Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak630 FtBenzin árak614 FtEUR414.59 FtUSD394.63 FtCHF446.03 FtGBP500.5 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Szia.
Kérdésedre a válasz röviden.
Egy mérőórával felszerelt átfolyásmérővel.
Ezzel az eszközzel meg tudod mérni, hogy mekkora átmérőjű lyukon mekkora nyomással megy át a víz és ezt egy diagramra felrajzolva megtudod m3/h azt meg át tudod számolni l/p.
Legegyszerűbben keress a környéken egy profi autómataöntözőst.
Vagy érdeklődj az www.ontozz.hu Richly Norbinál kit ismernek a környékeden aki segíteni tud.
Azzal , hogy 1 per alatt megméred mennyi víz jön ki azzal csak azt fogod tudni, hogy 1 per alatt mennyi jön ki de azt hogy milyen nyomáson ill más nyomáson mennyi azt nem. Igy a hálózatot, szivattyút is bemérheted.
Ha a kútra vagy kíváncsi akkor meg bemért szivattyúval kutasok megmondják a kívánt paramétereket. Pl mikortól homokol a kutad, tehát Ők meddig terhelnék, ebből már biztonságosabban tervezheted a locsolásod aszályban is amikor apad a vízkészlet.
Elveileg ezek a vizsgálatok nem lehetnek 10-30 ezef ft drágábbak.
Attól függ, ha csak 1000 m2 a terület, akkor kivitelezhető, de 100db szórófejet nem hajtasz meg egyszerre egy 40-50-es csövön az tuti. Ott már akkora a nyomásesés, hogy hiába táplálsz bele a cső elején bármennyi vizet, az utolsó csak csorog. A gerincnek és a szárnyvezetékeknek az a lényege, hogy így le tudod szakaszolni, amennyit a szivattyú elbír látni.
Írok egy saját példát:
Van egy benzines szivattyúm, ami max 6bart tud. 3/4"-os csővel 40 m-re nem nyomott el 2bart, akkora volt a nyomásesés. Ahhoz, hogy legyen teljesítmény a vezeték túlsó végén, kell a nagy átmérő és lehetőleg merev fal.
Nem éri meg kisérletezni. Nem véletlen, hogy a dobokon is hasonló cső van. Én is végigjártam ezeket a kérdéseket korábban, de én akkor arra jutottam, hogy nekem olyan rendszer kell, amit max. 40 perc alatt összerakhatok, kivéve a csöveket. Azóta újra végiggondoltam és arra jutottam, hogy ha lenne lehetőségem mikros rendszert építenék, de sajnos ez itt nem reális alternatíva.
mikroszórófejes öntözésnél kell egy gerincvezeték, amibe X méterenként 90 fokban csatlakoznak a mellékvezetékek, amire x méterenként csatlakoztatom a mikrószorofejeket ?
olyan nem lehet hogy kihagyni a gerincvezetéket és egy egy teljes hosszból álló mellékvezetékre csatlakoztatni x méterenként a mikrószórófejeket ??
elég hülyén fogalmaztam, de nem tudom érthető-e hogyan gondoltam ?
szóval a nyomás és a vízmennyiség szállítás teljesítménye miatt érdekelne ez ??
Nekünk a háznál van beépített locsolórendszer. A nyomásesést úgy küszöbölik ki az egyes szektoroknál, hogy a gerinc gyűrűbe van kötve. Igaz, hogy így 2x annyi gerincvezeték kell, de valamit valamiért. A szektorok kialakítása azért szükséges, hogy a motor teljesítményét csökkentsük, valamint a kút sem bírna több vizet adni. A szivattyú amúgy nem közvetlen a rendszerre van kötve, hanem van neki egy hidrofor tartály. Ez azért jó, mert nem kell folyamatosan üzemelni a motornak, ha megvan a beállított érték lekapcsol. (Nyilván a 0,5ha-nál másképp működik, mások a szempontok, de 2000m2-nél így csinálják.)
Az 5,5 kw os is jobb már az 200 liter 4,7 bar, 500 liter 3,9 bar a 7,5 kw 200 l 5,5 bar 500liternél 5 bar. Ez is elmegy csillagdelta kapcsolóval 3x16A ről az árát nem tudom de saccolom vagy bruttó 350re. Nem olcsó befektetés ez a locsolósdi....
Ja és megnéztem a belinkelt szivattyú jelleggörbéjét 200 liter/ percnél tud 4,3 bar nyomást 500 liternél 3,3 bar. Az már karcsú ha messze van a szivattyútól az oltolsó szóród mert ott kell lenni kb 3 bar nyomásnak.
Én is fel vagyok már okosítva a mikroszórós témában ha kínai super 10et raksz akkor 50es gecinc max 200m, főgerinc minimum 75 de inkább 90es, ha izraeli az nyomáskompenzátoros oda elég a 40es is. 12m x 12m be szokták pakolni őket.
Én a 1,5 ha ra számoltam kb 110 db ot 100m széles 150m hosszú.
Nekem is ez a problémám, hogy nem tudom, hogy hagyományos szórófej, öntöződob, vagy mikroszórófejes megoldás legyen.Nálam adva van a 380V, ezért én elektronyos szivattyút keresnék.
Bementem a Kitébe, ahol mikroszórófejesre a következőket mondták:
1 ha-ra 5mm víz 1 óra alatt az 50.000 liter víz.Olyan szivattyú kell ami ezt tudja. Ezt elosztva 60-al megkapjuk a liter/perc értéket ami 833 liter / perc. Nekem mondjuk 0,5 ha -ra ennek a fele kell, tehát 416 liter / perc + a veszteségek legyen akkor 500 liter / perc. Legalább 5 baros szivattyú kellene.
Én a Cadoppi C40 200 C-T elektromos vízszivattyúját néztem ki:
http://www.agroazis.hu/termekek/reszletes/459
Ennek 45m az emelőmagassága, 583 liter / perc, és 4 Kw-os. Ez elmenne a mostani 3 X 16A-ről. Az ára meg annyi lehet, mint egy Honda WH 20-nak.
Ezután azt mondták, hogy a szárnyvezeték legyen 50 mm átmérőjú ( a cső métere 700 Ft) a Super 10-es szórófejből meg kell vagy 50 db.
https://aquako.hu/kerteszeti-esozteto-szorofejek/228-super-10-szorofej-1/2-os-km-csatlakozoval
leírnátok ti milyen öntözési technikát alkalmaztok
gondolkodom hogy idén kellene rakni, de soha többet öntözés nélkül
thomas szivattyúm van+ 5*20 méter tűzoltótömlő
meg 40 mm fúrt kút
van még valamilyen szórófej is, ami max 32 m átmérőben tudna körbelocsolni, de ezer éve próbáltuk és felét sem tudta, szóval vagy gyenge a kút teljesítménye, vagy a házi kokányolt álvánnyal is gond volt....
ezek vannak ehhez kellene valami jó kis öntözési technikát alkotni
Nem vettem észre különbséget pl van hogy 1 szálat rak a "józsi" a gépbe 2 helyett. Vizet tápanyagot annyit kap mint a 2 szálas de nincs rajta több paprika.
Ilyen melegekben amik mostanában vannak csepi szalaggal kevés vagy, kell neki a párásítás. Láttam 2 éve egy faszit akinek 2ha be kellett nyomni mikroszoróval. Bakhátas talajtakarásos paprika volt, agusztusban csinálták mert necces volt már a helyzet...
Én egyszer megperzseltem a napközbeni öntözéssel, de szerencsére kiheverte... Nekem az a pár nap elég volt amíg helyrejött, ilyet többet nem csinálok. (Hacsak nem kényszerülök rá én is. )
Gondoltam rá, de az megint csak talajtakarással megy. 1 szalag két sort nem lát el vízzel, én az ikersor paradicsomba is két szalagot húzok, 5-10cm-re a tőtől.
Légköri aszály kinyírja a növényt, kevés lesz neki a talajban lévő nedvesség. Két megoldást tartok jónak. Mikroszórófejes öntözésnél olyan kicsik a vízcseppek, hogy napközben is mehet, mert felmelegszik, mire levelet ér (akkor is, ha kútról megy), illetve ha délelőtt 10 óra előtt kezded, akkor már mehet egész nap kútról is, mert nedves már a lomb.
A másik a vízágyú, azt reggel, este, illetve éjjel lehet alkalmazni. Ez az általános álláspont, de tavaly én ezt a szabályt megszegtem, mert időben nem fért bele, ezért öntöztem sokszor egész nap. Folyóból locsoltam, 25 fokos vízzel, semmit nem bántott.
Szokták használni, a dinnyések is ezt nyomják. A tápoldatozás is egyszerű és takarékos vele. Viszont légköri aszály esetén a csepegtető szalag nem sokat ér, valamint a szalagot minimum 2 évente cserélni kell.
ezek szerint senki nem használ csepegtetőszalagot ?
nekem talán jobbnak tűnik, illetve jobbnak gondolom
30 fokban is tudsz locsolni, nem éri a víz a levelet így csökken a gombás-bacis betegségek esélye, miközben locsolsz akár dolgozhatsz is benne pl. kapálás ...
de kíváncsi vagyok a ti véleményetekre evvel kapcsolatban
Akkus ütvefúróval rakod el a palántát? Azt meg hogy? Mi van a tokmányba rögzítve? Képet-képet!
Én sima ültetőfával nyomok egy lyukat, beleteszem a 2-3szál palántát, aztán mellé nyomom az ültetőfát. Mondjuk jól meg tud fájdulni a kezem. Tőtávot nem szoktam jelölni, azért azt az ember szemre le tudja dobni 20cm-ként a palántákat.
kb 100 nm2 en elfér kb 0,5 kg mag, magról vetéshez nem értek ott mennyit szoktatok vetni 1ha ra.... Palánta alá dolgozhatsz be marhatrágyát érettet lehetőleg vagy veszel zsákos szárítottat és belemarozod .Én 75 ös sortávot használok mert traktorral belemászok ameddig lehet a sorok közé ekézni permetezni. Tőtáv 19-21 cm 2 szálával (jobban bírja majd a szelet). Ikersorral az a baj hogy talajtakarás nélkül nem tudsz majd mint kezdeni a gyomokkal.
Kézi palántázás: csak a saját verzió lehet máshogy is, fából összeszögelsz egy utallót egy T alakú fa rajta fogakkal az lesz a sortávod ezt húzod a földön. A T tetejére sűrűbb fogazást szögelsz azt keresztbe húzod kész a tőtáv is. minden metszetre kidobálod a palántákat és kézi ültetőfúróval elnyomkodod.
A fűszer locsolást dobbal csinálom a többire most rakok össze mikroszórós öntözést.
Üdv.
Leírnád, hogy pl 0.5 ha fűszerpaprikához mennyi palánta kell ?
az erre való palántát mekkora fóliaházban lehet felnevelni ?
palántáztásnál mekkora a sor ás a tőtáv ? / nem ikersorosnál /
a kézi palántázás menetéről, módjáról, idejéről írnál részletesebben ?
hogyan öntözöd ?
az ikersoros megoldásra igazából azért gondoltam, mert a kettő közé be lehetne rakni a csepegtető szalagot.....
Mennyi magra lenne szükséged? A trakid tényleg eladó? Nem muszáj nekünk kereskedésben vennünk friss importot, ha találunk magánszemélynél jót, jó áron. Írsz nekem egy emailt a zsoltee77@gmail.com címre? Mikori, mennyi üzemóra, milyenek a kapák a marón, van-e valahol folyadékszivárgás, volt-e már javítva, ha igen, akkor micsoda? Na és persze egy árat.
Ez itt pl 1,2 millio és ez háznál van majdnem új.
Én kölcsön géppel nyomom 3 sorossal sfoggia itala. Egyébként két soros palántázóval. Azért nem vettem még fogoujjast én sem mert ha 1 évben 1 hetet használom akkor azért kár ekkora beruházást csinálni.
A fogóujjas gép típusa engem is érdekelne. Egy hirdetés alapján eljutottam egy kereskedőhöz, aki mondott nettó 2.800.000.-Ft-ot. Az nekem nagyon drága kategória, főleg úgy, hogy még egy traktor is kéne hozzá.
Az szép. Milyen típus konkrétan a palántázó és mekkora beruházás? Mi faterral ketten szoktuk ültetőfával elnyomni a fél hektárt. Megy előttem és 2-3 szálával a kijelölt sorra dobálja, én meg 3 mozdulattal a földbe rakom a palántát. 100m hosszú sort 10 perc alatt elrakjuk. Kemény meló azért, mert kiegyenesedni már igen nehéz a felénél is.
Én csak palántázok. Régen 90es évek még fúróval kentük volt hogy 2 ha aztán 2vagy4 soros palántázóval. Mostanság meg fogoújjal automata palántázóval.
Én nem ikersorozok ha abban gondolkodsz akkor talajtakarás azt meg csak tápkockás palántával. Én a fűszert tépett a palántával csinálom.
Egy kis fóliába is elfér 1 ha ra való mag.
ZZ: Ikersorba én csak talajtakarással együtt ültetnék, különben szopás lesz kapálni.
Idén ki mekkora területet tervez?
Én leredukálom a fűszerpaprikát felére, csak 0,25ha lesz, viszont lesz 0,25ha kápia, pritamin, bocskor paprika. Van egy olyan sejtésem, hogy többet hoz, mint a fűszer és egy október eleji fagy is kevésbé szivat meg, mert a bocskor, kápia zölden is eladható.
Szedtem magot a meteoritból egyébként, de venni is fogok, meglátom, van-e különbség.. Azon kívül idén megpróbálom a szegedi 20-at. A mihálytelki nem jött be, a májusi hideg egy az egyben elvitte a kiültetett palántákat, miközben a meteorit túlélte 50%-ban.
Ikersoros technológiáról van valakinek tapasztalata ?
Aki palántázva csinálja, tehát nem helyrevetve, írhatna a palántázás hogyan-milyen formában történik (technika, gépi-kézi formában, stb .. )
Helyrevetve Szegedi 80, szegedi 20, meteorit és még sok fajta jó termést ad. Én azt javaslom, - hogy feleslegesen ne kelljen oldalakat bepötyögnünk - olvasd el a topicot az elejétől. Tanulságos olvasmány lesz és minden kérdésedre választ kapsz.
Helyrevetve Szegedi 80, szegedi 20, meteorit és még sok fajta jó termést ad. Én azt javaslom, - hogy feleslegesen ne kelljen oldalakat bepötyögnünk - olvasd el a topicot az elejétől. Tanulságos olvasmány lesz és minden kérdésedre választ kapsz.
-1 -es vagyok a témában de szeretnék a család részere fűszerpaprikát termeszteni kb.500 m2-en a palántanevelés egyenlőre nem megoldott, valamilyen helyrevethető igénytelen fajta érdekelne és még az is hogy hogyan termesszem?? tud v.ki segíteni????
-1 -es vagyok a témában de szeretnék a család részere fűszerpaprikát termeszteni kb.500 m2-en a palántanevelés egyenlőre nem megoldott, valamilyen helyrevethető igénytelen fajta érdekelne és még az is hogy hogyan termesszem?? tud v.ki segíteni????
Valaki kérdezte egyszer a fóliás füszerpaprika tehnologiát...
http://fuszerpaprikakutato.hu/wp-content/uploads/The-red-pepper-Good-Agricultural-Practices.pdf
6390 hozzászólás
Válasz #3939. hozzászólásra
Szia.
Kérdésedre a válasz röviden.
Egy mérőórával felszerelt átfolyásmérővel.
Ezzel az eszközzel meg tudod mérni, hogy mekkora átmérőjű lyukon mekkora nyomással megy át a víz és ezt egy diagramra felrajzolva megtudod m3/h azt meg át tudod számolni l/p.
Legegyszerűbben keress a környéken egy profi autómataöntözőst.
Vagy érdeklődj az www.ontozz.hu Richly Norbinál kit ismernek a környékeden aki segíteni tud.
Azzal , hogy 1 per alatt megméred mennyi víz jön ki azzal csak azt fogod tudni, hogy 1 per alatt mennyi jön ki de azt hogy milyen nyomáson ill más nyomáson mennyi azt nem. Igy a hálózatot, szivattyút is bemérheted.
Ha a kútra vagy kíváncsi akkor meg bemért szivattyúval kutasok megmondják a kívánt paramétereket. Pl mikortól homokol a kutad, tehát Ők meddig terhelnék, ebből már biztonságosabban tervezheted a locsolásod aszályban is amikor apad a vízkészlet.
Elveileg ezek a vizsgálatok nem lehetnek 10-30 ezef ft drágábbak.
Válasz #3938. hozzászólásra
értem
hogyan lehet megmérni a kutam illetve a szivattyúm vízhozamát-teljesítményét-nyomást ??
mert arra gondoltam hogy egy edényben lemérem hogy 1 perc alatt mennyi vizet nyom a szivattyú, az addig oké
és a szivattyúból kilépő nyomást illetve a szivattyútól pl. 100 méterre kilépő nyomást hogyan tudom megmérni ??
Válasz #3933. hozzászólásra
Attól függ, ha csak 1000 m2 a terület, akkor kivitelezhető, de 100db szórófejet nem hajtasz meg egyszerre egy 40-50-es csövön az tuti. Ott már akkora a nyomásesés, hogy hiába táplálsz bele a cső elején bármennyi vizet, az utolsó csak csorog. A gerincnek és a szárnyvezetékeknek az a lényege, hogy így le tudod szakaszolni, amennyit a szivattyú elbír látni.
Válasz #3933. hozzászólásra
erre a kérdésre ???
Válasz #3935. hozzászólásra
én idén palántázok, helyrevetés többé nem lesz. a magot az időjárás függvényében márciusban vetem el.
Mikor fogtok vetni? Ki hogy látja az évet? Kérdezgették tőlem, hogy miért nem csinálok erőset eladásra is? Mondtam, hogy nem tudnák megfizetni...
Válasz #3933. hozzászólásra
Írok egy saját példát:
Van egy benzines szivattyúm, ami max 6bart tud. 3/4"-os csővel 40 m-re nem nyomott el 2bart, akkora volt a nyomásesés. Ahhoz, hogy legyen teljesítmény a vezeték túlsó végén, kell a nagy átmérő és lehetőleg merev fal.
Nem éri meg kisérletezni. Nem véletlen, hogy a dobokon is hasonló cső van. Én is végigjártam ezeket a kérdéseket korábban, de én akkor arra jutottam, hogy nekem olyan rendszer kell, amit max. 40 perc alatt összerakhatok, kivéve a csöveket. Azóta újra végiggondoltam és arra jutottam, hogy ha lenne lehetőségem mikros rendszert építenék, de sajnos ez itt nem reális alternatíva.
mikroszórófejes öntözésnél kell egy gerincvezeték, amibe X méterenként 90 fokban csatlakoznak a mellékvezetékek, amire x méterenként csatlakoztatom a mikrószorofejeket ?
olyan nem lehet hogy kihagyni a gerincvezetéket és egy egy teljes hosszból álló mellékvezetékre csatlakoztatni x méterenként a mikrószórófejeket ??
elég hülyén fogalmaztam, de nem tudom érthető-e hogyan gondoltam ?
szóval a nyomás és a vízmennyiség szállítás teljesítménye miatt érdekelne ez ??
Válasz #3929. hozzászólásra
Én még a 0,5 hekit se öntözöm majd egyszerre, így elég egy kisebb szivattyú, olcsóbb a beruházás.
Nekünk a háznál van beépített locsolórendszer. A nyomásesést úgy küszöbölik ki az egyes szektoroknál, hogy a gerinc gyűrűbe van kötve. Igaz, hogy így 2x annyi gerincvezeték kell, de valamit valamiért. A szektorok kialakítása azért szükséges, hogy a motor teljesítményét csökkentsük, valamint a kút sem bírna több vizet adni. A szivattyú amúgy nem közvetlen a rendszerre van kötve, hanem van neki egy hidrofor tartály. Ez azért jó, mert nem kell folyamatosan üzemelni a motornak, ha megvan a beállított érték lekapcsol. (Nyilván a 0,5ha-nál másképp működik, mások a szempontok, de 2000m2-nél így csinálják.)
Válasz #3929. hozzászólásra
Az 5,5 kw os is jobb már az 200 liter 4,7 bar, 500 liter 3,9 bar a 7,5 kw 200 l 5,5 bar 500liternél 5 bar. Ez is elmegy csillagdelta kapcsolóval 3x16A ről az árát nem tudom de saccolom vagy bruttó 350re. Nem olcsó befektetés ez a locsolósdi....
Válasz #3928. hozzászólásra
A C40 200 A-T 7 Kw-os szivattyúra mit mondasz?
Válasz #3924. hozzászólásra
Ja és megnéztem a belinkelt szivattyú jelleggörbéjét 200 liter/ percnél tud 4,3 bar nyomást 500 liternél 3,3 bar. Az már karcsú ha messze van a szivattyútól az oltolsó szóród mert ott kell lenni kb 3 bar nyomásnak.
Válasz #3926. hozzászólásra
Én is fel vagyok már okosítva a mikroszórós témában ha kínai super 10et raksz akkor 50es gecinc max 200m, főgerinc minimum 75 de inkább 90es, ha izraeli az nyomáskompenzátoros oda elég a 40es is. 12m x 12m be szokták pakolni őket.
Én a 1,5 ha ra számoltam kb 110 db ot 100m széles 150m hosszú.
valahol 100db-ot láttam 1 ha-ra, akkor tévedtem.
Te szerinted mennyi kell?
Válasz #3924. hozzászólásra
kb hogy számoltad, milyen felállásban, hogy neked 50 db szórófej kellenes a fél ha-ra ?
egyszerre szeretnéd belocsolni a fél ha-t vagy esetleg megosztva / felezve , harmadolva ... / ??
Nekem is ez a problémám, hogy nem tudom, hogy hagyományos szórófej, öntöződob, vagy mikroszórófejes megoldás legyen.Nálam adva van a 380V, ezért én elektronyos szivattyút keresnék.
Bementem a Kitébe, ahol mikroszórófejesre a következőket mondták:
1 ha-ra 5mm víz 1 óra alatt az 50.000 liter víz.Olyan szivattyú kell ami ezt tudja. Ezt elosztva 60-al megkapjuk a liter/perc értéket ami 833 liter / perc. Nekem mondjuk 0,5 ha -ra ennek a fele kell, tehát 416 liter / perc + a veszteségek legyen akkor 500 liter / perc. Legalább 5 baros szivattyú kellene.
Én a Cadoppi C40 200 C-T elektromos vízszivattyúját néztem ki:
http://www.agroazis.hu/termekek/reszletes/459
Ennek 45m az emelőmagassága, 583 liter / perc, és 4 Kw-os. Ez elmenne a mostani 3 X 16A-ről. Az ára meg annyi lehet, mint egy Honda WH 20-nak.
Ezután azt mondták, hogy a szárnyvezeték legyen 50 mm átmérőjú ( a cső métere 700 Ft) a Super 10-es szórófejből meg kell vagy 50 db.
https://aquako.hu/kerteszeti-esozteto-szorofejek/228-super-10-szorofej-1/2-os-km-csatlakozoval
Ennek 1500 Ft darabja.
Ebből már lehet számolgatni...
Válasz #3922. hozzászólásra
Én idén megveszem a mikroszórós technikát, mert akkor csak egy gombnyomás és akár minden 2-3. nap tudok adni neki egy kis frissítést.
de most ezt a mikrószórófejes témát bújom
leírnátok ti milyen öntözési technikát alkalmaztok
gondolkodom hogy idén kellene rakni, de soha többet öntözés nélkül
thomas szivattyúm van+ 5*20 méter tűzoltótömlő
meg 40 mm fúrt kút
van még valamilyen szórófej is, ami max 32 m átmérőben tudna körbelocsolni, de ezer éve próbáltuk és felét sem tudta, szóval vagy gyenge a kút teljesítménye, vagy a házi kokányolt álvánnyal is gond volt....
ezek vannak ehhez kellene valami jó kis öntözési technikát alkotni
Válasz #3914. hozzászólásra
Nem vettem észre különbséget pl van hogy 1 szálat rak a "józsi" a gépbe 2 helyett. Vizet tápanyagot annyit kap mint a 2 szálas de nincs rajta több paprika.
Ilyen melegekben amik mostanában vannak csepi szalaggal kevés vagy, kell neki a párásítás. Láttam 2 éve egy faszit akinek 2ha be kellett nyomni mikroszoróval. Bakhátas talajtakarásos paprika volt, agusztusban csinálták mert necces volt már a helyzet...
Válasz #3917. hozzászólásra
Én egyszer megperzseltem a napközbeni öntözéssel, de szerencsére kiheverte... Nekem az a pár nap elég volt amíg helyrejött, ilyet többet nem csinálok. (Hacsak nem kényszerülök rá én is. )
Válasz #3913. hozzászólásra
a mienk meg fából van.
Válasz #3915. hozzászólásra
Gondoltam rá, de az megint csak talajtakarással megy. 1 szalag két sort nem lát el vízzel, én az ikersor paradicsomba is két szalagot húzok, 5-10cm-re a tőtől.
Légköri aszály kinyírja a növényt, kevés lesz neki a talajban lévő nedvesség. Két megoldást tartok jónak. Mikroszórófejes öntözésnél olyan kicsik a vízcseppek, hogy napközben is mehet, mert felmelegszik, mire levelet ér (akkor is, ha kútról megy), illetve ha délelőtt 10 óra előtt kezded, akkor már mehet egész nap kútról is, mert nedves már a lomb.
A másik a vízágyú, azt reggel, este, illetve éjjel lehet alkalmazni. Ez az általános álláspont, de tavaly én ezt a szabályt megszegtem, mert időben nem fért bele, ezért öntöztem sokszor egész nap. Folyóból locsoltam, 25 fokos vízzel, semmit nem bántott.
Válasz #3915. hozzászólásra
Szokták használni, a dinnyések is ezt nyomják. A tápoldatozás is egyszerű és takarékos vele. Viszont légköri aszály esetén a csepegtető szalag nem sokat ér, valamint a szalagot minimum 2 évente cserélni kell.
ezek szerint senki nem használ csepegtetőszalagot ?
nekem talán jobbnak tűnik, illetve jobbnak gondolom
30 fokban is tudsz locsolni, nem éri a víz a levelet így csökken a gombás-bacis betegségek esélye, miközben locsolsz akár dolgozhatsz is benne pl. kapálás ...
de kíváncsi vagyok a ti véleményetekre evvel kapcsolatban
Válasz #3911. hozzászólásra
köszi
75 cm sortáv azért az nagyon nagy szerintem, oké megértem hogy trakival+kultivátorral bele tudj menni
és így hogy 2 szálat raksz egy helyre , nem csökken a termésátlag
mármint úgyértem egy helyről 2 növény szívja a tápanyagot, vizet ....
Válasz #3912. hozzászólásra
Félreértettél, ilyenre gondoltam csak fémből. A technológia olyan mint nálad (hátkímélő)
Válasz #3911. hozzászólásra
Akkus ütvefúróval rakod el a palántát? Azt meg hogy? Mi van a tokmányba rögzítve? Képet-képet!
Én sima ültetőfával nyomok egy lyukat, beleteszem a 2-3szál palántát, aztán mellé nyomom az ültetőfát. Mondjuk jól meg tud fájdulni a kezem. Tőtávot nem szoktam jelölni, azért azt az ember szemre le tudja dobni 20cm-ként a palántákat.
Válasz #3910. hozzászólásra
kb 100 nm2 en elfér kb 0,5 kg mag, magról vetéshez nem értek ott mennyit szoktatok vetni 1ha ra.... Palánta alá dolgozhatsz be marhatrágyát érettet lehetőleg vagy veszel zsákos szárítottat és belemarozod .Én 75 ös sortávot használok mert traktorral belemászok ameddig lehet a sorok közé ekézni permetezni. Tőtáv 19-21 cm 2 szálával (jobban bírja majd a szelet). Ikersorral az a baj hogy talajtakarás nélkül nem tudsz majd mint kezdeni a gyomokkal.
Kézi palántázás: csak a saját verzió lehet máshogy is, fából összeszögelsz egy utallót egy T alakú fa rajta fogakkal az lesz a sortávod ezt húzod a földön. A T tetejére sűrűbb fogazást szögelsz azt keresztbe húzod kész a tőtáv is. minden metszetre kidobálod a palántákat és kézi ültetőfúróval elnyomkodod.
A fűszer locsolást dobbal csinálom a többire most rakok össze mikroszórós öntözést.
Válasz #3902. hozzászólásra
Üdv.
Leírnád, hogy pl 0.5 ha fűszerpaprikához mennyi palánta kell ?
az erre való palántát mekkora fóliaházban lehet felnevelni ?
palántáztásnál mekkora a sor ás a tőtáv ? / nem ikersorosnál /
a kézi palántázás menetéről, módjáról, idejéről írnál részletesebben ?
hogyan öntözöd ?
az ikersoros megoldásra igazából azért gondoltam, mert a kettő közé be lehetne rakni a csepegtető szalagot.....
Válasz #3908. hozzászólásra
Mennyi magra lenne szükséged? A trakid tényleg eladó? Nem muszáj nekünk kereskedésben vennünk friss importot, ha találunk magánszemélynél jót, jó áron. Írsz nekem egy emailt a zsoltee77@gmail.com címre? Mikori, mennyi üzemóra, milyenek a kapák a marón, van-e valahol folyadékszivárgás, volt-e már javítva, ha igen, akkor micsoda? Na és persze egy árat.
Válasz #3901. hozzászólásra
Karcag
Válasz #3906. hozzászólásra
Ez itt pl 1,2 millio és ez háznál van majdnem új.
Én kölcsön géppel nyomom 3 sorossal sfoggia itala. Egyébként két soros palántázóval. Azért nem vettem még fogoujjast én sem mert ha 1 évben 1 hetet használom akkor azért kár ekkora beruházást csinálni.
A fogóujjas gép típusa engem is érdekelne. Egy hirdetés alapján eljutottam egy kereskedőhöz, aki mondott nettó 2.800.000.-Ft-ot. Az nekem nagyon drága kategória, főleg úgy, hogy még egy traktor is kéne hozzá.
Válasz #3901. hozzászólásra
Tanúsíthatom, hogy takarás nélkül tényleg nagy cumi. (Tavaly úgy ültettük.)
Válasz #3902. hozzászólásra
Az szép. Milyen típus konkrétan a palántázó és mekkora beruházás? Mi faterral ketten szoktuk ültetőfával elnyomni a fél hektárt. Megy előttem és 2-3 szálával a kijelölt sorra dobálja, én meg 3 mozdulattal a földbe rakom a palántát. 100m hosszú sort 10 perc alatt elrakjuk. Kemény meló azért, mert kiegyenesedni már igen nehéz a felénél is.
Válasz #3901. hozzászólásra
Idénre 1ha a terv szóval duplázok ha minden igaz majd kiderül, messze van még az ültetés.
Válasz #3900. hozzászólásra
Hali!
Én csak palántázok. Régen 90es évek még fúróval kentük volt hogy 2 ha aztán 2vagy4 soros palántázóval. Mostanság meg fogoújjal automata palántázóval.
Én nem ikersorozok ha abban gondolkodsz akkor talajtakarás azt meg csak tápkockás palántával. Én a fűszert tépett a palántával csinálom.
Egy kis fóliába is elfér 1 ha ra való mag.
Válasz #3899. hozzászólásra
Hova valósi vagy?
ZZ: Ikersorba én csak talajtakarással együtt ültetnék, különben szopás lesz kapálni.
Idén ki mekkora területet tervez?
Én leredukálom a fűszerpaprikát felére, csak 0,25ha lesz, viszont lesz 0,25ha kápia, pritamin, bocskor paprika. Van egy olyan sejtésem, hogy többet hoz, mint a fűszer és egy október eleji fagy is kevésbé szivat meg, mert a bocskor, kápia zölden is eladható.
Szedtem magot a meteoritból egyébként, de venni is fogok, meglátom, van-e különbség.. Azon kívül idén megpróbálom a szegedi 20-at. A mihálytelki nem jött be, a májusi hideg egy az egyben elvitte a kiültetett palántákat, miközben a meteorit túlélte 50%-ban.
Üdv !
Rég jártam erre
Ikersoros technológiáról van valakinek tapasztalata ?
Aki palántázva csinálja, tehát nem helyrevetve, írhatna a palántázás hogyan-milyen formában történik (technika, gépi-kézi formában, stb .. )
Válasz #3897. hozzászólásra
Esetleg magban tudsz segíteni???
Válasz #3897. hozzászólásra
ELSŐ jelentkezőkéni először a te hozzászólasaidat olvason el -ne haragudjon ezért senki meg-
Válasz #3894. hozzászólásra
Helyrevetve Szegedi 80, szegedi 20, meteorit és még sok fajta jó termést ad. Én azt javaslom, - hogy feleslegesen ne kelljen oldalakat bepötyögnünk - olvasd el a topicot az elejétől. Tanulságos olvasmány lesz és minden kérdésedre választ kapsz.
Válasz #3894. hozzászólásra
Helyrevetve Szegedi 80, szegedi 20, meteorit és még sok fajta jó termést ad. Én azt javaslom, - hogy feleslegesen ne kelljen oldalakat bepötyögnünk - olvasd el a topicot az elejétől. Tanulságos olvasmány lesz és minden kérdésedre választ kapsz.
-1 -es vagyok a témában de szeretnék a család részere fűszerpaprikát termeszteni kb.500 m2-en a palántanevelés egyenlőre nem megoldott, valamilyen helyrevethető igénytelen fajta érdekelne és még az is hogy hogyan termesszem?? tud v.ki segíteni????
-1 -es vagyok a témában de szeretnék a család részere fűszerpaprikát termeszteni kb.500 m2-en a palántanevelés egyenlőre nem megoldott, valamilyen helyrevethető igénytelen fajta érdekelne és még az is hogy hogyan termesszem?? tud v.ki segíteni????
Valaki kérdezte egyszer a fóliás füszerpaprika tehnologiát...
http://fuszerpaprikakutato.hu/wp-content/uploads/The-red-pepper-Good-Agricultural-Practices.pdf
Sikerekben, termésben és szerencsében gazdag boldog új évet kívánok mindenkinek.
Csapadékos nyarat és boldog új évet kívánok én is mindenkinek!