Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR410.68 FtUSD393.86 FtCHF436.68 FtGBP495.54 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Fórum
Sertéstenyésztés, és felvásárlási árak - minden...
Válasz Tree #4056. hozzászólásáraüdv! 70kg kukorica és 30kg árpa és 0,62 kg sanocid kell 1 zsák piggihez, ebből lesz 125kg 20% starter táp. Felénk nincs 20kg fölötti malac eladó, mert mind elkapkodják, egyébként, 15-18000 közt megy a 20kg körüli, minőségtől függően.
Válasz anca #4052. hozzászólásáraÜdv.gyönyörű jószágaid vannak.40kilos pietrin kis süldőnek tudnál receptet adni? Adott a sano piggi kuki árpa van egyelőre.illetve egy jó 25-30 kilos malac hogy megy feléd?
Sziasztok!
Állomány növelés elött állok és tanácsra lenne szükségem.Ki hogyan alakítana ki egy 30 kocás telepet?Gondolok itt az épületek kialakitására,takarmányozásra,trágya kezelési megoldásokra.Kinek milyen keresztezési konstrukciók jöttek be?
Válasz anca #4052. hozzászólásáraHát minden tiszteltem, főleg a segítőkészség végett,
ha jól gondolom akár kérdés nélkül is sokan kíváncsiak bármire amit megosztasz, beleértve receptet és tapasztalatot, illetve technológát illetően. akár ide közvetlen ebbe a fórumba is.
Üdv. Már régen nem írtam ebbe a topikba, de látom egy kicsit pörgősebb. Én jelenleg 36 kocával dolgozom,plusz évi 200-250 hízót állítok elő. Számlásan, Áfásan,a kocák csipelve vannak, állami támogatást igénybe veszem. Sanot használok. Használtam ISV-t, profeedet, INVE-t, Bábolnát. Mivel magam állítom elő a malacot, nálam a Sano vált be, Nagyon jó a malac, szoptató koca sora, Jók a hízópremixek. Orosházi vagyok, nálunk jóval drágább a bábolna és a lykra, mint a sano. Malacot is értékesítek, és a sanot is forgalmazom, szója, gabona, beszerzésben is tudok segíteni. Receptúrát is tudok összeállítani. Szivesen segítek, ha tudok.
Válasz Tree #4045. hozzászólásárasano után tértem erre: olcsóbb és ugyanannyit tud. Szójadara+premix+kuko+árpa+búza. életkornak megfelelő receptek alapján. választs elötti tápot tisztán kell adni és szemcsés(szerintem k.rva jó)
Nincs semmi gond a pietrainnal, nagyon jól hízik, színhúskihozatala az egyik legjobb és nagyon jó a takarmányértékesítése.
Valamint a 20 évvel ezelőtti pietrain és a mostani között is nagy a különbség, sokat csiszoltak rajta.
De oda kell adni neki a megfelelő mennyiségű fehérjét különben kuka.
Válasz Tree #4036. hozzászólásáraÉN ÚGY MONDANÁM STRESSZES a pietrin. ha a termékedben van egy kis pietrin vonal kb 30%-20% között az viszont jó.jól gyarapszik, jól vágódik. a "négysonkás" hízókban is kell legyen pietrin vonal
Válasz oprita #4037. hozzászólásáraTakarmányt hogy a jobb ha reljesen porrá vagy kissé dercésre vágatom? Illetve a sano piggivel mennyire könnyű az átállás? Vagy ti mit használtok?
Válasz Tree #4036. hozzászólásáraPietrain idegroncs alapból.20 éve kísérleteztem vele,duroc keresztezés javít rajta,csak kicsit több a zsír.Vett malacot meg sajátra állítani lassan,kis adagot lassan emelni,először fehérjeszegényen,plusz szalma legyen.Féreghajtás 1 héten belül.
Válasz Antikaa #4035. hozzászólásáraPietrinről mit gondoltok? Mik az előnyei mik a hátrányai szerinted? Engem xsak a foltossága vagy a feketesége zavar a bőrén...ja és vett malacot hogy állítod be a saját takarmányodra,és ha gixer van mit csinálsz?
Válasz broll79 #4034. hozzászólásárahát igen... az emberek... én már ott tartok, hogy csak előleggel hagyok meg hízót, nagysúlyra nem is hagyok meg (200kg-os kell kanlott áron) malacot nem adok el háztól , mert az mindig kevés van... hányszor volt, hogy kell hízó, meghagyom aztán baxtak jönni érte, nálam meg ott maradt a túlsúlyos, mert mire kinyögte hogy mégsem kell addig eltelett 3-4 hét. A hízó nem olyan mint egy vödör homok....
Válasz ..MZ/X.. #4030. hozzászólásáraMi piacon árulunk füstölt cuccot is, és én meg azt látom, hogy igen fogy a jó szalonna. Bár az is igaz, hogy elég hektikus az egész, mert vannak időszakok, mikor nem tudunk annyit vágni, hogy a szalonna elég legyen és vannak időszakok, mikor nem tudom hova tenni. Sokan a császárt meg a kolozsvárit veszik csak, mert tiszta hús legyen, de szalonna árba. A sonka most húsvétkor jól fogyott, de 2 éve kb 100 kiló maradt rajtunk.
És valóban nem spájzolnak, ne bűzölögjön, csepegjen nekik. Sokaknak már szerintem spájzuk sincs. A vevőkör is az idősekből és a normális, hozzánk hasonló gondolkodásmódú, fiatal tehetősebbek vásárolnak, a közép korosztály szinte elvétve.
Pár éve még 10-12 kocám volt, most ott tartok, hogy 2 mangalica maradt és inkább veszek malacot jó helyről. Ha van malacom, nem a 4 sonkásat, hanem a lapály nagyfehér vonalat tartottam, akkor a malac eladhatatlan, és hízlalni kell az összeset. Ha 120kilós hízó van akkor a 200 kilós kell és fordítva. Belefáradtam abba, hogy alig lehet eladni valamit, a vágóhíd nem veszi az ilyen disznót, a paraszt válogat, meg majdmegadomra kell. A hízó, ha tul megy a 130 kilón, akkor már rágott koca árba akarják csak venni. Kész tragédia ami itt van
Válasz Tree #4025. hozzászólásáraazt , hogy értek hozzá nem mondanám. régóta csinálja a család. 30db 25-28kgos malacból 90 nap múlva átlag 118kgos lesz. sokféle premixet probáltam és azt mondom majdnem egyformán tudnak inkább a beszerzési ár a döntő nálam. lehetne még hegyezni a dolgokat : genetika, alomszám, kiesések minimalizálása stb. de se időm se energiám rá. inszeminálok, oltok, de a herélést kéne még megtanulnom. Minden ilyen apróságon lehet hozni kicsit. Kocákra sok időt és figyelmet kell fordítani.(falkásítás : a nagyok ne bántsák a kicsket) karám is van a vemheseknek kis tóval árnyékkal..... E és S osztályú az összes hízóm. 04.03.-án szállítottam akkor S=423 volt
Válasz ..MZ/X.. #4030. hozzászólásáraigen, a sonkát szeretik az biztos.
felteszem a vietnámi sonkáját azért viszik mert kicsi, nem kell egyben nagy összeget kiadni.
mondjuk nemtudom mennyiért árulhatja a kisöreg..
sose kérdeztem árakat. nem az én dolgom.
nekem elég ha ami nekünk kell hús az megvan, a többivel nem akarok vesződni.
Válasz Garo #4029. hozzászólásáraÉrtem én, csináltuk mi is, volt 20-25 kocánk.
Háztáji zsíros már elvétve akad, hozzáteszem nem is lehet belőle pénzt keresni ha vágóra akar az ember termelni. Nem tartanak az emberek kutyán-macskán kívül jószágot. Aki meg kicsiben hizlal ott talán nem is annyira a zsírral hanem inkább minőségi, kihozatali problémák vannak. Kevés, nem megfelelő takarmány, vacak rossz minőségű hízó alapanyag és genetika, nem tud homogén állományt kiállítani stb... De ezek mind kiszelektálódnak mert idővel mind belefullad.
Válasz a2457 #4027. hozzászólásáraSzalonnát ahogy én látom, minimálisat fogyasztanak a népek. Sonka a menő, lehetőleg 0 kövér résszel mert az már nem fekszik senkinek.
Alapvetően megváltoztak a fogyasztási szokások, már nem divat spájzolni, régen szinte minden háznál bent figyelt 1-2 hűtőláda. Most inkább elballag és vesz frisset még ha dupla áron is veszi és hulladék amit eszik, mintsem odahaza tartogassa. Sokaknak nincs is egyben annyi pénze, hogy hízót vegyen.
Régen minden évben 15-20 hízó elment karácsonykor házi vágásra, az utóbbi pár évben már a hasítottat sem igen viszik csak az öregek akik még emlékeznek a régi ízekre.
Válasz ..MZ/X.. #4026. hozzászólásáraNem azt "vakeráljuk", hogy nem kell. Csak nem mindegy, hogy mennyit kell értékesíteniük.
Ahova én szállítok vágó ott napi 700db-ot vágnak, azért az nem kis mennyiség. Hozzáteszem, hogy van legalább 5 saját üzletük is ahol egy kis részét értékesítik, mégse kell nekik a háztáji zsíros hízó.
Valószinüleg azért, mert az embereknek elég annyi.
Nem arról van szó, hogy a vágóhíd meg akarja fosztani az embereket a zsírtól.
Egyet nem értek, azt vakerálja mindenki, hogy a kutyának nem kell a szalonna meg a zsír, felénk meg drágább a zsírszalonna mint a színhús. Kis vágópontos ismerős nyöszörög, hogy heti 200 kiló zsír nem elég neki, majd széttépik miatta. Környéken aki vág mindenhonnan ezt hallom, zsír és tepertő fogy el leghamarabb. Zsír 1200, tepertő 2500-ért megy.
Válasz Antikaa #4022. hozzászólásáraAz jó tétel.úgy látom értesz hozzá.az a 60 százalékot megnézném...komoly kis jószágok lehetnek.pár fogást ellesnék tőled.úgy látom lehetne tőled tanulni csak sajnos az ország másik feléből vagy.egy 20 kilos malacból mennyi idő alatt hízlalsz 120 as hízót? S es osztályra hogy fizetnek?
Amúgy elmondhatom, hogy megélj csak hízóból kb 40-50 koca kellene. van 3 féle támogatás, amit kikell használni, mert ez is úgy van mint a szántóföldi növénytermesztés, hogy támogatás nélkül nem érdemes csinálni. Annyira ki van számolva minden... (inputanyag, munka,felvásárlási ár)
Válasz Tree #4021. hozzászólásáraa somogyi nagyvágóhíd 25 db -ért küldi az autóját. hogy ez meglegyen figyelek hogy min 2, de inkább 3 koca együtt eljen, de így is kell vegyek néha malacot az enyémek mellé. magyar lapály+ dánlapály kocák nagyfehér apával ( van kan, de veszek is spermát) a vágóhíd minőségi osztályonként határozza meg a heti árakat. általában 60% szíhús felett vagyok. de ha pl össze kell nagyon várnom a 25db miatt a hízókat, tehát van 140kg felett is és van a szállításban 115kg-os is, a 115ösök sokkal jobban vágódnak így nem is szállítok csak ha tehetem 120 körülieket, mert a fölött elkezdik rakni a zsírt magukra.
Válasz Antikaa #4015. hozzászólására15 koca az nekem már nagyüzem az már évi elég szép mennyiség....mennyi a legkisebb tétel amit átvesz a nagyvágó?milyen fajtát és mivel hízlalsz hogy ennyire jó minőséget hízlalsz?
ÁCSI! Ki él és tartja el a családját csak disznó hízlalásból az előbb hozzászólók közül???????
Felénk többen próbálkoztak mangalicával, de be kellett állítania sok fehéret intenzíven , mert felkopott volna az álla...
Válasz Tree #4006. hozzászólásáramit értesz háztájin és mit értesz nagyüzemin? 15 koca és szaporulata szerinted nagyüzem? Igen én nagyvágóhídra szállítok be. talán nálam kisebb partnere nincs. A húsminőségről annyit , hogy hentes ismerősöm inkább ad többet érte nálam mint megvegye pistabácsi háztájiját olcsóbban... Amúgy a zsírral nekem sincs semmi bajom és a hentes ismerősömnek sem, de ami sok az sok...
Na igen, a legnagyobb bajok a fejekben vannak.
Jobb, finomabb, egészségesebb. Ezek a szavak egy nagyon szűk réteget érintenek meg.
Olcsó, csomagolt, gyors. Ezért meg tolonganak.
Abban a szegény országban élünk, ahol az embereknek nincs pénze jó vagy jobb minőségű ételre, mert holnap is kell venni egy doboz cigit és új cipő is kell, mert ez már egy fél éves.
A zsírtól rettegnek az emberek, pedig tényleg minden finomabb lesz tőle, mint az étolajtól, na meg egészségesebb is. Még a sültkrumpli is. Persze drágább meg nem lehet benne annyiszor sütni, de valamit valamiért.
Fiatal vagyok, de édesanyám szokott leveles tésztát sütni, nem is lehet össze hasonlítani a boltival.
Nálam is jelen van az étolaj, de csak végszükség esetére.
Konkrét példa arra, hogy mennyire értékesíthető a mangalica.
Helyi vágónak az egyedüli beszállítója az egyik ismerősöm, mindig annyit kérnek tőle amennyit el is tudnak adni. Ez heti 1-2 db, de van, hogy 0.
És egy nagy városról beszélünk.
Másik példa szintén helyi gazda, ~400 bio mangalicát tart és nagy részét BP-n értékesíti feldolgozva, viszik is mint a cukrot.
Hozzáteszem ehhez kellett neki 10 vagy 15 év és nem kevés fejfájás.
Talán soknak hangzik a 400, de ha végig gondolja az ember akkor ez csak csepp a tengerben.
Válasz nagypistivagyok2 #4012. hozzászólásárahát igen, csak azért mert a ház mellett van bezárva 2 négyzetméterre.. még nem lesz háztáji.. az még mindíg lehet vizes, zsíros.
nincsen baj a táppal, de szerintem a csak táp megoldás nem hozza azt az ízvilágot amire vevők is. kell hogy mozogjon, túrjon, legeljen. aztán akkor nem 1mm hús van a szalonnán a zsíron kívül.
Válasz _NB_ #4009. hozzászólásáraTanult szakmám szakács.Amikor 1500 bányászra főztünk zsírral készült minden, még az éttermi tészták is pl:aranygaluska,palacsinta,kelt tészták,bukták stb. A zsírban vannak az A.D.E.K. vitaminok.A zsírral átszőtt izomrostokban vannak az íz és zamatanyagok ,ezért finomabb a háztáji ami ÚGY IS VAN TARTVA!A mangalica tényleg nagyon zsíros a mai igényekhez képest,de nem annyira vizes mint a tápos disznó.Én húsvéti füstöltnek eladtam a hentes havernak egy mangót.Levágta lesózta,ugyanakkor vett egy HÁZTÁJI tápos disznót.3 nap múlva az enyém száraz sóban állt a másik úszott a saját levében.Erről ennyit.
a jó árura van igény az biztos. enyémeket is kiárulja akivel vágatom, de tény hogy zárt piac.
aztán pedig a nagymulti sem méri valami olcsón a vackát. akármilyen silány is legyen az.
lehetne ellene tenni, de sajnos ahhoz a széles réteg kell megint.. hogy ne a multiba mennyen hanem érdeklődjön kinek van jó áruja háznál.
na ez a nehéz ügy, nem a többi.
és extenzívben nem kell feltétlen drágának lennie a húsnak.
Válasz Tree #4008. hozzászólásáraNekünk is volt vörös mangalicánk, vágásnál híre ment és az idősebb ismerősök aki a régi világban cseperedtek egymásnak adták a kilincset, mert boltban már nem lehet kapni 10 cm vastag szalonnát ... persze ők egy szűk vásárló réteg, rájuk az ipar ha akarna tudna alkalmazkodni, mert a vágóhíd leszerződik heti x mangalicára, de ez kevés ha boltok nem rendelik akkor . . .
fél OFF
Nagyot változtak az étkezési szokások, csak az öreganyám idejéig visszanyúlva pl* nem volt étolaj, ezért muszáj volt pár mangalicát tartani amik zsírt adtak, meg valamennyi húst, nem volt hűtő csak jégverem, csak hidegben vágtak disznót az akkor kiolvasztott zsírnak kikellet bírnia a következő vágásig.
Az más kérdés, hogy a melyik az egészségesebb, a földekről akár táp nélkül előállított zsír vagy a hexánozott étolaj . . .
Egy videó alatt a péktanuló srác kijelenti, hogy az nem leveles tészta mert vajjal készült, mert szerinte a leveles tészta az húzó margarinnal készül majd a szakmájában dolgozó meg támogatja a hozzászólását, hiába mondják neki, hogy a vajjal készült is leveles tészta az őt nem érdekli, mert ezt tanulta . . .
Nem tudom hány idősebb fórumozó van, de aki emlékszik a régi péksüteményekre, táskák, batyuk, bukták az tudja miről beszélek, amikor azt mondom a régi sokkal finomabb volt a maiaknál, mert akkoriban zsírral készültek a pékáruk, még ha az ipari volt. A mai leveles pékáruk igen nagy része ilyen száraz vécépapír kategória, a régi meg zsíros zamatos volt, mert egyes ízek zamatok a zsírban oldódnak.
Válasz Garo #4007. hozzászólásáraRészben igazad van.sajnos szükség van minimális koncentrátumra...szalonna meg ha picit több is sikerül a hízóra akkor azt is el tudná adni a vágó..de a jó hangsúlyozom a jó szalonnára azért az országban lenne igény.nem a cipőtalp vastagságú kopasztott redvás bőrűre nyilván....sajnos kicsike réteg engedheti meg magának a házi háztáji dolgokat.sajnos a többség az olcsóság a népbutítás miatt eszi és veszi a multik a nagyüzemek mocskát.a háztáji az háztáji nem üzemi pumpált vizes kutyának se adnám retek hús.engem felháborít h az igazi jó házit elfeledjük helyette a multit választjuk...
5055 hozzászólás
Válasz Tree #4056. hozzászólásáraüdv! 70kg kukorica és 30kg árpa és 0,62 kg sanocid kell 1 zsák piggihez, ebből lesz 125kg 20% starter táp. Felénk nincs 20kg fölötti malac eladó, mert mind elkapkodják, egyébként, 15-18000 közt megy a 20kg körüli, minőségtől függően.
Na???
Válasz anca #4052. hozzászólásáraÜdv.gyönyörű jószágaid vannak.40kilos pietrin kis süldőnek tudnál receptet adni? Adott a sano piggi kuki árpa van egyelőre.illetve egy jó 25-30 kilos malac hogy megy feléd?
Sziasztok!
Állomány növelés elött állok és tanácsra lenne szükségem.Ki hogyan alakítana ki egy 30 kocás telepet?Gondolok itt az épületek kialakitására,takarmányozásra,trágya kezelési megoldásokra.Kinek milyen keresztezési konstrukciók jöttek be?
Válasz anca #4052. hozzászólásáraHát minden tiszteltem, főleg a segítőkészség végett,
ha jól gondolom akár kérdés nélkül is sokan kíváncsiak bármire amit megosztasz, beleértve receptet és tapasztalatot, illetve technológát illetően. akár ide közvetlen ebbe a fórumba is.
Üdv. Már régen nem írtam ebbe a topikba, de látom egy kicsit pörgősebb. Én jelenleg 36 kocával dolgozom,plusz évi 200-250 hízót állítok elő. Számlásan, Áfásan,a kocák csipelve vannak, állami támogatást igénybe veszem. Sanot használok. Használtam ISV-t, profeedet, INVE-t, Bábolnát. Mivel magam állítom elő a malacot, nálam a Sano vált be, Nagyon jó a malac, szoptató koca sora, Jók a hízópremixek. Orosházi vagyok, nálunk jóval drágább a bábolna és a lykra, mint a sano. Malacot is értékesítek, és a sanot is forgalmazom, szója, gabona, beszerzésben is tudok segíteni. Receptúrát is tudok összeállítani. Szivesen segítek, ha tudok.
Válasz Antikaa #4048. hozzászólásáraMegköszönöm, ha megteszed.
Az agrofeedes és az ubmes termékekről vannak tapasztalataitók?
de most egy bandát kipróbálok bábolnaival is. van ez a platinum de van premixük is
Válasz Garo #4046. hozzászólásárameg kell néznem a recepteket...www.likra.com
Válasz Tree #4045. hozzászólásárasano után tértem erre: olcsóbb és ugyanannyit tud. Szójadara+premix+kuko+árpa+búza. életkornak megfelelő receptek alapján. választs elötti tápot tisztán kell adni és szemcsés(szerintem k.rva jó)
Válasz Antikaa #4044. hozzászólásáraErről még nem hallottam.
Lizin?
Válasz Antikaa #4044. hozzászólásáraMondanál pár szót erről az anyagról? Ár érték aránya,illetve hogy adagolod és milyen takarmány mellé?
Válasz kis jani #4043. hozzászólásáraLyukra (yu=i)
Válasz Antikaa #4040. hozzászólásáraHello!
Antikaa te milyen premixet használsz?
Sziasztok!
Valaki vásárolt már közületek Fekete Józseftől (Vasszécsény) tenyészkoca süldőt?
Nincs semmi gond a pietrainnal, nagyon jól hízik, színhúskihozatala az egyik legjobb és nagyon jó a takarmányértékesítése.
Valamint a 20 évvel ezelőtti pietrain és a mostani között is nagy a különbség, sokat csiszoltak rajta.
De oda kell adni neki a megfelelő mennyiségű fehérjét különben kuka.
Válasz Tree #4038. hozzászólásárajók a sano premixek csak kissé drágák
Válasz Tree #4036. hozzászólásáraÉN ÚGY MONDANÁM STRESSZES a pietrin. ha a termékedben van egy kis pietrin vonal kb 30%-20% között az viszont jó.jól gyarapszik, jól vágódik. a "négysonkás" hízókban is kell legyen pietrin vonal
Válasz oprita #4037. hozzászólásáraTakarmányt hogy a jobb ha reljesen porrá vagy kissé dercésre vágatom? Illetve a sano piggivel mennyire könnyű az átállás? Vagy ti mit használtok?
Válasz Tree #4036. hozzászólásáraPietrain idegroncs alapból.20 éve kísérleteztem vele,duroc keresztezés javít rajta,csak kicsit több a zsír.Vett malacot meg sajátra állítani lassan,kis adagot lassan emelni,először fehérjeszegényen,plusz szalma legyen.Féreghajtás 1 héten belül.
Válasz Antikaa #4035. hozzászólásáraPietrinről mit gondoltok? Mik az előnyei mik a hátrányai szerinted? Engem xsak a foltossága vagy a feketesége zavar a bőrén...ja és vett malacot hogy állítod be a saját takarmányodra,és ha gixer van mit csinálsz?
Válasz broll79 #4034. hozzászólásárahát igen... az emberek... én már ott tartok, hogy csak előleggel hagyok meg hízót, nagysúlyra nem is hagyok meg (200kg-os kell kanlott áron) malacot nem adok el háztól , mert az mindig kevés van... hányszor volt, hogy kell hízó, meghagyom aztán baxtak jönni érte, nálam meg ott maradt a túlsúlyos, mert mire kinyögte hogy mégsem kell addig eltelett 3-4 hét. A hízó nem olyan mint egy vödör homok....
Válasz ..MZ/X.. #4030. hozzászólásáraMi piacon árulunk füstölt cuccot is, és én meg azt látom, hogy igen fogy a jó szalonna. Bár az is igaz, hogy elég hektikus az egész, mert vannak időszakok, mikor nem tudunk annyit vágni, hogy a szalonna elég legyen és vannak időszakok, mikor nem tudom hova tenni. Sokan a császárt meg a kolozsvárit veszik csak, mert tiszta hús legyen, de szalonna árba. A sonka most húsvétkor jól fogyott, de 2 éve kb 100 kiló maradt rajtunk.
És valóban nem spájzolnak, ne bűzölögjön, csepegjen nekik. Sokaknak már szerintem spájzuk sincs. A vevőkör is az idősekből és a normális, hozzánk hasonló gondolkodásmódú, fiatal tehetősebbek vásárolnak, a közép korosztály szinte elvétve.
Pár éve még 10-12 kocám volt, most ott tartok, hogy 2 mangalica maradt és inkább veszek malacot jó helyről. Ha van malacom, nem a 4 sonkásat, hanem a lapály nagyfehér vonalat tartottam, akkor a malac eladhatatlan, és hízlalni kell az összeset. Ha 120kilós hízó van akkor a 200 kilós kell és fordítva. Belefáradtam abba, hogy alig lehet eladni valamit, a vágóhíd nem veszi az ilyen disznót, a paraszt válogat, meg majdmegadomra kell. A hízó, ha tul megy a 130 kilón, akkor már rágott koca árba akarják csak venni. Kész tragédia ami itt van
Válasz Tree #4025. hozzászólásáraazt , hogy értek hozzá nem mondanám. régóta csinálja a család. 30db 25-28kgos malacból 90 nap múlva átlag 118kgos lesz. sokféle premixet probáltam és azt mondom majdnem egyformán tudnak inkább a beszerzési ár a döntő nálam. lehetne még hegyezni a dolgokat : genetika, alomszám, kiesések minimalizálása stb. de se időm se energiám rá. inszeminálok, oltok, de a herélést kéne még megtanulnom. Minden ilyen apróságon lehet hozni kicsit. Kocákra sok időt és figyelmet kell fordítani.(falkásítás : a nagyok ne bántsák a kicsket) karám is van a vemheseknek kis tóval árnyékkal..... E és S osztályú az összes hízóm. 04.03.-án szállítottam akkor S=423 volt
Válasz ..MZ/X.. #4030. hozzászólásáraigen, a sonkát szeretik az biztos.
felteszem a vietnámi sonkáját azért viszik mert kicsi, nem kell egyben nagy összeget kiadni.
mondjuk nemtudom mennyiért árulhatja a kisöreg..
sose kérdeztem árakat. nem az én dolgom.
nekem elég ha ami nekünk kell hús az megvan, a többivel nem akarok vesződni.
Válasz Garo #4029. hozzászólásáraÉrtem én, csináltuk mi is, volt 20-25 kocánk.
Háztáji zsíros már elvétve akad, hozzáteszem nem is lehet belőle pénzt keresni ha vágóra akar az ember termelni. Nem tartanak az emberek kutyán-macskán kívül jószágot. Aki meg kicsiben hizlal ott talán nem is annyira a zsírral hanem inkább minőségi, kihozatali problémák vannak. Kevés, nem megfelelő takarmány, vacak rossz minőségű hízó alapanyag és genetika, nem tud homogén állományt kiállítani stb... De ezek mind kiszelektálódnak mert idővel mind belefullad.
Válasz a2457 #4027. hozzászólásáraSzalonnát ahogy én látom, minimálisat fogyasztanak a népek. Sonka a menő, lehetőleg 0 kövér résszel mert az már nem fekszik senkinek.
Alapvetően megváltoztak a fogyasztási szokások, már nem divat spájzolni, régen szinte minden háznál bent figyelt 1-2 hűtőláda. Most inkább elballag és vesz frisset még ha dupla áron is veszi és hulladék amit eszik, mintsem odahaza tartogassa. Sokaknak nincs is egyben annyi pénze, hogy hízót vegyen.
Régen minden évben 15-20 hízó elment karácsonykor házi vágásra, az utóbbi pár évben már a hasítottat sem igen viszik csak az öregek akik még emlékeznek a régi ízekre.
Válasz ..MZ/X.. #4026. hozzászólásáraNem azt "vakeráljuk", hogy nem kell. Csak nem mindegy, hogy mennyit kell értékesíteniük.
Ahova én szállítok vágó ott napi 700db-ot vágnak, azért az nem kis mennyiség. Hozzáteszem, hogy van legalább 5 saját üzletük is ahol egy kis részét értékesítik, mégse kell nekik a háztáji zsíros hízó.
Valószinüleg azért, mert az embereknek elég annyi.
Nem arról van szó, hogy a vágóhíd meg akarja fosztani az embereket a zsírtól.
Válasz ..MZ/X.. #4026. hozzászólására 800ft a zsírszalonna a sós 1600-2000ft lehet kapni HBM-ben
Válasz ..MZ/X.. #4026. hozzászólásáratepertő az itt is menő. tényleg az fogy a leggyorsabban. zsírszalonnát azt mondjuk erre nem komálják annyira.
Egyet nem értek, azt vakerálja mindenki, hogy a kutyának nem kell a szalonna meg a zsír, felénk meg drágább a zsírszalonna mint a színhús. Kis vágópontos ismerős nyöszörög, hogy heti 200 kiló zsír nem elég neki, majd széttépik miatta. Környéken aki vág mindenhonnan ezt hallom, zsír és tepertő fogy el leghamarabb. Zsír 1200, tepertő 2500-ért megy.
Válasz Antikaa #4022. hozzászólásáraAz jó tétel.úgy látom értesz hozzá.az a 60 százalékot megnézném...komoly kis jószágok lehetnek.pár fogást ellesnék tőled.úgy látom lehetne tőled tanulni csak sajnos az ország másik feléből vagy.egy 20 kilos malacból mennyi idő alatt hízlalsz 120 as hízót? S es osztályra hogy fizetnek?
Amúgy elmondhatom, hogy megélj csak hízóból kb 40-50 koca kellene. van 3 féle támogatás, amit kikell használni, mert ez is úgy van mint a szántóföldi növénytermesztés, hogy támogatás nélkül nem érdemes csinálni. Annyira ki van számolva minden... (inputanyag, munka,felvásárlási ár)
Ja: a tápot én keverem: szója+premix+kuko+buza+árpa
Válasz Tree #4021. hozzászólásáraa somogyi nagyvágóhíd 25 db -ért küldi az autóját. hogy ez meglegyen figyelek hogy min 2, de inkább 3 koca együtt eljen, de így is kell vegyek néha malacot az enyémek mellé. magyar lapály+ dánlapály kocák nagyfehér apával ( van kan, de veszek is spermát) a vágóhíd minőségi osztályonként határozza meg a heti árakat. általában 60% szíhús felett vagyok. de ha pl össze kell nagyon várnom a 25db miatt a hízókat, tehát van 140kg felett is és van a szállításban 115kg-os is, a 115ösök sokkal jobban vágódnak így nem is szállítok csak ha tehetem 120 körülieket, mert a fölött elkezdik rakni a zsírt magukra.
Válasz Antikaa #4015. hozzászólására15 koca az nekem már nagyüzem az már évi elég szép mennyiség....mennyi a legkisebb tétel amit átvesz a nagyvágó?milyen fajtát és mivel hízlalsz hogy ennyire jó minőséget hízlalsz?
Válasz Garo #4019. hozzászólásáradetto
Válasz Antikaa #4018. hozzászólásáraHizó + szántó.
segítsetek évi 200 mangalicát elpasszolni és tartok azt táp nélkül....
ÁCSI! Ki él és tartja el a családját csak disznó hízlalásból az előbb hozzászólók közül???????
Felénk többen próbálkoztak mangalicával, de be kellett állítania sok fehéret intenzíven , mert felkopott volna az álla...
Válasz Antikaa #4015. hozzászólására15 koca és szaporulata nem nagyüzem, de lehet nagyüzemi :)
Válasz Tree #4006. hozzászólásáramit értesz háztájin és mit értesz nagyüzemin? 15 koca és szaporulata szerinted nagyüzem? Igen én nagyvágóhídra szállítok be. talán nálam kisebb partnere nincs. A húsminőségről annyit , hogy hentes ismerősöm inkább ad többet érte nálam mint megvegye pistabácsi háztájiját olcsóbban... Amúgy a zsírral nekem sincs semmi bajom és a hentes ismerősömnek sem, de ami sok az sok...
Na igen, a legnagyobb bajok a fejekben vannak.
Jobb, finomabb, egészségesebb. Ezek a szavak egy nagyon szűk réteget érintenek meg.
Olcsó, csomagolt, gyors. Ezért meg tolonganak.
Abban a szegény országban élünk, ahol az embereknek nincs pénze jó vagy jobb minőségű ételre, mert holnap is kell venni egy doboz cigit és új cipő is kell, mert ez már egy fél éves.
A zsírtól rettegnek az emberek, pedig tényleg minden finomabb lesz tőle, mint az étolajtól, na meg egészségesebb is. Még a sültkrumpli is. Persze drágább meg nem lehet benne annyiszor sütni, de valamit valamiért.
Fiatal vagyok, de édesanyám szokott leveles tésztát sütni, nem is lehet össze hasonlítani a boltival.
Nálam is jelen van az étolaj, de csak végszükség esetére.
Konkrét példa arra, hogy mennyire értékesíthető a mangalica.
Helyi vágónak az egyedüli beszállítója az egyik ismerősöm, mindig annyit kérnek tőle amennyit el is tudnak adni. Ez heti 1-2 db, de van, hogy 0.
És egy nagy városról beszélünk.
Másik példa szintén helyi gazda, ~400 bio mangalicát tart és nagy részét BP-n értékesíti feldolgozva, viszik is mint a cukrot.
Hozzáteszem ehhez kellett neki 10 vagy 15 év és nem kevés fejfájás.
Talán soknak hangzik a 400, de ha végig gondolja az ember akkor ez csak csepp a tengerben.
Válasz nagypistivagyok2 #4012. hozzászólásárahát igen, csak azért mert a ház mellett van bezárva 2 négyzetméterre.. még nem lesz háztáji.. az még mindíg lehet vizes, zsíros.
nincsen baj a táppal, de szerintem a csak táp megoldás nem hozza azt az ízvilágot amire vevők is. kell hogy mozogjon, túrjon, legeljen. aztán akkor nem 1mm hús van a szalonnán a zsíron kívül.
Válasz _NB_ #4009. hozzászólásáraTanult szakmám szakács.Amikor 1500 bányászra főztünk zsírral készült minden, még az éttermi tészták is pl:aranygaluska,palacsinta,kelt tészták,bukták stb. A zsírban vannak az A.D.E.K. vitaminok.A zsírral átszőtt izomrostokban vannak az íz és zamatanyagok ,ezért finomabb a háztáji ami ÚGY IS VAN TARTVA!A mangalica tényleg nagyon zsíros a mai igényekhez képest,de nem annyira vizes mint a tápos disznó.Én húsvéti füstöltnek eladtam a hentes havernak egy mangót.Levágta lesózta,ugyanakkor vett egy HÁZTÁJI tápos disznót.3 nap múlva az enyém száraz sóban állt a másik úszott a saját levében.Erről ennyit.
a jó árura van igény az biztos. enyémeket is kiárulja akivel vágatom, de tény hogy zárt piac.
aztán pedig a nagymulti sem méri valami olcsón a vackát. akármilyen silány is legyen az.
lehetne ellene tenni, de sajnos ahhoz a széles réteg kell megint.. hogy ne a multiba mennyen hanem érdeklődjön kinek van jó áruja háznál.
na ez a nehéz ügy, nem a többi.
és extenzívben nem kell feltétlen drágának lennie a húsnak.
Válasz Tree #4008. hozzászólásáraNekünk is volt vörös mangalicánk, vágásnál híre ment és az idősebb ismerősök aki a régi világban cseperedtek egymásnak adták a kilincset, mert boltban már nem lehet kapni 10 cm vastag szalonnát ... persze ők egy szűk vásárló réteg, rájuk az ipar ha akarna tudna alkalmazkodni, mert a vágóhíd leszerződik heti x mangalicára, de ez kevés ha boltok nem rendelik akkor . . .
fél OFF
Nagyot változtak az étkezési szokások, csak az öreganyám idejéig visszanyúlva pl* nem volt étolaj, ezért muszáj volt pár mangalicát tartani amik zsírt adtak, meg valamennyi húst, nem volt hűtő csak jégverem, csak hidegben vágtak disznót az akkor kiolvasztott zsírnak kikellet bírnia a következő vágásig.
Az más kérdés, hogy a melyik az egészségesebb, a földekről akár táp nélkül előállított zsír vagy a hexánozott étolaj . . .
Egy videó alatt a péktanuló srác kijelenti, hogy az nem leveles tészta mert vajjal készült, mert szerinte a leveles tészta az húzó margarinnal készül majd a szakmájában dolgozó meg támogatja a hozzászólását, hiába mondják neki, hogy a vajjal készült is leveles tészta az őt nem érdekli, mert ezt tanulta . . .
Nem tudom hány idősebb fórumozó van, de aki emlékszik a régi péksüteményekre, táskák, batyuk, bukták az tudja miről beszélek, amikor azt mondom a régi sokkal finomabb volt a maiaknál, mert akkoriban zsírral készültek a pékáruk, még ha az ipari volt. A mai leveles pékáruk igen nagy része ilyen száraz vécépapír kategória, a régi meg zsíros zamatos volt, mert egyes ízek zamatok a zsírban oldódnak.
Válasz Garo #4007. hozzászólásáraRészben igazad van.sajnos szükség van minimális koncentrátumra...szalonna meg ha picit több is sikerül a hízóra akkor azt is el tudná adni a vágó..de a jó hangsúlyozom a jó szalonnára azért az országban lenne igény.nem a cipőtalp vastagságú kopasztott redvás bőrűre nyilván....sajnos kicsike réteg engedheti meg magának a házi háztáji dolgokat.sajnos a többség az olcsóság a népbutítás miatt eszi és veszi a multik a nagyüzemek mocskát.a háztáji az háztáji nem üzemi pumpált vizes kutyának se adnám retek hús.engem felháborít h az igazi jó házit elfeledjük helyette a multit választjuk...