Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR414.08 FtUSD396.98 FtCHF444.25 FtGBP499 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Én és a barátom földet szeretnénk szerezni egymás falujában cserével. Területtel csak a saját falvunkban rendelkezünk, ahol helyben lakónak minősülünk. A két település 20 km-en belül van egymáshoz.
Igen szeretnék korrekt lenni ezért is kérdezem, hogy gazdasági év vége elött 90 vagy 180 nappal érdemes szólni vagy dec 31 elött 90 vagy 180 nappal hogy ne legyen kalamajka belőle.
Sziasztok! Szeretnék szólni akinek haszonkölcsön jogcimen volt bejelentve a földhivatalban a földhasználata törölni fogják a földhasználatát. Sajnos én is így jártam.
Hogy csak egy példát mondjak-ami most elég aktuális-ha mondjuk már júniusban tudom, hogy nem hosszabbítanak velem, akkor nem fogok EFA célterületet kijelölni és mondjuk zöldtrágyanövényt vetni az adott területre. Tehát ha korrekt akar lenni a bérbeadó, akkor júniusig közli a bérlővel, hogy mire számítson.
Válasz #2322. hozzászólásra
Hát gondoltam dec 31-én már tutira nem vetnek szántanak ezért ha valamit elvet bele ősszel akkor majd lehet variálni a leltáron meg vitázni hogy mennyit költöttek rá. Szóval ezt akarom megelőzni ezért kérdezem hogy van e vmi idő hogy mennyivel elötte illene szólni stb
üdv ha 2015. dec 31-én jár egy bérleti szerződés akkor ha én akarom művelni újra mennyivel elötte kell értesíteni a jelenlegi bérlőt tértis levélbe, hogy nem kívánok hosszabbítani?
dec 31. elött fél évvel vagy a gazdasági év vége elött fél (szept. 30) elött fél évvel hogy ne legyen per meg vita utólag?
Köszi
A bérlőnek abban igaza van, hogy a tőzsdei árért a termelőnek el kell vinnie a kikötőbe, tehát valóban tartalmaz egy bizonyos fuvarköltséget. De a fuvarköltség nélküli árnak külön megnevezése van, az a telephelyi ár.
Ha a szerződésben tőzsdei ár van megjelölve(egyéb levonások nélkül!?), akkor az alapján kéne fizetnie. Annyi biztos, hogy bíróságon simán bukná...
Haszonbérleti szerződésemben a haszonbért a tárgyévi gabonatőzsdén kialakult augusztus havi átlagár alapján kell kiszámolni. A tavalyi év bérleti díjánál keveselltem az átutalt összeget, mire a bérbevevő a következőt írta vissza: "a tőzsdei ár az árunak a csepeli szabad kikötőbe szállított árát jelenti, amely azért annyi, mert tartalmazza a fuvarköltséget. A fuvarköltség nélküli ár alkalmazandó, ezért a 4000 ft/q árral számolunk" (egyébként kb 4800ft/q volt). Nos a szerződésben szó nincs fuvarköltségről, így ez elég komolytalannak tűnik nekem. Hallott valaki hasonlóról, vagy ez csak egy nagyon pocsék átvágási kisérlet?
Visszaolvasva láthatod, hogy többször volt már róla szó. Hivatal, és embere válogatja. Van ahol elfogadják, van ahol ugyanúgy kell eljárni, mint a haszonbérleti szerződésnél. Érdeklődj az ügyvédednél, illetékes földhivatalnál, mert ami keleten műkszik nem biztos hogy nyugaton is, vagy fordítva, vagy akár a szomszédos városban sem! Az új földtörvényt is minden hivatal máshogy értelmezi...
...igen , ha lejárt a 20 év...akkor is előfordul, hogy még időben (az előző szerződés lejáratához képest akár fél vagy 1 évvel is) inkább már újat kötnek....
de hallottam olyat is, hogy a módosítást nem hagyták jóvá az előzmények miatt, igy inkább nem húzták az időt, kötöttek egy újat, bízva, hogy nem jelentkezik be rá senki...
Ha az előző bérlőnek akarja adni a tulaj, akkor elvileg csak módosítják a szerződés lejáratának dátumát (illetve egyéb pontjait is módosíthatják, pl bérleti díj) így nem lesz egyidejűleg két szerződés hatályban. Amennyiben egy kifüggesztésre két azonos ranghelyen jegyzett gazdálkodó jelentkezik be, a tulajdonos döntésén múlik, hogy ki lesz a bérlő.
Az irreális áron való kifüggesztésekkel mi a helyzet?
3 év alatt ők is volt haszonbérlők lesznek.
Azokkal mi a helyzet akik osztrák megbízásból megveszegettek többszáz hektárt és magyar családi gazdaként békésen művelgetik vagy bérbeadták a pénzt kölcsönadó osztráknak?
Az ügyvéd is simán praktizál aki ellenjegyezte a vételeket.
Ez a sok fölösleges bonyolítás meg csak a tisztességes termelőt sújtja.
Röhej hogy több mint fél év egy adásvétel.
Birtokmaximumot kellett volna csinálni és 10 km-körre korlátozni a földhasználatot. Továbbá megakadályozni a cég osztódást.
Nem ilyen töménytelen sok jogszabályt hozni amikre már most van kiskapu.
Vettem az önkormányzattól 2db belterületi telket, beépítetlen ingatlanok. A probléma, ha lehet annak nevezni, hogy 2016. december 31-ig van élő bérleti szerződés. A kérdésem az, hogy ugyanúgy ki kel várnom a használatba vételt, mint esetleg szántónál? Vagy van-e mód felmondani vagy akármi? A bérleti díj elég alacsony, ezt még fölözi a kommunális adó.
Hacsak ki nem kötik a szerződés egy pontjában, hogy a fhasználat kezdete az előző szerződés lejáratát követő nap. És akkor hiába lép hatályba a szerződés, a fh kezdete csak a fentiek szerint kezdődik.
De azért ennyire nem hiszem hogy kidolgozzák a témát....
Meg akkor határ a csillagos ég...mert akkor ezzel az erővel egy 5 év múlva történő lejáratot is meghosszabbíthatok már előre. (Majd akkor lép hatályba, ha az lejár...)
Ha meg nem kötik ki...egyáltalán, csak egyszerűen van két szerződés egyszerre, de az előzőleg kötött még nem jár le csak mondjuk fél év múlva, erre az újra meg bejelentkezik egy tök más előhaszonbérlő......akkor ki használhatja a földet???
Földforgalmi 46.§ (1) a) pontja szerint előh.-re jogosult:
a volt haszonbérlő olyan földműves, illetve mezőgazdasági termelőszervezet, aki helyben lakónak minősül, illetve amely helybeli illetőségűnek minősül, vagy akinek a lakóhelye, illetve akinek, vagy amelynek a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa a haszonbérlet tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van.
Ehhez tudni kell (többek között) a "volt haszonbérlő" fogalmát is:
Földforgalmi tv 47.§ (1):
volt haszonbérlőnek az a természetes személy, illetve mezőgazdasági termelőszervezet minősül, aki, illetve amely a haszonbérleti ajánlat tárgyát képező földet a haszonbérleti ajánlat közlését közvetlenül megelőző legalább 3 éven keresztül haszonbérli vagy haszonbérelte, feltéve, hogy a haszonbérleti szerződés nem a felek egyoldalú felmondása vagy kölcsönös megállapodása miatt szűnt meg, illetve a föld kényszerhasznosításba adására sem került sor a haszonbérlet szerződés fennállásának időtartama alatt.
Szóval itt a 'haszonbérli' nem tiszta nekem.
Ha még fennáll a jogviszony, hogyan köt új szerződést (ugyanarra, ugyanazzal a személlyel), hiszen két szerződés ugyanarra az időre egyszerre nem lehet hatályban.
Az a baj hogy mint volt földhasználó ő lehet az első helyen,ha megegyezel a tulajjal és kifüggesztitek simán elviheti,,, elvileg,, úgyhogy csak ügyesen.
Azt tudom, hogy a szerződés lejárt.
Hogy mi állt a régi szerződésbe nem tudom, de a tulaj mondta, hogy nem fizettek, ő meg örült, hogy parlagfűért nem büntetik meg.
Kérdés hogy milyen jogcímen használta,mert ha volt haszonbérleti szerződése amibe ugyan le van írva hogy pontosan mennyit kellett volna neki fizetni bizonyos határidőig.Ha ezt nem tette meg (nem fizetett,nem annyit fizetett,később fizetett) akkor van rá esélyed feltéve hogy a terület tulajdonosa írásban felszólította a fizetés elmaradása miatt és ezt igazolni is tudja tértivevénnyel.
Anyám örökölte anyai ágról,mamámal kötöt egy tag 10 éves szerződést most hogy tulajdonos váltás lessz anyám felbonthatja e a szerződést?talán igy érthetőbb
Külön van véve a helyben lakó, ami szó szerint értelmezendő, és a közig határtól 20km-en belüli. Én hiába ugranék a szomszéd faluba valamire mint CSG, meg földszomszéd ott egy sima őstermelő beelőz, ez az új földtörvény egyik legjobb húzása
Mi az, hogy 20km-en belüli?
Az új törvényben ez áll:
9. helyben lakó: az a természetes személy, akinek az életvitelszerű lakóhelye legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási területén az adás-vételi, a csere, illetve a haszonbérleti szerződés tárgyát képező föld fekszik;
10. helyben lakó szomszéd: az a helyben lakó, akinek a tulajdonában vagy használatában lévő föld szomszédos az adás-vételi, a csere, illetve a haszonbérleti szerződés tárgyát képező földdel;
,,A haszonbérleti szerződésben rögzíteni kell azt is, hogy a haszonbérlő előhaszonbérletre jogosult-e. E jogosultság fennállása esetén meg kell jelölni a szerződésben azt is, hogy a jogosultság mely törvényen és az ott meghatározott sorrend mely ranghelyén áll fenn."
Ez annyit jelent, hogy a pontosan meg kell fogalmazni, hogy jogosult előhaszonbérletre, illetve megjelölni, hogy melyik tv. melyik pontja alapján. Nem ám csak úgy "odahányni" valamit.
Pl: Az xy hrsz-ú ingatlanra vonatkozóan előhaszonbérletre jogosult vagyok a Földforgalmi tv. 46.§ (1) b) pont alapján, vagyis olyan földművesnek minősülök, aki helyben lakó szomszéd. Továbbá nyilatkozom arról, hogy családi gazdálkodó vagyok, melyről szóló határozatot mellékelten csatoltam.
Én igy képzelem el, korrekten. Akkor lehet kérni tőle, ha mégsem csatolta, de hogy meg sem emliti, hogy csg. ... akkor úgy kell tekinteni, hogy nem az. Ennyi.
És nem megkérni, hogy ugyan nyilatkozzál már, hogy nem e vagy csg. és ha igen, akkor küggyé papirt róla.
Nyilatkozni a szerződésben kell, hogy a kifüggesztésnél más is láthassa, rájelentkezzen e vagy nem.
5031 hozzászólás
Sziasztok!
CSERÉLNI lehet így?
Én és a barátom földet szeretnénk szerezni egymás falujában cserével. Területtel csak a saját falvunkban rendelkezünk, ahol helyben lakónak minősülünk. A két település 20 km-en belül van egymáshoz.
Lehet-e így cserélni?
A hatósági jóváhagyás keretében a földhivatal megállapíthatja a szerződés semmisségét, vagy külön perben az ügyész teheti csak?
Válasz #2325. hozzászólásra
Igen szeretnék korrekt lenni ezért is kérdezem, hogy gazdasági év vége elött 90 vagy 180 nappal érdemes szólni vagy dec 31 elött 90 vagy 180 nappal hogy ne legyen kalamajka belőle.
Hát nem tudtam ugyhogy volt meglepi mikor kaptam levelet.
Válasz #2326. hozzászólásra
WOW! 2014. december 31-i hatállyal. Kb. 1 éve tudni lehet(ett)...
Sziasztok! Szeretnék szólni akinek haszonkölcsön jogcimen volt bejelentve a földhivatalban a földhasználata törölni fogják a földhasználatát. Sajnos én is így jártam.
Válasz #2322. hozzászólásra
Hogy csak egy példát mondjak-ami most elég aktuális-ha mondjuk már júniusban tudom, hogy nem hosszabbítanak velem, akkor nem fogok EFA célterületet kijelölni és mondjuk zöldtrágyanövényt vetni az adott területre. Tehát ha korrekt akar lenni a bérbeadó, akkor júniusig közli a bérlővel, hogy mire számítson.
Válasz #2322. hozzászólásra
Hát gondoltam dec 31-én már tutira nem vetnek szántanak ezért ha valamit elvet bele ősszel akkor majd lehet variálni a leltáron meg vitázni hogy mennyit költöttek rá. Szóval ezt akarom megelőzni ezért kérdezem hogy van e vmi idő hogy mennyivel elötte illene szólni stb
Valaki meg tudna velem osztani egy osztatlan közös tulajdonban álló ingatlan használatának megosztásáról szóló szerződésmintát? Nagyon fontos lenne.
Esetleg meg tudná valaki mondani, hogy milyen kötelező nyilatkozatoknak kell benne szerepelnie?
Válasz #2321. hozzászólásra
Miért kellene értesíteni?
üdv ha 2015. dec 31-én jár egy bérleti szerződés akkor ha én akarom művelni újra mennyivel elötte kell értesíteni a jelenlegi bérlőt tértis levélbe, hogy nem kívánok hosszabbítani?
dec 31. elött fél évvel vagy a gazdasági év vége elött fél (szept. 30) elött fél évvel hogy ne legyen per meg vita utólag?
Köszi
Válasz #2319. hozzászólásra
Köszönöm a választ.
Válasz #2317. hozzászólásra
A bérlőnek abban igaza van, hogy a tőzsdei árért a termelőnek el kell vinnie a kikötőbe, tehát valóban tartalmaz egy bizonyos fuvarköltséget. De a fuvarköltség nélküli árnak külön megnevezése van, az a telephelyi ár.
Ha a szerződésben tőzsdei ár van megjelölve(egyéb levonások nélkül!?), akkor az alapján kéne fizetnie. Annyi biztos, hogy bíróságon simán bukná...
Valaki a 2301-re??
Sziasztok!
Haszonbérleti szerződésemben a haszonbért a tárgyévi gabonatőzsdén kialakult augusztus havi átlagár alapján kell kiszámolni. A tavalyi év bérleti díjánál keveselltem az átutalt összeget, mire a bérbevevő a következőt írta vissza: "a tőzsdei ár az árunak a csepeli szabad kikötőbe szállított árát jelenti, amely azért annyi, mert tartalmazza a fuvarköltséget. A fuvarköltség nélküli ár alkalmazandó, ezért a 4000 ft/q árral számolunk" (egyébként kb 4800ft/q volt). Nos a szerződésben szó nincs fuvarköltségről, így ez elég komolytalannak tűnik nekem. Hallott valaki hasonlóról, vagy ez csak egy nagyon pocsék átvágási kisérlet?
Válasz #2314. hozzászólásra
Én is hallottam felesbérletről. Kifüggeszteni nem kell, de hatósági jóváhagyásra be kell adni.
Válasz #2314. hozzászólásra
Visszaolvasva láthatod, hogy többször volt már róla szó. Hivatal, és embere válogatja. Van ahol elfogadják, van ahol ugyanúgy kell eljárni, mint a haszonbérleti szerződésnél. Érdeklődj az ügyvédednél, illetékes földhivatalnál, mert ami keleten műkszik nem biztos hogy nyugaton is, vagy fordítva, vagy akár a szomszédos városban sem! Az új földtörvényt is minden hivatal máshogy értelmezi...
Sziasztok olyan kérdésem lenne hogy feles földbérletről halottatok e állítólag nem kell ki függeszteni és a föld hivatal is el fogadja
Válasz #2303. hozzászólásra
...igen , ha lejárt a 20 év...akkor is előfordul, hogy még időben (az előző szerződés lejáratához képest akár fél vagy 1 évvel is) inkább már újat kötnek....
de hallottam olyat is, hogy a módosítást nem hagyták jóvá az előzmények miatt, igy inkább nem húzták az időt, kötöttek egy újat, bízva, hogy nem jelentkezik be rá senki...
Válasz #2304. hozzászólásra
És mihez képest határozzák meg a haszonbér irrealitását?
Hogyan lehet ezt hivatalosan megitélni?
Válasz #2305. hozzászólásra
A földhasználat kezdetét nem ártott volna megjelölni, mivel az elméletileg nem a szerződés kelte.
Ha valaki bejelentkezik rá, és vele hagyják jóvá, akkor bukta amit beledolgozott.
Válasz #2303. hozzászólásra
Több okból előfordulhat, hogy nem hosszabbitanak, hanem új szerződést kötnek. Pl. lejárt a 20 év, vagy a módosítást nem hagyják jóvá, stb..
Válasz #2307. hozzászólásra
Huhh tényleg ez eszembe sem jutott... Már fel is hívtam megnézte, egy gond kipipálva. Köszi.
Válasz #2306. hozzászólásra
Esetleg választási behívó, ha még megvan...
Válasz #2306. hozzászólásra
A lakcímkártyán rajta van...
Bérleti szerződésben a bérbeadó személyi számát kötelező megadni? A bérbeadó sehol sem találja... :(
Kötöttem bérleti szerződéseket, és a haszonbérlet időtartamát -tól -ig nem adtam meg. Csak azt írtam bele, hogy:
"...törvény 44$ (1) bekezdés értelmében a földhasználati szerződést 1 évre kötik meg. A szerződés lejárata 2015.12.31."
És magát a szerződést kelteztem 2015.február 9-én. Ezt a földhivatal vissza fogja dobni?
Válasz #2302. hozzászólásra
"Az irreális áron való kifüggesztésekkel mi a helyzet?"
A jól működő földbizottság megtagadja az adásvételt.
Válasz #2299. hozzászólásra
Ha az előző bérlőnek akarja adni a tulaj, akkor elvileg csak módosítják a szerződés lejáratának dátumát (illetve egyéb pontjait is módosíthatják, pl bérleti díj) így nem lesz egyidejűleg két szerződés hatályban. Amennyiben egy kifüggesztésre két azonos ranghelyen jegyzett gazdálkodó jelentkezik be, a tulajdonos döntésén múlik, hogy ki lesz a bérlő.
Az irreális áron való kifüggesztésekkel mi a helyzet?
3 év alatt ők is volt haszonbérlők lesznek.
Azokkal mi a helyzet akik osztrák megbízásból megveszegettek többszáz hektárt és magyar családi gazdaként békésen művelgetik vagy bérbeadták a pénzt kölcsönadó osztráknak?
Az ügyvéd is simán praktizál aki ellenjegyezte a vételeket.
Ez a sok fölösleges bonyolítás meg csak a tisztességes termelőt sújtja.
Röhej hogy több mint fél év egy adásvétel.
Birtokmaximumot kellett volna csinálni és 10 km-körre korlátozni a földhasználatot. Továbbá megakadályozni a cég osztódást.
Nem ilyen töménytelen sok jogszabályt hozni amikre már most van kiskapu.
Sziasztok!
Vettem az önkormányzattól 2db belterületi telket, beépítetlen ingatlanok. A probléma, ha lehet annak nevezni, hogy 2016. december 31-ig van élő bérleti szerződés. A kérdésem az, hogy ugyanúgy ki kel várnom a használatba vételt, mint esetleg szántónál? Vagy van-e mód felmondani vagy akármi? A bérleti díj elég alacsony, ezt még fölözi a kommunális adó.
Válasz #2299. hozzászólásra
Földbérletet,nem csak hosszabbítanak,hanem megvásárolják.Vagyis bérelt területet veszel.
Válasz #2298. hozzászólásra
Hacsak ki nem kötik a szerződés egy pontjában, hogy a fhasználat kezdete az előző szerződés lejáratát követő nap. És akkor hiába lép hatályba a szerződés, a fh kezdete csak a fentiek szerint kezdődik.
De azért ennyire nem hiszem hogy kidolgozzák a témát....
Meg akkor határ a csillagos ég...mert akkor ezzel az erővel egy 5 év múlva történő lejáratot is meghosszabbíthatok már előre. (Majd akkor lép hatályba, ha az lejár...)
Ha meg nem kötik ki...egyáltalán, csak egyszerűen van két szerződés egyszerre, de az előzőleg kötött még nem jár le csak mondjuk fél év múlva, erre az újra meg bejelentkezik egy tök más előhaszonbérlő......akkor ki használhatja a földet???
Válasz #2297. hozzászólásra
Na akkor ez egy érdekes kérdés,én kiváncsian várom a hsz.-eket.
Válasz #2295. hozzászólásra
Földforgalmi 46.§ (1) a) pontja szerint előh.-re jogosult:
a volt haszonbérlő olyan földműves, illetve mezőgazdasági termelőszervezet, aki helyben lakónak minősül, illetve amely helybeli illetőségűnek minősül, vagy akinek a lakóhelye, illetve akinek, vagy amelynek a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa a haszonbérlet tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van.
Ehhez tudni kell (többek között) a "volt haszonbérlő" fogalmát is:
Földforgalmi tv 47.§ (1):
volt haszonbérlőnek az a természetes személy, illetve mezőgazdasági termelőszervezet minősül, aki, illetve amely a haszonbérleti ajánlat tárgyát képező földet a haszonbérleti ajánlat közlését közvetlenül megelőző legalább 3 éven keresztül haszonbérli vagy haszonbérelte, feltéve, hogy a haszonbérleti szerződés nem a felek egyoldalú felmondása vagy kölcsönös megállapodása miatt szűnt meg, illetve a föld kényszerhasznosításba adására sem került sor a haszonbérlet szerződés fennállásának időtartama alatt.
Szóval itt a 'haszonbérli' nem tiszta nekem.
Ha még fennáll a jogviszony, hogyan köt új szerződést (ugyanarra, ugyanazzal a személlyel), hiszen két szerződés ugyanarra az időre egyszerre nem lehet hatályban.
Válasz #2295. hozzászólásra
Lehet igazad van, tényleg csak úgy írja hogy volt haszonbérlő földművest.
Válasz #2294. hozzászólásra
Ha lejárt,akkor nincs az első helyen.Ez az átverés,az új jogszabályba.
Válasz #2293. hozzászólásra
Az a baj hogy mint volt földhasználó ő lehet az első helyen,ha megegyezel a tulajjal és kifüggesztitek simán elviheti,,, elvileg,, úgyhogy csak ügyesen.
Válasz #2292. hozzászólásra
Azt tudom, hogy a szerződés lejárt.
Hogy mi állt a régi szerződésbe nem tudom, de a tulaj mondta, hogy nem fizettek, ő meg örült, hogy parlagfűért nem büntetik meg.
Válasz #2291. hozzászólásra
Kérdés hogy milyen jogcímen használta,mert ha volt haszonbérleti szerződése amibe ugyan le van írva hogy pontosan mennyit kellett volna neki fizetni bizonyos határidőig.Ha ezt nem tette meg (nem fizetett,nem annyit fizetett,később fizetett) akkor van rá esélyed feltéve hogy a terület tulajdonosa írásban felszólította a fizetés elmaradása miatt és ezt igazolni is tudja tértivevénnyel.
Sziasztok!
Lenne egy terület, aminek lejárt a (más személy) bérlete. Ezt szeretnénk bérbe venni, mi ennek a menete?
Ki ilyenkor rá az első? A volt bérlő nem fizetett a terület használatért.
Anyám örökölte anyai ágról,mamámal kötöt egy tag 10 éves szerződést most hogy tulajdonos váltás lessz anyám felbonthatja e a szerződést?talán igy érthetőbb
Válasz #2288. hozzászólásra
Ha a felmenőd volt a haszonbérlő és nem akarod használni a földet, akkor felmondhatod. Ha a földet örökölted, akkor nem.
Üdv!öröklés esetén fel lehet bontani szántóföldi bérletet?
Válasz #2283. hozzászólásra
Külön van véve a helyben lakó, ami szó szerint értelmezendő, és a közig határtól 20km-en belüli. Én hiába ugranék a szomszéd faluba valamire mint CSG, meg földszomszéd ott egy sima őstermelő beelőz, ez az új földtörvény egyik legjobb húzása
Válasz #2285. hozzászólásra
Megnéztem és cselekedtem...
Bocsi, nem vettem észre!
Válasz #2284. hozzászólásra
Üdv. Légyszi nézd meg a #2275 hozzászólásomat. Köszi..
Válasz #2279. hozzászólásra
Egyébként amiről az ajánlatban nem nyilatkozott, az szerintem sem figyelembe vehető pótlólag. Az akkor már új ajánlat...
Válasz #2279. hozzászólásra
Mi az, hogy 20km-en belüli?
Az új törvényben ez áll:
9. helyben lakó: az a természetes személy, akinek az életvitelszerű lakóhelye legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási területén az adás-vételi, a csere, illetve a haszonbérleti szerződés tárgyát képező föld fekszik;
10. helyben lakó szomszéd: az a helyben lakó, akinek a tulajdonában vagy használatában lévő föld szomszédos az adás-vételi, a csere, illetve a haszonbérleti szerződés tárgyát képező földdel;
Nincs 20 kilóméter, HELYBEN LAKÁS VAN!!!
Válasz #2281. hozzászólásra
A Fétv. 49.§(2) szerint:
,,A haszonbérleti szerződésben rögzíteni kell azt is, hogy a haszonbérlő előhaszonbérletre jogosult-e. E jogosultság fennállása esetén meg kell jelölni a szerződésben azt is, hogy a jogosultság mely törvényen és az ott meghatározott sorrend mely ranghelyén áll fenn."
Ez annyit jelent, hogy a pontosan meg kell fogalmazni, hogy jogosult előhaszonbérletre, illetve megjelölni, hogy melyik tv. melyik pontja alapján. Nem ám csak úgy "odahányni" valamit.
Pl: Az xy hrsz-ú ingatlanra vonatkozóan előhaszonbérletre jogosult vagyok a Földforgalmi tv. 46.§ (1) b) pont alapján, vagyis olyan földművesnek minősülök, aki helyben lakó szomszéd. Továbbá nyilatkozom arról, hogy családi gazdálkodó vagyok, melyről szóló határozatot mellékelten csatoltam.
Én igy képzelem el, korrekten. Akkor lehet kérni tőle, ha mégsem csatolta, de hogy meg sem emliti, hogy csg. ... akkor úgy kell tekinteni, hogy nem az. Ennyi.
És nem megkérni, hogy ugyan nyilatkozzál már, hogy nem e vagy csg. és ha igen, akkor küggyé papirt róla.
Nyilatkozni a szerződésben kell, hogy a kifüggesztésnél más is láthassa, rájelentkezzen e vagy nem.
Én igy gondolom.És a tv. is ezt támasztja alá.