Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak628 FtBenzin árak608 FtEUR409.67 FtUSD389.26 FtCHF438.79 FtGBP490.92 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz mtz1221 #12340. hozzászólásáraAz állatorvos sztem nem ismeri az angust. Skót marha, ezért aztán a zord éghajlatot nagyon jól bírja. Esőt, havat, hideget. Mínusz sokat is. A mieinknek ilyenkorra már csoda dús téli bundájuk van, tiszta plüssök :).
Kapják a szénát télen is, esznek belőle aztán mennek a legelőre a hó alól kilegelni a füvet...
Válasz mtz1221 #12338. hozzászólásáraTélen-nyáron kint vannak. Van tető, de még a hóban-esőben-szélben se mennek be alá...
A gulya pár éve van nálunk, előző tulajnál ugyanez volt. Ne aggódj. Melegedődombot csinálj nekik esetleg, plusz ha van felesleges bálád, abból rakhatsz szél ellen falat. A szakirodalom legalábbis így írja. De simán megvannak nélküle.
nálam van fedett rész ótt úgy ahogy írják száraz alom ellés után különcsukom őket . Második szezonba használok borjúkabátot egy hetes korig nekem bevállt szemlátomást jobb a borjak konforttya különben meg minden plusz ráfordítás megtérül szerintem jobb a borjú nem ronlik le a tehén lehet tovább is él.
Válasz mtz1221 #12348. hozzászólásáraNincs. A húsmarhának bírni kell a telet minden szépségével együtt. Egy a lényeg ,mindig száraz alom legyen alattuk. -10 fokban ellenek, még egy borjúm sem pusztult el a hideg miatt. Voltak valamikor istállóban is, de ennek ellenére inkább kint a karámban feküdtek.
Válasz mtz1221 #12340. hozzászólásáraCharolais. Átlagban -10,-12, de volt már -18 fok is. Néha jégcsapok lógnak rajtuk, de bírják. Persze a karámban mindig száraz szalma van alattuk.
Válasz csontii #12339. hozzászólásáraMilyen fajták, hány fok hideg szokott felétek leni ??? Hó is esik rájuk ??? Állatorvos nekem is azt mondta -5 -ig ne aggódjak rajtuk, de sajnálom őket. Ezek tehenek amúgy, hosszútávra számolok velük.
Angusa van e valakinek ég alatt ??? Milyen hidegekig bírják az esőt kint szabadon ??? Augusztusban kifizettem a pajtát nekik, és még mindig csak a lábai állnak.
óüüüülasz Diesel Tibor #12334 hozzászólásáraez komoly? nem szereti a jószág? pedig jól hangzik a leirás róla,hogy jobb a lucernál is.
mennyit vetettél belőle? szénának és szenázsnak is rossz?
Válasz Géza bácsi #12332. hozzászólásáraÉn már vetettem, ,hozzá se kezdj,eleve el kell menned Mosonmagyaróvárra,nekem 380km,kevés magot adnak ,szerintem pont a duplája kell,szárasság türőnek monják de vetés évében nem bírja a szárasságot,állat bördős szára van, ríva eszi meg a tehén.
Na most már tényleg ideges lettem sokadik leszek a sorba valószínű .Na malyd mondom a marháimnak hogy egy szarházi meghintáztatott az egyék amit kapnak ne válogassanak
Válasz Nagy István_49339 #12327. hozzászólásáracsak mondom, hogy nav végrehajtás van a cég ellen
" A végrehajtás adatai
33/4.
A végrehajtás elrendelésének időpontja: 2022. augusztus 8.
A végrehajtás ügyszáma: 9031669085
A végrehajtást elrendelő megnevezése: NAV Hajdú-Bihar Megyei Adó- és Vámigazgatósága Követeléskezelési Osztály 2.
Az értesítés (indítás) kiállításának időpontja: 2022. augusztus 2"
Válasz Proxy111 #12323. hozzászólásáraKeress egyszerű kínai rakodót. Ha nem akarod rendszámozni van választék. 1 céget kerulnék. Privátban megirom melyiket ha érdekel.
Szép estét. Érdeklődnék van e itt más is aki a Zsófi Logisztik kft-vel szerződőtt csemegekukorica szemre és előleget utalt de ők nem tudtak teljesíteni. Szerződést bontottak ellenszámlát küldtek de még nem utalák vissza az előleget . Vagy ötlet mit lehet tenni?
Válasz kulakman #12324. hozzászólásáraNa igen faterom is mindig azt hajtogatta hogyha a 90-es évek elején ő is több földet vett volna nem kellett volna kiskorunktól kezdve jószágozni..De akkor még kevesen látták hogy hosszú távon az a jó megoldás.
Hogy mi a jó vagy rossz döntés általában utólag derül ki,ahogy pl most az is hogy abba kell e hagyni vagy majd ahogy most egyre többen abbahagyják a nagy számok törvénye alapján emelkedni fognak még a felvásárlási árak és talán azzal hogy egyre kevesebb ember tart jószágot a széna ára is lejjebb megy majd ha nincs rá nagy kereslet.
Viszont a szemes csak akkor lesz olcsó ha dömping mennyiségű terem..
Vannak előnyei és hátrányai a jószágozásnak,ezeket kell összevetni hogy más munkával és erőfeszítéssel milyen matek jön ki és eldönteni hogy mi a jó.
Válasz Proxy111 #12323. hozzászólásáraSajnos 4 misi manapság nem sok mindenre elég.
Nem tudom milyen gépparkkal rendelkezel de ha van egy jobbacska MTZ a gazdaságodban én egy homlokrakodót vennék rá plusz egy pelikánkanalas-krokodilkanalas trágyavillát vagy sima trágyavillát.
Árban ha pl egy új Ferro Flexet veszel az kb 2,5 misi plusz Áfa felszerelés pár százezer trágyavilla meg 700-1 misi plusz áfa.Ha meg találsz használtat az árban jóval kedvezőbb kérdés milyen állapotban van.
Mi is így csináltuk pár évig hogy egy 820-as MTZ-vel nyomattuk ki.Plusz azzal raktuk a műtrágyát meg a vetőmagot.
Másik variáció lehetne még hogy ha van akkor egy helybéli teleszkópos rakodóst áthívsz 3 havonta és kidúrja.
Minket is szoktak hívni 17 ezer /órába még most is azt mondják jobban megéri mint beruházni főleg most mikor azon kell gondolkozni hogy folytatni kell vagy kiírtani mindet.
Válasz Nagy Péter 40 #12322. hozzászólásáraCsak egy adalék , 27 évig voltam iparos , jó fizetés művezetői státusz, gépipari tudás , és mégis 26 éve marhákat tartok , mert állatot csak az tartson aki kötelességtudó ember!
De kint vagyok a szabadban , a magam ura vagyok, van egy kisebb vagyonkám , példa , a végkielégítésemből vettem egy szerszámmarógépet, 450 e ftért, 96-ban , ha abból veszek 150 ak földet az most érne 30 millát , a marógép meg ér annyit amennyiért vettem.
Az ilyen döntésekről mindig utólag derül ki ,hogy jó , vagy rossz döntések voltak , és nem lehet visszamenni változtani rajta!
A veleményetekre lennék kívancsi, van egy maximum 50 marhából álló kisgazdaságunk, ez a létszám szaporulattal, mindennel együtt van. Egy rakodógep vasárlasán gondolkodom, a cél az lenne, hogy 2-3 havonta ki tudjam szedni a trágyat a területről mert évi 2 kitrágyázásnál annyira felgyülemlik az anyag, hogy nyakig jarnak benne az állatok.
Tudnátok nekem ajánlani valami olyan rakodót ami megbízható, nincs óriasi javitasi költsége és a fent említett feladatokkal elbír(betonozva sehol sincs) ?
Árkategóriában egy 4 millio környekére gondoltam, ezért a teleszkópos rakodók nekem túl drágák.
Válasz glajos1990 #12320. hozzászólásáraNem véletlen volt idézőjelbe a szabadság.
Nézőpont kérdése. A gyárban 8 órát dolgozol és nem feltétlen azon a településen dolgozol ahol élsz.Míg a telep vagy tanya minden bizonnyal azonos a településeddel és adott esetben ott is lakik az ember.
Napi 2 szeri etetés mondjuk egy családi gazdaságban 50 alatti db számmal infrastruktúrától függően és takarmányozási rendszert nézve 2 órán belül megvan még rossz esetben is ha pl kötött tartásban vödrözi meg villázza napi 2-szer.Karámosnál meg mondjuk fél óra.
Vagyis a magasabb idővel is számolva max 4 óra /nap(bár nem hiszem hogy sokan kötött tartásban "harcolnának" még manapság is)
Vagyis rossz esetben is fele annyi időbefektetéssel kapnál általánosan ugyanannyi pénzt mintha elmennél dolgozni.
Viszont a különbség ott van hogyha elvégzed a munkád a gyárban nagy eséllyel megkapod a fizetést még ha peres úton is addig az állatnál előfordulhat hogy elpusztul az állat vagy lecsökken a felvásárlási ár emiatt kevesebb lesz a "fizetés" sőt akár veszteséges is lehet.Ez a kockázati faktor.
Az tény hogy minden nap kell csinálni de mivel az ember társas lény, családon belül vagy egy jó baráttal kilehet adott esetben váltani pár napot.Nyilván ez család,emberfüggő és takarmányozási rendszer kérdése.
Hogy a végére én is írjak vmi sablont,mindenki maga dönti el hogy megéri e magának csinálni vagy inkább elmenni dolgozni.
Válasz Pisti09 #12315. hozzászólásáraKönnyű azt mondani hogy az év minden napján szenvedsz. Buli 1-2 hónapig. De egy falka bika másfél év és csak a pénzed után futsz mert tenni kell a következő falkába.
Válasz Nagy Péter 40 #12318. hozzászólásáraHa napi 2 etetés szabadságnak számít akkor kezdje el rögtön! Egy munkahelyen van évi 5 hét szabadság (fizetett) plusz heti 2 szabadnap. Táppénz. Cafetéria! Aki marhát tart marha lesz aki disznót az meg koldus.
Van megoldás a sok vadra? Nálunk esténként 100-150 szarvas károsít a legelőkön. Az agrárminiszter által létrehozott minket “támogató” tájegységi fővadász úgy érzem inkább a gazda ellensége.
Válasz Pisti09 #12315. hozzászólásáraÖsszemosod azt hogy ha mínuszos és elkell adni őket azt fájó szívvel tennéd meg azt hogy sok munka van vele de annyi pénz összejön mintha elmennél egy gyárba gürizni csak itt nincs fönök aki mindig magyarázzon neked.
Nagyon különböző a két dolog.
Persze ha állatokkal annyi vagy közel annyi pénz jön mintha elmenne dolgozni az ember akkor megéri mert teljes "szabadságot" kapsz.
Az egyrészről elég merész kijelentés hogy sose lesz mínuszos mert sok sertéstartó is ezt mondogatta mikor felment 550ft-ra a hízó ára,van ismerős aki ott is hagyta a munkahelyét hogy csak ezzel foglalkozzon majd jött a krach hogy mire ő a megnövelt létszámát felhízlalta az árak a béka feneke alá mentek és most azért dolgozik hogy a fél misis mínuszát a család eltartás mellett ki tudja fizetni..
Másrészről meg családi gazdaságnál mindig a számítás a kérdés hogyan is számolja a gazda a költségeket.
Előállítási áron? Piaci áron?
Előállítási áron vélhetően igaz lenne az hogy sose lesz mínuszos mert mondjuk 1 bála 150-es szénabála előáálításával számolva aprópénz mert teremni megterem adott esetben a saját gyepen, a betakarítása meg magunknak mondjuk kijön 3-5 ezerre.Közben meg a piaci ára 17-20 ezer..
Sokan ebbe a hibába sétálnak és azért tartják a jószágot hogy majd fél év-év múlva megkapják azt a pénzt amit azonnal megkaptak volna ha eladják a takarmányukat.
Idén ez egy kulcskérdés hogy hogyan számolunk és megéri e beleetetni.
Válasz Nagy Péter 40 #12311. hozzászólásáraMegértem a te álláspondod,de én úgy vagyok ezzel ha még az év minden napján szenvedni kell velük akkor is a sajátommal szenvedek.Ha csak annyit keresek mint a régi munkahelyemen az nekem már elég ,mert magam ura vagyok.Van egy kevés föld+birka+lesz a bika ez így mindíg fogja egymást húzni.Sokan felénk akik rá áltak csak a föld művelésre most szívják a foguk,mert az inputot fizetni kell és csak ebből van bevételük.Kell ezt csinálni addig amíg nem mínuszos,az még sose lesz.
Válasz mtz1221 #12312. hozzászólásáraAz egészből az a lényeg hogy hány éves is vagyok?
Minden lényeges adat ott van csak kikell számolni ha ennyire fontos a korom
Persze függ hogy milyen minőségű lucerna szénád van meg gyep mert ha jó minőségű lucernád van kevesebb abrak is elég plusz ami majd most számít hogy ezt a toxinos kukoricát kapják majd ami idén termett mert ez beltartalmilag is gyengébb a tavalyitól vagy maradt ki a tavalyiból.
Plusz nem megyek bele komolyabban de pl a januárban vett húsboci amit most adnál el az az első félévben még viszonylag olcsó szénát evett,míg júniustól már jöttek a horror árak így a széna költség is jóformán duplázodott hónapra levetítve és akkor összeségében a mostani magasabb felvásárlási árral nagyobb hasznot is hoz.Feleségem szokott ilyen havi költségeloszlást csinálni az aktuális árak alapján de mivel nem szorít a nadrágszíj nem igazán figyelgetem.
Nem ismerem azt a "könnyes szemes" érzést mert kiskoromtól kezdve egészen 23 éves koromig mindig csak szenvedni kellett az állatokkal.90 -es évek elején birka volt 70-80 db aminek a helyét vasvillázni kellett negyedévente legalább... Nyírni nekünk kellett ollóval...
Mellette anyakocák egyre nagyobb számban aminek a helyét naponta lapátoln,villázni , vödrözni neki a kaját vizet... 98-ra ezek leépültek és szmarha meg felduzzadt ami mivel lové másra kellett így jobb híján kötött tartásban amit újfent csak vödrözni napi kétszer plusz trágyázni ugyancsak napi kétszer...Közbe mikor lett egy kis plusz pénz lett már karám is de azzal csak az állomány szaporodott mert ugye ha megy egy üzlet akkor tartsunk minél többet... 2007 körül vettem meg a házamra szánt pénzből egy telepet és onnastól megoldódtak a fizikai munka része és az elmúlt 15 év már hawaii .
Úgyhogy nekem nem a szívem csücskei még most se az állatok de mivel nekik köszönhetően sikerült kitörni anno egy nem túl reményteljes jövőképből így összeségében nagy panaszom nem lehet.
Válasz Nagy Péter 40 #12307. hozzászólásáraÉn az idei évre gondoltam,hogy van e rajta durván 40-50 ezer forint/db .Nyilván senki se látja előre a következő évet.Tudod ez egy olyan dolog,hogy egy pár napja elgondolkodtam rajta érdemes e a birkákkal foglalkozni vagy el kéne engedni.A gondolattól is könnyes lett a szemem,ezt az érzést neked tudnod kell hisz biztos van jószág.Persze ha mínuszos akkor el kell adni,de ha még van rajta egy kicsi akkor csinálom.Lehet eljön az az idő,mikor nem lesz mit enni a népnek akkor nekünk állattartóknak még lesz.Addig hajtom őket.Csak annyi érdekelne hogy az idén lett e 40-50 ezer rajta /db
Köszi a választ :)
Válasz Pisti09 #12306. hozzászólásáraJövőre akarod elkezdeni választott borjúkkal indítva amit eladni majd 2024-ben fogsz és erre kellene választ adni most 2022 októberében hogy majd neked 2024 közepe vége felé mikor eladod komolyabb nyereséget tudsz e realizálni?
Azt gondoltam ennél sokkal nehezebbet fogsz majd kérdezni... :)
Fél évre előre nem lehet látni mi lesz nemhogy szűk 2 évre.
Annyit tudok mondani hogy a húsbocinak mindig is biztosabb piaca lesz mint a fríznek vagyis én ha elkezdeném biztos húsbikákkal kezdeném.Nyílván jóval drágább lesz az induló költséged de súlygyarapodásban és majd felvásárlási árban is tud kompenzálni.
Ilyen abrak és széna árak mellett sztem nem mindegy mennyit is gyarapszik a bikuci.
Mindegy hogy saját vagy vásárolt mert a sajátodat is piaci áron kellene számolni vagy csak magadat csapod be.
Frízről nem tudok mit mondani mert nem tartok már vagy 10 éve de ismerős mostanság csak annyit mond hogy 4,5-5 kg abrakot ad nekik naponta ami jelenlegi áron számolva napi költségnek kb 700 forint és akkor még csak abrakot adott nekik és a felvásárlási ár meg 920-930 körül mozog... súlygyarapodása meg....
Őszintén megmondva én a helyedben eladnám a szénát abrakot amíg van rá kereslet ilyen horror áron.De ez magánvélemény.
Köszönöm az infót.Én választott borjú rá hízlalásában gondolkodom,de csak a jövő évben.Az abrak és a szálas takarmány is saját.Évi 10-20 db-ra gondolok mert van mellette 200 birka csak a legelő véges és ott nem tudok fejleszteni,aztán csak jobb lenne több lábon állni.Így ebben a formában mennyi haszon lehet rajta ,érdemes belevágni?
12655 hozzászólás
Válasz Gazdász35 #12350. hozzászólásáraNovember közepén megjött.
Válasz Bockós #12344. hozzászólására220ezerért adtunk el 4-6 hónaposakat. Nem súlyra, hanem darabáron.
Válasz mtz1221 #12340. hozzászólásáraAz állatorvos sztem nem ismeri az angust. Skót marha, ezért aztán a zord éghajlatot nagyon jól bírja. Esőt, havat, hideget. Mínusz sokat is. A mieinknek ilyenkorra már csoda dús téli bundájuk van, tiszta plüssök :).
Kapják a szénát télen is, esznek belőle aztán mennek a legelőre a hó alól kilegelni a füvet...
Válasz mtz1221 #12338. hozzászólásáraTélen-nyáron kint vannak. Van tető, de még a hóban-esőben-szélben se mennek be alá...
A gulya pár éve van nálunk, előző tulajnál ugyanez volt. Ne aggódj. Melegedődombot csinálj nekik esetleg, plusz ha van felesleges bálád, abból rakhatsz szél ellen falat. A szakirodalom legalábbis így írja. De simán megvannak nélküle.
nálam van fedett rész ótt úgy ahogy írják száraz alom ellés után különcsukom őket . Második szezonba használok borjúkabátot egy hetes korig nekem bevállt szemlátomást jobb a borjak konforttya különben meg minden plusz ráfordítás megtérül szerintem jobb a borjú nem ronlik le a tehén lehet tovább is él.
Sziasztok !
Tenyészbikatámogatást kapott már valaki?
Válasz mtz1221 #12348. hozzászólásáraNincs. A húsmarhának bírni kell a telet minden szépségével együtt. Egy a lényeg ,mindig száraz alom legyen alattuk. -10 fokban ellenek, még egy borjúm sem pusztult el a hideg miatt. Voltak valamikor istállóban is, de ennek ellenére inkább kint a karámban feküdtek.
Válasz csontii #12347. hozzászólásáraKösz még egyszer. Szóval kint karamban tető nélkül évek óta, szél ellen sincs semmi szélfogó ???
Válasz mtz1221 #12345. hozzászólásáraCsak széna és lucerna. Fele fele arányban. Nem szeretem cibálni a túlfejlett bocikat az anyjukból.
Válasz Bockós #12344. hozzászólásáraÜszőt, bikát vegyesen belföldre 1370/kg-t vitték tőlem.
Válasz csontii #12343. hozzászólásáraKösz a válaszokat. Télen jobban eteted őket a hideg miatt, és mivel ???
Mennyit lehet most kérni 250-300 kg-os anguszokért kilónként?
Adott el mostanság valaki növendékeket?
Válasz mtz1221 #12342. hozzászólásáraTehén borjú vegyesen.
Válasz csontii #12341. hozzászólásáraTehenek azok is ???
Válasz mtz1221 #12340. hozzászólásáraCharolais. Átlagban -10,-12, de volt már -18 fok is. Néha jégcsapok lógnak rajtuk, de bírják. Persze a karámban mindig száraz szalma van alattuk.
Válasz csontii #12339. hozzászólásáraMilyen fajták, hány fok hideg szokott felétek leni ??? Hó is esik rájuk ??? Állatorvos nekem is azt mondta -5 -ig ne aggódjak rajtuk, de sajnálom őket. Ezek tehenek amúgy, hosszútávra számolok velük.
Válasz mtz1221 #12338. hozzászólásáraIgaz,hogy nem angus,de az enyémek télen ,nyáron a szabad ég alatt vannak.
Angusa van e valakinek ég alatt ??? Milyen hidegekig bírják az esőt kint szabadon ??? Augusztusban kifizettem a pajtát nekik, és még mindig csak a lábai állnak.
Válasz Diesel Tibor #12334. hozzászólásáraTibibá elvoltál veszve.
Volt valami baj?
óüüüülasz Diesel Tibor #12334 hozzászólásáraez komoly? nem szereti a jószág? pedig jól hangzik a leirás róla,hogy jobb a lucernál is.
mennyit vetettél belőle? szénának és szenázsnak is rossz?
Érdeklődnék én is egy szakmabelitől, hogy valakinek van tapasztalata a takarmányrepcéről? Mekkora hozama van? Milyen veszélyei vannak?
Válasz Géza bácsi #12332. hozzászólásáraÉn már vetettem, ,hozzá se kezdj,eleve el kell menned Mosonmagyaróvárra,nekem 380km,kevés magot adnak ,szerintem pont a duplája kell,szárasság türőnek monják de vetés évében nem bírja a szárasságot,állat bördős szára van, ríva eszi meg a tehén.
Válasz Géza bácsi #12332. hozzászólásárakiegésziteném a kérdésem a görögszénával........ van valakinek?
sziasztok! érdeklödnék hogy van-e valakinek tapasztalata kecskerutával kapcsolatban?
esetleg ültetvénye...
Na most már tényleg ideges lettem sokadik leszek a sorba valószínű .Na malyd mondom a marháimnak hogy egy szarházi meghintáztatott az egyék amit kapnak ne válogassanak
Válasz Nagy István_49339 #12327. hozzászólásáracsak mondom, hogy nav végrehajtás van a cég ellen
" A végrehajtás adatai
33/4.
A végrehajtás elrendelésének időpontja: 2022. augusztus 8.
A végrehajtás ügyszáma: 9031669085
A végrehajtást elrendelő megnevezése: NAV Hajdú-Bihar Megyei Adó- és Vámigazgatósága Követeléskezelési Osztály 2.
Az értesítés (indítás) kiállításának időpontja: 2022. augusztus 2"
Válasz Proxy111 #12323. hozzászólásáraKeress egyszerű kínai rakodót. Ha nem akarod rendszámozni van választék. 1 céget kerulnék. Privátban megirom melyiket ha érdekel.
Válasz Nagy István_49339 #12327. hozzászólására
Szia!
Keress fel egy ügyvédet minél hamarabb
Szép estét. Érdeklődnék van e itt más is aki a Zsófi Logisztik kft-vel szerződőtt csemegekukorica szemre és előleget utalt de ők nem tudtak teljesíteni. Szerződést bontottak ellenszámlát küldtek de még nem utalák vissza az előleget . Vagy ötlet mit lehet tenni?
Válasz kulakman #12324. hozzászólásáraNa igen faterom is mindig azt hajtogatta hogyha a 90-es évek elején ő is több földet vett volna nem kellett volna kiskorunktól kezdve jószágozni..De akkor még kevesen látták hogy hosszú távon az a jó megoldás.
Hogy mi a jó vagy rossz döntés általában utólag derül ki,ahogy pl most az is hogy abba kell e hagyni vagy majd ahogy most egyre többen abbahagyják a nagy számok törvénye alapján emelkedni fognak még a felvásárlási árak és talán azzal hogy egyre kevesebb ember tart jószágot a széna ára is lejjebb megy majd ha nincs rá nagy kereslet.
Viszont a szemes csak akkor lesz olcsó ha dömping mennyiségű terem..
Vannak előnyei és hátrányai a jószágozásnak,ezeket kell összevetni hogy más munkával és erőfeszítéssel milyen matek jön ki és eldönteni hogy mi a jó.
Válasz Proxy111 #12323. hozzászólásáraSajnos 4 misi manapság nem sok mindenre elég.
Nem tudom milyen gépparkkal rendelkezel de ha van egy jobbacska MTZ a gazdaságodban én egy homlokrakodót vennék rá plusz egy pelikánkanalas-krokodilkanalas trágyavillát vagy sima trágyavillát.
Árban ha pl egy új Ferro Flexet veszel az kb 2,5 misi plusz Áfa felszerelés pár százezer trágyavilla meg 700-1 misi plusz áfa.Ha meg találsz használtat az árban jóval kedvezőbb kérdés milyen állapotban van.
Mi is így csináltuk pár évig hogy egy 820-as MTZ-vel nyomattuk ki.Plusz azzal raktuk a műtrágyát meg a vetőmagot.
Másik variáció lehetne még hogy ha van akkor egy helybéli teleszkópos rakodóst áthívsz 3 havonta és kidúrja.
Minket is szoktak hívni 17 ezer /órába még most is azt mondják jobban megéri mint beruházni főleg most mikor azon kell gondolkozni hogy folytatni kell vagy kiírtani mindet.
Válasz Nagy Péter 40 #12322. hozzászólásáraCsak egy adalék , 27 évig voltam iparos , jó fizetés művezetői státusz, gépipari tudás , és mégis 26 éve marhákat tartok , mert állatot csak az tartson aki kötelességtudó ember!
De kint vagyok a szabadban , a magam ura vagyok, van egy kisebb vagyonkám , példa , a végkielégítésemből vettem egy szerszámmarógépet, 450 e ftért, 96-ban , ha abból veszek 150 ak földet az most érne 30 millát , a marógép meg ér annyit amennyiért vettem.
Az ilyen döntésekről mindig utólag derül ki ,hogy jó , vagy rossz döntések voltak , és nem lehet visszamenni változtani rajta!
Sziasztok!
A veleményetekre lennék kívancsi, van egy maximum 50 marhából álló kisgazdaságunk, ez a létszám szaporulattal, mindennel együtt van. Egy rakodógep vasárlasán gondolkodom, a cél az lenne, hogy 2-3 havonta ki tudjam szedni a trágyat a területről mert évi 2 kitrágyázásnál annyira felgyülemlik az anyag, hogy nyakig jarnak benne az állatok.
Tudnátok nekem ajánlani valami olyan rakodót ami megbízható, nincs óriasi javitasi költsége és a fent említett feladatokkal elbír(betonozva sehol sincs) ?
Árkategóriában egy 4 millio környekére gondoltam, ezért a teleszkópos rakodók nekem túl drágák.
A válaszokat előre is köszönöm!
Válasz glajos1990 #12320. hozzászólásáraNem véletlen volt idézőjelbe a szabadság.
Nézőpont kérdése. A gyárban 8 órát dolgozol és nem feltétlen azon a településen dolgozol ahol élsz.Míg a telep vagy tanya minden bizonnyal azonos a településeddel és adott esetben ott is lakik az ember.
Napi 2 szeri etetés mondjuk egy családi gazdaságban 50 alatti db számmal infrastruktúrától függően és takarmányozási rendszert nézve 2 órán belül megvan még rossz esetben is ha pl kötött tartásban vödrözi meg villázza napi 2-szer.Karámosnál meg mondjuk fél óra.
Vagyis a magasabb idővel is számolva max 4 óra /nap(bár nem hiszem hogy sokan kötött tartásban "harcolnának" még manapság is)
Vagyis rossz esetben is fele annyi időbefektetéssel kapnál általánosan ugyanannyi pénzt mintha elmennél dolgozni.
Viszont a különbség ott van hogyha elvégzed a munkád a gyárban nagy eséllyel megkapod a fizetést még ha peres úton is addig az állatnál előfordulhat hogy elpusztul az állat vagy lecsökken a felvásárlási ár emiatt kevesebb lesz a "fizetés" sőt akár veszteséges is lehet.Ez a kockázati faktor.
Az tény hogy minden nap kell csinálni de mivel az ember társas lény, családon belül vagy egy jó baráttal kilehet adott esetben váltani pár napot.Nyilván ez család,emberfüggő és takarmányozási rendszer kérdése.
Hogy a végére én is írjak vmi sablont,mindenki maga dönti el hogy megéri e magának csinálni vagy inkább elmenni dolgozni.
Válasz Pisti09 #12315. hozzászólásáraKönnyű azt mondani hogy az év minden napján szenvedsz. Buli 1-2 hónapig. De egy falka bika másfél év és csak a pénzed után futsz mert tenni kell a következő falkába.
Válasz Nagy Péter 40 #12318. hozzászólásáraHa napi 2 etetés szabadságnak számít akkor kezdje el rögtön! Egy munkahelyen van évi 5 hét szabadság (fizetett) plusz heti 2 szabadnap. Táppénz. Cafetéria! Aki marhát tart marha lesz aki disznót az meg koldus.
Van megoldás a sok vadra? Nálunk esténként 100-150 szarvas károsít a legelőkön. Az agrárminiszter által létrehozott minket “támogató” tájegységi fővadász úgy érzem inkább a gazda ellensége.
Válasz Pisti09 #12315. hozzászólásáraÖsszemosod azt hogy ha mínuszos és elkell adni őket azt fájó szívvel tennéd meg azt hogy sok munka van vele de annyi pénz összejön mintha elmennél egy gyárba gürizni csak itt nincs fönök aki mindig magyarázzon neked.
Nagyon különböző a két dolog.
Persze ha állatokkal annyi vagy közel annyi pénz jön mintha elmenne dolgozni az ember akkor megéri mert teljes "szabadságot" kapsz.
Az egyrészről elég merész kijelentés hogy sose lesz mínuszos mert sok sertéstartó is ezt mondogatta mikor felment 550ft-ra a hízó ára,van ismerős aki ott is hagyta a munkahelyét hogy csak ezzel foglalkozzon majd jött a krach hogy mire ő a megnövelt létszámát felhízlalta az árak a béka feneke alá mentek és most azért dolgozik hogy a fél misis mínuszát a család eltartás mellett ki tudja fizetni..
Másrészről meg családi gazdaságnál mindig a számítás a kérdés hogyan is számolja a gazda a költségeket.
Előállítási áron? Piaci áron?
Előállítási áron vélhetően igaz lenne az hogy sose lesz mínuszos mert mondjuk 1 bála 150-es szénabála előáálításával számolva aprópénz mert teremni megterem adott esetben a saját gyepen, a betakarítása meg magunknak mondjuk kijön 3-5 ezerre.Közben meg a piaci ára 17-20 ezer..
Sokan ebbe a hibába sétálnak és azért tartják a jószágot hogy majd fél év-év múlva megkapják azt a pénzt amit azonnal megkaptak volna ha eladják a takarmányukat.
Idén ez egy kulcskérdés hogy hogyan számolunk és megéri e beleetetni.
Érdekes:
https://vm.tiktok.com/ZMFMkWWYx/
Kedves Gazdatársak,
ha valakit tömegtakarmány érdekel, keressen telefonon.
https://www.agroinform.hu/aprohirdetes_adatlap/termeny/takarmany/kukorica-labon-elado-takarmany-balanak/h_7266984
Válasz Nagy Péter 40 #12311. hozzászólásáraMegértem a te álláspondod,de én úgy vagyok ezzel ha még az év minden napján szenvedni kell velük akkor is a sajátommal szenvedek.Ha csak annyit keresek mint a régi munkahelyemen az nekem már elég ,mert magam ura vagyok.Van egy kevés föld+birka+lesz a bika ez így mindíg fogja egymást húzni.Sokan felénk akik rá áltak csak a föld művelésre most szívják a foguk,mert az inputot fizetni kell és csak ebből van bevételük.Kell ezt csinálni addig amíg nem mínuszos,az még sose lesz.
Válasz Nagy Péter 40 #12313. hozzászólásáraNe szívd mellre csak hülyülök. De olyan szépen körbe írtad mintha matematikai házi feladat akartál volna feladni.
Válasz mtz1221 #12312. hozzászólásáraAz egészből az a lényeg hogy hány éves is vagyok?
Minden lényeges adat ott van csak kikell számolni ha ennyire fontos a korom
Válasz Nagy Péter 40 #12311. hozzászólásáraAkkor hány éves is vagy, mert még egy X hiányzik az egyenletből.
Válasz Pisti09 #12308. hozzászólásáraKb a duplája jelenleg.
Persze függ hogy milyen minőségű lucerna szénád van meg gyep mert ha jó minőségű lucernád van kevesebb abrak is elég plusz ami majd most számít hogy ezt a toxinos kukoricát kapják majd ami idén termett mert ez beltartalmilag is gyengébb a tavalyitól vagy maradt ki a tavalyiból.
Plusz nem megyek bele komolyabban de pl a januárban vett húsboci amit most adnál el az az első félévben még viszonylag olcsó szénát evett,míg júniustól már jöttek a horror árak így a széna költség is jóformán duplázodott hónapra levetítve és akkor összeségében a mostani magasabb felvásárlási árral nagyobb hasznot is hoz.Feleségem szokott ilyen havi költségeloszlást csinálni az aktuális árak alapján de mivel nem szorít a nadrágszíj nem igazán figyelgetem.
Nem ismerem azt a "könnyes szemes" érzést mert kiskoromtól kezdve egészen 23 éves koromig mindig csak szenvedni kellett az állatokkal.90 -es évek elején birka volt 70-80 db aminek a helyét vasvillázni kellett negyedévente legalább... Nyírni nekünk kellett ollóval...
Mellette anyakocák egyre nagyobb számban aminek a helyét naponta lapátoln,villázni , vödrözni neki a kaját vizet... 98-ra ezek leépültek és szmarha meg felduzzadt ami mivel lové másra kellett így jobb híján kötött tartásban amit újfent csak vödrözni napi kétszer plusz trágyázni ugyancsak napi kétszer...Közbe mikor lett egy kis plusz pénz lett már karám is de azzal csak az állomány szaporodott mert ugye ha megy egy üzlet akkor tartsunk minél többet... 2007 körül vettem meg a házamra szánt pénzből egy telepet és onnastól megoldódtak a fizikai munka része és az elmúlt 15 év már hawaii .
Úgyhogy nekem nem a szívem csücskei még most se az állatok de mivel nekik köszönhetően sikerült kitörni anno egy nem túl reményteljes jövőképből így összeségében nagy panaszom nem lehet.
Válasz mtz1221 #12309. hozzászólásáraIgen
Holstein-t hívjátok friznek ???
Válasz Nagy Péter 40 #12307. hozzászólásáraÉn az idei évre gondoltam,hogy van e rajta durván 40-50 ezer forint/db .Nyilván senki se látja előre a következő évet.Tudod ez egy olyan dolog,hogy egy pár napja elgondolkodtam rajta érdemes e a birkákkal foglalkozni vagy el kéne engedni.A gondolattól is könnyes lett a szemem,ezt az érzést neked tudnod kell hisz biztos van jószág.Persze ha mínuszos akkor el kell adni,de ha még van rajta egy kicsi akkor csinálom.Lehet eljön az az idő,mikor nem lesz mit enni a népnek akkor nekünk állattartóknak még lesz.Addig hajtom őket.Csak annyi érdekelne hogy az idén lett e 40-50 ezer rajta /db
Köszi a választ :)
Válasz Pisti09 #12306. hozzászólásáraJövőre akarod elkezdeni választott borjúkkal indítva amit eladni majd 2024-ben fogsz és erre kellene választ adni most 2022 októberében hogy majd neked 2024 közepe vége felé mikor eladod komolyabb nyereséget tudsz e realizálni?
Azt gondoltam ennél sokkal nehezebbet fogsz majd kérdezni... :)
Fél évre előre nem lehet látni mi lesz nemhogy szűk 2 évre.
Annyit tudok mondani hogy a húsbocinak mindig is biztosabb piaca lesz mint a fríznek vagyis én ha elkezdeném biztos húsbikákkal kezdeném.Nyílván jóval drágább lesz az induló költséged de súlygyarapodásban és majd felvásárlási árban is tud kompenzálni.
Ilyen abrak és széna árak mellett sztem nem mindegy mennyit is gyarapszik a bikuci.
Mindegy hogy saját vagy vásárolt mert a sajátodat is piaci áron kellene számolni vagy csak magadat csapod be.
Frízről nem tudok mit mondani mert nem tartok már vagy 10 éve de ismerős mostanság csak annyit mond hogy 4,5-5 kg abrakot ad nekik naponta ami jelenlegi áron számolva napi költségnek kb 700 forint és akkor még csak abrakot adott nekik és a felvásárlási ár meg 920-930 körül mozog... súlygyarapodása meg....
Őszintén megmondva én a helyedben eladnám a szénát abrakot amíg van rá kereslet ilyen horror áron.De ez magánvélemény.
Köszönöm az infót.Én választott borjú rá hízlalásában gondolkodom,de csak a jövő évben.Az abrak és a szálas takarmány is saját.Évi 10-20 db-ra gondolok mert van mellette 200 birka csak a legelő véges és ott nem tudok fejleszteni,aztán csak jobb lenne több lábon állni.Így ebben a formában mennyi haszon lehet rajta ,érdemes belevágni?