Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak647 FtBenzin árak628 FtEUR415.63 FtUSD399.84 FtCHF440.72 FtGBP501.25 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Felénk azok is egy külön birtoktestet képeznek, pl: 5ha... De lejjebb olvashattad, hogy JNSZ megyében átadták az első nyerteseknek az elnyert 2-2 hektárt.
Üdv az lenne a kérdésem, hogy a kissebb területekkel mi a helyzet? mert azt hallanni hogy 100, meg több száz hektáros területek valakinek a valakilyéhez kerülnek de például a kissebb mittudom én 10 ha alatti területekkel mi a helyzet?
Nem csak Csányi, vannak még társai akik a felsőbb körökben mozonak és az arobizniszben "tevékenykednek".
Ez csak egy olyan utópikus álomkép volt.
Nem lesz itt sajnos ilyen szabályozás, nem érdeke sok embernek.
Lajosnak van igaza.
Ha a cég korrekt körülmények között bérli a földeket akkor senkinek egy szava nem lehet. Viszont ha visszásságok vannak akkor rendezni kell valamilyen úton. Nem feltétlenül föld elvétellel, elegendő az is ha egy szerződés módosítással normalizálják a helyzetet. Ha ez sikertelen akkor új bérlőt/-ket kell keresni.
Ugyanakkor nem hinném, hogy egy Kft-nek 5-10 ezer, vagy ennél is több hektár földet kellene művelnie.
Meg kellene húzni egy határt ahol gátat szabnak a terület növelésnek. Ennek több variációja is lenne.
Válasz #487. hozzászólásra
Teljesen jogos amit írsz, a másik véglet pedig az amit Batka mond.
Szerintem az lett volna a leg igazságosabb hogy parcellánként licitálni kell oly módon hogy azé lessz a terület aki több állategység tartását vállalja mondjuk 5 évre. nem 20-ra. Meg nyilvánosan, mindenki előtt nyilatkozni nem sundánbundán borítékozni.
Így mindenki mérlegelhetne hogy mi éri meg meg mi nem.
Ha a cég szintén a meghirdetett áron bérel ( nem a mutyis 10 Ft-ért), és célja a munkahely teremtés és gazdálkodás, nem csak a támogatást felmarkolni,AKKOR IGAZAD VAN!!
Ebben a kérdésben nagyon nehéz igazságosnak lenni, az meg végképp nem működik, hogy mindenki jól járjon. Egyetértek vele, hogy az általad felvázolt helyzetben nem biztos, hogy az a jó megoldás, ha az említett gazdaság alól kisöprik a területet. De felénk pl olyan állami földek vannak, amit olyan cég művel, aminek a székhelye 30 km-re van innen, egyetlen helybelit sem foglalkoztat, és ezen kívül van még neki ilyen vagy 5 helyen. Állattartás nincs! És van rá egy 500-asom, hogy egy m2 föld se kerül ki alóla!
Nem óhajtok senki mellé állni vagy ellen beszélni.
Csak egy gondolat,ahogy olvasgattam a hozzá szolásókat.
Itt a környéken van egy cég,a cimborám ott dolgozik,valamikor a 70-es években indult mint állami,rendszer váltáskor kft. lett belőle.
A területe túlnyomó többsége állami,a környékbeli gazdák (tisztelet a kivételnek) mint keselyük a dögre úgy jöttek nézegetni a területet.
Az ott dolgozók többségének ez az első munkahelye.Ismerek olyat aki 85 óta ott dolgozik.
Tehenészet mellet megy a növénytermesztés ágazat.Na most ha nem pályázhat a cég területre,sőt,elveszik tőle kb 40-50 emberke mehet munkanélkülire.De,hevenyészet számításaim szerint 15 talán 20 gazda plusz földhöz jut.És itt csak reményeimnek adtam hangot hogy talán HELYBELI gazda.
Ki jár jól ha szétvernek egy több évtizede működő céget?
Ki fogja felvenni a kirúgott munkásokat??
Elnézést kérek a negatív hangvételért,személy szerint engem nem érint(közvetlenül),de picit idegesít hogy kormányváltástól számítót 4 évnél tovább már a mezőgazdaságban sem szabad tervezni(munkavállalói oldalról nézve),mert mindig megkavarják a szlötyit.
Úgy látom, hogy lenne útmutatásunk a vezetés felé.
Egy írástudó készítsen az elhangzottak alpján egy jövőbe mutató javaslatot. Illetve több javaslatot, amit eljuttatnánk a döntéshozókhoz.
Természetesen az érdekképviselet véleményét is be kellene gyűjteni. Ebből már lehetne egy széles rétegen alapuló jövőképet felvázolni, a 2/3-os kormány többségnek.
Ha ügyesek, akkor nem lesz sem narancsos, sem kisgazdás a végeredmény.
Ha valaki az NFA oldal miatt jött IDE, február 19.e előtti hozzászólásokat olvassa, csak, mert utána átmentünk nem szorosan idetartozó témába.
Ezzel nem is lenne gond, termelnénk mi a piacnak. Sőt, sokan jelenleg is ezt teszik, mert támogatást nem kapnak.
Csak sajnos az állattartás nem olyan, hogy most a piac nem igényli akkor nem termelek, aztán holnapután mikor kellene újból kezdem. A jószág ott van, etetni, gondozni kell. Sajnos nincs megfelelő akarat, érdekképviselet ami megkönnyítené a gazdák dolgát a felvásárlóval szemben. A felvásárló könnyen játszik az árakkal, mert ő megteheti, hogy x ideig nem vesz semmit, máshonnan veszi meg. A paraszt viszont nem tud megállni. A tehenet minden nap meg kell fejni...
Itt kellene támogatni, ha nem is pénzzel akkor szabályozásokkal. Nem pedig azokat akik annó a vágóhidakról tucatszám szedték a fülszámokat, mert éppen tudták, hogy bázisév van. Ők azóta jószágot nem láttak viszont 6 éve gyönyörűen kapják a lóvét.. Ez viszont a nagyoknak nem érdeke sajnos. Rendrecsak a hasbeszélés megy.
Nem azért nem tartanak vidéken állatot, mert nem akarnak (persze van ilyen is), hanem mert nem éri meg, ráfizetéses.
A szántóföldi növénytermesztés már más, ott könnyebben válthat az ember. Termelni pedig azt lehet, kell aminek gazdaságos az előállítása és a terület alkalmas rá.
Ha a külföldi nem kapna támogatást akkor sem tudnál vele versenyezni?
Valóban itt nálunk régen is könnyebb volt, támogatással, meg .....
Vannak erre fele gyenge minőségű területek, ami támogatás nélkül nem versenyképes.
Mivel nem igazán kérdezik meg a véleményünket, meg ha megkérdeznék akkor is ketten három javaslatot mondanánk.
Alkalmazkodunk a helyzethez. Nem mondom, hogy ez a jó, de ez van.
Anno én is nem tetszésem fejeztem ki,hogy a hozzászólások nem ebbe a topikba tartoznak, mert nem a címről szól, talán máshol kellen folytatni. Ha lesz folytatás.
Dolog van, és az nem halad.
"a nélkül meghalna a vidék!!!" Na ez a kulcsmondat! És talán pont ezért figyelhető meg a hangsúlyáttolódás a vidékfejlesztési támogatások felé, lásd AKG. Nem biztos, hogy feltétlen termelni kell ott, ahol az gazdaságtalan, de ugyanakkor biztosítani kell a feltételeket arra, hogy az ott élők ne vándoroljanak el városokba. A vidékre mindig is szükség volt, és mindig is szükség lesz!
Nem akarok belerondítani a történetbe, csak felvázolnék egykét dolgot.
Miszerint...
Nyílván az ember arra törekednne hogy profitot termeljen és ilyenkor nem a támogatás a szempont. Az a baj, nem egyenlőek az esélyek és ezzel nemlehet mit tenni! Most jön a szokásos duma hogy alföld jó részei hajdusági löszhát ésatöbbi, ahol a 12-14-15 meg akármennyi tonnás kukoricákkal a termelők akkor is jól éltek nem kicsit, amikor nemvolt még uniós támogatás na ott egy fokkal egyszerűbb lenne támogatás nélkül is termelni eztán is, sőt a fejlődött teknika gépesítettség talán még kedvezőbb körülményeket szült az idők során.
Ellenben itt északon ahol a nagyonjó földek 20aranykoronásak és 10-15-ös átlagok vannak itt ez nemfog menni. Támogatás előtt is csinálták csináltuk de csak vergődés volt és nem a termelőn múlott, illetve igen de aki nemjól csinált valamit régen fel is adta a küzdelmet előtte...
Ide jönne az be, hogy állattartás! Valószínű ez jobb lenne mivel a fű viszont nő ezzel baj nincsen. CSAK! juh-ból megélni hogyismondjam... marhához meg nincsen legelő. Illetve van csa sok kisebb terület folyókkal erdőkkel völgyekkel szabdalva nemlehet elhajtani őket egyszerűen az extenzív tartás mint pl a hortobágy soksokezer hektár legelőin megy itt ezért nemtudna. Bent tartani megintcsak ottvagyunk hogy ahhoz termelni kell hogy legyen siló mondjuk, de ittis a termések közel nem annyit mutatnak mint komolyabb helyeken.
Szóval nem a támogatásra hajtunk nem azért csináljuk hogy az legyen de a nélkül meghalna a vidék!!!
szó szerint. Az időjárás szélsőséges nincs mit tenni.
A jobb fődeken vannak elég szép termések de a többi elviszi ezt. Rögtön a gyenge vadkáros lopáskáros területek kiesnének a művelés alól tönkremenne a vidék. A jobb fődeken kijönnénk valahogy talán ha van egy sabil időjárás de embereket foglalkoztatni már nem lehetne ennyi kis területre.
Szóval itt nem kicsi függés van támogatástól!!! de nemcsak itt ezt rosszúl írtam, az ország több mint a felén megbukna az egész vidék ennek hiányában, nemcsak maga a termelő vállalkozó őstermelő akárki
De jelenleg ez van és elfogadjuk. Mit tudunk tenni?
Valóban nem teszik, hogy mi itt gyalog és kerékpárral közlekedünk és az adóból támogatni kell a fővárosi közlekedést. Megoldásra javaslat sincs, csak jár a szám.
Az úgy volt, hogy az nfa földeket kötik az állattartáshoz.
Én mint "növénytermesztő", úgy gondolom, hogy az állattartók sorsa nehezebb. (sokkal nehezebb).
Meg azt is tudom, hogy "aki állandóan sír, panaszkodik, attól el kell venni. Aki dicsekszik, annak adni kell."
"Ha valaki növelni akarja az SPS-ben kapott állatlétszámot, miért nem kap a plusz állatra támogatást?"
Ezt kellene elfelejteni, hogy támogatásért termelni. A piacnak kell termelni. Ha a piac nem tart rá igényt, akkor nem kell megtermelni. Ha a piac igényt tart rá (hajlandó megfizetni az árát), minek a támogatás? (Érdekes, hogy a Malévnak, BKV-nak stb. juttatott milliárdok miatt nagy a morgás, de az alapelvárás, hogy az ő veszteségeit támogassák.)
A termeléshez kötött támogatások egyre-másra szűnnek meg, hiszen az a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) tilalmába ütközik, ez az oka annak, hogy ma már csak az EU-s támogatások töredéke adható termeléshez kötötten. (Magyarul hiú ábránd újabb termeléshez kötött támogatásban reménykedni.)
Az SPS támogatások filozófiája éppen az, hogy amikor megszűnik egy termeléshez kötött támogatás, akkor annak kedvezményezetteit "kompenzálják", de mostantól kéretik csak azt és csak annyit termelni, amit a piacon el lehet adni. Új szereplő is csak akkor jöjjön erre a piacra, ha a saját lábán meg tud állni.
Azt a vitát én nem tudom eldönteni, hogy az előállítási költségek túl magasak vagy a felvásárlási árak túl alacsonyak. Gyanítom, mint szokás szerint, valahol a kettő között van az igazság.
Nem darabszámhoz kötött támogatást kell követelni, hanem a gazdaságos termelést elősegítő beruházásokra kellene támogatást kérni.
A feldolgozó cégeket, ahogyan a bérkompenzáció megadására rá lehet szorítani, úgy a tisztességes felvásárlási árakra is lehetne kísérletet tenni.
Válasz #475. hozzászólásra
Én 2008-ban igényeltem tartalékból tejkvótát, persze bázist amire lé járna azt nem írtak hozzá. Szinte minden évben ellenőriznek, míg legutóbb méltatlankodásomra megnyugtattak azért a pénzért ez a kis papír munka nem nagy áldozat - mondom milyen pénzért???
"A tárca vezetője kifejtette: a kormány célja, hogy az állami földek haszonbérbe adásával segítse az állattartást vállaló helyben lakó kis és közepes gazdálkodókat, megerősítse a magyar családi gazdaságokat"
Ezt mondják, de mást tesznek.?
Ha valaki növelni akarja az SPS-ben kapott állatlétszámot, miért nem kap a plusz állatra támogatást?
Mindenkit hülyének néznek?
Ügyfelem 100-1000 (mindegy) birkát tart. 10-50 százalékkal tudná növelni az állományt. Miért nem adnak a plusz darabra, mindenféle támogatást. Na jó a juh-ra még kap is. De a más fajra!
Hogy is van ez? Egy állattartót kérdezz meg, és Ő tudja pontosan, hogy mire gondolok. Mivel nekem mindenből egy-két darab van, amikre nem jár a támogatás, így csak hallomásból tudom.
"Akinek földje van mindene van."
Tájékozódj a történelemben.
Édesanyám mesélte a kárpótláskor, hogy óvatos legyek, mert anno, úgy megadóztatták a termőföldet, hogy a paraszt örült annak, hogy ingyen leadhatta az államnak a földjei egy részét, mert nem tudta megtermelni rajta az adót.
Ezzel egyetértek, hogy a kormány eldöntötte, megjegyzem okosan, hogy európai szintre kell (mert tényleg KELL) emelni a föld árakat, mert egyébként a megszavazott törvény alapján 2014-től ár alatt fogja a külföldi megvenni a magyar földet.
Már régen nem arról szól a történet, hogy a föld azé, aki megműveli.
Van frissen az állami földek (nfa) bérlésére alakult kft-t?
Csak annyit kellett volna a törvénybe tenni, hogy x éves múlttal rendelkező pályázhat. Erre is meg lenne a kiskapu, de legalább nem lógna ki annyira a lóláb.
Mifelénk nem igazán van állami tulajdonú föld. (kivétel Hajdúszoboszló). Majd ideér a hír, onnan is, ha történik vagy történni fog valami.
Ma ezt a sajtóközlemént kaptuk a Vidékfejlesztési Minisztériumból:
Folyamatosan kötik a haszonbérleti szerződéseket az állami földekre
Megnyílt a Nemzeti Földalapkezelő (NFA) Jász-Nagykun-Szolnok megyei Irodája. Az avatáson a vidékfejlesztési miniszter átadta a megye első haszonbérleti szerződéseit, amelyeket az állami földekre kötöttek.
Akinek földje van, annak mindene van. Ma fokozottan igaz ez a mondás, ezért is fontos az a munka, amit a Nemzeti Földalap tavalyelőtt elkezdett, a nemzeti földvagyon leltározásával, a szerződések rendbetételével – mondta Fazekas Sándor Szolnokon, a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet Jász-Nagykun-Szolnok megyei irodájának átadásakor.
Jász-Nagykun-Szolnok megyében körülbelül hetvenezer hektárnyi állami föld van, ebből most 2150 hektárra pályázhatnak a gazdák.
A tárca vezetője kifejtette: a kormány célja, hogy az állami földek haszonbérbe adásával segítse az állattartást vállaló helyben lakó kis és közepes gazdálkodókat, megerősítse a magyar családi gazdaságokat.
Jász-Nagykun-Szolnok megyében elsőként egy törökszentmiklósi és egy túrkevei gazdálkodó vehette át a minisztertől a szerződést, mindketten két és fél hektárnyi állam földet bérelhetnek húsz éven keresztül.
A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) októberben kezdte el közzétenni a 65 ezer hektár állami tulajdonú termőföld haszonbérleti pályázatát; eddig 33 ezer hektárt hirdetett meg. Az NFA február 3-án ünnepélyesen megkötötte az első földhaszonbérleti szerződéseket. Még ebben a hónapban további 1500 eredményes pályázóval köt szerződést a szervezet, átlag 15-20 hektárnyi területekre. A termőföldeket a nyertesek 20 évre kapják meg.
A jobbikos gazdatüntetésre reagálva a miniszter kifejtette, a mezőgazdaságban az ágazati szereplők között a kemény szakmai viták ellenére is béke van. A haszonbérleti pályázatok lejáratásának hátterében nem földéhség, hanem agrártámogatás-éhség áll.
"Jász-Nagykun-Szolnok megyében elsőként egy törökszentmiklósi és egy túrkevei gazdálkodó vehette át a minisztertől a szerződést, mindketten két és fél hektárnyi állam földet bérelhetnek húsz éven keresztül."
Kiváncsi vagyok, hogy Felcsútra is eljön-e a miniszter úr
a Búzakalász 66 Kft 405 hektáros átadására.
Február 22-én /szerda/ 10:30-12:00 demonstráció az NFA
székháza előtt!!/Bp.Bosnyák tér 5./ Jobbik szervezésében.
Varga Géza országgyűlési képviselő által jegyzett felhívásból írtam ki.
Ha ez lenne a cél, akkor az SPS bázisjogosultságot el kellene törölni.
Sokan tartanának több birkát, marhát, ha járna rá az SPS bázisjogosultságon kívűl is plusz támogatás.
Kedves SAPSI van egy földvásárlási kérdésem két topikban is.
Megyek és megveszem a sört, amitr megiszok az egészségedre.
Ha tudsz okosat, légyszi írd meg!
Nem nyilvános, bár sokan szeretnénk látni pár nyertes pályázati anyagot.
A nyertesek nevét és címét lehet megnézni az NFA honlapján a pályázati csomagok után.
Ha láttad a cégjegyzéki adatokat akkor nézd meg a tulajdonosát és az üzletvezetőjét is. Majd szaladj végig a pályázatokon. Érdekes módon találni fogsz 2 vezeték nevet is ami ismerős lehet a cég adataiból. További 230 hektárral.
3003 hozzászólás
Válasz #502. hozzászólásra
Felénk azok is egy külön birtoktestet képeznek, pl: 5ha... De lejjebb olvashattad, hogy JNSZ megyében átadták az első nyerteseknek az elnyert 2-2 hektárt.
Üdv az lenne a kérdésem, hogy a kissebb területekkel mi a helyzet? mert azt hallanni hogy 100, meg több száz hektáros területek valakinek a valakilyéhez kerülnek de például a kissebb mittudom én 10 ha alatti területekkel mi a helyzet?
Köszönöm!
Válasz #496. hozzászólásra
Leinsztinger,az örök bújkáló?
Válasz #495. hozzászólásra
Emlékeztet az általad leírtak pár dologra,esetleg ismerhetlek??
Olyan kis naívak vagytok. Ti tényleg azt hittétek, hogy ez a (nokia-dobozos) brigád oldja meg a problémákat?
Válasz #497. hozzászólásra
Nem értelek,kifejtenéd?
Válasz #495. hozzászólásra
Ja, és kb annyi SZJA-t fizet mint egy havi minimálbéres
Válasz #494. hozzászólásra
Nem csak Csányi, vannak még társai akik a felsőbb körökben mozonak és az arobizniszben "tevékenykednek".
Ez csak egy olyan utópikus álomkép volt.
Nem lesz itt sajnos ilyen szabályozás, nem érdeke sok embernek.
Konkrétumot nem tudok,de a dolgozók elmondása alapján olyan 1500 ha körül van a cégnek,és ebben legelő is van.
Válasz #493. hozzászólásra
"Ugyanakkor nem hinném, hogy egy Kft-nek 5-10 ezer, vagy ennél is több hektár földet kellene művelnie." Ezt a kérdést majd a Csányi úr kézben tartja
Válasz #487. hozzászólásra
Lajosnak van igaza.
Ha a cég korrekt körülmények között bérli a földeket akkor senkinek egy szava nem lehet. Viszont ha visszásságok vannak akkor rendezni kell valamilyen úton. Nem feltétlenül föld elvétellel, elegendő az is ha egy szerződés módosítással normalizálják a helyzetet. Ha ez sikertelen akkor új bérlőt/-ket kell keresni.
Ugyanakkor nem hinném, hogy egy Kft-nek 5-10 ezer, vagy ennél is több hektár földet kellene művelnie.
Meg kellene húzni egy határt ahol gátat szabnak a terület növelésnek. Ennek több variációja is lenne.
Válasz #487. hozzászólásra
Itt nem az a baj, aki évek, évtizedek óta tapossa a szart, és nyer a pályázata, hanem a tegnap alakultra. (a törvény megalkotása miatt létrejöttekre.
Válasz #489. hozzászólásra
Nem merem határozottan azt állítani hogy cél a munkahely teremtés,de ami biztos hogy a jelenlegiek megtartása szinte elsődleges.
Válasz #487. hozzászólásra
Teljesen jogos amit írsz, a másik véglet pedig az amit Batka mond.
Szerintem az lett volna a leg igazságosabb hogy parcellánként licitálni kell oly módon hogy azé lessz a terület aki több állategység tartását vállalja mondjuk 5 évre. nem 20-ra. Meg nyilvánosan, mindenki előtt nyilatkozni nem sundánbundán borítékozni.
Így mindenki mérlegelhetne hogy mi éri meg meg mi nem.
Ha a cég szintén a meghirdetett áron bérel ( nem a mutyis 10 Ft-ért), és célja a munkahely teremtés és gazdálkodás, nem csak a támogatást felmarkolni,AKKOR IGAZAD VAN!!
Ebben a kérdésben nagyon nehéz igazságosnak lenni, az meg végképp nem működik, hogy mindenki jól járjon. Egyetértek vele, hogy az általad felvázolt helyzetben nem biztos, hogy az a jó megoldás, ha az említett gazdaság alól kisöprik a területet. De felénk pl olyan állami földek vannak, amit olyan cég művel, aminek a székhelye 30 km-re van innen, egyetlen helybelit sem foglalkoztat, és ezen kívül van még neki ilyen vagy 5 helyen. Állattartás nincs! És van rá egy 500-asom, hogy egy m2 föld se kerül ki alóla!
Nem óhajtok senki mellé állni vagy ellen beszélni.
Csak egy gondolat,ahogy olvasgattam a hozzá szolásókat.
Itt a környéken van egy cég,a cimborám ott dolgozik,valamikor a 70-es években indult mint állami,rendszer váltáskor kft. lett belőle.
A területe túlnyomó többsége állami,a környékbeli gazdák (tisztelet a kivételnek) mint keselyük a dögre úgy jöttek nézegetni a területet.
Az ott dolgozók többségének ez az első munkahelye.Ismerek olyat aki 85 óta ott dolgozik.
Tehenészet mellet megy a növénytermesztés ágazat.Na most ha nem pályázhat a cég területre,sőt,elveszik tőle kb 40-50 emberke mehet munkanélkülire.De,hevenyészet számításaim szerint 15 talán 20 gazda plusz földhöz jut.És itt csak reményeimnek adtam hangot hogy talán HELYBELI gazda.
Ki jár jól ha szétvernek egy több évtizede működő céget?
Ki fogja felvenni a kirúgott munkásokat??
Elnézést kérek a negatív hangvételért,személy szerint engem nem érint(közvetlenül),de picit idegesít hogy kormányváltástól számítót 4 évnél tovább már a mezőgazdaságban sem szabad tervezni(munkavállalói oldalról nézve),mert mindig megkavarják a szlötyit.
Válasz #485. hozzászólásra
Úgy látom, hogy lenne útmutatásunk a vezetés felé.
Egy írástudó készítsen az elhangzottak alpján egy jövőbe mutató javaslatot. Illetve több javaslatot, amit eljuttatnánk a döntéshozókhoz.
Természetesen az érdekképviselet véleményét is be kellene gyűjteni. Ebből már lehetne egy széles rétegen alapuló jövőképet felvázolni, a 2/3-os kormány többségnek.
Ha ügyesek, akkor nem lesz sem narancsos, sem kisgazdás a végeredmény.
Ha valaki az NFA oldal miatt jött IDE, február 19.e előtti hozzászólásokat olvassa, csak, mert utána átmentünk nem szorosan idetartozó témába.
Válasz #478. hozzászólásra
Ezzel nem is lenne gond, termelnénk mi a piacnak. Sőt, sokan jelenleg is ezt teszik, mert támogatást nem kapnak.
Csak sajnos az állattartás nem olyan, hogy most a piac nem igényli akkor nem termelek, aztán holnapután mikor kellene újból kezdem. A jószág ott van, etetni, gondozni kell. Sajnos nincs megfelelő akarat, érdekképviselet ami megkönnyítené a gazdák dolgát a felvásárlóval szemben. A felvásárló könnyen játszik az árakkal, mert ő megteheti, hogy x ideig nem vesz semmit, máshonnan veszi meg. A paraszt viszont nem tud megállni. A tehenet minden nap meg kell fejni...
Itt kellene támogatni, ha nem is pénzzel akkor szabályozásokkal. Nem pedig azokat akik annó a vágóhidakról tucatszám szedték a fülszámokat, mert éppen tudták, hogy bázisév van. Ők azóta jószágot nem láttak viszont 6 éve gyönyörűen kapják a lóvét.. Ez viszont a nagyoknak nem érdeke sajnos. Rendrecsak a hasbeszélés megy.
Nem azért nem tartanak vidéken állatot, mert nem akarnak (persze van ilyen is), hanem mert nem éri meg, ráfizetéses.
A szántóföldi növénytermesztés már más, ott könnyebben válthat az ember. Termelni pedig azt lehet, kell aminek gazdaságos az előállítása és a terület alkalmas rá.
Válasz #482. hozzászólásra
Elolvastam. Elhiszem, mert napok óta hasonlókat olvasok, itt a fórumon.
A szomorú, hogy ez a kormány becsapta a választóit.
Az MSZP-ről tudtuk, hogy ....
Erről is sejtettük egy páran, de optimisták (naivak) voltunk.
Válasz #480. hozzászólásra
Ha a külföldi nem kapna támogatást akkor sem tudnál vele versenyezni?
Valóban itt nálunk régen is könnyebb volt, támogatással, meg .....
Vannak erre fele gyenge minőségű területek, ami támogatás nélkül nem versenyképes.
Mivel nem igazán kérdezik meg a véleményünket, meg ha megkérdeznék akkor is ketten három javaslatot mondanánk.
Alkalmazkodunk a helyzethez. Nem mondom, hogy ez a jó, de ez van.
Anno én is nem tetszésem fejeztem ki,hogy a hozzászólások nem ebbe a topikba tartoznak, mert nem a címről szól, talán máshol kellen folytatni. Ha lesz folytatás.
Dolog van, és az nem halad.
Termőföldpanamák állami segédlettel
Válasz #480. hozzászólásra
"a nélkül meghalna a vidék!!!" Na ez a kulcsmondat! És talán pont ezért figyelhető meg a hangsúlyáttolódás a vidékfejlesztési támogatások felé, lásd AKG. Nem biztos, hogy feltétlen termelni kell ott, ahol az gazdaságtalan, de ugyanakkor biztosítani kell a feltételeket arra, hogy az ott élők ne vándoroljanak el városokba. A vidékre mindig is szükség volt, és mindig is szükség lesz!
Nem akarok belerondítani a történetbe, csak felvázolnék egykét dolgot.
Miszerint...
Nyílván az ember arra törekednne hogy profitot termeljen és ilyenkor nem a támogatás a szempont. Az a baj, nem egyenlőek az esélyek és ezzel nemlehet mit tenni! Most jön a szokásos duma hogy alföld jó részei hajdusági löszhát ésatöbbi, ahol a 12-14-15 meg akármennyi tonnás kukoricákkal a termelők akkor is jól éltek nem kicsit, amikor nemvolt még uniós támogatás na ott egy fokkal egyszerűbb lenne támogatás nélkül is termelni eztán is, sőt a fejlődött teknika gépesítettség talán még kedvezőbb körülményeket szült az idők során.
Ellenben itt északon ahol a nagyonjó földek 20aranykoronásak és 10-15-ös átlagok vannak itt ez nemfog menni. Támogatás előtt is csinálták csináltuk de csak vergődés volt és nem a termelőn múlott, illetve igen de aki nemjól csinált valamit régen fel is adta a küzdelmet előtte...
Ide jönne az be, hogy állattartás! Valószínű ez jobb lenne mivel a fű viszont nő ezzel baj nincsen. CSAK! juh-ból megélni hogyismondjam... marhához meg nincsen legelő. Illetve van csa sok kisebb terület folyókkal erdőkkel völgyekkel szabdalva nemlehet elhajtani őket egyszerűen az extenzív tartás mint pl a hortobágy soksokezer hektár legelőin megy itt ezért nemtudna. Bent tartani megintcsak ottvagyunk hogy ahhoz termelni kell hogy legyen siló mondjuk, de ittis a termések közel nem annyit mutatnak mint komolyabb helyeken.
Szóval nem a támogatásra hajtunk nem azért csináljuk hogy az legyen de a nélkül meghalna a vidék!!!
szó szerint. Az időjárás szélsőséges nincs mit tenni.
A jobb fődeken vannak elég szép termések de a többi elviszi ezt. Rögtön a gyenge vadkáros lopáskáros területek kiesnének a művelés alól tönkremenne a vidék. A jobb fődeken kijönnénk valahogy talán ha van egy sabil időjárás de embereket foglalkoztatni már nem lehetne ennyi kis területre.
Szóval itt nem kicsi függés van támogatástól!!! de nemcsak itt ezt rosszúl írtam, az ország több mint a felén megbukna az egész vidék ennek hiányában, nemcsak maga a termelő vállalkozó őstermelő akárki
Válasz #478. hozzászólásra
Most megfogtál.
Én mi nem adnánk senkinek sem támogatást, mert
korrupció,
eltorzítja a valóságot,
stb.
De jelenleg ez van és elfogadjuk. Mit tudunk tenni?
Valóban nem teszik, hogy mi itt gyalog és kerékpárral közlekedünk és az adóból támogatni kell a fővárosi közlekedést. Megoldásra javaslat sincs, csak jár a szám.
Az úgy volt, hogy az nfa földeket kötik az állattartáshoz.
Én mint "növénytermesztő", úgy gondolom, hogy az állattartók sorsa nehezebb. (sokkal nehezebb).
Meg azt is tudom, hogy "aki állandóan sír, panaszkodik, attól el kell venni. Aki dicsekszik, annak adni kell."
Válasz #475. hozzászólásra
"Ha valaki növelni akarja az SPS-ben kapott állatlétszámot, miért nem kap a plusz állatra támogatást?"
Ezt kellene elfelejteni, hogy támogatásért termelni. A piacnak kell termelni. Ha a piac nem tart rá igényt, akkor nem kell megtermelni. Ha a piac igényt tart rá (hajlandó megfizetni az árát), minek a támogatás? (Érdekes, hogy a Malévnak, BKV-nak stb. juttatott milliárdok miatt nagy a morgás, de az alapelvárás, hogy az ő veszteségeit támogassák.)
A termeléshez kötött támogatások egyre-másra szűnnek meg, hiszen az a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) tilalmába ütközik, ez az oka annak, hogy ma már csak az EU-s támogatások töredéke adható termeléshez kötötten. (Magyarul hiú ábránd újabb termeléshez kötött támogatásban reménykedni.)
Az SPS támogatások filozófiája éppen az, hogy amikor megszűnik egy termeléshez kötött támogatás, akkor annak kedvezményezetteit "kompenzálják", de mostantól kéretik csak azt és csak annyit termelni, amit a piacon el lehet adni. Új szereplő is csak akkor jöjjön erre a piacra, ha a saját lábán meg tud állni.
Azt a vitát én nem tudom eldönteni, hogy az előállítási költségek túl magasak vagy a felvásárlási árak túl alacsonyak. Gyanítom, mint szokás szerint, valahol a kettő között van az igazság.
Nem darabszámhoz kötött támogatást kell követelni, hanem a gazdaságos termelést elősegítő beruházásokra kellene támogatást kérni.
A feldolgozó cégeket, ahogyan a bérkompenzáció megadására rá lehet szorítani, úgy a tisztességes felvásárlási árakra is lehetne kísérletet tenni.
Számlát kapott már valaki a pályázati díjról??
Válasz #475. hozzászólásra
Én 2008-ban igényeltem tartalékból tejkvótát, persze bázist amire lé járna azt nem írtak hozzá. Szinte minden évben ellenőriznek, míg legutóbb méltatlankodásomra megnyugtattak azért a pénzért ez a kis papír munka nem nagy áldozat - mondom milyen pénzért???
Válasz #474. hozzászólásra
"A tárca vezetője kifejtette: a kormány célja, hogy az állami földek haszonbérbe adásával segítse az állattartást vállaló helyben lakó kis és közepes gazdálkodókat, megerősítse a magyar családi gazdaságokat"
Ezt mondják, de mást tesznek.?
Ha valaki növelni akarja az SPS-ben kapott állatlétszámot, miért nem kap a plusz állatra támogatást?
Mindenkit hülyének néznek?
Ügyfelem 100-1000 (mindegy) birkát tart. 10-50 százalékkal tudná növelni az állományt. Miért nem adnak a plusz darabra, mindenféle támogatást. Na jó a juh-ra még kap is. De a más fajra!
Hogy is van ez? Egy állattartót kérdezz meg, és Ő tudja pontosan, hogy mire gondolok. Mivel nekem mindenből egy-két darab van, amikre nem jár a támogatás, így csak hallomásból tudom.
"Akinek földje van mindene van."
Tájékozódj a történelemben.
Édesanyám mesélte a kárpótláskor, hogy óvatos legyek, mert anno, úgy megadóztatták a termőföldet, hogy a paraszt örült annak, hogy ingyen leadhatta az államnak a földjei egy részét, mert nem tudta megtermelni rajta az adót.
Ezzel egyetértek, hogy a kormány eldöntötte, megjegyzem okosan, hogy európai szintre kell (mert tényleg KELL) emelni a föld árakat, mert egyébként a megszavazott törvény alapján 2014-től ár alatt fogja a külföldi megvenni a magyar földet.
Már régen nem arról szól a történet, hogy a föld azé, aki megműveli.
Van frissen az állami földek (nfa) bérlésére alakult kft-t?
Csak annyit kellett volna a törvénybe tenni, hogy x éves múlttal rendelkező pályázhat. Erre is meg lenne a kiskapu, de legalább nem lógna ki annyira a lóláb.
Mifelénk nem igazán van állami tulajdonú föld. (kivétel Hajdúszoboszló). Majd ideér a hír, onnan is, ha történik vagy történni fog valami.
Ma ezt a sajtóközlemént kaptuk a Vidékfejlesztési Minisztériumból:
Folyamatosan kötik a haszonbérleti szerződéseket az állami földekre
Megnyílt a Nemzeti Földalapkezelő (NFA) Jász-Nagykun-Szolnok megyei Irodája. Az avatáson a vidékfejlesztési miniszter átadta a megye első haszonbérleti szerződéseit, amelyeket az állami földekre kötöttek.
Akinek földje van, annak mindene van. Ma fokozottan igaz ez a mondás, ezért is fontos az a munka, amit a Nemzeti Földalap tavalyelőtt elkezdett, a nemzeti földvagyon leltározásával, a szerződések rendbetételével – mondta Fazekas Sándor Szolnokon, a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet Jász-Nagykun-Szolnok megyei irodájának átadásakor.
Jász-Nagykun-Szolnok megyében körülbelül hetvenezer hektárnyi állami föld van, ebből most 2150 hektárra pályázhatnak a gazdák.
A tárca vezetője kifejtette: a kormány célja, hogy az állami földek haszonbérbe adásával segítse az állattartást vállaló helyben lakó kis és közepes gazdálkodókat, megerősítse a magyar családi gazdaságokat.
Jász-Nagykun-Szolnok megyében elsőként egy törökszentmiklósi és egy túrkevei gazdálkodó vehette át a minisztertől a szerződést, mindketten két és fél hektárnyi állam földet bérelhetnek húsz éven keresztül.
A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) októberben kezdte el közzétenni a 65 ezer hektár állami tulajdonú termőföld haszonbérleti pályázatát; eddig 33 ezer hektárt hirdetett meg. Az NFA február 3-án ünnepélyesen megkötötte az első földhaszonbérleti szerződéseket. Még ebben a hónapban további 1500 eredményes pályázóval köt szerződést a szervezet, átlag 15-20 hektárnyi területekre. A termőföldeket a nyertesek 20 évre kapják meg.
A jobbikos gazdatüntetésre reagálva a miniszter kifejtette, a mezőgazdaságban az ágazati szereplők között a kemény szakmai viták ellenére is béke van. A haszonbérleti pályázatok lejáratásának hátterében nem földéhség, hanem agrártámogatás-éhség áll.
Demonstráció!
www.jobbik.hu Varga Géza: Termőföldpanamák állami segédlettel
Válasz #471. hozzászólásra
Mert akkor nem tudnának összeszedni 2-3-400 hektárokat...
Válasz #462. hozzászólásra
ez a pályázat is nem a valóban a gazdálkodásból akarókra van kitalálva, mint az összes többi pályázat sem. miért nem kb.200Ha a max?,
Válasz #469. hozzászólásra
Felcsút az nem a királyunk felségterülete?
Válasz #467. hozzászólásra
"Jász-Nagykun-Szolnok megyében elsőként egy törökszentmiklósi és egy túrkevei gazdálkodó vehette át a minisztertől a szerződést, mindketten két és fél hektárnyi állam földet bérelhetnek húsz éven keresztül."
Kiváncsi vagyok, hogy Felcsútra is eljön-e a miniszter úr
a Búzakalász 66 Kft 405 hektáros átadására.
Válasz #461. hozzászólásra
És a családi gazdaságok támogatása a cél,ez konkrétan elhangzott.
JNSZ megye:
JNSZ megyei NFA
Válasz #464. hozzászólásra
Ahogy gy. feri mondaná: szervezkednek és uszítanak a fasiszták.
Válasz #464. hozzászólásra
Február 22-én /szerda/ 10:30-12:00 demonstráció az NFA
székháza előtt!!/Bp.Bosnyák tér 5./ Jobbik szervezésében.
Varga Géza országgyűlési képviselő által jegyzett felhívásból írtam ki.
Válasz #462. hozzászólásra
Fazekeas Miniszter Úr ezt mondta Balmazújvároson.
Ha ez lenne a cél, akkor az SPS bázisjogosultságot el kellene törölni.
Sokan tartanának több birkát, marhát, ha járna rá az SPS bázisjogosultságon kívűl is plusz támogatás.
Kedves SAPSI van egy földvásárlási kérdésem két topikban is.
Megyek és megveszem a sört, amitr megiszok az egészségedre.
Ha tudsz okosat, légyszi írd meg!
Válasz #461. hozzászólásra
"Az állattartás ösztönzése volt a cél."
Kizárólagosan???
Ha csak a nagyobb táblákhoz lett volna ez feltétel, az ösztönözte volna az állattartást, a kisebb területekhez pedig hozzájuthattak volna a kicsik is.
Válasz #449. hozzászólásra
"De azt ugye senki nem gondolta komolyan,hogy valóban a kicsik segítése a cél???
Az csak propaganda volt."
Az állattartás ösztönzése volt a cél.
Ami "hiba" csúszott a pályázat kiírásba, hogy nem tették bele aszt, hogy x éve már benne legyen a paraszti munkában.
A pontszámoknak bizonyára megfeleltek a nyertesek.
Ha titkos, akkor fellebbezni is bonyolult lesz.
Mi még nem járunk az eredmény hirdetés közelébe, de tudjuk, hogy melyiket ki fogja nyerni. Vagy mégsem.
Válasz #450. hozzászólásra
Nem nyilvános, bár sokan szeretnénk látni pár nyertes pályázati anyagot.
A nyertesek nevét és címét lehet megnézni az NFA honlapján a pályázati csomagok után.
Válasz #446. hozzászólásra
Ha láttad a cégjegyzéki adatokat akkor nézd meg a tulajdonosát és az üzletvezetőjét is. Majd szaladj végig a pályázatokon. Érdekes módon találni fogsz 2 vezeték nevet is ami ismerős lehet a cég adataiból. További 230 hektárral.
Válasz #441. hozzászólásra
Megnézem mikor fog 150db marhát terelgetni.
Válasz #456. hozzászólásra
De elzavarták a BKV-tól. Ezért gondoltam,hátha magára hagyták. Mindenesetre egy per folyik ellene,meglátjuk.
Válasz #455. hozzászólásra
A kocsissal? semmi, ő küldözgette a pénzesdobozokat jobbra is meg balra is. Akkor szerinted melyik brigád akarja lecsukni?
Válasz #453. hozzászólásra
Azért nem lehet olyan kényelmes az előzetes. Legalábbis hagyó ledobott egy pár kilót.
Nagy megzakkanás azért ez az életmódváltás hidd el.
Van még azért utánpótlás rendesen,várom mi lesz kocsissal(BKV,MVM satöbbi).
Aztán lassan jönnek a fideszes kollégák
Válasz #449. hozzászólásra
közbe meg híradó mondogatják hogy kínába vagy hol meg halálbüntetéseket osztogatnak....... ez csak egy kis célzás