Hirdetés
Fórum
- Poénok új
- Agrárkamara új
- Munkabérek a mezőgazdaságban új
- Kukorica vetőmagok új
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Zetor traktorok új
- Fiatal agrárvállalkozók induló támogatása c. pályázat - Minden Fiatal Gazda ide :) új
- Juhtenyésztés új
- Osztatlan közös tulajdon megosztása új
1431 hozzászólás
Válasz csontii #1380. hozzászólásáraKöszi, én is pont ennyire gondoltam.
Válasz Gazdász93 #1379. hozzászólásáraTavaly 30000ft/ha béreltem.
1 hektáros bevetett lucernaföldet mennyiért lehet kiadni 1 évre bérbe úgy hogy aki bérli az kaszál, sodor, báláz? Idén lesz 2- éves, gyommentes.
Válasz misimokus #1376. hozzászólásáraTöbbet használ, mint amennyit árt.
Ezt az erdészeti kollégák mondják.
Válasz misimokus #1376. hozzászólásáraAmeddig a fák árnyéka vetődik.
Üdvözletem!
Nem a témához tartozik, de nem találtam alkalmas helyet ahova beírhatnám.
A szántó mellet lévő 6-8 méteres erdősáv ami a földterület nyugati oldalán húzódik, kb. mekkora területen és milyen mértékben csökkenti a termést? ( Pl: kukorica, repce, napraforgó)
Köszönöm a segítséget, előre is !
Válasz III.Gyula #1374. hozzászólásáraPassz.Az enyém hosszabbítás volt.
Válasz barazdabetyar. #1372. hozzászólásáraPontosabban már le telt a kifügesztés, jövő héten megyünk a földhivatalba használatot bejegyezni.
Ekkor még elutasítják?
Válasz barazdabetyar. #1372. hozzászólásáraIgen
Válasz III.Gyula #1371. hozzászólásáraEngem meg most hívtak be,hogy húzzam ki azt a pontot.Lehet fogalmazásbeli különbség volt.Orosházán volt?
Válasz barazdabetyar. #1369. hozzászólásáraNekem most hagytak jóvá egy ilyen szerződést,én vagyok a bérlő!
Válasz barazdabetyar. #1369. hozzászólásáraMiért ne hagyhatna jóvá olyan szerződést, amiben a két fél úgy állapodik meg, hogy mondjuk a gazdasági év végén bármelyik fél felmondhatja a szerződést. Szerintem nincs akadálya. Az más kérdés hogy általában nem ilyen szerződést kötnek, mert a bérlő be akarja biztosítani magát, valahol igaza is van.
Amit jóváhagyáskor vizsgálnak az a tartalmi és formai előírások, szükséges adatok, nyilatkozatok benne vannak-e, a birtokmaximumot nem haladja-e meg a földdel, és az időtartam minimum 1ev, maximum 20 év lehet.
Az esetek többségében a bérbeadó készen kapja a szerződést és aláírja, sokszor még személyesen se találkoznak, nagyobb cégnél főleg. Kisebbeknel is maximum az év és a díj amin egyezkednek, a többi része ott is úgy megy hogy ez az előírás, így szoktuk, stb.
A felbontás nehéz úgy, mint már írták előttem részletesen. Kivéve ha benne van a bérbeadó felmondási lehetősége, amit feljebb írtam. Általában az van benne hogy csak közös megegyezéssel lehet bontani, vagyis ha a bérlő nem egyezik bele, akkor marad a lejáratig. Meg a rendkívüli felmondasi okok, hogy nem műveli, nem fizet, veszélyezteti a termokepesseget és hasonlók...de ki az a barom aki műveli?
Válasz szeszko #1368. hozzászólásáraSzerintem ilyen tartalmú szerződést el sem fogadnak a földhivatalban:", ha a szerződésben szerepel, hogy a bérbeadó is felmondhatja egyoldalúan, indok nélkül (szinte biztos, hogy nem szerepel benne).
Mivel volt olyan szerződésünk,hogy benne volt,hogy bérbe adó halálával nem szűnik meg a szerződés.Nem fogadták így el.Akkor a fordítottja sem működhet.
Bármilyen indokkal felmondható,ha van róla írásos papír,amit a bérlő aláírt,hogy elfogadta.Ha nem írja alá,mehet a bérbe adó a bíróságra.
Félreértés, ne essék, nem a kérdező ellen beszélek, de értsétek meg, NINCS lehetőség ilyen esetben a földhaszonbérlet felmondására, kivéve, ha a szerződésben szerepel, hogy a bérbeadó is felmondhatja egyoldalúan, indok nélkül (szinte biztos, hogy nem szerepel benne).
A jogalkotó a bérbevevőt védi elsősorban, szerintem ebben az esetben túlzottan is, mert ha valaki maga akarja használni, akkor az lenne a helyes, hogy ez elég legyen a felmondáshoz.
Idézem:
Önmagában véve nem minősül például felmondási oknak, ha a föld tulajdonosa a szerződés időtartama alatt ingatlanát értékesíteni kívánja, még akkor sem, ha a vevő fél ragaszkodik a per-, teher- és igénymentes, azaz – egyebek mellett – „haszonbérlőtől is mentes” ingatlan birtokba vételéhez. Hasonló a helyzet, ha a bérleti szerződést kötő tulajdonos a haszonbérlet időtartama alatt meghal, és az örökösök lépnének fel a bérlővel szemben, illetve ha a szerződésben korábban rögzített valamely feltételt (pl. a haszonbérlet időtartamát) a felek kölcsönösen nem tudják módosítani. A 2013. évi CCXII. törvény egy új rendelkezése azonban egy esetben, a haszonbérleti díj mértékének módosítása kapcsán mégis megadja a lehetőséget – sikertelen egyeztetési kísérletet követően – a haszonbérleti szerződés egyoldalú felmondására.
Amint arról az Agrofórum előző számában már szóltunk, a hosszútávú, legalább 10 évre kötött haszonbérleti szerződés esetében 5 évente bármelyik fél kezdeményezhet igazságügyi szakértői véleménnyel alátámasztva díjkorrekciót.
Ha az ebben a kezdeményezésben megjelölt új, piaci haszonbérleti díj mértéke a haszonbérleti szerződés szerinti bérleti díj nagyságától akár pozitív, akár negatív irányban legalább 20 %-kal eltér, az ellenérdekű fél a kezdeményezés kézhezvételétől számított 30 napos jogvesztő határidőn belül a haszonbérleti szerződést a gazdasági év végére felmondhatja. Ha pedig a felek a piaci haszonbérleti díj mértékének megállapítása tárgyában bírósághoz fordulnak, és a bíróság által meghatározott bérleti díj mértéke tér el legalább 20 %-kal a korábbi haszonbérleti díj nagyságától, az ellenérdekű fél a bíróság határozatának jogerőre emelkedésétől számított 30 napos jogvesztő határidőn belül szintén élhet felmondási jogával a gazdasági év végére.
forrás:
https://agroforum.hu/lapszam-cikk/a-haszonberleti-szerzodes-felmondasa/
Itt az utolsó bekezdésbe talán lehetne kapaszkodni, de ha keveset fizetnek érte, akkor majd ad többet, és újfent nincs lehetőség felmondásra.
Beszélhetsz ügyvéddel is, de szerintem ő is ezt fogja neked elmondani, csak drága pénzért.
A bérbevevővel is megpróbálhatsz egyezkedni, hátha belemegy a felmondásba, de ez nem jellemző. Nem azért bérelték ki vélhetően 20 évre, hogy 12 évvel korábban felmondják azt.
Szépen el kellene mondani neki, hogy nagy szükségetek van a földre, család megélhetéséhez nagymértékben hozzájárulna, bla-bla-bla.
Azért merem ezt így kijelenteni, mert mi is próbáltuk lejárat előtt felmondani a szerződést, de nem lehetett.
Válasz uff #1357. hozzászólására Először is meg kellene nézni a szerződést, az a kiindulási alap. Ha nincs meg, akkor a bérlőtől vagy a földhivatalból el lehet kérni.
Válasz uff #1357. hozzászólásáraMeg volt már a hagyatéki? Ha igen, ott a közjegyzőnek lehet, hogy meg kellett volna említenie, hogy fel lehet mondani a szerződést, talán ahogy itt is írták, ha magatok akarjátok használni, de az sem biztos hogy ez kritérium! A felmondása rendelkezésre álló idő is változott, talán már fél év a hagyatékit követően!
Lényeg, ha ilyen szándékotok van, akkor irány ügyvéd, aki a földügyekben jártas! Az a tuti Ők napra készebbek kellene, hogy legyenek, mint mi!
Válasz fendt309 #1359. hozzászólásáraValamilyen mód csak van? valami kiskapu... ez a saját használat ez hol van törvényben, vagy rendeletben? Tuti , hogy van kiút csak nagyon védik a pozíciót..
Válasz szeszko #1362. hozzászólásáraEz az eset bérbeadó halálával kapcsolatban történt, mivel cég bérelte az említett területet.
Válasz szeszko #1360. hozzászólásáraIgazad van.
Mert nekünk osztatlan közösből lett kimérve és ilyenkor engedi a törvény a felbontást.
Válasz Háromágú villa #1361. hozzászólásáraCsak a bérbevevő halála esetén mondható fel az ő örökösei által a haszonbérlet.
Bérbeadó halála esetén jogfolytonos a szerződés, nem lehet felmondani.
Tehát nincs mód felmondásra.
Válasz uff #1357. hozzászólásáraElvileg az elhalálozást követő 30 napon belül felbontható a haszonbér, nekem ezt az ügyvéd mondta, csinált is már ilyet ügyfelének, de nem mostanában, azt mondta, utána kéne néznie, hogy jelenleg is megoldható lenne-e a dolog, mivel valamilyen joghézag van, hiszen olyan dologról rendelkezel, ami még nem a tiéd.
Válasz fendt309 #1359. hozzászólásáraHa ez nincs beleírva a szerződésbe, akkor nem lehet felmondani.
Válasz szeszko #1358. hozzászólásáraÉn úgy tudom, hogy saját használatra fel lehet bontani, úgy, hogy június 30-ig kell írásban nyilatkozni a bérbe vevő felé, hogy a következő évtől szeretnénk használni!
Válasz uff #1357. hozzászólásáraHa nincs beleírva a szerződésbe, hogy a bérbeadó is felmondhatja, vagy ha a bérbevevő nem egyezik bele (szinte biztos, hogy nem fog), akkor sehogy nem lehet megszüntetni a haszonbérleti a szerződést.
határozott időtartamú szerződésből hogyan lehet kilépni, párom örökölt még 12 évre kiadott földet,és fiatal gazdaként szeretné művelni.
Tud valaki, valami tippet adni, milyen eljárásokkal lehetne kilépni a szerződésből? köszönöm
Válasz trikolor5 #1354. hozzászólásáraAz leszek
Válasz trikolor5 #1354. hozzászólásáraAnnyiran nem tisztességes az elnök úr! Akiik az egész életüket ledolgozták ennél a cégnél mind kivették s földjüket és oda adták másnak bérbe vagy eldták inkàbb .
Válasz Nagymami #1353. hozzászólásáraHjaaa zrt.. Akkor csak keményen, már pedig elkezdtem sajnálni a bérlő gazdát.
Válasz trikolor5 #1352. hozzászólásáraZrt bérli
És igen szeretné az elnök megvenni de nem jutunk eggyeségre
Válasz Nagymami #1345. hozzászólásáraElszeretnéd adni. Az eddigi bérlőnek nem lesz elővásárlási joga? Lehet neki eladnád és mindenki boldog lenne. Habár gondolom már nem vagytok puszipajtások.
Válasz barazdabetyar. #1350. hozzászólásáraElőre nem fizet
Válasz Nagymami #1349. hozzászólásáraÉs miért nem jó az egy éves?Kifizeti az 2022-évre járó bérletet,learat,felveszi a támogatást.Te addig hirdetheted,meg el is adhatod bárkinek.
Válasz Selvin #1348. hozzászólásáraCsak kizárólag minimum 1 évest hajlandó kötni
Válasz Nagymami #1347. hozzászólásáraHa már nem lesz hosszabbítva, akkor én a következőt csinálnám. Elkérném tőle az éves bérleti díjat most, cserébe használhatja a földet aratásig. Ha nem tetszik, akkor sajnos így járt. Beadja rá a támogatást és kér a jegyzőtől egy igazolást a földhasználat igazolására, így le van fedve. Aratás után pedig egyből el lehet adni, nem lesz semmi kötöttség.
Válasz Sz_Pisti #1346. hozzászólásáraA bérlő nem akar fél éves bérleti szerződést . Gondolom azért mert a többi tulajdonos tàrsé se ilyen gondolom a támogatàs miatt nem jó nekik
Válasz Nagymami #1345. hozzászólásáraAz adásvétel majdnem fél éves folyamat, köss vele szerződést fél évre, évre, mire lemegy az adásvétel ő is learat, és nincs elszámolni valótok.
Válasz barazdabetyar. #1337. hozzászólásáraMert elsősorban elszeretném adni .
Meg több bérleti dijat kértem érte de nem tudtunk sehogy se megeggyezni . És én már tavaly összel jeleztem neki hogy mennyit kérnék érte .
Válasz ketya #1338. hozzászólásáraNem kell kifüggeszteni, egyszerű módosítás. Ha lejárat előtt a dátum rajta, ma is lehet még beadni.
Válasz Drisa #1332. hozzászólásáraTudtommal most már a tulajnak kell kifizetnie a volt bérlőnek ami felmerült költség a földdel kapcsolatosan.Ugyebár mezei leltár már nem hárítható át az új bérlőre így kiszámlázza hogy miket csinált és azt a tulaj kifizeti:( persze a tulaj meg áthárítja az új bérlőre hogy zsebbe kapja meg a lovét).
Ilyenről hallottam hogy soká járt volna le a bérlet és bevetette a régi bérlő de az új bérlő legyőzte árban. A régi bérlő kiszámlázta a tulajnak a költségeket,zsebbe meg az új bérlő kifizette.
Nem tudom hogy ez e a hivatalos menete de logikusnak tűnik.
Válasz Mihály #1331. hozzászólásáraEz tényleg nagyon kicsi segítség Ettől sokkal nem lesz előrébb,meg most el se tud indulni a 0-ról,bérelni nem tud földet mert egyrészt brutális földbérleti árak vannak nem is értem 80 ezerért hogy lehet bérelni amikor felénk a 20 Ak-s vízes is 100-ról indul és marakodnak érte másrészt hiába fiatal a bérlési rangsorba szinte leghátul van,de hajrá minden fiatalnak
Válasz Drisa #1335. hozzászólásáraCsak elfelejtik a tulajok hogy akkor a fele költség is jár mellé szerintem??
Válasz Drisa #1332. hozzászólására Nem tudom a pontos jogszabályt, de ilyenkor védi őt is a jog, hogy betakaríthassa. Természetesen a tulaj is kap ilyenkor valamit, talán azt használati díjnak nevezik. Össze kell számolni, hogy mennyiben van neki eddig és odatenni a bérbeadó asztalára, hogy pontosan mennyi is a mezei leltár, és akkor mindenki tisztábban tudna tovább gondolkodni.
A legtisztább valóban az lenne, ha megegyeznének, hogy aratáig használja még, és utána elköszönnek.
Válasz ketya #1338. hozzászólásáraLehetséges, korábban volt példa rá, hogy így befogadták, vagy megint hivatalja válogatja, hogy járnak el, ez se ritka....
Válasz Batka #1336. hozzászólásáraNem elég, ha dec.31.-e előtt keletkezik a szerződés, a kifüggesztés napján is bérlőnek kell lenni, csak így számít volt bérlőnek.
Válasz Nagymami #1326. hozzászólásáraÉs miért nem tudtatok megegyezni??
Válasz Nagymami #1326. hozzászólásáraAz előhaszonbérleti jogra hivatkozás csak akkor él, ha dec 31e előtt keletkezik a szerződés, ezt 8 napja van benyújtani a bérlőnek a földhivatalhoz.
A használattal kapcsolatban kérdés, hogy az egész 14 hektárt a bérlő használja-e, illetve, hogy a korábbiakban esetleg született-e földhasználati megállapodás az érintett területre, ami benyújtásra került a földhivatalhoz. ha készült, akkor a szerint kellene eljárni a terület használatának elkülönítésében, ha nem , akkor viszont el kell készíteni, és minden tulajdonossal aláíratni (még azzal is, akinek 20 m2-e van...) mert másképp nem fogadja el a hivatal. Aztán ha ez megvan, akkor rá lehet fordulni a földmérőre, hogy tűzze ki a határokat.
De ha már el van vetve, akkor mindenki számára a legegyszerűbb, ha megegyezés születik, ha csak egy évre akkor is....
Válasz lemken #1334. hozzászólásáraMost sok bérbeadó véres szájú lett, van aki 3 szoros bérleti díjat akart kérni, és hiába mondasz bármit elment velük a ló. Volt aki a feles bérlettel jött hogy az miből ered, hogy fele termény a földtulajé
Válasz Drisa #1332. hozzászólásáraCsodálatos az biztos! Én ősszel egy tábla búza vetésével kellet hogy várjak, mert a kifüggesztés lejárta előtt nem mertem elvetni ,mert ha van rájelentkező az biztos hogy nem fizeti ki a művelési költségeket! Így aztán az a tábla jó későn lett elvetve még most sincs kikelve. Mást sajnos nem lehetett bele vetni csak kalászost!
Válasz Nagymami #1326. hozzászólásáraA korrektség miatt azt javaslom hogy betakarításig ha már elvetette hagy csinálja a jelenlegi. Hosszabbítani ha jól tudom bármennyi időre lehet, még 8 napon belül vagytok beadható okosan.
Válasz Sz_Pisti #1330. hozzászólásáraCsodálatos a magyar valóság. Én inkább azt sajnálom aki elvetette, most kényszer helyzetben van mert elveszti a 100 ezret amit eddig bele rakott hektáronként. Remélhetőleg normális lesz a következő bérlő és kifizeti a költségeket vagy aratásig művelheti a földet és fizeti zsebbe a bérleti díjat... Tulaj is hosszabbíthatna vele aratásig ha normális lenne... egy évre biztos kifizetné a magasabb bérleti díjat is.