Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR414.08 FtUSD396.98 FtCHF444.25 FtGBP499 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Csak akkor fog 100% egyenesen menni a vetőgép ha azon is van egy GPS antenna. Maga a kijelző már úgy lett kitalálva, hogy 2 antennát kezeljen. Azt hiszem aktív munkagép vezérlésnek hívják. Csak az a baj, hogy a +antennán kívül még talán egy feloldó kulcs is kell. Ezt egyébként már a jóval korábbi készülékek is tudják.
A permetező keretnek meg mindegy, hogy angolszász vagy metrikus mert még ha a sorok között 76,2 cm is van akkor is csak 4,5/9 méterre kell állítani a nyomvonaltérköz-t és kész. Egyedül a széles kerék lehet a probléma de az is csak akkor ha a csatlakozó sorba megy a permetező.
Válasz VMisi #2912. hozzászólásáraÖnmagában ettől semennyivel. A kezdeti fejlődési erély nagyobb, ami azért egy nagyobb biztonságot ad tavasszal, de ez később kiegyenlítődik.
Ugyanakkor extrém aszályos évben ez vissza is üthet, bár kevésbé látványosan, mint a kukoricánál, ugyanis a sor mellé "kényeztetett" növények kisebb, kevésbé mélyre nyúló gyökérzetet növesztenek, amivel korlátozottabb a vízhez jutás. Tavaly nálunk ez beigazolódott.
Ettől eltekintve - ha van rá módod - érdemes sor mellé rakni. (Én nem tudom.) A szotyi talán legkritikusabb időszaka az első két hónap, nem árt egy kis kezdeti tuning.
Valaki végzett már kísérletet, hogy mennyivel terem többet az a napra amelyiknél a sor mellé lett rakva a műkaki, mint amelyiknél szét lett szórva magágykészítés előtt ugyanaz a mennyiség?
Válasz A.I. #2910. hozzászólásáraIgazándiból nehéz ebben okosnak lenni, hogy mekkora keretet is vegyen az ember... Teljesen keveredik a metrikus és angolszász rendszer, 76,2 cm-es sortávú vetőgép után a 18, 24, 27, stb. keret sem fog stimmelni. És akkor az adapterekről még nem is beszéltünk. Az a 24 cm (vagy 19, ha 76,2-vel számolsz), ami a 20 méteres keretnél van, lehet, hogy még "hasznos" is: laza talajon keskeny kerékkel be tud kacsázni a gép, RTK-val is. Keretvezérlés és automata kormány legyen a talpán, ami ezeket az apró mozgásokat úgy lereagálja, hogy 0 cm átfedéssel tudsz dolgozni.
Válasz termelo #2906. hozzászólásáraKöszönöm, van ilyen terv, hogy kellene egy forgató másik gépbe, de inkább 300asban gondolkodtam, mert olyan van már, meg az állítólag már ügyesebb is, mint a 200as!
De köszönöm, kollégának is megemlíteni majd!
Válasz A.I. #2903. hozzászólásáraNekem hamarabb volt 20as permetezőm, mint robotkormanyom.
Monosem 76 centisem van így a vegyszerezot 19.76m-re kell beallitani
Ilyen egyszerű.
Válasz A.I. #2905. hozzászólásáraVan egy ATU 200-as fullra aktivált kormányforgatóm ISOBUS-os kábelköteggel bármelyik gépbe beszerelhető nem érdekel? Nagyon keveset használtam, itt porosodik 2-3 száz közt odaadnám.
Feltelepíted a másik gépbe a kijelzőt meg átpakolod ha kell......
3:
A 20al csak annyi a bajom, hogy nem osztható maradék nélkül a 0,75 méteres sortávval, így meg a csatlakozásnál vagy takar vagy csíkol, vagy sort tapos(engem ez nem érint, mert 18as!)
Azért Te már régebbi motoros vagy a témában, meg kicsit nagyobb a játszótered, mint amin én "játszom"!
Néha hetekig nem használom azt a gépet, amiben a sorvezeto van, majdnem hogy gondolkozom kell, hogy akkor hogy is van ez!
Köszönöm a segítséget, meg az iránymutatásokat is!
Válasz A.I. #2903. hozzászólására1:
Nem akartam sok mindent egyszerre rátok zúdítani de úgy kell elképzelni, hogy az eredeti nyomvonal mindig ott marad csak a beállított nyomvonal térközzel arrébb szintén megjelenik több párhuzamosan. Ha a permetező nyomvonalát veszed fel pl asztali gépen akkor azoknál a munkagépeknél amelyek keskenyebbek de maradék nélkül osztható a szélessége akkor annyi "párhuzamos" nyomvonal jelenik meg, hogy a tábla széléhez legközelebbit már nem kell eltolni.
2:
csipkebokor vessző
3:
Jó a 20 méteres permetező is csak ne legyen széles a traktor gumija a GPS a többit megoldja.
(Erről nem beszélnek de valójában minden vetőgép úszik a traktor után így szélesebb gumival lehet gond a 20 méteres permetezővel a csatlakozó soroknál)
4:
Mivel van GS2630-as ; GS 4240-es és GS 4640-es monitorom is így már nem kell mentegetnem a beállításokat így a 4240 és a 4640 esetében nem tudok válaszolni arra, hogy kell menteni. A 2630-asnál úgy emlékszem bedugtam a pendrájvot és földobta a mentési lehetőséget(talán export) Szerintem ugyanígy megy a többinél is.
Tipp:
ingyenes program magyar nyelven a myjohndeere
Ide fel tudod tölteni a táblákat, meg tudod szerkeszteni a nyomvonalakat stb.
Nem akarom húzni az agyad valójában az én "mentésem" innét kerül feltöltésre a kijelzőre. Én nem mentek hanem előre megírom a setup file-t.
Amikor megvettem az 1800 monitort nem segített senki és azóta sem. Mindent magamnak kellett kijárnom így tanultam meg használni a rendszert. Ha jót akarsz magadnak tudok tippet adni de neked kell kitalálnod mit szeretnél, a te gazdaságodban mi a jó és neked kell kitanulnod is.
Válasz termelo #2901. hozzászólásáraArra már mi is ügyeltünk így kicsiben is, hogy permetezőt 18ast vegyünk (én a 20as keretet kapásoknál öngólnak tartom), már csak gabonavetőt kéne igazítani, de az meg művelő út nélkül úgy is mindegy, hogy 4-vagy 8 méteres.
4240et használok, azt mondod, hogy a berendezéskezelőben az eszköznek mentsek? Vagy a táblánál mentsek nyomvonalakat az eszközökhöz?
(Bocs az értetlenkedésért!)
Válasz VMisi #2900. hozzászólásáraÓh, így már értem!
Nem, eszközt cserélsz a monitoron, amiket használsz(ok) eszközöket, azok paramétereit egyszer felveszem a gépbe, aztán csak néhány klikk és ahhoz igazítja a munkaszélességet, amelyik eszközt választod!
Egy szépséghiba, hogy az induló nyomvonalat oda kell tolni, hogy az eszközöd a mezsgye székéig dolgozzon!
Tehát mondjuk vetsz a mezsgye szélétől 2,25 méterre, ugye az a 4,5 fele, aztán mondjuk jössz a 18as permetezővel, akkor el kell tolni 6,75méterrel, a többit már 18akra rakja, mert a berendezés kezelőben a permetezőre váltottál! (Ez JD rendszer, nem tudom, a többit nem ismerem, és lehet, hogy máshogy is lehetne, én így csinálom autodidakta "képzés előnye"!)
Válasz A.I. #2899. hozzászólásáraAzt hiszem az USA ba úgy lett kitalálva, hogy egymás egész számú szorzatai a munkagép szélességek. pl. 9 méteres vetőgép akár gabona akár szemenkénti kontra 27 méteres permetezőnél nem kell tologatni legalább is a GS4640-en biztosan nem.
Kb. 10 éve voltam egy mintagazdaságba ott ugyanez volt csak 7 méterrel (talán Trimble). Teljesen másmilyen volt a technológia mint itt. Úgy hívták nem lazítok-nem taposok. Csak rövid-tárcsával dolgoztak, mindig ugyanazon a nyomvonalakon mentek de még a kombájn is ikerkerekes volt és csak a föld végén ürített.
Tipp:
Mentsd el az aktuális munkagéphez az eltoltakat (ad neki a szélesség nevét), legközelebb nem kell tologatni táblánként csak visszatöltöd és kész.
A táblavégi fordulós kérdést a kollégának kezdjem el ecsetelni vagy felesleges mert az előzőt sem értette?
Válasz A.I. #2898. hozzászólására Ha vetésnél és a permetezésnél is 4,5 méterre van állítva a sorvezető akkor a permetezésnél be kell állítani, hogy csak minden hatodikra vigyen.
Válasz termelo #2897. hozzászólásáraJó ezt olvasni, hogy más is tolja a nyomvonalat JD monitoron, már azt hittem én csinálok valamit szarul, hogy munkaeszköz cserélve a nyomvonal ott marad, így el kell tolni, de ha más is így csinálja, akkor már nem is keresem a megoldást, ezek szerint ez így megy!
Válasz VMisi #2896. hozzászólásáraNe haragudj, de ezt nem értem, hogy hogyan érted, hogy minden hatra vigyen?
Azt érted alatt, hogy a tábla végén automatikusan átforduljon a hatodik rá?
Szerintem a 4640 JD monitor tud automatikus táblavegi fordulót (az miénk nem ez a típus, nem is tudja ezt)!
Viszont RTKval vetek, igaz nekem 4x4,5 a bűvös szám és 18 a permetező, minden klappol "centire"!
Válasz VMisi #2893. hozzászólásáraJó akkor nevezzük A-B egyenesnek ha úgy nektek jobb.
Van egy pl. téglalap alapú terület, minden oldalhoz tartozik 1 db 27 méteres AB egyenes.
Mindegyik 13.5 méterre van a határvonaltól.
Bármilyen 27 métertől kisebb munkagép-szélességet beírsz annak a nyomvonal közepe kisebb lesz mint 13,5 méter ez a lényeg. A kettő nyomvonalközép közötti különbséget kell nyomvonal eltolással eltolni a tábla határ felé. Amikor átállítod a munkagép szélességet akkor beírod a nyomvonal eltolás szélességét is. Maga az eltolás a főmenüben lesz így arra csak egyszer rákattintasz és kész! (nem kell újból bármelyik menübe belépni legalább is a John Deere-oknál nem ; ja és a kijelző megjegyzi az eltolást)
Válasz trikolor5 #2892. hozzászólásáraEgyszer régen az egyik ismerős ágyekével körbe-körbe szántott az elejétől a végéig (a végeken kiemelve persze), azt mondta, hogy így nincs megtaposva a forgó meg nincs holtidő!
Öröm volt aztán elmunkálni ezt a szántást!
Én körbe körbe megyek, ha a forgó kész akkoris körbe folytatom mert nem jó a nyomjező munkahengere Ez igaz olyan földön nem jó ahol sokat kell menni üresen a forgóban.
Amúgy van aki elvet a beígért esők előtt?
Válasz kis Zombi #2889. hozzászólásáraValóban célszerű úgy sorközművelni ahogy vetsz de nem kötelező. Vetésnél én pl nem magam mellé forgok hanem 6 sort kihagyok 6 ot vetek 6ot kihagyok 6 ot vetek még oda nem érek a tábla szélére utána meg megyek vissza elvetni a kimaradt részeket. Gabonánál régen még hagytam ki művelőnyomot akkor előre elvetettem ezeket a művelőutas részeket utána pedig a kimaradtakat. RTK val úgy mész ahogy akarsz de nem árt ha előre meg vannak oldalanként az irányvonalak. Egyet ki kell jelölni közülük amivel a tábla közepén is mész és akkor ezeket fel tudod használni kultivátorozáshoz is. Sorközművelésnél sem mindig fordulok magam mellé. Attól függ, hogy az ápolókerék fent van e vagy sem. Az a lényeg, hogy mindig minden művelethez ugyanazok a nyomvonalak legyenek használva. Nálam ez 27 méter mert annyi a permetező szélessége. Érdekesség, hogy először pl. kukoricánál 4,5 méteres nyomvonalat gondoltam fixnek de nem ment el vele a permetező. Azt tudom, hogy szélesebb nyomtávból lehet keskenyebbet de azt hiszem keskenyből nem lehet széleset. (Nem értem miért)
Válasz A.I. #2888. hozzászólásáraVezeskor egyik sarkáról meg indulsz körbe körbe karikába, le szeged. Utána vetés oda vissza magad mellé fordulva.
Sorközműveléskor ugyanabból a sarkából kell indulni a táblának, és úgy kell haladni mint ahogy a vetőgéppel, míg a szegést meg nem csinálod. Nagyobb táblát utólag szegem körbe a sorközművelővel, hogy ne kelljen lovagolni a forgón, de mindig ugyanúgy kell forogni, mint a vetőgéppel.
Válasz .Feco. #2866. hozzászólásáraAz első kakaós csigás változott miért nem jó ? Azonkívül hogy három gép alja kevés, én pl. 36 soron szeretek forgolódni. Vagy csak RTK-val kínszenvedés így vetni ?
Sorközművelni szigorúan csak vetési irányba szabad az ilyen táblákat.
Válasz .Feco. #2875. hozzászólásáraMi mindig az első változatot használjuk de valójában csak az első kör 4 sarkában lesz sakktábla szerű, a második körtől már ugyanannyi rávetés lesz mint a 3. változatban. Az elpazarolt mag 4.5 méter * 4.5 méter * 4 sarok = 81 négyzetméter fele mert a másik felét amúgy is be kell vetni. Ez még drága műtrágyával is max 3-400 Ft.-nak felel meg táblánként. Mondjuk egy átlagos 8 hektáros táblánál ez 50 Ft./ha, ez sok?
Válasz Bigyófelügyelő #2873. hozzászólásáraPersze, ez világos, csak akkor sorokat kell váltani, ha legalább annyit nem vetsz a szélén tele gépalját hogy a fél permetező keretét, meg a gép alját elüsse. Én erre gondoltam volna, csak lehet nem jól fogalmaztam, bocsánat!
Válasz .Feco. #2876. hozzászólásáraén úgy értelmeztem a 3.variációd,hogy te 3xkörbemésza táblán,majd a ferde oldalt kiveted,és leforgod vetésirányba.
ezt robotkormánnyal tudom elképzelni.:a végeredmény:egy csücsökből (rávetésből)lesz kettő
de nyilván annyira azért ne nézzük 1mást hülyének.szerintem akkor nemértem!
mongyuk elég furcsa kérdés volt ez!(mármint azmiatt aki kérdezte)nembántásképp!
Válasz szeszko #2877. hozzászólására90%-ban a szomszédban út vagy másik föld van, abból sosincs gond, ha vetéskor előregyalogolok majd visszatolom, ebből nem szokott sértődés lenni. Ha valami thatolhatatlan dolog, pl árok vagy kerítés van akkor nyílván nem, olyankor az első gépalj a hosszantihoz tartozik, és akkor azon forgunk, de mint mondtam nem nagyon van ilyen földünk.
Válasz .Feco. #2875. hozzászólásáraA 3. variációban csak úgy lehet a keresztsorokat széltől-szélig vetni, hogyha rámész a szomszéd földjére. Ez nem mindig lehetséges!
Válasz VMisi #2871. hozzászólásáraAz első változatnál a sarkoknál a hosszanti és a keresztsorok sakktáblaszerűen váltják egymást.
Amit én javaslok ott a keresztsorok széltől szélig tartnak, a hosszanti sorok meg nem mennek ki a földútig vagy táblaszélig.
Válasz VMisi #2871. hozzászólásáraA Fecóé akkor jó ha ki tudsz járni megforogni vetőgéppel kombájnal, de ha fasor van pl mindklét oldalt a mezsgyén akkor menj körbe4x mindenütt ahogy a többiek is mondják.
Válasz A.I. #2868. hozzászólásáraHa nem egyenes a földed mindig lesz rávetettet... Egyébként nagyjából nézzük hol kell elzárni aztán szakaszoltan zárjuk, ha kimarad vagy duplán kapja néhol akkor így járt.. Néhány négyzetméteren nem szoktunk bohóckodni...
Válasz .Feco. #2866. hozzászólásáramert igy aztán majd megtudja huzni.....
szemre kihuzza a hegyét,hogy párhuzamos legyen az egyenes oldallal....
6sorossal négyszer körbe,aztán elkezdeni az egyenest,oszt viszlát.
Persze nem arra gondoltam, hogy letett vetőgéppel kanyarodok, hanem amit írtatok, a műveleti sorrendre.
Feco, nem értem, hogy mi a különbség a körbe-körbe négyszer és utána szeletelés és a Te módszered között, hogy egyik forgó 4x, másik forgó 4x, hegyes rész 4x majd szeletelés.
Válasz VMisi #2855. hozzászólásáraMisi,vesd körbe utána az egyik széléről haladj!
Én a gabonát is így szoktam!
Legalább annyit,(én négyet szoktam) hogy a permetezősnek ne kelljen mindig a szélét lesni nehogy át tévedjen a szomszédéra!
Válasz Bigyófelügyelő #2865. hozzászólásáraHogyan permetezed a rávetettet?
Jó persze értem, hogy hogyan, de akkor lehet tipornod kell a sorokat, vagy nem éri a szelet vagy átlóg?
Ez a vetés dolog egyébként ahány ház esete!
Válasz .Feco. #2857. hozzászólásáraKörbevetést errefelé senki neem csinálja.. Egyik vége először, ez lesz a "szegés", ez jelenthet 3*6 vagy 4*6 sort, aztán első hosszanti sorok vetése, utána szintén " szegés " 3*6 vagy 4*6 sorral.. Ezt követően addig vetjük a hosszanti sorokat egymás mellé amíg el nem fogynak...Ha nem jön ki egész sorra, a tábla a szélét ráhúzom komplett 6 sorral, nem zárok el sorokat, műtrágyát... A szélén belefér...
3464 hozzászólás
Válasz später77 #2911. hozzászólásáraEzek a dolgok azért nem működnek mert csórók vagyunk nem azért mert a rendszer nem tudja!
Csak akkor fog 100% egyenesen menni a vetőgép ha azon is van egy GPS antenna. Maga a kijelző már úgy lett kitalálva, hogy 2 antennát kezeljen. Azt hiszem aktív munkagép vezérlésnek hívják. Csak az a baj, hogy a +antennán kívül még talán egy feloldó kulcs is kell. Ezt egyébként már a jóval korábbi készülékek is tudják.
A permetező keretnek meg mindegy, hogy angolszász vagy metrikus mert még ha a sorok között 76,2 cm is van akkor is csak 4,5/9 méterre kell állítani a nyomvonaltérköz-t és kész. Egyedül a széles kerék lehet a probléma de az is csak akkor ha a csatlakozó sorba megy a permetező.
Válasz VMisi #2912. hozzászólásáraÖnmagában ettől semennyivel. A kezdeti fejlődési erély nagyobb, ami azért egy nagyobb biztonságot ad tavasszal, de ez később kiegyenlítődik.
Ugyanakkor extrém aszályos évben ez vissza is üthet, bár kevésbé látványosan, mint a kukoricánál, ugyanis a sor mellé "kényeztetett" növények kisebb, kevésbé mélyre nyúló gyökérzetet növesztenek, amivel korlátozottabb a vízhez jutás. Tavaly nálunk ez beigazolódott.
Ettől eltekintve - ha van rá módod - érdemes sor mellé rakni. (Én nem tudom.) A szotyi talán legkritikusabb időszaka az első két hónap, nem árt egy kis kezdeti tuning.
Valaki végzett már kísérletet, hogy mennyivel terem többet az a napra amelyiknél a sor mellé lett rakva a műkaki, mint amelyiknél szét lett szórva magágykészítés előtt ugyanaz a mennyiség?
Válasz A.I. #2910. hozzászólásáraIgazándiból nehéz ebben okosnak lenni, hogy mekkora keretet is vegyen az ember... Teljesen keveredik a metrikus és angolszász rendszer, 76,2 cm-es sortávú vetőgép után a 18, 24, 27, stb. keret sem fog stimmelni. És akkor az adapterekről még nem is beszéltünk. Az a 24 cm (vagy 19, ha 76,2-vel számolsz), ami a 20 méteres keretnél van, lehet, hogy még "hasznos" is: laza talajon keskeny kerékkel be tud kacsázni a gép, RTK-val is. Keretvezérlés és automata kormány legyen a talpán, ami ezeket az apró mozgásokat úgy lereagálja, hogy 0 cm átfedéssel tudsz dolgozni.
Válasz zsoltrs #2908. hozzászólásáraPersze, ezt már beszéltük, csak az nem 20, hanem csak 19,76!
Nah lassan mint az eszterga gép....
Válasz termelo #2906. hozzászólásáraKöszönöm, van ilyen terv, hogy kellene egy forgató másik gépbe, de inkább 300asban gondolkodtam, mert olyan van már, meg az állítólag már ügyesebb is, mint a 200as!
De köszönöm, kollégának is megemlíteni majd!
Válasz A.I. #2903. hozzászólásáraNekem hamarabb volt 20as permetezőm, mint robotkormanyom.
Monosem 76 centisem van így a vegyszerezot 19.76m-re kell beallitani
Ilyen egyszerű.
Válasz termelo #2891. hozzászólásáraNincs RTK-m, csak sorvezetom (így is én vagyok a high tech paraszt a környéken)
Válasz A.I. #2905. hozzászólásáraVan egy ATU 200-as fullra aktivált kormányforgatóm ISOBUS-os kábelköteggel bármelyik gépbe beszerelhető nem érdekel? Nagyon keveset használtam, itt porosodik 2-3 száz közt odaadnám.
Feltelepíted a másik gépbe a kijelzőt meg átpakolod ha kell......
Válasz termelo #2904. hozzászólására2:
3:
A 20al csak annyi a bajom, hogy nem osztható maradék nélkül a 0,75 méteres sortávval, így meg a csatlakozásnál vagy takar vagy csíkol, vagy sort tapos(engem ez nem érint, mert 18as!)
Azért Te már régebbi motoros vagy a témában, meg kicsit nagyobb a játszótered, mint amin én "játszom"!
Néha hetekig nem használom azt a gépet, amiben a sorvezeto van, majdnem hogy gondolkozom kell, hogy akkor hogy is van ez!
Köszönöm a segítséget, meg az iránymutatásokat is!
Válasz A.I. #2903. hozzászólására1:
Nem akartam sok mindent egyszerre rátok zúdítani de úgy kell elképzelni, hogy az eredeti nyomvonal mindig ott marad csak a beállított nyomvonal térközzel arrébb szintén megjelenik több párhuzamosan. Ha a permetező nyomvonalát veszed fel pl asztali gépen akkor azoknál a munkagépeknél amelyek keskenyebbek de maradék nélkül osztható a szélessége akkor annyi "párhuzamos" nyomvonal jelenik meg, hogy a tábla széléhez legközelebbit már nem kell eltolni.
2:
csipkebokor vessző
3:
Jó a 20 méteres permetező is csak ne legyen széles a traktor gumija a GPS a többit megoldja.
(Erről nem beszélnek de valójában minden vetőgép úszik a traktor után így szélesebb gumival lehet gond a 20 méteres permetezővel a csatlakozó soroknál)
4:
Mivel van GS2630-as ; GS 4240-es és GS 4640-es monitorom is így már nem kell mentegetnem a beállításokat így a 4240 és a 4640 esetében nem tudok válaszolni arra, hogy kell menteni. A 2630-asnál úgy emlékszem bedugtam a pendrájvot és földobta a mentési lehetőséget(talán export) Szerintem ugyanígy megy a többinél is.
Tipp:
ingyenes program magyar nyelven a myjohndeere
Ide fel tudod tölteni a táblákat, meg tudod szerkeszteni a nyomvonalakat stb.
Nem akarom húzni az agyad valójában az én "mentésem" innét kerül feltöltésre a kijelzőre. Én nem mentek hanem előre megírom a setup file-t.
Amikor megvettem az 1800 monitort nem segített senki és azóta sem. Mindent magamnak kellett kijárnom így tanultam meg használni a rendszert. Ha jót akarsz magadnak tudok tippet adni de neked kell kitalálnod mit szeretnél, a te gazdaságodban mi a jó és neked kell kitanulnod is.
Válasz termelo #2901. hozzászólásáraArra már mi is ügyeltünk így kicsiben is, hogy permetezőt 18ast vegyünk (én a 20as keretet kapásoknál öngólnak tartom), már csak gabonavetőt kéne igazítani, de az meg művelő út nélkül úgy is mindegy, hogy 4-vagy 8 méteres.
4240et használok, azt mondod, hogy a berendezéskezelőben az eszköznek mentsek? Vagy a táblánál mentsek nyomvonalakat az eszközökhöz?
(Bocs az értetlenkedésért!)
Válasz VMisi #2900. hozzászólásáraÓh, így már értem!
Nem, eszközt cserélsz a monitoron, amiket használsz(ok) eszközöket, azok paramétereit egyszer felveszem a gépbe, aztán csak néhány klikk és ahhoz igazítja a munkaszélességet, amelyik eszközt választod!
Egy szépséghiba, hogy az induló nyomvonalat oda kell tolni, hogy az eszközöd a mezsgye székéig dolgozzon!
Tehát mondjuk vetsz a mezsgye szélétől 2,25 méterre, ugye az a 4,5 fele, aztán mondjuk jössz a 18as permetezővel, akkor el kell tolni 6,75méterrel, a többit már 18akra rakja, mert a berendezés kezelőben a permetezőre váltottál! (Ez JD rendszer, nem tudom, a többit nem ismerem, és lehet, hogy máshogy is lehetne, én így csinálom autodidakta "képzés előnye"!)
Válasz A.I. #2899. hozzászólásáraAzt hiszem az USA ba úgy lett kitalálva, hogy egymás egész számú szorzatai a munkagép szélességek. pl. 9 méteres vetőgép akár gabona akár szemenkénti kontra 27 méteres permetezőnél nem kell tologatni legalább is a GS4640-en biztosan nem.
Kb. 10 éve voltam egy mintagazdaságba ott ugyanez volt csak 7 méterrel (talán Trimble). Teljesen másmilyen volt a technológia mint itt. Úgy hívták nem lazítok-nem taposok. Csak rövid-tárcsával dolgoztak, mindig ugyanazon a nyomvonalakon mentek de még a kombájn is ikerkerekes volt és csak a föld végén ürített.
Tipp:
Mentsd el az aktuális munkagéphez az eltoltakat (ad neki a szélesség nevét), legközelebb nem kell tologatni táblánként csak visszatöltöd és kész.
A táblavégi fordulós kérdést a kollégának kezdjem el ecsetelni vagy felesleges mert az előzőt sem értette?
Válasz A.I. #2898. hozzászólására Ha vetésnél és a permetezésnél is 4,5 méterre van állítva a sorvezető akkor a permetezésnél be kell állítani, hogy csak minden hatodikra vigyen.
Válasz termelo #2897. hozzászólásáraJó ezt olvasni, hogy más is tolja a nyomvonalat JD monitoron, már azt hittem én csinálok valamit szarul, hogy munkaeszköz cserélve a nyomvonal ott marad, így el kell tolni, de ha más is így csinálja, akkor már nem is keresem a megoldást, ezek szerint ez így megy!
Válasz VMisi #2896. hozzászólásáraNe haragudj, de ezt nem értem, hogy hogyan érted, hogy minden hatra vigyen?
Azt érted alatt, hogy a tábla végén automatikusan átforduljon a hatodik rá?
Szerintem a 4640 JD monitor tud automatikus táblavegi fordulót (az miénk nem ez a típus, nem is tudja ezt)!
Viszont RTKval vetek, igaz nekem 4x4,5 a bűvös szám és 18 a permetező, minden klappol "centire"!
Válasz VMisi #2893. hozzászólásáraJó akkor nevezzük A-B egyenesnek ha úgy nektek jobb.
Van egy pl. téglalap alapú terület, minden oldalhoz tartozik 1 db 27 méteres AB egyenes.
Mindegyik 13.5 méterre van a határvonaltól.
Bármilyen 27 métertől kisebb munkagép-szélességet beírsz annak a nyomvonal közepe kisebb lesz mint 13,5 méter ez a lényeg. A kettő nyomvonalközép közötti különbséget kell nyomvonal eltolással eltolni a tábla határ felé. Amikor átállítod a munkagép szélességet akkor beírod a nyomvonal eltolás szélességét is. Maga az eltolás a főmenüben lesz így arra csak egyszer rákattintasz és kész! (nem kell újból bármelyik menübe belépni legalább is a John Deere-oknál nem ; ja és a kijelző megjegyzi az eltolást)
Válasz A.I. #2894. hozzászólásáraAddig megvan, de a 27-tel hogy vet? A 4,5-nél még beállítható, hogy minden 6-ra vigyen.
Válasz trikolor5 #2892. hozzászólásáraEgyszer régen az egyik ismerős ágyekével körbe-körbe szántott az elejétől a végéig (a végeken kiemelve persze), azt mondta, hogy így nincs megtaposva a forgó meg nincs holtidő!
Öröm volt aztán elmunkálni ezt a szántást!
Válasz VMisi #2893. hozzászólására6x4,5
Válasz termelo #2891. hozzászólásáraEzt a nyomvonalakat leírnád máshogy? A-B egyenesre gondolsz és a gépszélességre? 4,5-ből hogy lett 27?
Én körbe körbe megyek, ha a forgó kész akkoris körbe folytatom mert nem jó a nyomjező munkahengere Ez igaz olyan földön nem jó ahol sokat kell menni üresen a forgóban.
Amúgy van aki elvet a beígért esők előtt?
Válasz kis Zombi #2889. hozzászólásáraValóban célszerű úgy sorközművelni ahogy vetsz de nem kötelező. Vetésnél én pl nem magam mellé forgok hanem 6 sort kihagyok 6 ot vetek 6ot kihagyok 6 ot vetek még oda nem érek a tábla szélére utána meg megyek vissza elvetni a kimaradt részeket. Gabonánál régen még hagytam ki művelőnyomot akkor előre elvetettem ezeket a művelőutas részeket utána pedig a kimaradtakat. RTK val úgy mész ahogy akarsz de nem árt ha előre meg vannak oldalanként az irányvonalak. Egyet ki kell jelölni közülük amivel a tábla közepén is mész és akkor ezeket fel tudod használni kultivátorozáshoz is. Sorközművelésnél sem mindig fordulok magam mellé. Attól függ, hogy az ápolókerék fent van e vagy sem. Az a lényeg, hogy mindig minden művelethez ugyanazok a nyomvonalak legyenek használva. Nálam ez 27 méter mert annyi a permetező szélessége. Érdekesség, hogy először pl. kukoricánál 4,5 méteres nyomvonalat gondoltam fixnek de nem ment el vele a permetező. Azt tudom, hogy szélesebb nyomtávból lehet keskenyebbet de azt hiszem keskenyből nem lehet széleset. (Nem értem miért)
Válasz kis Zombi #2889. hozzászólásáraÉrtem, azt hittem ezt kimondottan csak az RTK vetésre értetted.
Válasz A.I. #2888. hozzászólásáraVezeskor egyik sarkáról meg indulsz körbe körbe karikába, le szeged. Utána vetés oda vissza magad mellé fordulva.
Sorközműveléskor ugyanabból a sarkából kell indulni a táblának, és úgy kell haladni mint ahogy a vetőgéppel, míg a szegést meg nem csinálod. Nagyobb táblát utólag szegem körbe a sorközművelővel, hogy ne kelljen lovagolni a forgón, de mindig ugyanúgy kell forogni, mint a vetőgéppel.
Válasz kis Zombi #2887. hozzászólásáraHogyan érted azt, hogy szigorúan csak vetés irányba szabad sorközművelni?
Válasz .Feco. #2866. hozzászólásáraAz első kakaós csigás változott miért nem jó ? Azonkívül hogy három gép alja kevés, én pl. 36 soron szeretek forgolódni. Vagy csak RTK-val kínszenvedés így vetni ?
Sorközművelni szigorúan csak vetési irányba szabad az ilyen táblákat.
Válasz .Feco. #2875. hozzászólásáraMi mindig az első változatot használjuk de valójában csak az első kör 4 sarkában lesz sakktábla szerű, a második körtől már ugyanannyi rávetés lesz mint a 3. változatban. Az elpazarolt mag 4.5 méter * 4.5 méter * 4 sarok = 81 négyzetméter fele mert a másik felét amúgy is be kell vetni. Ez még drága műtrágyával is max 3-400 Ft.-nak felel meg táblánként. Mondjuk egy átlagos 8 hektáros táblánál ez 50 Ft./ha, ez sok?
Válasz später77 #2864. hozzászólásáraÍgy tudod 1 gombnyomásra átváltani:
Főmenü->GS3->irányítórendszer->irányítórendszer beállításai és a nyomvonalcserét kell kiválasztani.
Visszaállítás ugyanez a menü csak egyenes nyomvonalat válassz
Válasz VMisi #2883. hozzászólásárapersze
Válasz .Feco. #2882. hozzászólásáraEzt a vetést tudja az automata kormány?
Válasz fexco #2880. hozzászólásáranem, a vetésirányt a rendes szélén kezdem és a ferde oldalon elvetett fogyasztásban fejezem be
Válasz Bigyófelügyelő #2873. hozzászólásáraPersze, ez világos, csak akkor sorokat kell váltani, ha legalább annyit nem vetsz a szélén tele gépalját hogy a fél permetező keretét, meg a gép alját elüsse. Én erre gondoltam volna, csak lehet nem jól fogalmaztam, bocsánat!
Válasz .Feco. #2876. hozzászólásáraén úgy értelmeztem a 3.variációd,hogy te 3xkörbemésza táblán,majd a ferde oldalt kiveted,és leforgod vetésirányba.
ezt robotkormánnyal tudom elképzelni.:a végeredmény:egy csücsökből (rávetésből)lesz kettő
de nyilván annyira azért ne nézzük 1mást hülyének.szerintem akkor nemértem!
mongyuk elég furcsa kérdés volt ez!(mármint azmiatt aki kérdezte)nembántásképp!
Válasz szeszko #2877. hozzászólására90%-ban a szomszédban út vagy másik föld van, abból sosincs gond, ha vetéskor előregyalogolok majd visszatolom, ebből nem szokott sértődés lenni. Ha valami thatolhatatlan dolog, pl árok vagy kerítés van akkor nyílván nem, olyankor az első gépalj a hosszantihoz tartozik, és akkor azon forgunk, de mint mondtam nem nagyon van ilyen földünk.
Válasz .Feco. #2875. hozzászólásáraÍgy már értem. Köszi!
Válasz .Feco. #2875. hozzászólásáraA 3. variációban csak úgy lehet a keresztsorokat széltől-szélig vetni, hogyha rámész a szomszéd földjére. Ez nem mindig lehetséges!
Válasz fexco #2872. hozzászólásáravalamit vagy te nem értek vagy én... elveti a végét, majd a ferde oldalt, aztán leforogja a vetésirányban...
Válasz VMisi #2871. hozzászólásáraAz első változatnál a sarkoknál a hosszanti és a keresztsorok sakktáblaszerűen váltják egymást.
Amit én javaslok ott a keresztsorok széltől szélig tartnak, a hosszanti sorok meg nem mennek ki a földútig vagy táblaszélig.
Válasz VMisi #2871. hozzászólásáraA Fecóé akkor jó ha ki tudsz járni megforogni vetőgéppel kombájnal, de ha fasor van pl mindklét oldalt a mezsgyén akkor menj körbe4x mindenütt ahogy a többiek is mondják.
Válasz A.I. #2868. hozzászólásáraHa nem egyenes a földed mindig lesz rávetettet... Egyébként nagyjából nézzük hol kell elzárni aztán szakaszoltan zárjuk, ha kimarad vagy duplán kapja néhol akkor így járt.. Néhány négyzetméteren nem szoktunk bohóckodni...
Válasz .Feco. #2866. hozzászólásáramert igy aztán majd megtudja huzni.....
szemre kihuzza a hegyét,hogy párhuzamos legyen az egyenes oldallal....
6sorossal négyszer körbe,aztán elkezdeni az egyenest,oszt viszlát.
Köszönöm mindenkinek!
Persze nem arra gondoltam, hogy letett vetőgéppel kanyarodok, hanem amit írtatok, a műveleti sorrendre.
Feco, nem értem, hogy mi a különbség a körbe-körbe négyszer és utána szeletelés és a Te módszered között, hogy egyik forgó 4x, másik forgó 4x, hegyes rész 4x majd szeletelés.
Válasz apuci #2869. hozzászólására
Válasz VMisi #2855. hozzászólásáraMisi,vesd körbe utána az egyik széléről haladj!
Én a gabonát is így szoktam!
Legalább annyit,(én négyet szoktam) hogy a permetezősnek ne kelljen mindig a szélét lesni nehogy át tévedjen a szomszédéra!
Válasz Bigyófelügyelő #2865. hozzászólásáraHogyan permetezed a rávetettet?
Jó persze értem, hogy hogyan, de akkor lehet tipornod kell a sorokat, vagy nem éri a szelet vagy átlóg?
Ez a vetés dolog egyébként ahány ház esete!
Válasz .Feco. #2866. hozzászólásáraDettó!
Válasz Bigyófelügyelő #2865. hozzászólásáraígy hátha jobban érthető...
én a harmadikat csinálom.
az első nagyon rossz, a másodikban könnyű eltévedni a sarkokon és darabolsz sokat a sorközműveléssel.
Válasz .Feco. #2857. hozzászólásáraKörbevetést errefelé senki neem csinálja.. Egyik vége először, ez lesz a "szegés", ez jelenthet 3*6 vagy 4*6 sort, aztán első hosszanti sorok vetése, utána szintén " szegés " 3*6 vagy 4*6 sorral.. Ezt követően addig vetjük a hosszanti sorokat egymás mellé amíg el nem fogynak...Ha nem jön ki egész sorra, a tábla a szélét ráhúzom komplett 6 sorral, nem zárok el sorokat, műtrágyát... A szélén belefér...