Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak637 FtBenzin árak617 FtEUR413.56 FtUSD400.96 FtCHF441.31 FtGBP497.51 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Szerződésmódosítást nem kell kifüggeszteni, amit kifüggesztesz az már új szerződés, akkor is ha te vagy az addigi bérlő. Ha a hosszabbítás lehetősége bele van foglalva az előző szerződésbe akkor kifüggesztés nélkül meghosszabbítható.Ha a bérleti díj is változik, akkor már nem biztos, hogy működik
Ne aggódj tudok cifrábbat is, igaz az elővétel!
Adott egy terület eladásra kifüggesztve, a kifüggesztésre bejelentkezik valaki a megfelelő papírossal, el is viszi a területet, földhivatal bejegyzi!
A kifüggesztő perel, mondván, szerinte nem áll fenn az a körülmény, amely alapján éltek az elővételi joggal. I és II. fokú bíróságon veszít, a bíróság indoklása szerint a felperes nem tudta hitelt érdemlően bizonyítani az állítását. A legfelsőbb bíróság szerint viszont nem a felperesnek kell bizonyítani, úgyhogy visszadobta az egészet I. fokra. I. fokú új ítélet, a felperesnek igaza van, nem áll fenn az elővásárlási jogosultság, és most kapaszkodj, indoklás: az alperes nem tudta hitelt érdemlően bizonyítani az elővásárlási jogosultságának meglétét.
Érdekes, nem? Minden csak nézőpont kérdése!
Visszaolvastam a fórumot és javasoltak olyat hogy haszonbérleti lejárta elott fuggesszük ki mint szerződésmódosítás és akkor enyém az első hely a rangsorban nem jöhet elém az álattartó !! Ilyet lehet? Tényleg így van?
És ha már szerződésmódosíás akkor nyilván meghosszabbítjuk a dátumot és beleírjuk hogy a szerződés dátuma és összege módosítható (ezt is itt a fórumon olvastam)!
Ilyet is lehet? Akkor nem jár le soha, nem kell soha kifüggeszteni?!!
"Igazolást ezután az Élbái adja ki? "
Milyen igazolást?
Honnan veszed ezt az állategységes szabályt, hol van leírva?
Marhánál pl. 1 év alatti bika, 1 és 2 év közötti, és 2 év feletti bika is más álategységnek számít. Valamint az állatállomány is változik, változhat, mit vesznek figyelembe hogy amikor beadom az elohaszonbérleti papíron akkor pont mennyi az állategységed??
Én arra jöttem rá az elmúlt években, hogy itt mindent lehet másképp is értelmezni. Ezért azon legkevésbé sem lepődök meg, hogy két ügyintéző kétféleképpen értelmez dolgokat.
Úgy gondolom, az előző jogszabály sem volt kevésbé konkrét e téren, volt előhaszonbérleti joggal kapcsolatos perem, ami elment a legfelsőbb bíróságig, nem untatnák vele senkit, a lényeg hogy jogszabály alapján előbérletre lettem volna jogosult, a földhivatal szerint nem, az első fokú bíróság szerint sem, a másodfokú szerint igen, aztán a legfelsőbb bíróság szerint megint nem! A végső indoklás szerint azért nem állt fent az előhaszonbérleti jogosultságom, mert egy harmadik fél (termelői csoport) érdekei sérülnének, ha alkalmazásra kerülnének az előhaszonbérlet szabályai!!! A mai napig nem sikerült megértenem, hogy ennek mi köze van az előhaszonbérleti szabályozáshoz!!
A NAK javaslatára módosul a földhasználati engedélyezés
NAK - 2013. november 26. kedd
A kormány már október végén-november elején benyújtotta volna az Országgyűlésnek a nyári földforgalmi törvényt kiegészítő mostani új (föld)törvényjavaslatot, de Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnökének kérésére a koncepciót az elmúlt hetekben átdolgozták - hangzott el a parlamenti mezőgazdasági bizottság november 25-i ülésén.
Győrffy Balázs éppen a földhasználati szerződések előzetes hatósági jóváhagyásával kapcsolatban fogalmazott meg gazdálkodói aggályokat, ezért döntött végül a kormány arról, hogy a 2013. december 15.- 2014. április 30. közötti átmeneti időszakban a hatósági kontrolltól eltekint. A napokban benyújtott jogszabálytervezet - amely "a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról" címet viseli - alapvetően egyszerű parlamenti többséget igénylő javaslat, egyes részei mégis kétharmados elfogadást követelnek, mivel a szintén kétharmados földforgalmi törvényt is felülírják.
Nem lépnek hatályba január elsejétől a nyáron elfogadott új földforgalmi törvény azon rendelkezései, amelyek előzetes hatósági jóváhagyáshoz kötnék valamennyi újonnan kötött földhasználati szerződés érvényességét. A földhasználati engedélyezést csak a jövő év május elsejétől vezetnék be, mert a kormány attól tart, hogy az új rendszerben a hatósági procedúra most még olyan hosszadalmassá válhat, hogy egyes gazdálkodók tavasszal nem tudnák benyújtani kérelmeiket az uniós területalapú támogatásokra. Bár a szigorú földhasználati engedélyezési rendszert most átmenetileg felpuhítják, teljes körű utólagos ellenőrzést ígérnek, és komoly szankciókat helyeznek kilátásba azokkal szemben, akik a szabályozást májusig kijátsszák.
Bár a nyáron elfogadott új földforgalmi törvény értelmében a szigorú hatósági jóváhagyási rendszernek már január elsejétől életbe kellene lépnie az újonnan kötött földhaszonbérleti (földhasználati) szerződéseknél, a kormány most mégis úgy ítéli meg, hogy a szabályozás bevezetését el kell halasztani. A vidékfejlesztési miniszter a napokban újabb parlamenti földtörvényjavaslatot nyújtott be, amely a földforgalmi törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szól. E jogszabálytervezet szerint a 2013. december 15. és 2014. április 30. között közzétett földhaszonbérleti szerződéseknél, illetve haszonbérleti ajánlatoknál az előzetes hatósági engedélyezést csak 2014. május elseje után kell alkalmazni, vagyis az új rendszer januártól nem lép majd hatályba.
A földforgalmi törvényben rögzített földhasználati szigorítások lényege, hogy az újonnan kötött szerződések csak abban az esetben lennének érvényesek, ha azokat a kijelölt mezőgazdasági igazgatási szerv előzetesen engedélyezi. A hatósági kontroll annak megállapítására irányulna, hogy a szerződő felek - elsősorban a bérbevevők - megfelelnek-e a földforgalmi törvény előírásainak, illetve a szerződéseket a megfelelő módon kötötték-e meg.
Ma már egészen másképp ítélik meg a helyzetet
Ugyanakkor az új rendszerrel kapcsolatban a kormány ma már attól tart, hogy esetenként elhúzódhat a hatósági jóváhagyási procedúra - közölte az agrarszektor.hu-val Simon Attila, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) helyettes államtitkára. Ez pedig azzal a következménnyel járhat, hogy egyes gazdálkodók tavasszal nem tudják beadni időben területalapú támogatási igényléseiket, ha földhasználati szerződéseiket késve kapják vissza. Mint ismert, a termelők egy-egy évben április elejétől május 15-ig nyújthatják be szankciómentesen támogatási kérelmeiket.
Mint ismert, az új földforgalmi törvény változtat az úgynevezett előhaszonbérleti szabályozáson is, és előírja, hogy előhaszonbérletre jogosultak ezentúl csak nyilvántartásba vett földművesek és mezőgazdasági termelőszervezetek lehetnek. A 200-300 ezer érintett gazdálkodó akkor minősülhet földművesnek, illetve mezőgazdasági termelőszervezetnek, ha az új nyilvántartásba bejegyezték. Ugyanakkor a nyilvántartás 2013. december 15-ig, vagyis a földforgalmi törvény első hatálybalépési időpontjáig nem áll fel, így nem lehetne alkalmazni azokat a szabályokat sem, amelyek az előhaszonbérleti jog gyakorlására, illetve a földhasználati szerződések engedélyezésére vonatkoznak.
Egyelőre elég lesz egy nyilatkozat is
A feszültségek megelőzése érdekében a kormány május elsejéig eltekintene az előzetes hatósági jóváhagyástól, ha a földhasználók maguk tennének nyilatkozatot arról, hogy megfelelnek az előírásoknak. (A május elsejei dátum megegyezne a négy fázisban hatályba lépő földforgalmi törvény utolsó életbe lépési időpontjával). Ez esetben a földhivatalok a földhasználókat a megkötött földhasználati szerződések és a bejelentési adatlapon tett nyilatkozatok alapján jegyeznék be az úgynevezett földhasználati nyilvántartásba 2013. december 15. és 2014. április 30. között.
Simon Attila szerint az új földhaszonbérleti hatósági szabályozás jövő május elsejei bevezetésével a gazdálkodók és a hatóságok is kellő felkészülési, majd később "begyakorlási" időhöz jutnának, így a 2015-ös támogatásigényléseknél a rendszer már nem okozhatna gondokat. A kormány ugyanakkor máris kilátásba helyezi, hogy az átmeneti időszakban - tehát 2013. december 15. és 2014 április 30. között - kötött valamennyi földhasználati szerződést utólagosan ellenőrzi majd. A megkötött szerződéseket semmisnek nyilvánítanák, az utánuk felvett hazai és uniós támogatásokat pedig visszafizettetnék, ha az utólagos kontroll bebizonyítaná, hogy a megállapodások szabálytalanul jöttek létre. Az ilyen szerződések okirathamisításnak minősülnének, vagyis büntetőjogi következményeket is maguk után vonnának.
Szerintem kicsit lassítsatok, mert van zavar bőven a fejekben! Eleve egy hét múlva karácsony, a hivatalnokok fele már csak fizikailag van bent a munkahelyén...
Eddig is előfordult, hogy ha 3-at kérdeztél meg ugyanarról, akkor 3 féle választ kaptál, most meg inkább 5 félét a 3 embertől.
Kell egy hónap, amíg ez letisztul!
Szerintem semmit nem fog,az AB-on sem támadták meg.Itt a legalapvetőbb jog sérül.A tulajdonhoz való jog,hisz az én földem,de nem rendelkezhetek vele.Nem annak adom bérbe akinek akarom.
Most ,ha 30 éve nem vagyok jóba valakivel,de ő az első a sorban,oda kell adnom neki a földet bérbe.
1028. hozzászólás, abonyii küldte be 2013-12-07 08:07:02-kor
Válasz #1027. hozzászólásra
Minimum egy éve kell, hogy ENAR-ba bejelentett állataid legyenek. Az igazolást ezután a ÉLBÁI adja ki. Eddig nem volt minimum létszámhoz kötve, de az új földtörvény szerint 0,5 ÁE/ha lesz.Válasz #1145. hozzászólásra
Szóval 15 birka,1 ÁE 7,5 birka/ha,ennyit vihet el mástól,ha még nincs földje.
Moderálta: Mf-es (3146) 2013-12-17 19:45:08
Több területre,mint amennyi az állategység,nem tehet ajánlatot.
Sikerült helyreállítani a növ.termesztés és áll. tartás közti egyensúlyt!Innen kezdve ha nem tartasz állatot nincs jogod növényt termeszteni!Azért ezek dúúúúúrva dolgok!
Ezt nem tudom elhinni én se, hogy 10 éve bérlek egy területet, lejár, ahogy írtátok itt pár sorral lejjebb muszály kifüggeszteni (hosszabbítani nem lehet) és akkor egy álattartó teleppel rendelkező elveheti tőlem??
Szerintem,ezt egy jó jogász megtámadná,és nyerne is.Eleve a törvény szerint,a meglévő állapotra,hátrányos helyzetet,nem hozhat egy új módosítás.Mondjuk,a művelt területekre pályázatok épülnek,lizinges,hiteles beruházások.Ezt egy tollvonással egy állattenyésztő nem húzhatja át.
Válasz #1132. hozzászólásra
Az rendben van ha az állattartó telep lenyúlja az x éve bérelt területét valakinek?Agrárkamara mit szól ehhez?Netán a kamara dolgozta ki ezt a marhaságot?
46. § (1) Az erdőnek nem minősülő föld haszonbérbe adása esetén az alábbi sorrendben előhaszonbérleti jog illeti meg:
a) a volt haszonbérlő olyan földművest, illetve mezőgazdasági termelőszervezetet, aki helyben lakónak minősül, illetve amely helybeli illetőségűnek minősül, vagy akinek a lakóhelye, illetve akinek, vagy amelynek a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa a haszonbérlet tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van;
b) az olyan földművest, aki helyben lakó szomszédnak minősül;
c) az olyan földművest, aki helyben lakónak minősül;
d) az olyan földművest, akinek a lakóhelye vagy a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa a haszonbérlet tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van;
e) az olyan mezőgazdasági termelőszervezetet, amely helybeli illetőségű szomszédnak minősül;
f) az olyan mezőgazdasági termelőszervezetet, amely helybeli illetőségűnek minősül;
g) az olyan mezőgazdasági termelőszervezetet, amelynek a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa a haszonbérlet tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van.
(2) A közös tulajdonban álló föld esetében a tulajdonostárs tulajdoni hányadának megfelelő területnek harmadik személy javára történő haszonbérbe adása esetén az (1) bekezdés b)–g) pontjában meghatározott előhaszonbérletre jogosultakat – az előhaszonbérletre jogosultak sorrendjében – megelőzi a földműves tulajdonostárs.
(3) Az (1) bekezdés a)–g) pontjában, valamint a (2) bekezdésben meghatározott előhaszonbérletre jogosultakat – az előhaszonbérletre jogosultak sorrendjében – megelőzi
a) a szántó, rét, legelő (gyep), vagy fásított terület művelési ágban nyilvántartott föld haszonbérbe adása esetén az a helyben lakó földműves, vagy helybeli illetőségű mezőgazdasági termelőszervezet, aki, vagy amely a föld fekvése szerinti településen az előhaszonbérleti joga gyakorlását megelőzően legalább 1 éve állattartó telepet üzemeltet, és a haszonbérlet célja az állattartáshoz szükséges takarmány-előállítás biztosítása;
b) a szántó, kert, szőlő, gyümölcsös művelési ágban nyilvántartott föld haszonbérbe adása esetén az a helyben lakó földműves, vagy helybeli illetőségű mezőgazdasági termelőszervezet, aki számára a haszonbérlet célja földrajzi árujelzéssel, továbbá eredetmegjelöléssel ellátott termék előállítása és feldolgozása, vagy ökológiai gazdálkodás folytatása.
De hol a bizottság?Holnap vinni kéne a szerződést.Ha a bizottság helyben lakó,valóban a gazdákból áll,összedolgoznak.Egymásnak ezt a technikát elfogadják.Ahol esznek,oda nem szarnak.
Válasz #1112. hozzászólásra
Ezzel kapcsolatban rossz hírem van,mert valóban megszünt a szerződés hosszabbítás. Minden lejáró szerződést újként kezelnek és ki kell függeszteni.Annyi lehet esetleg,hogy első lehetsz a sorban jelenlegi bérlőként.
Én is ősszel jártam végig ezt az utat,ügyvéd kifüggesztés, földhívatal.
Két darab föld 30ezerbe került,mert mindenért fizetni kell,még a kifüggesztésért is.
A földhivatal és az ügyvéd között annyi a különbség, hogy az ügyvédnek van némi felelőssége az ügyben, míg a földhivatalnál az ügyintéző ad egy nem hivatalos állásfoglalást amivel kb semmit nem érsz. Ha baj van nem is hivatkozhatsz rá, mert úgysem írják le amit mondanak.
üdv minket is elutasítottak azt tanácsolták menjünk ügyvédhez,hogy írja meg a szerződést de megyünk holnap a föld hivatalba meg kérdezzük milyen formában fogadják el,nehogy ügyvédhez keljen menni egy nyavajás hosszabitás miatt.
5060 hozzászólás
Válasz #1156. hozzászólásra
Szerződésmódosítást nem kell kifüggeszteni, amit kifüggesztesz az már új szerződés, akkor is ha te vagy az addigi bérlő. Ha a hosszabbítás lehetősége bele van foglalva az előző szerződésbe akkor kifüggesztés nélkül meghosszabbítható.Ha a bérleti díj is változik, akkor már nem biztos, hogy működik
Válasz #1158. hozzászólásra
Ehhez nehéz hozzászólni!!
Válasz #1154. hozzászólásra
Ne aggódj tudok cifrábbat is, igaz az elővétel!
Adott egy terület eladásra kifüggesztve, a kifüggesztésre bejelentkezik valaki a megfelelő papírossal, el is viszi a területet, földhivatal bejegyzi!
A kifüggesztő perel, mondván, szerinte nem áll fenn az a körülmény, amely alapján éltek az elővételi joggal. I és II. fokú bíróságon veszít, a bíróság indoklása szerint a felperes nem tudta hitelt érdemlően bizonyítani az állítását. A legfelsőbb bíróság szerint viszont nem a felperesnek kell bizonyítani, úgyhogy visszadobta az egészet I. fokra. I. fokú új ítélet, a felperesnek igaza van, nem áll fenn az elővásárlási jogosultság, és most kapaszkodj, indoklás: az alperes nem tudta hitelt érdemlően bizonyítani az elővásárlási jogosultságának meglétét.
Érdekes, nem? Minden csak nézőpont kérdése!
Válasz #1156. hozzászólásra
mehet ez így persze.... a MESÉBEN
Visszaolvastam a fórumot és javasoltak olyat hogy haszonbérleti lejárta elott fuggesszük ki mint szerződésmódosítás és akkor enyém az első hely a rangsorban nem jöhet elém az álattartó !! Ilyet lehet? Tényleg így van?
És ha már szerződésmódosíás akkor nyilván meghosszabbítjuk a dátumot és beleírjuk hogy a szerződés dátuma és összege módosítható (ezt is itt a fórumon olvastam)!
Ilyet is lehet? Akkor nem jár le soha, nem kell soha kifüggeszteni?!!
Válasz #1148. hozzászólásra
"Igazolást ezután az Élbái adja ki? "
Milyen igazolást?
Honnan veszed ezt az állategységes szabályt, hol van leírva?
Marhánál pl. 1 év alatti bika, 1 és 2 év közötti, és 2 év feletti bika is más álategységnek számít. Valamint az állatállomány is változik, változhat, mit vesznek figyelembe hogy amikor beadom az elohaszonbérleti papíron akkor pont mennyi az állategységed??
Válasz #1153. hozzászólásra
Ez elgondolkodtató.
Válasz #1151. hozzászólásra
Én arra jöttem rá az elmúlt években, hogy itt mindent lehet másképp is értelmezni. Ezért azon legkevésbé sem lepődök meg, hogy két ügyintéző kétféleképpen értelmez dolgokat.
Úgy gondolom, az előző jogszabály sem volt kevésbé konkrét e téren, volt előhaszonbérleti joggal kapcsolatos perem, ami elment a legfelsőbb bíróságig, nem untatnák vele senkit, a lényeg hogy jogszabály alapján előbérletre lettem volna jogosult, a földhivatal szerint nem, az első fokú bíróság szerint sem, a másodfokú szerint igen, aztán a legfelsőbb bíróság szerint megint nem! A végső indoklás szerint azért nem állt fent az előhaszonbérleti jogosultságom, mert egy harmadik fél (termelői csoport) érdekei sérülnének, ha alkalmazásra kerülnének az előhaszonbérlet szabályai!!! A mai napig nem sikerült megértenem, hogy ennek mi köze van az előhaszonbérleti szabályozáshoz!!
A NAK javaslatára módosul a földhasználati engedélyezés
NAK - 2013. november 26. kedd
A kormány már október végén-november elején benyújtotta volna az Országgyűlésnek a nyári földforgalmi törvényt kiegészítő mostani új (föld)törvényjavaslatot, de Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnökének kérésére a koncepciót az elmúlt hetekben átdolgozták - hangzott el a parlamenti mezőgazdasági bizottság november 25-i ülésén.
Győrffy Balázs éppen a földhasználati szerződések előzetes hatósági jóváhagyásával kapcsolatban fogalmazott meg gazdálkodói aggályokat, ezért döntött végül a kormány arról, hogy a 2013. december 15.- 2014. április 30. közötti átmeneti időszakban a hatósági kontrolltól eltekint. A napokban benyújtott jogszabálytervezet - amely "a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról" címet viseli - alapvetően egyszerű parlamenti többséget igénylő javaslat, egyes részei mégis kétharmados elfogadást követelnek, mivel a szintén kétharmados földforgalmi törvényt is felülírják.
Nem lépnek hatályba január elsejétől a nyáron elfogadott új földforgalmi törvény azon rendelkezései, amelyek előzetes hatósági jóváhagyáshoz kötnék valamennyi újonnan kötött földhasználati szerződés érvényességét. A földhasználati engedélyezést csak a jövő év május elsejétől vezetnék be, mert a kormány attól tart, hogy az új rendszerben a hatósági procedúra most még olyan hosszadalmassá válhat, hogy egyes gazdálkodók tavasszal nem tudnák benyújtani kérelmeiket az uniós területalapú támogatásokra. Bár a szigorú földhasználati engedélyezési rendszert most átmenetileg felpuhítják, teljes körű utólagos ellenőrzést ígérnek, és komoly szankciókat helyeznek kilátásba azokkal szemben, akik a szabályozást májusig kijátsszák.
Bár a nyáron elfogadott új földforgalmi törvény értelmében a szigorú hatósági jóváhagyási rendszernek már január elsejétől életbe kellene lépnie az újonnan kötött földhaszonbérleti (földhasználati) szerződéseknél, a kormány most mégis úgy ítéli meg, hogy a szabályozás bevezetését el kell halasztani. A vidékfejlesztési miniszter a napokban újabb parlamenti földtörvényjavaslatot nyújtott be, amely a földforgalmi törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szól. E jogszabálytervezet szerint a 2013. december 15. és 2014. április 30. között közzétett földhaszonbérleti szerződéseknél, illetve haszonbérleti ajánlatoknál az előzetes hatósági engedélyezést csak 2014. május elseje után kell alkalmazni, vagyis az új rendszer januártól nem lép majd hatályba.
A földforgalmi törvényben rögzített földhasználati szigorítások lényege, hogy az újonnan kötött szerződések csak abban az esetben lennének érvényesek, ha azokat a kijelölt mezőgazdasági igazgatási szerv előzetesen engedélyezi. A hatósági kontroll annak megállapítására irányulna, hogy a szerződő felek - elsősorban a bérbevevők - megfelelnek-e a földforgalmi törvény előírásainak, illetve a szerződéseket a megfelelő módon kötötték-e meg.
Ma már egészen másképp ítélik meg a helyzetet
Ugyanakkor az új rendszerrel kapcsolatban a kormány ma már attól tart, hogy esetenként elhúzódhat a hatósági jóváhagyási procedúra - közölte az agrarszektor.hu-val Simon Attila, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) helyettes államtitkára. Ez pedig azzal a következménnyel járhat, hogy egyes gazdálkodók tavasszal nem tudják beadni időben területalapú támogatási igényléseiket, ha földhasználati szerződéseiket késve kapják vissza. Mint ismert, a termelők egy-egy évben április elejétől május 15-ig nyújthatják be szankciómentesen támogatási kérelmeiket.
Mint ismert, az új földforgalmi törvény változtat az úgynevezett előhaszonbérleti szabályozáson is, és előírja, hogy előhaszonbérletre jogosultak ezentúl csak nyilvántartásba vett földművesek és mezőgazdasági termelőszervezetek lehetnek. A 200-300 ezer érintett gazdálkodó akkor minősülhet földművesnek, illetve mezőgazdasági termelőszervezetnek, ha az új nyilvántartásba bejegyezték. Ugyanakkor a nyilvántartás 2013. december 15-ig, vagyis a földforgalmi törvény első hatálybalépési időpontjáig nem áll fel, így nem lehetne alkalmazni azokat a szabályokat sem, amelyek az előhaszonbérleti jog gyakorlására, illetve a földhasználati szerződések engedélyezésére vonatkoznak.
Egyelőre elég lesz egy nyilatkozat is
A feszültségek megelőzése érdekében a kormány május elsejéig eltekintene az előzetes hatósági jóváhagyástól, ha a földhasználók maguk tennének nyilatkozatot arról, hogy megfelelnek az előírásoknak. (A május elsejei dátum megegyezne a négy fázisban hatályba lépő földforgalmi törvény utolsó életbe lépési időpontjával). Ez esetben a földhivatalok a földhasználókat a megkötött földhasználati szerződések és a bejelentési adatlapon tett nyilatkozatok alapján jegyeznék be az úgynevezett földhasználati nyilvántartásba 2013. december 15. és 2014. április 30. között.
Simon Attila szerint az új földhaszonbérleti hatósági szabályozás jövő május elsejei bevezetésével a gazdálkodók és a hatóságok is kellő felkészülési, majd később "begyakorlási" időhöz jutnának, így a 2015-ös támogatásigényléseknél a rendszer már nem okozhatna gondokat. A kormány ugyanakkor máris kilátásba helyezi, hogy az átmeneti időszakban - tehát 2013. december 15. és 2014 április 30. között - kötött valamennyi földhasználati szerződést utólagosan ellenőrzi majd. A megkötött szerződéseket semmisnek nyilvánítanák, az utánuk felvett hazai és uniós támogatásokat pedig visszafizettetnék, ha az utólagos kontroll bebizonyítaná, hogy a megállapodások szabálytalanul jöttek létre. Az ilyen szerződések okirathamisításnak minősülnének, vagyis büntetőjogi következményeket is maguk után vonnának.
(agrarszektor.hu)
Válasz #1150. hozzászólásra
Ne haragudj de ezt nem lehet többféleképpen értelmezni!
Szerintem kicsit lassítsatok, mert van zavar bőven a fejekben! Eleve egy hét múlva karácsony, a hivatalnokok fele már csak fizikailag van bent a munkahelyén...
Eddig is előfordult, hogy ha 3-at kérdeztél meg ugyanarról, akkor 3 féle választ kaptál, most meg inkább 5 félét a 3 embertől.
Kell egy hónap, amíg ez letisztul!
Válasz #1143. hozzászólásra
Szerintem semmit nem fog,az AB-on sem támadták meg.Itt a legalapvetőbb jog sérül.A tulajdonhoz való jog,hisz az én földem,de nem rendelkezhetek vele.Nem annak adom bérbe akinek akarom.
Most ,ha 30 éve nem vagyok jóba valakivel,de ő az első a sorban,oda kell adnom neki a földet bérbe.
1028. hozzászólás, abonyii küldte be 2013-12-07 08:07:02-kor
Válasz #1027. hozzászólásra
Minimum egy éve kell, hogy ENAR-ba bejelentett állataid legyenek. Az igazolást ezután a ÉLBÁI adja ki. Eddig nem volt minimum létszámhoz kötve, de az új földtörvény szerint 0,5 ÁE/ha lesz.Válasz #1145. hozzászólásra
Szóval 15 birka,1 ÁE 7,5 birka/ha,ennyit vihet el mástól,ha még nincs földje.
Moderálta: Mf-es (3146) 2013-12-17 19:45:08
Több területre,mint amennyi az állategység,nem tehet ajánlatot.
Moderálta: Mf-es (3146) 2013-12-17 19:46:08
Sikerült helyreállítani a növ.termesztés és áll. tartás közti egyensúlyt!Innen kezdve ha nem tartasz állatot nincs jogod növényt termeszteni!Azért ezek dúúúúúrva dolgok!
Válasz #1144. hozzászólásra
Hogyne lehetne.Ha kifüggeszted!
Válasz #1142. hozzászólásra
Ezt kifejtenéd, kifejtené valaki?
Válasz #1132. hozzászólásra
és mi van ha még nem járt le a szerződés, akkor meg lehet hosszabbítani?
OMBUDSMAN mit szól,szólna ehhez !Rendben van,hogy az állatos +bio mindent visz?Nagyon sok ember jogait sérti (szerintem)!!!!!!!
Válasz #1141. hozzászólásra
Állategységhez van kötve a terület.Ki tudja,1 ha-hoz hány anya juh kell?
Válasz #1138. hozzászólásra
Sajnos igaz!Állattartók bio gazdálkodók utána a bérlő aki legalább 3 éve
bérli és ebből jövedelme származik.Ma így magyarázták a földhivatalban.
Válasz #1139. hozzászólásra
nem cáfoltál te semmit,csak az álmodoztál
Válasz #1138. hozzászólásra
1135 hozzászólásban megcáfoltam.
Válasz #1134. hozzászólásra
Ezt nem tudom elhinni én se, hogy 10 éve bérlek egy területet, lejár, ahogy írtátok itt pár sorral lejjebb muszály kifüggeszteni (hosszabbítani nem lehet) és akkor egy álattartó teleppel rendelkező elveheti tőlem??
Valaki aki hozzáértő cáfoljon már meg!
És hol lehet megnézni egy listát,kik minősülnek állattenyésztőnek?Nem volna mellékes,ha tudnánk.
Válasz #1132. hozzászólásra
Azt is fel kellene ............ aki a 20km-es határt+ közigazgatási határt kitalálta.
Válasz #1134. hozzászólásra
Szerintem,ezt egy jó jogász megtámadná,és nyerne is.Eleve a törvény szerint,a meglévő állapotra,hátrányos helyzetet,nem hozhat egy új módosítás.Mondjuk,a művelt területekre pályázatok épülnek,lizinges,hiteles beruházások.Ezt egy tollvonással egy állattenyésztő nem húzhatja át.
Válasz #1132. hozzászólásra
Az rendben van ha az állattartó telep lenyúlja az x éve bérelt területét valakinek?Agrárkamara mit szól ehhez?Netán a kamara dolgozta ki ezt a marhaságot?
Válasz #1132. hozzászólásra
Azt szokták mondani,mindenki az életét félti legjobban.Az állattenyésztő teleppel rendelkező is.
Válasz #1101. hozzászólásra
46. § (1) Az erdőnek nem minősülő föld haszonbérbe adása esetén az alábbi sorrendben előhaszonbérleti jog illeti meg:
a) a volt haszonbérlő olyan földművest, illetve mezőgazdasági termelőszervezetet, aki helyben lakónak minősül, illetve amely helybeli illetőségűnek minősül, vagy akinek a lakóhelye, illetve akinek, vagy amelynek a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa a haszonbérlet tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van;
b) az olyan földművest, aki helyben lakó szomszédnak minősül;
c) az olyan földművest, aki helyben lakónak minősül;
d) az olyan földművest, akinek a lakóhelye vagy a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa a haszonbérlet tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van;
e) az olyan mezőgazdasági termelőszervezetet, amely helybeli illetőségű szomszédnak minősül;
f) az olyan mezőgazdasági termelőszervezetet, amely helybeli illetőségűnek minősül;
g) az olyan mezőgazdasági termelőszervezetet, amelynek a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa a haszonbérlet tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van.
(2) A közös tulajdonban álló föld esetében a tulajdonostárs tulajdoni hányadának megfelelő területnek harmadik személy javára történő haszonbérbe adása esetén az (1) bekezdés b)–g) pontjában meghatározott előhaszonbérletre jogosultakat – az előhaszonbérletre jogosultak sorrendjében – megelőzi a földműves tulajdonostárs.
(3) Az (1) bekezdés a)–g) pontjában, valamint a (2) bekezdésben meghatározott előhaszonbérletre jogosultakat – az előhaszonbérletre jogosultak sorrendjében – megelőzi
a) a szántó, rét, legelő (gyep), vagy fásított terület művelési ágban nyilvántartott föld haszonbérbe adása esetén az a helyben lakó földműves, vagy helybeli illetőségű mezőgazdasági termelőszervezet, aki, vagy amely a föld fekvése szerinti településen az előhaszonbérleti joga gyakorlását megelőzően legalább 1 éve állattartó telepet üzemeltet, és a haszonbérlet célja az állattartáshoz szükséges takarmány-előállítás biztosítása;
b) a szántó, kert, szőlő, gyümölcsös művelési ágban nyilvántartott föld haszonbérbe adása esetén az a helyben lakó földműves, vagy helybeli illetőségű mezőgazdasági termelőszervezet, aki számára a haszonbérlet célja földrajzi árujelzéssel, továbbá eredetmegjelöléssel ellátott termék előállítása és feldolgozása, vagy ökológiai gazdálkodás folytatása.
Álattrató telep megelőzni a volt berlőt!
Válasz #1130. hozzászólásra
Nem hinném.
Válasz #1128. hozzászólásra
és Te benne leszel?
Válasz #1128. hozzászólásra
tudtommal a bérlés szabályai változtak dec.15-től,de állítólag az adás vétel is.
Olvasd el a földtörvényt!
Válasz #1127. hozzászólásra
De hol a bizottság?Holnap vinni kéne a szerződést.Ha a bizottság helyben lakó,valóban a gazdákból áll,összedolgoznak.Egymásnak ezt a technikát elfogadják.Ahol esznek,oda nem szarnak.
Moderálta: Mf-es (3146) 2013-12-17 18:22:40
Válasz #1126. hozzászólásra
erre ott lesz a bizottság az ilyeneket alapból vissza fogják dobni...
olvasgasd inkább a földtörvényt
Válasz #1124. hozzászólásra
"A kifüggesztett területre,ajánlatot tevőnek,a kifüggesztésben lévő összeg 100 szorosát kell megfizetni,a szerződéskötéskor.."Na jó így?
Válasz #1122. hozzászólásra
Akkor azokat is újra kell kötni?
Válasz #1119. hozzászólásra
Na majd meséld el,hogy mi lesz az...........
vagy olvasd el a földtörvényt!
Válasz #1122. hozzászólásra
Igen a határozott és határozatlan időre kötött haszonkölcsön szerződések 2014 december 31. -ével megszünnek.
Válasz #1120. hozzászólásra
Január 1.től nem lehet kötni.Az élő szerződések dec 31.től megszünnek.
Válasz #1120. hozzászólásra
Azt mondják,hogy ez a lehetőség jövő év végén megszünik,pedig nekem van olyan ami 15 évre van megkötve.
És a haszonkölcsön szerződéssel mi van?
Válasz #1117. hozzászólásra
Mindég is,meg lesz is megoldás,hogy ne keljen másnak.Kár erőlködni.Én valamelyik minisztert bevállalom,csak nem tudom,hány hektár jár érte.
Válasz #1117. hozzászólásra
Mf-es nek szántam!
Válasz #1114. hozzászólásra
Most már az állattartók az elsők.Várjál csütörtökig az ügyvédünk addigra csinál egy formanyomtatvány utána egyszerű lesz!
Válasz #1115. hozzászólásra
Nem kerül az annyiba,megcsináljuk magunk.Nem kell ügyvéd.
Válasz #1114. hozzászólásra
Szerintem az előbbi válaszom utolsó sora rá a válasz és így senkit nem bántottam meg.
Válasz #1113. hozzászólásra
De,ha első helyen vagyok,mint volt bérlő,stb.,akkor minek ez a tortúra????
Válasz #1112. hozzászólásra
Ezzel kapcsolatban rossz hírem van,mert valóban megszünt a szerződés hosszabbítás. Minden lejáró szerződést újként kezelnek és ki kell függeszteni.Annyi lehet esetleg,hogy első lehetsz a sorban jelenlegi bérlőként.
Én is ősszel jártam végig ezt az utat,ügyvéd kifüggesztés, földhívatal.
Két darab föld 30ezerbe került,mert mindenért fizetni kell,még a kifüggesztésért is.
Válasz #1111. hozzászólásra
A földhivatal és az ügyvéd között annyi a különbség, hogy az ügyvédnek van némi felelőssége az ügyben, míg a földhivatalnál az ügyintéző ad egy nem hivatalos állásfoglalást amivel kb semmit nem érsz. Ha baj van nem is hivatkozhatsz rá, mert úgysem írják le amit mondanak.
Válasz #1109. hozzászólásra
üdv minket is elutasítottak azt tanácsolták menjünk ügyvédhez,hogy írja meg a szerződést de megyünk holnap a föld hivatalba meg kérdezzük milyen formában fogadják el,nehogy ügyvédhez keljen menni egy nyavajás hosszabitás miatt.