Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak637 FtBenzin árak617 FtEUR413.74 FtUSD403.71 FtCHF441.89 FtGBP499.25 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Sk Laci #1963. hozzászólásáraNekem is 10. napra bújt ki. Azaz:ma.
Itt a mag mélységében (4-5cm) még épp van nedvesség.
A négy napja vetett kukoricának kb. fél centis csírája van.
A szomszéd egy héttel korábban vetett kukoricájából is kikapartam egy szemet, azon 3-4 centis a csíra.
Válasz GREVEN #1962. hozzászólásáraNálam csak 10. napra kezdett bújkálni, de mifelénk túlságosan is nagy a szárazság. Nem tudom mi lessz, ha efogy a talajnedvesség.
Válasz Gumóka #1959. hozzászólásáraÉn minden évben cambridge hengerrel lehengerlem a napraforgó vetéseket, idén is. Semilyen gond se nincsen. Épp bújkál a napraforgóm. A forgókban is. Sárga agyagtalaj.
Válasz robert.cserepes #1956. hozzászólásáraNa ez engem is érdekel, mert bár nem rossz a felszín, de tartok a gyomirtózástól.
Utána nem merem a kelés miatt, a napraforgó igényesebb erre.
Válasz Gumóka #1942. hozzászólásáraSzerintem érdemes lombtrágyázni én fitohorm cinket meg turbó nitrogent használok. Meghálálja én úgy gondolom
Amúgy kultizáskor én kénest nitrogént rakom melle. Én személy szerint erre esküszöm.
Válasz Gumóka #1953. hozzászólásáraIgen mindenki maskent csinalja mindenki masra esküszik, én is kérdezgetek meg megvan a magam módszere is aztán összegyúrom a kettőt valami mindig lesz belőle.
Meghát ugye fejlődni mindig kell
Válasz Soros #1952. hozzászólásáraNekem Szekszárdon a minerág van közel, ha még működik, 12 évvel ezelőtt papa rengeteg mintát vitt elemzésre oda, akkor igen fényesedett az ásó
Én a talajmintavétellel úgy vagyok, hogy kisgazdaként főleg megéri, mert nekem minden fillér számít, tehát nekem kevesebb területről kell átlagot vonni, mint egy nagygazdának.
Másrészt sokat olvastam vissza számomra érdekes témákat, ám ahány ház, annyi szokás, ezért is írtam, hogy nálam jelenleg így néz ki a művelés.
Válasz Gumóka #1949. hozzászólásáraTalajminta vétel jó ötlet én is gondolkodom rajt....
Kultizaskor ne inkabb ősszel előtte vagy tavasszal magagykeszites előtt...
Én úgy vagyok vele hogy minden évben próbálok megadni mindent a növénynek, jó vetőmag, elegendő műtrágya, vegyszer és utána lehet bízni az időjárásban és ha minden klappol lehet reménykedni
Két földterület volt, minimális eltéréssel tetmésátlagban, azért összesítettem 6,5 t-ra.
Mindegyik előveteménye kuki volt.
A két terület viszont ég és föld.
Az egyik homokos, a másik fekete kötött mélyfekvésű terület.
A tetmésátlag azonosságát mondjuk én annak tudtam be, hogy azért a tavaly májusi hideg idő szerintem a mélyfekvésbe jobban megviselte a kukit.
Kelésre is gyengébb volt.
Unokatesómé közvetlen mellettem van a mélyfekvésbe, neki mondjuk 9,8 t lett ott, bár kiváncsiságból számoltunk költséget, Ő azért szórta bele a forintot, ez látszott is, viszont a végső nyereségben minimális különbség volt.
Ezzel nem azt mondom, hogy én sajnálom bele a pénzt, hiszen szeretnék fejlődni, viszont neki összességében nem sokkal több nyeresége lett, mint nekem.
Bár gondolkozok rajta, ősszel szednék talajmintát, hátha irányítottabban tudnám a tápanyagot pótolni, nem szórva feleslegesen a pénzt.
Válasz Gumóka #1942. hozzászólásáraSzerintem kukira is érdemes ha érkezel. Van genezisnek is direkt kukira, meg tehetsz mellé Nitroként is valamennyit, meghálálja, vagy legalábbis ha kipróbálod nem vesztesz sokat
Válasz Gumóka #1946. hozzászólásáraElkésve kuki biztos hogy nincs....
48000 szemhez képest a 6,5 t nem rossz bar nem tudom milyen fold meg mennyi csapadék volt, főleg hogy csak nitrogént raktál alá.
Én azért raknék alá kicsit tobb komplexet, nitrogént meg kevesebbet főleg ha van kultid akkor tudsz rakni akkor is mellé.
Ha tarackos akkor meg legjobb a Monsun 7 levélig lehet nyomni, kitakaritja belőle szépen
A nitrogén 27%, mészammon-salétrom, ha jól emlékszem név szerint.
Egyébként szerintem a vetésekkel nem vagyunk elkésve. A kukival is vártam volna még a héten, csak itt máshoz kellett igazodni.
Papa mindig szent györgy hetében vetett.
Illetve mivel a simítózás idén kimaradt technikai okok miatt, kisdé rögesek a földek (bár rosszabbra számítottam) de a kukit vetés után megjártam a crosskillel, naprát meg szerintem vetés előtt, mert oda meg olyan szert kaptam gyomra, amit még kelés előtt ki kell szórni, állítólag ahhoz kell a sima talajfelület.
A naprával is azért vártam, hátha lett volna egy jó eső de csak 4mm lett.
Én most vetek először magam naprát.
Kukiba is mutatni kéne valamit, bár tavaly elvetettem 350 kg 27%-os nitrogén alappal, ekézéskor még kapott 100-at, igaz a vetést elnéztem, 48 szem/ha-ra tudott 6,5 tonnát hektáronként, cserébe jó tarackos volt.
Kukit tavaly vetettem én először, kezdőnek még mindig jobb volt mint a semmi, de az idén azért valamit mutatni is kéne...
Kukorica elvetve, 300 kg/ha nitrogénnel, vetéskor 100 kg/ha komplex 14-26-10 lumino pro pluszba.
Napraforgót majd még eztán' vetném, ez alá 250 kg komplex megy, amihez elvileg sorközműveléskor már nem kell nitrogén a növényorvosom szerint.
Kukoricához tudok tenni 100kg/ha-t.
Kérdésem az, mikor még bele lehet menni permetezővel, érdemes e lombtrágyát kijutattni, illetve ha lehet, milyet és milyen dózisban.
Nitrosol kilőve, nekem összesen 7,5 ha a tavaszi vetés és macerás lenne beszerezni.
A napraforgó előveteménye kukorica volt, a kukoricáé búza.
Kukorica vetőmag kws smaragd 70 ezer körül vetve, a napraforgó syngenta nk kondi, 55 körül lenne vetve jövő hét elején.
Válasz szanberg #1940. hozzászólásáraSzia.Pár kerülésnél eldugult egy sorom.Egy mulcsdarab,kóró darab,szerencsétlenül fel akadt.Nem jelzett,hisz a jeladó a kamrában van,nem a csőben.Tavaly amivel rávetettél az milyen elvű kis vetőgép volt?Kanalas vagy tolóhengeres?Jól sikerűlt amúgy a tavalyi rávetésed?Napraforgóra kellene valami.
Válasz istvanppp #1933. hozzászólásáraRugalmas nagyon, bírja a kisérletezést. Itt 60 körül veti mindenki, viszont volt olyan parcella amiben csak kb 38 volt a termő mégis jól adta. Volt akinek 70 nel kellett, az meg annyiból volt jó, hogy a gyomnak nulla esélye sem volt, úgy betakarta a földet
Válasz istvanppp #1933. hozzászólásáraÉn 55000-el vetem, de olvastam itt 60- felett is. Azzal az indokkal hogy jobb a sok kicsi buga, mint a ritkàbb nagy.
Válasz bandigh #1923. hozzászólásáraÉn gépésznek tanultam. Ezt nem tanították.
Viszont a TSZ-ben eltöltött pár év gépüzemeltető munkakörben sokat csiszolt a Főagronómus iskolai tanulmányain is.
A KITE az új gépeit többek közt a mi szövetkezetünkben is tesztelte.
Már 1980-ban húztuk a direkt vetőgépet. Lucerna és gyep felülvetésekre. Tudod ez az, amiről Netparaszt papolt, de a tanult agrármérnökök hülyének nézték az elméletével együtt.
Most jöttem a határból. TEgnapelőtt lemostam az autót, mert kellene az eső. Most megint lemosom, mert olyan poros lett, hogy a feleségem nem ismert rá.
Felénk teljes gőzzel dolgoznak a határba.
Még nem néztem talaj hőmérsékletet, de ha megérkezik az új hőmérőm, akkor megnézem, és a nedvességet is.
Egy biztos, hogy a művelt föld sokkal szárazabb, mint a műveletlen.
Válasz Celtises #1920. hozzászólásáraHa a mélység állító kerékből csak 8 centire áll ki a vetőtárcsa akkor hiába nyomatod a legnagyobb csoroszjanyomással akkor se fogja méjebbre rakni!
Nekünk például volt egy feltört gyepes terület, ami ősszel ugye szántva lett...tavaszra szépen kezdett kizöldülni hiába tárcsáztuk le előtte...na ugye kombinátorozni nem tudtam...megtárcsáztuk 2-3 szor, na ezt lehúztam kombinátorral...baszottul kiszáradt 10 centin! Odaállítottunk a vetőgépnek, a sortisztítója eltolt 5-6 centi száraz rögöt, és így minden vizesbe került! Nem a legszebb, mert így hogy kitolta oldalra a sok lomot kicsit bakhátas, de hát mást nem tudtunk...
Válasz Radocz #1922. hozzászólásáraEzt én is tanultam Csak mikor ezt írták, még nem volt annyi lehetőség a gazdák kezében, hogy ezt be is tudja tartani. Ha gazos volt adtak neki 2-3 sort, hagy verje ki a gazt, nem számított hogy közbe kiszárad az egész. A vetőgép se volt olyan mindenhol, hogy a mélységgel lehet csalni, miszerint a szárazból eltüntet mondjuk 5 centit.
Lehet még belvizes év, mert elég sok volt eddig, de az elmúlt pár év azt mutatja, hogy a vizet minden áron meg kell fogni. Különben porba kell vetni, az meg nem jó kezdet. Ezt pl úgy kell érteni, hogy ha a földre teszel egy deszkát és alatta arasznyi szintkülönbségek vannak, ami mondjuk 15-20 centi, és azt lesimítod, akkor már eleve ottvagy, hogy bizonyos helyeken 10 centi száraz lesz
"A vetésmélység a talaj tulajdonságaitól, nedvességtartalmától, a vetés idejétől függően 4-7 cm lehet. Laza, könnyen felmelegedő talajokon 6-7 cm mélységű vetés ideális, míg a kötött talajokon 4-5 cm megfelelőbb. Ha a talaj felső rétege nagyon száraz, és a talajelőkészítés nem jól sikerült, rögös a felszín, - száraz talajon nehezebb a talajmunka -, a vetés mélysége elérheti 7-8 cm-t is. Korai vetés esetén, a talaj felső rétegének gyorsabb felmelegedése és a korai vetéskor általában még elegendő nedvességtartalma miatt sekélyebben lehet vetni. Később, a talaj felső tétegének vízvesztése miatt a nagyobb mélységű vetés célszerű. Semmiképpen nem ajánlott a 8 cm-nél mélyebb vagy 3 cm-nél sekélyebb vetés."
Ez innen van:http://www.agr.unideb.hu/ebook/szantofoldinovenyek/termesztsi_technolgija7.html
Érdekesség, a kukorica számára a megfelelő vetésmélység 1,5-2,5 col. Aki akarja átválthatja. De kerekítsünk, 4-6,5 cm. Efölött, vagy ezalatt már problémák vannak ugye. Most tekintsünk el attól, hogy dehát a nedvesbe kell letenni, és társai, meg így szoktuk, meg annó a cikló még bele is lőtte a földbe, aztán 3 hét alatt kelt ki, és hasonló anekdoták, ezt pusztán mint maga a növény számára mi az optimális, amiatt írtam. Nyilván ha 12 centin van nedvesség akkor nem annyira veted, hanem a szárazból mondjuk ledúrsz a vetőgéppel pár centit.
Válasz Drisa #1917. hozzászólásáraTapasztalatom szerint ez nem így van,én nem szoktam száguldozni kukoricát 8,2 napraforgót 7,3 km/órával vetem és vetettem.
Csúszócsoroszlyás és tárcsás Kverneland vetőgéppel is,nem lehetett 7,jó esetben 8 cm-nél mélyebbre lerakni a magot,de más típusú újabb vetőgéppel se tudták lerakni a magot mélyebbre!
Válasz apuci #1914. hozzászólásáraLassan kell menni és bármelyik gép tud mélyre vetni és tartja is a mélységet de ha 14-el repülnek nem csoda hogy egyenetlen lesz a mélység.
Válasz Szabi. #1915. hozzászólásáraSziasztok! Kverneland Optimaval lehet tartani a 8-9cm ? Ami elől tárcsás utana csoroszlya majd a tömörítő optima accord nt a típusa mert mondják itt hogy a hd talán mélyebben megy..
Válasz apuci #1914. hozzászólásáraEz így igaz !!!
Főleg a ...........-val
Ezért is kérdeztem, mert láttam a cm-t.
Anno a maximaval simán tudtam vetni 8 cm-re de állítólag az újak már ezt sem tudják.
3464 hozzászólás
Válasz Sk Laci #1963. hozzászólásáraNekem is 10. napra bújt ki. Azaz:ma.
Itt a mag mélységében (4-5cm) még épp van nedvesség.
A négy napja vetett kukoricának kb. fél centis csírája van.
A szomszéd egy héttel korábban vetett kukoricájából is kikapartam egy szemet, azon 3-4 centis a csíra.
Válasz GREVEN #1962. hozzászólásáraNálam csak 10. napra kezdett bújkálni, de mifelénk túlságosan is nagy a szárazság. Nem tudom mi lessz, ha efogy a talajnedvesség.
Válasz Sk Laci #1961. hozzászólásáraElsőnek vetett napra güttlerezve. 7 nap és bujkál már. Kíváncsi leszek. 5 év után hengereztünk újra naprát.
Válasz Gumóka #1959. hozzászólásáraÉn minden évben cambridge hengerrel lehengerlem a napraforgó vetéseket, idén is. Semilyen gond se nincsen. Épp bújkál a napraforgóm. A forgókban is. Sárga agyagtalaj.
Ma vetettem havernak 2h PK kukit,lessz egy kis tapasztalat mit is tud
Válasz robert.cserepes #1956. hozzászólásáraNa ez engem is érdekel, mert bár nem rossz a felszín, de tartok a gyomirtózástól.
Utána nem merem a kelés miatt, a napraforgó igényesebb erre.
Válasz robert.cserepes #1956. hozzászólására
Válasz Gumóka #1942. hozzászólásáraSzerintem érdemes lombtrágyázni én fitohorm cinket meg turbó nitrogent használok. Meghálálja én úgy gondolom
Amúgy kultizáskor én kénest nitrogént rakom melle. Én személy szerint erre esküszöm.
Vetett már valaki úgy napraforgó hogy előtte legyürüzte a földet?
Válasz Gumóka #1953. hozzászólásáraIgen mindenki maskent csinalja mindenki masra esküszik, én is kérdezgetek meg megvan a magam módszere is aztán összegyúrom a kettőt valami mindig lesz belőle.
Meghát ugye fejlődni mindig kell
Válasz Soros #1952. hozzászólásáraNekem Szekszárdon a minerág van közel, ha még működik, 12 évvel ezelőtt papa rengeteg mintát vitt elemzésre oda, akkor igen fényesedett az ásó
Válasz Soros #1952. hozzászólásáraAhogy,mondod, közben már összeraktam én is.
Én a talajmintavétellel úgy vagyok, hogy kisgazdaként főleg megéri, mert nekem minden fillér számít, tehát nekem kevesebb területről kell átlagot vonni, mint egy nagygazdának.
Másrészt sokat olvastam vissza számomra érdekes témákat, ám ahány ház, annyi szokás, ezért is írtam, hogy nálam jelenleg így néz ki a művelés.
Viszont jegyzetelek is, van sok hasznos írás.
Válasz Gumóka #1949. hozzászólásáraTalajminta vétel jó ötlet én is gondolkodom rajt....
Kultizaskor ne inkabb ősszel előtte vagy tavasszal magagykeszites előtt...
Én úgy vagyok vele hogy minden évben próbálok megadni mindent a növénynek, jó vetőmag, elegendő műtrágya, vegyszer és utána lehet bízni az időjárásban és ha minden klappol lehet reménykedni
Válasz bandigh #1950. hozzászólásáraJa!
Én értelmeztem félre Soros hsz.-ét.
Így már érthető!
Csak én kuk alá nem tettem komplexet.
A mostani kuki tábla jövőre is az lesz, ősszel így lehet teszek akkor alá.
Napra helyére kalászos megy, oda meg egyébként is kell.
Válasz Gumóka #1949. hozzászólásáraKomplexet ősszel tegyed ki, kultizáskor már nagyon véleményes a hatás. El sem fog olvadni
Válasz Soros #1947. hozzászólásáraTehát akkor inkább kultizáskor tegyek komplexet a nitrogén helyett?
Két földterület volt, minimális eltéréssel tetmésátlagban, azért összesítettem 6,5 t-ra.
Mindegyik előveteménye kuki volt.
A két terület viszont ég és föld.
Az egyik homokos, a másik fekete kötött mélyfekvésű terület.
A tetmésátlag azonosságát mondjuk én annak tudtam be, hogy azért a tavaly májusi hideg idő szerintem a mélyfekvésbe jobban megviselte a kukit.
Kelésre is gyengébb volt.
Unokatesómé közvetlen mellettem van a mélyfekvésbe, neki mondjuk 9,8 t lett ott, bár kiváncsiságból számoltunk költséget, Ő azért szórta bele a forintot, ez látszott is, viszont a végső nyereségben minimális különbség volt.
Ezzel nem azt mondom, hogy én sajnálom bele a pénzt, hiszen szeretnék fejlődni, viszont neki összességében nem sokkal több nyeresége lett, mint nekem.
Bár gondolkozok rajta, ősszel szednék talajmintát, hátha irányítottabban tudnám a tápanyagot pótolni, nem szórva feleslegesen a pénzt.
Válasz Gumóka #1942. hozzászólásáraSzerintem kukira is érdemes ha érkezel. Van genezisnek is direkt kukira, meg tehetsz mellé Nitroként is valamennyit, meghálálja, vagy legalábbis ha kipróbálod nem vesztesz sokat
Válasz Gumóka #1946. hozzászólásáraElkésve kuki biztos hogy nincs....
48000 szemhez képest a 6,5 t nem rossz bar nem tudom milyen fold meg mennyi csapadék volt, főleg hogy csak nitrogént raktál alá.
Én azért raknék alá kicsit tobb komplexet, nitrogént meg kevesebbet főleg ha van kultid akkor tudsz rakni akkor is mellé.
Ha tarackos akkor meg legjobb a Monsun 7 levélig lehet nyomni, kitakaritja belőle szépen
Válasz Soros #1944. hozzászólásáraKuki azért ment előbb, mert azt nem én vetettem a műtrágya miatt, nekem csak sima spc-m van.
A nitrogén 27%, mészammon-salétrom, ha jól emlékszem név szerint.
Egyébként szerintem a vetésekkel nem vagyunk elkésve. A kukival is vártam volna még a héten, csak itt máshoz kellett igazodni.
Papa mindig szent györgy hetében vetett.
Illetve mivel a simítózás idén kimaradt technikai okok miatt, kisdé rögesek a földek (bár rosszabbra számítottam) de a kukit vetés után megjártam a crosskillel, naprát meg szerintem vetés előtt, mert oda meg olyan szert kaptam gyomra, amit még kelés előtt ki kell szórni, állítólag ahhoz kell a sima talajfelület.
A naprával is azért vártam, hátha lett volna egy jó eső de csak 4mm lett.
Én most vetek először magam naprát.
Kukiba is mutatni kéne valamit, bár tavaly elvetettem 350 kg 27%-os nitrogén alappal, ekézéskor még kapott 100-at, igaz a vetést elnéztem, 48 szem/ha-ra tudott 6,5 tonnát hektáronként, cserébe jó tarackos volt.
Kukit tavaly vetettem én először, kezdőnek még mindig jobb volt mint a semmi, de az idén azért valamit mutatni is kéne...
Válasz Apáé #1943. hozzászólásáraSztem ugy gondolta, hogy 3q/ha 27% N
Válasz Gumóka #1942. hozzászólásáraMiért nem a szotyid vetetted el először?
Én nem tennék kukira lombtrágyát sztem felesleges
Válasz Gumóka #1942. hozzászólására 300 kg/ha nitrogén miböl tevödik össze?
Bár, még nem aktuális, de kérdés.
Kukorica elvetve, 300 kg/ha nitrogénnel, vetéskor 100 kg/ha komplex 14-26-10 lumino pro pluszba.
Napraforgót majd még eztán' vetném, ez alá 250 kg komplex megy, amihez elvileg sorközműveléskor már nem kell nitrogén a növényorvosom szerint.
Kukoricához tudok tenni 100kg/ha-t.
Kérdésem az, mikor még bele lehet menni permetezővel, érdemes e lombtrágyát kijutattni, illetve ha lehet, milyet és milyen dózisban.
Nitrosol kilőve, nekem összesen 7,5 ha a tavaszi vetés és macerás lenne beszerezni.
A napraforgó előveteménye kukorica volt, a kukoricáé búza.
Kukorica vetőmag kws smaragd 70 ezer körül vetve, a napraforgó syngenta nk kondi, 55 körül lenne vetve jövő hét elején.
Válasz szanberg #1940. hozzászólásáraSzia.Pár kerülésnél eldugult egy sorom.Egy mulcsdarab,kóró darab,szerencsétlenül fel akadt.Nem jelzett,hisz a jeladó a kamrában van,nem a csőben.Tavaly amivel rávetettél az milyen elvű kis vetőgép volt?Kanalas vagy tolóhengeres?Jól sikerűlt amúgy a tavalyi rávetésed?Napraforgóra kellene valami.
Ha valakinek Kukorica vetőmag kellene esetleg még, nálam maradt meg, cseppet elszámoltam magam...
P8816-os korai anyagból.
Észak Borsod, Szendrő
Válasz Soros #1938. hozzászólásáraTermészetesen, ha elég széles a terület.
Ti adtok a magágykészítésnek valamennyi szöget?
Válasz bandigh #1936. hozzászólásáraBírja a gyomirtó kísérletet is: van itt aki osztott dózist két full dózissal tolja...
Válasz istvanppp #1933. hozzászólásáraRugalmas nagyon, bírja a kisérletezést. Itt 60 körül veti mindenki, viszont volt olyan parcella amiben csak kb 38 volt a termő mégis jól adta. Volt akinek 70 nel kellett, az meg annyiból volt jó, hogy a gyomnak nulla esélye sem volt, úgy betakarta a földet
Válasz B.Bali #1934. hozzászólásáraAzt elfelejtettem,hogy itt felénk mindenki 55-el veti.
Válasz istvanppp #1933. hozzászólásáraÉn 55000-el vetem, de olvastam itt 60- felett is. Azzal az indokkal hogy jobb a sok kicsi buga, mint a ritkàbb nagy.
Pioneer le25 naprát milyen tőszámmal szoktátok vetni?
Válasz Szabi. #1931. hozzászólásáraHát igen, itt is van aki már egy hete elkapálta, az is kb úgy áll. A szerda reggelt kéne valahogy megúszni..
Ma kapirgált napra vetéseket.
Keddre kijön.....
Válasz bandigh #1923. hozzászólásáraÉn gépésznek tanultam. Ezt nem tanították.
Viszont a TSZ-ben eltöltött pár év gépüzemeltető munkakörben sokat csiszolt a Főagronómus iskolai tanulmányain is.
A KITE az új gépeit többek közt a mi szövetkezetünkben is tesztelte.
Már 1980-ban húztuk a direkt vetőgépet. Lucerna és gyep felülvetésekre. Tudod ez az, amiről Netparaszt papolt, de a tanult agrármérnökök hülyének nézték az elméletével együtt.
Most jöttem a határból. TEgnapelőtt lemostam az autót, mert kellene az eső. Most megint lemosom, mert olyan poros lett, hogy a feleségem nem ismert rá.
Felénk teljes gőzzel dolgoznak a határba.
Még nem néztem talaj hőmérsékletet, de ha megérkezik az új hőmérőm, akkor megnézem, és a nedvességet is.
Egy biztos, hogy a művelt föld sokkal szárazabb, mint a műveletlen.
Válasz apuci #1919. hozzászólásáraTapasztalataidat csak megerősíteni tudom.
Válasz apuci #1927. hozzászólásáraÉrtelek. Így még sosem mértem. Csak talajban.
Válasz Celtises #1920. hozzászólásáraHa a mélység állító kerékből csak 8 centire áll ki a vetőtárcsa akkor hiába nyomatod a legnagyobb csoroszjanyomással akkor se fogja méjebbre rakni!
Válasz bandigh #1925. hozzászólásáraNem akarom sorközművelni, 2x lesz gyomírtva!
Válasz Bigyófelügyelő #1924. hozzászólásáraHa majd sorközműveled, lesz egy frankón feltöltött veteményed
Nekünk például volt egy feltört gyepes terület, ami ősszel ugye szántva lett...tavaszra szépen kezdett kizöldülni hiába tárcsáztuk le előtte...na ugye kombinátorozni nem tudtam...megtárcsáztuk 2-3 szor, na ezt lehúztam kombinátorral...baszottul kiszáradt 10 centin! Odaállítottunk a vetőgépnek, a sortisztítója eltolt 5-6 centi száraz rögöt, és így minden vizesbe került! Nem a legszebb, mert így hogy kitolta oldalra a sok lomot kicsit bakhátas, de hát mást nem tudtunk...
Válasz Radocz #1922. hozzászólásáraEzt én is tanultam Csak mikor ezt írták, még nem volt annyi lehetőség a gazdák kezében, hogy ezt be is tudja tartani. Ha gazos volt adtak neki 2-3 sort, hagy verje ki a gazt, nem számított hogy közbe kiszárad az egész. A vetőgép se volt olyan mindenhol, hogy a mélységgel lehet csalni, miszerint a szárazból eltüntet mondjuk 5 centit.
Lehet még belvizes év, mert elég sok volt eddig, de az elmúlt pár év azt mutatja, hogy a vizet minden áron meg kell fogni. Különben porba kell vetni, az meg nem jó kezdet. Ezt pl úgy kell érteni, hogy ha a földre teszel egy deszkát és alatta arasznyi szintkülönbségek vannak, ami mondjuk 15-20 centi, és azt lesimítod, akkor már eleve ottvagy, hogy bizonyos helyeken 10 centi száraz lesz
Válasz bandigh #1921. hozzászólásáraAkkor pontosítsunk egy kicsit.
A vetés időpontja hőmérséklet függő is.?
Mélysége meg ismét függ:
"A vetésmélység a talaj tulajdonságaitól, nedvességtartalmától, a vetés idejétől függően 4-7 cm lehet. Laza, könnyen felmelegedő talajokon 6-7 cm mélységű vetés ideális, míg a kötött talajokon 4-5 cm megfelelőbb. Ha a talaj felső rétege nagyon száraz, és a talajelőkészítés nem jól sikerült, rögös a felszín, - száraz talajon nehezebb a talajmunka -, a vetés mélysége elérheti 7-8 cm-t is. Korai vetés esetén, a talaj felső rétegének gyorsabb felmelegedése és a korai vetéskor általában még elegendő nedvességtartalma miatt sekélyebben lehet vetni. Később, a talaj felső tétegének vízvesztése miatt a nagyobb mélységű vetés célszerű. Semmiképpen nem ajánlott a 8 cm-nél mélyebb vagy 3 cm-nél sekélyebb vetés."
Ez innen van:http://www.agr.unideb.hu/ebook/szantofoldinovenyek/termesztsi_technolgija7.html
http://www.agr.unideb.hu/ebook/szantofoldinovenyek/termesztsi_technolgija7.html
Érdekesség, a kukorica számára a megfelelő vetésmélység 1,5-2,5 col. Aki akarja átválthatja. De kerekítsünk, 4-6,5 cm. Efölött, vagy ezalatt már problémák vannak ugye. Most tekintsünk el attól, hogy dehát a nedvesbe kell letenni, és társai, meg így szoktuk, meg annó a cikló még bele is lőtte a földbe, aztán 3 hét alatt kelt ki, és hasonló anekdoták, ezt pusztán mint maga a növény számára mi az optimális, amiatt írtam. Nyilván ha 12 centin van nedvesség akkor nem annyira veted, hanem a szárazból mondjuk ledúrsz a vetőgéppel pár centit.
Válasz apuci #1919. hozzászólásáraHD kocsissal vetettél? 230kg-os nyomásra állítva? Annak bele kellene tenni.
Válasz Drisa #1917. hozzászólásáraTapasztalatom szerint ez nem így van,én nem szoktam száguldozni kukoricát 8,2 napraforgót 7,3 km/órával vetem és vetettem.
Csúszócsoroszlyás és tárcsás Kverneland vetőgéppel is,nem lehetett 7,jó esetben 8 cm-nél mélyebbre lerakni a magot,de más típusú újabb vetőgéppel se tudták lerakni a magot mélyebbre!
Válasz .Gabe #1916. hozzászólásáraLehet.
Válasz apuci #1914. hozzászólásáraLassan kell menni és bármelyik gép tud mélyre vetni és tartja is a mélységet de ha 14-el repülnek nem csoda hogy egyenetlen lesz a mélység.
Válasz Szabi. #1915. hozzászólásáraSziasztok! Kverneland Optimaval lehet tartani a 8-9cm ? Ami elől tárcsás utana csoroszlya majd a tömörítő optima accord nt a típusa mert mondják itt hogy a hd talán mélyebben megy..
Válasz apuci #1914. hozzászólásáraEz így igaz !!!
Főleg a ...........-val
Ezért is kérdeztem, mert láttam a cm-t.
Anno a maximaval simán tudtam vetni 8 cm-re de állítólag az újak már ezt sem tudják.