Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak660 FtBenzin árak641 FtEUR410.68 FtUSD394.01 FtCHF434.78 FtGBP485.67 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Van néhány bikaborjúm amit szeretnék eladni másik őstermelő magányszemélynek, akkor elég ha adásvételi szerződést csinálunk róla, mert számlát nem tudok adni mert nem jelentkeztem be alá év elején.
Köszi a segítséget előre is.
Ez érdekes.
Nekem a navnál meg azt mondták, hogy az őstermelő különleges jogállása folytán, szolgáltathatok az őstermelőbe tartózó adózással, abban az esetben ha a szolgáltatásból származó bevétel nem haladja meg az össz árbevétel 50%-t.
Szerintem a Te verziód akkor áll, ha a szolgáltatásból származó bevétel meghaladja az össz bevétel 50 %-t.
Nekem azt mondták a NAV-nál, hogy természetesen egy őstermelő is végezhet mezőgazd.-i szolgáltatást, csak az abból származó jövedelme nem a kedvezményes szabályok szerint adózik. Csak azután a jövedelem után van kedv.adózás, ami az őstermelői tevékenységbe beleszámít. (A másnak végzett szántás, bértartás stb. nem tartozik bele!) A szolgáltatás végzés nem őstermelői tevékenység!! Így a szolgáltatásból befolyt bevétellel szemben elszámolható a rá eső költség, viszont a képződött jövedelem már magasabb kulcsok alapján adózik, egyéb terhek is fizetendők utána. Az Áfa más tészta, az, hogy valaki milyen Áfa körbe tartozik, az független attól, hogy milyen jövedelemadózásra kötelezett.
Felénk ez az álláspontja mind a könyvelőknek, mind a NAV-nak. Volt, aki már keményen megfizetett az "én úgy gondoltam" álláspontjáért.
Ha kompenzáció feláras őstermelő átlép az áfás körbe. December 31 lehet átlépni.
Milyen bizonylatokat kell vezetnie? Gondolok itt a pénztárkönyvre stb..
Eladásnál számlát kell kiállítani?
Ha jól tudom az áfa bevallás negyedéves, 1 milla áfa különbözetig.
Mire kell figyelni stb...
Most menjél el a falugazdihoz kérd a hőstermelőit és csak 1 hónapot kell fizetned járulékot a minimálbér után!!! Adjatok el valamit a nevedre és a következő évben azután kell majd fizetned a járulékokat, nem a minimálbér után!
Ki lehet váltani bármikor, de mindig csak december 31-ig érvényes, ha december 30-án váltod ki, akkor is. Persze idéntől már kérheted 2, vagy akár 3 évre is (2014.12.31, vagy 2015.12.31.-ig is).
Most néztem meg a NAV oldalát, de én 13T102-es nyomtatványt nem találtam, illetve 014104-et sem a13T101-es nyomtatványon belül! 016101 Növ. term. szolgáltatás géppel, ezt találtam!
A jövedelmet én úgy tudom,hogy nem számolhatjuk el őstermelői jövedelemkénk, hanem egyéb jogcímen kapott jövedelemként! Az ebből származó bevételt kell szembeállítani az ehhez kapcsolódó költségekkel és a jövedelemre megfizetni az szja-t!
A NAV-hoz olyan tevékenységet jelentesz be, amilyet akarsz, senkit nem érdekel, de őstermelői adókedvezményt csak az őstermelői tevékenységből származó bevétel után kapsz. A szolgáltatás nem őstermelői tevékenység, magánszemélyként csinálhatod, de az akkor nem adómentes.
Válasz #581. hozzászólásra
MI MÁR 9 ÉVE BÉRMUNKÁZUNK IS SOKAN NEM TUDJÁK DE BIZONY LEHET NAV VÁLTOZÁSBEJELENTŐ 13t102 18 SOR 014104 A SZÁMA AMIT BE KELL ÍRNI MAJD MG GÉPI SZOLGÁLTATÁS CSAK ARRA KELL VIGYÁZNI, HOGY 50%-OT NE HALADJON MEG A BEVÉTELBŐL
NAGYON EGYSZERŰEN VÉGEZHETSZ BÉRMUNKÁT MINT ŐSTERMELŐ. EHHEZ BE KELL JELENTKEZNI A NAVNÁL ADATMÓDOSÍTÓ LAPON A SZÁMA 102 A VÉGE AZ IDEI AZT HISZEM 13T102 A MAGÁNSZEMÉLYKÉNT VÉGZETT TEVÉKENYSÉG SORNÁL ,MINT "U" AZAZ ÚJ BEÍROD A KOCKÁKBA 014104 SZÖVEGES RÉSZHEZ " MEZŐGAZDASÁGI GÉPI SZOLGÁLTATÁS" MI MÁR 9 ÉVE ÉLTÜNK EZZEL A JOGALAPPAL MÉG A KÖNYVELŐM IS ELCSODÁLKOZOTT RAJTA, HOGY ILYEN VAN. CSAK AKKOR VAN ÉRTELME HA ÁFA ALANY VAGY MI LEGALÁBB IS ÁFÁSAK VAGYUNK AZT SAJNOS NEM TUDOM MI A HELYZET AKKOR HA KOMP FELÁRAS VALAKI
Így van, ha fizeti a munkahely a járulékokat, akkor nem kell év közben fizetni semmit. Ebben az esetben ráér 2015-ben kiváltani az igazolványt.
Az jutott még eszembe, hogy valószínűleg lesz már 2014-ben is költséged (búza vetőmag, műtrágya, gázolaj), ezeket, úgy rémlik, el lehet valahogy számolni a következő évben is, ha nem tévedek, de ezt inkább egy könyvelő tudná megmondani. Ehhez nem tudom, hogy kell-e 2014-re érvényes őstermelői igazolvány.
Köszönöm a Választ!
A feleségem gyed-en van, nekem pedig van munkahelyem. Akkor viszont mivel mind a kettőnk után fizetnek járulékokat így nem kell fizetni év közben semmit csak a keletkezett bevétel után adóbevalláskor ha jól gondolom! Egyébbként ilyen szempontból pedig a 2015 év eleje lenne a jobb ugye?
Üdv.!
Hivatalosan őstermelői igazolványt akkor lehet kiváltani, ha saját gazdasággal rendelkezel és az itt megtermelt terméket akarod értékesíteni.
Ha csak 2014. szeptembertől leszel te a földhasználó, akkor ráér utána kiváltani, sőt szerintem elég, ha 2015-ben váltod ki, mivel a búzát eladni úgyis 2015-ben fogod leghamarabb.
Arra figyeljetek, hogy ha nincs mellette más jövedelmetek, akkor főállású őstermelőként fizetni kell magatok után járulékokat. Kezdő őstermelőként 1. évben a minimálbér után kell (kb .30.000 Ft/hó) , 2. évben pedig az előző évi árbevétel függvénye (minimum kb. 6.000 Ft/hó)
Szóval ha ez érint, akkor érdemesebb inkább 2014. végén kiváltani, mert akkor már 2015-ben nem számítasz kezdő őstermelőnek.
Közös őstermelői igazolványnál elvileg mindegy, hogy kinek a nevén van a földhasználat, de ha te leszel a földhasználó, akkor neked kell a támogatást is igényelned, szerintem egyszerűbb, ha az értékesítés is a te neveden megy, mint vezető őstermelő, a feleségedet pedig tagként bevenni az igazolványba.
Sziasztok! Új vagyok a fórumon.
Jövőre kezdenénk bele a mezőgazdaságba. Kezdő őstermelőként, ha a feleségem nevére váltanám ki az őstermelőit, aki jelenleg gyeden van és én is szerepelnék rajta akkor az én szüleim földjét, amit szívességi földhasználatra adnának oda művelhetjük közösen, vagy ahhoz nekem kell őstermelőivel rendelkeznem?
Valamint mivel csak jövő év szeptemberben jár le a földterület jelenlegi bérleti joga mikor érdemes kiváltani az őstermelőit? Jövő év szeptemberéig vagy 2015 elején. Jövőre búzát szeretnék bele vetni.
Az adózási módot minden évben március 20-ig lehet változtatni.
Hogy melyiket érdemes választani, az attól függ, hogy mennyi az árbevételed, illetve, hogy mennyi költségszámlát tudsz gyűjteni.
Ha 4 millió forint alatt van az árbevétel és van legalább 20% költségszámla, akkor szerintem a tételes költségelszámolást érdemes választani (1), ha nincs számla, akkor az átalányadózást (3).
Válasz #600. hozzászólásra
Alanyi adómentességnél figyelni kell az értékhatárra. 5 milla volt régebben.
Számlát kell adni mind a kettőtöknek, de az őstermelőibe illetve a Nav felé be kell jelenteni az erdőgazdálkodói tevékenységet.
Gondolom egyikőtök az erdőgazdálkodó, de a hasznon mind ketten osztozkodtok. (erről legyen papír)
Őstermelőként csak a saját tulajdonú erdőből lehet hasznot szerezni.
Ha valaki bérli az erdőt az már nem őstermelői tevékenység.
Tulajdonostársammal saját kis vágásérett erdőnket termeljük le.
Mindketten őstermelők vagyunk, alanyi Áfa adómentességet és átalányadózást választva.
Erdészetnek, fafeldolgozónak szeretnénk értékesíteni.
Kérdezném, hogy nekünk kell számlát kiállítani, vagy a vevőnek kell felvásárlási jegyet kiállítani?
Ill. mindkettőnknek célszerű ilyenkor számlázni, vagy ha csak én számlázok, akkor a társam hogyan SZJA adózik?
Heló,
vásárolhat-e kisetermelő alaptermékeket máshonnan, tehát nem maga termeli meg őket, és feldolgozhatja-e őket eladásra?
Konkrétan arra gondolok, hogy ha kistermelő vagyok felhasználhatok-e nem általam termelt gyümölcsöt lekvár készítéséhez?
A naplófőkönyv egy A/3-as méretű nyomtatvány amit ugyan ott meg tudsz venni, ahol a nyugtatömböt vetted. Ez akkor lehet jó, ha utalást is vársz. Ha nem a tételes költség elszámolást választottad, felesleges ezt töltened. Amúgy új betétlapot szerintem kérhetsz a falugazdásztól.
Köszi, bár most még sűrűbb a homály... :-)
Az mi? Meg tudom venni a nyomtatványboltban ugyanúgy, mint a számlát, és abba viszem fel az értékesítési adatokat, a betétlapot pedig üresen hagyom?
Én úgy vagyok vele, hogy inkább naplófőkönyvet vezetek, mivel jönni fog bevétel bankszámlára is (remélem). Azt a bevételt nem tudnám hova írni, ha csak a betétlapra hagyatkoznék.
Kezdő őstermelő vagyok. Kiváltottam az őstermelőit, benne három évre való értékesítési betétlap, van nyugtatömböm, számlatömböm is. Eddig 7 db nyugtát állítottam ki. Ezeket egyenként be kell írni a betétlapra? 2400, 800 stb kis összegek. Szerintem így hamar be fog telni... Vagy össze is lehet vonni kisebb tételeket?
Köszönöm.
Válasz #581. hozzászólásra
Családi gazdálkodóként lehet.
http://www.haszon.hu/agrar/jogtanacs/333-igy-adozik-a-csalad.html
Mezőgazdasági tevékenységnek minősül a növénytermesztés, a kertészet, az állattenyésztés, a halászat, a haltenyésztés, a szaporítóanyag-termesztés, a vadgazdálkodás, az erdőgazdálkodás és a vegyes gazdálkodás. (A családi gazdaságban végezhető mezőgazdasági tevékenységek köre nem azonos a személyijövedelemadó- törvény szerinti őstermelői tevékenységek körével!)
Kiegészítő tevékenység a falusi- és agroturizmus, a kézművesipari tevékenység, a fűrészáru-feldolgozás, az elsődleges élelmiszer-feldolgozás, a mezőgazdasági tevékenység során keletkezett melléktermékek, növényi és állati eredetű hulladék hasznosítása, nem élelmiszer célú feldolgozása, valamint ezekből a termékekből keletkezett termékek közvetlen termelői értékesítése, és a mezőgazdasági szolgáltatás (például bérszántás).
Válasz #571. hozzászólásra Még valami: a középfokú mezőgazdasági végzettség szükségessége rá is vonatkozni fog, ezért az őstermelői nem lesz elég, ha nem akarja, hogy "ellopják" a földjét.
Válasz #571. hozzászólásra Én ugyanezt csinálom, hétközben külföldön dolgozom, hétvégén a földön itthon. Mivel fizetem a járulékokat a kinti munkám után, ez az EU jogszabályok szerint Maora is érvényes, így nem kell semmit fizetnem az őstermelőire, erről NAV állásfoglalásom is van.
A kamarát fizetem egyedül.
Szóval nyugodtan váltsa ki az őstermelőit, nem kell fizetnie havonta semmit.
6. számú melléklet az 1995. évi CXVII. törvényhez:
"Mezőgazdasági őstermelői tevékenységnek minősül a saját gazdaságban történő növénytermelés, ültetvénytelepítés, állattenyésztés, termékfeldolgozás, ha az a saját gazdaságban előállított alapanyag felhasználásával történik, a saját gazdaságban egyes mezőgazdasági termékek jogszabályba nem ütköző gyűjtése, a saját tulajdonú földterületen végzett erdőgazdálkodás, mindezekre nézve akkor, ha az előállított termék vagy a tevékenység az e melléklet II. pontjában felsoroltak valamelyikébe beletartozik, ideértve a saját gazdaságban termelt gyümölcs felhasználásával bérfőzés keretében történő párlatkészítést is."
Válasz #582. hozzászólásra
Már elnézést, de ezt nagyon sokan rosszul tudják. Őstermelőivel nem lehet semmilyen szolgáltatást végezni. Legalábbis legálisan nem.
Válasz #578. hozzászólásra
Viszont azt tudni kell, hogy ha a járulék alap kevesebb mint az aktuális minimálbér , akkor a szolgálati idő is arányosan kevesebb lesz.
Azonban választhatja, hogy fizeti a minibálbér után a járulékot (kb. össz. 44%) és így megszerzi a 365 napos szolgálati viszonyt.
Úgy bizony begajdult a Viki teljesen , a földjéhez ragaszkodik 180 évig volt a családjáé , aztán kitelepítetek őket földet ellopták , de vissza vásárolta és szép tiszta és rendben van most is.
No lényeg a lényeg az adózás, idén re be vall 200 ezret jövőre mit és mennyit kell fizetnie ?
Igen, de az vásárlásra vonatkozik, nem pedig a meglévő tulajdonok államosítására. Az őstermelői igazolvány viszont nem elegendő, mivel ha jól emlékszem az számít földművesnek aki vagy igazolja, hogy 3 éve a földből él vagy van valamilyen agrár végzettsége.
(63138 oldal M A G Y A R K Ö Z L Ö N Y • 2013. évi 111. szám
2. Értelmező rendelkezések
5. § E törvény alkalmazásában
7. földműves:Magyarországon nyilvántartásba vett belföldi természetes személy, illetve tagállami állampolgár,
aki e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározott mezőgazdasági vagy erdészeti szakirányú
képzettséggel rendelkezik vagy ennek hiányában igazoltan legalább 3 éve
a) mező-, erdőgazdasági tevékenységet, illetve kiegészítő tevékenységet saját nevében és saját
kockázatára folyamatosan Magyarországon folytat, és ebből igazoltan árbevétele származott, vagy
az árbevétel azért maradt el, mert a megvalósult mező- vagy erdőgazdasági célú beruházás még
nem hasznosulhatott
b) a legalább 25%-ban tulajdonában álló, Magyarországon bejegyzett mezőgazdasági
termelőszervezet olyan tagjának minősül, aki mező-, erdőgazdasági tevékenységet, illetve mező-,
erdőgazdasági és az azokat kiegészítő tevékenységet személyes közreműködésként végzi;)
Válasz #573. hozzászólásra
A több ezer hektár társas vállalkozások majd, akkor hogyan fognak művelni földet. MO-o legalább a fele, ha nem több bérbe van adva a szántóföldnek. Ez megint egy agyament Fidesz ötlet. Nincs vagy kevés a földpiacon az eladó termőföld ezért valamilyen módon kell szerezni földet.
Hali!
Szerintem ha itthon nincs olyan munkáltató aki befizetné helyette a járulékokat, akkor magának kell ezt megtennie. Ha papíron nincs bevétele akkor is. Szerintem jobban jár, ha kiadja bérbe a földjét és esetleg akkor vált őstermelőit, ha maga akarja művelni. Amúgy nem értem, hogy mi köze van az őstermelőinek a föld "ellopásához". Úgy tudom, hogy max elbirtokolni lehet, de ott is 15 év folyamatos használatnak meg kell lenni ahoz, hogy a terület valós használójának nevére írják a földet. Remélem segítettem.
Üdv , pici vita eldöntéshez kéne segítség , rokonom kint él és dolgozik Ausztriában , de van itt kevés földje amit nem akarja hogy ellopják, és ki akarja váltani az őstermelőit . Hogy jön ki a legolcsóbbra , idén decemberben kiváltja az őstermelőit fizetni kell úgy 44 ezret járulékot , befizeti a kamarai rabló díjat , bevall 200 ezer bevételt , ez után januárban hogyan tovább ?
Szerintem újra fizet a kamarának , meg valamennyi járulékot is kéne mert főállás itt ebben az országban, de ő azt mondja hogy 600 ezer alatt van ezért nem kell járulékot . Olvasgattuk a jogszabályokat , de mindkettőnknek rohadt bonyolultak , vagy mi vagyunk hozzá teljesen hülyék szabadon választható melyik verzió. No akkor hogy is kell majd adóznia ? Válaszukat előre is köszönöm , illetve köszönjük.
1970 hozzászólás
Sziasztok!
Van néhány bikaborjúm amit szeretnék eladni másik őstermelő magányszemélynek, akkor elég ha adásvételi szerződést csinálunk róla, mert számlát nem tudok adni mert nem jelentkeztem be alá év elején.
Köszi a segítséget előre is.
Válasz #618. hozzászólásra
Ez érdekes.
Nekem a navnál meg azt mondták, hogy az őstermelő különleges jogállása folytán, szolgáltathatok az őstermelőbe tartózó adózással, abban az esetben ha a szolgáltatásból származó bevétel nem haladja meg az össz árbevétel 50%-t.
Szerintem a Te verziód akkor áll, ha a szolgáltatásból származó bevétel meghaladja az össz bevétel 50 %-t.
Nekem azt mondták a NAV-nál, hogy természetesen egy őstermelő is végezhet mezőgazd.-i szolgáltatást, csak az abból származó jövedelme nem a kedvezményes szabályok szerint adózik. Csak azután a jövedelem után van kedv.adózás, ami az őstermelői tevékenységbe beleszámít. (A másnak végzett szántás, bértartás stb. nem tartozik bele!) A szolgáltatás végzés nem őstermelői tevékenység!! Így a szolgáltatásból befolyt bevétellel szemben elszámolható a rá eső költség, viszont a képződött jövedelem már magasabb kulcsok alapján adózik, egyéb terhek is fizetendők utána. Az Áfa más tészta, az, hogy valaki milyen Áfa körbe tartozik, az független attól, hogy milyen jövedelemadózásra kötelezett.
Felénk ez az álláspontja mind a könyvelőknek, mind a NAV-nak. Volt, aki már keményen megfizetett az "én úgy gondoltam" álláspontjáért.
Ha kompenzáció feláras őstermelő átlép az áfás körbe. December 31 lehet átlépni.
Milyen bizonylatokat kell vezetnie? Gondolok itt a pénztárkönyvre stb..
Eladásnál számlát kell kiállítani?
Ha jól tudom az áfa bevallás negyedéves, 1 milla áfa különbözetig.
Mire kell figyelni stb...
Válasz #614. hozzászólásra
Most menjél el a falugazdihoz kérd a hőstermelőit és csak 1 hónapot kell fizetned járulékot a minimálbér után!!! Adjatok el valamit a nevedre és a következő évben azután kell majd fizetned a járulékokat, nem a minimálbér után!
Válasz #614. hozzászólásra
Szia!
Ki lehet váltani bármikor, de mindig csak december 31-ig érvényes, ha december 30-án váltod ki, akkor is. Persze idéntől már kérheted 2, vagy akár 3 évre is (2014.12.31, vagy 2015.12.31.-ig is).
Sziasztok!
Kiváltanám az őstermelőit, az lenne a kérdésem, hogy decemberben is ki lehet e váltani, vagy csak negyed év elején.
Most néztem meg a NAV oldalát, de én 13T102-es nyomtatványt nem találtam, illetve 014104-et sem a13T101-es nyomtatványon belül! 016101 Növ. term. szolgáltatás géppel, ezt találtam!
A jövedelmet én úgy tudom,hogy nem számolhatjuk el őstermelői jövedelemkénk, hanem egyéb jogcímen kapott jövedelemként! Az ebből származó bevételt kell szembeállítani az ehhez kapcsolódó költségekkel és a jövedelemre megfizetni az szja-t!
Válasz #609. hozzászólásra
A NAV-hoz olyan tevékenységet jelentesz be, amilyet akarsz, senkit nem érdekel, de őstermelői adókedvezményt csak az őstermelői tevékenységből származó bevétel után kapsz. A szolgáltatás nem őstermelői tevékenység, magánszemélyként csinálhatod, de az akkor nem adómentes.
Válasz #581. hozzászólásra
MI MÁR 9 ÉVE BÉRMUNKÁZUNK IS SOKAN NEM TUDJÁK DE BIZONY LEHET NAV VÁLTOZÁSBEJELENTŐ 13t102 18 SOR 014104 A SZÁMA AMIT BE KELL ÍRNI MAJD MG GÉPI SZOLGÁLTATÁS CSAK ARRA KELL VIGYÁZNI, HOGY 50%-OT NE HALADJON MEG A BEVÉTELBŐL
NAGYON EGYSZERŰEN VÉGEZHETSZ BÉRMUNKÁT MINT ŐSTERMELŐ. EHHEZ BE KELL JELENTKEZNI A NAVNÁL ADATMÓDOSÍTÓ LAPON A SZÁMA 102 A VÉGE AZ IDEI AZT HISZEM 13T102 A MAGÁNSZEMÉLYKÉNT VÉGZETT TEVÉKENYSÉG SORNÁL ,MINT "U" AZAZ ÚJ BEÍROD A KOCKÁKBA 014104 SZÖVEGES RÉSZHEZ " MEZŐGAZDASÁGI GÉPI SZOLGÁLTATÁS" MI MÁR 9 ÉVE ÉLTÜNK EZZEL A JOGALAPPAL MÉG A KÖNYVELŐM IS ELCSODÁLKOZOTT RAJTA, HOGY ILYEN VAN. CSAK AKKOR VAN ÉRTELME HA ÁFA ALANY VAGY MI LEGALÁBB IS ÁFÁSAK VAGYUNK AZT SAJNOS NEM TUDOM MI A HELYZET AKKOR HA KOMP FELÁRAS VALAKI
Üdv.Az östermelöként igényelt adószám ,és az östermelöi adószám ugyanaz?
Válasz #606. hozzászólásra
Így van, ha fizeti a munkahely a járulékokat, akkor nem kell év közben fizetni semmit. Ebben az esetben ráér 2015-ben kiváltani az igazolványt.
Az jutott még eszembe, hogy valószínűleg lesz már 2014-ben is költséged (búza vetőmag, műtrágya, gázolaj), ezeket, úgy rémlik, el lehet valahogy számolni a következő évben is, ha nem tévedek, de ezt inkább egy könyvelő tudná megmondani. Ehhez nem tudom, hogy kell-e 2014-re érvényes őstermelői igazolvány.
Válasz #605. hozzászólásra
Köszönöm a Választ!
A feleségem gyed-en van, nekem pedig van munkahelyem. Akkor viszont mivel mind a kettőnk után fizetnek járulékokat így nem kell fizetni év közben semmit csak a keletkezett bevétel után adóbevalláskor ha jól gondolom! Egyébbként ilyen szempontból pedig a 2015 év eleje lenne a jobb ugye?
Válasz #604. hozzászólásra
Üdv.!
Hivatalosan őstermelői igazolványt akkor lehet kiváltani, ha saját gazdasággal rendelkezel és az itt megtermelt terméket akarod értékesíteni.
Ha csak 2014. szeptembertől leszel te a földhasználó, akkor ráér utána kiváltani, sőt szerintem elég, ha 2015-ben váltod ki, mivel a búzát eladni úgyis 2015-ben fogod leghamarabb.
Arra figyeljetek, hogy ha nincs mellette más jövedelmetek, akkor főállású őstermelőként fizetni kell magatok után járulékokat. Kezdő őstermelőként 1. évben a minimálbér után kell (kb .30.000 Ft/hó) , 2. évben pedig az előző évi árbevétel függvénye (minimum kb. 6.000 Ft/hó)
Szóval ha ez érint, akkor érdemesebb inkább 2014. végén kiváltani, mert akkor már 2015-ben nem számítasz kezdő őstermelőnek.
Közös őstermelői igazolványnál elvileg mindegy, hogy kinek a nevén van a földhasználat, de ha te leszel a földhasználó, akkor neked kell a támogatást is igényelned, szerintem egyszerűbb, ha az értékesítés is a te neveden megy, mint vezető őstermelő, a feleségedet pedig tagként bevenni az igazolványba.
Sziasztok! Új vagyok a fórumon.
Jövőre kezdenénk bele a mezőgazdaságba. Kezdő őstermelőként, ha a feleségem nevére váltanám ki az őstermelőit, aki jelenleg gyeden van és én is szerepelnék rajta akkor az én szüleim földjét, amit szívességi földhasználatra adnának oda művelhetjük közösen, vagy ahhoz nekem kell őstermelőivel rendelkeznem?
Valamint mivel csak jövő év szeptemberben jár le a földterület jelenlegi bérleti joga mikor érdemes kiváltani az őstermelőit? Jövő év szeptemberéig vagy 2015 elején. Jövőre búzát szeretnék bele vetni.
Válasz #601. hozzászólásra
Az adózási módot minden évben március 20-ig lehet változtatni.
Hogy melyiket érdemes választani, az attól függ, hogy mennyi az árbevételed, illetve, hogy mennyi költségszámlát tudsz gyűjteni.
Ha 4 millió forint alatt van az árbevétel és van legalább 20% költségszámla, akkor szerintem a tételes költségelszámolást érdemes választani (1), ha nincs számla, akkor az átalányadózást (3).
Válasz #600. hozzászólásra
Alanyi adómentességnél figyelni kell az értékhatárra. 5 milla volt régebben.
Számlát kell adni mind a kettőtöknek, de az őstermelőibe illetve a Nav felé be kell jelenteni az erdőgazdálkodói tevékenységet.
Gondolom egyikőtök az erdőgazdálkodó, de a hasznon mind ketten osztozkodtok. (erről legyen papír)
Őstermelőként csak a saját tulajdonú erdőből lehet hasznot szerezni.
Ha valaki bérli az erdőt az már nem őstermelői tevékenység.
Üdv.Östermelöként az adózási forma évente változtatható?Ki melyiket alkalmazza a 3közül?
Üdvözletem!
Tulajdonostársammal saját kis vágásérett erdőnket termeljük le.
Mindketten őstermelők vagyunk, alanyi Áfa adómentességet és átalányadózást választva.
Erdészetnek, fafeldolgozónak szeretnénk értékesíteni.
Kérdezném, hogy nekünk kell számlát kiállítani, vagy a vevőnek kell felvásárlási jegyet kiállítani?
Ill. mindkettőnknek célszerű ilyenkor számlázni, vagy ha csak én számlázok, akkor a társam hogyan SZJA adózik?
Előre is köszönöm!
Válasz #597. hozzászólásra
Őstermelőként nem.
Válasz #597. hozzászólásra
Úgy tudom, hogy ha a kistermelői tevékenységet egyéni vállalkozói igazolvánnyal végzed, akkor igen, de ha őstermelői igazolvánnyal, akkor nem.
Heló,
vásárolhat-e kisetermelő alaptermékeket máshonnan, tehát nem maga termeli meg őket, és feldolgozhatja-e őket eladásra?
Konkrétan arra gondolok, hogy ha kistermelő vagyok felhasználhatok-e nem általam termelt gyümölcsöt lekvár készítéséhez?
Válasz #595. hozzászólásra
OK, köszi, utalást nem várok egyelőre, akkor marad a betétlap.
Válasz #594. hozzászólásra
A naplófőkönyv egy A/3-as méretű nyomtatvány amit ugyan ott meg tudsz venni, ahol a nyugtatömböt vetted. Ez akkor lehet jó, ha utalást is vársz. Ha nem a tételes költség elszámolást választottad, felesleges ezt töltened. Amúgy új betétlapot szerintem kérhetsz a falugazdásztól.
Válasz #593. hozzászólásra
Köszi, bár most még sűrűbb a homály... :-)
Az mi? Meg tudom venni a nyomtatványboltban ugyanúgy, mint a számlát, és abba viszem fel az értékesítési adatokat, a betétlapot pedig üresen hagyom?
köszi
Válasz #592. hozzászólásra
Én úgy vagyok vele, hogy inkább naplófőkönyvet vezetek, mivel jönni fog bevétel bankszámlára is (remélem). Azt a bevételt nem tudnám hova írni, ha csak a betétlapra hagyatkoznék.
Sziasztok!
Kezdő őstermelő vagyok. Kiváltottam az őstermelőit, benne három évre való értékesítési betétlap, van nyugtatömböm, számlatömböm is. Eddig 7 db nyugtát állítottam ki. Ezeket egyenként be kell írni a betétlapra? 2400, 800 stb kis összegek. Szerintem így hamar be fog telni... Vagy össze is lehet vonni kisebb tételeket?
Köszönöm.
Válasz #589. hozzászólásra
Üdv! Vehetsz, de ha el akarod azután adni - kereskedni akarsz vele - azt már őstermelőként - jogszerűen - nem teheted...
Válasz #589. hozzászólásra
Terményt bárki vásárolhat.
Üdv! Egy olyan kérdésem lenne, hogy őstermelő vásárolhat e terményt?
Tehát ha jól értelmezem akkor lehet csak "szerényen".
Válasz #581. hozzászólásra
Családi gazdálkodóként lehet.
http://www.haszon.hu/agrar/jogtanacs/333-igy-adozik-a-csalad.html
Mezőgazdasági tevékenységnek minősül a növénytermesztés, a kertészet, az állattenyésztés, a halászat, a haltenyésztés, a szaporítóanyag-termesztés, a vadgazdálkodás, az erdőgazdálkodás és a vegyes gazdálkodás. (A családi gazdaságban végezhető mezőgazdasági tevékenységek köre nem azonos a személyijövedelemadó- törvény szerinti őstermelői tevékenységek körével!)
Kiegészítő tevékenység a falusi- és agroturizmus, a kézművesipari tevékenység, a fűrészáru-feldolgozás, az elsődleges élelmiszer-feldolgozás, a mezőgazdasági tevékenység során keletkezett melléktermékek, növényi és állati eredetű hulladék hasznosítása, nem élelmiszer célú feldolgozása, valamint ezekből a termékekből keletkezett termékek közvetlen termelői értékesítése, és a mezőgazdasági szolgáltatás (például bérszántás).
Válasz #571. hozzászólásra Még valami: a középfokú mezőgazdasági végzettség szükségessége rá is vonatkozni fog, ezért az őstermelői nem lesz elég, ha nem akarja, hogy "ellopják" a földjét.
Válasz #571. hozzászólásra Én ugyanezt csinálom, hétközben külföldön dolgozom, hétvégén a földön itthon. Mivel fizetem a járulékokat a kinti munkám után, ez az EU jogszabályok szerint Maora is érvényes, így nem kell semmit fizetnem az őstermelőire, erről NAV állásfoglalásom is van.
A kamarát fizetem egyedül.
Szóval nyugodtan váltsa ki az őstermelőit, nem kell fizetnie havonta semmit.
6. számú melléklet az 1995. évi CXVII. törvényhez:
"Mezőgazdasági őstermelői tevékenységnek minősül a saját gazdaságban történő növénytermelés, ültetvénytelepítés, állattenyésztés, termékfeldolgozás, ha az a saját gazdaságban előállított alapanyag felhasználásával történik, a saját gazdaságban egyes mezőgazdasági termékek jogszabályba nem ütköző gyűjtése, a saját tulajdonú földterületen végzett erdőgazdálkodás, mindezekre nézve akkor, ha az előállított termék vagy a tevékenység az e melléklet II. pontjában felsoroltak valamelyikébe beletartozik, ideértve a saját gazdaságban termelt gyümölcs felhasználásával bérfőzés keretében történő párlatkészítést is."
Válasz #582. hozzászólásra
Már elnézést, de ezt nagyon sokan rosszul tudják. Őstermelőivel nem lehet semmilyen szolgáltatást végezni. Legalábbis legálisan nem.
Válasz #581. hozzászólásra
Lehet, de az árbevétel 50%-t nem haladhatja meg.
Üdv.
Tudnátok segíteni abban a kérdésben hogy őstermelőivel lehet e mezőgazdasági szolgáltatást végezni?
Vagy vállalkozói kell hozzá?
Előre is köszi.
Válasz #579. hozzászólásra
Ahá nagyon köszi , lesz osztrák nyugdíja az nem érdekli .
Válasz #578. hozzászólásra
Viszont azt tudni kell, hogy ha a járulék alap kevesebb mint az aktuális minimálbér , akkor a szolgálati idő is arányosan kevesebb lesz.
Azonban választhatja, hogy fizeti a minibálbér után a járulékot (kb. össz. 44%) és így megszerzi a 365 napos szolgálati viszonyt.
Válasz #577. hozzászólásra
A második évtől 7 millió forint alatt:
a bevétel 20% után köteles 4% egészségbiztosítási járulékot és 10% nyugdíjjárulékot fizetni.
Válasz #576. hozzászólásra
Úgy bizony begajdult a Viki teljesen , a földjéhez ragaszkodik 180 évig volt a családjáé , aztán kitelepítetek őket földet ellopták , de vissza vásárolta és szép tiszta és rendben van most is.
No lényeg a lényeg az adózás, idén re be vall 200 ezret jövőre mit és mennyit kell fizetnie ?
Válasz #575. hozzászólásra
Tervek vannak erre és csak idő kérdése, hogy mikor lesz ebből törvény.
OV istennek képzeli magát.
Válasz #573. hozzászólásra
Igen, de az vásárlásra vonatkozik, nem pedig a meglévő tulajdonok államosítására. Az őstermelői igazolvány viszont nem elegendő, mivel ha jól emlékszem az számít földművesnek aki vagy igazolja, hogy 3 éve a földből él vagy van valamilyen agrár végzettsége.
(63138 oldal M A G Y A R K Ö Z L Ö N Y • 2013. évi 111. szám
2. Értelmező rendelkezések
5. § E törvény alkalmazásában
7. földműves:Magyarországon nyilvántartásba vett belföldi természetes személy, illetve tagállami állampolgár,
aki e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározott mezőgazdasági vagy erdészeti szakirányú
képzettséggel rendelkezik vagy ennek hiányában igazoltan legalább 3 éve
a) mező-, erdőgazdasági tevékenységet, illetve kiegészítő tevékenységet saját nevében és saját
kockázatára folyamatosan Magyarországon folytat, és ebből igazoltan árbevétele származott, vagy
az árbevétel azért maradt el, mert a megvalósult mező- vagy erdőgazdasági célú beruházás még
nem hasznosulhatott
b) a legalább 25%-ban tulajdonában álló, Magyarországon bejegyzett mezőgazdasági
termelőszervezet olyan tagjának minősül, aki mező-, erdőgazdasági tevékenységet, illetve mező-,
erdőgazdasági és az azokat kiegészítő tevékenységet személyes közreműködésként végzi;)
Válasz #573. hozzászólásra
A több ezer hektár társas vállalkozások majd, akkor hogyan fognak művelni földet. MO-o legalább a fele, ha nem több bérbe van adva a szántóföldnek. Ez megint egy agyament Fidesz ötlet. Nincs vagy kevés a földpiacon az eladó termőföld ezért valamilyen módon kell szerezni földet.
Válasz #572. hozzászólásra
Van ilyen tervezet hogy állítólag csak földművesnek lehet földje .
Válasz #571. hozzászólásra
Hali!
Szerintem ha itthon nincs olyan munkáltató aki befizetné helyette a járulékokat, akkor magának kell ezt megtennie. Ha papíron nincs bevétele akkor is. Szerintem jobban jár, ha kiadja bérbe a földjét és esetleg akkor vált őstermelőit, ha maga akarja művelni. Amúgy nem értem, hogy mi köze van az őstermelőinek a föld "ellopásához". Úgy tudom, hogy max elbirtokolni lehet, de ott is 15 év folyamatos használatnak meg kell lenni ahoz, hogy a terület valós használójának nevére írják a földet. Remélem segítettem.
Üdv , pici vita eldöntéshez kéne segítség , rokonom kint él és dolgozik Ausztriában , de van itt kevés földje amit nem akarja hogy ellopják, és ki akarja váltani az őstermelőit . Hogy jön ki a legolcsóbbra , idén decemberben kiváltja az őstermelőit fizetni kell úgy 44 ezret járulékot , befizeti a kamarai rabló díjat , bevall 200 ezer bevételt , ez után januárban hogyan tovább ?
Szerintem újra fizet a kamarának , meg valamennyi járulékot is kéne mert főállás itt ebben az országban, de ő azt mondja hogy 600 ezer alatt van ezért nem kell járulékot . Olvasgattuk a jogszabályokat , de mindkettőnknek rohadt bonyolultak , vagy mi vagyunk hozzá teljesen hülyék szabadon választható melyik verzió. No akkor hogy is kell majd adóznia ? Válaszukat előre is köszönöm , illetve köszönjük.