Hirdetés
Fórum
- Mi lesz veled mezőgazdaság! új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- AKG támogatás új
- S.O.S. új
- Hol vannak a régi fórumosok? új
- Mezőgazdasági támogatások, agrárpályázatok új
- Japán kistraktorok új
- Zene, ami boldoggá tesz... új
- Vadkártérítés új
- Fronttartály, fronthidraulika és minden ami előre kell új
Cikkajánló
Ha támad az aflatoxin – mit tehetünk ellene?
A toxinszint mértéke erősen összefügg a klímaváltozással.
Támogatott tartalom
1957 hozzászólás
Válasz #856. hozzászólásra
Nem is írtam, hogy add le (vagy bárki adja el, mert milyen faxa lesz neki attól!). Itt arról volt szó, hogy anyagilag mi a jobb.
Viszont: Ok, te nem akarsz külföldre menni vagy mást csinálni. De az eredeti felvetés pont ebből indult ki, hogy valaki földeladáson gondolkodott, amire gyorsan lehurrogták vagy hárman, hogy felejtse el, mert az mekkora hülyeség és nem éri meg.
Én ezzel szemben nem gondolom hogy most akkora bomba üzlet lenne földet venni (vagy akár csak megtartani!), és ha valaki eladáson gondolkodik az lássa a teljes képet. Másrészről nekem nincs bajom a külföldre költözéssel, sőt majdnem biztos vagyok benne, hogy nem itt érem el a nyugdíjkorhatárt...
Válasz #855. hozzászólásra
Elgondolkodtató amit írsz,deee tudod én semennyiért nem adnám a gazdaságom.Ez az életem.Nem külföldön,hanem itt.Idegen országban csak auslander maradsz.
Válasz #848. hozzászólásra
És akkor csavarjunk egyet a logikán. Tegyük fel, 50 ha-on gazdálkodsz, tartasz állatot is, mondjuk a lentebbi példában tehenet, meg disznót, helyben eladásra. Van valamennyi gépparkod is, némi ház, porta, ilyesmi.
Minden reggel kelsz korán, lerendezed az állatokat, majd jönnek a nem-rendszeres munkák. Mégy földet művelni, vagy disznót vágsz, mégy piacolni, stb. Este ismét állatokat rendezni, stb. Mint a kolléga is írta nem volt nyaralni mostanában.
Ha felmerül, hogy befejezed és csinálsz mást (vagy semmit) akkor a következő lehetőséged van: Eladod az 50 hektárt. (gyenge földért is adnak 1 milliót, jó föld felénk 3-4, átlagoljuk be. Felveszel 100 millió ft-ot a föld után, még 10-et a ház után, újabb 15-20 milliót az egyéb dolgokra: gépek, tehenek, fölöslegessé váló takarmány, stb. 130 millióból szépen kimégy külföldre, és valamilyen szép és biztonságos (indiánmentes) részen veszel egy házat 50 millióból, a maradék 80 milliót beteszed a bankba, ami után felveszel a mai xar kamatokkal is kb. 2,4 milliót, visszaosztva havi 200ezret. Elmégy kinn dolgozni valami nagyon egyszerű munkára, pl. ottani farmra traktorozni. (direkt azért írtam ezt, mert így azt csinálod amit most, nem kell pl. szakmát váltanod, tanulnod, stb.) Ausztriában, Németországban simán keresel havi 1200-1500 eur-t, ami további 400 ropi havonta. A mostani munkás tengődős életvitelt kicserélheted havi 600 ropi fixre, ami független időjárástól, terményártól, bármitől... És a saját házadban laksz, biztonságos környéken, nyugateurópai életszínvonalon, ottani egészségügyi ellátással, nyugdíjjal, egyéb szolgáltatásokkal, ami itt soha sem lesz! Minden éveben van 3-4-5 hét fizetett szabadságod, amikor a megkeresett komoly pénzeidet elköltheted valamilyen egzotikus országban. És ami a legszebb, hatvan éves korodban irány a nyugdíj új, hogy az életszínvonalad nem csökken jelentősen!
Mindezt nem azért írtam, hogy ezt kell csinálni, hanem azt, hogy egyéni döntés szerint a fent leírtakat BÁRKI BÁRMIKOR meg tudja lépni! nem kell hozzá sem speciális adottság, sem speciális tudás, sem semmi egyéb! Persze van számtalan más lehetőség is, pusztán azt írtam le, hogy mi van akkor, ha valaki hoz egy döntést, aminek az eredményeként ugyanezt fogja csinálni mint most, csak pénze is van a végére!
"A haszonáldozati költség az a jövedelem amit egy vélhetően kevésbé jövedelmező üzlet hozott volna ha a jelenlegi helyett abba fektetted volna a pénzed/munkád."
Válasz #827. hozzászólásra
Válasz #851. hozzászólásra
Kb ugyanarról beszélünk, bár én gépköltségnek nem csak gázolajat számolok. A 150e-be természetesen nincs benne a szárítás, mert most még szerintem senki nem tudja, hogy mennyi vízzel lesz betakarítva és mennyi termény lesz aratva...
Az mondjuk meglepett, hogy ilyen drágán veszed a műtrágyát, magot... Azt gondoltam, hogy nagyobb mennyiségnél jelentősen kedvezőbb árakat tudsz elérni. Én szerintem kisebb tételeket veszek, de 15-20% jobb áron kaptam, mint amiket írtál.
A 150e-be I.kategóriás pioneer mag, kapott 200kg 8-24-24-et, 350kg 27%N, a gyomirtás vegyszerköltsége össz 8520Ft/ha volt...
Válasz #851. hozzászólásra
Hát igen,ez valahogy így néz ki.És ehhez még sok mindent hozzá lehetne számolni.
Válasz #850. hozzászólásra
Hát ha mi csak ennyit költünk rá xart se várhatok...
Gyorsan levezetem a sajátot, telephely rezsiket, munkabéreket, amortizációt stb.... most nemtudok rászámolni hirtelen így azok még hozzá sem jönnek, közvetlen költségekről beszéljünk most.
Szóval mag: olcsóbb 25-30ezer/ha, drágább 50-60ezer/ha. 2mázsa komplex 30ezer, 2q pétisó 16ezer, ammónia injektálás 23.500/ha. Minden nettó!!!!
15ezer a gyomírtás de vannak táblák ahol kétszer kell menni, vagy alapkezelve is volt, ilyen esetekben 25-30ezret is rálehet fújni. Legyen átlag 20, mert a jó kétharmada egy jól célzott gyomírtással megoldható.
Ez eddig olcsó magból 100ezer, drágából 130.
Szántás 30 liter, kétsor elmunkálás 15liter, vetés 4liter, permetezés-ek 2liter, aratás 20liter(legyen benne a beszállítás is de akkor még több is szerintem) Van amit meghúzattunk is.... mittudomén 80liter. 25ezer.
Szárítás, ha pl csak 10%vizet kell elvonni mázsánként akkor 700Ft/mázsa körül. Ez 56Eft/ha egy 8tonnás kukoricánál ami 23-as. Egyéb levonásról most ne beszéljünk de az is akad...
Drágább mag esetében már 210ezernél járunk, olcsóbból meg 180körül, bérbe nem dolgoztattam semmit.
És akkor még van földbérleti díjjunk, talajfertőtlenítést nem számoltam, bizonyos területeken ahol visszavetés történt az is játszik meg amit az elején írtam rezsiket, munkabéreket egyéb költségeket ha leosztom hektárjára nem kétfillér fog még rájönni. Szerintem ha mindezeket rászámolom 260-300ezerre símán kijön összköltségnek.
Szóval a 8tonnás kukoricán még nem kerestünk semmit a spórolósabb változatnál a drágábbiknál meg butka. Persze jelen esetben, 40-45ezernél már jövedelmező.
Válasz #832. hozzászólásra
Felfele kerekítve 150.000,-
Válasz #847. hozzászólásra
HMHMHM.........Heccek Mastere.
Élet alatt persze nem azt értem,hogy tengerparti nyaraló,luxusautó(nem 20 éves romhalmaz),temérdek felhalmozott pénz amit már nem tudsz mire költeni.Viszont megélhetés, nem kényszerűlsz segííjért kuncsorogni,és fizeted a sok lét (bérleti díj,gázolaj,adó100fajta,inputot a sok cégnek,gépkereskedőnek,stb,stb)
Válasz #843. hozzászólásra
Aha szóval sikerült leszoritanod a pságokra való költést! hogyisvanez????
Válasz #845. hozzászólásra
4 kezükön megszámolták a hódjaik számát
Válasz #844. hozzászólásra
Hát épp az a kérdés, hogy hányszáz hektárjuk van, hogy ilyet mondtak?
Vlmelik nap tvbe ment a miacíme????????? mikor mennek az országban tanyáról tanyára???? másfélmilió lépés még most is?
Kint a 2 öreg figura ketten 140 éve a tanyán a sziken aszondják
Van itt mindön!! Mindönünk mögvan kéröm szépön.....
Akkor meg mi a ------ a téma??
x ló birka mangalica........ pár hód főd és boldogság vót kettesbe is
nagyok az igények sok a p.ságra való péz elverés........munkáról meg szokik lefele a csürhe banda
Válasz #842. hozzászólásra
A megélni biztos nem a luxust jelenti.
De kinek mit jelent a megélni?
Van kaja pia, ruha, gázra villanyra, télen melegre, gyerekeknek ez az amaz, szóval szinte "minden" ésszerű keretek között......... ?
Vagy ezek prémium minőségben , és föléjük még más milió +"lux" dolog is?
"Terméketlen homokon,vagy jó minőségü termékeny talajon, nem mindegy"
Ennek is megvan a hasznosítására való növény, állat.
Csak nem kukorica, búza, napra, repce félékből áll a világ.
Válasz #838. hozzászólásra
"Terméketlen homokon,vagy jó minőségü termékeny talajon, nem mindegy"
És ide kellene bekapcsolni a területalapú támogatást... Véleményem szerint.
Válasz #838. hozzászólásra
50 ha-on szépen megélünk, átlag 10AK-s földeken.
Csak nem azt kell csinálni, mint lentebb írtátok.
A gyenge föld kaszáló/legelőként van hasznosítva. A 10AK fölöttin termesztünk az állatoknak abrakot, a + eladjuk, + 1 ha burgonya. .
Tartunk disznót eladásra, nem nagy létszámban (a rezsit fedezi).
Tartunk teheneket fejésre, tejet, tejterméket piacozzuk.
Olyan évünk még nem volt, hogy -osak legyünk összességében.
Igaz nyaralni sem voltunk.
A lényeg, simán meg lehet élni ennyi földből.(gyenge AK-sból is)
Válasz #837. hozzászólásra
Azt pedig kijelentem,hogy ötven ha-on is van élet,de nem mindegy milyen földön.Terméketlen homokon,vagy jó minőségü termékeny talajon, nem mindegy.
Válasz #835. hozzászólásra
Szerintem azért értetted mire gondolok
Válasz #833. hozzászólásra
Á, dehogy... A cél az, hogy az 500 lóerős gépekkel 1 ember megműveljen 1000 hektárt... És akkor az asszonynak már nem kell bejárni dolgoznia... Egyet azért ne felejtsünk el: T USA = 9 826 675 km˛, T Hungary = 93 030 km˛...
Válasz #831. hozzászólásra
Sok igazság van abban amit írsz,de pl:egy településtől több km-re lévő osztatlan közösben levő 2ha szántó (erdőkkel körülvett vadkáros gyenge minőségű talaj)esetében ,tehát ha egy ilyet valaki eladott nem hiszem ,hogy olyan nagy lehetőségektől fosztotta meg magát.Ráadásul szinte földúton megközelíthetetlen is a terület ,egy ilyenen gondolom nem termelne zöldséget,gyümölcsöt.Szóval ha valaki egy ilyet eladott és abból felújította a házát nem hiszem ,hogy nagy hülyeséget csinált.
Válasz #832. hozzászólásra
Este otthonról küldöm, csak nekem akarok has számokat írni...
De azért te is részletezd a 270e-t
Ja, persze, egész ausztria egy sípálya
Angliától Ausztriáig, nem csak az autópályáról láttam a gazdaságokat...
Válasz #831. hozzászólásra
Ha itthon 50 hektáros gazdaságok lennének még annyi szép ház meg porta sem lenne mint most... de föld meg főleg nem lenne szép, sokan csak zúznák egyszer vagy tárcsa oszt jónapot, mellette ugyanúgy dolgozna valahol, ahol valaki más elől elveszi a munkát aki pedig munka nélkül éhezik.... merthát ha 50hektárból szépen meglehet élni akkor ne dolgozzon mást, de úgyis fog és ezért fogja egyszer lezúzni vagy zúzatni oszt jónapot...
De ha ebből is akarna megélni szépen, tartana jószágot mire menne!?!?!?!? tudod te mit jelent most jószágot tartani???? Szóval ne gyere az osztrákokkal mert ott valami igen más, itthon kapásból nem működne, az egész eltorzulna mihelyst ilyen irányba kezdenék terelni az egészet.
Válasz #831. hozzászólásra
kukorica hektárköltséggel még adós vagy.
az osztrák 50 hektárokat ne hasonlítsd a magyar 50 hektárokhoz, egyrészt azok osztrákok, és nem magyarok, másrészt neki nem 50 hektár alpesi legelője van, hanem 50 hektár sípályája, amit nyáron legeltet.
és nem tértünk el, erről szól ez a blog, föld árakról, mikor, mennyit, hogyan döntsünk. hát így. ha meleg a pite, akkor fussunk messzire...
Válasz #828. hozzászólásra
Nem szeretném szaporítani a szót, mert már így is eltértünk a fórum témájától, de csak címszavakban: milyen más vállalkozásba fektessen? Van neki? Fogjon bele másba? Ért máshoz? Van szaktudása? Van a környezetében lehetőség/igény? Abban garantáltan sikeres lesz? Tegye államkötvénybe? 1 millió hoz 30.000-et évente. 1 ha földből amellett, hogy nő az értéke, de minimum inflációt követ, nem tud 30e-nél többet kihozni ?! Hagyjuk már ezt a baromságot... 90-es, 2000-es években sokan eladták az 5-10-20 hektárjukat. Nem maradt belőle semmi... Felújították a házat, lecserélték az autót... Odaadták a gyerekeknek, akik fél perc alatt eltapsolták... Ma otthon vannak egy fillér nélkül kétségbeesetten... A faluban felvásárolták 5-en 6-an, azoknak most van háromjegyű hektárjuk és könnyen élnek. A többi falubeli meg várja a nyugdíjat. A gyerekeik is, mert ők is abból élnek... Érdekes tőlünk nyugatra 50 hektárból családok élnek tisztességes körülmények között... Nekünk nem elég. 2-3-4-500 hektár kell. Belenyomjuk a kukit tavasszal, aztán láblógatás októberig... Meg decembertől márciusig... És nem elég. Menjél keletebbre, ott meg ezer hektárokba gondolkodnak a gazdák. A nép meg éhezik. Ausztriában meg gyönyörű porták az egész faluban, nem két családnak, az egész faluban... De biztosan ők a hülyék.
Válasz #829. hozzászólásra
az már múlt idő, az ma már nem érdekes. a kérdés ma már úgy tehető fel, hogy érdemes-e holnap is földben tartani a pénzt, vagy ki kell szállni, és menni másfelé. hogy mennyiért vetted, az ebből a szempontból nem érdekes.
Válasz #828. hozzászólásra
Azt sem kell feledni, hogy nem csak amortizáció van (jelenleg).
A föld 5-20 ezerért vett ha-ja most 1misit ér.
Válasz #827. hozzászólásra
hát persze, mert két külön élethelyzet. ember azt kérdezte, eladja-e, ha igen mennyiért, ha nem, akkor mennyiért ne? neki nyilván úgy merül fel a kérdés, hogy ha nem adja el, akkor mennyi haszonról mond le évente azzal, hogy nem teszi be másik vállalkozásába a pénzt, hanem itt ássa el, szó szerint.
míg neked, aki megvetted a vasat, minimum tőkeköltséggel kéne számolj, dehogy ne verd át magad túlságosan, jó lenne néhány évenként tisztában lenni azzal is, hogy a befektetési stratégiád helyes-e, így néha-néha ki kéne számítani, hogy másik befektetésen mennyi keresnél, és hogy most keresel-e annyit, csak igazolásul...
egyébként tudom miről beszélek, még papírom is van róla...
Válasz #825. hozzászólásra
A 820-as hozzászólásodig tőkeköltségről beszéltél. Majd áttértél haszonáldozati költségre.
Hogyan akarsz haszonáldozati költséged beleszámolni a termelési költségbe? Tudod egyáltalán, hogy mi az a haszonáldozati költség???
Válasz #824. hozzászólásra
nah, itt már tartottunk egyszer egy kollégával, aki a repce művelésnél csak gázolaj költséget számított fel, szóval akkor nézzük te hogy állsz.
neked mennyi a hektárköltséged, és megtennéd, hogy kirészletezed, hogy áll össze? köszönet érted előre is!
Válasz #823. hozzászólásra
hogy kezdődik a 822-es post?
"a te haszonáldozat költséged" vagy valahogy így...
Válasz #820. hozzászólásra
Hűha, a 250.000Ft/ha költség az tényleg durva...
a., nem 8 tonnás átlagod lesz.
b., valamit nem jól csinálsz
Remélem az 'a' verzió lesz
Válasz #822. hozzászólásra
Huh. Szerintem a tőkeköltség nagyon nem ezt jelenti. Leírásod alapján például 1ha=1Mft. Eladom, lekötöm 6%-ra: évi 60.000,- És az infláció? És az 1 ha föld értéke nem növekszik ? Az elmúlt évek nem ezt mutatják. Akkor miért számolod a termelési költségek közé azt amennyi banki kamatot kapnál?
A gépköltség nyilván != gázolajköltség...
Válasz #821. hozzászólásra
a te haszonáldozat költséged minimum a főd + gép piaci × kockázatmentes hozam (legtöbben az állampapír hozamokat írkálják ide). ma a magyar állampapírok olyan 6-7-8% körül mennek (nemtom, nem néztem mostanában). mer ennyit keresnél, ha eladnád.
ha kockázatosabb befektetéseket is elvállalsz, akkor még többet is kereshetnél, akkor az a haszonáldozat köültséged...
ha fődön ennél többet keresel fődön, akkor pénzügyi szempontból jól döntesz, hogy nem adod el, ha ennél kevesebbet, akkor pénzügyi szempontból rosszul döntesz.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Moderálta: (575) 2014-09-03 11:49:40
Válasz #816. hozzászólásra
Ez badarság. Véleményem szerint az elmúlt 15 évben viszonylag kevés olyan gazdálkodó indult, aki egyszer csak eldöntötte, hogy ő mostantól növénytermesztéssel foglalkozik és egyben megvett 100ha-t + gépeket. Nyakamat teszem rá, hogy az itt fórumozók 95%-a lépésről lépésre haladt, növekedett, bővült mire eljutott oda, ahol ma tart. Mind területben, mind gépparkkal. Akkor nekik/nekünk mekkora a tőkeköltségünk? Adjunk el mindent és menjünk el brókernek?
Válasz #818. hozzászólásra
kukorica idén 250-270 körül lesz (víz függvénye), elejétől a végéig, a fenntartható tápanyag utánpótlással együtt.
tőkeköltség számítás: volt olyan fajtársunk már itt, aki csak gázolajba számolta a gépi munkát... na én nem, mert se nem loptam, se nem örököltem, se nem hozományba kaptam, és még csak nem is a szél fújta be az udvarra a tőkét. az önbecsapás csimborasszója a tőkeköltség/amortizáció "lefelejtése" a számokból.
Válasz #814. hozzászólásra
akkor te biztos jó, és saját földön gazdálkodsz (vagy nem gondoltad végig a dolgot). szerintem azonnal ledobná az ékszíjat a magyar agrárium fele. a másik fele meg hangosan kiabálna, hogy miért engedik be neki dömping áron a lengyel krumplit, az ukrán gabonát, a dán disznót és a német tejet. mert ami itt dömping ár, az ezeknél a termelőknél a piaci ár...
Válasz #815. hozzászólásra
Akinek működő gazdasága van szerintem tőkeköltséget nem számol bele a ráfordításba, mert senki nem garantálja, hogy a befektett pénzzel más területen biztosabb, jövedelmezőbb eredményt tudna elérni. De azért kiváncsi vagyok, hogy te hektáronként mennyi tőkeköltséget számolsz és mivel indoklod azt? És számszerint mennyi a kukoricádnak a hektárköltsége?
Válasz #812. hozzászólásra
jah, és milyen kertészetre gondolsz konkrétan? hol, mit, mennyiért eladni, amiről nem tudnak a kertészek (értsd alatta: gyümölcskertészek és fóliasátrasok) mostanában?
Válasz #812. hozzászólásra
ha a 100 hektárt tőkebefektetés nélkül alád rakják (értsd: lopod, öröklöd, hozományként kapod), akkor meg lehet élni belőle. ha árába meg kell venni, és ki kell fizetni, akkor jobb befektetés is van.
Válasz #811. hozzászólásra
tőkeköltséggel (értsd: föld ára + gép amortizáció), vagy anélkül kérded?
idén a 8 tonna kukorica szárítással együtt bukta lesz szerintem.
én azonnal elvenném a területalaput -DE EGÉSZ EURÓPÁBAN- és akkor hagy szóljon...
Alapvetően nem a termeléssel van a gond. Az eladásnál vannak a problémák. Ha normális és kiszámítható lenne a piac akkor nem volna gond. Nem kellenek kimagasló árak, elég egy közepes szint és ne legyenek 2-3x ingadozások.
Személy szerint jobban szeretem ha rossz az év mert akkor a kisebb mennyiséget jobb áron lehet eladni, könnyebb az értékesítés is. Rekord termésnél hiába van mennyiség ha gyenge az ár és éppen a kutyának sem kell. Ez főleg annak gond aki nem tud tárolni.
Amúgy szántóföldi növénytermesztésből ha ésszel gazdálkodik az ember 40-50 heki kényelmesen eltart egy családot. Ha van kiegészítő mellette mondjuk állattartás akkor adott esetben kevesebb is elég.
Off:
Na azért ez egy kicsit erős, hogy 100ha alatt nem lehet megélni a földből...
Nem egy ismerősöm van, aki 50-100 ha között gazdálkodik és mind az átlag színvonal felett él. Arról nem is beszélve, hogy egy konkrét esetben 70 ha elég két család 2 generációjának... Azt kell megérteni, hogy nem tudunk búza és kukorica terén versenyezni a nagy országokkal. Vagy feldolgozottan kell értékesíteni vagy az állattenyésztéssel kombinálva kell gazdálkodni, esetleg a kertészet irányába elmozdulni. Az biztos, hogy az sokkal munkaerő igényesebb, de kockázat nélkül nincs haszon. Érthető az is, hogy aki 100 ha felett művel az túlgépesít, de nehogy már sajnáljak valakit aki ekkora területből nem tud tisztességesen, jómódúan megélni. Emiatt a nyavalygás miatt mondják, hogy a parasztok állandóan csak sírnak. Egy kicsit pozitívabb hozzáállással minden könnyebben menne....
Sok sikert mindenkinek!
Válasz #810. hozzászólásra
Az már rég rossz ha valaki csak a támogatással együtt tud gazdaságosan termelni. Mennyi a kukorica vagy napraforgó hektárköltsége? Mennyit kapsz 8t kukoricáért vagy 3t napraforgóért?
Válasz #807. hozzászólásra
jah, a vagyon tőkeköltségét, a haszonáldozat költséget sokan kifelejtik a számokból. pedig ha kiszámolnák hogy 100 heki saját föld, plusz a részbeni műveléséhez szükséges 40 misis géppark tőkeköltsége több, mint amennyit sok év átlagában az eu-s kifizetésekkel együtt MOST még meg lehet keresni a földön, nem is beszélve, hogy így is nyalod a szaros seggét a bérmunkás vállalkozóidnak meg a felvásárolóidnak, és már elkezdtél gondolkozni, hogy mi lesz 2020 után, mikor biztosan tovább fog csökkenni az uniós pénz, ha addig egyáltalán megmarad, és nem lép ki az ország az unióból (vagy ki nem basszák).
Válasz #808. hozzászólásra
írd már ide, hogy mik azok a "pénzesebb" kultúrák bakker, hogy miből lehet megélni ekkora földön?
a 11 ft-os almából, vagy a 45 ft-os meggyből, vagy mire gondolsz?
ne feledd el leírni, hogy amit termelsz ezen, azt hova, mennyiért lehet eladni!
Válasz #804. hozzászólásra
Kinek mik azt igényei nagyon sokan megélnek 10-20hektárból persze nagyon oda figyelve és olyan kulturákkal ami pénzesebb sajnos vannak akik elakarják hitetni hogy 500ha alatt nincs élet hid el aki a plasztikba rabszolga 70000ért az biztos cserélne sok kis területen gazdálkodóval..