Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak628 FtBenzin árak608 FtEUR411.52 FtUSD394.94 FtCHF442.09 FtGBP495.05 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Luffy #1561. hozzászólására "Könyvelés egyszerűsödni fog, mert elég 1 névre számlázni ÖCSG-n belül."szerintem eddig is így volt a közös őstermelői meg a csg is szóval ettől nem lett kevesebb adminisztráció most viszont olyat olvastam mindenki magának fog adózni csak az öcsg számát fel kell tüntetnie a bevalláson elég bizonytalan ez még majd ha a nav megkapja a végre hajtási rendeletet akkor lesz biztos hogy hogyan fogják majd elszámolni a kiegészítő bevételi kiadási részt mert ha 4 tag van akkor 1 millióig lehet durván de aki szolgáltatott eddig is az tudja hogy ez az összeg 1 nap teljesíthető és a többivel mi lesz vállalkozó nem lehet aki igénybe akarja venni az őstermelői adó mentességet stb-stb lesz még itt probléma bőven kicsit megint testek a ló másik oldalára vagy kevés az információ mi eddig kijött
Válasz Erdőjaro #1560. hozzászólásáraEléggé el vagy tévedve.
Ez magánszemélyek(közeli hozzátartozók) közössége lesz. Semmilyen új adószám nem lesz.
A földeket se kell átírni.
Könyvelés egyszerűsödni fog, mert elég 1 névre számlázni ÖCSG-n belül.
"Kötelezö egy föállású" ez nem tudom mit takar. De adózásnál le van írva a NAK-os kiadványba, meg a kalkulátorba, hogy mennyit kell adózni, ha biztosított(van mellette más állása) a tag vagy ha nem.
Ajánlom, hogy olvasd el a NAK-os kiadványt, akkor világosabban fogsz látni.
Közös őstermelöiböl nem lehet visszalépni egyénibe?
A közös őstermelőiböl csak "öcsg" lehet csinálni,mint ha céget alapítanának a tagok. Hivatalosan ügyvéd,közjegyzö?Szerződések,ellenjegyzések ,álló,forgóeszközök,stb?
Ez mekkora költség?Egy család,akik közös östermelöivel mellékesen krizantémot vagy tojást termelnek otthon ,innentöl alapítsanak céget?
Válasz B00 #1554. hozzászólásáraMaga az online számla kiállítás nem vonatkozik senkire, viszont minden adószámos vevőnek kiállított számlát jelenteni kell a NAV-nak. Jövőre pedig minden számlát jelenteni kell.
Válasz szokeszucs #1549. hozzászólásáraKöszi!
A számla írást az még a hazai eladásra kérdeztem.
Van számlatömböm, bár már vagy 4 éve vettem és 1-2 lap van kitöltve.
Alanyi adómentesség beáll.
És utána papíron kell vezetni és nem kell valami online számlát is csinálni?
(a külföldi eladás az most kis időre jegelve, amíg bevezetik az eddig nem termelt terméket a rendszerbe, meg hogy kistermelői nélkül termelhetem, árulhatom-e)
Válasz Rabó001 #1550. hozzászólására Aha ja 4 db földem van s 10 kutat fúrattam ja hát azért ennyire nem futja örültem annak a kettőnek is ami van ja s ültettem mindkettő mellé néhány szilvát diót gondoltam naivan majd lesz miből megpermetezni ha szükséges de úgy látom hog amíg tudok leások és fűrész megoldással búcsút veszek tőle meg a kertészettől is termeljen a városi éheseknek a miniszter urak ha ilyen törvényt alkotnak komolyan mondom ebben az országban már büntetés ha valaki csinálni akar valamit (csak megjegyzem az elmúlt 30 évben nálunk azok mentek tönkre akik szakemberek voltak s nem hittek a régi öregeknek hogy a hitelből csak buktát lehet építeni a politikusnak meg azt se hid el amit kérdez nemhogy amit mond ....s nem ilyen kis 10-20 hektáros gazdák voltak hanem 200 ha ma meg albérletről albérletre tönkre ment egészséggel csicskák másik település nagygazdájánál,hogy a gyermekei kitudjanak tanulni sajnálja az ember őket de nem viheti a terhét a felelőtlenségüknek ja ez onnan ugrott be hogy lineárral szeretek volna öntözni 20 éve s ma meg udvaruk sincs nemhogy föld)
Válasz Mihály #1547. hozzászólásáraHát akkor így jártál, ÁTK meg kimerült a hírek szerint, arra be se add.
40db fúrt kutadra nemis olyan sok a 1.5 millió Ft.
Válasz B00 #1548. hozzászólásáraAmennyiben őstermelő vagy nézd meg a törzsadataidban, hogy vagy bejelentkezve, "komp felárra vagyok jogosult és mellette alanyi adómentességet választok".
Feltételezem, hogy van számlatömböd. Ha nincs uniós adószámod akkor mielőtt értékesítenél kérd meg a NAV-tól. A számla adattartalma pedig jogszabályban le van írva.
Válasz Rabó001 #1546. hozzászólására Köszönöm segítő készséged de nem szeretnék Lineárt üzemeltetni én meg elégednék ha csepegtetőm lenne de sajnos felénk nincs víz a föld felett s a kút téma kútba esett a katasztrófa védelemnél a város jegyzőjénél érdeklődtem hogy építenék 1 kis szerszámos ,pihenő kis 20 nm kunyhót ha ezzel ő adhatna fennmaradási engedélyt s nem kellene vízhasználati díjat fizetnem de közölte a külterület nem hozzá tartozik még ha életvitel szerűen ott élnék sem tehát irány a katasztrófa védelem a 40 fúrt kútra 1,5 millió s talán kijön belőle a tanyások is lesznek bajban
Melyik pályázaton indulsz? Mert isten bizony elutalom neked azt a 3000 forintot illetéket, nehogy elessél a pályázattól, aztán ne tudjál öntözni jövőre, vagy az állattartó telepedet ne tudjad felvirágoztatni. Én már úgyis megcsináltam a lineárokat mindenhová önerőből.
Válasz Mihály #1544. hozzászólására ja néhány éve eltűnt az életünkből az illeték bélyeg pl gépjármű vizsga díj mert könnyen hamisítható ,lopható....... már készülnek az Uniós megszorításokra így töltik fel a párt kasszát ????
"A miniszter kiemelte: az Agrárminisztérium a gazdaságvédelmi akcióterv részeként kidolgozta a Nemzeti Élelmiszergazdasági Válságkezelő Programot, amelynek keretében a kormány vissza nem térítendő támogatás formájában mintegy 25 milliárd forintos többletforrást biztosított a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került vállalkozásoknak.
– Az agráriumban a gazdaság helyzetének stabilizálása és a munkahelyek megmentése mellett fontos cél volt az élelmiszertermelési kapacitások védelme is, a 12 meghirdetett kiírásra több mint 35 ezer kérelem érkezett – mondta." ÉS ITT A FEKETE LEVES :A mezőgazdasági és vidékfejlesztési pályázatok beadásakor – mint például a „Mezőgazdasági kisüzemek támogatása”, „Állattartó telepek fejlesztésének támogatása”, „Kertészeti üzemek korszerűsítése”, „A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” – a pályázóknak igazolniuk kell az őstermelői jogviszonyukat - írja a Nébih. A termelők az érvényes őstermelői igazolványról szóló hatósági bizonyítványt a Nébihnél kérelmezhetik. Az igénybejelentő nyomtatvány az alábbi linken érhető el: A hatósági bizonyítvány az illetéktörvény előírásai alapján illetékköteles eljárás keretében adható ki, amelynek mértéke eljárásonként 3000 forint. Az illeték a kérelemre ragasztott illetékbélyeggel róható le. ---MERT A BÜROKRATIKUS INTÉZKEDÉSEK CSÖKKENTÉSE A CÉL......mondják a parlamentben s a valóság megint lehúzzák a kicsiket ne hogy már jól érezze magát az a szerencsétlen őstermelő aki kanyar nélkül bevette. hogy plasztik kártya kell a papír alapú helyett (mert azt Fidesz barát cég csinálta )Ez sem elég most már a Nébih-től kérjen igazolást aki támogatást igényel mert könnyebb lett az életünk ja és akik értünk vannak állítólag 1 szót sem szóltak erről a lehúzásról
Válasz This_no_all #1539. hozzászólásáraPontosan erről szól a válaszd a hazait ...ugye Képzeld el hogy határainkon így működik számla nyugta nélkül sőt süteményeket is vehetsz s ha ízlik vihetsz haza is szép ugye na ezt nem engedi a mi kormányunk ezért ki kell menni külföldre akár Szlovénia ,Horváth ország esetleg Ausztria s képzeld el hogy Ausztria az Euró bevezetése óta bevétel 100 ezer Euróig adómentes igaz nincs kompenzáció áfa vissza fizetés stb de mehetsz a szomszédba Juliska nénihez baracklekváros fánkot venni nem kell az asszonynak gyúrnia meg mindent össze lisztezni a Horvátok is szép összegig adnak hasonló kedvezményeket Szlovénia az 22 millió ft-ig adómentes s bajban vagy ha számla kellene ugyanis nem kötelezettek nyugta vagy számla adásra szóval Keletre is van remény csak a valóság áll olyan messze mint Makó Jeruzsálemhez
Válasz barkogomor62 #1537. hozzászólására Nem NAV hanem NAK s az első rész a 24 hírportál járt utána mert felkapott lett a garázs vásár az őstermelő csak 600 ezerig szerintem még nem próbáltam
Válasz Mihály #1538. hozzászólására Vakond a talpán, aki garázsvásáron vesz lekvárt. Ez bizalmi termék, mint a tojás. Erősen megnézném, kinek a konyhájából kerül ki az áru; szundikál-e cicuka a hokedlin, és a kutya-macska tálkáját együtt mosogatják-e az étkészlettel.
...De a gondolatmenetet értékelem.
Válasz This_no_all #1536. hozzászólására ha a feleséged nem fér a befőtt és lekvár meg egyéb elkészített élelmiszerektől a kamarában vagy költözni fog s nem akarja mindet elvinni meghirdet 1 aukciót s eladhatja s a kutya nem kérdi honnan vette az alapanyagot .. de ha őstermelője van sajnos nem akkor csak a saját alapanyagát használhatja
Válasz Mihály #1531. hozzászólásáraGondolom az első bekezdés az amit a NAV-nak írtál,mert a többi már véleménynek tűnik.
Értem-értem csak fel nem foghatom, hogy a két szabály ami azért valamennyire ellent mond egymásnak, mégis él. Vagyis melyik a főszabály ami felülírja a másikat.
Vagyis bukta lehet ha nem fizetsz szja-t, ha van kalapja azért, ha nincs akkor azért.
Kérdés: aki nem főállású őstermelő, nem ÁFA-s, nem tételes elszámolású, az is elszámolhatja a jövedelem csökkentésére (a 600 ezer fölött) a számlákat pl alkatrész, gázolaj, kenőanyag, és technikailag hogyan.
Válasz Mihály #1531. hozzászólásáraÉrtem is, meg nem is, de egészében egyáltalán nem.
..ez az alapanyag megtermelése/piacon beszerzése, abból lekvár, savanyúság stb készítése és értékesítése meg ott kifújt, hogy ezek feldolgozott termékek, amikhez meg kistermelői engedély és azonosító kell(ene), arra meg a kistermelői 52/2010. (IV. 30.) FVM rendelet szól, a saját alapanyagról meg a 1. § a) bekezdés jelez.
Papírország vagyunk...
Válasz vén cigány #1532. hozzászólására Tudom de sajnos az önkormányzat még lehúz ne hogy már jól érezd magad iparűzés ím alatt ami kicsit furcsa mert az ipart lehet szüneteltetni de a gazdálkodást nem....
Válasz Mihály #1531. hozzászólásáraTételes költségelszámolást alkalmazol. Költségként el lehet számolni a számlákat + bevétel 40%-át. Valamint, ha keletkezne szja adód, akkor abból kapsz még 100 ezer forint adókedvezményt.
Válasz This_no_all #1530. hozzászólására Ezt írtam a NAK-nak kíváncsi vagyok mit válaszolnak majd: "Például:a megszerzett bevétel az adóév elejétől összesítve nem haladja meg a 600 ezer forintot. Ha pedig a magánszemély bevétele az említett összeget meghaladja, akkor az elszámolható költségekkel csökkentett bevétel lesz a jövedelme, amelyet 16 százalékos adó (szja) terhe Mi Viszont korábbról úgy tudtuk, hogy. 200 ezer forintos jövedelemig nincs adófizetési kötelezettség, ezért adószakértőhöz fordultunk, él-e még ez a lehetőség. Ruszin Zsolt igenlő választ adott, megjegyezve, hogy a két szabály egymás mellett él.
Vagyis ha van ugyan 800 ezer forint bevételünk, de ezen a hasznunk nem több, mint 200 ezer forint (ha nincs meg a beszerzési bizonylat akkor 25 százalékos hasznot vélelmeznek), akkor nem kell adóznunk. Ha viszont ennél több a hasznunk, akkor kell, de csak a 200 ezer forint feletti rész után.Számla nyugta helyett viszont az adminisztráció mégiscsak célszerű lehet, mert ha később (akár évek telhetnek el közben) vagyonosodási vizsgálatot kapunk, és sem a bevallásunkban, sem máshol nincs nyoma egy pár százezres bevételnek, akkor meg leszünk lőve – jegyezte meg. Egyrészt nem biztos, hogy fogunk emlékezni arra, hogy garázsvásárt tartottunk anno. És utólag nehéz lesz megmagyarázni a bevételt, ha korábban nem adtunk róla semmilyen infót az adóhatóságnak (a bevallásunkban).
Éppen ezért a bevétel szja-bevallását tanácsolja annak ellenére is, hogy az szja-törvény kimondja: „nem kell bevallani azt a bevételt… amely ingó vagyontárgy átruházásából származik, és az éves összege nem haladja meg a 600 ezer forintot, vagy az abból megállapított összes jövedelem nem haladja meg a 200 ezer forintot.” DE VEHET A PIACON ALAPANYAGOT A LEKVÁRHOZ SAVANYÚSÁGHOZ NINCS KÖTELEZETTSÉG HOGY MEGTERMELJE AZ ALAPANYAGOT NYOMON KÖVETHETŐSÉG SEM SZEMPONT MINT AKI ŐSTERMELŐ IGAZOLVÁNNYAL RENDELKEZIK tehát nem kell 1 táska papír engedély stb " SZÓVAL AKKOR MI IS AZ A NAGY ADÓ MENTES JÖVEDELEM NA NE VICCELJÜNK MÁR 95 ÓTA ENNYIRE FUTOTTA szerintem vissza az iskola padba fussanak neki még egyszer s talán akkor Európai szintre emelnék már végre ami jelen állás szerint (mivel padlón a forint)kb olyan 5 millió ft aminek adómentesnek kellene leni (95-ben 8-12 ezer forint volt a havi keresett a szakmunkásoknak és most???)
Válasz Mihály #1519. hozzászólásáraElég fekete ez a humor, ha kezdő a versenyző, ha nem.
De van még belőle, úgyhogy csepegtetem tovább.
A számlákon és kísérő dokumentumokon – kivéve a fogyasztónak szánt elismervényt – fel kell tüntetni a termékek nevét és származási országát, valamint adott esetben – ha egy adott termékspecifikus forgalmazási előírás azt megköveteli – a minőségi osztályt, fajtát vagy kereskedelmi típust, illetve azt a tényt, hogy a terméket feldolgozásra szánták. Ezt az 543/2011/EU rendelet 5. cikk 4. bekezdésben találod.
Ez azért hajmeresztő, mert ellnőrzik. És ha megcsípnek, az árud összértékéből számítják a bírságot, ami emelkedni fog, ha két éven belül megint megfognak hasonló eset miatt.
De fel a fejjel, készül az új őstermelői és a családi gazdaságos rendelet, amit január 1-től alkalmaznak, úgyhogy mire ezt a kommentet végigolvassátok, már nem is lesz mérvadó.
(Felénk azt csiripelik a verebek, hogy január 1-től adómentesnek az éves minimálbér feléig lehet lenni, a családi gazdaságok bevétele meg az éves minimálbér tízszeresének a négyszereséig terjedhet. Így mindig az éves minimálbérhez lehet mérni az őstermelőséget.)
Válasz Urbán Róbert #1528. hozzászólásáraBármelyiket.
...és családi gazdaság vezetője is vagy egyúttal? Ha igen, akkor arra ügyelj, hogy az évi össz bevételed 50%-a +1 Ft a mezőgazdaságból származzék, mert csak akkor nyomod a mezőgazdaságot "élethivatásszerűen".
Válasz envagyok2 #1524. hozzászólásáraUtána néztem és a számviteli törvényben van olyan bizonylati szabály, hogy bankkártyával való fizetéskor , el kell tenni a bizonylatot is hiába van számla. Mivel minden gazdasági eseményről bizonylatot kell készíteni és bizonylat alapján kell azonnal bejegyezni a könyvelésbe.
Az megint jó kérdés, ha utánvéttel vásárolok és a futárnak kézpénzzel fizetek, akkor nem ad semmilyen bizonylatot..
Áfás őstermelőként szeretném kérdezni. Például, ha benzinkúton kérek számlát a gázolajvásárláskor és amennyiben a bankkártyával fizetek , akkor a fizetési bizonylatot is meg kell őrizni, kérheti a NAV esetleges ellenőrzéskor? A hó végi bankszámla kivonaton úgyis szerepel minden...
Viheccc te akár egy mázsa papírt is, akkor is lesz rés a páncélon valami biztos nem stimmel.
A vásárló meg menjenek a multikhoz ahol kemény birodalmi ejróbol képzet forint áron bevásárolhatnak élelmiszert ami itt normális esetbe minden bokorba teremne.Az ejrós adóssága az országnak meg olyan brutálisan elszállt az utóbbi hónapokba, hogy csak na.
Válasz This_no_all #1518. hozzászólására Sajnos ez az egész herce hurca a humor katagória főleg a határ menti települések lakóinak akiknek ismerőseik jókat vigyorognak a Magyar adó törvényeken Ausztria 100 ezer Euróig,Szlovénia 27 millióig Szerbiában 22 millióig adó és számla mentesek s ha lekvárt vagy süteményt árul nem kell az asszonynak reszketni te meg árulhatod különböző gyümölcs borokat vagy a jóska - pista káposztáját savanyítva ,cukrozva vagy ahogy akarod szóval sok sikert a kezdőnek s ne felejtse el magánál tartani az összes igazolást az őstermelővel együtt mert ellenőrizheti vagy 5-6 szakhatóság akár összehangoltan egyszerre is sok sikert a kezdőnek...
Válasz norajuhaszhu #1516. hozzászólásáraSzia! Csatlakozom az előttem szólóhoz, csak hosszabb szöveggel. Ehhez tényleg könyvelő kéne, mert ő tudja, hogy ezen belül hol mit kell kattintani, viszont a kitöltési segédlet ad némi támpontot. Az őstermelőidben találsz olyat, hogy ÖVTJ-kódok. Na, azokat írjátok be mind. Pl "011301; Zöldségféle, dinnye, gyökér-, gumósnövény termesztése m.n.s."Amikor ki van töltve, vagy ügyfélkapun (ÜK), vagy postai úton beküldöd. Kb 8-15 napra küldik postán, vagy a tarhely.gov.hu-ra. Értelmes dolog az ÜK, mert vagy oda kapod, vagy beküldés után szűk egy héttel már meg is tudod nézni, hányadán állsz az adószámmal az ebev.nav.gov.hu oldalon, a 'Szolgáltatások'>> 'Törzsadat lekérdezés' menüpontban.
Nyomtasd ki a törzsadat-lapot, vagy a bárhogy kapott adószámod, és vidd el a nyomtatványboltba, és vegyél 1-1-2 db egyszerűsített számla - tömböt, nyugta-tömböt, szigorú számadású nyomtatványok jegyzékét. Számlát kérj a vásárlásról, és már vezesd is föl a vásárlás tényét a szigorú számadású nyomtatványok listájára. 1 lista a számlatömbé, 1 lista a nyugtatömbé.
Aztán ha ilyen egyszerűsített számlát írsz adószámmal rendelkező vevőnek, és az adószámát meg is adja Neked, arról bizony adatot kell szolgáltatnod a NAV felé a számla kiállításától számított 4 napon belül. Ezt az onlineszamla.nav.gov.hu oldalon, előzetes regisztráció után tudod megtenni. Ne, még ne sírd el magad, van tovább is! Ott az oldalon van róla videó, nem nagy feladat. Szerencsére a nyugtákról nem kell adatot szolgáltatni, és ha magánszemélyként shoppingol Nálad és számlát kér Dr Senki Alfonzné Amálka néni, akinek nincs adószáma, azt sem kell rögzítened.
Na. Ha felszáradtak a könnyeid, akkor jó hír, hogy a NAV felé már fejet hajtottál, jöhet a NÉBIH.
Ahhoz, hogy élelmiszerláncban szereplő terméket értékesíthess, szükséged van FELIR azonosítóra. Ezt a https://portal.nebih.gov.hu/felir-kereso
oldalon lehet megnézni. Már akinek van. Mivel Neked előbb adószámot kell kérned utána a FELIR-t, ezért nézz körüla honlapon, találsz telefonszámot, készítsd ki az adóazonosító jeled, és hívd őket fel, kb 5 perc alatt megadják, vagy 24 órán belül feltöltik a linken található keresőbe...
Végezetül: az őstermelő az értékesítés helyszínén kiírja az őstermelői igazolványa számát, és azt, hogy "Saját őstermelői tevékenységből származó termék". A NAK biztosított cuki, hatszögletű polcbelógókat ezzel a felirattal. Kérdezz rá a falugazdászodnál, hátha tud adni.
...a következő, többkötetes összefoglalóban a nagybani piaci értékesítés szabályairól lesz szó... - bocs. rossz vicc volt.
Soxerencsét!
kérdezz bátran
Sziasztok!
Most lettem őstermelő. (Mellette van bejelentett állásom, gondolom ez az adózást befolyásolja.)
Szeretném a kiskertemben megtermelt zöldségeket a helyi termelői piacon értékesíteni. Jól tudom, hogy ehhez nyugta tömb kell, a nyugta tömbhöz pedig adószám? Adószámot hol tudok igényelni online? Ügyfélkaput, NAV honlapot nézegetem, de sehol egy link, vagy igénylő adatlap.
Előre is nagyon köszi a segítséget.
1965 hozzászólás
Válasz Luffy #1561. hozzászólására "Könyvelés egyszerűsödni fog, mert elég 1 névre számlázni ÖCSG-n belül."szerintem eddig is így volt a közös őstermelői meg a csg is szóval ettől nem lett kevesebb adminisztráció most viszont olyat olvastam mindenki magának fog adózni csak az öcsg számát fel kell tüntetnie a bevalláson elég bizonytalan ez még majd ha a nav megkapja a végre hajtási rendeletet akkor lesz biztos hogy hogyan fogják majd elszámolni a kiegészítő bevételi kiadási részt mert ha 4 tag van akkor 1 millióig lehet durván de aki szolgáltatott eddig is az tudja hogy ez az összeg 1 nap teljesíthető és a többivel mi lesz vállalkozó nem lehet aki igénybe akarja venni az őstermelői adó mentességet stb-stb lesz még itt probléma bőven kicsit megint testek a ló másik oldalára vagy kevés az információ mi eddig kijött
Válasz Luffy #1561. hozzászólásáraElolvastam,be is linkeltem,mégis sok a kérdőjel
Válasz Luffy #1561. hozzászólásáraHa jól értelmezték a biztosított az az lenne, aki csak őstermelőként biztosított.
Válasz Nyomasek Bobo #1558. hozzászólásárahelyette lesz 90% az is csak 10m fölött, mert alatta 0-as az SZJA :)
Válasz Erdőjaro #1560. hozzászólásáraEléggé el vagy tévedve.
Ez magánszemélyek(közeli hozzátartozók) közössége lesz. Semmilyen új adószám nem lesz.
A földeket se kell átírni.
Könyvelés egyszerűsödni fog, mert elég 1 névre számlázni ÖCSG-n belül.
"Kötelezö egy föállású" ez nem tudom mit takar. De adózásnál le van írva a NAK-os kiadványba, meg a kalkulátorba, hogy mennyit kell adózni, ha biztosított(van mellette más állása) a tag vagy ha nem.
Ajánlom, hogy olvasd el a NAK-os kiadványt, akkor világosabban fogsz látni.
Ja és a földhasználati szerzödéseket is átkötní a közös gazdaság nevére? Havi könyvelés kicsiknek,nagyoknak?
Kötelezö egy föállásúnak lenni vagy sem?
Ez nem egyszerűsítés,hanem rengeteg plusz költség és bürokrácia.
Mennyi erre a határidő?
Válasz _NB_ #1555. hozzászólásárahttps://www.nak.hu/csg/ocsg
Tehát jobb is lesz,meg nem is.Vagy inkább nem lesz jobb.
Közös őstermelöiböl nem lehet visszalépni egyénibe?
A közös őstermelőiböl csak "öcsg" lehet csinálni,mint ha céget alapítanának a tagok. Hivatalosan ügyvéd,közjegyzö?Szerződések,ellenjegyzések ,álló,forgóeszközök,stb?
Ez mekkora költség?Egy család,akik közös östermelöivel mellékesen krizantémot vagy tojást termelnek otthon ,innentöl alapítsanak céget?
Válasz branyi6405 #1556. hozzászólásáraA 12 százalék igen. Viszont a most 8 misi bevétel alatti 40 százalék hozzáírható plusz költség nem.
Válasz B00 #1554. hozzászólásáraMaga az online számla kiállítás nem vonatkozik senkire, viszont minden adószámos vevőnek kiállított számlát jelenteni kell a NAV-nak. Jövőre pedig minden számlát jelenteni kell.
Válasz _NB_ #1555. hozzászólásáraÉrdeklődnék hogy a 12 % meg e marad az őstermelőknek 2021 be ?
Elfogadták az őstermelői, a családi gazdasági rendszer, az agráradózás reformját
NAK link
Családi gazdaságok reformja 2020
38 oldalas tájékoztató
Megszavazta a parlament, jelentős kedvezményeket kapnak a gazdák
Portfolio link
Válasz szokeszucs #1549. hozzászólásáraSzóval főállású őstermelőkre nem vonatkoztik az online számla kiállítási kötelezettség hazai eladásnál sem?
Van számlatömböm, évekkel ezelőtt töltöttem ki párat.
De azt hittem, hogy most nyártól online is be kell vinni minden számlát...
Válasz szokeszucs #1549. hozzászólásáraKöszi!
A számla írást az még a hazai eladásra kérdeztem.
Van számlatömböm, bár már vagy 4 éve vettem és 1-2 lap van kitöltve.
Alanyi adómentesség beáll.
És utána papíron kell vezetni és nem kell valami online számlát is csinálni?
(a külföldi eladás az most kis időre jegelve, amíg bevezetik az eddig nem termelt terméket a rendszerbe, meg hogy kistermelői nélkül termelhetem, árulhatom-e)
Válasz Mihály #1551. hozzászólására bocsi elírtam az előző írásban 40mm fúrt kút lett volna
Válasz Rabó001 #1550. hozzászólására Aha ja 4 db földem van s 10 kutat fúrattam ja hát azért ennyire nem futja örültem annak a kettőnek is ami van ja s ültettem mindkettő mellé néhány szilvát diót gondoltam naivan majd lesz miből megpermetezni ha szükséges de úgy látom hog amíg tudok leások és fűrész megoldással búcsút veszek tőle meg a kertészettől is termeljen a városi éheseknek a miniszter urak ha ilyen törvényt alkotnak komolyan mondom ebben az országban már büntetés ha valaki csinálni akar valamit (csak megjegyzem az elmúlt 30 évben nálunk azok mentek tönkre akik szakemberek voltak s nem hittek a régi öregeknek hogy a hitelből csak buktát lehet építeni a politikusnak meg azt se hid el amit kérdez nemhogy amit mond ....s nem ilyen kis 10-20 hektáros gazdák voltak hanem 200 ha ma meg albérletről albérletre tönkre ment egészséggel csicskák másik település nagygazdájánál,hogy a gyermekei kitudjanak tanulni sajnálja az ember őket de nem viheti a terhét a felelőtlenségüknek ja ez onnan ugrott be hogy lineárral szeretek volna öntözni 20 éve s ma meg udvaruk sincs nemhogy föld)
Válasz Mihály #1547. hozzászólásáraHát akkor így jártál, ÁTK meg kimerült a hírek szerint, arra be se add.
40db fúrt kutadra nemis olyan sok a 1.5 millió Ft.
Válasz B00 #1548. hozzászólásáraAmennyiben őstermelő vagy nézd meg a törzsadataidban, hogy vagy bejelentkezve, "komp felárra vagyok jogosult és mellette alanyi adómentességet választok".
Feltételezem, hogy van számlatömböd. Ha nincs uniós adószámod akkor mielőtt értékesítenél kérd meg a NAV-tól. A számla adattartalma pedig jogszabályban le van írva.
Köszi a választ.
(külföldre árusítás... egyébként nem tök)
Nem volt igényem számlát írni a módosítás után.
Le van írva valahol, hogy hogy kell számlát írni?
Könyvelő kell hozzá vagy el lehet intézni anélkül is?
Idén lehet, hogy fog kelleni virágkötészeti termékekhez a számla...
Válasz Rabó001 #1546. hozzászólására Köszönöm segítő készséged de nem szeretnék Lineárt üzemeltetni én meg elégednék ha csepegtetőm lenne de sajnos felénk nincs víz a föld felett s a kút téma kútba esett a katasztrófa védelemnél a város jegyzőjénél érdeklődtem hogy építenék 1 kis szerszámos ,pihenő kis 20 nm kunyhót ha ezzel ő adhatna fennmaradási engedélyt s nem kellene vízhasználati díjat fizetnem de közölte a külterület nem hozzá tartozik még ha életvitel szerűen ott élnék sem tehát irány a katasztrófa védelem a 40 fúrt kútra 1,5 millió s talán kijön belőle a tanyások is lesznek bajban
Válasz Mihály #1544. hozzászólásáraMi történt, hogy így megszórtad a fórumot? Beszabadultál a gép elé?
Melyik pályázaton indulsz? Mert isten bizony elutalom neked azt a 3000 forintot illetéket, nehogy elessél a pályázattól, aztán ne tudjál öntözni jövőre, vagy az állattartó telepedet ne tudjad felvirágoztatni. Én már úgyis megcsináltam a lineárokat mindenhová önerőből.
Válasz Mihály #1544. hozzászólására ja néhány éve eltűnt az életünkből az illeték bélyeg pl gépjármű vizsga díj mert könnyen hamisítható ,lopható....... már készülnek az Uniós megszorításokra így töltik fel a párt kasszát ????
"A miniszter kiemelte: az Agrárminisztérium a gazdaságvédelmi akcióterv részeként kidolgozta a Nemzeti Élelmiszergazdasági Válságkezelő Programot, amelynek keretében a kormány vissza nem térítendő támogatás formájában mintegy 25 milliárd forintos többletforrást biztosított a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került vállalkozásoknak.
– Az agráriumban a gazdaság helyzetének stabilizálása és a munkahelyek megmentése mellett fontos cél volt az élelmiszertermelési kapacitások védelme is, a 12 meghirdetett kiírásra több mint 35 ezer kérelem érkezett – mondta." ÉS ITT A FEKETE LEVES :A mezőgazdasági és vidékfejlesztési pályázatok beadásakor – mint például a „Mezőgazdasági kisüzemek támogatása”, „Állattartó telepek fejlesztésének támogatása”, „Kertészeti üzemek korszerűsítése”, „A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” – a pályázóknak igazolniuk kell az őstermelői jogviszonyukat - írja a Nébih. A termelők az érvényes őstermelői igazolványról szóló hatósági bizonyítványt a Nébihnél kérelmezhetik. Az igénybejelentő nyomtatvány az alábbi linken érhető el: A hatósági bizonyítvány az illetéktörvény előírásai alapján illetékköteles eljárás keretében adható ki, amelynek mértéke eljárásonként 3000 forint. Az illeték a kérelemre ragasztott illetékbélyeggel róható le. ---MERT A BÜROKRATIKUS INTÉZKEDÉSEK CSÖKKENTÉSE A CÉL......mondják a parlamentben s a valóság megint lehúzzák a kicsiket ne hogy már jól érezze magát az a szerencsétlen őstermelő aki kanyar nélkül bevette. hogy plasztik kártya kell a papír alapú helyett (mert azt Fidesz barát cég csinálta )Ez sem elég most már a Nébih-től kérjen igazolást aki támogatást igényel mert könnyebb lett az életünk ja és akik értünk vannak állítólag 1 szót sem szóltak erről a lehúzásról
Válasz B00 #1542. hozzászólására Igen a NAV-tól kell Uniós adó számot kérni s utánna lehet vinni Bécsbe a piacra a tököt
Hali!
Őstermelő árusíthat EU-n belül külföldre?
Válasz This_no_all #1539. hozzászólásáraPontosan erről szól a válaszd a hazait ...ugye Képzeld el hogy határainkon így működik számla nyugta nélkül sőt süteményeket is vehetsz s ha ízlik vihetsz haza is szép ugye na ezt nem engedi a mi kormányunk ezért ki kell menni külföldre akár Szlovénia ,Horváth ország esetleg Ausztria s képzeld el hogy Ausztria az Euró bevezetése óta bevétel 100 ezer Euróig adómentes igaz nincs kompenzáció áfa vissza fizetés stb de mehetsz a szomszédba Juliska nénihez baracklekváros fánkot venni nem kell az asszonynak gyúrnia meg mindent össze lisztezni a Horvátok is szép összegig adnak hasonló kedvezményeket Szlovénia az 22 millió ft-ig adómentes s bajban vagy ha számla kellene ugyanis nem kötelezettek nyugta vagy számla adásra szóval Keletre is van remény csak a valóság áll olyan messze mint Makó Jeruzsálemhez
Válasz barkogomor62 #1537. hozzászólására Nem NAV hanem NAK s az első rész a 24 hírportál járt utána mert felkapott lett a garázs vásár az őstermelő csak 600 ezerig szerintem még nem próbáltam
Válasz Mihály #1538. hozzászólására Vakond a talpán, aki garázsvásáron vesz lekvárt. Ez bizalmi termék, mint a tojás. Erősen megnézném, kinek a konyhájából kerül ki az áru; szundikál-e cicuka a hokedlin, és a kutya-macska tálkáját együtt mosogatják-e az étkészlettel.
...De a gondolatmenetet értékelem.
Válasz This_no_all #1536. hozzászólására ha a feleséged nem fér a befőtt és lekvár meg egyéb elkészített élelmiszerektől a kamarában vagy költözni fog s nem akarja mindet elvinni meghirdet 1 aukciót s eladhatja s a kutya nem kérdi honnan vette az alapanyagot .. de ha őstermelője van sajnos nem akkor csak a saját alapanyagát használhatja
Válasz Mihály #1531. hozzászólásáraGondolom az első bekezdés az amit a NAV-nak írtál,mert a többi már véleménynek tűnik.
Értem-értem csak fel nem foghatom, hogy a két szabály ami azért valamennyire ellent mond egymásnak, mégis él. Vagyis melyik a főszabály ami felülírja a másikat.
Vagyis bukta lehet ha nem fizetsz szja-t, ha van kalapja azért, ha nincs akkor azért.
Kérdés: aki nem főállású őstermelő, nem ÁFA-s, nem tételes elszámolású, az is elszámolhatja a jövedelem csökkentésére (a 600 ezer fölött) a számlákat pl alkatrész, gázolaj, kenőanyag, és technikailag hogyan.
Válasz Mihály #1531. hozzászólásáraÉrtem is, meg nem is, de egészében egyáltalán nem.
..ez az alapanyag megtermelése/piacon beszerzése, abból lekvár, savanyúság stb készítése és értékesítése meg ott kifújt, hogy ezek feldolgozott termékek, amikhez meg kistermelői engedély és azonosító kell(ene), arra meg a kistermelői 52/2010. (IV. 30.) FVM rendelet szól, a saját alapanyagról meg a 1. § a) bekezdés jelez.
Papírország vagyunk...
Válasz Urbán Róbert #1534. hozzászólásáraLegbiztosabb, ha NAV-nál érdeklődsz..
Csak simán főállású őstermelő vagyok és mellette akarok biztonsági őrködni.
Válasz vén cigány #1532. hozzászólására Tudom de sajnos az önkormányzat még lehúz ne hogy már jól érezd magad iparűzés ím alatt ami kicsit furcsa mert az ipart lehet szüneteltetni de a gazdálkodást nem....
Válasz Mihály #1531. hozzászólásáraTételes költségelszámolást alkalmazol. Költségként el lehet számolni a számlákat + bevétel 40%-át. Valamint, ha keletkezne szja adód, akkor abból kapsz még 100 ezer forint adókedvezményt.
Válasz This_no_all #1530. hozzászólására Ezt írtam a NAK-nak kíváncsi vagyok mit válaszolnak majd: "Például:a megszerzett bevétel az adóév elejétől összesítve nem haladja meg a 600 ezer forintot. Ha pedig a magánszemély bevétele az említett összeget meghaladja, akkor az elszámolható költségekkel csökkentett bevétel lesz a jövedelme, amelyet 16 százalékos adó (szja) terhe Mi Viszont korábbról úgy tudtuk, hogy. 200 ezer forintos jövedelemig nincs adófizetési kötelezettség, ezért adószakértőhöz fordultunk, él-e még ez a lehetőség. Ruszin Zsolt igenlő választ adott, megjegyezve, hogy a két szabály egymás mellett él.
Vagyis ha van ugyan 800 ezer forint bevételünk, de ezen a hasznunk nem több, mint 200 ezer forint (ha nincs meg a beszerzési bizonylat akkor 25 százalékos hasznot vélelmeznek), akkor nem kell adóznunk. Ha viszont ennél több a hasznunk, akkor kell, de csak a 200 ezer forint feletti rész után.Számla nyugta helyett viszont az adminisztráció mégiscsak célszerű lehet, mert ha később (akár évek telhetnek el közben) vagyonosodási vizsgálatot kapunk, és sem a bevallásunkban, sem máshol nincs nyoma egy pár százezres bevételnek, akkor meg leszünk lőve – jegyezte meg. Egyrészt nem biztos, hogy fogunk emlékezni arra, hogy garázsvásárt tartottunk anno. És utólag nehéz lesz megmagyarázni a bevételt, ha korábban nem adtunk róla semmilyen infót az adóhatóságnak (a bevallásunkban).
Éppen ezért a bevétel szja-bevallását tanácsolja annak ellenére is, hogy az szja-törvény kimondja: „nem kell bevallani azt a bevételt… amely ingó vagyontárgy átruházásából származik, és az éves összege nem haladja meg a 600 ezer forintot, vagy az abból megállapított összes jövedelem nem haladja meg a 200 ezer forintot.” DE VEHET A PIACON ALAPANYAGOT A LEKVÁRHOZ SAVANYÚSÁGHOZ NINCS KÖTELEZETTSÉG HOGY MEGTERMELJE AZ ALAPANYAGOT NYOMON KÖVETHETŐSÉG SEM SZEMPONT MINT AKI ŐSTERMELŐ IGAZOLVÁNNYAL RENDELKEZIK tehát nem kell 1 táska papír engedély stb " SZÓVAL AKKOR MI IS AZ A NAGY ADÓ MENTES JÖVEDELEM NA NE VICCELJÜNK MÁR 95 ÓTA ENNYIRE FUTOTTA szerintem vissza az iskola padba fussanak neki még egyszer s talán akkor Európai szintre emelnék már végre ami jelen állás szerint (mivel padlón a forint)kb olyan 5 millió ft aminek adómentesnek kellene leni (95-ben 8-12 ezer forint volt a havi keresett a szakmunkásoknak és most???)
Válasz Mihály #1519. hozzászólásáraElég fekete ez a humor, ha kezdő a versenyző, ha nem.
De van még belőle, úgyhogy csepegtetem tovább.
A számlákon és kísérő dokumentumokon – kivéve a fogyasztónak szánt elismervényt – fel kell tüntetni a termékek nevét és származási országát, valamint adott esetben – ha egy adott termékspecifikus forgalmazási előírás azt megköveteli – a minőségi osztályt, fajtát vagy kereskedelmi típust, illetve azt a tényt, hogy a terméket feldolgozásra szánták. Ezt az 543/2011/EU rendelet 5. cikk 4. bekezdésben találod.
Ez azért hajmeresztő, mert ellnőrzik. És ha megcsípnek, az árud összértékéből számítják a bírságot, ami emelkedni fog, ha két éven belül megint megfognak hasonló eset miatt.
De fel a fejjel, készül az új őstermelői és a családi gazdaságos rendelet, amit január 1-től alkalmaznak, úgyhogy mire ezt a kommentet végigolvassátok, már nem is lesz mérvadó.
(Felénk azt csiripelik a verebek, hogy január 1-től adómentesnek az éves minimálbér feléig lehet lenni, a családi gazdaságok bevétele meg az éves minimálbér tízszeresének a négyszereséig terjedhet. Így mindig az éves minimálbérhez lehet mérni az őstermelőséget.)
Válasz Urbán Róbert #1528. hozzászólásáraBármelyiket.
...és családi gazdaság vezetője is vagy egyúttal? Ha igen, akkor arra ügyelj, hogy az évi össz bevételed 50%-a +1 Ft a mezőgazdaságból származzék, mert csak akkor nyomod a mezőgazdaságot "élethivatásszerűen".
Sziasztok! Főállású őstermelő vagyok, milyen munkát vállalhatok mellette (rész vagy teljes munkaidő)?
Koszi a segítséget.
Válasz vén cigány #1526. hozzászólásáraa számla a bizonylat
Válasz envagyok2 #1524. hozzászólásáraUtána néztem és a számviteli törvényben van olyan bizonylati szabály, hogy bankkártyával való fizetéskor , el kell tenni a bizonylatot is hiába van számla. Mivel minden gazdasági eseményről bizonylatot kell készíteni és bizonylat alapján kell azonnal bejegyezni a könyvelésbe.
Az megint jó kérdés, ha utánvéttel vásárolok és a futárnak kézpénzzel fizetek, akkor nem ad semmilyen bizonylatot..
Válasz vén cigány #1522. hozzászólásáraA liter + kéntartalma jövedékinél, és áfa tartalom is NAV ellenőrzésnél ?
Válasz vén cigány #1522. hozzászólásáranem, a bankkivonat kell.
Válasz vén cigány #1522. hozzászólásáraPersze ,alap hogy hozzácsatolják a számlához.
Áfás őstermelőként szeretném kérdezni. Például, ha benzinkúton kérek számlát a gázolajvásárláskor és amennyiben a bankkártyával fizetek , akkor a fizetési bizonylatot is meg kell őrizni, kérheti a NAV esetleges ellenőrzéskor? A hó végi bankszámla kivonaton úgyis szerepel minden...
Válasz mocsencsi1 #1520. hozzászólására sajnos de ez van
Viheccc te akár egy mázsa papírt is, akkor is lesz rés a páncélon valami biztos nem stimmel.
A vásárló meg menjenek a multikhoz ahol kemény birodalmi ejróbol képzet forint áron bevásárolhatnak élelmiszert ami itt normális esetbe minden bokorba teremne.Az ejrós adóssága az országnak meg olyan brutálisan elszállt az utóbbi hónapokba, hogy csak na.
Válasz This_no_all #1518. hozzászólására Sajnos ez az egész herce hurca a humor katagória főleg a határ menti települések lakóinak akiknek ismerőseik jókat vigyorognak a Magyar adó törvényeken Ausztria 100 ezer Euróig,Szlovénia 27 millióig Szerbiában 22 millióig adó és számla mentesek s ha lekvárt vagy süteményt árul nem kell az asszonynak reszketni te meg árulhatod különböző gyümölcs borokat vagy a jóska - pista káposztáját savanyítva ,cukrozva vagy ahogy akarod szóval sok sikert a kezdőnek s ne felejtse el magánál tartani az összes igazolást az őstermelővel együtt mert ellenőrizheti vagy 5-6 szakhatóság akár összehangoltan egyszerre is sok sikert a kezdőnek...
Válasz norajuhaszhu #1516. hozzászólásáraSzia! Csatlakozom az előttem szólóhoz, csak hosszabb szöveggel. Ehhez tényleg könyvelő kéne, mert ő tudja, hogy ezen belül hol mit kell kattintani, viszont a kitöltési segédlet ad némi támpontot. Az őstermelőidben találsz olyat, hogy ÖVTJ-kódok. Na, azokat írjátok be mind. Pl "011301; Zöldségféle, dinnye, gyökér-, gumósnövény termesztése m.n.s."Amikor ki van töltve, vagy ügyfélkapun (ÜK), vagy postai úton beküldöd. Kb 8-15 napra küldik postán, vagy a tarhely.gov.hu-ra. Értelmes dolog az ÜK, mert vagy oda kapod, vagy beküldés után szűk egy héttel már meg is tudod nézni, hányadán állsz az adószámmal az ebev.nav.gov.hu oldalon, a 'Szolgáltatások'>> 'Törzsadat lekérdezés' menüpontban.
Nyomtasd ki a törzsadat-lapot, vagy a bárhogy kapott adószámod, és vidd el a nyomtatványboltba, és vegyél 1-1-2 db egyszerűsített számla - tömböt, nyugta-tömböt, szigorú számadású nyomtatványok jegyzékét. Számlát kérj a vásárlásról, és már vezesd is föl a vásárlás tényét a szigorú számadású nyomtatványok listájára. 1 lista a számlatömbé, 1 lista a nyugtatömbé.
Aztán ha ilyen egyszerűsített számlát írsz adószámmal rendelkező vevőnek, és az adószámát meg is adja Neked, arról bizony adatot kell szolgáltatnod a NAV felé a számla kiállításától számított 4 napon belül. Ezt az onlineszamla.nav.gov.hu oldalon, előzetes regisztráció után tudod megtenni. Ne, még ne sírd el magad, van tovább is! Ott az oldalon van róla videó, nem nagy feladat. Szerencsére a nyugtákról nem kell adatot szolgáltatni, és ha magánszemélyként shoppingol Nálad és számlát kér Dr Senki Alfonzné Amálka néni, akinek nincs adószáma, azt sem kell rögzítened.
Na. Ha felszáradtak a könnyeid, akkor jó hír, hogy a NAV felé már fejet hajtottál, jöhet a NÉBIH.
Ahhoz, hogy élelmiszerláncban szereplő terméket értékesíthess, szükséged van FELIR azonosítóra. Ezt a https://portal.nebih.gov.hu/felir-kereso
oldalon lehet megnézni. Már akinek van. Mivel Neked előbb adószámot kell kérned utána a FELIR-t, ezért nézz körüla honlapon, találsz telefonszámot, készítsd ki az adóazonosító jeled, és hívd őket fel, kb 5 perc alatt megadják, vagy 24 órán belül feltöltik a linken található keresőbe...
Végezetül: az őstermelő az értékesítés helyszínén kiírja az őstermelői igazolványa számát, és azt, hogy "Saját őstermelői tevékenységből származó termék". A NAK biztosított cuki, hatszögletű polcbelógókat ezzel a felirattal. Kérdezz rá a falugazdászodnál, hátha tud adni.
...a következő, többkötetes összefoglalóban a nagybani piaci értékesítés szabályairól lesz szó... - bocs. rossz vicc volt.
Soxerencsét!
kérdezz bátran
FELIR-szám
Válasz norajuhaszhu #1516. hozzászólásáraÁNYK-t letöltöd 20T101 nyomtatványon tudsz adószámot igényelni, ha magad akarod intézni, de javaslok egy könyvelőt
Sziasztok!
Most lettem őstermelő. (Mellette van bejelentett állásom, gondolom ez az adózást befolyásolja.)
Szeretném a kiskertemben megtermelt zöldségeket a helyi termelői piacon értékesíteni. Jól tudom, hogy ehhez nyugta tömb kell, a nyugta tömbhöz pedig adószám? Adószámot hol tudok igényelni online? Ügyfélkaput, NAV honlapot nézegetem, de sehol egy link, vagy igénylő adatlap.
Előre is nagyon köszi a segítséget.