Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak651 FtBenzin árak635 FtEUR411.69 FtUSD399.52 FtCHF438.21 FtGBP488.76 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Netparaszt #3266. hozzászólásáraAlkalmas mindegyik ,csak a „legnehezebb" maghoz kel állítani a levegőnyomást + deflektort kel alkalmazni,hogy a"könnyű” magokat ne fúja ki az árokból
Válasz Drisa #3231. hozzászólásáraEz direktvetésre tökéletesen alkalmas, fél kilótól képes már kivetni. Direktvetésnél szerintem nem kell rá az első tömörítő keréksor, a kapákon flexelnék csak, mert túl nagyok, de a szerkezet maga rendben.
Azt viszont vedd figyelembe, hogy levegőssel nem tudsz szépen összetett keverékeket vetni a szétosztályozódás miatt.
Válasz Netparaszt #3260. hozzászólásáraIgen majd a magágyat tavasszal, ahogy beszéltük, vagy egy sor tàrcsa, vagy kombinátor ha a maradványok nem tömítik el.
Sokszor beszéltek arról, hogy tavasszal vetés után gyomírtóttok, az milyen fajta gyomírtó? S csak a kikelt gyomokat pörköli le, vagy csíragátló hatása is lesz?
Mert mi olyan 3-4 hetes koràban szoktuk laudiusszal kezelni.
Válasz szanberg #3257. hozzászólásáraAz is jó. Az a legfontosabb, hogy legyen kilátás esőre vagy legyen nedves, mikor a talajba megy a mag, s a szármaradvány is igen hasznos volna nyári vetésnél, hogy visszatartsa a nedvességet és hűtse a talajfelszínt.
Válasz Géza15 #3259. hozzászólására Ugye milyen szépen kapják szét a gombák a szármaradványt? Ez az ő dolguk, nem a "baktériumtrágyáké".
A "zöldítéses" lejelentést közvetlenül a következő növény vetése elé javaslom, így tökéletesen kielégíted a bürokratákat.
Gondolom csinálsz némi magágyat vagy szerény lazítást, arra az időre praktikusabb, s nem marad támadási felületed.
Kapaosztást nem kell sűríteni.
Jobban elmegy a kóró is köztük, illetve ásd ki egy gép után a szelvényt, látni fogod, hogy átroppantja a földet a kapák között. 30 cm kapatáv elég, minél mélyebbre ereszted, annál keskenyebb kapákkal. A lúdtalpak csak sekély kultizásra, tarlóhántásra valók.
Szép estét mindenkinek!
A hétvégén meguntam a könyvek felett görnyedni, s kimentem a megnézi a fedőnövényeim állományát. Màr volt 0°C, s hatásàra kezdenek megroskadni, de azért még bírjàk magukat. Találtam egy kis szalmacsomót s beledurtam, s gyönyörű eredmény fogadott. Továbbá a képen làtható barna gombák talàlhatók a területen, ahol jutott egy kis fény a ajzatra, vagy nem volt nagyon sűrű az álomány ott jönnek kifele.
3,4 ha területből 1,5 ha hagytam így meg. S lejelentettem volna a faulugazdàsznak, hogy a felét forgattuk le a másik felét majd tavasszal, s ilyen formában nem tudtak mit kezdeni vele, s beírták hogy le lett forgatva az egész, remélem nem lesz belőle baj:S
S régebben kéreztem volna a kapaosztásról, hogy miben befolyásolja a művelést a sűrűbb kapa? S milyet elnne érdemes vennünk? 23 cm körülit? Vagy ritkàbbat?
Válasz Gergő1220 #3255. hozzászólásáraCsak nedves évben javasolnám, de akkor melegkedvelő fűfélék és Tillage Radish jól működik együtt, az nem fog neked elvirágozni.
Válasz Netparaszt #3253. hozzászólásáraEzt értem én, de ha nyáron (augusztus 20-előt kb) akarok takarónövényt vetni akkor a mustár nem jó mert gyorsan elvirágzik, ilyenkor mit lehetne vetni úgy hogy legyen némi gyomelnyomó képessége.
Válasz otis #3249. hozzászólására Ennyi. Az áll vissza a szántásra, aki valamit nagyon rosszul csinál. A helyi téesz bérmunkázik nekem és nem értem a minőséget, a forgók betonra taposva elhúzás nélkül, szaladgálnak a legnagyobb szarvassal keresztül a vetésen, vetőmag a föld tetejére megy a 740-esből, olyan hullámok vannak a kész vetett területen, hogy tengeribetegséget kapok, ha ránézek is.
Na ők is visszaálltak szántásra nemrég...
Képet azért majd dobjál a takarónövényes búzáról, jó látni az efféléket.
Válasz Gergő1220 #3243. hozzászólására Gyomelnyomásra például a gyorsan fejlődő keresztesvirágúak, az allelopatikus hatású fűfélék, mint a rozs, cirok, szudáni és az áthatolhatatlan bozótot képző bükkönyfélék a legalkalmasabbak.
A herefélék és facélia nem alkalmas erre.
Válasz *** HM *** #3245. hozzászólására5000 ha-juk már biztos van, de az egyik kijelentette, hogy nem nyugszanak, míg fél somogy nem lesz az övék. Egyedüli ellenfél csak a benetton nekik, de szerintem már az sem.
Válasz m.p.gy. #3241. hozzászólására Ez az egyik nagy vidék- és élettellenes mg csoport, a földpályázatok nagy nyertese.
Kétlem, hogy számukra fontos volna fenntarthatóság, egészséges táplálék előállítása, minimális költségek, klímaváltozás elleni küzdelem.
Műtrágyával, szántással mindenki tud termelni még egy ideig.
2020-tól majd kíváncsi leszek, kinek fogja még futni a magas inputra.
Válasz m.p.gy. #3241. hozzászólásáraTalán az is magyarázat, amit előttem leírtak, de gyakran elkövetett hiba az is, amit már Netparaszt is leírt számtalanszor, hogy csupán az eke Hecci általi beállításával nem fogjuk megváltani a világot. Nekem véletlen egybeesés talán, vagy csak a vak szerencse, de akkoriban álltunk át erre a forgatás nélküli témára, mikor indult az előző AKG, ahol is kötelező volt fővetésben zöldugarozni, minimum 3 féle keverékkel, és jogkövető állampolgárként, mi ezt komolyan is vettük, és nem nyakig érő parlagfüvet, acatot, szerbtövist termelünk ezeken a területeken, hanem tényleges zöldtrágya növényeket, amik bizony már a következő kultúrában megmutatták jótékony hatásukat. Aztán jött Netparaszt, aki még inkább megmutatta ennek a technológiának a tudományos hátterét, és ennek következtében már kacérkodom a no till-es technológiával is. Búza pl idén már lett így vetve, sajnos takarónövénynek még aligha nevezhető állományba, de még szépen vegetáló zöldtrágyával bevetett területbe, amit ha a fagy nem végzi ki, akkor majd tavasszal a gyomirtó.
Válasz *** HM *** #3239. hozzászólásáraSzárnyasan csak ritkán szárnyalunk, szárnyak nélkül lehet igazán szárnyalni, és úgy a giliszták is szárnyalhatnak továbbra is!
Válasz m.p.gy. #3241. hozzászólásáraŐk itt vannak a szomszédban. Bármilyen hihetetlen Heci rátapintott a lényegre.
Úgy tele vannak lével, hogy nem tudnak mit kezdeni vele. Már belgiumban is kő gazdagok voltak. Itt meg a mindenkori kormányokban is találtak támogatót bőven, mert minden évben pályázat hegyeket nyernek. Saját kamionokkal hordják olaszba a tejet, viszfuvarban meg bort hoznak. Naponta.
Ha úgy adódik, hogy a mustár-olajretek takarónövény optimális vetési ideje előtt (aratástól-augusztus közepéig) van esős idő, és akkor ér rá az ember takarónövényt vetni, célszerű lehet lassabban fejlődő növényeket használni? pl bíborhere,facélia?
Ezek a lassú fejlődés miatt tudnak versenyezni az árvakelésekkel, kelő gyomokkal?
Idén mustár-facélia keveréket vetettem agusztus végén, és az látszik hogy a facéliát teljesen elnyomja a mustár kb negyed akkorára nőtt meg nem tudott érvényesülni a mustár mellet kb 50-50 % volt a keverék.
Válasz m.p.gy. #3241. hozzászólásáraMuszáj vlm bu-i költségeket generálni ebben a hepiendes csúcsszezonban.....
Notilles üzemmódban nincs mire költeni ....
Válasz Pilátus #3232. hozzászólásáraÉn első körben a kétkedőknek, mindig azt a -30-40% gázolajmegtakarítást említem, ami a gruber használatából ered. Környezetemben ez elég nyomós érv (szerintem máshol is), aztán második körben az idő megtakarítás, és sajnos csak valahol a sor végén kezdik el kapisgálni, a talajéltere gyakorolt jótékony hatást, ami ott válik számukra nyilvánvalóvá, mikor lehull a hályog a szemükről, és áttekintenek a mezsgyén túlra is. Kis nagyképűséggel nyugtáztam, hogy idén, egy-két pár hektáros gazdát leszámítva, már a nagyok sem szántanak, komoly kukoricatarlók vannak csupán lazítózva, bődületes mennyiségű szármaradvánnyal a felszínen, ami korábban már ősszel feketére volt művelve, most messziről sárgállik. Zöldített mustár is sok virít még, remélem, nem veszítik el a fejüket, és nem bántják a következő vetésig azokat sem!
Nitrogénhiányos mustár alászántása novemberben - ez távol áll a gazdaságos tevékenységtől.
A 3 hónap alatt felszívott tápanyagok a következő, tavaszi növényig már messze járnak, az elpöfögött gázolaj elszállt, a nehéz gép nedves talajgyúrása tönkreteszi a kialakuló talajszerkezetet.
Kár volt érte.
Válasz Pilátus #3232. hozzászólásáraCentiméterre valóban azonosnak tűnik...aztán itt véget is ért a hasonlóság.
Csak címszavakban, ha Dr. Birkás Márta az elmúlt évtizedekben kiadott, talajvédő technológiákról szóló 3 db könyve még nem ért volna el mindenkihez.
Az élő talajban rendkívül fontos a rétegek elhelyezkedése és a minél kevesebb zavaró hatás. A mikrobiológiailag legaktívabb réteg a felső 5-10 centiméteren található, innen indul ki minden földi élet.
Ez a réteg oxigénben gazdag és a legváltozatosabb élővilággal rendelkezik.
A szántás ezt a réteget lefordítja egy levegőtlen rétegbe, a termékenységért felelős, oxigénkedvelő mikrobák és egyéb jószágok lakóhelyét megsemmisíti.
Ezek nélkül pedig semmiféle termékenységnövekedés, humuszgyarapodás nem fog létrejönni.
A grubber is rendelkezik kavaróhatással, amennyiben azonban a legkeskenyebb kapákkal dolgozunk, minimálisra csökken ez a kavarás a lazító hatás mellett.
A szántásnál a talajnak védelmet nyújtó szármaradványok is eltűnnek, enélkül pedig nincs klímavédelem, csapadékmegőrzés, gyomelnyomás, lassú tápanyag felszabadulás.
A szántás emellett a legtöbb szenet égeti el a talajból, ami a klímaváltozás miatt aggódókat esetleg zavarhat, a többieket csak a csökkenő humusztartalom, ami miatt egyre művelhetetlenebbé válik a talaj.
Nem optimális talajállapotnál végzett szántás (márpedig elég sokat látni az iszap dagasztását) áthatolhatatlanul tömör rétegeket hoz létre, ami a vizes foltok és az aszálykár elsődleges okozója.
Röviden csak ennyi, lehetne meg órákig folytatni. A lényeg csak annyi, hogy a szántás károkozása nem mérhető összes a grubber tevékenységével.
Sokszor hallottam már, hogy szántani a pockok miatt is kell.
Nos az alábbi képet tárcsázás, mélyszántás, kombinátorozás, vetés után készítettem egy nappal a tábla közepén. Ezt az érvet is kipipálhatjuk
Válasz www.mgbiztositas.hu #3228. hozzászólására Ha ott a gép és az anyag is, akkor nosza
Ne felejts el képeket csinálni róla.
A takarás biztosan jó hatással lesz a talajra, egyedül talán az árvakelés mértéke lehet kérdéses belőle.
Ha gyomelnyomásra nincs szükség elég minimális vastagság, ha el is nyomnád, akkor tömören kell takarni.
Válasz Netparaszt #3222. hozzászólásáraNekem a július elején rajtamaradt búzaszalma, jövő májusra már elbomlott, nem fog megfelelő takarást biztosítani,azért gondolkodtam ebben. Illetve a le nem hordott szalma az kb 10körbála /ha. Ezzel lehetne még +biztosítani.
Na meg van egy ilyen gép az udvarba és ki lehetne próbálni. És közel sincs 3milla használtan.
Válasz tajbor89 #3226. hozzászólásáraSekélyen bekeverve volna a legjobb, értem ez alatt az 5-10 cm közötti bedolgozást.
Én most nyitva hagyom a mélylazítást, rajta a sok csutkával, mert rossz szagú, nagyon levegőtlen volt a föld.
Kap komposztteát meg komposztot is.
Rövidtárcsája meg nincs s téesznek, hogy bekavarja...
Ha kukorica és napraforgó után már nincs időm/módom takarónövénnyel kombinálni a forgatás nélküli művelést mi a célszerűbb, minél több szár maradjon fent, vagy legyen inkább bekeverve?
Az állományok gyommentesek voltak mindegyik jól szárzúzva, tuskó csuhélevél, szotyitányér szecskázva.
A grubber 4soros 25 centis késosztás, 40mm széles kések, munkamélység 35-40 cm
Válasz Netparaszt #3223. hozzászólásáraHa lenne ilyen szórólap, időpont meghatározás nélkül egyenlőre, akkor lehet, hogy én is megpróbálnék összehozni egy ilyen okosítást!
Válasz kis Zombi #3221. hozzászólására Igen, nem tűnik rentábilisnak. Kertészetben még el lehet játszani odahordott takarással (green mulch transfer) , de szántón inkább termeljük meg.
5 cm vastag takaráshoz egy hektárra hány köbméter anyag kell ? ( 500 köbméter ) Az még szalmából is horribilis összeg, nemhogy lucernából. A lucerna mint nitrogénforrás szerintem könnyen berohadna, ha vastagon van szórva, a fű is összerohadt sógoromnak.
Válasz Drisa #3217. hozzászólásáraSzia Drisa ! Érdekelne engem is! Soltvadkerten próbáltam szervezni ,de nem jött össze a 10 fő,viszont van pár lelkes ember akivel bemennénk akár Kecskemétre is. Ketten hátha könnyebben össze tudnánk hozni egy jó csapatot.
Válasz Netparaszt #3216. hozzászólásáraHa lenne valami szóróanyagod az előadásodról akkor megpróbálnék egy kecskeméti előadást szervezni. Lesz egy fiatal gazda találkozó hátha lenne ott pár fogékony ember. Kellene valami amin rajta lenne az előadás rövid leírása pár sorban. Emailben elküldöd akkor én sokszorosítom és szétosztom...
15328 hozzászólás
Válasz Netparaszt #3266. hozzászólásáraAlkalmas mindegyik ,csak a „legnehezebb" maghoz kel állítani a levegőnyomást + deflektort kel alkalmazni,hogy a"könnyű” magokat ne fúja ki az árokból
Válasz Drisa #3264. hozzászólására Tesztelni kell egyébként, melyik levegős képes megbirkózni a vegyes keverékekkel.
Ez nem szokványos felhasználás
Válasz Drisa #3264. hozzászólására A 750-es szekrényes, ami most 1590 néven fut. A 750A levegős.
750 utódja a 1590
Válasz Netparaszt #3263. hozzászólásáraDe a Jd 750 is levegős nem? Akkor azzal sem lehet?
Válasz Drisa #3231. hozzászólásáraEz direktvetésre tökéletesen alkalmas, fél kilótól képes már kivetni. Direktvetésnél szerintem nem kell rá az első tömörítő keréksor, a kapákon flexelnék csak, mert túl nagyok, de a szerkezet maga rendben.
Azt viszont vedd figyelembe, hogy levegőssel nem tudsz szépen összetett keverékeket vetni a szétosztályozódás miatt.
Válasz Netparaszt #3260. hozzászólásáraIgen majd a magágyat tavasszal, ahogy beszéltük, vagy egy sor tàrcsa, vagy kombinátor ha a maradványok nem tömítik el.
Sokszor beszéltek arról, hogy tavasszal vetés után gyomírtóttok, az milyen fajta gyomírtó? S csak a kikelt gyomokat pörköli le, vagy csíragátló hatása is lesz?
Mert mi olyan 3-4 hetes koràban szoktuk laudiusszal kezelni.
Válasz szanberg #3257. hozzászólásáraAz is jó. Az a legfontosabb, hogy legyen kilátás esőre vagy legyen nedves, mikor a talajba megy a mag, s a szármaradvány is igen hasznos volna nyári vetésnél, hogy visszatartsa a nedvességet és hűtse a talajfelszínt.
Válasz Géza15 #3259. hozzászólására Ugye milyen szépen kapják szét a gombák a szármaradványt? Ez az ő dolguk, nem a "baktériumtrágyáké".
A "zöldítéses" lejelentést közvetlenül a következő növény vetése elé javaslom, így tökéletesen kielégíted a bürokratákat.
Gondolom csinálsz némi magágyat vagy szerény lazítást, arra az időre praktikusabb, s nem marad támadási felületed.
Kapaosztást nem kell sűríteni.
Jobban elmegy a kóró is köztük, illetve ásd ki egy gép után a szelvényt, látni fogod, hogy átroppantja a földet a kapák között. 30 cm kapatáv elég, minél mélyebbre ereszted, annál keskenyebb kapákkal. A lúdtalpak csak sekély kultizásra, tarlóhántásra valók.
Szép estét mindenkinek!
A hétvégén meguntam a könyvek felett görnyedni, s kimentem a megnézi a fedőnövényeim állományát. Màr volt 0°C, s hatásàra kezdenek megroskadni, de azért még bírjàk magukat. Találtam egy kis szalmacsomót s beledurtam, s gyönyörű eredmény fogadott. Továbbá a képen làtható barna gombák talàlhatók a területen, ahol jutott egy kis fény a ajzatra, vagy nem volt nagyon sűrű az álomány ott jönnek kifele.
3,4 ha területből 1,5 ha hagytam így meg. S lejelentettem volna a faulugazdàsznak, hogy a felét forgattuk le a másik felét majd tavasszal, s ilyen formában nem tudtak mit kezdeni vele, s beírták hogy le lett forgatva az egész, remélem nem lesz belőle baj:S
S régebben kéreztem volna a kapaosztásról, hogy miben befolyásolja a művelést a sűrűbb kapa? S milyet elnne érdemes vennünk? 23 cm körülit? Vagy ritkàbbat?
Válasz otis #3252. hozzászólásáraKés hány centis?
Kötöttben hogy muzsikál a kioldás vajon?
Válasz Gergő1220 #3255. hozzászólásáraOlajretek
Válasz Gergő1220 #3255. hozzászólásáraCsak nedves évben javasolnám, de akkor melegkedvelő fűfélék és Tillage Radish jól működik együtt, az nem fog neked elvirágozni.
Válasz Netparaszt #3253. hozzászólásáraEzt értem én, de ha nyáron (augusztus 20-előt kb) akarok takarónövényt vetni akkor a mustár nem jó mert gyorsan elvirágzik, ilyenkor mit lehetne vetni úgy hogy legyen némi gyomelnyomó képessége.
Válasz otis #3249. hozzászólására Ennyi. Az áll vissza a szántásra, aki valamit nagyon rosszul csinál. A helyi téesz bérmunkázik nekem és nem értem a minőséget, a forgók betonra taposva elhúzás nélkül, szaladgálnak a legnagyobb szarvassal keresztül a vetésen, vetőmag a föld tetejére megy a 740-esből, olyan hullámok vannak a kész vetett területen, hogy tengeribetegséget kapok, ha ránézek is.
Na ők is visszaálltak szántásra nemrég...
Képet azért majd dobjál a takarónövényes búzáról, jó látni az efféléket.
Válasz Gergő1220 #3243. hozzászólására Gyomelnyomásra például a gyorsan fejlődő keresztesvirágúak, az allelopatikus hatású fűfélék, mint a rozs, cirok, szudáni és az áthatolhatatlan bozótot képző bükkönyfélék a legalkalmasabbak.
A herefélék és facélia nem alkalmas erre.
Válasz *** HM *** #3240. hozzászólásáraLeginkább így szárnyalunk:
Válasz *** HM *** #3245. hozzászólására5000 ha-juk már biztos van, de az egyik kijelentette, hogy nem nyugszanak, míg fél somogy nem lesz az övék. Egyedüli ellenfél csak a benetton nekik, de szerintem már az sem.
Válasz m.p.gy. #3241. hozzászólására Ez az egyik nagy vidék- és élettellenes mg csoport, a földpályázatok nagy nyertese.
Kétlem, hogy számukra fontos volna fenntarthatóság, egészséges táplálék előállítása, minimális költségek, klímaváltozás elleni küzdelem.
Műtrágyával, szántással mindenki tud termelni még egy ideig.
2020-tól majd kíváncsi leszek, kinek fogja még futni a magas inputra.
Válasz m.p.gy. #3241. hozzászólásáraTalán az is magyarázat, amit előttem leírtak, de gyakran elkövetett hiba az is, amit már Netparaszt is leírt számtalanszor, hogy csupán az eke Hecci általi beállításával nem fogjuk megváltani a világot. Nekem véletlen egybeesés talán, vagy csak a vak szerencse, de akkoriban álltunk át erre a forgatás nélküli témára, mikor indult az előző AKG, ahol is kötelező volt fővetésben zöldugarozni, minimum 3 féle keverékkel, és jogkövető állampolgárként, mi ezt komolyan is vettük, és nem nyakig érő parlagfüvet, acatot, szerbtövist termelünk ezeken a területeken, hanem tényleges zöldtrágya növényeket, amik bizony már a következő kultúrában megmutatták jótékony hatásukat. Aztán jött Netparaszt, aki még inkább megmutatta ennek a technológiának a tudományos hátterét, és ennek következtében már kacérkodom a no till-es technológiával is. Búza pl idén már lett így vetve, sajnos takarónövénynek még aligha nevezhető állományba, de még szépen vegetáló zöldtrágyával bevetett területbe, amit ha a fagy nem végzi ki, akkor majd tavasszal a gyomirtó.
Válasz *** HM *** #3237. hozzászólására Nem egy volt, csináljak egy leltári ívet róluk?
Válasz *** HM *** #3239. hozzászólásáraSzárnyasan csak ritkán szárnyalunk, szárnyak nélkül lehet igazán szárnyalni, és úgy a giliszták is szárnyalhatnak továbbra is!
Nem bort hanem "cukorszirupot"
Válasz endypapa #3244. hozzászólásáraHány családtól veszik el territóriumot a --------------jei?........... ha mondjuk 100 ból heccesen megtud élni 1
Válasz m.p.gy. #3241. hozzászólásáraŐk itt vannak a szomszédban. Bármilyen hihetetlen Heci rátapintott a lényegre.
Úgy tele vannak lével, hogy nem tudnak mit kezdeni vele. Már belgiumban is kő gazdagok voltak. Itt meg a mindenkori kormányokban is találtak támogatót bőven, mert minden évben pályázat hegyeket nyernek. Saját kamionokkal hordják olaszba a tejet, viszfuvarban meg bort hoznak. Naponta.
Ha úgy adódik, hogy a mustár-olajretek takarónövény optimális vetési ideje előtt (aratástól-augusztus közepéig) van esős idő, és akkor ér rá az ember takarónövényt vetni, célszerű lehet lassabban fejlődő növényeket használni? pl bíborhere,facélia?
Ezek a lassú fejlődés miatt tudnak versenyezni az árvakelésekkel, kelő gyomokkal?
Idén mustár-facélia keveréket vetettem agusztus végén, és az látszik hogy a facéliát teljesen elnyomja a mustár kb negyed akkorára nőtt meg nem tudott érvényesülni a mustár mellet kb 50-50 % volt a keverék.
Válasz m.p.gy. #3241. hozzászólásáraMuszáj vlm bu-i költségeket generálni ebben a hepiendes csúcsszezonban.....
Notilles üzemmódban nincs mire költeni ....
Válasz otis #3238. hozzászólásáraEzek meg 10 év szántás nélküli művelés után most vettek ekét.Nem is akármilyet.
Akkor hogy is van ez ?
Válasz otis #3238. hozzászólásáraAzzal nem dicsekszű mi hogy a szárnyasan szárnyaló grubbered pont gerincközépen nyalja el a gilisztáidat hö....
Válasz otis #3238. hozzászólásáraAzzal nem dicsekszű mi hogy a szárnyasan szárnyaló grubbered pont gerincközépen nyalja el a gilisztáidat hö....
Válasz Pilátus #3232. hozzászólásáraÉn első körben a kétkedőknek, mindig azt a -30-40% gázolajmegtakarítást említem, ami a gruber használatából ered. Környezetemben ez elég nyomós érv (szerintem máshol is), aztán második körben az idő megtakarítás, és sajnos csak valahol a sor végén kezdik el kapisgálni, a talajéltere gyakorolt jótékony hatást, ami ott válik számukra nyilvánvalóvá, mikor lehull a hályog a szemükről, és áttekintenek a mezsgyén túlra is. Kis nagyképűséggel nyugtáztam, hogy idén, egy-két pár hektáros gazdát leszámítva, már a nagyok sem szántanak, komoly kukoricatarlók vannak csupán lazítózva, bődületes mennyiségű szármaradvánnyal a felszínen, ami korábban már ősszel feketére volt művelve, most messziről sárgállik. Zöldített mustár is sok virít még, remélem, nem veszítik el a fejüket, és nem bántják a következő vetésig azokat sem!
Válasz Netparaszt #3230. hozzászólásáraMost ez az 1 luk mit bizonyít?
Max hogy nem mindet nyírta ki az eke + traktorkerék + ölyvek hada triumvirátus....
"Szakmai" "szempontok"
Még jó, hogy jelennek meg szakmai cikkek az Agroinformon is a zöldítésről...
Felértékelődött a másodvetés a zöldítéssel
Nitrogénhiányos mustár alászántása novemberben - ez távol áll a gazdaságos tevékenységtől.
A 3 hónap alatt felszívott tápanyagok a következő, tavaszi növényig már messze járnak, az elpöfögött gázolaj elszállt, a nehéz gép nedves talajgyúrása tönkreteszi a kialakuló talajszerkezetet.
Kár volt érte.
Válasz Pilátus #3232. hozzászólásáraCentiméterre valóban azonosnak tűnik...aztán itt véget is ért a hasonlóság.
Csak címszavakban, ha Dr. Birkás Márta az elmúlt évtizedekben kiadott, talajvédő technológiákról szóló 3 db könyve még nem ért volna el mindenkihez.
Az élő talajban rendkívül fontos a rétegek elhelyezkedése és a minél kevesebb zavaró hatás. A mikrobiológiailag legaktívabb réteg a felső 5-10 centiméteren található, innen indul ki minden földi élet.
Ez a réteg oxigénben gazdag és a legváltozatosabb élővilággal rendelkezik.
A szántás ezt a réteget lefordítja egy levegőtlen rétegbe, a termékenységért felelős, oxigénkedvelő mikrobák és egyéb jószágok lakóhelyét megsemmisíti.
Ezek nélkül pedig semmiféle termékenységnövekedés, humuszgyarapodás nem fog létrejönni.
A grubber is rendelkezik kavaróhatással, amennyiben azonban a legkeskenyebb kapákkal dolgozunk, minimálisra csökken ez a kavarás a lazító hatás mellett.
A szántásnál a talajnak védelmet nyújtó szármaradványok is eltűnnek, enélkül pedig nincs klímavédelem, csapadékmegőrzés, gyomelnyomás, lassú tápanyag felszabadulás.
A szántás emellett a legtöbb szenet égeti el a talajból, ami a klímaváltozás miatt aggódókat esetleg zavarhat, a többieket csak a csökkenő humusztartalom, ami miatt egyre művelhetetlenebbé válik a talaj.
Nem optimális talajállapotnál végzett szántás (márpedig elég sokat látni az iszap dagasztását) áthatolhatatlanul tömör rétegeket hoz létre, ami a vizes foltok és az aszálykár elsődleges okozója.
Röviden csak ennyi, lehetne meg órákig folytatni. A lényeg csak annyi, hogy a szántás károkozása nem mérhető összes a grubber tevékenységével.
Válasz tajbor89 #3226. hozzászólásáraMi különbség a 35-re járatott gruber és eke közt? Semmi... csak a taljzárás
Válasz Netparaszt #3230. hozzászólásárahttp://www.agroinform.com/aprohirdetes_adatlap/gep/vetogep-ulteto-palantazo-gep/horsch-sprinter-4-st-vetogep-elado/h_6554752?ref=df32b6a5
Alkalmas lehet direkt vetésre? Apró magot hogy vetheti el?
Sokszor hallottam már, hogy szántani a pockok miatt is kell.
Nos az alábbi képet tárcsázás, mélyszántás, kombinátorozás, vetés után készítettem egy nappal a tábla közepén. Ezt az érvet is kipipálhatjuk
Válasz www.mgbiztositas.hu #3228. hozzászólására Ha ott a gép és az anyag is, akkor nosza
Ne felejts el képeket csinálni róla.
A takarás biztosan jó hatással lesz a talajra, egyedül talán az árvakelés mértéke lehet kérdéses belőle.
Ha gyomelnyomásra nincs szükség elég minimális vastagság, ha el is nyomnád, akkor tömören kell takarni.
Válasz Netparaszt #3222. hozzászólásáraNekem a július elején rajtamaradt búzaszalma, jövő májusra már elbomlott, nem fog megfelelő takarást biztosítani,azért gondolkodtam ebben. Illetve a le nem hordott szalma az kb 10körbála /ha. Ezzel lehetne még +biztosítani.
Na meg van egy ilyen gép az udvarba és ki lehetne próbálni. És közel sincs 3milla használtan.
Válasz tajbor89 #3226. hozzászólásáraSekélyen bekeverve volna a legjobb, értem ez alatt az 5-10 cm közötti bedolgozást.
Én most nyitva hagyom a mélylazítást, rajta a sok csutkával, mert rossz szagú, nagyon levegőtlen volt a föld.
Kap komposztteát meg komposztot is.
Rövidtárcsája meg nincs s téesznek, hogy bekavarja...
Ha kukorica és napraforgó után már nincs időm/módom takarónövénnyel kombinálni a forgatás nélküli művelést mi a célszerűbb, minél több szár maradjon fent, vagy legyen inkább bekeverve?
Az állományok gyommentesek voltak mindegyik jól szárzúzva, tuskó csuhélevél, szotyitányér szecskázva.
A grubber 4soros 25 centis késosztás, 40mm széles kések, munkamélység 35-40 cm
Válasz Netparaszt #3223. hozzászólásáraHa lenne ilyen szórólap, időpont meghatározás nélkül egyenlőre, akkor lehet, hogy én is megpróbálnék összehozni egy ilyen okosítást!
Válasz kis Zombi #3221. hozzászólására Igen, nem tűnik rentábilisnak. Kertészetben még el lehet játszani odahordott takarással (green mulch transfer) , de szántón inkább termeljük meg.
Válasz Drisa #3217. hozzászólására Összedobok valami csinosat hamarosan.
Válasz www.mgbiztositas.hu #3219. hozzászólására Mókás megoldás, de szerintem egyszerűbb és olcsóbb, ha az előző évi szármaradványt használja az ember...
Válasz www.mgbiztositas.hu #3219. hozzászólásáraEz a szerkezet ránézésre 3 misi minimum, a területteljesítménye is kevés, biztosan nem jön ki 10 - 15 liter üzemanyagból hektáronként.
5 cm vastag takaráshoz egy hektárra hány köbméter anyag kell ? ( 500 köbméter ) Az még szalmából is horribilis összeg, nemhogy lucernából. A lucerna mint nitrogénforrás szerintem könnyen berohadna, ha vastagon van szórva, a fű is összerohadt sógoromnak.
Válasz kacar #3218. hozzászólásáraAz jó, ha összejön a dolog akkor úgyis ide írok majd.
Netparaszt szerinted napraforgót így lehetne mulcsozni? És mi a véleményed ha a gomabölőszeres szalmát, lucernaszalmával váltja ki az ember?
https://www.youtube.com/watch?v=67h--XL8Idk
Válasz Drisa #3217. hozzászólásáraSzia Drisa ! Érdekelne engem is! Soltvadkerten próbáltam szervezni ,de nem jött össze a 10 fő,viszont van pár lelkes ember akivel bemennénk akár Kecskemétre is. Ketten hátha könnyebben össze tudnánk hozni egy jó csapatot.
Válasz Netparaszt #3216. hozzászólásáraHa lenne valami szóróanyagod az előadásodról akkor megpróbálnék egy kecskeméti előadást szervezni. Lesz egy fiatal gazda találkozó hátha lenne ott pár fogékony ember. Kellene valami amin rajta lenne az előadás rövid leírása pár sorban. Emailben elküldöd akkor én sokszorosítom és szétosztom...