Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak651 FtBenzin árak635 FtEUR412.37 FtUSD402.25 FtCHF438.98 FtGBP489 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz schyla #1789. hozzászólására"A menetarányos kijuttatásnál is kell legalább egy manométer." Ezt hogy érted? Ti szereltek be egyet a vizsga idejére, ha csak a monitoron látható a nyomás? Vagy ezt oldja meg otthon mindenki?
Válasz schyla #1795. hozzászólásáraEz talán még inkább praktikus . Androidon fut és mindent megadd , és kéznél van ( okostelefonon ).
https://agriculture-lechler-gmbh.hu.aptoide.com/app
Válasz schyla #1795. hozzászólásáraNekem is megvan, ismerem. Csak mivel a kolléga számolásról írt. És ezen könnyű is eligazodni, jó az elrendezése.
De ha valaki 5,5km/h-val akar menni, akkor ha nagyon pontos akar lenni, számolhat. De nem téved nagyot ha belövi az 5 és a 6 km/h közötti értékre.
Válasz Rabó001 #1794. hozzászólásáraNem kell számolgatni. A netről minden gyártó fúvókatáblázata letölthető. Abból gyorsan kikereshetők a megfelelő adatok. Én most leghamarabb egy Lechler táblázatot találtam, mely itt is meg van az Agroinform oldalon. Gondolom a táblázat használatát ismeritek, de ha nem elmagyarázom.
Válasz vén cigány #1783. hozzászólásáraVan ismerősöm, aki mindent 4 Bar-ral fúj.
Neki a menetsebességgel és a fúvókamérettel kell variálni, ami meg befolyásolja a kipermetezett mennyiséget. És azt is ki kell számolni.
Szerintem az se egyszerűbb.
Az idősebb szaki akivel 25 éven keresztül bérmunkában permeteztettem, mindig kiszállt az Mtz-ből, hogy nyomást állítson vagy szakaszoljon az Agromechanika gépén mert munkamagasságban nem tudta kinyitni a hátsó ablakot. Vagy ha mellette ültem én figyeltem a nyomást és én szálltam ki.
Én ezt az elején megoldottam.
(Az én permetezőmtől se lehet kinyitni az ablakot, vagy ha leengedem akkor meg nem érem el a vezetőülésből a szabályzót és a szelepek karjait.)
Csináltam a fülkére egy konzolt (igaz csak most lesz lefestve, mert gyorsan kellett) amire permetezés előtt egy csavarral át tudom rakni a vezértömböt, így akár menet közben is tudom állítani a nyomást, és elég ha oldalra pillantok, nem kell hátranéznem hogy lássam a nyomásmérőórát. Igaz bele kellett toldanom a szivattyútól jövő és a keverő csőbe egy kicsit, mert nagyon feszültek.
Nem mondom, hogy nem lenne jobb ha elektronikus vezérlés lenne a fülkében, de szegény ember vízzel főz.
Válasz d-032a #1781. hozzászólásáraBocs, hogy beleszólok, de ha az általa javasolt megbízható minőségű fúvókát veszed, akkor tök mindegy hogy melyik vizsgáztató melyik márkát preferálja, ha hozza vele az előírt paramétereket a gép.
Szerintem nálad se az volt a probléma, hogy nem tetszett nekik, hanem nem tudta az előírt tűrést.
Kis túlzással rakhatsz bele kézzel, saját magad által gyártottat is, ha a vizsgán jó a szórásképe és egyenletessége.
Vagy nem jól gondolom?
Válasz d-032a #1781. hozzászólásáraAz NGEA hálózatában lévő állomásokról tudok nyilatkozni. Mi nem preferáljuk egyik gyártó fúvókáit sem! Legyen jó! Ez a lényeg! Az említett két gyártót csak azért írtam, mert az általuk gyártott fúvókák (újakról beszélünk) biztosan tudják azokat a paramétereket, melyeket a gyár garantál. Tehát mondjuk 2 báron eléri a 110-120 fokos szórásszöget, és a nyomásnak megfelelő mennyiségű lé folyik át rajta.
Válasz Bárány #1780. hozzászólásáraA szabvány szerint legalább 1 db a mindenkori nyomás értéket jól mutató manométernek, vagy műszernek kell lenni a permetezőn.
A felvetett esetben (bár mennyire nem szeretjük) kiszerelésre kerül a manométer, és egy speciálisan erre való műszerrel megvizsgáljuk, hogy jól mutat-e. Ha igen akkor indul a keresés, hogy mi okozza az eltérést. Ami lehet mondjuk fúvókakopás eredménye is. És igen mielőtt bárki "belekötne". A menetarányos kijuttatásnál is kell legalább egy manométer, még akkor is, ha azt az elektronika miatt nyilván nem használja a kezelő.
Válasz vén cigány #1787. hozzászólásáraÉrtem, de ha tudod a fúvókád áteresztő képességét adott nyomáson, meg a haladási sebességet, akkor nem ugyan az a helyzet? Azt a kis szépséghibát leszámítva, hogy manuálisan állítod a permetezési nyomást.
Válasz A.I. #1786. hozzászólásáraEgyszerűség miatt, nem kellene jeladó.
Azonos sebesség mellet kiszámítható, hogy 1 ha mennyi idő alatt készül el és egyszerűbb lenne beállítani, mint a mechanikus nyomásmérő órát.
Válasz vén cigány #1782. hozzászólásáraAzt nem tudom, én így vettem. Permetezőcomputer szerintem mindenképp kell hozzá, meg valami sebességjel kerékszenzorról, GPS-ből, ... ilyesmi.
Válasz schyla #1778. hozzászólásáraIgen, korábban is olvastam, hogy te melyik két gyártóét javaslod a vizsgára.
Engem olyasmi érdekelt volna, hogy kizárja-e valami azt,hogy esetleg más vizsgáztatók, ha másik gyártó fúvókáit részesítik előnyben,akkor ez a fúvóka téma egy teljesen, ilyen, "vagy szerencsém lesz, vagy nem", a kölömböző vizsgahelyeken. Mivel,hogy az új fúvóka nem jelent semmit, adott esetben.
Tegyük fel, hogy a probléma nem azzal van, hogy a parasztnak vizsgára kell vinni a permetezőt, hanem azzal, hogy másoknak, viszont megengedett, hogy hitvány szemetet forgalmazzanak.
De,hagyjuk is, nem az akadékoskodás lett volna a lényeg.
Válasz schyla #1775. hozzászólásáraVolt már itt a fórumon is szó róla, higy némelyik pernetezőn a manométer az elhelyezkedése okánnem azt az értéket mutatja, ami a szórókeretre jut.
Pl. az én permetezőm az átfolyásmérős szabályozásnak köszönhetően halálpontosan fúj (a 3000 literes tartályt 0,1 ha-nál kisebb hibával üríti ki), de az órán mindig 0,3-0,4 bar eltéréssel mutat. Ez pedig a 3 bar körüli nyomást figyelembe véve több, mint 10%.
Ilyenkor mi történik a vizsgán?
Válasz d-032a #1768. hozzászólásáraErről már korábban beszéltünk. Sajnos vannak olyan gyártók, melyek termékei (már bocs) de egy kupac valamit érnek. Mi is futottunk bele olyanba, hogy ott előttünk tette fel a vadonatúj előző este vásárolt fúvókát és nem felelt meg. Két gyártó termékei azok amelyek biztosan megfelelnek azoknak a paramétereknek, melyeket a gyártó garantál és amelyek a vizsgához is szükségesek. A TeeJet és a Lechler. Esetleg szóba jöhet az Albuz. Sajnos a többi márkával nincsenek jó tapasztalataink. Természetesen én nem mondom, hogy azokat nem lehet megvenni, vagy használni. Ezt mindenki maga dönti el.
Szóval a vizsga harmadik fázisa a manométer hitelesítése, nyomásesés vizsgálata keresztirányú szóráskép vizsgálata. Mivel a manométer menete is, meg annak a foglalata is sérülékeny, ezért általában nem vesszük ki a manométert a helyéről. A szakaszolón a manométerhez, vagy nyomás jeladóhoz legközelebbi szakaszra egy csatlakozóval beállunk és ott mérjük a nyomást. A mi műszerünkön (mely hitelesített) leolvasott értéket hasonlítjuk a gépen elhelyezett manométer által mutatott értékhez. A maximális eltérés 10% lehet. Ezután a keret közepén és legvégén lévő fúvóka helyén mérünk nyomást vizsgálva a nyomásesést.
Ezt követi a műszeres keresztirányú szóráskép egyenletességének ellenőrzése. A permetezőgépet folyamatosan adott nyomáson működtetve egy műszer halad el a keret alatt így vizsgálva a kijuttatott folyadék mennyiségét és egyenletességét. A vizsgálat végén kapunk egy grafikont, mely alapján eldönthető, hogy a permetező megfelelő minőségben dolgozik-e. Az alább látható képeken előbb egy jó, másodjára egy be nem fejezett de rossz vizsgálati eredményt látunk. A kép nagyjából közepén van egy vízszintes folyamatos vonal. Az a középérték. Alatta és fölötte egyforma távolságban van két szaggatott vonal. Az a cél, hogy a számítógép által a kapott adatokból berajzolt grafikon a két szaggatott vonal között legyen. Akkor megfelelő a keresztirányú szóráskép. A kép bal alsó sarkában van három adat ami fontos. Az elő a "vk". Az ún. variációskoeficiens. Ennek az értéknek 10 alatt kell lennie. A második a "max.elt" ez a középértéktől való maximális eltérés, ennek, 20 alatt kell lennie. A harmadik a "hk" azaz a határkilépés, ennek nullának kell lennie.
Válasz d-032a #1770. hozzászólásáraIsmerőstől vettem, napi használatból. Tip-top állapotban.
Egy sor gombaölős fúvókát vettem rá 7500 Ft-ért, meg egy sor fúvókatömítő gyűrűt.
Ja, meg kicseréltem az egyik szórófejet (4500 Ft), mert elrepedt.
Mindig van nálam egy tartalékban.
Végigdolgoztam az idei szezont más probléma nélkül.
Lefestem a szórókeretet és viszem műszakira.
Ha vettem volna újat, olyat amilyet szeretnék, az 1,5 milló + Áfa. (elektromos vezérlés nélkül)
Évi 30 hektárhoz?
Minek?
Válasz juhaszsanyi #1756. hozzászólásáraAha.
Tehát, tavaly, amikor már régen tudni lehetett, hogy vizsga kell a gépekre, akkor te vettél 300-ért vizsga nélkülit, amire még -jóesetben- 150-200-at rákölthetsz, hogy meglegyen rajta a vizsga.
Értem.
Válasz schyla #1765. hozzászólásáraOdaviszem vizsgára a gépet, hivatalosan kereskedelmi forgalomban kapható, szabványos, ÚJ fúvókákkal. Ennek ellenére megvetettek, egy másik új fúvókasort.
Ne legyen ellenérzés, ugye?
Valamilyen "hivatalos" oldalon közzé teszitek előzetesen, hogy melyek azok a fúvóka típusok és márkák, amelyekkel nem mennek át a vizsgán a gépek?
Avagy, lehet tudni, hogy melyek azok a típusok, amelyekről biztosan tudni lehet, hogy nem kell az új helyett újat venni? Vagyis, biztosan átmegy a gép?
Ez az előzetes tájékoztatás roppant mód rokonszenves lenne.
Válasz Matyi50 #1762. hozzászólásáraA konkrét esetben valószínűleg olyan szert használt, ami mivel egyszikű mindkét növény, és viaszos volt a hagyma levele, nem okozott látható kárt, de ha történetesen zölden és nem beérésben szedjük, biztosan kimutatható lett volna a szermaradék.
Néhány nappal később csináltam a következőt egy távolabbi szomszédról aki árpát fújt délben, szintén szélben.
Itt indult a videókészítési projekt.
Bizonyítékként egyébként egyik se használható, mert nem látszik a rendszám és még ha látszana se lenne egyszerű ügy.
Az egyik haverom a NÉBIH-nél ellenőr, beszéltem vele az első eset után.
(Ő mondta azt is, hogy egyelőre nincs kapacitásuk rá, hogy munka közben ellenőrizzék a gazdákat, hogy van-e műszaki a permetezőkön. )
Olyan ember a (úgy látom te is ilyen lehetsz) aki sose tudja meddig tart a földje, és csak állandó bosszúságot okoz a szomszédainak (nem csak nekem), csak a verésből ért. És csak idő kérdése, hogy meg is kapja.
Nem volt bírósági ügyem, mindig megoldottam másként.
Válasz juhaszsanyi #1763. hozzászólásáraHa tiszta vizes tartállyal (kimosó tartály, technológiai tartály, ki hogy nevezi) nincs felszerelve a gép mert a gyártó nem tett rá, nem probléma.
Nem a gépek korával van a baj. Én 1970-es évek elején készült gépet is vizsgáztattam. Kiváló állapotban volt! Sok újabb gép megirigyelhette volna!
Az árak képzéséről már több alkalommal is írtam, nem kívánom fölöslegesen szaporítani róla a szót. A szolgáltatás szabadáras, és az új rendelettel megszűnt a MANOK kizárólagossága is! Tehát mindenki oda viszi vizsgáztatni a gépét, ahol neki leginkább tetszik! DE! Azért egy valamit ne felejtsünk el! Az aki 10-20 ezer forintot fizet egy "vizsgára" ahol nem, is látták a gépet, akkor rohadtul drágán vett egy matricát! Mindezek mellett valószínűleg, mondom valószínűleg gőze sincs arról, hogy a gépe milyen minőségben dolgozik! Szóval, ha egy kicsi időre elfeledkeztek a sértettségetekről, és az ellenérzéseitekről, gondoljátok át hogy melyik vizsga ér többet. Nagyon sokszor olvasom itt a "gondos gazda" kifejezést. Csak 2-3 napot lennétek ott bármely ténylegesen vizsgáztató állomáson, igen csak átkonvertálódna bennetek ez a fogalom! Írta itt valaki, hogy ne idegesítsem itt az embereket a fórumon! Nos! Mi sem áll távolabb tőlem! Ugyan minek idegesítenék én bárkit? Viszont vannak, és lesznek olyan termelők akik szívesen veszik ezt a fajta segítséget. Ha valakit meg idegesít tudom javasolni, hogy ne olvassa el írásaimat, hiszen nem kötelező! Én abszolúte segítő szándékkal jöttem ide! Ha már egyszer kötelező a vizsga, akkor minél egyszerűbben, könnyebben át lehessen esni rajta.
Az árak képzéséről már több alkalommal is írtam, nem kívánom fölöslegesen szaporítani róla a szót. A szolgáltatás szabadáras, és az új rendelettel megszűnt a MANOK kizárólagossága is! Tehát mindenki oda viszi vizsgáztatni a gépét, ahol neki leginkább tetszik! DE! Azért egy valamit ne felejtsünk el! Az aki 10-20 ezer forintot fizet egy "vizsgára" ahol nem, is látták a gépet, akkor rohadtul drágán vett egy matricát! Mindezek mellett valószínűleg, mondom valószínűleg gőze sincs arról, hogy a gépe milyen minőségben dolgozik! Szóval, ha egy kicsi időre elfeledkeztek a sértettségetekről, és az ellenérzéseitekről, gondoljátok át hogy melyik vizsga ér többet. Nagyon sokszor olvasom itt a "gondos gazda" kifejezést. Csak 2-3 napot lennétek ott bármely ténylegesen vizsgáztató állomáson, igen csak átkonvertálódna bennetek ez a fogalom! Írta itt valaki, hogy ne idegesítsem itt az embereket a fórumon! Nos! Mi sem áll távolabb tőlem! Ugyan minek idegesítenék én bárkit? Viszont vannak, és lesznek olyan termelők akik szívesen veszik ezt a fajta segítséget. Ha valakit meg idegesít tudom javasolni, hogy ne olvassa el írásaimat, hiszen nem kötelező! Én abszolúte segítő szándékkal jöttem ide! Ha már egyszer kötelező a vizsga, akkor minél egyszerűbben, könnyebben át lehessen esni rajta.
Válasz schyla #1761. hozzászólására20 literest néztem ki a neten.
De a kérdés inkább a kimosótartályra vonatkozott, mert az én gépemen nincs gyárilag.
(Csak halkan jegyzem meg, hogy régi géppel is lehet jól dolgozni, ha rendben tartják és értenek hozzá, mint ahogy új géppel is lehet szar munkát végezni.)
Válasz juhaszsanyi #1760. hozzászólásáraAz ilyet megbeszélni kell,aztán ha nem ér a szó kell feljelenteni,arra jó a videó,nameg a bizonyítékként szolgáló fitotoxikus tünetek,vagy perzselés,vagy vegyszer maradvány...de te azt irod "Úgy, hogy minden szarral dolgoznak.
Idén nyáron a telefonommal jó néhány videót csináltam arról, hogy mivel és hogyan permeteznek a gazdatársak."
... ez és ez a stilus már azt hiszem teljesen másról szól mint sima szomszédi ejnye bejnyéről...az ilyen embert nem jellemzem,aki ilyeneket csinál...anno a komcsi időkben voltak ilyenek,azokat ugy hivták spiclik :D
Válasz juhaszsanyi #1758. hozzászólásáraIgen. A kézmosótartály akkor is kötelező, ha azt a gyártó (nyilván nagyon régi gépekről van szó) nem helyezett el a gépen! A kézmosótartály legalább 15 liter űrtartalmú kell, hogy legyen!
Válasz Matyi50 #1759. hozzászólásáraSenkit nem jelentettem föl.
De amikor kint vagyok a zöldségben és a kedves szomszédom úgy gyomirtózza mellettem a búzáját, hogy az én hagymámra fújja a szél a szert, akkor előveszem a telefont és csinálok róla egy vidóeót.
Csak, hogy lássa. Ez talán visszatartó erő.
És kevesebb büntetőjogi következménye van számomra, mintha kiszedem a traktorból, agyonverem és elásom a föld végén.
Válasz juhaszsanyi #1756. hozzászólásáraJa,hogy videózol másokat? Na és mi a célod vele? Ugyan tegyél már fel ide belőle,hagy elemezzék,okuljanak belőle! Esetleg félsz a GDPR-től? Tudod egyáltalán mi az? Ha nem,akkor sürgősen nézz utána! Egyébként mi a célod azzal,hogy a gazdatársaidról videót csinálsz titokban ,mert te ugy véled nem szakszerűen végzik a munkájukat? Beköpöd,feljelented?Mert max arra használható fel az ilyen videó,de akkor is jogilag támadható... vagy csak szimplán erre élvezel az ágyban? Így szerzed a jó pontot a hatóságnál,vagy kapsz érte ingyen vizsgát?
Vagy csak sima blöff az egész?
Szép társaság van itt a fórumon..mélységes tisztelet a kivételnek!
Válasz schyla #1713. hozzászólásáraUgye jól értelmezem, hogy csak a kézmosótartály kötelező minden gépre?
A kimosótartály csak az új, vagy a gyárilag már azzal szerelt gépekre kell a vizsgáztatáshoz.
Ebből is az derül ki, hogy lokálisan, vagy egy-egy szakmára leszűkítve nem lehet globális problémát megoldani.
Az viszont igaz, hogy valahol el kell kezdeni.
Ha minden Európába eladott élelmiszer esetében rendszeresen ellenőriznék behozatalkor a szermaradékot, akkor piacról kitiltással, és hatalmas bírságokkal el lehetne érni, hogy másutt is az európai előírásoknak megfelelő módon végezzék a növényvédelmet, és akkor az európai gazdák nem kerülnének versenyhátrányba és még fejlődés is történne.
De ez bizonyos köröknek nem érdeke. Csak a haszon.
Válasz schyla #1752. hozzászólásáraÚgy, hogy minden szarral dolgoznak.
Idén nyáron a telefonommal jó néhány videót csináltam arról, hogy mivel és hogyan permeteznek a gazdatársak.
Szél, 35 fok stb. nem számít.
Az, hogy a vegyszer nagyrésze le se ér a növényre, vagy a talajra az nem drága.
A műszaki vizsga a drága. (szarkazmus, ha valaki nem értené)
Én tavasszal viszem a gépet, miután rendbe tettem, de ha rendesen átnézik, és még esetleg segítenek is, hogy jobb munkát végezzek majd, akkor nem sajnálom rá azt a pár tízezret.
Pedig csak egy 600 literes 95-ős gyártású Gambetti-m van, amit tavaly 300.000-ért vettem.
Ha figyelmesen hallgatod és meg is érted ami ott elhangzott, akkor rá fogsz jönni, hogy csak a városi közlekedésben van létjogosultsága a villanyautónak.
De ott inkább a tömegközlekedésnek.
Van ismerősöm aki vett 40 milliós Teslát, de az első müncheni útja után eladta. 17 óra alatt ért haza. Én Salzburgból (az 140 km-rel kevesebb) a Suzukival 9 óra alatt, ami 900 km-t jelent.
Válasz Diesel Tibor #1737. hozzászólásáraA legnagyobb gond még mindig az ár és a szabad kéz.Van egy határ,ami alá nem lehet menni,de fölfelé nyitott . Így lesz akár 80ezres vizsga 3évente egy 400literes függesztett gépre is annak aki 10hektárt szór meg egy 4000literesre is annak,aki 1000et.Az még külön lapra tartozik,hogy kitelepülési dijat minden vizsgázoval vastagon megfizettetik meg sok szép sallangot hozzászámláznak vastagon a végén.
Pl.Egy autóbusz vizsgáztatása olcsóbb és vizsgasorának ára jóval több, megtérülése is jóval hosszabb.
Válasz Bárány #1739. hozzászólásáraMajd lesz még mérgesebb is, mert a bugaci relaxálás hiánya elvonási tüneteket okoz majd, nem láthatja a homoki rókákat !
2150 hozzászólás
Válasz Bárány #1799. hozzászólásáraNekem ilyen óra egyiken sincs !
És azért nem régi egyik sem......
Válasz später77 #1798. hozzászólásáraAz első mondat:
"A szabvány szerint legalább 1 db a mindenkori nyomás értéket jól mutató manométernek, vagy műszernek kell lenni a permetezőn."
Válasz schyla #1789. hozzászólására"A menetarányos kijuttatásnál is kell legalább egy manométer." Ezt hogy érted? Ti szereltek be egyet a vizsga idejére, ha csak a monitoron látható a nyomás? Vagy ezt oldja meg otthon mindenki?
Válasz schyla #1795. hozzászólásáraEz talán még inkább praktikus . Androidon fut és mindent megadd , és kéznél van ( okostelefonon ).
https://agriculture-lechler-gmbh.hu.aptoide.com/app
Válasz schyla #1795. hozzászólásáraNekem is megvan, ismerem. Csak mivel a kolléga számolásról írt. És ezen könnyű is eligazodni, jó az elrendezése.
De ha valaki 5,5km/h-val akar menni, akkor ha nagyon pontos akar lenni, számolhat. De nem téved nagyot ha belövi az 5 és a 6 km/h közötti értékre.
Válasz Rabó001 #1794. hozzászólásáraNem kell számolgatni. A netről minden gyártó fúvókatáblázata letölthető. Abból gyorsan kikereshetők a megfelelő adatok. Én most leghamarabb egy Lechler táblázatot találtam, mely itt is meg van az Agroinform oldalon. Gondolom a táblázat használatát ismeritek, de ha nem elmagyarázom.
Válasz juhaszsanyi #1793. hozzászólásáraHa valaki egyszer tisztában van a számítás menetével, annak gyorsan megy.
Teljesen jó a megoldás a szakaszoló áthelyezésed.
Válasz vén cigány #1783. hozzászólásáraVan ismerősöm, aki mindent 4 Bar-ral fúj.
Neki a menetsebességgel és a fúvókamérettel kell variálni, ami meg befolyásolja a kipermetezett mennyiséget. És azt is ki kell számolni.
Szerintem az se egyszerűbb.
Az idősebb szaki akivel 25 éven keresztül bérmunkában permeteztettem, mindig kiszállt az Mtz-ből, hogy nyomást állítson vagy szakaszoljon az Agromechanika gépén mert munkamagasságban nem tudta kinyitni a hátsó ablakot. Vagy ha mellette ültem én figyeltem a nyomást és én szálltam ki.
Én ezt az elején megoldottam.
(Az én permetezőmtől se lehet kinyitni az ablakot, vagy ha leengedem akkor meg nem érem el a vezetőülésből a szabályzót és a szelepek karjait.)
Csináltam a fülkére egy konzolt (igaz csak most lesz lefestve, mert gyorsan kellett) amire permetezés előtt egy csavarral át tudom rakni a vezértömböt, így akár menet közben is tudom állítani a nyomást, és elég ha oldalra pillantok, nem kell hátranéznem hogy lássam a nyomásmérőórát. Igaz bele kellett toldanom a szivattyútól jövő és a keverő csőbe egy kicsit, mert nagyon feszültek.
Nem mondom, hogy nem lenne jobb ha elektronikus vezérlés lenne a fülkében, de szegény ember vízzel főz.
Válasz vén cigány #1783. hozzászólására10eFt kb :D
Válasz d-032a #1781. hozzászólásáraBocs, hogy beleszólok, de ha az általa javasolt megbízható minőségű fúvókát veszed, akkor tök mindegy hogy melyik vizsgáztató melyik márkát preferálja, ha hozza vele az előírt paramétereket a gép.
Szerintem nálad se az volt a probléma, hogy nem tetszett nekik, hanem nem tudta az előírt tűrést.
Kis túlzással rakhatsz bele kézzel, saját magad által gyártottat is, ha a vizsgán jó a szórásképe és egyenletessége.
Vagy nem jól gondolom?
Válasz d-032a #1781. hozzászólásáraAz NGEA hálózatában lévő állomásokról tudok nyilatkozni. Mi nem preferáljuk egyik gyártó fúvókáit sem! Legyen jó! Ez a lényeg! Az említett két gyártót csak azért írtam, mert az általuk gyártott fúvókák (újakról beszélünk) biztosan tudják azokat a paramétereket, melyeket a gyár garantál. Tehát mondjuk 2 báron eléri a 110-120 fokos szórásszöget, és a nyomásnak megfelelő mennyiségű lé folyik át rajta.
Válasz Bárány #1780. hozzászólásáraA szabvány szerint legalább 1 db a mindenkori nyomás értéket jól mutató manométernek, vagy műszernek kell lenni a permetezőn.
A felvetett esetben (bár mennyire nem szeretjük) kiszerelésre kerül a manométer, és egy speciálisan erre való műszerrel megvizsgáljuk, hogy jól mutat-e. Ha igen akkor indul a keresés, hogy mi okozza az eltérést. Ami lehet mondjuk fúvókakopás eredménye is. És igen mielőtt bárki "belekötne". A menetarányos kijuttatásnál is kell legalább egy manométer, még akkor is, ha azt az elektronika miatt nyilván nem használja a kezelő.
Válasz vén cigány #1787. hozzászólásáraÉrtem, de ha tudod a fúvókád áteresztő képességét adott nyomáson, meg a haladási sebességet, akkor nem ugyan az a helyzet? Azt a kis szépséghibát leszámítva, hogy manuálisan állítod a permetezési nyomást.
Válasz A.I. #1786. hozzászólásáraEgyszerűség miatt, nem kellene jeladó.
Azonos sebesség mellet kiszámítható, hogy 1 ha mennyi idő alatt készül el és egyszerűbb lenne beállítani, mint a mechanikus nyomásmérő órát.
Válasz vén cigány #1785. hozzászólásáraMiért pont időegységre? Mi vele a cél, hogy eltelt időben kell arányosnak lennie?
Válasz Bárány #1784. hozzászólásáraÉrtem én egy "fapadosra" gondoltam, ami például az időegységre (perc) méri ki permetlevet.
Válasz vén cigány #1782. hozzászólásáraAzt nem tudom, én így vettem. Permetezőcomputer szerintem mindenképp kell hozzá, meg valami sebességjel kerékszenzorról, GPS-ből, ... ilyesmi.
Válasz vén cigány #1782. hozzászólására"a nyomással kelljen variálni?"
hogy NE a nyomással kelljen variálni
Válasz Bárány #1780. hozzászólásáraÁtfolyásmérős szabályozást, mennyiért lehetne beépíteni egy alapgépbe, hogy a nyomással kelljen variálni?
Válasz schyla #1778. hozzászólásáraIgen, korábban is olvastam, hogy te melyik két gyártóét javaslod a vizsgára.
Engem olyasmi érdekelt volna, hogy kizárja-e valami azt,hogy esetleg más vizsgáztatók, ha másik gyártó fúvókáit részesítik előnyben,akkor ez a fúvóka téma egy teljesen, ilyen, "vagy szerencsém lesz, vagy nem", a kölömböző vizsgahelyeken. Mivel,hogy az új fúvóka nem jelent semmit, adott esetben.
Tegyük fel, hogy a probléma nem azzal van, hogy a parasztnak vizsgára kell vinni a permetezőt, hanem azzal, hogy másoknak, viszont megengedett, hogy hitvány szemetet forgalmazzanak.
De,hagyjuk is, nem az akadékoskodás lett volna a lényeg.
Válasz schyla #1775. hozzászólásáraVolt már itt a fórumon is szó róla, higy némelyik pernetezőn a manométer az elhelyezkedése okánnem azt az értéket mutatja, ami a szórókeretre jut.
Pl. az én permetezőm az átfolyásmérős szabályozásnak köszönhetően halálpontosan fúj (a 3000 literes tartályt 0,1 ha-nál kisebb hibával üríti ki), de az órán mindig 0,3-0,4 bar eltéréssel mutat. Ez pedig a 3 bar körüli nyomást figyelembe véve több, mint 10%.
Ilyenkor mi történik a vizsgán?
Válasz schyla #1778. hozzászólásáraPl Agroplast ...egyik jó,a másik nulla. Gyártósori probléma.
Válasz d-032a #1768. hozzászólásáraErről már korábban beszéltünk. Sajnos vannak olyan gyártók, melyek termékei (már bocs) de egy kupac valamit érnek. Mi is futottunk bele olyanba, hogy ott előttünk tette fel a vadonatúj előző este vásárolt fúvókát és nem felelt meg. Két gyártó termékei azok amelyek biztosan megfelelnek azoknak a paramétereknek, melyeket a gyártó garantál és amelyek a vizsgához is szükségesek. A TeeJet és a Lechler. Esetleg szóba jöhet az Albuz. Sajnos a többi márkával nincsenek jó tapasztalataink. Természetesen én nem mondom, hogy azokat nem lehet megvenni, vagy használni. Ezt mindenki maga dönti el.
Válasz schyla #1776. hozzászólására
Bocsi de valamiért lemaradt a kép!
Szóval a vizsga harmadik fázisa a manométer hitelesítése, nyomásesés vizsgálata keresztirányú szóráskép vizsgálata. Mivel a manométer menete is, meg annak a foglalata is sérülékeny, ezért általában nem vesszük ki a manométert a helyéről. A szakaszolón a manométerhez, vagy nyomás jeladóhoz legközelebbi szakaszra egy csatlakozóval beállunk és ott mérjük a nyomást. A mi műszerünkön (mely hitelesített) leolvasott értéket hasonlítjuk a gépen elhelyezett manométer által mutatott értékhez. A maximális eltérés 10% lehet. Ezután a keret közepén és legvégén lévő fúvóka helyén mérünk nyomást vizsgálva a nyomásesést.
Ezt követi a műszeres keresztirányú szóráskép egyenletességének ellenőrzése. A permetezőgépet folyamatosan adott nyomáson működtetve egy műszer halad el a keret alatt így vizsgálva a kijuttatott folyadék mennyiségét és egyenletességét. A vizsgálat végén kapunk egy grafikont, mely alapján eldönthető, hogy a permetező megfelelő minőségben dolgozik-e. Az alább látható képeken előbb egy jó, másodjára egy be nem fejezett de rossz vizsgálati eredményt látunk. A kép nagyjából közepén van egy vízszintes folyamatos vonal. Az a középérték. Alatta és fölötte egyforma távolságban van két szaggatott vonal. Az a cél, hogy a számítógép által a kapott adatokból berajzolt grafikon a két szaggatott vonal között legyen. Akkor megfelelő a keresztirányú szóráskép. A kép bal alsó sarkában van három adat ami fontos. Az elő a "vk". Az ún. variációskoeficiens. Ennek az értéknek 10 alatt kell lennie. A második a "max.elt" ez a középértéktől való maximális eltérés, ennek, 20 alatt kell lennie. A harmadik a "hk" azaz a határkilépés, ennek nullának kell lennie.
Válasz Bárány #1772. hozzászólásáraLechler, Teejet
A Hardy is jó, csak nagyon drága.
Válasz d-032a #1770. hozzászólásáraIsmerőstől vettem, napi használatból. Tip-top állapotban.
Egy sor gombaölős fúvókát vettem rá 7500 Ft-ért, meg egy sor fúvókatömítő gyűrűt.
Ja, meg kicseréltem az egyik szórófejet (4500 Ft), mert elrepedt.
Mindig van nálam egy tartalékban.
Végigdolgoztam az idei szezont más probléma nélkül.
Lefestem a szórókeretet és viszem műszakira.
Ha vettem volna újat, olyat amilyet szeretnék, az 1,5 milló + Áfa. (elektromos vezérlés nélkül)
Évi 30 hektárhoz?
Minek?
Válasz d-032a #1771. hozzászólásáraHát erre nem emlékszem.
Válasz Bárány #1769. hozzászólásáraOlvass vissza. De te is emlékezhetsz rá. Szorosan nyomon követed a témát.
Válasz juhaszsanyi #1756. hozzászólásáraAha.
Tehát, tavaly, amikor már régen tudni lehetett, hogy vizsga kell a gépekre, akkor te vettél 300-ért vizsga nélkülit, amire még -jóesetben- 150-200-at rákölthetsz, hogy meglegyen rajta a vizsga.
Értem.
Válasz d-032a #1768. hozzászólásáraLégyszi, akkor írd már ide te is, hogy milyen fúvóka volt az!
Köszi!
Válasz schyla #1765. hozzászólásáraOdaviszem vizsgára a gépet, hivatalosan kereskedelmi forgalomban kapható, szabványos, ÚJ fúvókákkal. Ennek ellenére megvetettek, egy másik új fúvókasort.
Ne legyen ellenérzés, ugye?
Valamilyen "hivatalos" oldalon közzé teszitek előzetesen, hogy melyek azok a fúvóka típusok és márkák, amelyekkel nem mennek át a vizsgán a gépek?
Avagy, lehet tudni, hogy melyek azok a típusok, amelyekről biztosan tudni lehet, hogy nem kell az új helyett újat venni? Vagyis, biztosan átmegy a gép?
Ez az előzetes tájékoztatás roppant mód rokonszenves lenne.
Válasz Matyi50 #1762. hozzászólásáraA konkrét esetben valószínűleg olyan szert használt, ami mivel egyszikű mindkét növény, és viaszos volt a hagyma levele, nem okozott látható kárt, de ha történetesen zölden és nem beérésben szedjük, biztosan kimutatható lett volna a szermaradék.
Néhány nappal később csináltam a következőt egy távolabbi szomszédról aki árpát fújt délben, szintén szélben.
Itt indult a videókészítési projekt.
Bizonyítékként egyébként egyik se használható, mert nem látszik a rendszám és még ha látszana se lenne egyszerű ügy.
Az egyik haverom a NÉBIH-nél ellenőr, beszéltem vele az első eset után.
(Ő mondta azt is, hogy egyelőre nincs kapacitásuk rá, hogy munka közben ellenőrizzék a gazdákat, hogy van-e műszaki a permetezőkön. )
Olyan ember a (úgy látom te is ilyen lehetsz) aki sose tudja meddig tart a földje, és csak állandó bosszúságot okoz a szomszédainak (nem csak nekem), csak a verésből ért. És csak idő kérdése, hogy meg is kapja.
Nem volt bírósági ügyem, mindig megoldottam másként.
Válasz juhaszsanyi #1763. hozzászólásáraHa tiszta vizes tartállyal (kimosó tartály, technológiai tartály, ki hogy nevezi) nincs felszerelve a gép mert a gyártó nem tett rá, nem probléma.
Nem a gépek korával van a baj. Én 1970-es évek elején készült gépet is vizsgáztattam. Kiváló állapotban volt! Sok újabb gép megirigyelhette volna!
Az árak képzéséről már több alkalommal is írtam, nem kívánom fölöslegesen szaporítani róla a szót. A szolgáltatás szabadáras, és az új rendelettel megszűnt a MANOK kizárólagossága is! Tehát mindenki oda viszi vizsgáztatni a gépét, ahol neki leginkább tetszik! DE! Azért egy valamit ne felejtsünk el! Az aki 10-20 ezer forintot fizet egy "vizsgára" ahol nem, is látták a gépet, akkor rohadtul drágán vett egy matricát! Mindezek mellett valószínűleg, mondom valószínűleg gőze sincs arról, hogy a gépe milyen minőségben dolgozik! Szóval, ha egy kicsi időre elfeledkeztek a sértettségetekről, és az ellenérzéseitekről, gondoljátok át hogy melyik vizsga ér többet. Nagyon sokszor olvasom itt a "gondos gazda" kifejezést. Csak 2-3 napot lennétek ott bármely ténylegesen vizsgáztató állomáson, igen csak átkonvertálódna bennetek ez a fogalom! Írta itt valaki, hogy ne idegesítsem itt az embereket a fórumon! Nos! Mi sem áll távolabb tőlem! Ugyan minek idegesítenék én bárkit? Viszont vannak, és lesznek olyan termelők akik szívesen veszik ezt a fajta segítséget. Ha valakit meg idegesít tudom javasolni, hogy ne olvassa el írásaimat, hiszen nem kötelező! Én abszolúte segítő szándékkal jöttem ide! Ha már egyszer kötelező a vizsga, akkor minél egyszerűbben, könnyebben át lehessen esni rajta.
Az árak képzéséről már több alkalommal is írtam, nem kívánom fölöslegesen szaporítani róla a szót. A szolgáltatás szabadáras, és az új rendelettel megszűnt a MANOK kizárólagossága is! Tehát mindenki oda viszi vizsgáztatni a gépét, ahol neki leginkább tetszik! DE! Azért egy valamit ne felejtsünk el! Az aki 10-20 ezer forintot fizet egy "vizsgára" ahol nem, is látták a gépet, akkor rohadtul drágán vett egy matricát! Mindezek mellett valószínűleg, mondom valószínűleg gőze sincs arról, hogy a gépe milyen minőségben dolgozik! Szóval, ha egy kicsi időre elfeledkeztek a sértettségetekről, és az ellenérzéseitekről, gondoljátok át hogy melyik vizsga ér többet. Nagyon sokszor olvasom itt a "gondos gazda" kifejezést. Csak 2-3 napot lennétek ott bármely ténylegesen vizsgáztató állomáson, igen csak átkonvertálódna bennetek ez a fogalom! Írta itt valaki, hogy ne idegesítsem itt az embereket a fórumon! Nos! Mi sem áll távolabb tőlem! Ugyan minek idegesítenék én bárkit? Viszont vannak, és lesznek olyan termelők akik szívesen veszik ezt a fajta segítséget. Ha valakit meg idegesít tudom javasolni, hogy ne olvassa el írásaimat, hiszen nem kötelező! Én abszolúte segítő szándékkal jöttem ide! Ha már egyszer kötelező a vizsga, akkor minél egyszerűbben, könnyebben át lehessen esni rajta.
Válasz schyla #1761. hozzászólására20 literest néztem ki a neten.
De a kérdés inkább a kimosótartályra vonatkozott, mert az én gépemen nincs gyárilag.
(Csak halkan jegyzem meg, hogy régi géppel is lehet jól dolgozni, ha rendben tartják és értenek hozzá, mint ahogy új géppel is lehet szar munkát végezni.)
Válasz juhaszsanyi #1760. hozzászólásáraAz ilyet megbeszélni kell,aztán ha nem ér a szó kell feljelenteni,arra jó a videó,nameg a bizonyítékként szolgáló fitotoxikus tünetek,vagy perzselés,vagy vegyszer maradvány...de te azt irod "Úgy, hogy minden szarral dolgoznak.
Idén nyáron a telefonommal jó néhány videót csináltam arról, hogy mivel és hogyan permeteznek a gazdatársak."
... ez és ez a stilus már azt hiszem teljesen másról szól mint sima szomszédi ejnye bejnyéről...az ilyen embert nem jellemzem,aki ilyeneket csinál...anno a komcsi időkben voltak ilyenek,azokat ugy hivták spiclik :D
Válasz juhaszsanyi #1758. hozzászólásáraIgen. A kézmosótartály akkor is kötelező, ha azt a gyártó (nyilván nagyon régi gépekről van szó) nem helyezett el a gépen! A kézmosótartály legalább 15 liter űrtartalmú kell, hogy legyen!
Válasz Matyi50 #1759. hozzászólásáraSenkit nem jelentettem föl.
De amikor kint vagyok a zöldségben és a kedves szomszédom úgy gyomirtózza mellettem a búzáját, hogy az én hagymámra fújja a szél a szert, akkor előveszem a telefont és csinálok róla egy vidóeót.
Csak, hogy lássa. Ez talán visszatartó erő.
És kevesebb büntetőjogi következménye van számomra, mintha kiszedem a traktorból, agyonverem és elásom a föld végén.
Válasz juhaszsanyi #1756. hozzászólásáraJa,hogy videózol másokat? Na és mi a célod vele? Ugyan tegyél már fel ide belőle,hagy elemezzék,okuljanak belőle! Esetleg félsz a GDPR-től? Tudod egyáltalán mi az? Ha nem,akkor sürgősen nézz utána! Egyébként mi a célod azzal,hogy a gazdatársaidról videót csinálsz titokban ,mert te ugy véled nem szakszerűen végzik a munkájukat? Beköpöd,feljelented?Mert max arra használható fel az ilyen videó,de akkor is jogilag támadható... vagy csak szimplán erre élvezel az ágyban? Így szerzed a jó pontot a hatóságnál,vagy kapsz érte ingyen vizsgát?
Vagy csak sima blöff az egész?
Szép társaság van itt a fórumon..mélységes tisztelet a kivételnek!
Válasz schyla #1713. hozzászólásáraUgye jól értelmezem, hogy csak a kézmosótartály kötelező minden gépre?
A kimosótartály csak az új, vagy a gyárilag már azzal szerelt gépekre kell a vizsgáztatáshoz.
Válasz Ares 826 #1723. hozzászólásárahttps://www.youtube.com/watch?v=7tc0HPO0sR0
Ebből is az derül ki, hogy lokálisan, vagy egy-egy szakmára leszűkítve nem lehet globális problémát megoldani.
Az viszont igaz, hogy valahol el kell kezdeni.
Ha minden Európába eladott élelmiszer esetében rendszeresen ellenőriznék behozatalkor a szermaradékot, akkor piacról kitiltással, és hatalmas bírságokkal el lehetne érni, hogy másutt is az európai előírásoknak megfelelő módon végezzék a növényvédelmet, és akkor az európai gazdák nem kerülnének versenyhátrányba és még fejlődés is történne.
De ez bizonyos köröknek nem érdeke. Csak a haszon.
Válasz schyla #1752. hozzászólásáraÚgy, hogy minden szarral dolgoznak.
Idén nyáron a telefonommal jó néhány videót csináltam arról, hogy mivel és hogyan permeteznek a gazdatársak.
Szél, 35 fok stb. nem számít.
Az, hogy a vegyszer nagyrésze le se ér a növényre, vagy a talajra az nem drága.
A műszaki vizsga a drága. (szarkazmus, ha valaki nem értené)
Én tavasszal viszem a gépet, miután rendbe tettem, de ha rendesen átnézik, és még esetleg segítenek is, hogy jobb munkát végezzek majd, akkor nem sajnálom rá azt a pár tízezret.
Pedig csak egy 600 literes 95-ős gyártású Gambetti-m van, amit tavaly 300.000-ért vettem.
Válasz vén cigány #1718. hozzászólásárahttps://www.youtube.com/watch?v=7tc0HPO0sR0
Ha figyelmesen hallgatod és meg is érted ami ott elhangzott, akkor rá fogsz jönni, hogy csak a városi közlekedésben van létjogosultsága a villanyautónak.
De ott inkább a tömegközlekedésnek.
Van ismerősöm aki vett 40 milliós Teslát, de az első müncheni útja után eladta. 17 óra alatt ért haza. Én Salzburgból (az 140 km-rel kevesebb) a Suzukival 9 óra alatt, ami 900 km-t jelent.
Válasz Diesel Tibor #1737. hozzászólásáraA legnagyobb gond még mindig az ár és a szabad kéz.Van egy határ,ami alá nem lehet menni,de fölfelé nyitott . Így lesz akár 80ezres vizsga 3évente egy 400literes függesztett gépre is annak aki 10hektárt szór meg egy 4000literesre is annak,aki 1000et.Az még külön lapra tartozik,hogy kitelepülési dijat minden vizsgázoval vastagon megfizettetik meg sok szép sallangot hozzászámláznak vastagon a végén.
Pl.Egy autóbusz vizsgáztatása olcsóbb és vizsgasorának ára jóval több, megtérülése is jóval hosszabb.
Válasz Bárány #1739. hozzászólásáraMajd lesz még mérgesebb is, mert a bugaci relaxálás hiánya elvonási tüneteket okoz majd, nem láthatja a homoki rókákat !
Válasz Diesel Tibor #1737. hozzászólásáraEz vizsgakövetelmény! Egyébként hozzáteszem, ha a szivattyú nem bír ki 3 bárt akkor hogyan akarnak vele dolgozni?
Válasz Claastra. #1740. hozzászólásáraHa nincs okosabb telód mint te akkor nincs ilyen gondod! Térj vissza a régi jó dolgokra!