Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak630 FtBenzin árak614 FtEUR412.88 FtUSD391.08 FtCHF443.07 FtGBP496.28 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
1. A pecsétemre, amit a számlára nyomok írhatom a telephely (előállítási hely) címét? Nem szeretném a lakcímemet szórni a világba...
2. A pecséten a nevemet gondolom fel kell rajta tüntetni?! (mivel nem bt, kft, rt ilyesmi hanem ős/kis termelő vagyok)
3. A név alá mit kell írni "őstermelő" vagy "kistermelő" vagy "ős és kistermelő" ?
4. Valaki küldene egy szkennelt alanyi adómentes számlát mintának? Fogalmam sincs hogy kell szabályosan kitölteni... (alanyi adómentes, ős - kistermelős számlamintát sehol nem találtam a neten, csak mindenféle áfá-sat)
Őstermelő nem szolgáltathat, csak a saját területén tevékenykedhet, bérmunkát nem végezhet. Erre egyéni vállalkozói kell, ott fel lehet venni a tevékenységi körök közé a növénytermesztési szolgáltatást, és arról nyugtát, vagy ha valaki kér, akkor számlát is tud adni.
Válasz Manfanatics #1110. hozzászólásáraCsatlakozom az előttem szólóhoz.
(#1111 Hali Laci | 2016-03-03 18:26:46 )
Azt ne hangoztasd, hogy őstermelő vagy, mert a fordított ÁFA miatt (igen vagy nem) kíváncsiak lesznek az adószámodra. Egyszerűen magánszemélyként vedd meg.
Sziasztok!
Őstermelői igazolvány kiváltásánál nem kérnek adószámot,de azt a NAV-nál igényelni kell.
Az,hogy mennyi idő egy szám kiadása az csak rajtuk múlik,véleményem szerint ha személyesen mész be,akkor mindjárt leképezhetnek neked egy számot.
Mondjuk kissé furcsállom,hogy adószám nélkül nem adtak vetőmagot neked,mint magánszemély is kell hogy tudj vásárolni.
Üdv.:csuti
Válasz sixx #1104. hozzászólásáraAzért ez nem ennyire egyszerű a dolog. A törvényből és a NAV füzetecskéből én azt olvasom ki, hogy csak akkor kell az adószám, ha az ÁFA alanya vagyok. Én viszont nem vagyok.
Válasz hasutas1 #1095. hozzászólására1. Igen, ha állandó lakcím v. tartózkodási hely azonos.
2. Igen
3. Igen
4. Csak osztódással, de gondolom az nem megy.
5. Nem lehet.
6. Nem.
Válasz Mihály-963 #1096. hozzászólásáraEzek szerint, nem jó a közös, mindenkinek legyen külön-külön???
És csak az értékesíthet akinek van kártyája???
Nem lehet alkalmazni sem így senkit???
Hogyan áruljak 3-4 helyen? Sehogy?
Nem igazán tudok eligazodni ebben az új őstermelőiben, ezért kérnék hozzáértők segítségét!
Közös őstermelőink van! Feleségem, szüleim, és persze én!
Szüleim nyugdíjasok, feleségem Csed-en van (csecsemőgondozási díj), nekem munkaviszonyom!Voltam már a falugazdásznál, de nekem sok minden nem egyértelmű!
Szóval!
1. Mind a négyen maradhatunk továbbra is az őstermelőiben?
2.Minden egyes földterületet fel kell vinni az igazolványra a falugazdásznál?
3.Ha megvan az igazolvány akkor csak egy adott helyen árulhatom a portékámat?
4.Hogyan tudok több helyen árulni?
5.Ha mégis lehet árulni több helyen, ahhoz kell olyan személy aki az őstermelőiben szerepel?
6. Alkalmazottat nem is lehet ilyen célra használni (értékesítés)?
Kb ennyi!
Válaszokat köszönöm!
Sziasztok.Kérdésem volna.Az őstermelőimbe gabona a fő tevékenységi kör, de úgy alakul a helyzet, hogy szőlőből valószínű több bevételem lessz(területgyarapodás).Jelent az bármiféle problémát, vagy csak formalitás?
Milyen papír vagy ügyintézés kell ahhoz, hogy őstermelőnek a családtagja árulhasson a piacon/nagybanin az őstermelő nevében?
Számlát vagy nyugtát is tudjon kiadni.
Válasz Mihály-963 #1087. hozzászólásárasajnos az FM az megközelíthetetlen nem lehet elérni a 80 teloról hívtam az élelmiszerlánc biztonsági főosztályra irányítottak de nem tudtak semmit róla ill. azt mondta a hölgy hogy vissza hív de ez nem történt meg nem is tudom miért a kormány ablak küldöt az MVH-hoz azok azt mondták aki kiadta az őstermelőt ahhoz forduljak meg kerestem a falugazdászt az egyet hajt mint a pereces a családi gazdaság csak közös őstermelő kártya de hogy hogyan értékesíthetünk azt nem ismeri elküldött a Nav-hoz de szerintem ő meg az a.. ba fog küldeni mert ők csak az adózással foglalkoznak
Ha külön-külön váltanak őstermelői igazolványt, akkor nincs lehetőség a közös adózásra, illetve ha önálló őstermelői tevékenységet kényszerülnek végezni, akkor az SZJA előírja a saját gazdaságban (saját földön, saját munka ráfordítással végzett tevékenység) történő gazdálkodási kötelezettséget, nem végezhető közös termelés, ami viszont már a családi gazdálkodás jogosultságát kérdőjelezi meg. Ugyanis a családi gazdaság tagjainak szerződésben kell rendelkezniük földjeiket, azok megműveléséhez szükséges eszközeik közös használatba, a családi gazdálkodó részére történő átadásáról. Ha ezt megteszik, nincs min, mivel önálló mezőgazdasági tevékenységet végezni, legalább is kukoricánál, görögdinnyénél biztosan megkérdőjeleződik a családi gazdaság tagjainál az önálló őstermelői igazolvány kiváltásának lehetősége.
A kérdésben javasolt adószakértőt is megkérdezni.
Válasz VakLóaBakon #1085. hozzászólásáramegkérdeztem a miniszter úrat ha választ kapok írok róla sajnos szerintem megint átestek a ló másik oldalára s most mi isszuk a levét a családi gazdák de szerintem ehhez az UNIO_nak is lesz hozzáfűzni valója mert így kérdésesé vált a családi gazdaságok jövője de hát mit vártunk egy családbarát kormánytól???
Válasz peptó #1077. hozzászólásáraKedves pepto! Olyan sokáig nem jött válasz, hogy közben szőkéből ősz lettem. Köszönöm a tájékoztatást. Tényleg kellett papír ceruza, hogy a sorrendet feljegyezzem. Közben elindult a folyamat, járom a társtulajdonosokat, hogy aláírassam a hozzájárulásukat.
Lehet egy kérdéssel több? :) Eddig úgy tudtam, hogy ha nincs bevétel, illetve a 600.000 Ft-ot nem éri el, csak a területalapú támogatás van, akkor azt nem kell jövedelemként bevallani. A falugazdász azt mondta, hogy 2016-tól a területalapú támogatás bevételnek minősül, és adózni kell utána.
Van az szja törvényben egy mondat, amit nem értek, illetve a NAV honlapján egy tájékoztatás:
23. § A mezőgazdasági őstermelőnek (ideértve az átalányadózást alkalmazó mezőgazdasági kistermelőt is), ha az e tevékenységéből származó bevétele az évi 600 ezer forintot nem haladja meg, akkor ezen bevételéből jövedelmet nem kell figyelembe vennie, ha meghaladja, akkor ezt a bevételt is beszámítva kell a jövedelmét meghatároznia.
„Amennyiben a mezőgazdasági őstermelőnek - függetlenül attól, hogy a jövedelmét milyen módszerrel állapítja meg - a támogatások összegével csökkentett őstermelői tevékenységből származó éves bevétele nem haladja meg a 600 ezer forintot, akkor nem kell jövedelmet számolnia és ezt a bevételét nem is kell bevallania.”
Ha pl. semmi egyéb bevételem nincs, mert a lekaszált szénát nem értékesítem, de van pl. 11 hektárra kb 770.000 Ft területalapú támogatás, akkor ezzel csökkenteni kellene az egyéb bevételt? (ami nincs) Akkor mit kell bevallanom?
Vagy a területalapú támogatás teljes összege jövedelemnek minősül, és 2017-ben majd be kell vallanom?
Azt is jó lenne tudnom, hogy milyen adózási formát célszerű nekem választani?
Na, ez megint „szőkenősre” sikerült.
Kérem, aki otthon van az adózás terén, az segítsen. Köszönöm.
Válasz Mihály-963 #1082. hozzászólásáraElég bonyolult egy sztori amit most ide írtál, több buktató is van benne. Tényszerűen igaz az egész, de mint tudjuk az ördög (és az őstermelő) a részletekben lakozik. Az őstermelés alapjában véve adózási kategória, leginkább a személyi jövedelemadót tekintve, de vonatkozik az őstermelőkre az ÁFA törvény is (meg a helyi adók, meg a tb és nyugdíjbiztosítási szabályok is).
Őstermelőnek az számít, aki a törvényi definiciónak megfelel, VALAMIT szja. tekintetében ugyanígy adózik a családi gazdálkodó és a családi gazdaság tagja is. Fontos megjegyezni, hogy a közös (családi) őstermelői igazolványon szereplő személyek még nem alkotnak családi gazdaságot, az egy külön kategória, amit a földforgalmi törvény határoz meg. Viszont igaz, hogy adózási szempontból őstermelőnek számítanak, DE nem kell nekik őstermelői ig. hiszen a státuszuk bizonyítására ott a családi gazdaság bejegyzéséről szóló határozat. Nem is nagyon lehetne, mert a csal. gazd. létrehozásakor kötöttek egy szerződést, amiben megegyeznek, hogy ki az, aki vezeti a csal. gazdaságot, ki milyen eszközt visz be a közösbe (földet, traktort, jószágot, stb), ki milyen tevékenységet végez. Ezen szerződés alapján a kiadások és bevételek a vezető nevére kerülnek, azzal, hogy az év végi elszámoláskor annyi felé oszlik minden ahányan a cs. gazdaságot alkotják. Családi gazdálkodó (a vezető) egyébként kétféleképpen lehet valaki: vagy vállalkozóként, vagy őstermelőként. Tehát ugyanarra a tevékenységre csak a vezetőnek kell österm. ig.-t kiváltania.
Igen, az őstermelő csak a saját termeléséből származó terméket árusíthatja, hiszen ezért kapja az adózásban a kedvezményeket. A többi már kereskedelmi tevékenységnek számít más adózási feltételekkel. A családi gazdálkodó meg csak a saját gazdaságából származó termékeket árulhatja. Pont.
Az utolsó bekezdés, ami leginkább összevissza. Egyszerűen arról szól, hogy akik közös (családi) őstermelői igazolványon termelnek, azok nem árulhatnak egyszerre, egy időben több helyen, pl. két külön piacon ugyanazon a vasárnapon. Erre ad javaslatot, hogy minden családtag váltson ki egyéni igazolványt. Ami szép ötlet, de aki őstermelői igazolványt vált ki, az nyilatkozik arról, hogy saját gazdasággal rendelkezik, és ezt pl. földhivatali papírokkal alá is tudja támasztani. Viszont, ha a családnak van egy fóliája, azt nehezen lehet elosztani, valamint az österm, tevékenység majdani ellenőrzésekor bizonyítani is kell tudni, hogy az adott terméket ő termelte, ezért kell az igazolvány kérelmezésekor bejelenteni a termelni/értékesíteni kívánt termékeket és azok mennyiségét is. Az már csak hab a tortán, hogy a tevékenység (pl. zöldségtermesztés, baromfitenyésztés, dísznövény termesztés stb.) csak akkor elfogadható, ha a tevékenység ÖVTJ kódja az őstermelő adószámára be van jelentve a NAV-nál.
Nem egyszerű, de annál bonyolultabb. Talán segíthet a NAV oldalán található 06-os számú információs füzet az őstermelők adózásáról.
Esetleg keresd fel a helyi falugazdászt. Sok sikert.
Válasz csuti0 #1083. hozzászólásáranincs gond ha nem árulsz a gond akkor kezdődik ha értékesítesz csak az értékesíthet akinek a nevén az őstermelő kártya nincs közös de ahhoz hogy őstermelőt kiadják nyilatkozni kell arról amit termelsz(Rákosi 5-éves terv) s hogy mennyit termelsz föld nélkül nem lehet termelni akkor oda kell földhasználati lap s a terület alapút meg csak akkor kapod : na ez még nem világos de utána járok
Válasz Mihály-963 #1082. hozzászólásáraMost akkor közös igazolvánnyal rendelkező őstermelők 1db igazolványt kapnak,vagy ugyanavval a számmal annyit ahányan a közös őstermelés végzik?
Üdv.:csuti
Az SZJA törvény jelenleg mezőgazdasági őstermelőnek tekinti azt a 16. életévét betöltött, nem egyéni vállalkozó magánszemélyt, aki a saját gazdaságában a törvény mellékletben felsorolt termékek előállítására irányuló tevékenységet folytat, és ennek igazolására őstermelői igazolvánnyal rendelkezik. Ide tartozik az erre a célra létesített nyilvántartásban családi gazdálkodóként bejegyzett magánszemélyt és e magánszemélynek a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtagját is.
Ezen törvényhely alapján a családi gazdálkodó és a családi gazd. tagjai is őstermelők, ennek bizonyításául a nyilvántartási határozat szolgál, külön őstermelői igazolvány nem lenne szükséges annak igazolására.
Ugyanakkor 2016-tól hatályba lévő őstermelői Kormányrendelet előírja, hogy a mezőgazdasági őstermelő érvényes igazolványának birtokában mezőgazdasági őstermelőként, kizárólag azt a saját őstermelői tevékenységéből származó őstermelői terméket értékesítheti, ami szerepel a nyilvántartásban. Illetve az őstermelői termék értékesítésének helyszínén a mezőgazdasági őstermelő köteles az igazolvány száma mellett az őstermelői termékét vagy az értékesítés helyszínét a „Saját őstermelői tevékenységből származó termék” felirattal a vásárló tájékoztatására alkalmas módon ellátni.
Ezen előírásokon felül 2016-tól plasztik kártyaalapú lesz az őstermelői igazolvány (nem másolható) és nem lesz „családtagi társkártya”.
Összességében nem lenne szükséges a családtagoknak külön őstermelői igazolvány az őstermelői státuszuk igazolására, de a Kormányrendelet fenti előírásai szerint őstermelői termék értékesítéséhez szükség van az őstermelői igazolványra is, így az esetleges későbbi vitás helyzetek elkerülése érdekében a jelenlegi jogszabályi környezetben minden családtagnak, aki árusítani akar ki kell váltania az igazolványt.
Válasz dtiduj #1031. hozzászólásáraNO NO itt valami nagy hiba van, alanyi adómentesség, nem azt jelenti, hogy 6 M Ft-ig nem kell fizetni.(már 8 millió!!) A közös őstermelői igazolvány annyiban segít, hogy a bevétel és kiadás is kettő felé osztódik. Mindenképpen könyvelő kell hozzá. 600.000,- ft az a határ amíg nincs semmilyen kötelezettség, de ezt átlépve 0 Ft-tól 12 millióig számít a bevétel.Nem tudom milyen adózási módot választottak a szüleid, remélem a tételest, mivel akkor ha a bevétel 20%-nak megfelelő számlával rendelkeznek, na itt nincs ADÓ fizetési kötelezettség.+ jár a 40% levonható őstermelői költséghányad. Amellett,hogy járulékot mindenképpen kell fizetniük negyed évenként.Nem kell tehát másik őstermelői,könyvelő kell aki mindkettőjük nevében beadja az adó bevallást.
Válasz lendvaijozsef1978 #1028. hozzászólásáraŐstermelőként nem, de ha családi gazdaságod van, és a NAV-hoz bejelented, semmi akadálya. Mikor én csináltam még a könyvelőm is csodálkozott, hogy rátaláltam a jogszabályra ami alapján lehetséges.
Válasz psasvar #1053. hozzászólásáraMindenképpen minél előbb jelentsd be a földhasználatot a földhivatalba. Erre 30 napod van jogilag, de nem nagyon szoktak vele szőrözni. Ha támogatást szeretnél más a tészta,mert ehhez már kell az MVH és a NAV is.Őstermelői igazolvánnyal kezd, a falugazdász sokat tud segíteni(ha akar)Kell regisztrációs szám, adó szám (Őstermelői)be kell jelentkezni a kamarához,Jó ha van ügyfélkapud is.Utána már csak ezt az egyveleget össze kell raknod, és jöhet a támogatás.Félre a tréfával, kezd a falugazdásznál Ő elvileg pontosan fog tájékoztatni.(toll papír legyen nálad mindent felírni!)Üdv:Egy fekete
Válasz boncso #1072. hozzászólásáraEz a 8 órás foglalkoztatotti viszony is új még. Mi van azzal aki főállású őstermelő és fizeti a járulékot?
Akkor az sem felel meg?
Válasz sixx #1067. hozzászólásáraKritérium a családi gazdaság vezetőjére(többek között)
- élethivatásszerûen mezõgazdasági, illetve mezõgazdasági és kiegészítõ tevékenységet kell folytatnia
- A családi gazdaság mûködése során folyamatosan legalább egy családtag teljes – 8 órás foglalkoztatotti jogviszony – foglalkoztatásának kell megvalósulnia. Ez a személy lehet a vezetõ vagy bármely tag is. Ezen túlmenõen figyelemmel kell lenni arra, hogy a családi gazdaság vezetõjének élethivatásszerûen mezõgazdasági tevékenységgel kell foglalkoznia, azaz a jövedelmének több, mint az 50%-a kell, hogy a családi gazdaság tevékenységébõl származzon.
1968 hozzászólás
Válasz magortaltos #1117. hozzászólásáraSzerintem ugyan úgy mint az ÁFA-sat, csak az ÁFA nulla. Meg ráírod, hogy nem tartalmaz ÁFA-t.
Válasz magortaltos #1117. hozzászólásáraÜdv, a pecséten szereplő adatok. Itt nézz szét.
Őstermelő
Kedves sorstársak! Komoly kérdéseim volnának!
Őstermelő + kistermelő lettem, alanyi adómentes.
Kérlek segítsetek:
1. A pecsétemre, amit a számlára nyomok írhatom a telephely (előállítási hely) címét? Nem szeretném a lakcímemet szórni a világba...
2. A pecséten a nevemet gondolom fel kell rajta tüntetni?! (mivel nem bt, kft, rt ilyesmi hanem ős/kis termelő vagyok)
3. A név alá mit kell írni "őstermelő" vagy "kistermelő" vagy "ős és kistermelő" ?
4. Valaki küldene egy szkennelt alanyi adómentes számlát mintának? Fogalmam sincs hogy kell szabályosan kitölteni... (alanyi adómentes, ős - kistermelős számlamintát sehol nem találtam a neten, csak mindenféle áfá-sat)
Válasz ..MZ/X.. #1115. hozzászólásáraSziasztok.
Őstermelő nem szolgáltathat, csak a saját területén tevékenykedhet, bérmunkát nem végezhet. Erre egyéni vállalkozói kell, ott fel lehet venni a tevékenységi körök közé a növénytermesztési szolgáltatást, és arról nyugtát, vagy ha valaki kér, akkor számlát is tud adni.
Azt nem tudja véletlenül valaki, hogy őstermelő felveheti-e a növénytermesztési és az állattenyésztési szolgáltatást a tevékenységi körök közé?
Válasz Manfanatics #1113. hozzászólásáraHa jól tudom megúszni úgy sem tudod.
Egy idő múlva a NAV is rád szólt volna.
Válasz Zoli1437 #1112. hozzászólásáraVégül is kapok, azért kérték az adószámot, hogy lekövessenek. De jövő héten kiváltom. Ezen ne múljon.
Válasz Manfanatics #1110. hozzászólásáraCsatlakozom az előttem szólóhoz.
(#1111 Hali Laci | 2016-03-03 18:26:46 )
Azt ne hangoztasd, hogy őstermelő vagy, mert a fordított ÁFA miatt (igen vagy nem) kíváncsiak lesznek az adószámodra. Egyszerűen magánszemélyként vedd meg.
Bemégy az első gazdaboltba és a kg-os vetőmagot meg fogod kapni mindenféle szám nélkül.
Válasz csuti0 #1109. hozzászólásáraSzia!
Én is ezt nem értem, hogy ha én csak a kertembe szeretnék kukoricát ültetni az állatoknak magánszemélyként, akkor sohasem kaphatnék vetőmagot?
Sziasztok!
Őstermelői igazolvány kiváltásánál nem kérnek adószámot,de azt a NAV-nál igényelni kell.
Az,hogy mennyi idő egy szám kiadása az csak rajtuk múlik,véleményem szerint ha személyesen mész be,akkor mindjárt leképezhetnek neked egy számot.
Mondjuk kissé furcsállom,hogy adószám nélkül nem adtak vetőmagot neked,mint magánszemély is kell hogy tudj vásárolni.
Üdv.:csuti
Válasz Manfanatics #1107. hozzászólásáraSzemélyesen a leggyorsabb, mert akkor megkapod..amúgy 16T101 nyomtatványon lehet.
Válasz sixx #1106. hozzászólásáraEkkor ebben kérném a segítséget.
Mennyi időbe kerül mire nálam lesz az adószám? Csak személyesen lehet intézni?
Válasz Manfanatics #1105. hozzászólásáraAM-eknek is kell, olvasgatás helyett inkább váltsd ki az adószámodat.
Válasz sixx #1104. hozzászólásáraAzért ez nem ennyire egyszerű a dolog. A törvényből és a NAV füzetecskéből én azt olvasom ki, hogy csak akkor kell az adószám, ha az ÁFA alanya vagyok. Én viszont nem vagyok.
Válasz Manfanatics #1103. hozzászólásáraHát nem egyértelmű? Kérik, akkor kell...
Válasz sixx #1102. hozzászólásáraKicsit visszább a lendülettel!
Úgy, ha már ilyen szépen kérdezed, hogy önálló őstermelő ezévtől vagyok.
A kérdés még mindig adott. Vehetek vetőmagot adószám nélkül? Egyébként minimális mennyiségről lenne szó.
Köszönöm.
Válasz Manfanatics #1101. hozzászólásáraHogy a francba sikerült eddig értékesítened, ha nincs adószámod??? Mindig kérik, eladó, vevő szintén.
Sziasztok!
Őstermelőként vetőmagot szeretnék venni. A cég akit felhívtam kéri az őstermelői adószámomat. Viszont nekem ilyen nincs.
Ha veszek, akkor is kell adószám? Vagy enélkül is vehetek? Én úgy gondoltam, hogy igen.
Válasz hasutas1 #1097. hozzászólására néz be az agrárkamara topicba is ott is hasonló
Válasz sixx #1098. hozzászólásáraKöszi a választ!
Akkor most ezzel az őstermelőt hátrányosabb helyzetbe hozza,mint aki csak megveszi, és tovább adja a piacon mert van 100 helye?????
Válasz hasutas1 #1095. hozzászólására1. Igen, ha állandó lakcím v. tartózkodási hely azonos.
2. Igen
3. Igen
4. Csak osztódással, de gondolom az nem megy.
5. Nem lehet.
6. Nem.
Válasz Mihály-963 #1096. hozzászólásáraEzek szerint, nem jó a közös, mindenkinek legyen külön-külön???
És csak az értékesíthet akinek van kártyája???
Nem lehet alkalmazni sem így senkit???
Hogyan áruljak 3-4 helyen? Sehogy?
Válasz hasutas1 #1095. hozzászólásáranébih nyilatkozott a 1088 számot keresd lentebb
Sziasztok.
Nem igazán tudok eligazodni ebben az új őstermelőiben, ezért kérnék hozzáértők segítségét!
Közös őstermelőink van! Feleségem, szüleim, és persze én!
Szüleim nyugdíjasok, feleségem Csed-en van (csecsemőgondozási díj), nekem munkaviszonyom!Voltam már a falugazdásznál, de nekem sok minden nem egyértelmű!
Szóval!
1. Mind a négyen maradhatunk továbbra is az őstermelőiben?
2.Minden egyes földterületet fel kell vinni az igazolványra a falugazdásznál?
3.Ha megvan az igazolvány akkor csak egy adott helyen árulhatom a portékámat?
4.Hogyan tudok több helyen árulni?
5.Ha mégis lehet árulni több helyen, ahhoz kell olyan személy aki az őstermelőiben szerepel?
6. Alkalmazottat nem is lehet ilyen célra használni (értékesítés)?
Kb ennyi!
Válaszokat köszönöm!
Sziasztok.Kérdésem volna.Az őstermelőimbe gabona a fő tevékenységi kör, de úgy alakul a helyzet, hogy szőlőből valószínű több bevételem lessz(területgyarapodás).Jelent az bármiféle problémát, vagy csak formalitás?
Válasz Koszi. #1091. hozzászólásáraElvileg tavaly mindenkinek kiküldték postán.
https://nebih.gov.hu/aktualitasok/hirek/FELIR_azonosito_szamok.html?query=felir%20sz%C3%A1m
Őstermelő cserének(kártyásra)mi a menete?
Sziasztok! Tudnátok segíteni hogy mi az a FELIR azonosító , illetve hol kell igényelni vagy megnézni?
Sziasztok!
Milyen papír vagy ügyintézés kell ahhoz, hogy őstermelőnek a családtagja árulhasson a piacon/nagybanin az őstermelő nevében?
Számlát vagy nyugtát is tudjon kiadni.
Válasz Mihály-963 #1087. hozzászólásárasajnos az FM az megközelíthetetlen nem lehet elérni a 80 teloról hívtam az élelmiszerlánc biztonsági főosztályra irányítottak de nem tudtak semmit róla ill. azt mondta a hölgy hogy vissza hív de ez nem történt meg nem is tudom miért a kormány ablak küldöt az MVH-hoz azok azt mondták aki kiadta az őstermelőt ahhoz forduljak meg kerestem a falugazdászt az egyet hajt mint a pereces a családi gazdaság csak közös őstermelő kártya de hogy hogyan értékesíthetünk azt nem ismeri elküldött a Nav-hoz de szerintem ő meg az a.. ba fog küldeni mert ők csak az adózással foglalkoznak
Válasz Mihály-963 #1082. hozzászólásáraNÉBIH - Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Kedves Mihály IdGargya!
Ha külön-külön váltanak őstermelői igazolványt, akkor nincs lehetőség a közös adózásra, illetve ha önálló őstermelői tevékenységet kényszerülnek végezni, akkor az SZJA előírja a saját gazdaságban (saját földön, saját munka ráfordítással végzett tevékenység) történő gazdálkodási kötelezettséget, nem végezhető közös termelés, ami viszont már a családi gazdálkodás jogosultságát kérdőjelezi meg. Ugyanis a családi gazdaság tagjainak szerződésben kell rendelkezniük földjeiket, azok megműveléséhez szükséges eszközeik közös használatba, a családi gazdálkodó részére történő átadásáról. Ha ezt megteszik, nincs min, mivel önálló mezőgazdasági tevékenységet végezni, legalább is kukoricánál, görögdinnyénél biztosan megkérdőjeleződik a családi gazdaság tagjainál az önálló őstermelői igazolvány kiváltásának lehetősége.
A kérdésben javasolt adószakértőt is megkérdezni.
Válasz VakLóaBakon #1085. hozzászólásáramegkérdeztem a miniszter úrat ha választ kapok írok róla sajnos szerintem megint átestek a ló másik oldalára s most mi isszuk a levét a családi gazdák de szerintem ehhez az UNIO_nak is lesz hozzáfűzni valója mert így kérdésesé vált a családi gazdaságok jövője de hát mit vártunk egy családbarát kormánytól???
Válasz peptó #1077. hozzászólásáraKedves pepto! Olyan sokáig nem jött válasz, hogy közben szőkéből ősz lettem. Köszönöm a tájékoztatást. Tényleg kellett papír ceruza, hogy a sorrendet feljegyezzem. Közben elindult a folyamat, járom a társtulajdonosokat, hogy aláírassam a hozzájárulásukat.
Lehet egy kérdéssel több? :) Eddig úgy tudtam, hogy ha nincs bevétel, illetve a 600.000 Ft-ot nem éri el, csak a területalapú támogatás van, akkor azt nem kell jövedelemként bevallani. A falugazdász azt mondta, hogy 2016-tól a területalapú támogatás bevételnek minősül, és adózni kell utána.
Van az szja törvényben egy mondat, amit nem értek, illetve a NAV honlapján egy tájékoztatás:
23. § A mezőgazdasági őstermelőnek (ideértve az átalányadózást alkalmazó mezőgazdasági kistermelőt is), ha az e tevékenységéből származó bevétele az évi 600 ezer forintot nem haladja meg, akkor ezen bevételéből jövedelmet nem kell figyelembe vennie, ha meghaladja, akkor ezt a bevételt is beszámítva kell a jövedelmét meghatároznia.
„Amennyiben a mezőgazdasági őstermelőnek - függetlenül attól, hogy a jövedelmét milyen módszerrel állapítja meg - a támogatások összegével csökkentett őstermelői tevékenységből származó éves bevétele nem haladja meg a 600 ezer forintot, akkor nem kell jövedelmet számolnia és ezt a bevételét nem is kell bevallania.”
Ha pl. semmi egyéb bevételem nincs, mert a lekaszált szénát nem értékesítem, de van pl. 11 hektárra kb 770.000 Ft területalapú támogatás, akkor ezzel csökkenteni kellene az egyéb bevételt? (ami nincs) Akkor mit kell bevallanom?
Vagy a területalapú támogatás teljes összege jövedelemnek minősül, és 2017-ben majd be kell vallanom?
Azt is jó lenne tudnom, hogy milyen adózási formát célszerű nekem választani?
Na, ez megint „szőkenősre” sikerült.
Kérem, aki otthon van az adózás terén, az segítsen. Köszönöm.
Válasz Mihály-963 #1082. hozzászólásáraElég bonyolult egy sztori amit most ide írtál, több buktató is van benne. Tényszerűen igaz az egész, de mint tudjuk az ördög (és az őstermelő) a részletekben lakozik. Az őstermelés alapjában véve adózási kategória, leginkább a személyi jövedelemadót tekintve, de vonatkozik az őstermelőkre az ÁFA törvény is (meg a helyi adók, meg a tb és nyugdíjbiztosítási szabályok is).
Őstermelőnek az számít, aki a törvényi definiciónak megfelel, VALAMIT szja. tekintetében ugyanígy adózik a családi gazdálkodó és a családi gazdaság tagja is. Fontos megjegyezni, hogy a közös (családi) őstermelői igazolványon szereplő személyek még nem alkotnak családi gazdaságot, az egy külön kategória, amit a földforgalmi törvény határoz meg. Viszont igaz, hogy adózási szempontból őstermelőnek számítanak, DE nem kell nekik őstermelői ig. hiszen a státuszuk bizonyítására ott a családi gazdaság bejegyzéséről szóló határozat. Nem is nagyon lehetne, mert a csal. gazd. létrehozásakor kötöttek egy szerződést, amiben megegyeznek, hogy ki az, aki vezeti a csal. gazdaságot, ki milyen eszközt visz be a közösbe (földet, traktort, jószágot, stb), ki milyen tevékenységet végez. Ezen szerződés alapján a kiadások és bevételek a vezető nevére kerülnek, azzal, hogy az év végi elszámoláskor annyi felé oszlik minden ahányan a cs. gazdaságot alkotják. Családi gazdálkodó (a vezető) egyébként kétféleképpen lehet valaki: vagy vállalkozóként, vagy őstermelőként. Tehát ugyanarra a tevékenységre csak a vezetőnek kell österm. ig.-t kiváltania.
Igen, az őstermelő csak a saját termeléséből származó terméket árusíthatja, hiszen ezért kapja az adózásban a kedvezményeket. A többi már kereskedelmi tevékenységnek számít más adózási feltételekkel. A családi gazdálkodó meg csak a saját gazdaságából származó termékeket árulhatja. Pont.
Az utolsó bekezdés, ami leginkább összevissza. Egyszerűen arról szól, hogy akik közös (családi) őstermelői igazolványon termelnek, azok nem árulhatnak egyszerre, egy időben több helyen, pl. két külön piacon ugyanazon a vasárnapon. Erre ad javaslatot, hogy minden családtag váltson ki egyéni igazolványt. Ami szép ötlet, de aki őstermelői igazolványt vált ki, az nyilatkozik arról, hogy saját gazdasággal rendelkezik, és ezt pl. földhivatali papírokkal alá is tudja támasztani. Viszont, ha a családnak van egy fóliája, azt nehezen lehet elosztani, valamint az österm, tevékenység majdani ellenőrzésekor bizonyítani is kell tudni, hogy az adott terméket ő termelte, ezért kell az igazolvány kérelmezésekor bejelenteni a termelni/értékesíteni kívánt termékeket és azok mennyiségét is. Az már csak hab a tortán, hogy a tevékenység (pl. zöldségtermesztés, baromfitenyésztés, dísznövény termesztés stb.) csak akkor elfogadható, ha a tevékenység ÖVTJ kódja az őstermelő adószámára be van jelentve a NAV-nál.
Nem egyszerű, de annál bonyolultabb. Talán segíthet a NAV oldalán található 06-os számú információs füzet az őstermelők adózásáról.
Esetleg keresd fel a helyi falugazdászt. Sok sikert.
Válasz csuti0 #1083. hozzászólásáranincs gond ha nem árulsz a gond akkor kezdődik ha értékesítesz csak az értékesíthet akinek a nevén az őstermelő kártya nincs közös de ahhoz hogy őstermelőt kiadják nyilatkozni kell arról amit termelsz(Rákosi 5-éves terv) s hogy mennyit termelsz föld nélkül nem lehet termelni akkor oda kell földhasználati lap s a terület alapút meg csak akkor kapod : na ez még nem világos de utána járok
Válasz Mihály-963 #1082. hozzászólásáraMost akkor közös igazolvánnyal rendelkező őstermelők 1db igazolványt kapnak,vagy ugyanavval a számmal annyit ahányan a közös őstermelés végzik?
Üdv.:csuti
Az SZJA törvény jelenleg mezőgazdasági őstermelőnek tekinti azt a 16. életévét betöltött, nem egyéni vállalkozó magánszemélyt, aki a saját gazdaságában a törvény mellékletben felsorolt termékek előállítására irányuló tevékenységet folytat, és ennek igazolására őstermelői igazolvánnyal rendelkezik. Ide tartozik az erre a célra létesített nyilvántartásban családi gazdálkodóként bejegyzett magánszemélyt és e magánszemélynek a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtagját is.
Ezen törvényhely alapján a családi gazdálkodó és a családi gazd. tagjai is őstermelők, ennek bizonyításául a nyilvántartási határozat szolgál, külön őstermelői igazolvány nem lenne szükséges annak igazolására.
Ugyanakkor 2016-tól hatályba lévő őstermelői Kormányrendelet előírja, hogy a mezőgazdasági őstermelő érvényes igazolványának birtokában mezőgazdasági őstermelőként, kizárólag azt a saját őstermelői tevékenységéből származó őstermelői terméket értékesítheti, ami szerepel a nyilvántartásban. Illetve az őstermelői termék értékesítésének helyszínén a mezőgazdasági őstermelő köteles az igazolvány száma mellett az őstermelői termékét vagy az értékesítés helyszínét a „Saját őstermelői tevékenységből származó termék” felirattal a vásárló tájékoztatására alkalmas módon ellátni.
Ezen előírásokon felül 2016-tól plasztik kártyaalapú lesz az őstermelői igazolvány (nem másolható) és nem lesz „családtagi társkártya”.
Összességében nem lenne szükséges a családtagoknak külön őstermelői igazolvány az őstermelői státuszuk igazolására, de a Kormányrendelet fenti előírásai szerint őstermelői termék értékesítéséhez szükség van az őstermelői igazolványra is, így az esetleges későbbi vitás helyzetek elkerülése érdekében a jelenlegi jogszabályi környezetben minden családtagnak, aki árusítani akar ki kell váltania az igazolványt.
Üdvözlettel,
NÉBIH admin
Válasz sipos8512 #1080. hozzászólásáraSzia!
Kötelező kamarai tagság van,őstermelőknek is!
üdv.:csuti
kamarai tagság csak annak kell aki adót végzettséggel rendelkezik de ahhoz hogy valaki őstermelő legyen ahhoz nem kell végzettség tudomásom szerint.
Válasz dtiduj #1031. hozzászólásáraNO NO itt valami nagy hiba van, alanyi adómentesség, nem azt jelenti, hogy 6 M Ft-ig nem kell fizetni.(már 8 millió!!) A közös őstermelői igazolvány annyiban segít, hogy a bevétel és kiadás is kettő felé osztódik. Mindenképpen könyvelő kell hozzá. 600.000,- ft az a határ amíg nincs semmilyen kötelezettség, de ezt átlépve 0 Ft-tól 12 millióig számít a bevétel.Nem tudom milyen adózási módot választottak a szüleid, remélem a tételest, mivel akkor ha a bevétel 20%-nak megfelelő számlával rendelkeznek, na itt nincs ADÓ fizetési kötelezettség.+ jár a 40% levonható őstermelői költséghányad. Amellett,hogy járulékot mindenképpen kell fizetniük negyed évenként.Nem kell tehát másik őstermelői,könyvelő kell aki mindkettőjük nevében beadja az adó bevallást.
Válasz lendvaijozsef1978 #1028. hozzászólásáraŐstermelőként nem, de ha családi gazdaságod van, és a NAV-hoz bejelented, semmi akadálya. Mikor én csináltam még a könyvelőm is csodálkozott, hogy rátaláltam a jogszabályra ami alapján lehetséges.
Válasz psasvar #1053. hozzászólásáraMindenképpen minél előbb jelentsd be a földhasználatot a földhivatalba. Erre 30 napod van jogilag, de nem nagyon szoktak vele szőrözni. Ha támogatást szeretnél más a tészta,mert ehhez már kell az MVH és a NAV is.Őstermelői igazolvánnyal kezd, a falugazdász sokat tud segíteni(ha akar)Kell regisztrációs szám, adó szám (Őstermelői)be kell jelentkezni a kamarához,Jó ha van ügyfélkapud is.Utána már csak ezt az egyveleget össze kell raknod, és jöhet a támogatás.Félre a tréfával, kezd a falugazdásznál Ő elvileg pontosan fog tájékoztatni.(toll papír legyen nálad mindent felírni!)Üdv:Egy fekete
nem tudna küldeni nekem valaki családi gazdaság alapításához egy szerződés mintát ami szerkeszthető worddel?
kultp@freemail.hu
köszi előre is
Válasz boncso #1072. hozzászólásáraSzerinted nem ezt írtam le????
Válasz boncso #1072. hozzászólásáraEz a 8 órás foglalkoztatotti viszony is új még. Mi van azzal aki főállású őstermelő és fizeti a járulékot?
Akkor az sem felel meg?
Válasz boncso #1071. hozzászólásáraÍgy van arra gondoltam.
Válasz sixx #1067. hozzászólásáraKritérium a családi gazdaság vezetőjére(többek között)
- élethivatásszerûen mezõgazdasági, illetve mezõgazdasági és kiegészítõ tevékenységet kell folytatnia
- A családi gazdaság mûködése során folyamatosan legalább egy családtag teljes – 8 órás foglalkoztatotti jogviszony – foglalkoztatásának kell megvalósulnia. Ez a személy lehet a vezetõ vagy bármely tag is. Ezen túlmenõen figyelemmel kell lenni arra, hogy a családi gazdaság vezetõjének élethivatásszerûen mezõgazdasági tevékenységgel kell foglalkoznia, azaz a jövedelmének több, mint az 50%-a kell, hogy a családi gazdaság tevékenységébõl származzon.
Válasz Celtises #1066. hozzászólásáraA családi gazdaság vezetőjére gondolsz, nem?
Válasz sixx #1069. hozzászólásáraKöszönöm szépen! Erre gondoltam én is.