Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR412.37 FtUSD396.04 FtCHF440.72 FtGBP496.52 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Ez az a szélhámos lesz aki a jófógáson olcson hirdet trakit.
De gyorsan utalj pénzt mert ,már mas is vinné.
Akkor a tied ha utalsz.
Egyszer megfogom biztos,hogy nem marad ép csont a testében.
Engem lehuzot 40000ft tal.
Bocs nem ide valo téma.
De akkor is a jó redves ku..a édesanyát.
Válasz István Nagy Műtrágya #11381. hozzászólásáraMiért más nevet adták meg, mint a teloszamhoz regisztrálva van?
Ha nagy cég vagy, akkor céges telefon nem xyz hanem Kft, Bt, Rt nevén kéne legyen! Vagy nem?
Ad 3, piactéren hirdetünk, itt egymást szapuljuk, nyírjuk, támogatjuk segítjük!
Hol vannak az adminok, emigráltak?
Amúgy én meg: Adunk címet, hozod az anyagot, ha megfelel a minőség, akkor azonnal utalunk, addig nem kezdjük meg a lerakodást, míg nem kapod meg a pénzt, ami kb 3 perc hétvégén, már ha magyar földön van a bankok!
Így lehet tudsz üzletet kötni, máshogy nem igen!
Velem biztos nem, amúgy is meg van már ami kell, a többi meg legyen másoké!
Válasz A.I. #11380. hozzászólásáraBeszéltem vele telefonon. Magyar műtrágyát ígért 50% előre utalással. Mondtam hagyjuk is rá. Olyan akcentusa volt, hogy majdnem elröhögtem magam a telefonba. Épp csak a “szia uram” meg a “tesóm” hiányzott a beszélgetésből. Remélem senki nem ugrik be neki!
Válasz A.I. #11380. hozzászólásáraNagy a bizalmatlanság itt ahogy látom .Én csak kit tettem egy árajánlatot.
Ezzel mi a baj? még nem is bestézünk ,de már is ez az ...... probléma.
Egy nagy cégnek vagyok az üzletkötője , emailban tudnak árajánlatot kérni .(nem kötelező)
Válasz JDfan90 #11367. hozzászólásáraSajnos a föld alján fut itt össze a víz. Elég dombos helyen vagyunk. Szóval erózió is van bőven. Egyébként ha szép csendes eső esik akkor azt szépen megfogja és sokáig tartja is.
Köszönöm a válaszod és a tanácsod!
kísérletezni fogok 1-2 hektáron!
Válasz R Sándor #11371. hozzászólásáraHa kiforgatod és kiég a talajból (CO2 formájában) akkor hogy lenne? Ha csak forgatásnélkülibe nyomod akkor se lesz gyökér. Főleg vésőeke után.
Takarónövény, zöldtrágya kell és min. romboló talajmunka.
Válasz otis #11360. hozzászólásáraA "kísérleted" összehasonlíthatóságát a terméseredmény szempontjából rontja az eltérő elővetemeny, mivel a repce jó elővetemeny, a napraforgó meg ilyen száraz éven kimondottan rossz.
Válasz Sanyee #11357. hozzászólásáraAttól olcsónbb nem lenne, csak kétszer emelkednem. 0% áfával is ennyiért adnák, ha újra ratennek az áfát akkor meg megint emelkedne, mert sorry, te egy az áfa.
Azt azért írd le, hogy mennyi energiád és időd van abba, hogy a te talajod olyan lett amilyen. Mennyi gyökér maradvány van abba amit te használtál és mennyi nincs az új szerzeménybe.
Gyökér nélkül nem sok értelme van a forgatásnélküli művelésnek sem, mert a talaj szintén össze tud ülni, ha nincs ami kitöltse a lazult anyagot. Aztán a saját súlya miatt úgyis összeül a talaj 6 hónap múlva, ha mondjuk búza után kukorica jön.
A másik fontos dolog, hogy átálláskor nitró műtrágyát első években a talaj szokta felenni, így első pár évben még muszáj tolni a nitrót, mivel nincs más mit egyen a talajélet. Ez szokta elvenni a kedvét sokaknak, hogy nem úgy sikerül az év, mert ugye a talaj hamarabb megette a nitrót mint a növény elérte volna. Úgyhogy szerintem fokozatosan lehet csökkenteni a nitró mennyiségét annak arányában, hogy mennyire van megtöltve az anyag szerves anyaggal (gyökérrel és szármaradvánnyal).
Gratulálok az eredményedhez. Követlek az úton, de nekem még sokat kell tanulni
Milyen az a nagyon kötött talaj? Mennyi Mg van a talajba?
Forgatás nélkülibe nem biztos, hogy azt a lazultságot kell keresni, mint szántás után.
"Gyökeret szoktatok pakolni" a laza talajba, hogy laza is maradjon vagy a szántást is hagyjátok összeülni.
Úgy lenne érdemes kipróbálni kis területen ezt a rendszert, ha mondjuk meglazítod és megszántod, aztán egyből vetsz bele valamit ami nagy gyökeret tud növeszteni. Pl. cirok, szudánifű, stb. Aztán azt már csak lazítgatod sekélyen, akár egy egyenes késes lazítóval, vagy LD kapás grúberral. Meglátod pár év alatt, hogy jobb lesz a vízháztartásod is, mert gondolom most akkor ha olyan kötött a föld akkor ha véletlen esik nagy eső van gond a belvízzel is, mert összeszalad a tetején a víz. Kis területen kipróbálod és meglátod, hogy jobb lesz. Csak meg kell szokni a látványt és nem azt várni, hogy munkaművelet után ha kiszállsz pisilni a trakiból akkor bokáig süllyedsz a művelt földbe.
Nem kioktatásnak szántam, csak segíteni akartam.
Üdv
Válasz otis #11360. hozzászólásáraKöszönöm hogy megosztottad a tapasztalataidat. Az ilyen kommentek miatt érdemes olvasni a fórumot. Sokat elmélkedem a forgatás nélküli művelésről. Csak sajnos nálunk annyira kötött agyag talajok vannak, hogy az összel lazított gabona tarló ha nincs megszántva tavaszra annyira vissza tömörödik/össze áll hogy lehet újra lazítani. Voltak próbálkozások más gazda társaktól de nem sok sikerrel sajnos. De a jövő biztos e felé tart. Mi a 2.év után bezárnánk szerintem ha nem forgatnánk és minimális műtrágyát szórnánk.
Válasz Gandhy #11363. hozzászólásáraNyugi, mi sem erőltetjük már 2 éve és idén sem lesz.
Majd ha újra lesz klorpirifosz, legalább ősszel lehetne használni, nagyban könnyűzene a bolha elleni harcot, a szárazság meg a másik!
Majd esznek fincsi ukránt(mert ott ugye lehet ám bármivel locsolni), vagy kanadait, vagy nunám tudja talán a Holdról majd hoznak!
Válasz otis #11360. hozzászólására1-2-3 évet el lehet lenne alap műtrágya nélkül de évről évre érződik, ha van csapadék !
De a friss, alap műtrágyának nincs párja ! Ha csak 30-50-70 kg/ha-rá futja is elég hozzá csak csapadék legyen. Ha nincs csapadék akkor kb tök mindegy, hogy szólsz 1-2-3-5-10 mázsát vagy nem.
Válasz gyorfy10 #11343. hozzászólásáraAkkor hagy jöjjön egy másik megfigyelés:
Tábla összevonásoknak köszönhetően két művelésmód és két különböző elővetemény 3 táblában. Kettő, évek óta általam művelt (vagy nem művelt, kinek hogy) terület közötti tábla is egybe lett művelve az ősztől. Ez a középső tábla korábban hagyományosan volt művelve, semmi takarózás meg ilyen úri huncutságok, folyamatos feketére művelés volt a bevett szokás. Balról haladva az első tábla előveteménye repce volt, a középső napraforgó, és az utolsó is napraforgó volt. Az első repce előveteményes aratás után kapott egy Jokert, majd vetés Rapiddal. A középső tábla napraforgó aratás után két sorral meg lett tárcsázva (sima V-tárcsa), majd vetés ( a korábbi használója azt mondta, ezt így illik átadni). A harmadik tábla napraforgó aratás után kapott egy aprítóhengert, majd vetés. Egyformán Mv Nádor került elvetésre 250 kg/ha normával október 27-én. Alapműtrágya nem ment ki. Tavasszal 60 kg/ha nitrogént kapott folyékony formában. Egyszer kapott egy Aurórát veronikák ellen a repcés rész, illetve később kapott 0,5 l/ha Overdose-t az egész terület. Sem gomba ölőt sem rovarölőt nem kapott az állomány. Kapott viszont egyszer 3 l/ha Amalgerolt illetve 3 l/ha Dell Agro-t. Majd június végén aratás.
A repce előveteményes 61,92 q/ha lett malmi, 82 hl súllyal 32 sikér és 14 fehérje.
A középső napraforgó előveteményes 34,5 q/ha lett takarmány 79 hl súly 23 sikér és 9,5 fehérje.
A harmadik szintén napraforgó előveteményes 46,25 q/ha lett szintén takarmány 80 hl súly 26 sikér és 11,5 fehérje. Mindhárom esetben 8,5 %-os nedvességgel
A fasor túloldalán lévő intenzív, hagyományosan művelő gazda, igaz, neki csak napraforgó után volt a teljes terület vetve, de elmondása alapján alig lett több, mint 30 q/ha, a fajta úgyanúgy Nádor volt. De ő az ősszel 4 q/ha DAP-al indított ami mellé még oda tett 3 mázsa kálit is a biztonság kedvéért. Ezt a jóég tudja hány művelettel sikerült bedolgoznia, de kb tárcsa után grúber, majd újabb két sor tárcsa. Tavasszal 130-140 kg nitrogén hatóanyag ment ki folyékony formában, gyomirtás, két gombaölő, három rovarölő, (amiből az utolsó tejes éréskor ment ki, mert a szélén meglátott 3 Vetésfehérítő imágót)
Szóval ami nekem tanulság az egészből, amit már korábban is említettem talán pont ebben a topikban, hogy bár sokan ki nem állhatják Kökényt, de ő erre már egész korán felhívta a figyelmet, már mint arra, hogy nem lesz itt mindig korlátlan mennyiségű olcsó műtrágya. Nem azt mondom, hogy lehet nitrogén műtrágya nélkül termelni, mert azt én sem merném bevállalni. De foszfort kálit meg egyéb ilyen kevert, komplexeket már évek óta nem szórok. És nitrogénből sem feltétlen kell akkora mennyiség, mint azt a különböző "szaktanácsok" ajánlják. Ha tudatosan hozzáfogtunk időben a talajok élettel való feltöltéséhez, akkor ez a rendkívüli helyzet sem vág annyira orrba, mint másokat
Válasz gyorfy10 #11355. hozzászólásáraVan egy termelői kör vagy csoport,akik csak műtrágyából tudnak pént csinálni.Ezek húzzák a rövidebbet.A másik tábor az tovább fog termelni.
Ha esetleg valamelyik agrártárcához közeli valaki olvassa a fórumot, akkor attól megkérdezném, hogy nem gondolkodtak-e a műtrágyák áfájának a csökkentésén?
És itt most nem a 0%-os lengyel példára utalnék, csak jó lenne, ha nem 27% lenne, mert ilyen árak mellett kicsiként fájdalmas!
Az idei átlag búzában igaz, hogy 35-36 mázsák lettek , de ha jövőre is szeretnénk jó termést aratni, ahhoz műtrágya kell! Igen ez a csúf valóság!
Továbbá az, amit itt olvasok, hogy mennyi inputot nem sajnálnak becsülendő, mert ilyen nehéz időkben is gondoskodnak a magyarok kenyeréről.
Válasz .Richard. #11354. hozzászólásáraTegnap pont ezt beszéltük a műtrágya kereskedővel. Szerintem nem volt rossz hasznom hektáronként, nem titok 500 maradt egy hektáron, és azt beszéltük, hogy nem lesz elég az idei költségekre. Lassan ez egy piramis játékhoz fog hasonlítani.
Válasz gyorfy10 #11353. hozzászólásáraAkkor az idei aratásbol erős minusz lesz. ???. Tehát az idén csak ráfizetéssel dolgoztál. Ha ugy gondolod,hogy nem, ird ide 1 hektáron mennyi pénzed maradt ha kivonod a jövő évi kiadást.
Válasz kis Zombi #11351. hozzászólásáraVagy még több. Én most számolgatom, amit tervezek kiadni a búzára. Hát bruttó 550-600 körül lesz a matek vége.
-Mag Cellule, systiva csávázással. Árat még nem kaptam rá de gondolom közelebb lesz a 100 hoz mint a 80 hoz bruttóba
-1,5q Physio mescal g18 54.000
-1q NS 20-24 39.000
Tavasszal szórnék
-3 q NS ~ 120.000
-2q Pétit~ 90.000
-1 gyomirtás, 1 gomba ~30.000
-2-3 rovar 10.000
-2 x 5 liter Amalgerol 35.000
-1x 4 liter Grammitrel 15.000
plusz minden alkalommal keserüsó ~10.000
plusz a talaj munka, aratás ~100.000
és már ott is vagyunk a 600 aljánál... Ami jelenlegi áron komp felárral együtt 4 tonna önköltséget jelent.
Válasz Sanyee #11350. hozzászólásáraJövőre plus abbol van akinek otthon maradt olcso műganyé vagy nem csinál semmit. A leg fontosabb az eső meg a gyomirto.
Válasz gyorfy10 #11343. hozzászólásáraJövőre más lehet a matek.
De gratula szép eredmény!
Idén azt láttam, hogy ilyen szárazságba érvényesült a tankönyvi példa, hogy 1 tonna terméshez 1q Pétisó is kell. 27kg N/1t búza igénye.
+4q MAS most bruttó 160 ezer.
+1,5 Dap 90 ezer
+2 permetezés 40 ezer
= 290 ezer /+3,2t?
Jövőre más lehet a matek.
Válasz gyorfy10 #11343. hozzászólásáraIgy van. Amit ráköltöt azt kapta. Akkor ez az idei kiadás szorozva kb. 2vel jövőre. Igy minden megmarado megy vissza a földbe. Akkor minek inditja be a traktort? Leg nagyobb haszon ha semmit nem költ rá. Vadkár aszály ezt csak rontja. Ezt bárhogy számolod a gabona ár is mehet lefele. Na mindegy. Cél a munka mentes profit.
Válasz .Richard. #11341. hozzászólásáraIdén nálunk jól megfigyelhető volt a különbség ha valaki etette a növényt meg ha valaki nem. Két 4 hektáros terület egymás mellett. Egyik enyém másik egy barátomé. Én szórtam 6 mázsa pétit 1,5 mázsa DAP ot 3 lombtrágya 3 rovar 2 gomba plusz a gyomirtás. Barátom vetett, gyomírtott és szórt 2-3 mázsa között műtrágyát. Ő aratott 3,2 tonnát hektáronként. Én arattam pontosan a dupláját 6,4. Én oktober 30 vetettem ő november 3. Ahogy számolgattuk nem csak a termésem lett dupla annyi mint az övé de a tiszta hasznom is duplája körül.
Válasz gyorfy10 #11340. hozzászólásáraHa nem veszel műtrágyát tetem 18. 20 mázsa számold ki miben van. Vagy veszel 5. Vagy 6 mázsát 10ezres gabona árral számold ki hol vagy. 3 mázsa 27es alatt szinte nincs eredmény. Az meg kb. 120. Na. Hát ennyi.
Válasz barazdabetyar. #11338. hozzászólásáraJó neked :) itt a kötött pár aranykoronás agyagba sajnos műtrágya nélkül nem megy a dolog :/ a baj majd akkor lesz ha bedőlnek a termény árak és sok lesz bent műtrágyába. Egyébként hallani, hogy több gazda társ a környéken kevesebbet vet, mert ha beszakad az ár nem bukik akkorát. Érdekes játék lesz ez ősztől.
13837 hozzászólás
Ez az a szélhámos lesz aki a jófógáson olcson hirdet trakit.
De gyorsan utalj pénzt mert ,már mas is vinné.
Akkor a tied ha utalsz.
Egyszer megfogom biztos,hogy nem marad ép csont a testében.
Engem lehuzot 40000ft tal.
Bocs nem ide valo téma.
De akkor is a jó redves ku..a édesanyát.
Válasz István Nagy Műtrágya #11381. hozzászólásáraMiért más nevet adták meg, mint a teloszamhoz regisztrálva van?
Ha nagy cég vagy, akkor céges telefon nem xyz hanem Kft, Bt, Rt nevén kéne legyen! Vagy nem?
Ad 3, piactéren hirdetünk, itt egymást szapuljuk, nyírjuk, támogatjuk segítjük!
Hol vannak az adminok, emigráltak?
Amúgy én meg: Adunk címet, hozod az anyagot, ha megfelel a minőség, akkor azonnal utalunk, addig nem kezdjük meg a lerakodást, míg nem kapod meg a pénzt, ami kb 3 perc hétvégén, már ha magyar földön van a bankok!
Így lehet tudsz üzletet kötni, máshogy nem igen!
Velem biztos nem, amúgy is meg van már ami kell, a többi meg legyen másoké!
Moderálási elveink miatt törölve: 2022-08-08 15:09:46
Válasz A.I. #11380. hozzászólásáraBeszéltem vele telefonon. Magyar műtrágyát ígért 50% előre utalással. Mondtam hagyjuk is rá. Olyan akcentusa volt, hogy majdnem elröhögtem magam a telefonba. Épp csak a “szia uram” meg a “tesóm” hiányzott a beszélgetésből. Remélem senki nem ugrik be neki!
Miért fanyalogtok!
Most volt nálam a Timac-os üzletkötő, ott 400 alatt nincsen komplex műtrágya.
Moderálási elveink miatt törölve: 2022-08-08 15:08:58
Válasz A.I. #11380. hozzászólásáraNagy a bizalmatlanság itt ahogy látom .Én csak kit tettem egy árajánlatot.
Ezzel mi a baj? még nem is bestézünk ,de már is ez az ...... probléma.
Egy nagy cégnek vagyok az üzletkötője , emailban tudnak árajánlatot kérni .(nem kötelező)
Köszönöm
Válasz Sergio Oliva #11379. hozzászólásáraKár, hogy a telefonszám más néven van, mint amit ő ide kiírt!
Engem az ilyen mindig bizalommal szokott eltölteni!
Válasz István Nagy Műtrágya #11378. hozzászólásáraMiniszter Úr! Búzát is vesz?
Nagy István
Tell: +36 20 618 9776
Válasz Koczka József #11376. hozzászólásárasehol. Milyen elado aki nem ad elérhetőséget? Talán lehet előre utalni.
Válasz István Nagy Műtrágya #11375. hozzászólásáraHol van ez? Hogy lehet rendelni?
Moderálási elveink miatt törölve: 2022-08-08 14:09:09
Moderálási elveink miatt törölve: 2022-08-08 14:08:21
Válasz JDfan90 #11367. hozzászólásáraSajnos a föld alján fut itt össze a víz. Elég dombos helyen vagyunk. Szóval erózió is van bőven. Egyébként ha szép csendes eső esik akkor azt szépen megfogja és sokáig tartja is.
Köszönöm a válaszod és a tanácsod!
kísérletezni fogok 1-2 hektáron!
Válasz R Sándor #11371. hozzászólásáraHa kiforgatod és kiég a talajból (CO2 formájában) akkor hogy lenne? Ha csak forgatásnélkülibe nyomod akkor se lesz gyökér. Főleg vésőeke után.
Takarónövény, zöldtrágya kell és min. romboló talajmunka.
Válasz JDfan90 #11368. hozzászólásáraÉs a szántottban nincs gyökér és szár maradvány??
Válasz otis #11360. hozzászólásáraA "kísérleted" összehasonlíthatóságát a terméseredmény szempontjából rontja az eltérő elővetemeny, mivel a repce jó elővetemeny, a napraforgó meg ilyen száraz éven kimondottan rossz.
Válasz Sanyee #11357. hozzászólásáraAttól olcsónbb nem lenne, csak kétszer emelkednem. 0% áfával is ennyiért adnák, ha újra ratennek az áfát akkor meg megint emelkedne, mert sorry, te egy az áfa.
Válasz otis #11360. hozzászólásáraSzia
Azt azért írd le, hogy mennyi energiád és időd van abba, hogy a te talajod olyan lett amilyen. Mennyi gyökér maradvány van abba amit te használtál és mennyi nincs az új szerzeménybe.
Gyökér nélkül nem sok értelme van a forgatásnélküli művelésnek sem, mert a talaj szintén össze tud ülni, ha nincs ami kitöltse a lazult anyagot. Aztán a saját súlya miatt úgyis összeül a talaj 6 hónap múlva, ha mondjuk búza után kukorica jön.
A másik fontos dolog, hogy átálláskor nitró műtrágyát első években a talaj szokta felenni, így első pár évben még muszáj tolni a nitrót, mivel nincs más mit egyen a talajélet. Ez szokta elvenni a kedvét sokaknak, hogy nem úgy sikerül az év, mert ugye a talaj hamarabb megette a nitrót mint a növény elérte volna. Úgyhogy szerintem fokozatosan lehet csökkenteni a nitró mennyiségét annak arányában, hogy mennyire van megtöltve az anyag szerves anyaggal (gyökérrel és szármaradvánnyal).
Gratulálok az eredményedhez. Követlek az úton, de nekem még sokat kell tanulni
Válasz gyorfy10 #11365. hozzászólásáraSzia
Milyen az a nagyon kötött talaj? Mennyi Mg van a talajba?
Forgatás nélkülibe nem biztos, hogy azt a lazultságot kell keresni, mint szántás után.
"Gyökeret szoktatok pakolni" a laza talajba, hogy laza is maradjon vagy a szántást is hagyjátok összeülni.
Úgy lenne érdemes kipróbálni kis területen ezt a rendszert, ha mondjuk meglazítod és megszántod, aztán egyből vetsz bele valamit ami nagy gyökeret tud növeszteni. Pl. cirok, szudánifű, stb. Aztán azt már csak lazítgatod sekélyen, akár egy egyenes késes lazítóval, vagy LD kapás grúberral. Meglátod pár év alatt, hogy jobb lesz a vízháztartásod is, mert gondolom most akkor ha olyan kötött a föld akkor ha véletlen esik nagy eső van gond a belvízzel is, mert összeszalad a tetején a víz. Kis területen kipróbálod és meglátod, hogy jobb lesz. Csak meg kell szokni a látványt és nem azt várni, hogy munkaművelet után ha kiszállsz pisilni a trakiból akkor bokáig süllyedsz a művelt földbe.
Nem kioktatásnak szántam, csak segíteni akartam.
Üdv
Válasz otis #11360. hozzászólására
Válasz otis #11360. hozzászólásáraKöszönöm hogy megosztottad a tapasztalataidat. Az ilyen kommentek miatt érdemes olvasni a fórumot. Sokat elmélkedem a forgatás nélküli művelésről. Csak sajnos nálunk annyira kötött agyag talajok vannak, hogy az összel lazított gabona tarló ha nincs megszántva tavaszra annyira vissza tömörödik/össze áll hogy lehet újra lazítani. Voltak próbálkozások más gazda társaktól de nem sok sikerrel sajnos. De a jövő biztos e felé tart. Mi a 2.év után bezárnánk szerintem ha nem forgatnánk és minimális műtrágyát szórnánk.
Válasz Gandhy #11363. hozzászólásáraNyugi, mi sem erőltetjük már 2 éve és idén sem lesz.
Majd ha újra lesz klorpirifosz, legalább ősszel lehetne használni, nagyban könnyűzene a bolha elleni harcot, a szárazság meg a másik!
Majd esznek fincsi ukránt(mert ott ugye lehet ám bármivel locsolni), vagy kanadait, vagy nunám tudja talán a Holdról majd hoznak!
Válasz A.I. #11361. hozzászólásáramár ha kikel
Válasz otis #11360. hozzászólására1-2-3 évet el lehet lenne alap műtrágya nélkül de évről évre érződik, ha van csapadék !
De a friss, alap műtrágyának nincs párja ! Ha csak 30-50-70 kg/ha-rá futja is elég hozzá csak csapadék legyen. Ha nincs csapadék akkor kb tök mindegy, hogy szólsz 1-2-3-5-10 mázsát vagy nem.
Válasz otis #11360. hozzászólásáraEgy információ maradt le, a csapadék mondjuk vetéstől betakarítást!
Egy biztos, a repce nem rossz elővetemény!
Válasz gyorfy10 #11343. hozzászólásáraAkkor hagy jöjjön egy másik megfigyelés:
Tábla összevonásoknak köszönhetően két művelésmód és két különböző elővetemény 3 táblában. Kettő, évek óta általam művelt (vagy nem művelt, kinek hogy) terület közötti tábla is egybe lett művelve az ősztől. Ez a középső tábla korábban hagyományosan volt művelve, semmi takarózás meg ilyen úri huncutságok, folyamatos feketére művelés volt a bevett szokás. Balról haladva az első tábla előveteménye repce volt, a középső napraforgó, és az utolsó is napraforgó volt. Az első repce előveteményes aratás után kapott egy Jokert, majd vetés Rapiddal. A középső tábla napraforgó aratás után két sorral meg lett tárcsázva (sima V-tárcsa), majd vetés ( a korábbi használója azt mondta, ezt így illik átadni). A harmadik tábla napraforgó aratás után kapott egy aprítóhengert, majd vetés. Egyformán Mv Nádor került elvetésre 250 kg/ha normával október 27-én. Alapműtrágya nem ment ki. Tavasszal 60 kg/ha nitrogént kapott folyékony formában. Egyszer kapott egy Aurórát veronikák ellen a repcés rész, illetve később kapott 0,5 l/ha Overdose-t az egész terület. Sem gomba ölőt sem rovarölőt nem kapott az állomány. Kapott viszont egyszer 3 l/ha Amalgerolt illetve 3 l/ha Dell Agro-t. Majd június végén aratás.
A repce előveteményes 61,92 q/ha lett malmi, 82 hl súllyal 32 sikér és 14 fehérje.
A középső napraforgó előveteményes 34,5 q/ha lett takarmány 79 hl súly 23 sikér és 9,5 fehérje.
A harmadik szintén napraforgó előveteményes 46,25 q/ha lett szintén takarmány 80 hl súly 26 sikér és 11,5 fehérje. Mindhárom esetben 8,5 %-os nedvességgel
A fasor túloldalán lévő intenzív, hagyományosan művelő gazda, igaz, neki csak napraforgó után volt a teljes terület vetve, de elmondása alapján alig lett több, mint 30 q/ha, a fajta úgyanúgy Nádor volt. De ő az ősszel 4 q/ha DAP-al indított ami mellé még oda tett 3 mázsa kálit is a biztonság kedvéért. Ezt a jóég tudja hány művelettel sikerült bedolgoznia, de kb tárcsa után grúber, majd újabb két sor tárcsa. Tavasszal 130-140 kg nitrogén hatóanyag ment ki folyékony formában, gyomirtás, két gombaölő, három rovarölő, (amiből az utolsó tejes éréskor ment ki, mert a szélén meglátott 3 Vetésfehérítő imágót)
Szóval ami nekem tanulság az egészből, amit már korábban is említettem talán pont ebben a topikban, hogy bár sokan ki nem állhatják Kökényt, de ő erre már egész korán felhívta a figyelmet, már mint arra, hogy nem lesz itt mindig korlátlan mennyiségű olcsó műtrágya. Nem azt mondom, hogy lehet nitrogén műtrágya nélkül termelni, mert azt én sem merném bevállalni. De foszfort kálit meg egyéb ilyen kevert, komplexeket már évek óta nem szórok. És nitrogénből sem feltétlen kell akkora mennyiség, mint azt a különböző "szaktanácsok" ajánlják. Ha tudatosan hozzáfogtunk időben a talajok élettel való feltöltéséhez, akkor ez a rendkívüli helyzet sem vág annyira orrba, mint másokat
Válasz gyorfy10 #11355. hozzászólásáraVan egy termelői kör vagy csoport,akik csak műtrágyából tudnak pént csinálni.Ezek húzzák a rövidebbet.A másik tábor az tovább fog termelni.
Válasz Sanyee #11357. hozzászólásáraEngedjék el az áfát,de adjanak 12%komp.felárat?Nem volna igazságtalan az áfásokkal szembe?
Ha esetleg valamelyik agrártárcához közeli valaki olvassa a fórumot, akkor attól megkérdezném, hogy nem gondolkodtak-e a műtrágyák áfájának a csökkentésén?
És itt most nem a 0%-os lengyel példára utalnék, csak jó lenne, ha nem 27% lenne, mert ilyen árak mellett kicsiként fájdalmas!
Az idei átlag búzában igaz, hogy 35-36 mázsák lettek , de ha jövőre is szeretnénk jó termést aratni, ahhoz műtrágya kell! Igen ez a csúf valóság!
Továbbá az, amit itt olvasok, hogy mennyi inputot nem sajnálnak becsülendő, mert ilyen nehéz időkben is gondoskodnak a magyarok kenyeréről.
Válasz gyorfy10 #11355. hozzászólásáraIgy van. Ők zárnak be elöbb. 2014ben itt már megirták. 2020tol itt kapufa lesz. 2évet csuszott de megtörtént.
Válasz .Richard. #11354. hozzászólásáraTegnap pont ezt beszéltük a műtrágya kereskedővel. Szerintem nem volt rossz hasznom hektáronként, nem titok 500 maradt egy hektáron, és azt beszéltük, hogy nem lesz elég az idei költségekre. Lassan ez egy piramis játékhoz fog hasonlítani.
Válasz gyorfy10 #11353. hozzászólásáraAkkor az idei aratásbol erős minusz lesz. ???. Tehát az idén csak ráfizetéssel dolgoztál. Ha ugy gondolod,hogy nem, ird ide 1 hektáron mennyi pénzed maradt ha kivonod a jövő évi kiadást.
Válasz kis Zombi #11351. hozzászólásáraVagy még több. Én most számolgatom, amit tervezek kiadni a búzára. Hát bruttó 550-600 körül lesz a matek vége.
-Mag Cellule, systiva csávázással. Árat még nem kaptam rá de gondolom közelebb lesz a 100 hoz mint a 80 hoz bruttóba
-1,5q Physio mescal g18 54.000
-1q NS 20-24 39.000
Tavasszal szórnék
-3 q NS ~ 120.000
-2q Pétit~ 90.000
-1 gyomirtás, 1 gomba ~30.000
-2-3 rovar 10.000
-2 x 5 liter Amalgerol 35.000
-1x 4 liter Grammitrel 15.000
plusz minden alkalommal keserüsó ~10.000
plusz a talaj munka, aratás ~100.000
és már ott is vagyunk a 600 aljánál... Ami jelenlegi áron komp felárral együtt 4 tonna önköltséget jelent.
Válasz Sanyee #11350. hozzászólásáraJövőre plus abbol van akinek otthon maradt olcso műganyé vagy nem csinál semmit. A leg fontosabb az eső meg a gyomirto.
Válasz Sanyee #11350. hozzászólására+ Vetőmag, aratás, némi talaunka, és màris bruttó 450 egy ha búza önköltsége..
Válasz gyorfy10 #11343. hozzászólásáraJövőre más lehet a matek.
De gratula szép eredmény!
Idén azt láttam, hogy ilyen szárazságba érvényesült a tankönyvi példa, hogy 1 tonna terméshez 1q Pétisó is kell. 27kg N/1t búza igénye.
+4q MAS most bruttó 160 ezer.
+1,5 Dap 90 ezer
+2 permetezés 40 ezer
= 290 ezer /+3,2t?
Jövőre más lehet a matek.
Válasz gyorfy10 #11343. hozzászólásáraNálunk pont fordítva volt, aki nagyon etette az hozott a legkevesebbet.
Válasz gyorfy10 #11347. hozzászólásáraMondjuk azt jobban szeretjük ha nem a semmiért kell dolgozni
Válasz .Richard. #11345. hozzászólásáraMi Sztahanovisták vagyunk , szeretünk dolgozni
Válasz Bekre Pál #11344. hozzászólásáraElnézést. Őszi búza.
Válasz gyorfy10 #11343. hozzászólásáraIgy van. Amit ráköltöt azt kapta. Akkor ez az idei kiadás szorozva kb. 2vel jövőre. Igy minden megmarado megy vissza a földbe. Akkor minek inditja be a traktort? Leg nagyobb haszon ha semmit nem költ rá. Vadkár aszály ezt csak rontja. Ezt bárhogy számolod a gabona ár is mehet lefele. Na mindegy. Cél a munka mentes profit.
Válasz gyorfy10 #11343. hozzászólásáraA lényeg kimaradt: milyen vetemény volt?!
Válasz .Richard. #11341. hozzászólásáraIdén nálunk jól megfigyelhető volt a különbség ha valaki etette a növényt meg ha valaki nem. Két 4 hektáros terület egymás mellett. Egyik enyém másik egy barátomé. Én szórtam 6 mázsa pétit 1,5 mázsa DAP ot 3 lombtrágya 3 rovar 2 gomba plusz a gyomirtás. Barátom vetett, gyomírtott és szórt 2-3 mázsa között műtrágyát. Ő aratott 3,2 tonnát hektáronként. Én arattam pontosan a dupláját 6,4. Én oktober 30 vetettem ő november 3. Ahogy számolgattuk nem csak a termésem lett dupla annyi mint az övé de a tiszta hasznom is duplája körül.
Jövőre PIH01, tavalyi kukorica idei búzával, 3 disznóval, 50 baromfival (rajtam kívül... ), plusz idei kucca gabona asztallal rendre vágva bálázva, aztán meglátjuk! Van 18e lityó nafta, meg másfél kamion műkaki 180ha szántóra, meg kb 30ha ÖKO almatermésűre! Valahogy kisakkozzuk! A kupec meg mehet pihenni!
Válasz gyorfy10 #11340. hozzászólásáraHa nem veszel műtrágyát tetem 18. 20 mázsa számold ki miben van. Vagy veszel 5. Vagy 6 mázsát 10ezres gabona árral számold ki hol vagy. 3 mázsa 27es alatt szinte nincs eredmény. Az meg kb. 120. Na. Hát ennyi.
Válasz .Richard. #11337. hozzászólásáraAz állattartók mind befejezik szerintem hamarosan. De szerintem sok kis gazda is sajnos.
Válasz barazdabetyar. #11338. hozzászólásáraJó neked :) itt a kötött pár aranykoronás agyagba sajnos műtrágya nélkül nem megy a dolog :/ a baj majd akkor lesz ha bedőlnek a termény árak és sok lesz bent műtrágyába. Egyébként hallani, hogy több gazda társ a környéken kevesebbet vet, mert ha beszakad az ár nem bukik akkorát. Érdekes játék lesz ez ősztől.
Válasz gyorfy10 #11336. hozzászólásáraAkkor nekem már van annyi nyereség,amit te elköltöttél.