Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR414.42 FtUSD397.93 FtCHF444.64 FtGBP499.75 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Önköltsédszámolgatás? Ez mire jó? Csak össze kell adni amit beletoltam és kivonni a bevételből és máris látom - vagy +, ennyi. Ha plusz akkor jól csináltam ha nem, akkor elb@sztam valamit, (bár szerintem ha nincs valami természeti csapács nem lehet minuszos, és itt nem aszályra gondolok) Nem biztos ,hogy bele kell rakni azt a rengeteg műtrágyát és és vegyszert amit a forgalmazó cégek ránk erőltetnek ettől csak a bruttó nő a nettó meg csökken. A másik meg, hogy a mezőgazdaságban sosem egy évet kell nézni, egyszer hopp máskor...
De ez is csak egy vélemény.
Szia Berkó. Kicsit számolgattam, nekem a költség 32-es árral és 20,5 vízzel olyan 5,5t/ha de ez csak az inputanyag bekerülési ktg.(vetőmag ,műtrágya,gázolaj, vegyszer), vegyük azt hogy a földbérletet fedezi a támogatás, én minden műveletet magam csinálok a szántástól az aratásig, beszállítás minden, de nyilván hogy a gázolajon felül ennek is van jelentős költsége amibe itt ne is menjünk bele mert ezt aztán lehet tényleg sokféleképp számolni, volt is ebből már a fórumon sok vita, na ezért saccolva olyan 7-8t körül gondolom az önköltséget. Azért hozzáteszem hogy ez az ár még mehet lejjebb, és a maradékot nem biztos hogy 20-as vízzel tudjuk aratni, lehet az 22 is akkor még rosszabb a leányzó fekvése, amit eddig lekaptam az kombájntisztán 115g/ha (nettó 105g) DKC4964 de én nem sírok és nem is igen szoktam, tulajdonképpen ha még a maradék 6ha kuki bemegy a magtárba nem is panaszkodhatok erre az évre, még annyit hogy én kukoricával csak az összterületem 20%-t vetem be ebbe a növénybe szerintem itt nem érdemes többet kockáztatni, ennyi viszont kell a jó vetésforgóhoz, tudomásul kell venni hogy a kuki 5 évbe 1x esetleg 2x tud igazán jó bevételt hozni, a maradékban keveset és esetleg lehet simán 0 is, és mégegyszer mondom ez a csak az itteni felénk lévő termőterületekre vonatkozik és csak egy vélemény.
Igen Berkó de aszályban az 5tonnás önköltségi áron termesztett kukroica már régen feladja a harcot tudod jól.
Plussz amikor soksok munkás bérét járulékait is kikell termelni akkor megint más a felállás.
Ha Te magadnak csinálod Te vagy a főnök és a munkás is egyben, egy bért kell kikeresnie ami most egy jó terméssel párosult ugye nem túl nagy ráfordítás mellett, jól jártál és rendjén is van ez. Ha sjaát földed van akkor mégjobb!
Lényeg a lényeg, más üzemméreteknél másabbak a költségek. Persze mindig a nagyok a hatékonyabbak mert nekik van végig gépsoruk modern ütős és semmi idegenséget nemkell bevonni a termelésben, viszont az ilyen üzemeknél az olyan költségek melyek nálad fel sem merülnek a költségvetés jórészét is kitehetik, dehát ez is így van jól mert máskülönben nemlenne munkája rengeteg embernek.
Nomeg ha kicsiben eladja 4500Ft-ért vagy többért akkor igen.
De nagyobb vállalkozásoknál ahol munkahelyeket kell eltartani meg lízingdíjjakat fedezni, továbbá bérelt területeken gazdálkodnak, ott a 9tonna ha nincs 40ezer a kukorica akkor nemhoz sokat, kb. idén egy saját maggal történő mecomorn gyomírtású 2mázsa pétisózott zabbal többet kerestél...mert hozott 4-5tonnát és 38ft-ért lehetett eladni nulla költségen...
Még a végén kiderül, hogy mégis lehet 5 tonnával önköltséget elérni...
Ilyenkor viszont elgondolkozok, hiába mondok igazat, ha ezt nem akarják elfogadni, megérteni... (hinni a templomba szokás, azért nem írtam) Mindenki úgy termel, és annyiból, amiből futja, és szán rá.
Nekem az nem tetszik főleg, hogy azok is "sírnak" akiknek 10 tonna feletti lett az átlaguk, és ahogy VTR-es is írta, "lóf@sz ebből a nyereség". Kukaccsősz tudna éppen panaszkodni, mert ha jól emlékszem ott volt részük aszályban, és kisült kukoricában, mégsem teszi...
Akkor mégiscsak igazam lett, és én a kicsit is megbecsülöm, és beérem vele... Persze mindenkinek más az értékrendje, gazdasági mérete stb-stb, mert hát több millás, na meg több 10 millás gépekről még álmodni se merek, nemhogy komolyan számításba vegyem, hogy megvegyek-e akár egy 6-7-8 millás trakit! Végre már van egy olyan évem, amikor (SZÁMOMRA) egy tisztességes terméseredményeket, és vele együtt tisztességes árbevételt értem el, ja és ebbe benne van a 6 tonnás kukorica is, meg 10 t feletti is... (5t-nál van az önköltségem.)
Válasz #11119. hozzászólásra
Erre nekem is van egy történet kedden vágtuk a kukoricát,szinte teljesen homogén.
Két telepre vittem be egyikre 11 a másikra 8 kocsival ahány kocsi annyi minta ja és a két telep két faluban van egymástól 10 km-re a víz százalékban 0.7 százalék volt a különbség 17.9-18.6.
Ennek az érdekes része pedig most következik 10 nappal előtte hoztam be mintát és egy ismerőshöz vittem megméretni a vizét aki később levágta,ő 14.6-15.4-ig mért,darálós gyors mérővel
ezt a mintát utána ki vittem a az egyik telepre ahol 17-et mértek sima gyors mérővel ja és ez előbb elfelejtettem mondani itt volt egy kis eső utána vágtuk le a kukoricát
A szárítási költség magas, a terményár alacsony, ha jó termés akkor marad rajta, de nem a kukoricából fognak tucatjával traktort cseréni a parasztok.
Ahol mindehhez még aszály is volt, ott tökön szúrás az egész kukorica.
A szárítókat sem kell félteni, de koránt sem biztos, hogy átvágtak!
- mifelénk minden tábla kicsit hullámos, vannak homokfoltok, egyszóval táblán belül is szór a víz. Másik kocsi, más víz % ezt láthatod te is
- nedvességmérő és nedvességmérő között is alapból vannak komoly különbségek. A legtöbbje amúgy is "csak" gyorsmérő, megmutatja, hogy 16-os vagy 24-es a kukorica, hogy tudd aratható-e. Ezeket rendszeresen újra kellene kalibrálni, ennek hiányában azonos készülékek között is lehet mérési különbség.
A kemence a pontos, a darálós mérők sem rosszak egyébként.
Csak egy friss történet: Még esők előtt vittünk be egy kevés kukoricát 2 különböző szárítóba, mert van ide is, oda is szerződés. A tábla az egyik leghomogénebb területünk, se domb, se talajhiba, az egyik helyen 16,6%, a másikon 18,3%-nak mérték, és egyiket sem tartom lehúzós cégnek.
-
Válasz #11108. hozzászólásra
Hétfőn vágattam a kukimat.Kombájnos haverom beszerzett egy nedvesség mérőt,megmérte vízét 17,5 volt.Bevitettem az ismerősök által legkorrektebbnek tartott átvevőhöz, 19,5 lett.Ennyit az uralkodó állapotokról!
Sokszor nem értelek benneteket, vagy csak én vagyok ilyen kicsinyes, és megelégszem egy szerényebb bevétellel is, de ha 6-9 tonna között várjátok az átlagtermést, akkor abból azért csak csurran-cseppen valami nem?
nálunk a helyi felvásárló nem kap kukoricát a szomszédom lengyel szótárral a zsebében ment aratni míg jó idő volt a 4-es mellett lévő táblájára.ehhez tartsa magát mindenki mert ami még kinnt van arra is lesz igény mert nincs itt csúcstermés csak egy átlagos.és bizonytalan időjárás miatt ez is veszélybe kerülhet.meg kell becsülni és fizetni.
Ha lefelé állnak csövek akkor max. 1-2% megy rá, ami vissza is szárad néhány napon belül ha jó lessz az idő rá. De mint tudjuk hűvös fagyos idők jönnek úgyhogy "Ámen"Hétvégén kiváncsiságból azért bemérem a vízét, betakarítani nem tudjuk mert NÉHÁNY MM ÉS ELÉRJÜK A 100MM-t(3 napi csapadék)
Ezt próbálom "kinyomozni", hogy egy ekkora csapadék mennyivel nedvesítheti vissza, de még egyik gazdatárs sem írt semmit az ez irányú kérdésemre. Még sosem mértem így meg, ezért lennék kíváncsi, van-e valakinek konkrét tapasztalata.....
Itt észak baranyában80 mm felett járunk, kedden 19-20-as volt a vize a pio riberának , kíváncsi leszek milyen lesz majd neki ha rá lehet menni, illetve fel lehet menni...
Nálunk Zalában Nagykanizsa környékén ma délig egyszer 20 tegnap elött 40mm esett, ez 60mm.
Péntek van, most is eseget.
Sztem ha jó idő lesz, akkor is szerda-csüt mire indulás lehet.....
Persze ott a búza- logranozása is...meg sok más meló is még...
Rekord termést nem várunk!
Haverom kedden eső elött leszedte az N01-et 115mázsa nettó 40AK föld stb. 24-es vízzel...búzát akar oda még vetni! Felénk 15-20AK föld a gyakoribb 6-9t között várunk, persze ha több lesz nem baj...ígyis kb 0-ra jövünk ki...
Épen egyik ismerősömmel beszéltem erről, hogy bár sokhelyen jók a kukoricák sokhelyen gyatrák, nemlesz itt egy erős átlagtól több termés, továbbá ami kintvan, márpedig a nagyrésze kintvan innentől kezdve nagy kérdőjel mit hogyan lehet betakarítani majd és közben mennyi vad és lopáskár lesz rajtuk, eleve mikor mehet kombájn a földre!?!?!?!?
Szóval több már nemlesz termés csak kevesebb az a helyzet és nagyon nemtudni mikor lesz minden magtárban. Eleve akinek védett helyen van a termése, nem vadas és nem lopják lesem fogja vágni a 25ös vizű tengerit mert nagy bukta az egész.
Mind e közben ami le is lett aratva egy részét epekedve várják az állattartók mert elfogyott majdnem mindenhol az abraknak valójuk, további tételeket meg hordják kamionok ezerszámra meg vagonok külföldre. Amennyi lengyel autót látni errefelé az nem emberi.
Szóval lehet itt spekulálni meg rekord termésekre fogni hogy azért nincs felvásárlási ár... a realitás nem ezt mutatja
24596 hozzászólás
Válasz #11152. hozzászólásra
Annyi azért csak nem....
Válasz #11150. hozzászólásra
Akkor az legalább 30!
Válasz #11149. hozzászólásra
Nem, a búzám ilyen!
Válasz #11148. hozzászólásra
Igen a csizma feléig ért reggel,amúgy 18.3 volt az esső előtt! DKC-4490-es.
Még gondolom búzát is akarsz bele vetni?
Válasz #11147. hozzászólásra
Vizet mértél?Bocsi
Egy hét múlva lehet itt aratni,holnap talán sikerül teljesen le engedni a vizet.
Válasz #11144. hozzászólásra
Válasz #11144. hozzászólásra
HEHE
Válasz #11143. hozzászólásra
Mi az az adó????
Érdekes,hogy adókkal senki nem számol.
Válasz #11110. hozzászólásra
nálam +2%P
azért számoljátok bele a 2010-es árvizet és a 2012-es aszályt is akikor a termés 100%-a megsemmisült
Önköltsédszámolgatás? Ez mire jó? Csak össze kell adni amit beletoltam és kivonni a bevételből és máris látom - vagy +, ennyi. Ha plusz akkor jól csináltam ha nem, akkor elb@sztam valamit, (bár szerintem ha nincs valami természeti csapács nem lehet minuszos, és itt nem aszályra gondolok) Nem biztos ,hogy bele kell rakni azt a rengeteg műtrágyát és és vegyszert amit a forgalmazó cégek ránk erőltetnek ettől csak a bruttó nő a nettó meg csökken. A másik meg, hogy a mezőgazdaságban sosem egy évet kell nézni, egyszer hopp máskor...
De ez is csak egy vélemény.
Válasz #11138. hozzászólásra
Szia Berkó. Kicsit számolgattam, nekem a költség 32-es árral és 20,5 vízzel olyan 5,5t/ha de ez csak az inputanyag bekerülési ktg.(vetőmag ,műtrágya,gázolaj, vegyszer), vegyük azt hogy a földbérletet fedezi a támogatás, én minden műveletet magam csinálok a szántástól az aratásig, beszállítás minden, de nyilván hogy a gázolajon felül ennek is van jelentős költsége amibe itt ne is menjünk bele mert ezt aztán lehet tényleg sokféleképp számolni, volt is ebből már a fórumon sok vita, na ezért saccolva olyan 7-8t körül gondolom az önköltséget. Azért hozzáteszem hogy ez az ár még mehet lejjebb, és a maradékot nem biztos hogy 20-as vízzel tudjuk aratni, lehet az 22 is akkor még rosszabb a leányzó fekvése, amit eddig lekaptam az kombájntisztán 115g/ha (nettó 105g) DKC4964 de én nem sírok és nem is igen szoktam, tulajdonképpen ha még a maradék 6ha kuki bemegy a magtárba nem is panaszkodhatok erre az évre, még annyit hogy én kukoricával csak az összterületem 20%-t vetem be ebbe a növénybe szerintem itt nem érdemes többet kockáztatni, ennyi viszont kell a jó vetésforgóhoz, tudomásul kell venni hogy a kuki 5 évbe 1x esetleg 2x tud igazán jó bevételt hozni, a maradékban keveset és esetleg lehet simán 0 is, és mégegyszer mondom ez a csak az itteni felénk lévő termőterületekre vonatkozik és csak egy vélemény.
Válasz #11136. hozzászólásra
Ez egy korrekt válasz volt!
Válasz #11136. hozzászólásra
Válasz #11134. hozzászólásra
Igen Berkó de aszályban az 5tonnás önköltségi áron termesztett kukroica már régen feladja a harcot tudod jól.
Plussz amikor soksok munkás bérét járulékait is kikell termelni akkor megint más a felállás.
Ha Te magadnak csinálod Te vagy a főnök és a munkás is egyben, egy bért kell kikeresnie ami most egy jó terméssel párosult ugye nem túl nagy ráfordítás mellett, jól jártál és rendjén is van ez. Ha sjaát földed van akkor mégjobb!
Lényeg a lényeg, más üzemméreteknél másabbak a költségek. Persze mindig a nagyok a hatékonyabbak mert nekik van végig gépsoruk modern ütős és semmi idegenséget nemkell bevonni a termelésben, viszont az ilyen üzemeknél az olyan költségek melyek nálad fel sem merülnek a költségvetés jórészét is kitehetik, dehát ez is így van jól mert máskülönben nemlenne munkája rengeteg embernek.
Nomeg ha kicsiben eladja 4500Ft-ért vagy többért akkor igen.
De nagyobb vállalkozásoknál ahol munkahelyeket kell eltartani meg lízingdíjjakat fedezni, továbbá bérelt területeken gazdálkodnak, ott a 9tonna ha nincs 40ezer a kukorica akkor nemhoz sokat, kb. idén egy saját maggal történő mecomorn gyomírtású 2mázsa pétisózott zabbal többet kerestél...mert hozott 4-5tonnát és 38ft-ért lehetett eladni nulla költségen...
Válasz #11132. hozzászólásra
Még a végén kiderül, hogy mégis lehet 5 tonnával önköltséget elérni...
Ilyenkor viszont elgondolkozok, hiába mondok igazat, ha ezt nem akarják elfogadni, megérteni... (hinni a templomba szokás, azért nem írtam) Mindenki úgy termel, és annyiból, amiből futja, és szán rá.
Válasz #11132. hozzászólásra
Saját gépekről, szárítóról, tárolóról nem is beszélve....
Válasz #11131. hozzászólásra
Különben jelentős különbség is lehet, egy olcsó maggal es 150kg pétivel is lehetett most 6-8t-t csinalni, saját földön nincs bérleti díj stb.
Válasz #11128. hozzászólásra
Természetesen lehet, és nyilván különbségek is lehetnek, de ez jelentősnek tűnik.....
Válasz #11126. hozzászólásra
Az nagyonsok, én 360Ft-ért csináltam volna kompletten, semmi plussz kitárbetár költség nem játszott volna mellette.
Válasz #11126. hozzászólásra
Ezért is adtam igazat a kollégának, hogy a 9 t önköltség a realitás...
Válasz #11123. hozzászólásra
Persze önköltséget lehet sokféleképp számolni
Válasz #11122. hozzászólásra
Az én példámban két világcég szerepel az egyik neve C betűvel a másik T betűvel kezdődik
Nálunk 17 es kukit 620 ft-ért szárítanak és az önköltsége 80-85 mázsa volt eső előtt, mostmár meg még több.
Válasz #11120. hozzászólásra
Nekem az nem tetszik főleg, hogy azok is "sírnak" akiknek 10 tonna feletti lett az átlaguk, és ahogy VTR-es is írta, "lóf@sz ebből a nyereség". Kukaccsősz tudna éppen panaszkodni, mert ha jól emlékszem ott volt részük aszályban, és kisült kukoricában, mégsem teszi...
Válasz #11123. hozzászólásra
Hát, ezt nem tudom rajtad kívül hányan mondhatják el. És azt sem, hogy csinálhatod....... A kolléga által említett 9 tonna a realitás......
Válasz #11118. hozzászólásra
Akkor mégiscsak igazam lett, és én a kicsit is megbecsülöm, és beérem vele... Persze mindenkinek más az értékrendje, gazdasági mérete stb-stb, mert hát több millás, na meg több 10 millás gépekről még álmodni se merek, nemhogy komolyan számításba vegyem, hogy megvegyek-e akár egy 6-7-8 millás trakit! Végre már van egy olyan évem, amikor (SZÁMOMRA) egy tisztességes terméseredményeket, és vele együtt tisztességes árbevételt értem el, ja és ebbe benne van a 6 tonnás kukorica is, meg 10 t feletti is... (5t-nál van az önköltségem.)
nem védem a szárítósokat sem, de esetleg ami mellettük szól:
meg kell vásárolni egy telephelyet
megvenni egy szárítót, hűtősilót
nagyon kevés napot üzemel egy évben
borzasztó üzemanyag felhasználás
alkatrész nagyon drága
villamos áram készenlét horibilis
aztán látom, hogy némelyik önköltcségen szárít , azért, hogy terménnyel kereskedjen, meg ügyeskedik egy kicsit
Válasz #11119. hozzászólásra
Erre nekem is van egy történet kedden vágtuk a kukoricát,szinte teljesen homogén.
Két telepre vittem be egyikre 11 a másikra 8 kocsival ahány kocsi annyi minta ja és a két telep két faluban van egymástól 10 km-re a víz százalékban 0.7 százalék volt a különbség 17.9-18.6.
Ennek az érdekes része pedig most következik 10 nappal előtte hoztam be mintát és egy ismerőshöz vittem megméretni a vizét aki később levágta,ő 14.6-15.4-ig mért,darálós gyors mérővel
ezt a mintát utána ki vittem a az egyik telepre ahol 17-et mértek sima gyors mérővel ja és ez előbb elfelejtettem mondani itt volt egy kis eső utána vágtuk le a kukoricát
Válasz #11115. hozzászólásra
A szárítási költség magas, a terményár alacsony, ha jó termés akkor marad rajta, de nem a kukoricából fognak tucatjával traktort cseréni a parasztok.
Ahol mindehhez még aszály is volt, ott tökön szúrás az egész kukorica.
Válasz #11117. hozzászólásra
A szárítókat sem kell félteni, de koránt sem biztos, hogy átvágtak!
- mifelénk minden tábla kicsit hullámos, vannak homokfoltok, egyszóval táblán belül is szór a víz. Másik kocsi, más víz % ezt láthatod te is
- nedvességmérő és nedvességmérő között is alapból vannak komoly különbségek. A legtöbbje amúgy is "csak" gyorsmérő, megmutatja, hogy 16-os vagy 24-es a kukorica, hogy tudd aratható-e. Ezeket rendszeresen újra kellene kalibrálni, ennek hiányában azonos készülékek között is lehet mérési különbség.
A kemence a pontos, a darálós mérők sem rosszak egyébként.
Csak egy friss történet: Még esők előtt vittünk be egy kevés kukoricát 2 különböző szárítóba, mert van ide is, oda is szerződés. A tábla az egyik leghomogénebb területünk, se domb, se talajhiba, az egyik helyen 16,6%, a másikon 18,3%-nak mérték, és egyiket sem tartom lehúzós cégnek.
-
Válasz #11115. hozzászólásra
Hát nem!!20-22vízzel bevit kukiból max3200-es árból mi marad?10 tonna fölött marad egy kics de az is lóf@sz
Válasz #11108. hozzászólásra
Hétfőn vágattam a kukimat.Kombájnos haverom beszerzett egy nedvesség mérőt,megmérte vízét 17,5 volt.Bevitettem az ismerősök által legkorrektebbnek tartott átvevőhöz, 19,5 lett.Ennyit az uralkodó állapotokról!
Válasz #11115. hozzászólásra
A 6 az minuszos a 9 pedig nullás
Válasz #11107. hozzászólásra
Sokszor nem értelek benneteket, vagy csak én vagyok ilyen kicsinyes, és megelégszem egy szerényebb bevétellel is, de ha 6-9 tonna között várjátok az átlagtermést, akkor abból azért csak csurran-cseppen valami nem?
Válasz #11113. hozzászólásra
Azt se felejtsük el hogy idö közben a -kukoricából- TENGERI-lett
nálunk a helyi felvásárló nem kap kukoricát a szomszédom lengyel szótárral a zsebében ment aratni míg jó idő volt a 4-es mellett lévő táblájára.ehhez tartsa magát mindenki mert ami még kinnt van arra is lesz igény mert nincs itt csúcstermés csak egy átlagos.és bizonytalan időjárás miatt ez is veszélybe kerülhet.meg kell becsülni és fizetni.
Nálatok hogy áll a szárítási árkategória?
Válasz #11110. hozzászólásra
Ha lefelé állnak csövek akkor max. 1-2% megy rá, ami vissza is szárad néhány napon belül ha jó lessz az idő rá. De mint tudjuk hűvös fagyos idők jönnek úgyhogy "Ámen"Hétvégén kiváncsiságból azért bemérem a vízét, betakarítani nem tudjuk mert NÉHÁNY MM ÉS ELÉRJÜK A 100MM-t(3 napi csapadék)
Válasz #11109. hozzászólásra
Ezt próbálom "kinyomozni", hogy egy ekkora csapadék mennyivel nedvesítheti vissza, de még egyik gazdatárs sem írt semmit az ez irányú kérdésemre. Még sosem mértem így meg, ezért lennék kíváncsi, van-e valakinek konkrét tapasztalata.....
Válasz #11107. hozzászólásra
Itt észak baranyában80 mm felett járunk, kedden 19-20-as volt a vize a pio riberának , kíváncsi leszek milyen lesz majd neki ha rá lehet menni, illetve fel lehet menni...
Válasz #11107. hozzászólásra
Szerdán-csütörtökön rá fogsz tudni menni? De nem csak a földnek kéne kicsit száradni, hanem a kukoricának is, nem? Milyen vízzel fogod így vágni?
Nálunk Zalában Nagykanizsa környékén ma délig egyszer 20 tegnap elött 40mm esett, ez 60mm.
Péntek van, most is eseget.
Sztem ha jó idő lesz, akkor is szerda-csüt mire indulás lehet.....
Persze ott a búza- logranozása is...meg sok más meló is még...
Rekord termést nem várunk!
Haverom kedden eső elött leszedte az N01-et 115mázsa nettó 40AK föld stb. 24-es vízzel...búzát akar oda még vetni! Felénk 15-20AK föld a gyakoribb 6-9t között várunk, persze ha több lesz nem baj...ígyis kb 0-ra jövünk ki...
Válasz #11095. hozzászólásra
kb 1,8-szorosa a tartályos egységnyi fűtőértékre vetítve.
Válasz #11104. hozzászólásra
szerintem is
Na igen!
Épen egyik ismerősömmel beszéltem erről, hogy bár sokhelyen jók a kukoricák sokhelyen gyatrák, nemlesz itt egy erős átlagtól több termés, továbbá ami kintvan, márpedig a nagyrésze kintvan innentől kezdve nagy kérdőjel mit hogyan lehet betakarítani majd és közben mennyi vad és lopáskár lesz rajtuk, eleve mikor mehet kombájn a földre!?!?!?!?
Szóval több már nemlesz termés csak kevesebb az a helyzet és nagyon nemtudni mikor lesz minden magtárban. Eleve akinek védett helyen van a termése, nem vadas és nem lopják lesem fogja vágni a 25ös vizű tengerit mert nagy bukta az egész.
Mind e közben ami le is lett aratva egy részét epekedve várják az állattartók mert elfogyott majdnem mindenhol az abraknak valójuk, további tételeket meg hordják kamionok ezerszámra meg vagonok külföldre. Amennyi lengyel autót látni errefelé az nem emberi.
Szóval lehet itt spekulálni meg rekord termésekre fogni hogy azért nincs felvásárlási ár... a realitás nem ezt mutatja