Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR411.02 FtUSD394.48 FtCHF438.79 FtGBP494.07 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Előzetesen be kell jelenteni minden, Magyarország területéről külföldre kivinni kívánt búzát, rozst, árpát, zabot, kukoricát, szójababot és napraforgót a NÉBIH irányába.
A bejelentést a NÉBIH honlapján közzétett formanyomtatványon kell megtenni.
Az államot elővásárlási vagy vételi jog illeti meg a kivinni tervezett gabonára, amely jogával az állam 30 napon belül élhet.
Az elővásárlási vagy vételi jog gyakorlására a gabona aktuális piaci értékén kerülhet sor.
Amit az állam vizsgál:
A gabona külföldre történő értékesítése, illetve kivitele jelentős
mértékben akadályozza-e vagy ellehetetleníti-e
- a hazai állattartó telepek takarmányellátásához szükséges
alapanyagellátást,
- veszélyezteti-e a közellátást, vagy
- jelent-e kockázatot az élelmezésügyi ellátásbiztonságra.
A gabona külföldre történő kiszállítása csak akkor kezdhető meg, ha az állam nem élt az elővásárlási vagy vételi jogával.
A bejelentési kötelezettség nem vonatkozik a Magyarország területéről tranzitszállításként történő kivitelre és a humanitárius segélyekre.
Válasz djohn #10896. hozzászólásáraReális vagyok, nekem is van még 140 to raktárban. A háborúval nem tudok versenyezni, elég baj, hogy most ez van. Legyen béke!
Válasz Praetor #10897. hozzászólásáraPiaci áron él a vételi jogával,vagy a számlán feltüntetett árat fogadja el az állam. Amennyiben piaci alapú,milyen piacra gondol: Magyar, Matif....stb?
Játszunk egy picit.... Termelők eladják xy nak belföldre, nem jelentés köteles. Majd később xy tovább adja az ő hasznaval kivitelre... Ezt már jelenteni kell! Akár aznap jelentheti kivitelre.. ebben viszont már nincs akkora piaci kockázat! Egy másik dolog . Ha a környező orszàgok mind követik az ár emelkedést, kintről nem éri meg behozni....tehàt megkell fizetni a belföldit.!!!! Ezt azért szem előtt kell tartanunk!
Válasz Praetor #10897. hozzászólásárakijátszás alatt én a vételi jogos részt értem, ugye ha attól tart valaki, hogy alacsony vételi árat állapít meg így majd a méhész, ezt kizárandó adás-vétellel kell kivinni, és ott az ár, ott már elővásrlás van.
azért olyan sok embert nem érint, hogy kint is van tározója, gondolom én, kivéve a trógerokat...
Válasz Praetor #10897. hozzászólásáramennyire nem lyukas?
miből gondolod, hogy én ki akarom játszani?
mire válasz az, amit írtál, ez miben tér el attól, miben mond ellent annak, amit én írtam?
olvastam a rendeletet, tudom mi van benne, nem egy túl bonyolult valami...
Válasz envagyok2 #10893. hozzászólásáraTetszik a gonolatmenet, de a rendelet ennyire nem lyukas. Nem tudod kijátszani a jogszabályt így, ugyanis ezt van benne:
"...Magyarország területéről külföldre történő kivitele során e rendelet alapján az államot – a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel –
a) értékesítés esetén elővásárlási jog,
b) a gabonának a tulajdonjogát nem érintő kiszállítása során vételi jog"
Azt a gabonát érinti az elővásárlási/vételi jog, amit fizikailag kivisznek/kivinnének az országból. Korábban kötött szerződés, számlázás _szerintem_ nem segít. Azok nem teljesítése miatti joghátrány alól a vis maior hivatkozással tud mentesülni az eladó. A vevő irányában az eredeti állapotot kell majd visszaállítani, és az esetlegesen kifizetett vételárat visszautalni.
Válasz Nagy László 81 #10892. hozzászólásáraSenkinek nincs foglamam sem, mi lesz a jövőben. A kormány is csak kapálózik ezzel a rendelettel. Én biztos oda nem adom 80-90 es árszinten, ilyen input árak mellett és amilyenek a várható terméskilátások. Messze még a búza betakaritása, ha kell átviszem hosszútávú raktárba a készletem, de biztos van az a pénz, amiért tovább tárolják akár jövő évig....
Olyan vészmadár vagy, már másodjára vizionálod ezt az árszintet, mintha várnád...
Válasz #bandi #10891. hozzászólásáraami a tignél történt, arra nincsenek szavak... szerintem onnan páran vagy az ítéletre várnak, vagy már bent is vannak. és ez csak a teteje, ami végülis a teljes szervezet eltöntetését okozta, hogy nyoma ne maradjon, ugye ez volt a kvesztor ügy...
Válasz ..,-:) #10884. hozzászólásáramost olvastam a török vagy mineve elemzését, hogy mintha egyik politikai oldal se játszana az áprilisi győzelemre, mert olyan halomban áll a trágya, amit utána ki kell lapátolni, hogy egyik végéből nem látszik a másik vége. én. kb. fél éve mondtam ezt először. minden intzékedés, minden csak arról szól, hogy túlélni az áprilist, túlélni még az ügyvivő kormányzást, aztán majd jönnek amazok, és rájukdől...
meg persze ránk...
ez a rendelet semmiféle tilalomról nem szól, semmi, ennek nulla hatása van bármire is, annyi, hogy 30 napig jegelik, dehát azért egyik olasz malom se balfasz, hogy egy napnyi készlete legyen. ki fogják várni. holnap nébih kap egy valag bejelentést, május 7ig meg mondják meg, hogy hova kell vinni, meg persze csengessék előre a lóvét... ugye elővásárlási joga van, ami azt jelenti, hogy azonos feltételekkel megveheti. a másik, a vételi jog, ahol a piaci árat kell mondania, az arra vonatkozik, hogy ha nekem kint is van táérozóm, és abba akarom átpakolni, akkor ugye nincs tulajdonso változás, vagy nincs adás-vétel, nincs szerződés, nincs ár, ilyenkor van az árképzés. de ezt is tök egyszerű kijátszani, közbe kell rakni egy vevőt, és kész...
semmi, nulla, ez a rendelet egy nagy vicc, ez még a csirkefarhátnél is nagyobb égés. ezek még nálam is hülyébbek, mert ami megoldást ide írtam, annak tényleg lenne hatása. ennek semmi. vagy ha eleve az a cél, hogy semmi hatása ne legyen, akkor igen, jó, csak akkor meg ugye az egész egy nagy hazugság.
illetve hát annyi hatása azért van, hogy gyűlik egy adatbázis külföldi vevőkről, vásárlási feltételekről, megállapodoskból, üzleti titkokból, hát mit mondjak, ettől mocskosabb ipari kémkedés nem nagyon van. gondolom holnaptól minden gabona valami postafiók cégbe fog kimenni olaszországba, ahonnan majd megy szépen tovább oda, ahova kell.
Válasz hadadi.andrew #10887. hozzászólásáraNincs iránya ennek, hogy az ár 70e legyen, ha lesz , akkor nem lesz termelés. Időhùzás az egész és egyszerűen nem lesz az ár 110 meg 120, mert ki sem vihetik, kurvulnak majd vele, meg minden. 3 hònap és gyakorlatilag el kell adni adddig, mert jön be a gabona. Az ár pedig nyilván kevesebb lesz, visszaesik szerintem 90 - 100e közé, ergo a háborù előtti szintre. De az is jò...
Válasz Stabi #10890. hozzászólásáraTaláltam “Tudni kell, hogy a mezőgazdaságban hatalmas előnyben van az, aki raktárkapacitással rendelkezik. (…) Ezért voltam szinte biztos benne, hogy a Fidesz által megszüntetett TIG Nonprofit Kft (Korábbi Tartalékgazdálkodási Igazgatóság) értékes ingatlanai fideszes hűbérurakhoz fog kerülni. Nem csalódtam- az első általam megnézett hatalmas tároló Pócs János jobbkezéhez, egy jászapáti kiskirályhoz került.“
Válasz #bandi #10882. hozzászólásáraRégen ezt úgy hívták, hogy TIG (Tartaékgazdálkodási Igazgatóság!!)
Voltak TIG Magtárak, majd később Konszignációs raktárak és oda kellett bevinni, vagy ha a tied alkalmas a feltételeknek, akkor fizet tárolást, rakodást !! Ez most is megoldás lehetne,de a "felesleget" akkor is engedélyezni kell kivinni illetve évente cserélni a készletet ha nem fogy el!!!!
Szerintem semmi nem indokolhatja jelen helyzetben az árak beszakadását.Háború dúl beláthatatlan ideig a világ egyik legnagyobb éléskamrájában,a gabonaexport ellehetetlenült,hamarosan Odesszát is támadják/ami a legnagyobb forgalmú ukrán kikötő volt eddig,de a kikötői infrastruktúra lehet,hogy megsemmisül/ és akkor még azt számításba sem vettük,mekkora lehet az idei orosz/ukrán terméskiesés,mekkora lehet az orosz műtrágyastop miatt a világ terméskiesése stb!!! Sok-sok millió tonna árualap fog hiányozni a világpiacról!
Vakarhatják a fejüket a vállalati jogászok. Ez a rendelet a piaci áraknak mindenképpen betesz egy időre. Ha a Matif is elindul lefele, irány a 70e - nem fogunk unatkozni.
Válasz #bandi #10882. hozzászólásáraA 30 nap a megállapított maximum.Lehet,hogy 3 nap alatt döntenek,ezt csak az első precedens esetek fogják megmutatni.Manapság viszont 3 nap,sőt akár 3 óra alatt is jelentős ármozgás következhet be,ez pedig mindenképp kiszámíthatatlanná teszi a dolgot.
Válasz k-roy90 #10875. hozzászólásáraHát nem tudom... Ha eladsz valami árut, akkor a tétel megvásárlásával a tulajdonjogogot is átadtad. Lényegében ezt a nemzetközi incoterms- ek is szabályozzák. Ha le is szerződtél és megkaptad a pénzed, ok vagy örûlhetsz, a keteskedő pedig majd beadja az export engesélyt 30 napra. Ha nem kaptál még lòvèt, de szerződéssel vagy, akkor ostorcsapás van: hiába szerződés nincs lòvé, külső elhárìthatatlan esemény vis maior- t eredményez, ott már az Állam is játszik. Ha bent van a termény, nincs szerződés, s még nincs hely probléma sem, jùniusig, várni kell a fejleményeket vagy belföldre eladni kicsit olcsòbban is 85-100 e közötti árakon, mert a kevesebb is nagyobb nyugalommal jár, mint a ciriburi. Türelemjátèk ez az egèsz!
Időt akarnak nyerni, valòban nem szabad veszélyeztetni az ellátást - ez igaz. Kìváncsi vagyok, hogy mi lesz a piaci ár 1 hònap mùlva. Szerintem magas lesz még akkor is.
30 napos döntés? Azt mkndja valaki, hogy ottvan a tengeri, vinné az olasz 12-ért, aláírják, de egy hónapig még tárolnod kell, hogy nem-e dönt úgy a kormány, hogy neki kell? És ha nem kell, akkor eladhatod? Nem lehet ezt 5 napon belül elbírálni? Ez egy szipmpa terménymozgás stop, egyhónapig, most minden lestoppolunk, árbefagyasztunk egy hónapra, kerül amibe kerül, csak fennmaradjon ez a látszatstabilitás. Aztán április-májustól meg majd kapkodhatjuk a fejünket.
Tegyük fel az állam él az elővásárlási jogával, és közpénzen megvesz mondjuk 100 milliárd értékű kukoricát. Hova teszi? Te tárolod neki? Mire használja? Lesz arról átlátható kimutatás, hogy kitől mennyiért vett meg tételeket az állam? És arróp lesz, hogy ezt a terményt kinek és mennyiért adta oda?
Ki dönti el, hogy az állam által felvásárol, “olcsóbb” termenyből a későbbiekben szintén olcsón ki vásárolhat?
Válasz Stella2 #10877. hozzászólásárafelfüggeszteném az összes vidékfejlesztési pályázatot ( állatsimogató, tanösvény, hotel, meg minden baromság ) amíg népélelmezési ellátási problémák léphetnek fel. Átcsoportosítani mindent a termelésbe...
Valószínűek tartom,hogy május 15.-ig nem nagyon fognak exportengedélyeket kiadni...Állami felvásárlás esetén-főleg a megszabott 30 napos döntési intervallum miatt-pedig az "aktuális piaci ár"meghatározása lesz a kritikus.Például:március 20.-án jó árat ígérnek,döntök,eladnám.Bejelentem az államnak,29 nap múlva döntést hoznak.Legyen bármi a döntés/állami felvásárlás vagy exportengedély/,lehet,hogy az akkori aktuális ár már köszönő viszonyban sincs azzal,amire én anno rábólintottam.Lehet,hogy eldurvul a háború,lehet,hogy sikerül békét teremteni:ettől függően,látjuk,robbanhat és zuhanhat is az ár napokon belül!
Válasz k-roy90 #10876. hozzászólásáraSzóvetés podcast
Ezt a beszelgetest erdemes megnezni-remelem sikerul megnyitnod.
Az EU-s tamogatast kiegeszithetik a nemzeti kormanyok, erre a ciklusra a magyar mezogazdasag, videkfejlesztes es az elelmiszeripar megkapja a maximalisan adhato nemzeti osszeget. Az eddig kiirt palyazatokat is mar ez alapjan irtak ki - nem uj info, csak a tegnapi esemennyel ujra hir lett belole.
Válasz Stella2 #10873. hozzászólásáraKöszönöm már látom a rendeletet. Nekem mégis az a véleményem, hogy se ki se se be nem nagyon fog menni, mert most az import is drága lesz. Biztonsági játékra törekszik a Kormány. A világpiaci árak ettől még magasak lesznek a következő 1 hónapban.
Válasz Nagy László 81 #10871. hozzászólásáraMagyar Közlöny
Valóban nem a kivitelt tiltja, hanem az államnak elővásárlási illetve vételi jogot ad.
Nem a van-tól félünk, hanem attól, hogy mennyire nyílik az olló -az input anyagok árához képest mit kapunk a terményért. Az arány a nagy kérdőjel.
Válasz bubu13 #10852. hozzászólásáraez a kereskedőket érinti hátrányosan mert nem tudják teljesíteni a lekötött mennyiségeiket külföldre. Ergó megkötbérezik őket.
Én sehol sem látom a rendeletetet, ami már péntektől tilt kivitelt. Én ùgy èrtettem, hogy "Előkészìtik"!Kár lenne pánikolni, az ár nem lesz alacsonyabb, mert az inflációs mérleg a második oldalon is növekszik, csak nem akarják, hogy hirtelen 140e ft/to áron (pl. bùza)elszìvjanak innen mindent, s amùgy ez jogos is, ha belegondolunk. Még 1szer: a VAN- tale nem kell félni!
Válasz kukaccsosz #10863. hozzászólásáraMeg kell vizsgálnia a kereskedőnek, hogy a lekötést követően tud-e (és hogyan) hivatkozni vis maiorra, mert ha az állam él az elővásárlási jogával, akkor jogilag szerintem ez az a helyzet. Egy kompetens jogásszal kellene egyeztetnie a kereskedőnek, vagy a lekötést biztosító kereskedési platform illetékeseivel. Szerintem lesz erre megoldás.
Ettől függetlenül felhúzott engem is a bejelentés.
Válasz ..,-:) #10867. hozzászólásáraKézi számla kilőve gépi. Meg szerintem nem is kell. Mert az árat ez az egész nem fogja befolyásolni. Kicsit kellemetlen az ügymenet de Putyin gondoskodik hogy vetési meg szállítási problémák legyenek hosszú időn keresztül. Ugyhogy az ár csak felfele gabonánál is meg gáz, műtrágya fronton is.
Válasz TeljesenMindegy #10862. hozzászólásáraOké.
Pl.: eladom, leszerződöm, kötbér meg kutya faxa, május 20.-ia felrakásm teljesítés, birtokbaadás időpontra……..ezek közbe lépnek…….akkor mi van !? Vagy vegyük közelebb, hétfőn(03.07.) eladom. 04.07.-ig válaszol, és él az elővásárlással…….
A lényeg, hogy egy kereskedő így nem tud tervezni, mert amit megvesz azt valahol már lekötötte és határidőre kell teljesítenie.
Ha az állam közben megveszi tőle akkor nem tud teljesíteni. Akkor meg nem is fog venni legalábbis május 15 előtti szállítással. Persze meg lehet hosszabbítani a jogszabály hatályát.
Válasz ..,-:) #10854. hozzászólásáraMaximum harminc nap. Ami a gyakorlatban lehet három nap is. Vagy öt nap, vagy pont harminc nap, ami a maximum. Piaci áron vásárolja meg, ha több szerepel a számlán vételárként, akkor szabadon lehet pereskedni, már akinek kedve van hozzá.
Válasz bubu13 #10852. hozzászólására1§ 4. pontja……..30 nap, mire válaszol……..
Ezt a szart meg alig több, mint 24 óra alatt össze bírtak szerkeszteni………
14453 hozzászólás
MEGJELENT A RENDELET A GABONAEXPORTRÓL!
EZEK A LEGFONTOSABB RÉSZLETEK:
Előzetesen be kell jelenteni minden, Magyarország területéről külföldre kivinni kívánt búzát, rozst, árpát, zabot, kukoricát, szójababot és napraforgót a NÉBIH irányába.
A bejelentést a NÉBIH honlapján közzétett formanyomtatványon kell megtenni.
Az államot elővásárlási vagy vételi jog illeti meg a kivinni tervezett gabonára, amely jogával az állam 30 napon belül élhet.
Az elővásárlási vagy vételi jog gyakorlására a gabona aktuális piaci értékén kerülhet sor.
Amit az állam vizsgál:
A gabona külföldre történő értékesítése, illetve kivitele jelentős
mértékben akadályozza-e vagy ellehetetleníti-e
- a hazai állattartó telepek takarmányellátásához szükséges
alapanyagellátást,
- veszélyezteti-e a közellátást, vagy
- jelent-e kockázatot az élelmezésügyi ellátásbiztonságra.
A gabona külföldre történő kiszállítása csak akkor kezdhető meg, ha az állam nem élt az elővásárlási vagy vételi jogával.
A bejelentési kötelezettség nem vonatkozik a Magyarország területéről tranzitszállításként történő kivitelre és a humanitárius segélyekre.
Válasz djohn #10896. hozzászólásáraReális vagyok, nekem is van még 140 to raktárban. A háborúval nem tudok versenyezni, elég baj, hogy most ez van. Legyen béke!
Válasz Praetor #10897. hozzászólásáraPiaci áron él a vételi jogával,vagy a számlán feltüntetett árat fogadja el az állam. Amennyiben piaci alapú,milyen piacra gondol: Magyar, Matif....stb?
Játszunk egy picit.... Termelők eladják xy nak belföldre, nem jelentés köteles. Majd később xy tovább adja az ő hasznaval kivitelre... Ezt már jelenteni kell! Akár aznap jelentheti kivitelre.. ebben viszont már nincs akkora piaci kockázat! Egy másik dolog . Ha a környező orszàgok mind követik az ár emelkedést, kintről nem éri meg behozni....tehàt megkell fizetni a belföldit.!!!! Ezt azért szem előtt kell tartanunk!
Válasz Praetor #10897. hozzászólásárakijátszás alatt én a vételi jogos részt értem, ugye ha attól tart valaki, hogy alacsony vételi árat állapít meg így majd a méhész, ezt kizárandó adás-vétellel kell kivinni, és ott az ár, ott már elővásrlás van.
azért olyan sok embert nem érint, hogy kint is van tározója, gondolom én, kivéve a trógerokat...
Válasz Praetor #10897. hozzászólásáramennyire nem lyukas?
miből gondolod, hogy én ki akarom játszani?
mire válasz az, amit írtál, ez miben tér el attól, miben mond ellent annak, amit én írtam?
olvastam a rendeletet, tudom mi van benne, nem egy túl bonyolult valami...
Válasz envagyok2 #10893. hozzászólásáraTetszik a gonolatmenet, de a rendelet ennyire nem lyukas. Nem tudod kijátszani a jogszabályt így, ugyanis ezt van benne:
"...Magyarország területéről külföldre történő kivitele során e rendelet alapján az államot – a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel –
a) értékesítés esetén elővásárlási jog,
b) a gabonának a tulajdonjogát nem érintő kiszállítása során vételi jog"
Azt a gabonát érinti az elővásárlási/vételi jog, amit fizikailag kivisznek/kivinnének az országból. Korábban kötött szerződés, számlázás _szerintem_ nem segít. Azok nem teljesítése miatti joghátrány alól a vis maior hivatkozással tud mentesülni az eladó. A vevő irányában az eredeti állapotot kell majd visszaállítani, és az esetlegesen kifizetett vételárat visszautalni.
Válasz Nagy László 81 #10892. hozzászólásáraSenkinek nincs foglamam sem, mi lesz a jövőben. A kormány is csak kapálózik ezzel a rendelettel. Én biztos oda nem adom 80-90 es árszinten, ilyen input árak mellett és amilyenek a várható terméskilátások. Messze még a búza betakaritása, ha kell átviszem hosszútávú raktárba a készletem, de biztos van az a pénz, amiért tovább tárolják akár jövő évig....
Olyan vészmadár vagy, már másodjára vizionálod ezt az árszintet, mintha várnád...
Válasz #bandi #10891. hozzászólásáraami a tignél történt, arra nincsenek szavak... szerintem onnan páran vagy az ítéletre várnak, vagy már bent is vannak. és ez csak a teteje, ami végülis a teljes szervezet eltöntetését okozta, hogy nyoma ne maradjon, ugye ez volt a kvesztor ügy...
Válasz Nagy László 81 #10892. hozzászólásáraMajd jön a riogatás az ócsó brazil cuccal is - ehh, én egyelőre belexarok.
Válasz ..,-:) #10884. hozzászólásáramost olvastam a török vagy mineve elemzését, hogy mintha egyik politikai oldal se játszana az áprilisi győzelemre, mert olyan halomban áll a trágya, amit utána ki kell lapátolni, hogy egyik végéből nem látszik a másik vége. én. kb. fél éve mondtam ezt először. minden intzékedés, minden csak arról szól, hogy túlélni az áprilist, túlélni még az ügyvivő kormányzást, aztán majd jönnek amazok, és rájukdől...
meg persze ránk...
ez a rendelet semmiféle tilalomról nem szól, semmi, ennek nulla hatása van bármire is, annyi, hogy 30 napig jegelik, dehát azért egyik olasz malom se balfasz, hogy egy napnyi készlete legyen. ki fogják várni. holnap nébih kap egy valag bejelentést, május 7ig meg mondják meg, hogy hova kell vinni, meg persze csengessék előre a lóvét... ugye elővásárlási joga van, ami azt jelenti, hogy azonos feltételekkel megveheti. a másik, a vételi jog, ahol a piaci árat kell mondania, az arra vonatkozik, hogy ha nekem kint is van táérozóm, és abba akarom átpakolni, akkor ugye nincs tulajdonso változás, vagy nincs adás-vétel, nincs szerződés, nincs ár, ilyenkor van az árképzés. de ezt is tök egyszerű kijátszani, közbe kell rakni egy vevőt, és kész...
semmi, nulla, ez a rendelet egy nagy vicc, ez még a csirkefarhátnél is nagyobb égés. ezek még nálam is hülyébbek, mert ami megoldást ide írtam, annak tényleg lenne hatása. ennek semmi. vagy ha eleve az a cél, hogy semmi hatása ne legyen, akkor igen, jó, csak akkor meg ugye az egész egy nagy hazugság.
illetve hát annyi hatása azért van, hogy gyűlik egy adatbázis külföldi vevőkről, vásárlási feltételekről, megállapodoskból, üzleti titkokból, hát mit mondjak, ettől mocskosabb ipari kémkedés nem nagyon van. gondolom holnaptól minden gabona valami postafiók cégbe fog kimenni olaszországba, ahonnan majd megy szépen tovább oda, ahova kell.
Válasz hadadi.andrew #10887. hozzászólásáraNincs iránya ennek, hogy az ár 70e legyen, ha lesz , akkor nem lesz termelés. Időhùzás az egész és egyszerűen nem lesz az ár 110 meg 120, mert ki sem vihetik, kurvulnak majd vele, meg minden. 3 hònap és gyakorlatilag el kell adni adddig, mert jön be a gabona. Az ár pedig nyilván kevesebb lesz, visszaesik szerintem 90 - 100e közé, ergo a háborù előtti szintre. De az is jò...
Válasz Stabi #10890. hozzászólásáraTaláltam “Tudni kell, hogy a mezőgazdaságban hatalmas előnyben van az, aki raktárkapacitással rendelkezik. (…) Ezért voltam szinte biztos benne, hogy a Fidesz által megszüntetett TIG Nonprofit Kft (Korábbi Tartalékgazdálkodási Igazgatóság) értékes ingatlanai fideszes hűbérurakhoz fog kerülni. Nem csalódtam- az első általam megnézett hatalmas tároló Pócs János jobbkezéhez, egy jászapáti kiskirályhoz került.“
Válasz #bandi #10882. hozzászólásáraRégen ezt úgy hívták, hogy TIG (Tartaékgazdálkodási Igazgatóság!!)
Voltak TIG Magtárak, majd később Konszignációs raktárak és oda kellett bevinni, vagy ha a tied alkalmas a feltételeknek, akkor fizet tárolást, rakodást !! Ez most is megoldás lehetne,de a "felesleget" akkor is engedélyezni kell kivinni illetve évente cserélni a készletet ha nem fogy el!!!!
Válasz gyorffyt #10888. hozzászólásáraMajd megindokolja Reng, Csányi meg a többi akik sokallták a háború miatt kialakult árakat...
Szerintem semmi nem indokolhatja jelen helyzetben az árak beszakadását.Háború dúl beláthatatlan ideig a világ egyik legnagyobb éléskamrájában,a gabonaexport ellehetetlenült,hamarosan Odesszát is támadják/ami a legnagyobb forgalmú ukrán kikötő volt eddig,de a kikötői infrastruktúra lehet,hogy megsemmisül/ és akkor még azt számításba sem vettük,mekkora lehet az idei orosz/ukrán terméskiesés,mekkora lehet az orosz műtrágyastop miatt a világ terméskiesése stb!!! Sok-sok millió tonna árualap fog hiányozni a világpiacról!
Vakarhatják a fejüket a vállalati jogászok. Ez a rendelet a piaci áraknak mindenképpen betesz egy időre. Ha a Matif is elindul lefele, irány a 70e - nem fogunk unatkozni.
Válasz #bandi #10882. hozzászólásáraA 30 nap a megállapított maximum.Lehet,hogy 3 nap alatt döntenek,ezt csak az első precedens esetek fogják megmutatni.Manapság viszont 3 nap,sőt akár 3 óra alatt is jelentős ármozgás következhet be,ez pedig mindenképp kiszámíthatatlanná teszi a dolgot.
Válasz k-roy90 #10875. hozzászólásáraHát nem tudom... Ha eladsz valami árut, akkor a tétel megvásárlásával a tulajdonjogogot is átadtad. Lényegében ezt a nemzetközi incoterms- ek is szabályozzák. Ha le is szerződtél és megkaptad a pénzed, ok vagy örûlhetsz, a keteskedő pedig majd beadja az export engesélyt 30 napra. Ha nem kaptál még lòvèt, de szerződéssel vagy, akkor ostorcsapás van: hiába szerződés nincs lòvé, külső elhárìthatatlan esemény vis maior- t eredményez, ott már az Állam is játszik. Ha bent van a termény, nincs szerződés, s még nincs hely probléma sem, jùniusig, várni kell a fejleményeket vagy belföldre eladni kicsit olcsòbban is 85-100 e közötti árakon, mert a kevesebb is nagyobb nyugalommal jár, mint a ciriburi. Türelemjátèk ez az egèsz!
Válasz #bandi #10882. hozzászólásáraBefog dőlni minden, nem csak ez……
Megáll a gazdaság, ipar és kapufa…..nem csak itt.
Időt akarnak nyerni, valòban nem szabad veszélyeztetni az ellátást - ez igaz. Kìváncsi vagyok, hogy mi lesz a piaci ár 1 hònap mùlva. Szerintem magas lesz még akkor is.
30 napos döntés? Azt mkndja valaki, hogy ottvan a tengeri, vinné az olasz 12-ért, aláírják, de egy hónapig még tárolnod kell, hogy nem-e dönt úgy a kormány, hogy neki kell? És ha nem kell, akkor eladhatod? Nem lehet ezt 5 napon belül elbírálni? Ez egy szipmpa terménymozgás stop, egyhónapig, most minden lestoppolunk, árbefagyasztunk egy hónapra, kerül amibe kerül, csak fennmaradjon ez a látszatstabilitás. Aztán április-májustól meg majd kapkodhatjuk a fejünket.
Tegyük fel az állam él az elővásárlási jogával, és közpénzen megvesz mondjuk 100 milliárd értékű kukoricát. Hova teszi? Te tárolod neki? Mire használja? Lesz arról átlátható kimutatás, hogy kitől mennyiért vett meg tételeket az állam? És arróp lesz, hogy ezt a terményt kinek és mennyiért adta oda?
Ki dönti el, hogy az állam által felvásárol, “olcsóbb” termenyből a későbbiekben szintén olcsón ki vásárolhat?
Válasz Stella2 #10877. hozzászólásárafelfüggeszteném az összes vidékfejlesztési pályázatot ( állatsimogató, tanösvény, hotel, meg minden baromság ) amíg népélelmezési ellátási problémák léphetnek fel. Átcsoportosítani mindent a termelésbe...
megjelent a rendelet az exporttilalomról...
Valószínűek tartom,hogy május 15.-ig nem nagyon fognak exportengedélyeket kiadni...Állami felvásárlás esetén-főleg a megszabott 30 napos döntési intervallum miatt-pedig az "aktuális piaci ár"meghatározása lesz a kritikus.Például:március 20.-án jó árat ígérnek,döntök,eladnám.Bejelentem az államnak,29 nap múlva döntést hoznak.Legyen bármi a döntés/állami felvásárlás vagy exportengedély/,lehet,hogy az akkori aktuális ár már köszönő viszonyban sincs azzal,amire én anno rábólintottam.Lehet,hogy eldurvul a háború,lehet,hogy sikerül békét teremteni:ettől függően,látjuk,robbanhat és zuhanhat is az ár napokon belül!
Moderálási elveink miatt törölve: 2022-03-06 08:38:55
Válasz k-roy90 #10876. hozzászólásáraSzóvetés podcast
Ezt a beszelgetest erdemes megnezni-remelem sikerul megnyitnod.
Az EU-s tamogatast kiegeszithetik a nemzeti kormanyok, erre a ciklusra a magyar mezogazdasag, videkfejlesztes es az elelmiszeripar megkapja a maximalisan adhato nemzeti osszeget. Az eddig kiirt palyazatokat is mar ez alapjan irtak ki - nem uj info, csak a tegnapi esemennyel ujra hir lett belole.
Errol van valakinek + infoja?
https://mandiner.hu/cikk/20220305_orban_80_szazalekra_emeljuk_az_agrartamogatasok_nemzeti_kiegeszitesenek_merteket
Válasz sirhanzoltan #10872. hozzászólásáraMegkötött szerződést szerintem nem érinti.
Válasz Stella2 #10873. hozzászólásáraKöszönöm már látom a rendeletet. Nekem mégis az a véleményem, hogy se ki se se be nem nagyon fog menni, mert most az import is drága lesz. Biztonsági játékra törekszik a Kormány. A világpiaci árak ettől még magasak lesznek a következő 1 hónapban.
Válasz Nagy László 81 #10871. hozzászólásáraMagyar Közlöny
Valóban nem a kivitelt tiltja, hanem az államnak elővásárlási illetve vételi jogot ad.
Nem a van-tól félünk, hanem attól, hogy mennyire nyílik az olló -az input anyagok árához képest mit kapunk a terményért. Az arány a nagy kérdőjel.
Válasz bubu13 #10852. hozzászólásáraez a kereskedőket érinti hátrányosan mert nem tudják teljesíteni a lekötött mennyiségeiket külföldre. Ergó megkötbérezik őket.
Én sehol sem látom a rendeletetet, ami már péntektől tilt kivitelt. Én ùgy èrtettem, hogy "Előkészìtik"!Kár lenne pánikolni, az ár nem lesz alacsonyabb, mert az inflációs mérleg a második oldalon is növekszik, csak nem akarják, hogy hirtelen 140e ft/to áron (pl. bùza)elszìvjanak innen mindent, s amùgy ez jogos is, ha belegondolunk. Még 1szer: a VAN- tale nem kell félni!
Válasz kukaccsosz #10863. hozzászólásáraMeg kell vizsgálnia a kereskedőnek, hogy a lekötést követően tud-e (és hogyan) hivatkozni vis maiorra, mert ha az állam él az elővásárlási jogával, akkor jogilag szerintem ez az a helyzet. Egy kompetens jogásszal kellene egyeztetnie a kereskedőnek, vagy a lekötést biztosító kereskedési platform illetékeseivel. Szerintem lesz erre megoldás.
Ettől függetlenül felhúzott engem is a bejelentés.
Válasz Sebők László_21697 #10868. hozzászólásáraMarad a számla kelte, teljesítési határidő…….
Válasz ..,-:) #10867. hozzászólásáraKézi számla kilőve gépi. Meg szerintem nem is kell. Mert az árat ez az egész nem fogja befolyásolni. Kicsit kellemetlen az ügymenet de Putyin gondoskodik hogy vetési meg szállítási problémák legyenek hosszú időn keresztül. Ugyhogy az ár csak felfele gabonánál is meg gáz, műtrágya fronton is.
Válasz Sebők László_21697 #10865. hozzászólásáraKézi számlások pá nap előny…..ki tudja…….
Válasz mtz1221 #10834. hozzászólásáraJó lenne, ha így lenne. Ugyan nekem nincs árualapom már, de ebben a felállásban más az ezévi perspektíva.
Emberek a rendelet a kihirdetés követő nap lép érvénybe ami 03. 06. vasárnap
Ha én 03.04. pénteken én szerződést irtam meg számlát adtam? akkor mivan?
Válasz TeljesenMindegy #10862. hozzászólásáraOké.
Pl.: eladom, leszerződöm, kötbér meg kutya faxa, május 20.-ia felrakásm teljesítés, birtokbaadás időpontra……..ezek közbe lépnek…….akkor mi van !? Vagy vegyük közelebb, hétfőn(03.07.) eladom. 04.07.-ig válaszol, és él az elővásárlással…….
A lényeg, hogy egy kereskedő így nem tud tervezni, mert amit megvesz azt valahol már lekötötte és határidőre kell teljesítenie.
Ha az állam közben megveszi tőle akkor nem tud teljesíteni. Akkor meg nem is fog venni legalábbis május 15 előtti szállítással. Persze meg lehet hosszabbítani a jogszabály hatályát.
Válasz ..,-:) #10854. hozzászólásáraMaximum harminc nap. Ami a gyakorlatban lehet három nap is. Vagy öt nap, vagy pont harminc nap, ami a maximum. Piaci áron vásárolja meg, ha több szerepel a számlán vételárként, akkor szabadon lehet pereskedni, már akinek kedve van hozzá.
2 pont , cb
Válasz kukaccsosz #10859. hozzászólására30 harminc napos határidő adja szerintem a nagy bizonytalanságot.
A gyakorlat majd megmutatja.
Válasz bubu13 #10856. hozzászólásáraHa saját tulajdonú terményt visz ki (ez az általános) akkor elővételi joga van piaci áron.
Válasz kukaccsosz #10853. hozzászólásáraNėbih erről tud, fel vannak készülve, felület, bejelentő lap, stb mind-mind hibátlanul működik……….gondolom……..
Válasz TYLLA #10855. hozzászólásáraMi nincs így?
Válasz kukaccsosz #10853. hozzászólásáraHogy annyit ad amennyit akar??? Te adod el egy áron!! Ő érvényesítheti az elővásárlási jogát!
Válasz kukaccsosz #10853. hozzászólásáraEz még véletlenül sincs így. Olvasd el még egyszer, és értelmezd!!!
Válasz bubu13 #10852. hozzászólására1§ 4. pontja……..30 nap, mire válaszol……..
Ezt a szart meg alig több, mint 24 óra alatt össze bírtak szerkeszteni………