárható. Nyilván ott a repce nincsa vetésforgóba és búzát se 500ha-t kell vetni. De szerintem 100ha-t simán le lehetne kezelni így. Bár nekem is van tárcsa, mondjuk grúber viszont gyenge minőségű van csak.
Neked a te gépedhez min. 4,2-es 2 gerendás grúber lenne a jó. Ami már látod megfontalandó méret lehet, mert sekélyen elhúzod 12-14-el, mélyen meg elviszi 9-10-el tutira.
Ha nem kell sokat lehúzni akkor már necces, hogy kitermeli e 2 gép az ár különbséget 1 géphez képest.
Válasz szanberg #5726. hozzászólásáraén ezt úgy látom, hogy nekem pl egy 3 méteres gruber kell a gép mögé amit gazdaságosan tudok használni, namost ezzel kínszenvedés tarlót hántani mert rohadt keskeny.
ezzel szemben simán húzok egy 6 méteres könnyű kultit mondjuk amivel fele annyi idő alatt fele üzemanyagból, fele gépkopással megcsinálom a tarlóhántást, és ezt a gépet tudom használni búza magágyhoz, és tavaszi magágyhoz is... ez mind mind fele idő, fele üa. fele üóra fele annyi szervíz a gépbe, és később a kevesebb üzemóra magasabb eladási árat jelenthet, és itt már meg is térül akár a másik munkagép.
Válasz szanberg #5726. hozzászólásáraIgazad van de mégse egészen, Amíg nem volt rövidtárcsa, addig 3 méteres grubberrel hántottam én is, szerettem is mert szép munkát csinált a szárnyakkal. A gond a területteljesítménnyel volt és a fogyasztással, igaz én nemigen tudtam 8 centinél sekélyebben dolgozni vele, ráadásul a 170 essel dolgoztam vele, mert a kis traktort seggre ültette, szóval a fogyasztás alulról verte a 10 litert hektáronként, a rövidtárcsa meg a feléből elgurul...Mindamellett egy szélesebbel nyílván jobb lett volna a fogyasztás /időkihasználás, csak azt meg nem bírtam volna mélyebben elhúzni...szóval sehogy se volt jó...meg ilyen száraz földben a nem élfelrakott kapát úgy 50 hektár alatt megette....
Válasz szanberg #5732. hozzászólásáraÉs amikor kint vagyok a földön akkor kersztanyàm ki hozzá biciklivel a csere kapàkat ,és alà rakja a Gruber alá csere előtt 1 perccel ?
Válasz Sz_Pisti #5742. hozzászólásáraEz igaz viszont a kombinált univerzális késtartó összetettebb,sérülés estén nem biztos hogy az elemek gond nélkül visszamennek-ott is maradnak. Elmés megoldások vannak, nekem a Lemken-Amazone verzió mi egyszerű,nem áll sok alkatrészből,ezáltal kisebb a hibalehetőség és nem kellett spórolni az anyaggal. Mert akkor viszont olyan anyag minőség kel,mi lehet nem enged,hanem törik. Én szerettem a Kverni szerszámokat. Az úgy tud törni mint az üveg. Igaz ahhoz kapnia is kell a pofonokat.
Válasz Vinkó #5738. hozzászólására Az ék csak a helyén tartja a kés tartót, a többit a kés szár oldja meg, viszont így szerszám nélkül szerelhető.
Hátránya, hogy kell 1 garnitúra késtartó is.
Válasz Bárány #5735. hozzászólásáraElmés megoldás,viszont ott van benne hogy alternatív alkatrész ezt a precíz befogást nem fogja tudni megoldani. Tehát marad az eredeti kopóalkatrész. Lemkené szerintem egy fapados megoldás. Egy sima ék.
Válasz envagyok2 #5734. hozzászólásáraNa várj, szerintem te konkrétan a Horsch grubberekről beszéksz, én meg a Horsch rendszerű kapákról. Nekem a lengyel grubberen ilyen rendszer van, de sima metrikus csavarokkal.
Válasz szanberg #5732. hozzászólásáraNaaaaa, ez azért nem a tényleges idő! És nem a gyorsított felvételre gondolok.
Ha csak azt számolom, hogy ledobom a földre, meg onnan felkapom, akkor a csavaros módszer is sokkal gyorsabb. Én a tényleges időket írtam, ami ki-, meg elpakolást is tartalmaz.
Az viszont tény, hogy én csak otthon cserélek, a földön nincs légkulcs.
Válasz Bárány #5727. hozzászólásáracsak ugye oda egy kalapács kell, akár kint a földön, a légkulcshoz meg azért kell kicsit tornászni, hogy ott legyen, ahol épp szükség van rá. meg ahány csere, annyi csavarcsere, egy horsch anya aszsem 160 körül van, vagy mennyi. 32 kapánál csak ez 5ezer/alkalom.
ezzel szembe egy gyorscserélős kapahegy 8400 nettó, és kétnaponta lekopik most, mekkora királyság így az élet...
Válasz szanberg #5726. hozzászólásáraPlusz, ha univerzális a munkaeszközök összekapcsolási lehetősége az is jó dolog, mert akkor olyan "kombót legózol" össze ami épp kell az adott feladatra.
például
Bárány fórum társ most egy ilyen 3-as munkaeszköz kapcsolattal dolgozza el a szotyi tarlót.
Válasz dnsv #5725. hozzászólásáraCefetül kivan száradva a napraforgó tarló,most hogy a szója is dobja le a levelét annak a talaja is kezd kiszáradni,bizony kellett most a RT. A napraforgó tarló kapott egy zúzást,RT..lemken vékonykés...RT. Most egy lovas vetőgép is beletud vetni. Mellettem,húzzák a Köckerling vakarót,labdányi rögök sem ritkák.konkrétan ez most a munkája. A felszín alatt ilyen rögök találhatók,és néhol felette is.
Válasz szanberg #5726. hozzászólásáraTíz Horsch kapánál légkulccsal a szárnyak leszedése kb. 15-20 perc, felrakása 20-30 perc. Ehhez képest egy gyorscserélőssel nem akkora az időmegtakarítás, hogy vásárlásnál ez komoly szempont kell, hogy legyen.
Amúgy teljesen igazad van.
Válasz horvath.agro #5720. hozzászólásáraPedig aztán nem is hülyeség ez hidd el! Ha bele gondolsz, hogy vettek mondjuk 4-4,5milláért egy jó faxa grúbert és azzal megtud mindent csinálni, nemkell venni 6-8-10-ért rövidtárcsát meg minden mást, akkor nem is annyira luxus. Szárnyakkal sekélyen repülve lehet jó munkát csinálni, kivág mindent nem bújik el a lapok között a parlagfű mint a rövidtárcsánál akár.... ha meg mélyre kell menni akkor szárnyak le és amennyit bír a traktor.
Nem a nagy gazdaságok írnak most ebben a témában, akinek 50-60 hektár tarlót kell így meghántani az a pár nap olyan sok lenne szerinted?
Évek óta a 420-as cultussal hántottunk tarlót, 200-250 hektárt, pedig a 270-es traki nem is repült vele még sekélyen sem aztán, de simán lazán a végére értünk. Akkor ha 100-120 ha is van egyféle tarlóból nehogymár egy 3 méteressel amivel egy megfelelő traki 12-vel szalad hántásban, hétvégeig ne fejezze be a munkát...
Ha előlről kellene kezdeni én csak így gondolkodnék, és itt jön be a gyorscserés kapa megoldás pl kverneland vagy kerner grúbereken is van ilyen ha jól tudom.
Van olyan nagyobb cég, ahol 3méteres grúber van meg 3-as Prontó, hánt a grúber meg rá mélyít, a prontó meg vetéskor előtárcsázza vetésmélyen mindezt, oszt jónapot.
Válasz horvath.agro #5720. hozzászólásáraAnnyiból jó, hogy mondjuk kisebb gazda meg tudja úgy venni pl: szárnnyal kis mélységbe mondjuk 11-14 között elhúzza jó minőségbe. Nagyobb mélységbe szárnyat levéve pedig elhúzza 7-9-el ezt a grúbert.
Így nem kell rövidtárcsa és megold elég sokmindent.
Sokak azért húzkodják mélyen szárnnyal, mert macerás a levétele. De az ugye nem rendeltetésszerű használat.
Nyilván neked más, mert te úgy veszel gépet, hogy mindig full sebességgel és kihasználtsággal kell menjen mert akkor termel jól. Te nem cammoghatsz, mert akkor nem érsz a végére időben a területnek.
7274 hozzászólás
Válasz horvath.agro #5772. hozzászólásáraHorsch “kapaszár” ?
Mié/Kié a kopó ?
ÜDV!
Framest reptill-t használ valaki a fórumozók közül? Tapasztalatok érdekelnének. Vonóerő igény, max munkamélység, munkaminőség, repce talaj készítésre használható? Elgondolkodtam rajta, hogy itt egy nagygazda multitiller-rel csinálj a repcetalajt évek óta. A reptill hullámos tárcsájának munkája hasonlít a multitiller csillagtárcsáinak munkájához?
mostmár elindult valami, nincs visszaút lesz egy grúberem
Válasz Batka #5770. hozzászólásáraTudja fene mi a jó, valamikor a szántást tartották megfelelő tarlóhántásnak.
Persze akkor még verték az ekevasakat.
Ha nincs eső, a pár cm-ből nem kel ki normálisan az árvakelés, utána meg nehéz az utómunka, csattog a grúber kapa feszt.
Ettől függetlenül az új rt-vel hántottunk idén mi is, az mf nem bírta volna cultust, a Fendt meg lazított,előtte gépésze pótkocsizott aratás közben.
Szárnyakkal jó 10-12cm-en teljes átfedéssel lehet azért dolgozni egy jó grúberrel, és vissza is zár, igaz a cs420 több mint 6tonna...
Lényeg, hogy ha nem akar a gazda tízmilliókat költögetni, akkor egy vassal is megoldható.
Válasz szanberg #5756. hozzászólásáraMindegyik gépben meg lehet találni a hibát, mindenesetre a mai main stream azt diktálja, hogy a tarlóhántás minél sekélyebben történjen erre pedig nem a klasszikus nehézkultivátor a legalkalmasabb szerszám, de kétségtelenül megoldható vele.
Válasz _NB_ #5765. hozzászólásáraMind a három típus használatba van-volt,annyi hogy mára csak a 12-es szárnyas,Vagy a 6 cm-es vésőkéssel,megy.
Válasz horvath.agro #5766. hozzászólásáraEzen mind túl vagyunk itt is. De mint írtam,nem érted és nem ismered a viszonyokat,ami az itteni területeket illeti. Tehát saját tapasztalatokból írok. Itt mikor szántasz a föld nem esett szét. akkor sem ha 3 évente agyon verted trágyával. Ez ilyen..itt 100 éve mocsár világ volt és a Duna szerteágazó holtágai. Itt ha barkácsolsz ...megjöttél. Ezért nem lehet általánosítani. Arattam tőlem 70km-re olyan táblákat. Hol egy RT és egy vetőgép elég volna a számomra. Itt ha megvakarod a talaj tetejét,elvetettél,kinyomhatod a szemét 6-7 tonna/Ha. Kicsit többet kell foglalkozni vele. Pedig tolod vissza a szármaradványt. Vagy esetleg még bacizol is mellé.
Válasz dnsv #5762. hozzászólásáraGyakorlatilag az intenzív egész éves használattal. Másodvetés(000-ás szója..100napos kukorica...stb. ) A talaj ahogy mondani szoktam,folyamatosan nyomás alatt volt. Egy pihentebb-megkelt talajban mindig jobb terméseink voltak. Gyakorlatilag a folyékony megoldásoknak köszönhetően,költség hatékonyabban is. Napraforgó után nem ritka hogy jobb a kalászos mint a késői szója után. Mikor okt közepén végén van barkácsolva a talajjal. Egyértelműen siló kukoriva-napraforgó-főleg repce és őszi borsó után. Bár az utóbbinak más számos előnye is van. A kalászos szintén igen jó tud lenni. A korai szójákat még mindig csak csipkedjük. Itt egy tábla sincs még telibe aratva. Az Aug végi csapadék csúszott és ilyenkor duplán szívat,mint termésben,mint aratásban...stb. Ilyenkor a talaj munka is csúszik. Napraforgó itt szept 5-10 környékén letudva....kb.A szója gyökérzete,nem megy olyan mélyre a felső réteget szépen kiissza. Mint az aszfalt ilyenkor.
Válasz dnsv #5762. hozzászólásáraa gabonának pont nem kell a mély művelés, idén 97,5q árpát és 87q búzát hoztunk le napra után direkt, kuki után 1 sor rt után vetve...
ha ez nem bizonyíték akkor mi kell még????
szerintem ebben egyetértünk teljesen.
Mennyi üzemanyagba kerül a mélyebb megmunkálás?
Gépmax link
Válasz mtz1221 #5759. hozzászólásáraAzt hiszem a Kernernek van ilyen szerszámja, meg a köckerlingnek, valamint a Vogel-Noot terracult tudta még ezt, ameddig kapható volt.
Farmet turbulent is, tényleg!!!!
Válasz MrPoke #5757. hozzászólásáraVan itt nekünk is 5 soros Cultus, 2 soros Farmeg G460 grúber, Fralaz gyári+ C-kés garnitúrákkal, Allrounder -amit te erősebb kombinátornak neveztél, Kongskilre kombinátor, Gömbsüveges 560-csipkés nehéz rövidtárcsa, egyenes lapos könnyebb rövidtárcsa, sávművelő szerszám, folyékony és szilárd műtrágya tartályokkal ésatöbbi.....
De ez azért van mert sokan vagyunk, több féle fajta méretű gép több rendszerben dolgozik, egyébként jelentősen le redukálható lenne eme szerszámok sokasága, ha egy nagygép dolgozna, annak való szerszámaival. Csakhát mindenkinek kell munkát adni, hogy dolgozzon is de ne legyen túl hajtva.
Válasz Vinkó #5758. hozzászólásáraAbban már a múltkor is egyet értettem veled, hogy a mély meló mindig többet terem. Minél intenzívebben van keverve a talaj annál többet terem.
Felénk ilyen átlagok közel nincsenek, mint amit ti simán termeltek.
Én biztos nem rögölném fel a területet én sekélyen letácsáznám és kész.
Nyilván az a jó a nagy terméshez ahogy csináljátok.
Az ülepedett magágy annyit számít a gabonának? Vagy miért vártok vele? Jobban megkel?
Válasz Vinkó #5758. hozzászólásáraAmi lemaradt,ezért szemezgetek még az Evers welsh vakaróval az gyakorlatilag egy kis lazító. Nem dolgozik olyan agresszíven mint a hagyományos gruberek. Mikor ilyen száraz körülmények vannak,és kicsit alá kell nyúlni akkor egy minimális vakarás elég. Majd mehet a műtrágya-RT és vetés,akár egy sima vetőgéppel.
Válasz Vinkó #5758. hozzászólására
Válasz dnsv #5751. hozzászólásáraAkkor már legyen 5-6 méter amit összecsukva ( vagy leszerelt szárnyakkal ) 3 méteresként is használható mélyen.
Válasz dnsv #5752. hozzászólásáraŐsszel..mikor most jön le a búza elővetemény. Nagyon szúk a keresztmetszet a melóra. Próbáltuk,mintill,direkt vetés...és kombinációk. A végeredmény termésben,mindig a mélyebb műveletet hozta ki nyertesnek. Nem ritka 1,5 tonnával,de volt hogy kicsit többel. Ami bele lett rakva pluszba a melóba az kb 10 ezernyi gázolaj,ha jelenlegi áron számolom. Legyen 15 ezer/Ha. Viszont 8 ezres áron a plusz 1,5T/Ha,már nem eldobni való.Sokáig kerültem én is a rövid tárcsát,de muszáj volt. Most megy a magágy elkészítése gőzerővel. Ha kell még egy művelet. De ilyenkor a 8 tonna alapja garantált. Még ha a következő tavasz is száraz lesz. Jellemzően ki itt barkácsol a talajjal,az vagy kőbányában melózik október elején is. Vagy gyúrja a galacsint. Amíg lehet szeptemberben készre kell vágni a talajt,hova a gabona kerül. Októberi vetésig ott álljon,majd a vetőgép típusa eldönti,jön még egy gyógy kombinátor,vagy ide ér a pronto. Lényeg mikor minden kedvez a vetésnek a talajjal már ne keljen keccsölni. Műtrágyát szórni..stb. A mélyebb laza talajban a gyökérzet kényelmesen tudjon lefelé haladni. akkor abból itt lesz jó gabona,az az alapja megadva. A barkácsolással 19-re lapot húzok idejének vége.
Válasz horvath.agro #5750. hozzászólásáraTarlóhántásra kulti, gruber nem való. Arra ott a tárcsa, küllős kapa vagy valami könnyű eszköz ami csak bekeveri finoman a szármaradvényt.
Gruber tavaszi növények alapművelő eszköze, azt le kell engedni 15-40cm re és add menjen.
Az a munkaeszköz amivel mindent meg lehet oldani, azzal valójában semmit sem jól.
Nekem tele van az udvar vassal mindíg az optimális eszközt tudjam használni. Gruber 2 féle kapával 20-40cm es osztásba, rövidtárcs, küllőskapa, forgóborona, lazító, kombinátor. És ki tudja lehet ha valami megtetszik beszerzem :D Kellene még 1 féle lazító, meg egy erősebb kapás kombinátor.
Válasz Batka #5747. hozzászólásáraIgazad van, de a rövidtárcsa -legyen az 1t/méter feletti súllyal is- nem fog úgy belemenni a kemény vastag szalmás tarlóba neked, utána meg majd annyival nehezebb lesz rámélyíteni a grúbereddel mikor alapművelsz. Nehéztárcsával jobb a helyzet de azt meg le kell zárni, sok kisebb tábla van, kapcsolt henger vonat szerelvény hossz nem játszik. Külön menetben ha le kell hengerezni vagy rövidtárcsával elmunkálni, akkor már ott vagy, hogy egy jó hengeres 3 méteres grúberrel egy menetben megoldod és össz időben, fogyasztásban sem vagy rossz, sőt!
Picit rosszabbul éled meg a nem annyira haladást, de az az 1-2nap plussz munka nekem aratás után nem derogál, főleg, hogy komolyabb munkát végeztél mint egy rövidtárcsával.
Válasz szanberg #5754. hozzászólásárajó de a 420as elé 450-500 lóerő kell az meg visz 10 méteres tarlóhántó eszközt.
Válasz horvath.agro #5750. hozzászólásáraIgazad van, de megint mondom, ha van 60 hektár kalászos tarlód arra 8millióért venni csakis hántani való szerszámot, soha meg nem térül, s akkor csak két nap alatt végzel, a 3 méteres grúbereddel szárnyakkal meg 3 nap alatt ezzel a munkafázissal.
Most ebben gondolkodott itt mindenki, nem a nagy számokban, igaz mint írtam mi a 420-assal 200-250-et megcsináltunk és nem fájt egyszersem!
Válasz dnsv #5751. hozzászólásáraén sose vennék 2 soros grúbert, szerintem pont semmire se való eszköz, minimum 3 sor vagy több, én az 1 max 2 menet híve vagyok vetés előtt
Válasz Vinkó #5728. hozzászólásáraPersze. A kapás gépek nem mindenhatóak. Nyilván jobb a tárcsa, de ahol van idő várni ott egy sekély grúber is szép munkát tud.
Amit én írtam az az volt, hogy ahol egy gép van sekély és mély melóra megtérül, ha nem kell sokat menni és van idő várni. Kis gazdaságba simán megvárható. Nyilván ott a repce nincsa vetésforgóba és búzát se 500ha-t kell vetni. De szerintem 100ha-t simán le lehetne kezelni így. Bár nekem is van tárcsa, mondjuk grúber viszont gyenge minőségű van csak.
Válasz horvath.agro #5750. hozzászólásáraEgyébként visszatérve a MTZ 2 gerendás grúber hasonlathoz.
Neked a te gépedhez min. 4,2-es 2 gerendás grúber lenne a jó. Ami már látod megfontalandó méret lehet, mert sekélyen elhúzod 12-14-el, mélyen meg elviszi 9-10-el tutira.
Ha nem kell sokat lehúzni akkor már necces, hogy kitermeli e 2 gép az ár különbséget 1 géphez képest.
Válasz szanberg #5726. hozzászólásáraén ezt úgy látom, hogy nekem pl egy 3 méteres gruber kell a gép mögé amit gazdaságosan tudok használni, namost ezzel kínszenvedés tarlót hántani mert rohadt keskeny.
ezzel szemben simán húzok egy 6 méteres könnyű kultit mondjuk amivel fele annyi idő alatt fele üzemanyagból, fele gépkopással megcsinálom a tarlóhántást, és ezt a gépet tudom használni búza magágyhoz, és tavaszi magágyhoz is... ez mind mind fele idő, fele üa. fele üóra fele annyi szervíz a gépbe, és később a kevesebb üzemóra magasabb eladási árat jelenthet, és itt már meg is térül akár a másik munkagép.
nálam ez a mérvadó
Válasz horvath.agro #5748. hozzászólásáraItt muszáj..alá nyúlni. És akkor jön a 114-es átlag is takarmány búzából. De ez mellékes..
Válasz Vinkó #5731. hozzászólására4 művelet amit csináltál egy napraforgó után!!!
ezt 1el meg lehet oldani, búza nem igényli a mély művelést, 15cm grubber és vetés, 90q búza... ennyire egyszerű
Válasz szanberg #5726. hozzászólásáraIgazad van de mégse egészen, Amíg nem volt rövidtárcsa, addig 3 méteres grubberrel hántottam én is, szerettem is mert szép munkát csinált a szárnyakkal. A gond a területteljesítménnyel volt és a fogyasztással, igaz én nemigen tudtam 8 centinél sekélyebben dolgozni vele, ráadásul a 170 essel dolgoztam vele, mert a kis traktort seggre ültette, szóval a fogyasztás alulról verte a 10 litert hektáronként, a rövidtárcsa meg a feléből elgurul...Mindamellett egy szélesebbel nyílván jobb lett volna a fogyasztás /időkihasználás, csak azt meg nem bírtam volna mélyebben elhúzni...szóval sehogy se volt jó...meg ilyen száraz földben a nem élfelrakott kapát úgy 50 hektár alatt megette....
Válasz Bárány #5735. hozzászólásáraVan elektromos kulcs is már
Válasz R Sándor #5744. hozzászólásáraKell egy tároló a vakaróra...vagy az orr súly helyére-orrára.
Válasz szanberg #5732. hozzászólásáraÉs amikor kint vagyok a földön akkor kersztanyàm ki hozzá biciklivel a csere kapàkat ,és alà rakja a Gruber alá csere előtt 1 perccel ?
Válasz Sz_Pisti #5742. hozzászólásáraEz igaz viszont a kombinált univerzális késtartó összetettebb,sérülés estén nem biztos hogy az elemek gond nélkül visszamennek-ott is maradnak. Elmés megoldások vannak, nekem a Lemken-Amazone verzió mi egyszerű,nem áll sok alkatrészből,ezáltal kisebb a hibalehetőség és nem kellett spórolni az anyaggal. Mert akkor viszont olyan anyag minőség kel,mi lehet nem enged,hanem törik. Én szerettem a Kverni szerszámokat. Az úgy tud törni mint az üveg. Igaz ahhoz kapnia is kell a pofonokat.
Válasz Vinkó #5738. hozzászólására Az ék csak a helyén tartja a kés tartót, a többit a kés szár oldja meg, viszont így szerszám nélkül szerelhető.
Hátránya, hogy kell 1 garnitúra késtartó is.
Válasz Vinkó #5738. hozzászólásáraEz pontosan elsősorban a marketingről szól, nem a sebességről.
Válasz Sz_Pisti #5739. hozzászólásáraAhelyett, hogy szabványosítanának valami felfogatást...
A legtöbb gyártónak van vmi gyors csere rendszere
Válasz Bárány #5735. hozzászólásáraElmés megoldás,viszont ott van benne hogy alternatív alkatrész ezt a precíz befogást nem fogja tudni megoldani. Tehát marad az eredeti kopóalkatrész. Lemkené szerintem egy fapados megoldás. Egy sima ék.
Válasz mtz1221 #5721. hozzászólásárateljesen mindegy a lóerő és a motor, ha a perifériák széthullanak körülötte és nem tud leadni csak vagy 100 lovat.
Válasz envagyok2 #5734. hozzászólásáraNa várj, szerintem te konkrétan a Horsch grubberekről beszéksz, én meg a Horsch rendszerű kapákról. Nekem a lengyel grubberen ilyen rendszer van, de sima metrikus csavarokkal.
Válasz szanberg #5732. hozzászólásáraNaaaaa, ez azért nem a tényleges idő! És nem a gyorsított felvételre gondolok.
Ha csak azt számolom, hogy ledobom a földre, meg onnan felkapom, akkor a csavaros módszer is sokkal gyorsabb. Én a tényleges időket írtam, ami ki-, meg elpakolást is tartalmaz.
Az viszont tény, hogy én csak otthon cserélek, a földön nincs légkulcs.
Válasz Bárány #5733. hozzászólásáraaz a recés csavaranya? olyat még nem láttam máshol
Válasz envagyok2 #5730. hozzászólásáraÉn nem cserélgetem a csavarokat, miért kellene? Amúgy semmi extra, ha mégis kell, bármelyik csavarboltban van.
Válasz Vinkó #5728. hozzászólására Ez volt a napraforgó mellette. Kb 27cm mély magágy,műtrágya bekeverve. Vár a vetésre.
Válasz Bárány #5727. hozzászólásáracsak ugye oda egy kalapács kell, akár kint a földön, a légkulcshoz meg azért kell kicsit tornászni, hogy ott legyen, ahol épp szükség van rá. meg ahány csere, annyi csavarcsere, egy horsch anya aszsem 160 körül van, vagy mennyi. 32 kapánál csak ez 5ezer/alkalom.
ezzel szembe egy gyorscserélős kapahegy 8400 nettó, és kétnaponta lekopik most, mekkora királyság így az élet...
Válasz szanberg #5726. hozzászólásáraPlusz, ha univerzális a munkaeszközök összekapcsolási lehetősége az is jó dolog, mert akkor olyan "kombót legózol" össze ami épp kell az adott feladatra.
például
Bárány fórum társ most egy ilyen 3-as munkaeszköz kapcsolattal dolgozza el a szotyi tarlót.
Válasz dnsv #5725. hozzászólásáraCefetül kivan száradva a napraforgó tarló,most hogy a szója is dobja le a levelét annak a talaja is kezd kiszáradni,bizony kellett most a RT. A napraforgó tarló kapott egy zúzást,RT..lemken vékonykés...RT. Most egy lovas vetőgép is beletud vetni. Mellettem,húzzák a Köckerling vakarót,labdányi rögök sem ritkák.konkrétan ez most a munkája. A felszín alatt ilyen rögök találhatók,és néhol felette is.
Válasz szanberg #5726. hozzászólásáraTíz Horsch kapánál légkulccsal a szárnyak leszedése kb. 15-20 perc, felrakása 20-30 perc. Ehhez képest egy gyorscserélőssel nem akkora az időmegtakarítás, hogy vásárlásnál ez komoly szempont kell, hogy legyen.
Amúgy teljesen igazad van.
Válasz horvath.agro #5720. hozzászólásáraPedig aztán nem is hülyeség ez hidd el! Ha bele gondolsz, hogy vettek mondjuk 4-4,5milláért egy jó faxa grúbert és azzal megtud mindent csinálni, nemkell venni 6-8-10-ért rövidtárcsát meg minden mást, akkor nem is annyira luxus. Szárnyakkal sekélyen repülve lehet jó munkát csinálni, kivág mindent nem bújik el a lapok között a parlagfű mint a rövidtárcsánál akár.... ha meg mélyre kell menni akkor szárnyak le és amennyit bír a traktor.
Nem a nagy gazdaságok írnak most ebben a témában, akinek 50-60 hektár tarlót kell így meghántani az a pár nap olyan sok lenne szerinted?
Évek óta a 420-as cultussal hántottunk tarlót, 200-250 hektárt, pedig a 270-es traki nem is repült vele még sekélyen sem aztán, de simán lazán a végére értünk. Akkor ha 100-120 ha is van egyféle tarlóból nehogymár egy 3 méteressel amivel egy megfelelő traki 12-vel szalad hántásban, hétvégeig ne fejezze be a munkát...
Ha előlről kellene kezdeni én csak így gondolkodnék, és itt jön be a gyorscserés kapa megoldás pl kverneland vagy kerner grúbereken is van ilyen ha jól tudom.
Van olyan nagyobb cég, ahol 3méteres grúber van meg 3-as Prontó, hánt a grúber meg rá mélyít, a prontó meg vetéskor előtárcsázza vetésmélyen mindezt, oszt jónapot.
Válasz horvath.agro #5720. hozzászólásáraAnnyiból jó, hogy mondjuk kisebb gazda meg tudja úgy venni pl: szárnnyal kis mélységbe mondjuk 11-14 között elhúzza jó minőségbe. Nagyobb mélységbe szárnyat levéve pedig elhúzza 7-9-el ezt a grúbert.
Így nem kell rövidtárcsa és megold elég sokmindent.
Sokak azért húzkodják mélyen szárnnyal, mert macerás a levétele. De az ugye nem rendeltetésszerű használat.
Nyilván neked más, mert te úgy veszel gépet, hogy mindig full sebességgel és kihasználtsággal kell menjen mert akkor termel jól. Te nem cammoghatsz, mert akkor nem érsz a végére időben a területnek.