Hirdetés
Fórum
- Napraforgó vetőmag új
- Búza termény felvásárlási árak új
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- OVP-20 régi szovjet gyártmányú magtiszítógép... új
- Diófa betegségének megállapítása, kezelése új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Lucerna telepítése, termesztése új
- AKG támogatás új
- Nádas árak eladásra új
- Őszi mély és középmély szántás vagy forgatás nélkül művelni??? új
903 hozzászólás
Visszavonták a rendeletet most mit rinyáltok már megint???? Szerintem ez a lényeg, lehet öntözni dolgozhat mindenki!
Válasz gajdabt #50. hozzászólásáraNem te leszel az egyedüli aki abba hagyja ha az ültetvény kutakra milliókat kell költeni meg a kis 2-5 ha kertészetek akik már így is penge élen járnak mert bezárják a kapukat ahol egy kis pénz csordogált PL.palánta eladás több helyen értékesítés stb de azok a gyümölcs termelők sincsenek irigylésre méltó helyzetben a szabad piacra termelnek
Válasz gajdabt #50. hozzászólásáraGondolod hogy siratni fognak?
A kisgazdaságokat totál le akarják folytatni. Csak a nagy urakat akarják éltetni.25 évve kertészkedem de befejezem.Kinyalhatják
Válasz Matyi50 #48. hozzászólására
Pofáznak amiatt,hogy a felszini vizek meg elfolynak ,át,keresztül az országon és nem hasznosítunk belőle szinte semmit. Ha meg öntözni akar vele a gazda,akkor aranyádba számolva,kell neki érte fizetni.
Felmerült az ingyenes vízkivételi engedély bizonyos határokon belül,de azt is gyorsan visszacsinálták.
Szánalmas ez az egész.
Azt ki ellenőrzi,hogy a csatornarendszer díját sok helyen vízóra alapján fizetik akár 1000/köbméter áron,de a dugi kutakról mennek a mosógépek,meg medencék,jacuzzik,komplett üzemek,de a díjat meg pár kömbéter után fizet csak,viszont a csatornába meg ezer köböt nyom be havonta!? Ezt is mind a tisztességes emberrel fizettetik meg!
Azt ki ellenőrzi,mikor az emésztő a kútba van bekötve mellékágon dugiba?
Aki meg netán fóliázik,paprikázik,vagy van egy hektár csemegekukoricája,azt ellenőriznék mi? Hányadék rendszer!
Válasz gajdabt #46. hozzászólásáraÉn azért nem lennék ennyire boldog. Valszleg csak azokra a kutakra vonatkozik majd a visszavonás, amelyek csak és kizárólag háztartási célt szolgálnak.
Amennyiben gazdasági célból használják, (pl. fél ha fűszerpaprika) akkor kőkeményen be akarják szedni a zsét. 2018. decembere még messze van, várjuk ki mi lesz a vége
Üdvözlet.Ha nekem van egy 5000négyzetméter fűszerpaprik@m és azt szeretném locsolni 20méteres fúrt kútból arra milyen szabály vonatkozik
Válasz Matyi50 #44. hozzászólásáraHála az égnek.Ez egy százezreket érintő zsebmetszés lett volna.
KÉSZ! NEM LESZ ENGEDÉLYEZTETÉS! VISSZAVONTÁK!
Vissza az egész: mégsem kell engedélyeztetni a régi kutakat
Válasz máris szomszéd #42. hozzászólására csak a félpályás út lezárás nem megoldás eddig mindig a gazdák húzták a rövidebbet csak célra vezető megoldás jöhet szóba meg kellene mutatni a víz ügyeseknek a vizet
http://www.delmagyar.hu/szeged_hirek/fizetniuk_kell_a_gazdaknak_milliokba_kerulhet_az_ingyenviz_a_foldeken_es_a_kertekben/2512058/
Homokon biztos eljön a vég ha pengetni kell a vízért.
Válasz Sanyee #40. hozzászólásáraAz öntözés témánál megtudod most!!!!!!
Ki mire jutott, mennyi lenne egy öntözőkút engedélyeztetése?
Egy belügyminisztériumi rendelettervezet tartalmaz egy olyan űrlapot is, amely a telkeken lévő kutak kivitelezési, továbbá üzemeltetési és fennmaradási engedélyéhez kell kitölteni.
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Így keresett 4500€-t egy ügylettel »
Hamarosan több vízgazdálkodási rendelet is módosulhat, többek között az is, amely az évi 500 köbméternél nem több vízkivételű, kizárólag talajvízkészlet vagy parti szűrésű vízkészlet felhasználásával üzemelő kutakról szól, ezekre a helyi jegyző ad engedélyt.
A most érvényben lévő szabályozás értelmében csak az ilyen kút ásásához, illetve fúrásához kell engedélyt kérni és ennek az űrlapját tartalmazza a hatályos rendelet. A készülő módosítás szerint az új űrlapot már nemcsak az ilyen kút létesítéséhez, hanem az üzemeltetéséhez és fennmaradási engedélyéhez is ki kell tölteni.
A rovatok között szerepel annak a megadása is, hogy a tulajdonos naponta és melyik idényben hány köbméter vizet vesz ki a kútból, van-e a kútnak aknája, illetve milyen szivattyúval és milyen átmérőjű csövön továbbítja a vizet a házba, vagy pedig a locsolóhoz.
Meg kell majd határozni a kút maximális vízhozamát és fotódokumentációt is, majd az egészet alá kell írni a tulajdonosnak
Válasz Garfield #36. hozzászólásáraja még azt is elvinnék jó ötlet csak csináld nem 10 métert vittek el hanem több 100 métert
Válasz Sanyee #31. hozzászólásáraAz csak bejelentés kötelezett az adott csatorna fenntartójához.
Válasz Mihály-963 #35. hozzászólásáraVadkamerát a fasorba itt így fogják a fa tolvajt.
Válasz .Richard. #33. hozzászólására van már annyi repkedő kütyü azt mégsem látják ki mivel mikor lopta el a fasorom pedig az hasznosabb volna akár egy fotó is
Udv urak. Oktoberben voltam a jegyzonel es azt mondta, ha kutat akarok furatni akkor fizessek be 10ezer forintot es megadja az engedelyt. 500kobmeterig igy jo vagyok azt mondta, de ha tullepem azzal se foglalkozzak, mert senki nem ellenorzi ezt. Na szoval a kerdesem az lenne, hogy amit itt irtok ezek a szigoritasok most leptek eletbe vagy a jegyzo mar tavaly is felre beszelt?
Válasz Mihály-963 #32. hozzászólásáraöntözni csak vizek mellett egyszerű. Parlagfüjjet keresni nehezebb,de azt is megtalálják.
Válasz Sanyee #31. hozzászólására nem tudom de hogyan ellenőrzi hogy apad a víz az árok alján vagy hallgatózik hogy hol megy a szivattyú mert attól hogy van csatorna a földed végén még nem öntözöl
A csatornából való öntözéshez is kell majd szerintetek engedély?
Van egy-két hely ahol csatornából öntözünk, de idáig még nem nagyon voltak ilyen komoly dolgok.
Válasz hhx #29. hozzászólására"(3) A fennmaradási engedéllyel kapcsolatos kérelem elbírálása során a vízjogi létesítési és üzemeltetési engedélyezési eljárásra vonatkozó rendelkezések megfelelő alkalmazásával kell eljárni azzal, hogy a kérelemhez a tényleges megvalósulási állapotot tartalmazó tervdokumentációt kell csatolni." Ez a 72/1996 15§3. bekezdés ami éppen hatályos! A tervdokumentációt a fővárosi, vagy megyei kormányhivatalok alábbi szakhatóságainak kell engedélyezni, megfelelő szakhatósági illetékek befizetése után:Környezetvédelmi, természetvédelmi
talajvédelmi, földvédelmi, erdészeti, népegészségügyi, kulturális- örökségvédelmi, közlekedési, bányaügyi. Valamint jegyzői és a közlekedési hatóság: Útügyi, Vasúti és Hajózási hivatal hozzájárulása szükséges.
Válasz Sanyee #28. hozzászólására500 m3/év kizárólag szociális vízigény fedezésére, sekély mélységű kút esetén, ha van ott lakóingatlan (vagy építési engedély van rá) a jegyző ad engedélyt, ami egyszerű és olcsó. minden más esetben a Katasztrófavédelem alá tartozó Vízügyi hatóság ad ki engedélyt, amihez be kell csengetni az igazgatási szolgáltatási díjat (ez 40-50 eFt körül indul) és vízilétesítmény tervezővel kell terveztetni, aki egy-két százast el fog kérni. Plusz vízvizsgálat, víz-gáz viszony vizsgálat, aminek szintén van költsége. (mondjuk a vízvizsgálat az engedélyezéstől függetlenül amúgy se árt, jó ha tudod, mivel öntözöl). Amint említettem, olyan adatokat, amit csak "behazudni" lehet, a hatóság se fogja tudni ellenőrizni, hanem szépen elfogadja (persze hallottam én is olyan rémtörténetet, hogy a kút mellett fúrattak egyet a rétegrend meghatározására, de nem tudom, mi az igazságtartalma. Hülye ügyintézőbe könnyű belefutni sajnos )
Válasz Ares 826 #27. hozzászólásáraIgen ez így igaz!
Viszont fennmaradási engedélyt kell kérni a megyei katasztrófavédelmi szervtől plusz egy két apróság pár százezerért.
Válasz Sanyee #23. hozzászólásáraBelterületi kutaknál 5000 m3 a külterületinél 50.000 m3 a tervezet ameddig nem kel fizetni a vízhasználatért, én ezt tudom!
Válasz Sanyee #25. hozzászólásárakössz. akkor ez az ügy is várakozó állásra kerül .
Válasz .Richard. #24. hozzászólásáraMind... de szerintem még a jobszabályalkotó se tudja, hogy lesz ez kivitelezve, valahogy úgy ahogy a permetezőgépek vizsgálata a lejárt határidőn belül.
http://miskolc.hu/varoshaza/ugyintezes/ugyleiras/furt-kut-letesitesenek-engedelyezese-kizarolag-haztartasi-vizszuksegl
Ez így elég érdekes lehet. Szomszéd Bözsi néninek ugyanúgy engedélyeztetni kell a 100 éves gyűrűs kutat, hogy öntözhesse a virágokat. A kis nyugdíjból félretehet 5000-et, hogy ezzel is támogassa a "feketagazdaság" kiszűrését.
Válasz Sanyee #21. hozzászólásáramilyen kutak amik érintettek? 100Éves kut a családiház udvarán érintett? Persze belterület!
Válasz takacs.zoli69 #22. hozzászólására4. Talán az 500 m3 per kút.
Ha a tervezési dokumentumok kutanként 200 ból kijönne már jöhetnének is de ennél sajnos több lesz.
De jó lenne ha végre valami konkrétat is mondanának az illetékesek.
Válasz Sanyee #21. hozzászólásáraSziasztok!
2 hete voltam egy gazdafórumon ahol az illetékes elvtársnő (katasztrófavédelem előadója) azt mondta, hogy: 1 amennyiben a kút belterületen van, háztartási célt szolgál, 30 méternél nem mélyebb és van még egy feltétel amire nem emlékszem akkor simán csak bejelentem a jegyzőnek. 2. Amennyiben a 4 feltétel közül akár egy nem teljesül akkor a katasztrófásokhoz kell bejelenteni és komplett engedélyeztetési eljárás kb 40.000 ft + a különböző tervezési dokumentáció dijai (ezt nem tudta megmondani, de gazdatársak szerint 100.000 ft körül)
Hát hol van itt az egyenlőség? Kia f@kszom fog kifizetni ennyit egy hétvégi kertben fúrt kútért? És még lennének kérdéseim.
Válasz John Deere Power Shift #12. hozzászólásáraHa 2018. dec. 31. bejelentési határidő után/választás után megfogják öntözés közben én nincs engedélyeztetve az öntözőkút 1 mill. bírság jár majd érte!
Kutak kutak ennyi erővel lehetne kérni 50-100 éves engedélynékül épült épületekről is tervet fen maradási engedélyt a mai építési elő írások szerint!! Lenne káosz.
Válasz némedi #18. hozzászólásáraVan 1 20 éves kutam,30 méter mély,63mm átmérő.Azzal mit kell tenni?Elvágni?
Válasz hhx #17. hozzászólásáraA probléma abban van, hogy a mérnökök is (3 árajánlatot kaptam a héten) csak behazudni tudnak bizonyos adatokat! Akkor meg minek? Esetemben több évtizedes kutakról van szó! Ha több évtized alatt nem okozott környezetvédelmi, vízgazdálkodási, és más egyéb problémát, feleslegesnek tartom a szakhatóságok erre irányuló vizsgálatát!
Nem mellesleg borzasztó költséges is.
Válasz némedi #11. hozzászólásáraAkkor beszélj másik mérnökkel, mert bizony szoktak csinálni fennmaradási engedélyes tervet, és a hatóság ki is szokta adni az engedélyt. A meglévő kútban is meg tudja mérni pl. a talpmélységet, a környékbeli kutak adatai alapján meg tudja adni, hogy kb hova szűrőzték, és hogy mi a rétegrend. A csövezésről is tud valamit mondani ránézésre is (nem mellesleg, amit ő nem lát, azt a hatóság sem látja, tehát nem nagyon tudja ellenőrizni a valóságtartalmát )
Szivattyúzással meg tudja határozni a vízhozamot, azt is meg lehet mérni, adott hozam mellett mennyire csökken le a vízszint, abból meg ki tudja számolni, mekkora a kút távolhatása, azzal érint-e másik kutat (vagyis annak a vízgyűjtójét, stb)
Válasz bandigh #15. hozzászólására szerintem ezzel a Nak nem sz.rt a kútba csak a kávájára mert ezt így nem kivitelezhető mert ha én fúrtam volna egy 120 kutat 30 méter mélyre akkor az talajvíznek számít de ha 70-15 méterre sikerült azt ki mondja meg de a befizetésnél az összeg lehet csak fele a másikhoz viszonyitva
Válasz Matyi50 #14. hozzászólásáraLehet h megéri még most "kalózkutat" fúratni és így engedélyeztetni?
Hátha segít valakinek (nem a reklám kedvéért): http://www.tomikut.hu/2016/10/engedely-nelkul-furt-kut-utolagos-fennmaradasi-engedelyenek-kiadasa/
Válasz John Deere Power Shift #12. hozzászólásáraGondolom mert lesz olyan jó ember aki feljelenti, és olyan többmilliós bírságot kap mint amilyet pl egyik olyan féreg sem kap aki elsikkaszt többmilliárd magyar forintot. Azok leülik félév alatt, a többit jómagaviseletért elengedik és a hetedik hpnapban a nevetéstől a hasát fogva issza a koktélokat a karibi térségben. Te meg csak meg akartál élni, ezért locsoltál. Volna.
Válasz némedi #8. hozzászólásáraHa engedély nélküli kútból történt öntözés eddig,akkor miért akar rá a gazda engedélyt utólag :
Válasz hhx #10. hozzászólásáraMár beszéltem mérnökkel, de olyan tervet ami az engedélyhez kell, már meglévő kútra nem tud készíteni. Rétegrajz, szemcse szűrés módja, vízhozam adatok, kúttest szerkezeti rajz stb. Csak behazudható adatok.
Válasz némedi #1. hozzászólásáraA vízjogi engedélyes tervet csak arra jogosult vízilétesítmény tervező állíthatja össze (még azt is ellenőrzik az eljárás során, hogy szerepel-e a névjegyzékben), ő meg tudni fogja ezeket a dolgokat (cserébe el is kér érte pár százast)
Válasz Garfield #4. hozzászólásáraAhhoz max habzó pofa lenne!!Mióta épül a Duna-Tisza csatorna?
Válasz Sanyee #7. hozzászólásáraEbben igazad van, de felénk nincs lehetőség felszíni vízből öntözni. Marad a kútból való öntözés. A kavicsos altalaj garantálja a jó víz hozamot. Viszont az utólagos engedélyeztetés még eddig egy gazdànak sem sikerült.
Válasz bandigh #3. hozzászólásáraKb. Fele vízmennyiséget tud ugyanaz a szivattyú ilyen kútból, mint ha csak felszíni vizet szívna és ugyanolyan üzemanyag fogyasztás mellett.
Válasz bandigh #3. hozzászólására egyértelműen előnyt élvez aki csatornából tud öntözni csak ott a bibi hogy nem biztos hogy lesz víz a csatornába ott a rendszert kell le papírozni ha jól tudom máshol a kutakat is
Válasz bandigh #3. hozzászólásáraNekem van 5 db 3000 l/perc vízhozamu kutam, de nem tudom megtervezett utólag.
Illetve meg tudnám 700 ezerért darabját.
Egyik 1913-ban készült. Elmúlt 100 éves. Semmilyen mai elvárásnak nem felel meg. kő
Sok éve arról panaszkodtak az okosok,hogy Magyarországról több víz folyik ki mint be.Fel kellene használni öntözésre.