Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak637 FtBenzin árak617 FtEUR413.74 FtUSD403.71 FtCHF441.89 FtGBP499.25 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Üdv!
Kinek mi a tapasztalata vagy a vélemenye!
Nagy zápor után frankón lecsrepesedett a szotyi vetés, ez már egy hete. 21-én lett vetve, nos ami kikelt az ok de eléggé foghíjjas az állomány. Kb. 1.5cm cserepes réteg van, nagyon sok probálkozik alatta feljönni. Meddig volna érdemes várni kijön- vagy bedöglik, mert az újravetéshez még pár nap dukálna!?
Ez hülye kérdés lesz, de nincs valakinek kimaradva kb. 1 liter Pulsar Plus vagy Listego Plus Mátészalka-Nyíregyháza-Debrecen környékén? Ha igen, akkor megvenném.
Csak ennyi kellene, mert az egész föld 0,7 ha, Clearfield Plus-os napraforgó, de most szembesültem vele én hülye, hogy a Pulsarból csak 10L-es kiszerelés van..
Válasz B.Bali #7815. hozzászólásáraLE99 és 113, de iz csak azért mert az utolsó pillanatban gondoltam meg hogy nem lesz szója, és csak ezekből volt gyorsba 10+ zsákkal. De én tisztább földbe kondival, piszkosabba neomával lefogom élni az életem, ezentúl.
Válasz blink #7809. hozzászólásáraSumiko szépen kel, kb 2 hétre mindenhol kisorsolt.
Ahogy mások is írják, 12 egy zsák mag, ekkora szemut meg nem láttunk!
Volt tavalyról kimarad a fél zsák, hát fele volt a mag mérete, de az is "hibátlanul" kelt!
Furcsa dolgok ezek!
Válasz mtz1221 #7813. hozzászólásáraIgen amúgy a tavalyi nagyszemű volt a tavaly előtti meg apró, akinek régebben vetettem pió-t az mindig szépen kelt, az idén is vetettem de az apróbb szemű volt ahogy írod ,lehet szar lesz
Válasz blink #7809. hozzászólásáraIdén sureli-sumikó tűrhető, tavaly neoma szépen kelt, tavaly előtt neoma teljesen sz@rul+ még a galambok is jól megszedték. A tavaly előttiből maradt tavalyra és egyértelműen látszott hogy hol fogyott el. Ettől függetlenül tavaly előtt voltak 40+os táblák, tavaly meg az aszály miatt 10-el kevesebbek.
Válasz blink #7809. hozzászólásáraNálam meg pont fordítva. Syngentások mind ok, 10+ kiló van zsákjában, PIO meg mind szar, 7-8 kiló zsákja kis vacak szemek. Többet PIO naprából, nem jön az udvarba.
Válasz blink #7809. hozzászólásáraTavaly a sumikonal szinte minden mag kikelt. Idén nem vetettünk napraforgót de eddig nem volt gond vele. Melyik országból származik a mag?
Syngentas magok másnál is szarul kelnek? Le25 két hét alatt kiugrott, egyenletesen sumiko sureli meg csak szenved bujkál vontatottan. Rengeteg kifújt magot is találtam. Ismerősnél ugyan ez van. Párszor már megfogadtam, hogy nem kisérletezek syngentával de ez kritikán aluli.
Válasz Boldizsar90 #7804. hozzászólásáraSzia!
Tulajdonképpen az első 3-4 nap a kritikus,mert akkor még a sziklevél kicsi és egy csípésre le tudja csípni. 4. naptól már akkora a szik hogy ha csípi is a közepe megmarad,de nálam 6. napra már szinte csak járkálnak a táblán, és a későn kelt növényeket keresik. A nagyobbakat már nem igen csipkedik,kifogyott a szikből a tápanyag és az már nem tetszik nekik.
Üdv.: Csuti
Válasz fexco #7802. hozzászólásáraSzia!
Ahogy írtad, rapid Cs jó lehet, csak rejtőzködő életmódot folytat, éjszaka zabál, ha jól tudom, így napnyugta után támadnék. Mivel mikrokapszulázott a rapid(asszem), így van valami tartamhatás is!
Vagy felszívódó, mospilan, steward csak kicsi még a levél, de szerintem működhet.
(Egyiket sem írja az engedélyük barkóra, de attól még hathat! És klorpirifosz kivonása óta szerintem nincs is ami kimondottan ellenük lenne!)
Hány levelestől nem bántja? Mert nálunk is lezabált egy táblát és azon megy a dilemma vessük e újra.Égész nap a földek között ingázok,de mint ha már odébb álltak volna
Válasz kis Zombi #7797. hozzászólásáraNekünk a település közvetlen közelében volt gondunk a házi ill. a köznyelven vad galamboknak (balkáni gerle) nevezett dögökkel.
Ezek egyálltalán nem féltek az ember közelségétől, durrogtatástól stb.
Akár 10 méterre is közel engedtek.
A galambok gazdáját hiába szólítottuk fel, hogy legalább 2 hétig etesse őket.
Azután kocsiból elkezdtem légpuskával egyengetni őket.
A legjobb az volt, ha csak megsérült és vergődött.
Akkor nem szálltak le, csak zavarodva keringtek, csapkodtak.
Ha jöttek, a sérült elkezdett csapkodni, hogy ő is repülni akar, és ettől visszakoztak.
Ahol dögöket hagytam, ott is hasonlóan viselkedtek, de nem annyira zavarta őket.
Viszont minden reggel menni kellett frisset lőni, mert a dögöket meg a kutyák hordták el.
Üdv mindenkinek.rapid cs rovarölőnek a legoptimálisabb kijuttatási idejére volnék kiváncsi.
1 melyik napszakban?(esetleg napsütésbe,borult időbe)
2 eső után egyből lehet fujn?
3 kifujás után az eső befolyásolja e a hatását?
4a bogarak mikor jönnek elő,vagy mikor kezdenek zabálni? Napos vagy borús,esti időszakban?
Válasz csuti0 #7799. hozzászólásáraA vadőr 1 darabot tudott eddig kilőni. (Szerintem ismerik az autóját), megáll a tábla szélén, egyből felrepulnek. Tegnap délután apám leváltott, nem figyelt eléggé, a tábla túlsó sarkára, kövesút mellé leszállt egy 50 -es raj. Nem vártak meg, hogy eloszedje a puskát..
Tegnapi megfigyelésem nem helyes, 10-14 óra között is láttam falni galambot, igaz nem a saját táblámon.
Válasz kis Zombi #7797. hozzászólásáraSzia!
Tavaly sajnos újra kelet vetnem,az első kelést kizabálták.
Idén én négy napig dekkoltam a napra táblán,sajnos kicsit elkéstem, mert már mire elkezdtem hajkurászni őket, addigra kizabálták egy részét. Nekem a marmonkanna dobolás vált be,200 méterről el lehet riasztani őket,de nagyon hamar visszajönnek. Beszéltem egy vadásszal, és azt mondja, a helyi vadásztársaságot kell keresni,hogy oldják meg a riasztást,vagy fizessék meg a vadkárt.
Mivel a moderátor nem válaszolt, ezért ide írom le az örvös galamb kártétellel kapcsolatos tapasztalataimat napraforgóban.
Az éppen kellő növények sziklevelét csípi le a madár, amennyiben nem elég alapos, és a sziklevélnek egy kis része megmarad, képes kihajtani a növény, természetesen erőteljesen visszaveti a fejlődését.
Egy madár percenként 20-30 napraforgót is képes kicsípni. Régebbi fórum hozzászólásokban írták, hogyan lelőtt és felboncolt madarak begyében akár 300 sziklevelet is meg számoltak. Ezt a mennyiséget akár tíz tizenöt perc alatt befalja a madár. Naponta legalább kétszer teli zabálja magát, már reggel 5 órától támad (ma be volt borulva csak 5:45 re értek ide) körülbelül délelőtt 10:00 óráig. 10:00 és 14:00 között itató helyre vonul. 14 órától 19:30 ig várható az újabb támadási hullám. Először egy kettő három fős csoportokban feltérképezik a területet, és ha nincsenek zavarva jön az egész horda. Nagyon intelligens és szemtelen állatok. Hiába kurjongat kiabálsz neki 100 méterig meg kell közelíteni, traktorral 50 méterig, ekkor körülbelül 50 métert odébb repül felszáll a fára, és onnan lesi mit csinálsz. Egyszerűen kiszámolható, hogy 10-15 galamb az egyhetes kelési időszak alatt könnyedén lenullázz 1 hektár napraforgót.
Most viszonylag szerencsés helyzetben vagyok, mert egy egybefüggő 10 hektáros területet kell védenem. Az interneten utána olvasgatva, világossá vált számomra, hogy mindenféle riasztó eszközt nagyon hamar ki ismernek, meg szoknak. Ismerős két napja kihelyezett egy műsast, másnap reggel 10 méterre legeltek tőle a dögök.
Ha valaki próbálkozott már különféle madárijesztőkkel, és legalább egy napig hatékony volt, kérem ossza meg a tapasztalatait. Jövőre hat táblában készülök napraforgót vetni, és arra gondoltam hogy naponta váltogatnám a riasztórendszereket, hogy ne legyen ideje megszokni, kiismerni.
Az előbb említett ismerősöm napszámosokkal őrizteti a napraforgó tábláit. Napszámosok viszont csak reggel 7:00 től 17:30 ig hajlandóak felügyelni a területet, és némelyik annyira analfabéta, hogy a traktor nyom helyett képes végig gyalogolni a napraforgó soron. Többen megszöktek, a sok gyaloglás miatt. Én konkrétan traktorral szaladgálok a táblán. Reggeltől 5-10 km között már belehajtottam a traktorba, pedig nem egy hosszú tábláról beszélünk.
Válasz kis Zombi #7790. hozzászólásáraKombájntisztán mondom, nem számoltam vissza a százalékokat.
Nem árvizes parcellán /kicsi parcella/ 5,18 T/ha
kb 50 % árvizes parcellán, szintén kissebb parcella 4,78 T/ha /ha ez a parcella nem lett volna elöntve, lehet sikerült volna a lélektani 6 tonna, amit a syngenta propagált, hogy el lehet érni/.
80 % elöntött parcellán 4 T/ha ez a legnagyobb parcellám,
100 % elöntött parcellán 2,8 T/ha lett.
A termésre nem panaszkodhatok, ami lett az árvizes területeken, de viszont raktam is bele növénykondicionálókat, meg plusz fungicíd kezelést, a minél előbbi észheztéritéshez.
Szerencsére bejőtt.
Válasz Gepi #7788. hozzászólásáraFitohorm Olajnövény a lombtrágya neve 4-5 liter a dózisa. Ugyan úgy szüksége van rá mint a repcének. Mi ugyan Amalgerol és Brassitrel kombót használunk először majd Bortrac és Thiotrac jön.
Válasz vlasztika #7782. hozzászólására8/24/24 vagy 10/26/26 NPK mütrágyát szoktam vetőgéppel kitenni sor mellé 2q/ha adagban, azóta nincsen 4 T/ha alatti termés, ha csak valami nem éri a napraforgót.
Sorközmüveléskor szoktam még 2,2-2,5 q Dasat vagy Unicot kiszórni, majd bekapálva.
Válasz RkTomi #7784. hozzászólására"Komplex fajtájától függően", talán ezt is írtam, meg azt hogy vagy 3 hónap minimum, de vetésig meg van 2.
Talán még a napra is élvez belőle valamit, a többit meg majd a búza vagy ami jön utánna!
A starter az más kategória, szerintem hagyományos komplexről beszélt a kolléga!
Egyébként vén senkinek nem mondom, hogy szórjon bármit is, vagy ne szórjon!
Ad az ember egy tanácsot, időjárás nem kedvez, utánna meg ő lesz a minden is!
Szóval kinek kinek saját száj íze szerint!
Amit én írtam, az nem tanács, hanem amit látok, vagy én csinálok(lehet más talajon vagy időjárási körülmények között teljes csőd)!
Jó munkát!
Válasz A.I. #7783. hozzászólásáraMiért ne tudna? Mert nem mindegy hogy egy "mezei" komplex amit az őszi talajmunka előtt szoktak kiszórni. Vagy egy nagy vízoldékonyságú komplex starter műtrágya mint pl az IKR Corn Starter amit tavasszal magágykészítés előtt vagy vetéssel egy menetben adnak ki. Ha az előbbi akkor nagy eséllyel csak a nitrogén hasznosul a tavaszi kultúránál.
Válasz vlasztika #7782. hozzászólásáraMiért ne tudna?
Tudok olyat, aki sorára teszi a komplexet, semmivel nincs rosszabb termése, felénk, mint annak aki alá szórja akár ősszel, akár tavasszal!
(Egy részét én is most szórtam néhány napja, mert kritikus belvíz veszélyes helyeket ősszel nem szoktuk feltölteni! Még hogy belvíz)
Persze van feltáródási idő, de ha mondjuk az 3-4 hónap, akkor még éri a kultúrát! Ha kicsúszik a búza jobban indul, de szerintem 3 hónapnál nem több átlagosan komplex fajtájától függően!
Sziasztok!Szerintetek ha most a héten szétszórnám műtrágyaszóróval és bedolgoznám a talajba NPK 6:12:24 műtrágyát.Tudna belőle hasznosítani valamit a napraforgó vagy már nem éri meg?Ősszel elmaradt az alaptrágyázás.
Válasz trikolor5 #7776. hozzászólásáraEszembe jutott még a fénymag, azt is szokták csinálni ott, ahol a kukorica nem termeszthető. Lehet, hogy érdemes lenne utánajárnod, milyen lehetőség rejlik benne, megéri-e kipróbálni.
Válasz trikolor5 #7778. hozzászólásáraNehéz kérdés, esetleg borsót vetőmagnak, vagy takarmánynak. Öntözésfejlesztés lehet az egyértelmű megoldás, akkor bőven lenne lehetőséged, zöldségtermesztés, vetőmagelőállítás, vagy csak biztonságos árukukorica termesztés.
Válasz Háromágú villa #7777. hozzászólásáraTritikálén már gondolkodtam, a zabot itt nem vesz senki. Jó lenne valami ami nem kalászos. Szóját kipróbálnám, de okkal nem termesztik/veszik errefele.
Nem is lehetne mevalósítani ezt az 5évet. Legalábbis én nem tudnám vit vessek. Bevallom repcét nem merem mert fújni kell feszt. Kukorica itt alig terem a kevés csapadék miatt. Vetésforgó miatt próbáltam cirkot meg borsót, mindkettő eladása erre bizonytalan nem beszélve a betakarítási gondokról.
Marad az árpa, búza, napra
De jöhetnek ötletek miket lehetne még beilleszteni vetésforgóba.
Válasz Bárány #7772. hozzászólásáraStornó, hülyeséget írtam: az 50/2008. rendelet a mérvadó: azaz önmaga után nem vethető.
Csak mivel én növényvédelmi okokból a vetésforgómban magamtól is tartom ezt az öt évet, ezért ez így rögzült a fejemben.
Bocs!
9523 hozzászólás
Válasz Zotya4755 #7822. hozzászólásáraItt 50 mm volt vetés után 4 nappal es kikelt
2-3 cm cserép kb 8 cm ről
Üdv!
Kinek mi a tapasztalata vagy a vélemenye!
Nagy zápor után frankón lecsrepesedett a szotyi vetés, ez már egy hete. 21-én lett vetve, nos ami kikelt az ok de eléggé foghíjjas az állomány. Kb. 1.5cm cserepes réteg van, nagyon sok probálkozik alatta feljönni. Meddig volna érdemes várni kijön- vagy bedöglik, mert az újravetéshez még pár nap dukálna!?
Sziasztok!
Ez hülye kérdés lesz, de nincs valakinek kimaradva kb. 1 liter Pulsar Plus vagy Listego Plus Mátészalka-Nyíregyháza-Debrecen környékén? Ha igen, akkor megvenném.
Csak ennyi kellene, mert az egész föld 0,7 ha, Clearfield Plus-os napraforgó, de most szembesültem vele én hülye, hogy a Pulsarból csak 10L-es kiszerelés van..
Válasz B.Bali #7815. hozzászólásáraLE99 és 113, de iz csak azért mert az utolsó pillanatban gondoltam meg hogy nem lesz szója, és csak ezekből volt gyorsba 10+ zsákkal. De én tisztább földbe kondival, piszkosabba neomával lefogom élni az életem, ezentúl.
Válasz atisgyulai #7803. hozzászólásáraGázágyú működhet e próbálta már valaki vagy más lehetőség.
Válasz blink #7809. hozzászólásáraSumiko szépen kel, kb 2 hétre mindenhol kisorsolt.
Ahogy mások is írják, 12 egy zsák mag, ekkora szemut meg nem láttunk!
Volt tavalyról kimarad a fél zsák, hát fele volt a mag mérete, de az is "hibátlanul" kelt!
Furcsa dolgok ezek!
Válasz mtz1221 #7813. hozzászólásáraIgen amúgy a tavalyi nagyszemű volt a tavaly előtti meg apró, akinek régebben vetettem pió-t az mindig szépen kelt, az idén is vetettem de az apróbb szemű volt ahogy írod ,lehet szar lesz
Válasz blink #7809. hozzászólásáraIdén sureli-sumikó tűrhető, tavaly neoma szépen kelt, tavaly előtt neoma teljesen sz@rul+ még a galambok is jól megszedték. A tavaly előttiből maradt tavalyra és egyértelműen látszott hogy hol fogyott el. Ettől függetlenül tavaly előtt voltak 40+os táblák, tavaly meg az aszály miatt 10-el kevesebbek.
Válasz mtz1221 #7813. hozzászólásáraMilyen pio naprád van most vetve?
Válasz blink #7809. hozzászólásáraMikori vetés?
Úgy vettem észre, a hideget nem nagyon szereti a neoma sem.
Válasz blink #7809. hozzászólásáraNálam meg pont fordítva. Syngentások mind ok, 10+ kiló van zsákjában, PIO meg mind szar, 7-8 kiló zsákja kis vacak szemek. Többet PIO naprából, nem jön az udvarba.
SY Excellio 2 hét alatt szépen kikelt. Nincs vele gond.
Válasz blink #7809. hozzászólásáraNa majd ránézek. Nálam van egy terület úgy, hogy 2 sor surelli, 2 sor le25, 4 sor lg
Válasz blink #7809. hozzászólásáraTavaly a sumikonal szinte minden mag kikelt. Idén nem vetettünk napraforgót de eddig nem volt gond vele. Melyik országból származik a mag?
Syngentas magok másnál is szarul kelnek? Le25 két hét alatt kiugrott, egyenletesen sumiko sureli meg csak szenved bujkál vontatottan. Rengeteg kifújt magot is találtam. Ismerősnél ugyan ez van. Párszor már megfogadtam, hogy nem kisérletezek syngentával de ez kritikán aluli.
Válasz A.I. #7805. hozzászólásáraKöszi az infót!
Válasz Boldizsar90 #7804. hozzászólásáraAmikor bezoldul a sziklevél már nem bántja állítólag.
Válasz Boldizsar90 #7804. hozzászólásáraSzia!
Tulajdonképpen az első 3-4 nap a kritikus,mert akkor még a sziklevél kicsi és egy csípésre le tudja csípni. 4. naptól már akkora a szik hogy ha csípi is a közepe megmarad,de nálam 6. napra már szinte csak járkálnak a táblán, és a későn kelt növényeket keresik. A nagyobbakat már nem igen csipkedik,kifogyott a szikből a tápanyag és az már nem tetszik nekik.
Üdv.: Csuti
Válasz fexco #7802. hozzászólásáraSzia!
Ahogy írtad, rapid Cs jó lehet, csak rejtőzködő életmódot folytat, éjszaka zabál, ha jól tudom, így napnyugta után támadnék. Mivel mikrokapszulázott a rapid(asszem), így van valami tartamhatás is!
Vagy felszívódó, mospilan, steward csak kicsi még a levél, de szerintem működhet.
(Egyiket sem írja az engedélyük barkóra, de attól még hathat! És klorpirifosz kivonása óta szerintem nincs is ami kimondottan ellenük lenne!)
Válasz kis Zombi #7797. hozzászólásáraÜdv.
Hány levelestől nem bántja? Mert nálunk is lezabált egy táblát és azon megy a dilemma vessük e újra.Égész nap a földek között ingázok,de mint ha már odébb álltak volna
Válasz kis Zombi #7797. hozzászólásáraNekünk a település közvetlen közelében volt gondunk a házi ill. a köznyelven vad galamboknak (balkáni gerle) nevezett dögökkel.
Ezek egyálltalán nem féltek az ember közelségétől, durrogtatástól stb.
Akár 10 méterre is közel engedtek.
A galambok gazdáját hiába szólítottuk fel, hogy legalább 2 hétig etesse őket.
Azután kocsiból elkezdtem légpuskával egyengetni őket.
A legjobb az volt, ha csak megsérült és vergődött.
Akkor nem szálltak le, csak zavarodva keringtek, csapkodtak.
Ha jöttek, a sérült elkezdett csapkodni, hogy ő is repülni akar, és ettől visszakoztak.
Ahol dögöket hagytam, ott is hasonlóan viselkedtek, de nem annyira zavarta őket.
Viszont minden reggel menni kellett frisset lőni, mert a dögöket meg a kutyák hordták el.
Barko ellen milyen szert javasoltok?
Üdv mindenkinek.rapid cs rovarölőnek a legoptimálisabb kijuttatási idejére volnék kiváncsi.
1 melyik napszakban?(esetleg napsütésbe,borult időbe)
2 eső után egyből lehet fujn?
3 kifujás után az eső befolyásolja e a hatását?
4a bogarak mikor jönnek elő,vagy mikor kezdenek zabálni? Napos vagy borús,esti időszakban?
Válasz csuti0 #7799. hozzászólásáraA vadőr 1 darabot tudott eddig kilőni. (Szerintem ismerik az autóját), megáll a tábla szélén, egyből felrepulnek. Tegnap délután apám leváltott, nem figyelt eléggé, a tábla túlsó sarkára, kövesút mellé leszállt egy 50 -es raj. Nem vártak meg, hogy eloszedje a puskát..
Tegnapi megfigyelésem nem helyes, 10-14 óra között is láttam falni galambot, igaz nem a saját táblámon.
Válasz kis Zombi #7797. hozzászólásáraSzia!
Tavaly sajnos újra kelet vetnem,az első kelést kizabálták.
Idén én négy napig dekkoltam a napra táblán,sajnos kicsit elkéstem, mert már mire elkezdtem hajkurászni őket, addigra kizabálták egy részét. Nekem a marmonkanna dobolás vált be,200 méterről el lehet riasztani őket,de nagyon hamar visszajönnek. Beszéltem egy vadásszal, és azt mondja, a helyi vadásztársaságot kell keresni,hogy oldják meg a riasztást,vagy fizessék meg a vadkárt.
Válasz beginneragro #7795. hozzászólásáraMinden gond nélkül keverhető.280 l/ha lémennyiseggel, 8 kg keserűsó, 2 liter Bortrac-ot már permeteztem ki.
Mivel a moderátor nem válaszolt, ezért ide írom le az örvös galamb kártétellel kapcsolatos tapasztalataimat napraforgóban.
Az éppen kellő növények sziklevelét csípi le a madár, amennyiben nem elég alapos, és a sziklevélnek egy kis része megmarad, képes kihajtani a növény, természetesen erőteljesen visszaveti a fejlődését.
Egy madár percenként 20-30 napraforgót is képes kicsípni. Régebbi fórum hozzászólásokban írták, hogyan lelőtt és felboncolt madarak begyében akár 300 sziklevelet is meg számoltak. Ezt a mennyiséget akár tíz tizenöt perc alatt befalja a madár. Naponta legalább kétszer teli zabálja magát, már reggel 5 órától támad (ma be volt borulva csak 5:45 re értek ide) körülbelül délelőtt 10:00 óráig. 10:00 és 14:00 között itató helyre vonul. 14 órától 19:30 ig várható az újabb támadási hullám. Először egy kettő három fős csoportokban feltérképezik a területet, és ha nincsenek zavarva jön az egész horda. Nagyon intelligens és szemtelen állatok. Hiába kurjongat kiabálsz neki 100 méterig meg kell közelíteni, traktorral 50 méterig, ekkor körülbelül 50 métert odébb repül felszáll a fára, és onnan lesi mit csinálsz. Egyszerűen kiszámolható, hogy 10-15 galamb az egyhetes kelési időszak alatt könnyedén lenullázz 1 hektár napraforgót.
Most viszonylag szerencsés helyzetben vagyok, mert egy egybefüggő 10 hektáros területet kell védenem. Az interneten utána olvasgatva, világossá vált számomra, hogy mindenféle riasztó eszközt nagyon hamar ki ismernek, meg szoknak. Ismerős két napja kihelyezett egy műsast, másnap reggel 10 méterre legeltek tőle a dögök.
Ha valaki próbálkozott már különféle madárijesztőkkel, és legalább egy napig hatékony volt, kérem ossza meg a tapasztalatait. Jövőre hat táblában készülök napraforgót vetni, és arra gondoltam hogy naponta váltogatnám a riasztórendszereket, hogy ne legyen ideje megszokni, kiismerni.
Az előbb említett ismerősöm napszámosokkal őrizteti a napraforgó tábláit. Napszámosok viszont csak reggel 7:00 től 17:30 ig hajlandóak felügyelni a területet, és némelyik annyira analfabéta, hogy a traktor nyom helyett képes végig gyalogolni a napraforgó soron. Többen megszöktek, a sok gyaloglás miatt. Én konkrétan traktorral szaladgálok a táblán. Reggeltől 5-10 km között már belehajtottam a traktorba, pedig nem egy hosszú tábláról beszélünk.
Válasz beginneragro #7795. hozzászólásáraWuxalos lombtrágyák mellé simán szoktunk tenni 5-10 kg közötti keserűsót.
Eddig még nem volt baj.
Lombtrágyázáskor Bortrac mellé lehet tenni keserűsót(nem csomósodik-e meg az oldat)? Ill. ha igen mennyi az ajánlot kg/ha.
Köszönöm.
Válasz Sk Laci #7791. hozzászólásáraAkkor szépen helyrejött. Tavalyi fényképek alapján én jóval gyengébbre tippeltem.
Napra elvetve! Racerel lefujva most meg ázik.
Válasz Sk Laci #7791. hozzászólásáraAz első két parcellán 11-12 % volt a nedvesség aratáskor, a másik kettőnek 7-9 %
Válasz kis Zombi #7790. hozzászólásáraKombájntisztán mondom, nem számoltam vissza a százalékokat.
Nem árvizes parcellán /kicsi parcella/ 5,18 T/ha
kb 50 % árvizes parcellán, szintén kissebb parcella 4,78 T/ha /ha ez a parcella nem lett volna elöntve, lehet sikerült volna a lélektani 6 tonna, amit a syngenta propagált, hogy el lehet érni/.
80 % elöntött parcellán 4 T/ha ez a legnagyobb parcellám,
100 % elöntött parcellán 2,8 T/ha lett.
A termésre nem panaszkodhatok, ami lett az árvizes területeken, de viszont raktam is bele növénykondicionálókat, meg plusz fungicíd kezelést, a minél előbbi észheztéritéshez.
Szerencsére bejőtt.
Válasz Sk Laci #7787. hozzászólásáraLaci, mit sikerült levágni a tavalyi árvízkárosult napraforgóról ?
Válasz Gepi #7788. hozzászólásáraFitohorm Olajnövény a lombtrágya neve 4-5 liter a dózisa. Ugyan úgy szüksége van rá mint a repcének. Mi ugyan Amalgerol és Brassitrel kombót használunk először majd Bortrac és Thiotrac jön.
Napraforgóra lehet/érdemes fitohormos lombtrágyát használni?
Válasz vlasztika #7782. hozzászólására8/24/24 vagy 10/26/26 NPK mütrágyát szoktam vetőgéppel kitenni sor mellé 2q/ha adagban, azóta nincsen 4 T/ha alatti termés, ha csak valami nem éri a napraforgót.
Sorközmüveléskor szoktam még 2,2-2,5 q Dasat vagy Unicot kiszórni, majd bekapálva.
Akkor inkább karbamid mint npk 6:12:24 műtrágya bemunkálva?
Válasz RkTomi #7784. hozzászólására"Komplex fajtájától függően", talán ezt is írtam, meg azt hogy vagy 3 hónap minimum, de vetésig meg van 2.
Talán még a napra is élvez belőle valamit, a többit meg majd a búza vagy ami jön utánna!
A starter az más kategória, szerintem hagyományos komplexről beszélt a kolléga!
Egyébként vén senkinek nem mondom, hogy szórjon bármit is, vagy ne szórjon!
Ad az ember egy tanácsot, időjárás nem kedvez, utánna meg ő lesz a minden is!
Szóval kinek kinek saját száj íze szerint!
Amit én írtam, az nem tanács, hanem amit látok, vagy én csinálok(lehet más talajon vagy időjárási körülmények között teljes csőd)!
Jó munkát!
Válasz A.I. #7783. hozzászólásáraMiért ne tudna? Mert nem mindegy hogy egy "mezei" komplex amit az őszi talajmunka előtt szoktak kiszórni. Vagy egy nagy vízoldékonyságú komplex starter műtrágya mint pl az IKR Corn Starter amit tavasszal magágykészítés előtt vagy vetéssel egy menetben adnak ki. Ha az előbbi akkor nagy eséllyel csak a nitrogén hasznosul a tavaszi kultúránál.
Válasz vlasztika #7782. hozzászólásáraMiért ne tudna?
Tudok olyat, aki sorára teszi a komplexet, semmivel nincs rosszabb termése, felénk, mint annak aki alá szórja akár ősszel, akár tavasszal!
(Egy részét én is most szórtam néhány napja, mert kritikus belvíz veszélyes helyeket ősszel nem szoktuk feltölteni! Még hogy belvíz)
Persze van feltáródási idő, de ha mondjuk az 3-4 hónap, akkor még éri a kultúrát! Ha kicsúszik a búza jobban indul, de szerintem 3 hónapnál nem több átlagosan komplex fajtájától függően!
Sziasztok!Szerintetek ha most a héten szétszórnám műtrágyaszóróval és bedolgoznám a talajba NPK 6:12:24 műtrágyát.Tudna belőle hasznosítani valamit a napraforgó vagy már nem éri meg?Ősszel elmaradt az alaptrágyázás.
Válasz trikolor5 #7776. hozzászólásáraEszembe jutott még a fénymag, azt is szokták csinálni ott, ahol a kukorica nem termeszthető. Lehet, hogy érdemes lenne utánajárnod, milyen lehetőség rejlik benne, megéri-e kipróbálni.
Válasz barazdabetyar. #7770. hozzászólásáraAkg-ban se kötelező az 5 év.
Válasz trikolor5 #7778. hozzászólásáraNehéz kérdés, esetleg borsót vetőmagnak, vagy takarmánynak. Öntözésfejlesztés lehet az egyértelmű megoldás, akkor bőven lenne lehetőséged, zöldségtermesztés, vetőmagelőállítás, vagy csak biztonságos árukukorica termesztés.
Válasz Háromágú villa #7777. hozzászólásáraTritikálén már gondolkodtam, a zabot itt nem vesz senki. Jó lenne valami ami nem kalászos. Szóját kipróbálnám, de okkal nem termesztik/veszik errefele.
Válasz trikolor5 #7776. hozzászólásáraEsetleg tritikálé, zab, ha van piaca a környéken, takarmánykeverők errefelé a tritikálét mindig keresik.
Nem is lehetne mevalósítani ezt az 5évet. Legalábbis én nem tudnám vit vessek. Bevallom repcét nem merem mert fújni kell feszt. Kukorica itt alig terem a kevés csapadék miatt. Vetésforgó miatt próbáltam cirkot meg borsót, mindkettő eladása erre bizonytalan nem beszélve a betakarítási gondokról.
Marad az árpa, búza, napra
De jöhetnek ötletek miket lehetne még beilleszteni vetésforgóba.
Válasz Bárány #7772. hozzászólásáraStornó, hülyeséget írtam: az 50/2008. rendelet a mérvadó: azaz önmaga után nem vethető.
Csak mivel én növényvédelmi okokból a vetésforgómban magamtól is tartom ezt az öt évet, ezért ez így rögzült a fejemben.
Bocs!
Válasz Bárány #7769. hozzászólásáraNincs ember az országban, aki ezt így csinálná.