Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak637 FtBenzin árak617 FtEUR413.74 FtUSD403.71 FtCHF441.89 FtGBP499.25 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
És ha már megtaláltak, akkor is van büntetés,mert mulasztottál, vagy csak akkor, ha a megtalálás után felszólítanak, hogy rendezd a sarad, és annak nem teszel eleget?
Válasz #464. hozzászólásra
Megtaláltam, 0,5% az IPA. De a kérdésemre nem kaptam választ. Kivetik, kiküldik, vagy nekem kell utánajárni. A kommunális adóval megtalálnak.
Ha a google-ba beütöd a település nevét ott megtalálod,hogy kell-e fizeni.A legkisebb település önkormányzata is megtalálható ,vagy éppen az,hogy melyik településhez tartozik.
Ha megírod a falu nevét megnézhetem neked.
Tudom, hogy hova tartozik, csak azt nem, hogy kivetik rám, kiküldik, vagy nekem kell utána járni, hogy fizethessek. Még soha nem fizettem IPA-t, alkalmazott vagyok, nem ismerem a módját.
A helyi adót gondolom ott kell fizetni, ahol az őstermelői tevékenységet végzem, ez egy kis falu, ott van az erdő, én egy megyeszékhelyen lakom 50 km-re.
Igen úgy számolod,mint írtad.
De jó lenne tudni,hogy melyik önkormányzathoz kell beadni,mert lehet,hogy ott nincs is IPA az őstermelőknek.A másik nem mindenhol 2 %az adó mértéke,ez helyenként változó 1% és 1,5% is lehet
Én tételes költségelszámolást választottam, mint őstermelő. 4 000 000 Ft alatt volt a bevételem, min. 20%-os költséget igazoló számlával rendelkezem.
Az IPA-t hogy kell kiszámolni? (Bevétel-költség) * 2%?
Egyszeri tételről, fakitermelésről van szó. Hogyan tudhatom meg, hogy kell-e egyáltalán IPA-t fizetni, kb. 50 km-re lakom, az önkormányzatnak weblapja nincs, amiről információt nyerhetnék, eddig nem küldtek semmit.
A 2% egy lehetséges maximum?
Igen kell,mert az IPA-nál nincs mentesség vagy kedvezmény.Ha őstermelésből van bevétele,mint előzőkben irtam sajnos kell ha az önkormányzat mint helyi adót előirta.
Válasz #455. hozzászólásra
Sajnos a 440-es hozzászólásomat ki kell, hogy egészítsem:
"26. vállalkozó: a gazdasági tevékenységet saját nevében és kockázatára haszonszerzés céljából, üzletszerűen végző
a) a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott egyéni vállalkozó,
b) a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott mezőgazdasági őstermelő, feltéve, hogy őstermelői tevékenységéből származó bevétele az adóévben a 600 000 forintot meghaladja,
c) a jogi személy, ideértve azt is, ha az felszámolás vagy végelszámolás alatt áll,
d) egyéni cég, egyéb szervezet, ideértve azt is, ha azok felszámolás vagy végelszámolás alatt állnak;"
Köszi! Még egy időközben felmerült kérdés: gimnazista, és nappali tagozatos egyetemista őstermelő után is kell-e IPA-t fizetni, vagy adómentességet élveznek?
Az IPA és SZJA bevallás két különböző dolog.
Az IPA helyi adó és az önkormányzat dönti el, hogy kifizessen adót.
Az IPA Bevételébe beszámít az összes értékesítés +jöv.adó visszatérítés.
Az SZJA Bevételébe az összes értékesítés+támogatások+jöv.adó visszatérítés.
Mindkét adónemnél költségnek a mezőgazdasági tevékenységgel
összefüggő kiadások(anyag,szolgáltatás egyéb költségek)ha számla van elszámolható.
IPA bevallást 600 ezer Ft-ig is kell beadni,csak nem kell fizetni.
SZJA bevallást ha nincs más jövedelmed csak őstermelésből van bevételed és 600 ezer alatt van
nem kell beadni.
600 ezer Ft felett a két bevallás elszámolása szinte megegyezik annyi különbséggel,
hogy a 40 % kltség hányadot az IPA-nál nem veheted figyelembe.
Válasz #449. hozzászólásra
Ha bevétel az adóalap, akkor mit akartok költségként elszámolni?
Egy kérdés, hogy mi számít bevételnek. A támogatások valszeg nem.
Akg Saps beleszámít a bevételbe ha ezzel meghaladom a 4mill tételes elszámolásnál? Mert az ányk hibaként kezeli a bevallásnál a nemleges nyilatkozatnál.
Beleszámít minden a gazdálkodással kapcsolatos költség. Még az autó használat is internet stb...
Talán még a kistermelői 40%-os számla nélkül elszámolható költség is.
Egyébként meg 4 milla alatt, ha bevétel 20%-at meghaló költséget tudsz igazolni, akkor nincs jövedelmed az őstermelésből.
Köszi, ezt értem, hogy a számlákkal csökkenthető. Csak az a kérdés, hogy csak a termeléshez szükséges alapanyagok -vetőmag, műtrágya, növényvédő szer stb- számláival,vagy a szolgáltatásokéval - földmunkák - is? Mert mindenki másképp értelmezi...
http://net.jogtar.hu/jr/gen/getdoc.cgi?docid=99000100.TV
"35. § (1) Adóköteles az önkormányzat illetékességi területén állandó vagy ideiglenes jelleggel végzett vállalkozási tevékenység (a továbbiakban: iparűzési tevékenység).
(2) Az adó alanya a vállalkozó.
36. § Adóköteles iparűzési tevékenység: a vállalkozó e minőségben végzett nyereség-, illetőleg jövedelemszerzésre irányuló tevékenysége"
http://net.jogtar.hu/jr/gen/getdoc.cgi?docid=99500117.TV
"18. Mezőgazdasági őstermelő: az a 16. életévét betöltött, nem egyéni vállalkozó magánszemély, aki a saját gazdaságában a 6. számú mellékletben felsorolt termékek előállítására irányuló tevékenységet folytat, és ennek igazolására őstermelői igazolvánnyal rendelkezik, ideértve a termőföldről szóló törvény szerint családi gazdálkodónak minősülő magánszemélyt és e magánszemélynek a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtagját is, mindegyikre vonatkozóan a 6. számú mellékletben felsorolt termékek előállítására irányuló tevékenysége(i)nek bevétele (jövedelme) tekintetében."
"19. Mezőgazdasági kistermelő: az a mezőgazdasági őstermelő, akinek az e tevékenységéből az adóévben megszerzett bevétele a 8 millió forintot nem haladja meg. "
Szerintem nincs joga az önkormányzatoknak iparűzési adót szedni az őstermelőktől, mert nem vállalkozók.
Szia! Szerintem nem. Én tavaly csináltam meg a T jogosítványt Úmvp-s támogatással, de még nekünk se fizették ki az összeget, pedig nem erről szólt a megállapodás.
üdv!Lenne egy kérdésem! ha a "T" kategóriát nem olyan helyen rakom le ami nincs benne az umvp programban hanem máshol de onnan kérnék számlát róla ugy is vissza lehetne igényelni az árát ???
Nem Szigetvár!!!!
Az országban szinte minden településen kérik visszamenőleg az őstermelőktől a bevallást.Van olyan önkormányzat ahol lekérik a " Nagy Testvértől" kiadott bevallást mezőgazdasági tevékenységről.Küldik ki a papirokat és nyilatkoztatják a személyeket,hogy folytat-e őstermelői tevékenységet.Nincs pénz az önkormányzatoknál!!!!
Válasz #438. hozzászólásra
IPA-t annak az önkormányzatnak fizetünk,ahol a telephely van vagyis a föld.A megosztás elég bonyolult ezért szerintem keresd meg az illetékes önkormányzatot.
Az összes árbevétel (földalap tám)nélkül csökkentve a """számlákkal"" igazolt költségeiddel.Ez lesz az adóalapod.
Szerintem a bevallást az önkormányzatnál segítenek megcsinálni.
Na csak nem Szigevár környéke,mert erre is köteleztek mindenkit az ötéves visszamenőleges adóbevallásra...csak ezen a kommunista településen kellett eddig,de mindegyik szomszédos település bevezette idéntől,megjött az étvágyuk...nem hiszem hogy csak véletlen ez az eljárási egybeesés,ja meg persze kötelező mező őri adó is van ami ezer forint hektáronként,sőt 500forint "úthasználati díjat is akarnak" és persze az összes árokparti fát osszák a ....oknak a földtulajdonos aki mellette van az nem is nyulhat hozzá és nem is kaphat belőle, mert ez szociális faprogram...aki meg dolhozik és kockáztat egész évben az nem kaphat semmit csak adóbevallási papírokat...
Ha jól értem könyvelsz is. Azt nem tudnád megmondani, hogy kell megosztani az adót, ha több önkormányzat illetékességi területén is található a föld? Terület, és bevétel arányosan, vagy mi alapján?
A másik kérdés pedig, hogy az adóalap mivel csökkenthető? Csak a számlával igazolt alapanyag - vetőmag, műtrágya, növényvédő szerek - árával, vagy a földmunkákkal kapcsolatosan felmerült költségekkel is?
Köszi a segítséget!
Van olyan önkormányzat ahol nem kell,de szerintem kérdezd meg,mert ez helyi adónak számít.
Nálunk itt helyi rendelet szabályozza az őstermvonatkzó iparűzési adót.2007.dec.31-ig mentes volt az adó kötelezettség alol az a mezőgazdasági termelést és ahhoz kapcsolodó szolgáltatást végző magánszemély ,akinek az éves adóévben elért összes nettó árbevétele nem érte el az 1.000 millát.Egy uj rendelettel viszont ezt hatályon kivül helyezték,igy iparűzési adó alanynak minösül a mezőgazdasági őstermelő és mezőgazdasági kistermelő is.Mindenkinek kell bevallást adni.
Helyileg szabályozza minden önkormányzat,hogy meddig van a mentesség,de a 600.ezret meg nem haladó éves árbevételt
mentesiti az adófizetés alol,de bevallást adni kell csak nem fizet az őstermelő.Most csináltam egy olyan bevallást,amit 5.évre visszamenőleg kellett levezetni,persze volt olyan év amikor olyan volt árbevétele,hogy fizetett az illető.
Megkérdeztem tőlem de ő általánosságban állítja, önkormányzatoktól függetlenül. Azt mondja, ha valaki vállalkozói igazolvány birtokában végez őstermelői tevékenységet, annak kell, de aki csak "hagyományos" arra nem vonatkozik.Létezik? Akár hajlandó lenne fogadni is velem...
A barátodnak igaza lehet ha az ő önkormyzata az őstermelők vonatkozásában eltörölte ezt...Az iparűzésivel nem az a baj hogy fizetni kell hanem hogy kétszerannyi papírmunka mint kellene...ezért keresd meg az önkormányzatokat és próbálj átalanyban megállapodni velük és ist ezt kezdtem el szervezni a környéken az adminisztráció csökkentése miatt,amit utálok...de nem lesz egyszerű
Üdv! Iparűzési adó vonatkozásában szeretném a segítségeteket kérni!Ti hogy osztjátok meg az adót, ha több önkormányzat illetékességi területén is található a földetek? Terület, és bevétel arányosan, vagy mi alapján?
A másik kérdés pedig, hogy az adóalapot mivel csökkentitek? Csak a számlával igazolt alapanyag - vetőmag, műtrágya, növényvédő szerek - árával, vagy a földmunkákkal kapcsolatosan felmerült költségekkel is?
Szerintetek igaza van-e annak a gazdatársnak, aki az mondja, hogy azért nem fizet iparűzési adót, mert nem vállalkozói igazolvány birtokában végzi az őstermelői tevékenységét, és ezért neki nem is kell?
Az lemaradt az előbbi válaszomból, hogy az őstermelőihez alapból nem kell MVH regisztráció. Az csak akkor szükséges, ha támogatást is igényelsz majd a területre, amit őstermelőként művelsz vagy állat után járó támogatást igényelsz az őstermelőként tartott egyedek után. Bocs:)))
Válasz #430. hozzászólásra
ha igényelsz majd saps-ot, akkor "támogatást igénylő, pénzügyi kapcsolattal"
be kell a földhasználatot jelenteni a földhivatalnál. szívességi földhasználatban elmegy, fennáll az egyenesági rokonsági fok. ezt a földhaszn.bejelentőlap - figyelj, jan.1-től új a nyomtatvány -utolsó oldalán tudod jelezni. Kérdezz rá, mit kell még vinni, hogy igazold az egyeneságiságot, ilyent még nem csináltam.
Még , csak az apehnál voltam , majd eztán megyek falugazdászhoz , és utána mvh-regisztráció , csak azt nem tudom , hogy a kertről kell-e valami papír ha nagyszülőé, meg hogy milyen regisztrációs szám kell az igazolvány kiváltásához
Nekem azt mondták amikor megújítottam a régit, hogy igen, lehet a tev.körön/területen változtatni, azért nem is kell fizetni. A lényeg, hogy mielőtt olyan tev.-ből értékesítesz, ami nincs bejelentve, csináld meg a módosítást.
Később is lehet módosítani a tevékenységi köröket az őstermelőiben? Mert most még csak a növénytermesztés-t vettem fel , később viszont lehet hogy szeretnék állattartást , vagy méhészetet is...
Szerinted a kamara szembe megy majd a földtörvénnyel,hogy az őstermelőknek is egyenlő jogaik legyenek a "nagygazdákkal" és ne legyen az 50 hektáros korlát???
üdv!Az lenne a kérdésem hogy el akarok menni"C"kategóriából vizsgázni hogy ha én arról kérnék számlát azt el lehet valahogy számolni őstermelőként???
Van adószámom és tételes elszámolásba vagyok?
A következőben kérem a tanácsotokat, mert nem tudtam meggyőzni az ismerősömet, hogy nem csinálja, lehet, hogy én gondolom rosszul:
gazdálkodó 200 ha saját és bérlet területtel. 100 ha területet be akar vinni a csg-ba, aminek ő a vezetője, a másik 100 ha-t egyéni váll.-ként művelné. Szrtem ilyent nem lehet csinálni, vagy beviszi az összes területét a csg-ba vagy nem, de ilyen megosztásról hallott már vki? Ha igen, akkor a támogatást és a jöv.adót hogyan igényli, hiszen egy nyomtatványon kell igényelni, ugyanaz a reg.szám, adószám, csak az egyik 100 ha-nál jelölni kellene, hogy csg-ként igényli, a másik 100 ha-nál nem.
Köszönöm
Őstermelői kiváltásánál először apeh, adószámkérés, utána falugazdász és utána mvh regisztráció, ha jól tudom ez a sorrend ugye? Melyik adózási mód a jó ha piacon és háznál ,valamint éttermeknek akarom eladni a termelt árút?
Van őstermelők érdekvédelmi szövetsége? Mert ha nincs csinálnék egyett MŐSZ néven...szerintem elég "stílszerű" és a tervezett földtörvénnyel szemben a legjobban érvényesítheti a termelők érdekeit,mert ezt a pofont amit a földtörvénytől kap ez a réteg azt igazán nem érdemli meg...Vélemény?
1968 hozzászólás
Válasz #467. hozzászólásra
És ha már megtaláltak, akkor is van büntetés,mert mulasztottál, vagy csak akkor, ha a megtalálás után felszólítanak, hogy rendezd a sarad, és annak nem teszel eleget?
Válasz #465. hozzászólásra
én megvárnám míg megtalálnak
Válasz #465. hozzászólásra
Neked kell utána járni és bejelentkezni!
Válasz #464. hozzászólásra
Megtaláltam, 0,5% az IPA. De a kérdésemre nem kaptam választ. Kivetik, kiküldik, vagy nekem kell utánajárni. A kommunális adóval megtalálnak.
Válasz #463. hozzászólásra
Ha a google-ba beütöd a település nevét ott megtalálod,hogy kell-e fizeni.A legkisebb település önkormányzata is megtalálható ,vagy éppen az,hogy melyik településhez tartozik.
Ha megírod a falu nevét megnézhetem neked.
Tudom, hogy hova tartozik, csak azt nem, hogy kivetik rám, kiküldik, vagy nekem kell utána járni, hogy fizethessek. Még soha nem fizettem IPA-t, alkalmazott vagyok, nem ismerem a módját.
Válasz #461. hozzászólásra
Minden falu közigazgatásilag tartozik valahová,ha nincs helyben önkormányzat.
A helyi adót gondolom ott kell fizetni, ahol az őstermelői tevékenységet végzem, ez egy kis falu, ott van az erdő, én egy megyeszékhelyen lakom 50 km-re.
Válasz #459. hozzászólásra
Igen úgy számolod,mint írtad.
De jó lenne tudni,hogy melyik önkormányzathoz kell beadni,mert lehet,hogy ott nincs is IPA az őstermelőknek.A másik nem mindenhol 2 %az adó mértéke,ez helyenként változó 1% és 1,5% is lehet
Én tételes költségelszámolást választottam, mint őstermelő. 4 000 000 Ft alatt volt a bevételem, min. 20%-os költséget igazoló számlával rendelkezem.
Az IPA-t hogy kell kiszámolni? (Bevétel-költség) * 2%?
Egyszeri tételről, fakitermelésről van szó. Hogyan tudhatom meg, hogy kell-e egyáltalán IPA-t fizetni, kb. 50 km-re lakom, az önkormányzatnak weblapja nincs, amiről információt nyerhetnék, eddig nem küldtek semmit.
A 2% egy lehetséges maximum?
Válasz #457. hozzászólásra
Köszönöm szépen!!!!!!
Válasz #455. hozzászólásra
Igen kell,mert az IPA-nál nincs mentesség vagy kedvezmény.Ha őstermelésből van bevétele,mint előzőkben irtam sajnos kell ha az önkormányzat mint helyi adót előirta.
Válasz #455. hozzászólásra
Sajnos a 440-es hozzászólásomat ki kell, hogy egészítsem:
"26. vállalkozó: a gazdasági tevékenységet saját nevében és kockázatára haszonszerzés céljából, üzletszerűen végző
a) a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott egyéni vállalkozó,
b) a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott mezőgazdasági őstermelő, feltéve, hogy őstermelői tevékenységéből származó bevétele az adóévben a 600 000 forintot meghaladja,
c) a jogi személy, ideértve azt is, ha az felszámolás vagy végelszámolás alatt áll,
d) egyéni cég, egyéb szervezet, ideértve azt is, ha azok felszámolás vagy végelszámolás alatt állnak;"
Válasz #454. hozzászólásra
Köszi! Még egy időközben felmerült kérdés: gimnazista, és nappali tagozatos egyetemista őstermelő után is kell-e IPA-t fizetni, vagy adómentességet élveznek?
Az IPA és SZJA bevallás két különböző dolog.
Az IPA helyi adó és az önkormányzat dönti el, hogy kifizessen adót.
Az IPA Bevételébe beszámít az összes értékesítés +jöv.adó visszatérítés.
Az SZJA Bevételébe az összes értékesítés+támogatások+jöv.adó visszatérítés.
Mindkét adónemnél költségnek a mezőgazdasági tevékenységgel
összefüggő kiadások(anyag,szolgáltatás egyéb költségek)ha számla van elszámolható.
IPA bevallást 600 ezer Ft-ig is kell beadni,csak nem kell fizetni.
SZJA bevallást ha nincs más jövedelmed csak őstermelésből van bevételed és 600 ezer alatt van
nem kell beadni.
600 ezer Ft felett a két bevallás elszámolása szinte megegyezik annyi különbséggel,
hogy a 40 % kltség hányadot az IPA-nál nem veheted figyelembe.
Válasz #452. hozzászólásra
a támogatások nem számítanak bele
Válasz #449. hozzászólásra
Ha bevétel az adóalap, akkor mit akartok költségként elszámolni?
Egy kérdés, hogy mi számít bevételnek. A támogatások valszeg nem.
Akg Saps beleszámít a bevételbe ha ezzel meghaladom a 4mill tételes elszámolásnál? Mert az ányk hibaként kezeli a bevallásnál a nemleges nyilatkozatnál.
Válasz #446. hozzászólásra
csak az anyag (gázolaj.vetőmag,alkatrész,stb.) költség számolható el, a szolgáltatásért (tisztítás,szárítás,stb.)az nem leírható költség
Válasz #448. hozzászólásra
De az iparűzési adónál a bevétel az adóalap nem a jövedelem...És mint tudjuk a kettő nem ugyanaz...
Válasz #446. hozzászólásra
Beleszámít minden a gazdálkodással kapcsolatos költség. Még az autó használat is internet stb...
Talán még a kistermelői 40%-os számla nélkül elszámolható költség is.
Egyébként meg 4 milla alatt, ha bevétel 20%-at meghaló költséget tudsz igazolni, akkor nincs jövedelmed az őstermelésből.
Válasz #444. hozzászólásra
Üdv! Pontosan ugyanezt állítja az a gazdatárs is akiről is 434. és a 436. sz. hozzászólásomban írtam.
Válasz #440. hozzászólásra
Köszi, ezt értem, hogy a számlákkal csökkenthető. Csak az a kérdés, hogy csak a termeléshez szükséges alapanyagok -vetőmag, műtrágya, növényvédő szer stb- számláival,vagy a szolgáltatásokéval - földmunkák - is? Mert mindenki másképp értelmezi...
koszonom szepen a segitsegeteket .igy utolag is mert meg csak most ertem ra hogy elolvassam:"0a vicet meg ertem ,semmi problema:)
http://net.jogtar.hu/jr/gen/getdoc.cgi?docid=99000100.TV
"35. § (1) Adóköteles az önkormányzat illetékességi területén állandó vagy ideiglenes jelleggel végzett vállalkozási tevékenység (a továbbiakban: iparűzési tevékenység).
(2) Az adó alanya a vállalkozó.
36. § Adóköteles iparűzési tevékenység: a vállalkozó e minőségben végzett nyereség-, illetőleg jövedelemszerzésre irányuló tevékenysége"
http://net.jogtar.hu/jr/gen/getdoc.cgi?docid=99500117.TV
"18. Mezőgazdasági őstermelő: az a 16. életévét betöltött, nem egyéni vállalkozó magánszemély, aki a saját gazdaságában a 6. számú mellékletben felsorolt termékek előállítására irányuló tevékenységet folytat, és ennek igazolására őstermelői igazolvánnyal rendelkezik, ideértve a termőföldről szóló törvény szerint családi gazdálkodónak minősülő magánszemélyt és e magánszemélynek a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtagját is, mindegyikre vonatkozóan a 6. számú mellékletben felsorolt termékek előállítására irányuló tevékenysége(i)nek bevétele (jövedelme) tekintetében."
"19. Mezőgazdasági kistermelő: az a mezőgazdasági őstermelő, akinek az e tevékenységéből az adóévben megszerzett bevétele a 8 millió forintot nem haladja meg. "
Szerintem nincs joga az önkormányzatoknak iparűzési adót szedni az őstermelőktől, mert nem vállalkozók.
Válasz #442. hozzászólásra
Szia! Szerintem nem. Én tavaly csináltam meg a T jogosítványt Úmvp-s támogatással, de még nekünk se fizették ki az összeget, pedig nem erről szólt a megállapodás.
üdv!Lenne egy kérdésem! ha a "T" kategóriát nem olyan helyen rakom le ami nincs benne az umvp programban hanem máshol de onnan kérnék számlát róla ugy is vissza lehetne igényelni az árát ???
Válasz #439. hozzászólásra
Nem Szigetvár!!!!
Az országban szinte minden településen kérik visszamenőleg az őstermelőktől a bevallást.Van olyan önkormányzat ahol lekérik a " Nagy Testvértől" kiadott bevallást mezőgazdasági tevékenységről.Küldik ki a papirokat és nyilatkoztatják a személyeket,hogy folytat-e őstermelői tevékenységet.Nincs pénz az önkormányzatoknál!!!!
Válasz #438. hozzászólásra
IPA-t annak az önkormányzatnak fizetünk,ahol a telephely van vagyis a föld.A megosztás elég bonyolult ezért szerintem keresd meg az illetékes önkormányzatot.
Az összes árbevétel (földalap tám)nélkül csökkentve a """számlákkal"" igazolt költségeiddel.Ez lesz az adóalapod.
Szerintem a bevallást az önkormányzatnál segítenek megcsinálni.
Válasz #437. hozzászólásra
Na csak nem Szigevár környéke,mert erre is köteleztek mindenkit az ötéves visszamenőleges adóbevallásra...csak ezen a kommunista településen kellett eddig,de mindegyik szomszédos település bevezette idéntől,megjött az étvágyuk...nem hiszem hogy csak véletlen ez az eljárási egybeesés,ja meg persze kötelező mező őri adó is van ami ezer forint hektáronként,sőt 500forint "úthasználati díjat is akarnak" és persze az összes árokparti fát osszák a ....oknak a földtulajdonos aki mellette van az nem is nyulhat hozzá és nem is kaphat belőle, mert ez szociális faprogram...aki meg dolhozik és kockáztat egész évben az nem kaphat semmit csak adóbevallási papírokat...
Moderálta: (3932) 2013-11-13 13:46:37
Válasz #437. hozzászólásra
Ha jól értem könyvelsz is. Azt nem tudnád megmondani, hogy kell megosztani az adót, ha több önkormányzat illetékességi területén is található a föld? Terület, és bevétel arányosan, vagy mi alapján?
A másik kérdés pedig, hogy az adóalap mivel csökkenthető? Csak a számlával igazolt alapanyag - vetőmag, műtrágya, növényvédő szerek - árával, vagy a földmunkákkal kapcsolatosan felmerült költségekkel is?
Köszi a segítséget!
Válasz #436. hozzászólásra
Van olyan önkormányzat ahol nem kell,de szerintem kérdezd meg,mert ez helyi adónak számít.
Nálunk itt helyi rendelet szabályozza az őstermvonatkzó iparűzési adót.2007.dec.31-ig mentes volt az adó kötelezettség alol az a mezőgazdasági termelést és ahhoz kapcsolodó szolgáltatást végző magánszemély ,akinek az éves adóévben elért összes nettó árbevétele nem érte el az 1.000 millát.Egy uj rendelettel viszont ezt hatályon kivül helyezték,igy iparűzési adó alanynak minösül a mezőgazdasági őstermelő és mezőgazdasági kistermelő is.Mindenkinek kell bevallást adni.
Helyileg szabályozza minden önkormányzat,hogy meddig van a mentesség,de a 600.ezret meg nem haladó éves árbevételt
mentesiti az adófizetés alol,de bevallást adni kell csak nem fizet az őstermelő.Most csináltam egy olyan bevallást,amit 5.évre visszamenőleg kellett levezetni,persze volt olyan év amikor olyan volt árbevétele,hogy fizetett az illető.
Válasz #435. hozzászólásra
Megkérdeztem tőlem de ő általánosságban állítja, önkormányzatoktól függetlenül. Azt mondja, ha valaki vállalkozói igazolvány birtokában végez őstermelői tevékenységet, annak kell, de aki csak "hagyományos" arra nem vonatkozik.Létezik? Akár hajlandó lenne fogadni is velem...
Válasz #434. hozzászólásra
A barátodnak igaza lehet ha az ő önkormyzata az őstermelők vonatkozásában eltörölte ezt...Az iparűzésivel nem az a baj hogy fizetni kell hanem hogy kétszerannyi papírmunka mint kellene...ezért keresd meg az önkormányzatokat és próbálj átalanyban megállapodni velük és ist ezt kezdtem el szervezni a környéken az adminisztráció csökkentése miatt,amit utálok...de nem lesz egyszerű
Üdv! Iparűzési adó vonatkozásában szeretném a segítségeteket kérni!Ti hogy osztjátok meg az adót, ha több önkormányzat illetékességi területén is található a földetek? Terület, és bevétel arányosan, vagy mi alapján?
A másik kérdés pedig, hogy az adóalapot mivel csökkentitek? Csak a számlával igazolt alapanyag - vetőmag, műtrágya, növényvédő szerek - árával, vagy a földmunkákkal kapcsolatosan felmerült költségekkel is?
Szerintetek igaza van-e annak a gazdatársnak, aki az mondja, hogy azért nem fizet iparűzési adót, mert nem vállalkozói igazolvány birtokában végzi az őstermelői tevékenységét, és ezért neki nem is kell?
Köszi a segítséget!!!!!!
Az lemaradt az előbbi válaszomból, hogy az őstermelőihez alapból nem kell MVH regisztráció. Az csak akkor szükséges, ha támogatást is igényelsz majd a területre, amit őstermelőként művelsz vagy állat után járó támogatást igényelsz az őstermelőként tartott egyedek után. Bocs:)))
Válasz #430. hozzászólásra
ha igényelsz majd saps-ot, akkor "támogatást igénylő, pénzügyi kapcsolattal"
be kell a földhasználatot jelenteni a földhivatalnál. szívességi földhasználatban elmegy, fennáll az egyenesági rokonsági fok. ezt a földhaszn.bejelentőlap - figyelj, jan.1-től új a nyomtatvány -utolsó oldalán tudod jelezni. Kérdezz rá, mit kell még vinni, hogy igazold az egyeneságiságot, ilyent még nem csináltam.
Válasz #429. hozzászólásra
Még , csak az apehnál voltam , majd eztán megyek falugazdászhoz , és utána mvh-regisztráció , csak azt nem tudom , hogy a kertről kell-e valami papír ha nagyszülőé, meg hogy milyen regisztrációs szám kell az igazolvány kiváltásához
Nekem azt mondták amikor megújítottam a régit, hogy igen, lehet a tev.körön/területen változtatni, azért nem is kell fizetni. A lényeg, hogy mielőtt olyan tev.-ből értékesítesz, ami nincs bejelentve, csináld meg a módosítást.
Üdv!
Később is lehet módosítani a tevékenységi köröket az őstermelőiben? Mert most még csak a növénytermesztés-t vettem fel , később viszont lehet hogy szeretnék állattartást , vagy méhészetet is...
Válasz #426. hozzászólásra
Oké...van valami ötleted mit kellene csinálnunk vagy csak "sodrodjunk" tovább?
Azt én sem gondoltam komolyan, hogy majd képviselik is az érdekeinket, bár ez lenne a feladatuk.
Válasz #421. hozzászólásra
Szerinted a kamara szembe megy majd a földtörvénnyel,hogy az őstermelőknek is egyenlő jogaik legyenek a "nagygazdákkal" és ne legyen az 50 hektáros korlát???
üdv!Az lenne a kérdésem hogy el akarok menni"C"kategóriából vizsgázni hogy ha én arról kérnék számlát azt el lehet valahogy számolni őstermelőként???
Van adószámom és tételes elszámolásba vagyok?
A következőben kérem a tanácsotokat, mert nem tudtam meggyőzni az ismerősömet, hogy nem csinálja, lehet, hogy én gondolom rosszul:
gazdálkodó 200 ha saját és bérlet területtel. 100 ha területet be akar vinni a csg-ba, aminek ő a vezetője, a másik 100 ha-t egyéni váll.-ként művelné. Szrtem ilyent nem lehet csinálni, vagy beviszi az összes területét a csg-ba vagy nem, de ilyen megosztásról hallott már vki? Ha igen, akkor a támogatást és a jöv.adót hogyan igényli, hiszen egy nyomtatványon kell igényelni, ugyanaz a reg.szám, adószám, csak az egyik 100 ha-nál jelölni kellene, hogy csg-ként igényli, a másik 100 ha-nál nem.
Köszönöm
Üdv!
Őstermelői kiváltásánál először apeh, adószámkérés, utána falugazdász és utána mvh regisztráció, ha jól tudom ez a sorrend ugye? Melyik adózási mód a jó ha piacon és háznál ,valamint éttermeknek akarom eladni a termelt árút?
Válasz #420. hozzászólásra
A most alakuló kamarának ez lenne a feladata, ha már egyszer tagjai leszünk kötelezően.
Van őstermelők érdekvédelmi szövetsége? Mert ha nincs csinálnék egyett MŐSZ néven...szerintem elég "stílszerű" és a tervezett földtörvénnyel szemben a legjobban érvényesítheti a termelők érdekeit,mert ezt a pofont amit a földtörvénytől kap ez a réteg azt igazán nem érdemli meg...Vélemény?
köszönöm!!!