Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak639 FtBenzin árak631 FtEUR404.69 FtUSD392.62 FtCHF430.85 FtGBP485.44 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz UE-28 #1806. hozzászólásáraSzerintem teljesen jó ez az elgondolás, én is így szoktam. Hajnalban felsodrod, utána nappal még átfújja a rendet kicsit, majd este felbálázod. most 2 napja 8-kor már bele lehetett állni, viszont 2-kor vége volt a mulatságnak, nyáron kb. 10-től reggel 3-ig. Kimész naplemente előtt egy fél órával, viszel egy pizzát, megvacsorázol, és 10 percenként nézed az anyagot. Amikor már ha a kezeddel összeszorítod, hajtogatod a rend tetején lévő lucernát és nem törik le a levele, akkor már jó, lehet indulni.
Válasz UE-28 #1806. hozzászólásáraén egyik nap sodrom,szépen megszárad és másnap reggel bálázom,figyelni hogy inkább száraz legyen mint nedves mert akkor penészes lesz,igaz én körbálát csinálok,de ez a tapasztalat.
Válasz UE-28 #1808. hozzászólásáraNo...nekem is volt, hogy nyáron 9-kor még nem volt bálázó...fél 10kor meg már nem... Csinált 5bálát...aztán olyan vizes lett egyszerre, hogy otthagyta...
Válasz UE-28 #1806. hozzászólásáraTöbb helyen vérzik ..... reggel harmaton kell sodorni az igaz hogy ne törjön a levele akkor illik sodorni akkor lesz a legjobb amikor a szára nem hajlik hanem törik ekkor már ne mfog bepenészedni...... bálázni meg felénk este nem szokás mert reggelre ne mbiztos hogy megmaradnak a bálák ott ahol hagytad , illetve nyáron van mikor 11 vagy éjfél mire lejön egy kis harmat szerű dolog hogy ne szórd szét a levelét a bálázoval a földeden mert csak szárat fogsz utánna bálázni és akkor meg már sötétben vacakolni a géppel hogy jol köt e vagy bármi hasonló dolog! Ezért szokás reggel idöben elkezdeni de nem olyan harmatban amikor csurog a viz a renden ....
Válasz MFM #1805. hozzászólásáraSajnos szerintem sokunknak nincs nedvességmérő, így erre nem tudunk hagyatkozni, viszont a téma érdekel, mert nincs benne tapasztalat, de a luci meg már 10 cm.
Én magamtól úgy gondoltam volna, hogy reggel harmaton megsodrom, és este ütöm kis kockába, ez 2,5 ha-on bevállalható, de fogalmam sincs este mennyire kell, hogy megereszkedjen, és ne penészedjen be, mert attól rettegek a legjobban.
Gondolom erre magamtól kell majd rájönni, kitapasztalni.
Válasz kanyo #1803. hozzászólásáraMármint zöldre száradt??? Vagy mifene? Ha napközben törik a szára, nem hajlik, sztem akkor jó. Bálázás (sodrás is)meg este v reggel, ha van rajta kis pára...(hogy maradjon levele) Reggel jobb, talán több időd van...
Válasz ..MZ/X.. #1801. hozzászólásáraElvileg minden rendben, egy kevés acat van. Meg egy foltban a szomszédtól annyira átjött a parlagfű, hogy a napraforgót le sem tudtuk vágni, kaptunk büntit is akkor, mondjuk ennek már 3. éve, a búzából meg jól ki lehet irtani. Köszi a segítséget!
Válasz Marci3 #1800. hozzászólásáraHa normál kultúrállapotban van a terület akkor szerintem felesleges. Esetleg tavaszi vetés előtt ha kizöldülne érdemes rámenni.
Sziasztok! Lucerna telepítés előtt érdemes-e totálozni, ha igen, mivel, milyen dózissal? Tavaly, és idén is búza van vetve a területre, azelőtt napraforgó volt.
Válasz Veres Attila_58369 #1795. hozzászólásáramivel a pulsar 40 sl csak kontakt szer nincs talajhatás.újvetésben 10-15 cm 4 levélben 300 l vízzel,1l/ha -al.a 30 napos várakozás megéri.ha tartamhatás is kell beállt/2 évesnél idősebb/állományban ősszel vagy fakadás előtt afalon dispersion 2l/ha.ha csak évelő /acat/ probléma van ne költs rá mert ezt a dózist/pulsar/ kineveti a lucernának meg nem adhatsz többet.majd megoldja a kaszás ezt is.
Válasz Veres Attila_58369 #1795. hozzászólásáraÜdv
Megfakadás, kihajtás előtt, tehát kora tavasszal. Február vége,március eleje,amikor kiszórod ne legyen fagy, később nem érdekes , gyönyörűen tiszta lesz.
Igy nem lesz gondod az e.v.i.-vel sem ,mert letelik a 30 nap amikorra kaszálod.
Válasz oprita #1791. hozzászólásáraKöszi, de annak idején beleálltunk 1 ha vetett szarvaskerep gordonyozásába, kijött segíteni család, feleség, de talán a feléig juthattunk.
Tőlem sokkal tapasztaltabb gazdák mondták, ne vesződjek vele, majd a kasza kiviszi, végül így is tettem.
Válasz Tanonc #1792. hozzászólásáraa probléma lehet hogy meg oldódott, Hála az Agroinform növényvédő szer keresőnek az ott talált szer neve: BARCLAY GALLUP HI-AKTÍV és TRUSTEE HI-AKTIV ha másvalakinek is kellene.
Olyan problémám, van hogy az új telepítésű lucernám tele van vadkenderrel, most kb 6-7 cm-es a lucerna, le szeretném szórni valamivel ami viszi a vadkendert belőle, mert így az első kaszálás nem fog érni kb semmit. a pulsar 40 SL az nagyon drága szer, mást tudnátok ajánlani?
Válasz UE-28 #1780. hozzászólásáraLehet,már megcsináltad,de mondom.A hőskorban apámmal ezt 1 ha-on kb. 3 óra alatt megoldottuk gordonozóval kiszurkáltuk.Első kaszálásig nem nő annyit,hogy elnyomja a lucernát.Bár a tetves acat olyan mint a perje,előző éven kellene totálozni,mert agresszív még holtában is,a rothadó gyökere is mérgezi a kultúrát.
21. § (1) Szálas fehérjetakarmány-növény termesztés támogatása igénybevételére az a mezőgazdasági termelő jogosult, aki vagy amely
a) a 7. melléklet szerinti növényt termeszt,
b) * az igénylés évét megelőző évben megvalósult őszi, illetve a tárgyévben megvalósult tavaszi telepítés vagy felülvetés esetén a 7. mellékletben meghatározott tömegű hektáronkénti minimális szaporítóanyagot, vagy a minimális csíraszámot biztosító mennyiségű szaporítóanyagot az általa a termeléshez kötött közvetlen támogatás igénylése céljára bejelentett teljes terület vonatkozásában használ, és a szaporítóanyag beszerzését a 14. § (5) és (6) bekezdése szerint igazolja, és
c) a többéves művelésre alkalmas kultúra a támogatási kérelemében bejelentett tábla legalább 80%-án összefüggő állományként jelen van.
(2) A szálas fehérjetakarmány-növény termesztés támogatása igénybevételének további feltétele, hogy
a) a fehérjetakarmány-növény állományban a 7. mellékletben önállóan - nem keverék formájában - nevesített fajok keveréken belüli vetőmag aránya meghaladja az 50%-ot, és
b) * a mezőgazdasági termelő az igénylés évét megelőző évben megvalósult őszi, illetve a tárgyévben megvalósult tavaszi telepítés vagy felülvetés esetén a két- vagy többéves művelésre alkalmas kultúrák esetében a szálas fehérjetakarmány-növény termesztés támogatása igénylés első évében augusztus 1-jéig egyszeri, ha az állomány már többévesnek minősül, illetve a szálas fehérjetakarmány-növény termesztés támogatás igénylésének a további éveiben tárgyév július 1-ig legalább kétszeri kaszálást végezzen.
(3) Ha a mezőgazdasági termelő olyan tábla után nyújt be szálas fehérjetakarmány-növény termesztésre vonatkozó támogatási kérelmet, amelyen azonos kultúrához tartozó növény szaporítóanyagával tárgyévben felülvetés valósul meg, akkor a támogatási kérelemben a felülvetéssel érintett teljes terület tényleges vagy várható nagyságát numerikusan jelölnie kell."
"július 1-ig legalább kétszeri kaszálást végezzen." de nem az első évben.
"a szálas fehérjetakarmány-növény termesztés támogatása igénylés első évében augusztus 1-jéig egyszeri,"
Az MVH szokott olyan választ adni, hogy nem tudjuk továbbra sem hogy akkor mit is kell csinálni.
Válasz szgyuri82 #1785. hozzászólásáraPedig sajna szerintem így van:-(((
A "kedves" törvényalkotó nem számolt az aszállyal... Nekem a tavalyi vetésű lucernát tavaly 1x sikerült kaszálnom, őszön meghagytam a 30cm magasat a pockoknak...
A következő kérdésben szeretném a segítségetek kérni. Most április elején lett lucerna vetve. Fémzárolt magot vásároltam. Be szeretném adni a szálas fehérje támogatási igényt. A bonyodalmat az okozza, hogy alföldi madárvádelmi akg- s lesz a terület.Ott ugye kaszálatlanul kell hagynom a terület 5-10 %- át. Ez szerintetek kizáró ok-e? Továbbá kérdés, hogy a szálas fehérje igénylés első évében a kaszálásnál mik a kitételek. Bemásolom a rendelet azon részét, amit sajnos nem tudok értelmezi.
"a mezőgazdasági termelő az őszi telepítésű kultúrák kivételével a két- vagy többéves művelésre alkalmas
kultúrák esetében a szálas fehérjetakarmány-növény termesztés támogatása igénylés első évében június
1-jéig egyszeri, ha az állomány már többévesnek minősül, illetve a szálas fehérjetakarmány-növény
termesztés támogatás igénylésének a további éveiben tárgyév július 1-ig legalább kétszeri kaszálást
végezzen"
Az én értelmezésem szerint június 1- ig kellene egyszer lekaszálni? Addig még nem is lesz kaszálható méretű szerintem.
Sziasztok!
Lucerna elfagyhat?
A -7-es fagyok óta, elfehéredett, lelottyadt az összes levél az egész táblán, pár fejlettebb folt kivételével. Vagy ez valami kórság?
Válasz b.misi #1785. hozzászólásáraakármennyit ér most várd meg vele a 2-ik kaszálást ha tárolható és nem csörgőfüves.addigra elválik mennyi megy tönkre az első kaszálásokból és ez lövi be az árakat/ez a tömeg/,s addigra nyár van.jelenleg 5-6 ezret rebesgettek/120x120/ a vásáron és nincs túlkínálat persze hely és minőség függő.
Sorolgat óvatosan, ha jól láttam 3 levélkében van, viszont foltszerűen acatmezők vannak. Eddig úgy gondoltam majd a kasza kiszedi a gyomot, de valamivel szerintem meg kéne fújni. A Pulsart nagyon drágállom, most hallottam olyanról, hogy Omega, nem tudom, ti mit ajánlanátok?
Gazdálkodók figyelem! Módosult az ideiglenes gyep fogalma
Az Európai Bizottság kötelező iránymutatása alapján a 2016. évtől változik a tisztán lucernával, vagy tisztán herefélékkel bevetett területek besorolása.
A rendelkezés értelmében a tisztán vetett lucerna/here a 2016. évi egységes kérelemben lucernaként/hereként kell, hogy bejelentésre kerüljön, amely szántóföldi növény, valamint lucernaként/hereként vehető figyelembe a diverzifikációban is. A tisztán vetett területeket tehát ideiglenes gyepnek nem lehet bejelenteni. Természetesen lehet a lucernára nitrogénmegkötő EFA elemet bejelenteni (amennyiben a feltételeknek megfelel), és adott esetben szálas fehérjenövény támogatás is igényelhető rá.
Abban az esetben, ha a lucerna hosszabb ideje (~7 éve) van a területen, és ez alatt felülvetésre került, rendbe lett téve (gyommentesítés), akkor is lucernaként kell bejelenteni, szántóként kell figyelembe venni, a diverzifikációban lucernaként vehető figyelembe, jelenthet rá nitrogénmegkötő EFA elemet és szálas fehérje támogatást is, amennyiben annak feltételeit teljesíti.
Amennyiben a lucerna hosszabb ideje van a területen és ez idő alatt nem került felülvetésre, gyommentesítésre stb., akkor azt már nem nevezhetjük tiszta lucernának, ezért ez esetben ideiglenes gyepnek jelenthető a terület. Ekkor azonban nitrogénmegkötő EFA elemként nem jelenthető be és szálas fehérje támogatás sem igényelhető rá. Természetesen mivel az ideiglenes gyep is a szántó része, ezért annak területén, illetve azzal szomszédosan jelenthető más EFA elem.
A hatályos 10/2015 FM rendeletet az EU-s iránymutatásnak megfelelően úgy kell értelmezni, hogy a lucerna és here előfordulhat ugyan a gyepen, mint annak alkotóeleme, azonban önállóan vetve szántóföldi kultúraként kell figyelembe venni.
A felület már eszerint számolja a zöldítés alóli mentességet, és az MVH is eszerint jár el a helyszíni ellenőrzések során.
Köszi a remény táplálást, én is attól félek, hogy megfakadhatott a mag és ez lesz a végzete.
Nemsokára ülök a gépbe, és megyek ki közelről megnézem. Elég sekélyen vetettük, lényegében a föld tetejére, és a hengerrel lett letömörítve, de amúgy is elég tömörödött volt már a talaj...
Válasz UE-28 #1774. hozzászólásáraÜdv
Nekem van egy tavaly tavasszal vetett lucernám. Vetés után annak rendje módja szerint kisorolt, de ezután jött a forróság,azt hittem hogy vége, az ősszel nézem, föld felett szinte semmi, de alatta hihetetlen , legyökeresedett.
Most viszont gyönyörű.
Válasz szelindi sándor #1776. hozzászólásáraCsak sajnos az enyém (szintén március végi vetés) annyi nedvesség még volt a földben, hogy kibújjon, 2 sziklevles kis növényke nem tudom meddig bírja ezt a szárazságot...
Válasz pápainyulas #1771. hozzászólásáranem a henger hibája lehet.inkább túlzott vetésmélység vagy csapadékhiány esetleg rossz elővetemény választás.túl nagy kínt az előkészítő munka sem igényel, nem az agyonművelt ezáltal kiszárított terület a jó.most is egy sor kapáskombinátort kapott vetés majd gyűrűshenger utána essen az eső.
Válasz Pintér Zoltán #1756. hozzászólásáraÜdv!
Én aug. végén vetettem egy kis darab lucernát. Előtte több évig búza volt benne. Aratás után kapott 2 vontató ganajt, elvetettem az 1000 Ft-os mezei magot a szinte tiszta homok földbe, elfogasoltam, sima hengert neki, oszt ámen. Itt egy gazda vetett fémzárolt magot, jó földbe, gyűrűshengerrel lejárták. Nézem októberben, imitt- amott látni az övében csak a lucernát. Másik földjét is láttam, azt nem gyűrűshengerezték, abban viszont szép neki a lucernája. Szóval ez a gyűrűshenger hibája vagy sem, ezt nem tudom, de én semmi pénzért nem járnám le gyűrűshengerrel.
Válasz mtz1962 #1767. hozzászólásáranagyon jó, Tavaly telepítettem AS 3-ast. Tökéletes.Decemberben is levágtuk még egy részét, és az is gyönyörű most, abban nincs egy szál eészáradt sem. Mondjuk -10 Cfok-nál nem volt hidegebb. Ajánlani tudom
3163 hozzászólás
Válasz MFM #1812. hozzászólására![smile laugh](/oldforum/images/smiles/laugh.gif)
![smile thumbupcool](/oldforum/images/smiles/thumbupcool.gif)
Válasz UE-28 #1806. hozzászólásáraSzerintem teljesen jó ez az elgondolás, én is így szoktam. Hajnalban felsodrod, utána nappal még átfújja a rendet kicsit, majd este felbálázod. most 2 napja 8-kor már bele lehetett állni, viszont 2-kor vége volt a mulatságnak, nyáron kb. 10-től reggel 3-ig. Kimész naplemente előtt egy fél órával, viszel egy pizzát, megvacsorázol, és 10 percenként nézed az anyagot. Amikor már ha a kezeddel összeszorítod, hajtogatod a rend tetején lévő lucernát és nem törik le a levele, akkor már jó, lehet indulni.
Válasz UE-28 #1806. hozzászólásáraén egyik nap sodrom,szépen megszárad és másnap reggel bálázom,figyelni hogy inkább száraz legyen mint nedves mert akkor penészes lesz,igaz én körbálát csinálok,de ez a tapasztalat.
Válasz kanyo #1803. hozzászólásáraHali!
Írtam privátba...
Válasz UE-28 #1808. hozzászólásáraNo...nekem is volt, hogy nyáron 9-kor még nem volt bálázó...fél 10kor meg már nem... Csinált 5bálát...aztán olyan vizes lett egyszerre, hogy otthagyta...
Válasz Pici #1807. hozzászólásáraKöszi a korrekciót, de bálacsúszdával egyből megy a pótkocsikra, így nem marad ott.
![smile thumbupcool](/oldforum/images/smiles/thumbupcool.gif)
Na majd ki kell ezt is személyesen tapasztalni
Válasz UE-28 #1806. hozzászólásáraTöbb helyen vérzik ..... reggel harmaton kell sodorni az igaz hogy ne törjön a levele akkor illik sodorni akkor lesz a legjobb amikor a szára nem hajlik hanem törik ekkor már ne mfog bepenészedni...... bálázni meg felénk este nem szokás mert reggelre ne mbiztos hogy megmaradnak a bálák ott ahol hagytad , illetve nyáron van mikor 11 vagy éjfél mire lejön egy kis harmat szerű dolog hogy ne szórd szét a levelét a bálázoval a földeden mert csak szárat fogsz utánna bálázni és akkor meg már sötétben vacakolni a géppel hogy jol köt e vagy bármi hasonló dolog! Ezért szokás reggel idöben elkezdeni de nem olyan harmatban amikor csurog a viz a renden ....
Válasz MFM #1805. hozzászólásáraSajnos szerintem sokunknak nincs nedvességmérő, így erre nem tudunk hagyatkozni, viszont a téma érdekel, mert nincs benne tapasztalat, de a luci meg már 10 cm.
Én magamtól úgy gondoltam volna, hogy reggel harmaton megsodrom, és este ütöm kis kockába, ez 2,5 ha-on bevállalható, de fogalmam sincs este mennyire kell, hogy megereszkedjen, és ne penészedjen be, mert attól rettegek a legjobban.
Gondolom erre magamtól kell majd rájönni, kitapasztalni.
Válasz kanyo #1803. hozzászólására18%-nál, 1155-el 22%
Válasz kanyo #1803. hozzászólásáraMármint zöldre száradt??? Vagy mifene? Ha napközben törik a szára, nem hajlik, sztem akkor jó. Bálázás (sodrás is)meg este v reggel, ha van rajta kis pára...(hogy maradjon levele) Reggel jobb, talán több időd van...
Sziasztok! Mikor szaraz balazhato a lucerna? Mert nem azot el es ugye zold!
Válasz ..MZ/X.. #1801. hozzászólásáraElvileg minden rendben, egy kevés acat van. Meg egy foltban a szomszédtól annyira átjött a parlagfű, hogy a napraforgót le sem tudtuk vágni, kaptunk büntit is akkor, mondjuk ennek már 3. éve, a búzából meg jól ki lehet irtani. Köszi a segítséget!
Válasz Marci3 #1800. hozzászólásáraHa normál kultúrállapotban van a terület akkor szerintem felesleges. Esetleg tavaszi vetés előtt ha kizöldülne érdemes rámenni.
Sziasztok! Lucerna telepítés előtt érdemes-e totálozni, ha igen, mivel, milyen dózissal? Tavaly, és idén is búza van vetve a területre, azelőtt napraforgó volt.
sziasztok :D
lucernára a bogarakra mit használtok?
mert ez már förtelem ami a környékbe folyik...
karate szeren kivül tudtok mást ajánlani??
köszi szépen
Válasz Veres Attila_58369 #1795. hozzászólásáramivel a pulsar 40 sl csak kontakt szer nincs talajhatás.újvetésben 10-15 cm 4 levélben 300 l vízzel,1l/ha -al.a 30 napos várakozás megéri.ha tartamhatás is kell beállt/2 évesnél idősebb/állományban ősszel vagy fakadás előtt afalon dispersion 2l/ha.ha csak évelő /acat/ probléma van ne költs rá mert ezt a dózist/pulsar/ kineveti a lucernának meg nem adhatsz többet.majd megoldja a kaszás ezt is.
Válasz Veres Attila_58369 #1795. hozzászólásáraÜdv![smile thumbup](/oldforum/images/smiles/thumbup.gif)
Megfakadás, kihajtás előtt, tehát kora tavasszal. Február vége,március eleje,amikor kiszórod ne legyen fagy, később nem érdekes , gyönyörűen tiszta lesz.
Igy nem lesz gondod az e.v.i.-vel sem ,mert letelik a 30 nap amikorra kaszálod.
sziasztok!
lucernát milyen állapotában lehet pulsarral vegyszerezni?
köszi
Válasz oprita #1791. hozzászólásáraKöszi, de annak idején beleálltunk 1 ha vetett szarvaskerep gordonyozásába, kijött segíteni család, feleség, de talán a feléig juthattunk.
Tőlem sokkal tapasztaltabb gazdák mondták, ne vesződjek vele, majd a kasza kiviszi, végül így is tettem.
Válasz Tanonc #1792. hozzászólásáraa probléma lehet hogy meg oldódott, Hála az Agroinform növényvédő szer keresőnek
az ott talált szer neve: BARCLAY GALLUP HI-AKTÍV és TRUSTEE HI-AKTIV ha másvalakinek is kellene.
Olyan problémám, van hogy az új telepítésű lucernám tele van vadkenderrel, most kb 6-7 cm-es a lucerna, le szeretném szórni valamivel ami viszi a vadkendert belőle, mert így az első kaszálás nem fog érni kb semmit. a pulsar 40 SL az nagyon drága szer, mást tudnátok ajánlani?
Válasz UE-28 #1780. hozzászólásáraLehet,már megcsináltad,de mondom.A hőskorban apámmal ezt 1 ha-on kb. 3 óra alatt megoldottuk gordonozóval kiszurkáltuk.Első kaszálásig nem nő annyit,hogy elnyomja a lucernát.Bár a tetves acat olyan mint a perje,előző éven kellene totálozni,mert agresszív még holtában is,a rothadó gyökere is mérgezi a kultúrát.
Köszönöm szépen a segítséget Uraim!![smile thumbup](/oldforum/images/smiles/thumbup.gif)
Szerintetek az akg- ban előírt 5-10 % kaszálatlanul hagyás kizárja a szálas fehérje plusz támogatást?
Válasz szgyuri82 #1785. hozzászólásáraEz a legfrissebb?
![smile cowboy](/oldforum/images/smiles/cowboy.gif)
"18. Szálas fehérjetakarmány-növény termesztés támogatása
21. § (1) Szálas fehérjetakarmány-növény termesztés támogatása igénybevételére az a mezőgazdasági termelő jogosult, aki vagy amely
a) a 7. melléklet szerinti növényt termeszt,
b) * az igénylés évét megelőző évben megvalósult őszi, illetve a tárgyévben megvalósult tavaszi telepítés vagy felülvetés esetén a 7. mellékletben meghatározott tömegű hektáronkénti minimális szaporítóanyagot, vagy a minimális csíraszámot biztosító mennyiségű szaporítóanyagot az általa a termeléshez kötött közvetlen támogatás igénylése céljára bejelentett teljes terület vonatkozásában használ, és a szaporítóanyag beszerzését a 14. § (5) és (6) bekezdése szerint igazolja, és
c) a többéves művelésre alkalmas kultúra a támogatási kérelemében bejelentett tábla legalább 80%-án összefüggő állományként jelen van.
(2) A szálas fehérjetakarmány-növény termesztés támogatása igénybevételének további feltétele, hogy
a) a fehérjetakarmány-növény állományban a 7. mellékletben önállóan - nem keverék formájában - nevesített fajok keveréken belüli vetőmag aránya meghaladja az 50%-ot, és
b) * a mezőgazdasági termelő az igénylés évét megelőző évben megvalósult őszi, illetve a tárgyévben megvalósult tavaszi telepítés vagy felülvetés esetén a két- vagy többéves művelésre alkalmas kultúrák esetében a szálas fehérjetakarmány-növény termesztés támogatása igénylés első évében augusztus 1-jéig egyszeri, ha az állomány már többévesnek minősül, illetve a szálas fehérjetakarmány-növény termesztés támogatás igénylésének a további éveiben tárgyév július 1-ig legalább kétszeri kaszálást végezzen.
(3) Ha a mezőgazdasági termelő olyan tábla után nyújt be szálas fehérjetakarmány-növény termesztésre vonatkozó támogatási kérelmet, amelyen azonos kultúrához tartozó növény szaporítóanyagával tárgyévben felülvetés valósul meg, akkor a támogatási kérelemben a felülvetéssel érintett teljes terület tényleges vagy várható nagyságát numerikusan jelölnie kell."
"július 1-ig legalább kétszeri kaszálást végezzen." de nem az első évben.
"a szálas fehérjetakarmány-növény termesztés támogatása igénylés első évében augusztus 1-jéig egyszeri,"
Az MVH szokott olyan választ adni, hogy nem tudjuk továbbra sem hogy akkor mit is kell csinálni.
Kérdezz privátban, ha még mindig bonyolult.
70/453-6883
Válasz szgyuri82 #1785. hozzászólásáraOlvasd el figyelmesebben és mindig a legújabbat, azóta kétszer változott:
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1500009.FM
Válasz endypapa #1784. hozzászólásáraSzia!
Sajnos elfagyhat, akkor szokott fehéredni, nem kórság.
Válasz szgyuri82 #1785. hozzászólásáraPedig sajna szerintem így van:-(((
A "kedves" törvényalkotó nem számolt az aszállyal... Nekem a tavalyi vetésű lucernát tavaly 1x sikerült kaszálnom, őszön meghagytam a 30cm magasat a pockoknak...
Sziasztok!
A következő kérdésben szeretném a segítségetek kérni. Most április elején lett lucerna vetve. Fémzárolt magot vásároltam. Be szeretném adni a szálas fehérje támogatási igényt. A bonyodalmat az okozza, hogy alföldi madárvádelmi akg- s lesz a terület.Ott ugye kaszálatlanul kell hagynom a terület 5-10 %- át. Ez szerintetek kizáró ok-e? Továbbá kérdés, hogy a szálas fehérje igénylés első évében a kaszálásnál mik a kitételek. Bemásolom a rendelet azon részét, amit sajnos nem tudok értelmezi.
"a mezőgazdasági termelő az őszi telepítésű kultúrák kivételével a két- vagy többéves művelésre alkalmas
kultúrák esetében a szálas fehérjetakarmány-növény termesztés támogatása igénylés első évében június
1-jéig egyszeri, ha az állomány már többévesnek minősül, illetve a szálas fehérjetakarmány-növény
termesztés támogatás igénylésének a további éveiben tárgyév július 1-ig legalább kétszeri kaszálást
végezzen"
Az én értelmezésem szerint június 1- ig kellene egyszer lekaszálni? Addig még nem is lesz kaszálható méretű szerintem.
Előre is köszönöm a segítséget.
Sziasztok!
Lucerna elfagyhat?
A -7-es fagyok óta, elfehéredett, lelottyadt az összes levél az egész táblán, pár fejlettebb folt kivételével. Vagy ez valami kórság?
Válasz b.misi #1785. hozzászólásáraakármennyit ér most várd meg vele a 2-ik kaszálást ha tárolható és nem csörgőfüves.addigra elválik mennyi megy tönkre az első kaszálásokból és ez lövi be az árakat/ez a tömeg/,s addigra nyár van.jelenleg 5-6 ezret rebesgettek/120x120/ a vásáron és nincs túlkínálat persze hely és minőség függő.
Sziasztok!
Első kaszálás lucerna, körbálában mennyiért fog menni, mennyit lehet érte kérni szerintetek?
Előre is köszi!
Válasz csoppika #1781. hozzászólásáraÉn is lucernával teljesítem, 0,7-el szorozva egyszerű a számítás, és nincs rinya, h elfogadják é-e .![smile biggrin](/oldforum/images/smiles/biggrin.gif)
Sorolgat óvatosan, ha jól láttam 3 levélkében van, viszont foltszerűen acatmezők vannak. Eddig úgy gondoltam majd a kasza kiszedi a gyomot, de valamivel szerintem meg kéne fújni. A Pulsart nagyon drágállom, most hallottam olyanról, hogy Omega, nem tudom, ti mit ajánlanátok?
![](https://static.agroinform.net/data/forum/images/TN_agroinform_20160423220152_f_nyk_p0497.jpg)
![](https://static.agroinform.net/data/forum/images/TN_agroinform_20160423220214_f_nyk_p0493.jpg)
![](https://static.agroinform.net/data/forum/images/TN_agroinform_20160423220505_f_nyk_p0494.jpg)
Köszönöm!
Válasz UE-28 #1779. hozzászólásáraNe aggódj. TavaLy én is így paráztam, aztán egyszer csak nekiindult kelni.
Válasz Zoli 63 #1780. hozzászólásáraSzerintem akkor bevehetik.... A 6000m2 lucernámmal volt meg a zöldítésem...
Vagy rosszul értelmezem?
2016. április 20., szerda • 14:21
Gazdálkodók figyelem! Módosult az ideiglenes gyep fogalma
Az Európai Bizottság kötelező iránymutatása alapján a 2016. évtől változik a tisztán lucernával, vagy tisztán herefélékkel bevetett területek besorolása.
A rendelkezés értelmében a tisztán vetett lucerna/here a 2016. évi egységes kérelemben lucernaként/hereként kell, hogy bejelentésre kerüljön, amely szántóföldi növény, valamint lucernaként/hereként vehető figyelembe a diverzifikációban is. A tisztán vetett területeket tehát ideiglenes gyepnek nem lehet bejelenteni. Természetesen lehet a lucernára nitrogénmegkötő EFA elemet bejelenteni (amennyiben a feltételeknek megfelel), és adott esetben szálas fehérjenövény támogatás is igényelhető rá.
Abban az esetben, ha a lucerna hosszabb ideje (~7 éve) van a területen, és ez alatt felülvetésre került, rendbe lett téve (gyommentesítés), akkor is lucernaként kell bejelenteni, szántóként kell figyelembe venni, a diverzifikációban lucernaként vehető figyelembe, jelenthet rá nitrogénmegkötő EFA elemet és szálas fehérje támogatást is, amennyiben annak feltételeit teljesíti.
Amennyiben a lucerna hosszabb ideje van a területen és ez idő alatt nem került felülvetésre, gyommentesítésre stb., akkor azt már nem nevezhetjük tiszta lucernának, ezért ez esetben ideiglenes gyepnek jelenthető a terület. Ekkor azonban nitrogénmegkötő EFA elemként nem jelenthető be és szálas fehérje támogatás sem igényelhető rá. Természetesen mivel az ideiglenes gyep is a szántó része, ezért annak területén, illetve azzal szomszédosan jelenthető más EFA elem.
A hatályos 10/2015 FM rendeletet az EU-s iránymutatásnak megfelelően úgy kell értelmezni, hogy a lucerna és here előfordulhat ugyan a gyepen, mint annak alkotóeleme, azonban önállóan vetve szántóföldi kultúraként kell figyelembe venni.
A felület már eszerint számolja a zöldítés alóli mentességet, és az MVH is eszerint jár el a helyszíni ellenőrzések során.
Köszi a remény táplálást, én is attól félek, hogy megfakadhatott a mag és ez lesz a végzete.
![smile blushing](/oldforum/images/smiles/blushing.gif)
![smile crying](/oldforum/images/smiles/crying.gif)
Nemsokára ülök a gépbe, és megyek ki közelről megnézem. Elég sekélyen vetettük, lényegében a föld tetejére, és a hengerrel lett letömörítve, de amúgy is elég tömörödött volt már a talaj...
Válasz UE-28 #1774. hozzászólásáraÜdv![smile thumbup](/oldforum/images/smiles/thumbup.gif)
Nekem van egy tavaly tavasszal vetett lucernám. Vetés után annak rendje módja szerint kisorolt, de ezután jött a forróság,azt hittem hogy vége, az ősszel nézem, föld felett szinte semmi, de alatta hihetetlen , legyökeresedett.
Most viszont gyönyörű.
Válasz szelindi sándor #1776. hozzászólásáraCsak sajnos az enyém (szintén március végi vetés) annyi nedvesség még volt a földben, hogy kibújjon, 2 sziklevles kis növényke nem tudom meddig bírja ezt a szárazságot...
Válasz UE-28 #1774. hozzászólásáranem romlik el a mag sokáig. megázik rendesen egyszer és helyreáll a lelki békéd.
Válasz UE-28 #1774. hozzászólásáraA hétvégére beígért esőtől hátha erőre kap (már ha lesz is belőle valami) ha utána is gyenge ráérsz akkor aggódni.
Üdv!
Március 30.-án vetett luci kapott összesen kb 10 mili esőt, de azt se egyszerre...
Távolról láttam csak a táblát, de nem nagyon zöldül abban semmi, holnap fogok kijutni közelről megnézni.
Kicsit parázok, meddig bírhatja jelentősebb károsodás nélkül az aszályt?
március 14.-én vetett lucerna szépen sorol. az ünnepi eső után nem lett több de ennyi elég volt a keléshez és gyorsan melegszik a talaj.
Válasz pápainyulas #1771. hozzászólásáranem a henger hibája lehet.inkább túlzott vetésmélység vagy csapadékhiány esetleg rossz elővetemény választás.túl nagy kínt az előkészítő munka sem igényel, nem az agyonművelt ezáltal kiszárított terület a jó.most is egy sor kapáskombinátort kapott vetés majd gyűrűshenger utána essen az eső.
Válasz Pintér Zoltán #1756. hozzászólásáraÜdv!
Én aug. végén vetettem egy kis darab lucernát. Előtte több évig búza volt benne. Aratás után kapott 2 vontató ganajt, elvetettem az 1000 Ft-os mezei magot a szinte tiszta homok földbe, elfogasoltam, sima hengert neki, oszt ámen. Itt egy gazda vetett fémzárolt magot, jó földbe, gyűrűshengerrel lejárták. Nézem októberben, imitt- amott látni az övében csak a lucernát. Másik földjét is láttam, azt nem gyűrűshengerezték, abban viszont szép neki a lucernája. Szóval ez a gyűrűshenger hibája vagy sem, ezt nem tudom, de én semmi pénzért nem járnám le gyűrűshengerrel.
Válasz variox #1768. hozzászólásáraÉs mikor vetetted?
Válasz variox #1768. hozzászólásáraKöszönöm eza neve szarvasi as3
Válasz mtz1962 #1767. hozzászólásáranagyon jó, Tavaly telepítettem AS 3-ast. Tökéletes.Decemberben is levágtuk még egy részét, és az is gyönyörű most, abban nincs egy szál eészáradt sem. Mondjuk -10 Cfok-nál nem volt hidegebb. Ajánlani tudom
Üdv a szarvasi lucernához mia véleményetek?![smile confused](/oldforum/images/smiles/confused.gif)