Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak637 FtBenzin árak617 FtEUR413.74 FtUSD403.71 FtCHF441.89 FtGBP499.25 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz mtz1221 #12312. hozzászólásáraAz egészből az a lényeg hogy hány éves is vagyok?
Minden lényeges adat ott van csak kikell számolni ha ennyire fontos a korom
Persze függ hogy milyen minőségű lucerna szénád van meg gyep mert ha jó minőségű lucernád van kevesebb abrak is elég plusz ami majd most számít hogy ezt a toxinos kukoricát kapják majd ami idén termett mert ez beltartalmilag is gyengébb a tavalyitól vagy maradt ki a tavalyiból.
Plusz nem megyek bele komolyabban de pl a januárban vett húsboci amit most adnál el az az első félévben még viszonylag olcsó szénát evett,míg júniustól már jöttek a horror árak így a széna költség is jóformán duplázodott hónapra levetítve és akkor összeségében a mostani magasabb felvásárlási árral nagyobb hasznot is hoz.Feleségem szokott ilyen havi költségeloszlást csinálni az aktuális árak alapján de mivel nem szorít a nadrágszíj nem igazán figyelgetem.
Nem ismerem azt a "könnyes szemes" érzést mert kiskoromtól kezdve egészen 23 éves koromig mindig csak szenvedni kellett az állatokkal.90 -es évek elején birka volt 70-80 db aminek a helyét vasvillázni kellett negyedévente legalább... Nyírni nekünk kellett ollóval...
Mellette anyakocák egyre nagyobb számban aminek a helyét naponta lapátoln,villázni , vödrözni neki a kaját vizet... 98-ra ezek leépültek és szmarha meg felduzzadt ami mivel lové másra kellett így jobb híján kötött tartásban amit újfent csak vödrözni napi kétszer plusz trágyázni ugyancsak napi kétszer...Közbe mikor lett egy kis plusz pénz lett már karám is de azzal csak az állomány szaporodott mert ugye ha megy egy üzlet akkor tartsunk minél többet... 2007 körül vettem meg a házamra szánt pénzből egy telepet és onnastól megoldódtak a fizikai munka része és az elmúlt 15 év már hawaii .
Úgyhogy nekem nem a szívem csücskei még most se az állatok de mivel nekik köszönhetően sikerült kitörni anno egy nem túl reményteljes jövőképből így összeségében nagy panaszom nem lehet.
Válasz Nagy Péter 40 #12307. hozzászólásáraÉn az idei évre gondoltam,hogy van e rajta durván 40-50 ezer forint/db .Nyilván senki se látja előre a következő évet.Tudod ez egy olyan dolog,hogy egy pár napja elgondolkodtam rajta érdemes e a birkákkal foglalkozni vagy el kéne engedni.A gondolattól is könnyes lett a szemem,ezt az érzést neked tudnod kell hisz biztos van jószág.Persze ha mínuszos akkor el kell adni,de ha még van rajta egy kicsi akkor csinálom.Lehet eljön az az idő,mikor nem lesz mit enni a népnek akkor nekünk állattartóknak még lesz.Addig hajtom őket.Csak annyi érdekelne hogy az idén lett e 40-50 ezer rajta /db
Köszi a választ :)
Válasz Pisti09 #12306. hozzászólásáraJövőre akarod elkezdeni választott borjúkkal indítva amit eladni majd 2024-ben fogsz és erre kellene választ adni most 2022 októberében hogy majd neked 2024 közepe vége felé mikor eladod komolyabb nyereséget tudsz e realizálni?
Azt gondoltam ennél sokkal nehezebbet fogsz majd kérdezni... :)
Fél évre előre nem lehet látni mi lesz nemhogy szűk 2 évre.
Annyit tudok mondani hogy a húsbocinak mindig is biztosabb piaca lesz mint a fríznek vagyis én ha elkezdeném biztos húsbikákkal kezdeném.Nyílván jóval drágább lesz az induló költséged de súlygyarapodásban és majd felvásárlási árban is tud kompenzálni.
Ilyen abrak és széna árak mellett sztem nem mindegy mennyit is gyarapszik a bikuci.
Mindegy hogy saját vagy vásárolt mert a sajátodat is piaci áron kellene számolni vagy csak magadat csapod be.
Frízről nem tudok mit mondani mert nem tartok már vagy 10 éve de ismerős mostanság csak annyit mond hogy 4,5-5 kg abrakot ad nekik naponta ami jelenlegi áron számolva napi költségnek kb 700 forint és akkor még csak abrakot adott nekik és a felvásárlási ár meg 920-930 körül mozog... súlygyarapodása meg....
Őszintén megmondva én a helyedben eladnám a szénát abrakot amíg van rá kereslet ilyen horror áron.De ez magánvélemény.
Köszönöm az infót.Én választott borjú rá hízlalásában gondolkodom,de csak a jövő évben.Az abrak és a szálas takarmány is saját.Évi 10-20 db-ra gondolok mert van mellette 200 birka csak a legelő véges és ott nem tudok fejleszteni,aztán csak jobb lenne több lábon állni.Így ebben a formában mennyi haszon lehet rajta ,érdemes belevágni?
Válasz Pisti09 #12302. hozzászólásáraHúsbocsi 1320-1340 ft most.Magyartarkánál hallani 1100-1150 körüli árakat.
Fríz meg most 930 körül mocorog.
Ilyen fantasztikusan teljesítő forintunknál lassan már heti árak kellenének hogy legyenek ha a felvásárlók nem tennék zsebre vagy jó esetben nem felezgetnék...
A török tény hogy drágábban veszi de ahogy a kolléga is írja ott vannak "feladatok" és sajna a törökre időnként jellemző hogy mégse viszi el de attól neked kikell fizetned a plusz "feladatok" árát..
Válasz Pisti09 #12302. hozzászólásáraA török szedi a húshasznú bikákat, 1450-1500at ad érte. De ez vérvétellel, oltással, hatósági karanténnal, export előkészítéssel. Mindenki más kb 1300at ad érte, az üszőkért kevesebbet.
Válasz istenes98 #12291. hozzászólásáraHa tényleg kezdő vagy akkor előre kell tekinteni,a javaslatom,kezdj üsző nevelésbe inkább és későbbiekben eldől merre orientálódsz.Nem biztos hogy a végtermék előállítás a legkifizetődőbb.
Válasz Zsolty 79 #12297. hozzászólásáraNyílván azt gondolja az átlag ember hogy a "rohadék paraszt" most mekkorát szakít azzal hogy felmentek a húsárak... Csak épp azt nem nézik hogy nem a "mocsok parasztnál" landol a zsozsó hanem a többiek(felvásárló,vágóhíd) mind lecsippentik a hasznukat....
Maradva a fríz bikánál most 920 ft körül van kg-ja azt a hentes 3 ezerért adja.még a "magánvágók" is 2700-ft ért árulják...Értem hogy átlagba 52-54%kal vágódik és nyílván vannak költségek bőven de akkor is durva hogy 3 szorosát kéri el mint az aki meghízlalta.
De ugyanez van pl a búzánál is hogy most 130-140 ft kg-ja de mire a boltba jut 800-ft-os kenyér lesz belőle..
Fríz bikát nem is éri meg jelenleg tartani mert a takarmány árak sokkal gyorsabban növekednek mint ahogy a felvásárlási ár növekedik.Persze lehet mondani hogy a saját szénát nem számolja 20 ezerért de azzal csak magát csapja be...
Viszonylag gyorsan lefog még jobban épülni a jószágállomány mert ilyen áraknál egyszerűbb és gazdaságosabb eladni a takarmányt minthogy több mint egy évig szenvedjen vele az ember hogy hátha addigra olyan ára lesz ami megéri a fáradozást.
Az más kérdés ha sokan eladják a jószágot kinek majd fog kelleni a takarmány egy idő után?
Én is eladtam az idei lucerna kaszálások jó részét azt is amit pénzért vettem mert olyan árat kínált érte egy helyi tehenészet hogy bolondság lett volna meghagyni.Most meg azt mondja a telepvezető hogyha lejár a támogatási időszak és addigra nem ugrik a tej ár akkor náluk is nagytakarítás lesz...
Mi még tartjuk magunkat a húsbocikkal amíg még van a tavalyi "olcsó" lucernából meg gyepből de májusban megkell majd fontolni hogy piaci árú szénával folytassuk e vagy kitakarítani mindet.
Válasz Zsolty 79 #12297. hozzászólásáraKi kell váltani a kistermelőit(52/2010. ( IV. 30.) FVM rendelet) és a vágóhídon levágatott jószágot kell közvetlenül értékesíteni a fogyasztóknak,hogy ne a hentesnél vásároljanak húst!
Válasz glajos1990 #12296. hozzászólásáraNem foglalkozok fríz bikával de hol ilyen drága hogy egy 1 hónapos vagy fiatalabb 110 ezer forintba kerüljön?
Van ismerősöm aki tart feketét az most 800ft/kg-ért veszi a 2-3 heteset amik kb 50-60 kg körüliek vagyis 40-50 ezer neki 1 db.
Írsz olyat hogy a szénája reálértéke 500 körül van ami nagyjából helytálló is de ahogy látom te azt beszámoltad költségnek teljesen a 2db-nak.
2 db megeszik 25 db lucerna szénát a felhízása alatt?Még ha azzal is almozna akkor se fogyhatna el... vagy akkor az én takarmány adagolásom rezsicsökkentett...
Szalmára írsz 90 ezer forintos költséget? Ez komoly?
Nem tudom felétek mennyi most egy bála de nálunk 6 ezer/bála vagyis 15 bálát tudnék venni 90 ezerből.2-nek bedobnék a 13-16 hónapos hízlalása alatt15 bálát, eltudnának bújni benne...
A többire hellyel-közzel azt mondom reális.
Hogy megéri e tartani Frízt jelen helyzetben ahogy a te mondanivalód is kilyukad rá:NEM.
A kolléga vagy lehetséges kolléga viszont húsbocit akar amibe lehetne is pontenciál de nem 2 darabbal sajna.Ha nem hobbi célból lenne hanem pénzügyilg átfontoltan akkor eladni a szénát és nyugodtan feküdni akkor is mikor nagyon meleg van esik az eső vagy épp mínusz 15 fok van mert a kis "szemetek" nincsenek tekintettel ezekre hanem minden nap kérik az adagjukat.
Válasz istenes98 #12291. hozzászólásáraSzerintem jobban jársz ha eladod a lucernát, több hasznod lesz illetve nem idegeskedsz a marhák miatt mert bármi megeshet ha már 1db van akkor is.
Válasz Nagy Péter 40 #12295. hozzászólásárakedves gazdatárs kicsaltad a könnyet a szememből olyan igazat írtál hogy aki nem ért hozzá azt hiszi aki jószágozik az gazdag ember van mindene, de ezek a számok egyre csak nőnek és ezért hagy fel fel szinte mindenki az állattal ezt kéne ha a NAGYHÁZBA tudomásul vennék hogy ilyen árakkal szenvednek a gazdák, a hentesnél meg egekbe az ár
Válasz istenes98 #12291. hozzászólásáraSzerintem ha ebben gondolkozol és 98-as születésű vagy akkor inkább add el a szénát és inkább számold a felhőket azzal jársz a legjobban.
Két frizbi borjú kb. 220 000 ft
A szénád reálértéke 500.000ft
Abrak is kell bő egy évig: 300.000ft
Szalma is kell: 90.000ft
Tejpor: 60.000ft
Oltás,járlat stb. 20.000ft
Kereskedő levesz 8%-ot
Mivel ,,csak’’ két bikád lesz (jó esetben) örülj ha elviszi. Sajnos èpp lejjebb megy az ára amikor elakarod adni de ha nem adod oda annyiért akkor 2 hónapot is várnod kell mire betudja tenni valamelyik kamionra.
Napi 2 etetés. MINDEN NAP!
Trágya mozgatása.
Remélhetőleg mindkettőt épségben feltudod nevelni…
Kapsz a két 500 kilós holstein-fríz bikáért 800.000 forintot.
Ami neked 1.190.000 forintba került. Plusz bő egy évi munkába mert azt nem számoltuk.
A kereskedő kapásbol 80 ezret keresett úgy hogy 1 órát vergődött velük.
Válasz istenes98 #12291. hozzászólásáraÉn 2 db-ba nem kezdenék bele hanem eladnám azt a 25 bálát.
Nem tudom merre laksz és mekkorák a bálák de ha jó minőségű rossz esetben is 18-20 ezret kapnál érte,jobb esetben meg 25 ezret.
Tehát olyan cirka 400-500 ezret simán kitudsz hozni míg 2 db húsbociból ez erősen kérdőjeles és abból kb jövő karácsony előtt lenne pénzed belőle.
Az 1 hónaposnak kellene tej is ami kicsit macerásá is teszi a kezdeti tartását.Plusz az ilyennek most olyan 1500-1600 ft kg-ja és nem is 50kg vagyis már lesz egy magas induló ktg.
Ráadásul 2 db-ra még piacot is nehéz találni hogy pont beférj egy majdnem teli kamionhoz.
Sziasztok!
Tanácsotokat szeretném kérni!
Van 25 db lucerna szénám és arra gondoltam veszek 2 db hús marhát? Ebből a mennyiségből feltudom őket nevelni 350-400 kg os súlyra? Vagy felejtsem is el ezt az ötletet?
Válasz mtz1221 #12286. hozzászólásárajah még egy, azért ha egy ilyen bikát összenézel egy nagussal, hát mit mondjak, még ahhoz képest se nincs hátulja, pedig az angusnak is ezt a hibáját róják fel leginkább. én csak azért, hogy az üszőket meg tudjam tartani feketének, biztos nem tartanék ilyen bikát. akkor inkább angus tisztavérbe.
ha az üszőket nézed, és ahhoz keresel bikát, akkor inkább már azt nézd, hogy a bika homozigóta szarvatlan legyen, inkább...
Válasz mtz1221 #12286. hozzászólásáranem tudom, nem simerem ezt a fajtát, élőbe se láttam még sose. de olyan nagy csodák nem lehetnek, valszeg ez a japán angus. kb ezt tudom elképzelni. olvastad már, azért tartok angust, mert kicsi a fogyasztása, könnyen ellik, jól szoptat, kezelhető. cserébe hús tömeg termelésére nem való, sztéknek a legjobb, de a mohamed nem sztéket akar enni, hanem húst. mindegy mi, csak fehérje legyen, és szó szerint kilóra fizet. amennyi fehérje van rajta, azt fizeti. ha neki akarod eladni, akkor a hús tömeget kéne növelni, erre valók a limuzin bikák, jó hibrid lesz a a borjú, ilyet már láttam. télen kis tehénnel áttelelni, tavasz közepén ott a borjú, tavaszi legelőn tehén nem rottyan le, ősz végén pedig csengjen a kassza. gondolj bele, az ausztrál meg új zélandi paraszttal versenyzünk, aki évente egyszer látja a teheneit, amikor leszedi a borjakat. ilyen ktgszinten kéne működnünk...
a papír dolgot meg nem a küllem fogja megoldani, hanem az inszeminátor.
Sziasztok! 200-250 kilós tiszta limousin és mt-lim. keverék borjakat vegyes ivarban hogy viszik mostanában (3 üsző 8 bika)? A török ajánl a bikáért 1400-1500 körül, de az mindig lutri hogy végül eliszi-e vagy megy a mellébeszélés hetekig és lejár a papír. Aki tényleg adott el mostanában, mennyit kapott érte?
sziasztok!
Segítség kéne, úgy jártam,hogy lemaradtam a tenyészbika támogatás beadásáról amit idén januárban vettem,azt mondta a falugazdász,hogy bukta, nem lehet beadni már később sem. ez igaz?
Válasz Tata36 #12274. hozzászólásáraKét hete 920 ft-ért adtak el felénk kompisan.Azóta nem valószínű hogy lejjebb ment volna az ára mivel most indul az " őszi szezonja".
Békés megye.
Válasz mtz1221 #12268. hozzászólásáraLátod ezt én sem tudom, ezért kérdeztem rá.
Ez nem lesz learatva mert kivégezte az aszály így lábon nekünk adnák, hogy ha kell kaszáljuk le a marháknak. Én azt hallottam jól ki kell száradnia úgy nem mérgező csak biztosra utána akarok járni, mert az állatok egészsége azért mindenképp fontos.
Volt már nekünk is takarmány cirok vetve, de meg sem próbáltuk állatnak adni a szárát. Eddig a kukoricaszár volt a leghitványabb takarmány amit etettünk most eljött az az idő, hogy szalmát esznek.
Válasz rigás #12267. hozzászólásáraItt régebben akinek kombájnoztam a cirkot, jött utánam kaszával és rögtön vágta. Hogy most az ért e valamit, vagy csak városi legenda hogy kombájnozás után kezdi el a ciánt (vagy mi fenét) termelni, azt nem tudom.
Sziasztok!
Nem feltétlen ideillő kérdésem van, csak úgy gondolom itt van a legtöbb hozzáértő.
Szóval, takarmány cirok etethető marhával mert kapnánk egy nagyobb darabot lábon de azt hallottam zölden mérgező (cián tartalom) kiszárítva viszont nem mi az igazság, valaki etetett már cirok szárat?
Jó volna tudni mert nincs normális takarmányunk, de azért az állományt sem kéne kinyírni.
Válasz atisgyulai #12261. hozzászólásáraBocs hogy nem reagáltam, de lemaradtam a válaszról, köszi! Azóta gyógyul a bimbója magától és érik a gondolat, hogy az eredményét már nem fogom látni, mert a kis társaival együtt költöznek máshova/vágóhídra.
12713 hozzászólás
Válasz mtz1221 #12312. hozzászólásáraAz egészből az a lényeg hogy hány éves is vagyok?
Minden lényeges adat ott van csak kikell számolni ha ennyire fontos a korom
Válasz Nagy Péter 40 #12311. hozzászólásáraAkkor hány éves is vagy, mert még egy X hiányzik az egyenletből.
Válasz Pisti09 #12308. hozzászólásáraKb a duplája jelenleg.
Persze függ hogy milyen minőségű lucerna szénád van meg gyep mert ha jó minőségű lucernád van kevesebb abrak is elég plusz ami majd most számít hogy ezt a toxinos kukoricát kapják majd ami idén termett mert ez beltartalmilag is gyengébb a tavalyitól vagy maradt ki a tavalyiból.
Plusz nem megyek bele komolyabban de pl a januárban vett húsboci amit most adnál el az az első félévben még viszonylag olcsó szénát evett,míg júniustól már jöttek a horror árak így a széna költség is jóformán duplázodott hónapra levetítve és akkor összeségében a mostani magasabb felvásárlási árral nagyobb hasznot is hoz.Feleségem szokott ilyen havi költségeloszlást csinálni az aktuális árak alapján de mivel nem szorít a nadrágszíj nem igazán figyelgetem.
Nem ismerem azt a "könnyes szemes" érzést mert kiskoromtól kezdve egészen 23 éves koromig mindig csak szenvedni kellett az állatokkal.90 -es évek elején birka volt 70-80 db aminek a helyét vasvillázni kellett negyedévente legalább... Nyírni nekünk kellett ollóval...
Mellette anyakocák egyre nagyobb számban aminek a helyét naponta lapátoln,villázni , vödrözni neki a kaját vizet... 98-ra ezek leépültek és szmarha meg felduzzadt ami mivel lové másra kellett így jobb híján kötött tartásban amit újfent csak vödrözni napi kétszer plusz trágyázni ugyancsak napi kétszer...Közbe mikor lett egy kis plusz pénz lett már karám is de azzal csak az állomány szaporodott mert ugye ha megy egy üzlet akkor tartsunk minél többet... 2007 körül vettem meg a házamra szánt pénzből egy telepet és onnastól megoldódtak a fizikai munka része és az elmúlt 15 év már hawaii .
Úgyhogy nekem nem a szívem csücskei még most se az állatok de mivel nekik köszönhetően sikerült kitörni anno egy nem túl reményteljes jövőképből így összeségében nagy panaszom nem lehet.
Válasz mtz1221 #12309. hozzászólásáraIgen
Holstein-t hívjátok friznek ???
Válasz Nagy Péter 40 #12307. hozzászólásáraÉn az idei évre gondoltam,hogy van e rajta durván 40-50 ezer forint/db .Nyilván senki se látja előre a következő évet.Tudod ez egy olyan dolog,hogy egy pár napja elgondolkodtam rajta érdemes e a birkákkal foglalkozni vagy el kéne engedni.A gondolattól is könnyes lett a szemem,ezt az érzést neked tudnod kell hisz biztos van jószág.Persze ha mínuszos akkor el kell adni,de ha még van rajta egy kicsi akkor csinálom.Lehet eljön az az idő,mikor nem lesz mit enni a népnek akkor nekünk állattartóknak még lesz.Addig hajtom őket.Csak annyi érdekelne hogy az idén lett e 40-50 ezer rajta /db
Köszi a választ :)
Válasz Pisti09 #12306. hozzászólásáraJövőre akarod elkezdeni választott borjúkkal indítva amit eladni majd 2024-ben fogsz és erre kellene választ adni most 2022 októberében hogy majd neked 2024 közepe vége felé mikor eladod komolyabb nyereséget tudsz e realizálni?
Azt gondoltam ennél sokkal nehezebbet fogsz majd kérdezni... :)
Fél évre előre nem lehet látni mi lesz nemhogy szűk 2 évre.
Annyit tudok mondani hogy a húsbocinak mindig is biztosabb piaca lesz mint a fríznek vagyis én ha elkezdeném biztos húsbikákkal kezdeném.Nyílván jóval drágább lesz az induló költséged de súlygyarapodásban és majd felvásárlási árban is tud kompenzálni.
Ilyen abrak és széna árak mellett sztem nem mindegy mennyit is gyarapszik a bikuci.
Mindegy hogy saját vagy vásárolt mert a sajátodat is piaci áron kellene számolni vagy csak magadat csapod be.
Frízről nem tudok mit mondani mert nem tartok már vagy 10 éve de ismerős mostanság csak annyit mond hogy 4,5-5 kg abrakot ad nekik naponta ami jelenlegi áron számolva napi költségnek kb 700 forint és akkor még csak abrakot adott nekik és a felvásárlási ár meg 920-930 körül mozog... súlygyarapodása meg....
Őszintén megmondva én a helyedben eladnám a szénát abrakot amíg van rá kereslet ilyen horror áron.De ez magánvélemény.
Köszönöm az infót.Én választott borjú rá hízlalásában gondolkodom,de csak a jövő évben.Az abrak és a szálas takarmány is saját.Évi 10-20 db-ra gondolok mert van mellette 200 birka csak a legelő véges és ott nem tudok fejleszteni,aztán csak jobb lenne több lábon állni.Így ebben a formában mennyi haszon lehet rajta ,érdemes belevágni?
Válasz Pisti09 #12302. hozzászólásáraHúsbocsi 1320-1340 ft most.Magyartarkánál hallani 1100-1150 körüli árakat.
Fríz meg most 930 körül mocorog.
Ilyen fantasztikusan teljesítő forintunknál lassan már heti árak kellenének hogy legyenek ha a felvásárlók nem tennék zsebre vagy jó esetben nem felezgetnék...
A török tény hogy drágábban veszi de ahogy a kolléga is írja ott vannak "feladatok" és sajna a törökre időnként jellemző hogy mégse viszi el de attól neked kikell fizetned a plusz "feladatok" árát..
Válasz Pisti09 #12302. hozzászólásáraA török szedi a húshasznú bikákat, 1450-1500at ad érte. De ez vérvétellel, oltással, hatósági karanténnal, export előkészítéssel. Mindenki más kb 1300at ad érte, az üszőkért kevesebbet.
Válasz istenes98 #12291. hozzászólásáraHa tényleg kezdő vagy akkor előre kell tekinteni,a javaslatom,kezdj üsző nevelésbe inkább és későbbiekben eldől merre orientálódsz.Nem biztos hogy a végtermék előállítás a legkifizetődőbb.
Sziasztok.Milyen árba megy most a húsmarha? Húshasznú és a fekete tarka ára is érdekelne.
Válasz Zsolty 79 #12297. hozzászólásáraNyílván azt gondolja az átlag ember hogy a "rohadék paraszt" most mekkorát szakít azzal hogy felmentek a húsárak... Csak épp azt nem nézik hogy nem a "mocsok parasztnál" landol a zsozsó hanem a többiek(felvásárló,vágóhíd) mind lecsippentik a hasznukat....
Maradva a fríz bikánál most 920 ft körül van kg-ja azt a hentes 3 ezerért adja.még a "magánvágók" is 2700-ft ért árulják...Értem hogy átlagba 52-54%kal vágódik és nyílván vannak költségek bőven de akkor is durva hogy 3 szorosát kéri el mint az aki meghízlalta.
De ugyanez van pl a búzánál is hogy most 130-140 ft kg-ja de mire a boltba jut 800-ft-os kenyér lesz belőle..
Fríz bikát nem is éri meg jelenleg tartani mert a takarmány árak sokkal gyorsabban növekednek mint ahogy a felvásárlási ár növekedik.Persze lehet mondani hogy a saját szénát nem számolja 20 ezerért de azzal csak magát csapja be...
Viszonylag gyorsan lefog még jobban épülni a jószágállomány mert ilyen áraknál egyszerűbb és gazdaságosabb eladni a takarmányt minthogy több mint egy évig szenvedjen vele az ember hogy hátha addigra olyan ára lesz ami megéri a fáradozást.
Az más kérdés ha sokan eladják a jószágot kinek majd fog kelleni a takarmány egy idő után?
Én is eladtam az idei lucerna kaszálások jó részét azt is amit pénzért vettem mert olyan árat kínált érte egy helyi tehenészet hogy bolondság lett volna meghagyni.Most meg azt mondja a telepvezető hogyha lejár a támogatási időszak és addigra nem ugrik a tej ár akkor náluk is nagytakarítás lesz...
Mi még tartjuk magunkat a húsbocikkal amíg még van a tavalyi "olcsó" lucernából meg gyepből de májusban megkell majd fontolni hogy piaci árú szénával folytassuk e vagy kitakarítani mindet.
Nem sok jót ígér a jövő az állattenyésztésnek...
Válasz Zsolty 79 #12297. hozzászólásáraKi kell váltani a kistermelőit(52/2010. ( IV. 30.) FVM rendelet) és a vágóhídon levágatott jószágot kell közvetlenül értékesíteni a fogyasztóknak,hogy ne a hentesnél vásároljanak húst!
Válasz glajos1990 #12296. hozzászólásáraNem foglalkozok fríz bikával de hol ilyen drága hogy egy 1 hónapos vagy fiatalabb 110 ezer forintba kerüljön?
Van ismerősöm aki tart feketét az most 800ft/kg-ért veszi a 2-3 heteset amik kb 50-60 kg körüliek vagyis 40-50 ezer neki 1 db.
Írsz olyat hogy a szénája reálértéke 500 körül van ami nagyjából helytálló is de ahogy látom te azt beszámoltad költségnek teljesen a 2db-nak.
2 db megeszik 25 db lucerna szénát a felhízása alatt?Még ha azzal is almozna akkor se fogyhatna el... vagy akkor az én takarmány adagolásom rezsicsökkentett...
Szalmára írsz 90 ezer forintos költséget? Ez komoly?
Nem tudom felétek mennyi most egy bála de nálunk 6 ezer/bála vagyis 15 bálát tudnék venni 90 ezerből.2-nek bedobnék a 13-16 hónapos hízlalása alatt15 bálát, eltudnának bújni benne...
A többire hellyel-közzel azt mondom reális.
Hogy megéri e tartani Frízt jelen helyzetben ahogy a te mondanivalód is kilyukad rá:NEM.
A kolléga vagy lehetséges kolléga viszont húsbocit akar amibe lehetne is pontenciál de nem 2 darabbal sajna.Ha nem hobbi célból lenne hanem pénzügyilg átfontoltan akkor eladni a szénát és nyugodtan feküdni akkor is mikor nagyon meleg van esik az eső vagy épp mínusz 15 fok van mert a kis "szemetek" nincsenek tekintettel ezekre hanem minden nap kérik az adagjukat.
Válasz istenes98 #12291. hozzászólásáraSzerintem jobban jársz ha eladod a lucernát, több hasznod lesz illetve nem idegeskedsz a marhák miatt mert bármi megeshet ha már 1db van akkor is.
Válasz Nagy Péter 40 #12295. hozzászólásárakedves gazdatárs kicsaltad a könnyet a szememből olyan igazat írtál hogy aki nem ért hozzá azt hiszi aki jószágozik az gazdag ember van mindene, de ezek a számok egyre csak nőnek és ezért hagy fel fel szinte mindenki az állattal ezt kéne ha a NAGYHÁZBA tudomásul vennék hogy ilyen árakkal szenvednek a gazdák, a hentesnél meg egekbe az ár
Válasz istenes98 #12291. hozzászólásáraSzerintem ha ebben gondolkozol és 98-as születésű vagy akkor inkább add el a szénát és inkább számold a felhőket azzal jársz a legjobban.
Két frizbi borjú kb. 220 000 ft
A szénád reálértéke 500.000ft
Abrak is kell bő egy évig: 300.000ft
Szalma is kell: 90.000ft
Tejpor: 60.000ft
Oltás,járlat stb. 20.000ft
Kereskedő levesz 8%-ot
Mivel ,,csak’’ két bikád lesz (jó esetben) örülj ha elviszi. Sajnos èpp lejjebb megy az ára amikor elakarod adni de ha nem adod oda annyiért akkor 2 hónapot is várnod kell mire betudja tenni valamelyik kamionra.
Napi 2 etetés. MINDEN NAP!
Trágya mozgatása.
Remélhetőleg mindkettőt épségben feltudod nevelni…
Kapsz a két 500 kilós holstein-fríz bikáért 800.000 forintot.
Ami neked 1.190.000 forintba került. Plusz bő egy évi munkába mert azt nem számoltuk.
A kereskedő kapásbol 80 ezret keresett úgy hogy 1 órát vergődött velük.
Válasz istenes98 #12291. hozzászólásáraÉn 2 db-ba nem kezdenék bele hanem eladnám azt a 25 bálát.
Nem tudom merre laksz és mekkorák a bálák de ha jó minőségű rossz esetben is 18-20 ezret kapnál érte,jobb esetben meg 25 ezret.
Tehát olyan cirka 400-500 ezret simán kitudsz hozni míg 2 db húsbociból ez erősen kérdőjeles és abból kb jövő karácsony előtt lenne pénzed belőle.
Az 1 hónaposnak kellene tej is ami kicsit macerásá is teszi a kezdeti tartását.Plusz az ilyennek most olyan 1500-1600 ft kg-ja és nem is 50kg vagyis már lesz egy magas induló ktg.
Ráadásul 2 db-ra még piacot is nehéz találni hogy pont beférj egy majdnem teli kamionhoz.
Viszont ha tartasz sok sikert hozzá. :)
Válasz istenes98 #12293. hozzászólásáraAhoz jobban abrak meg tej kell
Válasz Koczka József #12292. hozzászólásáraMaximum 1 hónaposra gondoltam!
Válasz istenes98 #12291. hozzászólásáraKét marhának elég de abrak is kell meg réti széna meg szalma. Mekkora borjúra gondoltál mert még lehet tej is kell?
Sziasztok!
Tanácsotokat szeretném kérni!
Van 25 db lucerna szénám és arra gondoltam veszek 2 db hús marhát? Ebből a mennyiségből feltudom őket nevelni 350-400 kg os súlyra? Vagy felejtsem is el ezt az ötletet?
Válasz mtz1221 #12289. hozzászólásáraVan itt amúgy kék belga is ismerős körben, csak félek hogy az üszőknek elmenne a jó képességük tőle.
Válasz envagyok2 #12288. hozzászólásáraOk kösz.
Válasz mtz1221 #12286. hozzászólásárajah még egy, azért ha egy ilyen bikát összenézel egy nagussal, hát mit mondjak, még ahhoz képest se nincs hátulja, pedig az angusnak is ezt a hibáját róják fel leginkább. én csak azért, hogy az üszőket meg tudjam tartani feketének, biztos nem tartanék ilyen bikát. akkor inkább angus tisztavérbe.
ha az üszőket nézed, és ahhoz keresel bikát, akkor inkább már azt nézd, hogy a bika homozigóta szarvatlan legyen, inkább...
Válasz mtz1221 #12286. hozzászólásáranem tudom, nem simerem ezt a fajtát, élőbe se láttam még sose. de olyan nagy csodák nem lehetnek, valszeg ez a japán angus. kb ezt tudom elképzelni. olvastad már, azért tartok angust, mert kicsi a fogyasztása, könnyen ellik, jól szoptat, kezelhető. cserébe hús tömeg termelésére nem való, sztéknek a legjobb, de a mohamed nem sztéket akar enni, hanem húst. mindegy mi, csak fehérje legyen, és szó szerint kilóra fizet. amennyi fehérje van rajta, azt fizeti. ha neki akarod eladni, akkor a hús tömeget kéne növelni, erre valók a limuzin bikák, jó hibrid lesz a a borjú, ilyet már láttam. télen kis tehénnel áttelelni, tavasz közepén ott a borjú, tavaszi legelőn tehén nem rottyan le, ősz végén pedig csengjen a kassza. gondolj bele, az ausztrál meg új zélandi paraszttal versenyzünk, aki évente egyszer látja a teheneit, amikor leszedi a borjakat. ilyen ktgszinten kéne működnünk...
a papír dolgot meg nem a küllem fogja megoldani, hanem az inszeminátor.
Értelek, de majd másképp kérdezem. Szóval angus bika helyett elmegy e a japán ha üszők születnének, és meg akarnám azokat is hagyni ???
Válasz Géza bácsi #12284. hozzászólásáraAzért hívd fel az egyesületet de elég egyértelmű a szövegezés.
Válasz Bán Zsolt #12278. hozzászólásáraakkor ez azt jelenti,hogy buktam....
Válasz Selvin #12282. hozzászólásáraIgen sajnos
Válasz Bán Zsolt #12281. hozzászólásáraKöszi! Levonás mennyi szokott lenni a súlyból? 8%?
Válasz Selvin #12280. hozzászólásáraTele kamionnál hallottam 1400 bika 1200 üszö árat 300kg-ig
Vérvétel nélkül
Sziasztok! 200-250 kilós tiszta limousin és mt-lim. keverék borjakat vegyes ivarban hogy viszik mostanában (3 üsző 8 bika)? A török ajánl a bikáért 1400-1500 körül, de az mindig lutri hogy végül eliszi-e vagy megy a mellébeszélés hetekig és lejár a papír. Aki tényleg adott el mostanában, mennyit kapott érte?
Húsmarha bértartási árakat tud valaki véletlenül? Szabad tartás - takarmányozás csak téli időszakban.
Válasz Géza bácsi #12277. hozzászólására
"...támogatás igénybevételére az a kérelmező jogosult, aki a tárgyévben legalább egy apaállatot tenyésztésbe vont ..."
sziasztok!
Segítség kéne, úgy jártam,hogy lemaradtam a tenyészbika támogatás beadásáról amit idén januárban vettem,azt mondta a falugazdász,hogy bukta, nem lehet beadni már később sem. ez igaz?
Köszi szépen!
Válasz Tata36 #12274. hozzászólásáraKét hete 920 ft-ért adtak el felénk kompisan.Azóta nem valószínű hogy lejjebb ment volna az ára mivel most indul az " őszi szezonja".
Békés megye.
Sziasztok.
Nagy feketére tud valaki árat mondani? Köszönöm
Válasz Selvin #12272. hozzászólásáraVedd elő a legutóbbi számlát és nézd meg. Azon rajta van mennyi a támogatás .
Eddig csak az áfát kellett kifizetni
Olvastátok, hogy kimerült az idei 148as keret? Ez mit jelent a marhák éves vérvételénél? Mennyibe kerül így?
Válasz Koczka József #12270. hozzászólásáraKöszönöm, utánanézek.
Válasz rigás #12267. hozzászólásáraEz csak a fajtától függ kérdezd meg a fajtatulajdonost.
Válasz mtz1221 #12268. hozzászólásáraLátod ezt én sem tudom, ezért kérdeztem rá.
Ez nem lesz learatva mert kivégezte az aszály így lábon nekünk adnák, hogy ha kell kaszáljuk le a marháknak. Én azt hallottam jól ki kell száradnia úgy nem mérgező csak biztosra utána akarok járni, mert az állatok egészsége azért mindenképp fontos.
Volt már nekünk is takarmány cirok vetve, de meg sem próbáltuk állatnak adni a szárát. Eddig a kukoricaszár volt a leghitványabb takarmány amit etettünk most eljött az az idő, hogy szalmát esznek.
Válasz rigás #12267. hozzászólásáraItt régebben akinek kombájnoztam a cirkot, jött utánam kaszával és rögtön vágta. Hogy most az ért e valamit, vagy csak városi legenda hogy kombájnozás után kezdi el a ciánt (vagy mi fenét) termelni, azt nem tudom.
Sziasztok!
Nem feltétlen ideillő kérdésem van, csak úgy gondolom itt van a legtöbb hozzáértő.
Szóval, takarmány cirok etethető marhával mert kapnánk egy nagyobb darabot lábon de azt hallottam zölden mérgező (cián tartalom) kiszárítva viszont nem mi az igazság, valaki etetett már cirok szárat?
Jó volna tudni mert nincs normális takarmányunk, de azért az állományt sem kéne kinyírni.
Válasz atisgyulai #12261. hozzászólásáraBocs hogy nem reagáltam, de lemaradtam a válaszról, köszi! Azóta gyógyul a bimbója magától és érik a gondolat, hogy az eredményét már nem fogom látni, mert a kis társaival együtt költöznek máshova/vágóhídra.
Sziasztok!Valaki adott elmostnanaban olyan 100-150kg os borjakat?Mit lehet értük kérni?limousinok
Kösz az infót!