Hirdetés
Fórum
- Ukrán Csemegeszöllő fajták /adok veszek cserélek / új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- De gáz a gáz!!!!!!! új
- Co2 hegesztő vagy Dinamó-hegesztő melyik jobb mezőgazdasági gép javításához? új
- Adózás új
- Claas Lexion vélemények új
- Bodza ára új
- Vizszintes tengelyű szárzúzó új
- Vetőgépek új
- Hagyományos, paraszti ismeretek. új
1152 hozzászólás
A tartós kínai szárazság miatt a világpiacon is gabonahiány várható.
A Kína búza- és kukoricatermő vidékein uralkodó, hosszantartó szárazság miatt terméscsökkenés várható, ami a világpiaci gabonaárak emelkedéséhez vezethet.
A kínai szárazság kihathat a gabona világhelyzetre, figyelembe véve az Egyesült Államokban és Európában is “megbillent” gabonapiaci egyensúlyt. A Jangce folyó vidékén 2010 szeptemberétől 2011 áprilisáig 12 milliméter csapadék hullott, ami a gabonatermő területek 40%-án nem volt elegendő a növényzet életben maradásához. A hagyományosan kialakult öntözés sem lehetséges a Jangce vidékén, mert a folyó átlagos vízállása 6 méterrel alacsonyabb, mint a megelőző év azonos időszakában. A csapadék mennyisége utoljára 1954-ben volt olyan alacsony, mint amennyit 2010 ősze óta mértek.
A kínai gazdasági tervek 201 l-re 181,5 millió tonnás kukoricaterméssel számoltak a hiányok pótlására megnövelt vetésterületen, de e mennyiség megtermelése egyelőre kétséges a szakértők szerint, a kedvezőtlen időjárás miatt. A kukorica ára márciusban rekordot ért el, ami az alacsony tartalékok miatt jelentősen emelte az élelmiszerárakat, az árrobbanás pedig az elmúlt 32 hónapban mért legmagasabb havi inflációs értékét eredményezte.
Kína már 2010-ben is importált 1,57 millió tonna kukoricát az Egyesült Államokból, 2011 márciusában pedig a Sinogram elnevezésű állami tartalékgazdálkodási vállalat 1 millió tonna amerikai kukoricát vásárolt. Az ország jelenleg újabb gabonapiaci forrásokat keres. Partnerként mutatkozik
ehhez Argentína, amely 2 millió tonna
kukoricarendelést remél Kínától. Ameny-nyiben a megállapodás létrejön, Kína függetlenedhet az észak-amerikai búza- és kukorica-terméskilátások bizonytalanságától.
Az USA-ban a kukoricatartalék 15 év óta a legalacsonyabb szinten áll, ugyanakkor az állattenyésztés, az eta-nolgyártók és az exportőrök igénye folyamatosan növekszik. Az elvetett kukorica jól kelt az USA-ban, de a május végén-június elején tapasztalt rendkívüli esőzések miatt az állomány károsodott. Az USA északi gabonatermő vidékein a tavaszi búzát csak késve tudták elvetni, ami nagy valószínűséggel terméscsökkenést okoz.
Az amerikai termés várható nagyságát az északi féltekén július-augusztusban uralkodó időjárás fogja eldönteni. Az óriási igények és a tartalékok alacsony szintje miatt azonban valószínűleg feszültségek mutatkoznak ősszel a gabonafélék világpiacán.
Válasz #1000. hozzászólásra
Ha normalis lenne, akkor ugy fogalmaz, hogy 10 even belul ez a masodik ev, hogy van valamennyi nyeresege a gazdaknak... Ugyanis, ha nem lenne a tamogatas, akkor sokan tonkre mentek volna idokozben... Es nekem ne papoljon, hogy ez tisztesseges nyereseg, mikor a multicegek, foleg a gepgyartasban(autoipar), minimum 100% haszonnal dolgoznak. Nalunk a cegnel kb. 8-10000-ert adnak el egy hengerfejet(erre nem emlekszem pontosan), kint van egy tabla az ebedloben , rajta az 1 legyartott db-ra vonatkozo koltseg:0,92 euro....
Válasz #998. hozzászólásra
Mitbeszél ez a vadbarom? Zöldségár termelőnél a békaseggealatt! Ubi 3 évvel ezelőtt 30Ft vel több!Tv paprika 70Ft! A kimagasló buzatermés?Sminkelték az átlagot mit a tervgazdálkodásnál?Üzemanyagárat kihagyta!Imputanyagok?
Válasz #998. hozzászólásra
Még mindig pozicióban van?????? Máshol lenne a helye nagyon is
Raskó György agrárbűnöző úr egy kicsit rózsaszínűbbnek festi le a mezőgazdaság jelenlegi helyzetét...
Válasz #996. hozzászólásra
Hergeljük csak a sok buta városi embert.
Szenzációs év és rekordbevétel várható
2011. augusztus 19., péntek 10:53
Panaszszó nem hangzik, útlezárás sem fenyeget ezen a nyáron. Biztos jelei annak, hogy rekordtermés − és ezzel együtt rekordbevétel − néz ki a hazai mezőgazdasági vállalkozóknak.
A külföldi piac akár a teljes magyar szántóföldi termést fel tudná szívni, drágán is - véli Raskó György agrárközgazdász és vállalkozó.
− Tényleg ünnepelhetnek a mezőgazdászok, vagy a szokásos óvatosság miatt érdemes ezt egy picit elhalasztani?
− Szenzációs év az idei és már nem nagyon romolhat el! A szántóföldi növények mindegyike esetében rekordokra lehet számítani − és ez az elmúlt tíz évben már a második olyan év, amikor tekintélyes nyereséggel zárnak a gazdák.
− A magas terményárakat naponta látjuk visszaköszönni a boltokban, de mi kellett még az idei rekordhoz?
− Az időjárás szinte ideális volt, ami jelentősen megdobta a hozamokat, valamint továbbra is magas a kereslet még ilyen magas áron is. Az idén minimum 14 millió tonna gabonát aratnak le, de a belső felhasználás csak 6,0−6,5 milliót tesz ki − 7−8 millió tonnát pedig exportálhatunk. A csökkenő belső kereslet búzából 1,5−2,0 millió tonnát, kukoricából 4,0−4,5 milliót tesz ki, amihez még 500 ezer tonna árpa társul.
− Miért nem használ fel több takarmányt az állattenyésztés, hiszen már van "hazai" áru is.
− Olyan magas a takarmánygabona ára, hogy egyszerűen nem éri meg állattartásra fordítani. Ezért a magyar állattenyésztésből eltűntek a háztáji állattartók, a falusi emberek nem tartanak otthon sem disznót, sem marhát, de baromfit is csak elvétve. A nagyüzemi állattenyésztő telepek még működnek, de nem tudni, meddig. A kifutó támogatások és az évek óta magas takarmányárszint miatt ugyanis egyértelműen veszteségessé vált az állattartás. Ha nem indulnak újabb programok − ami nagyon valószínűtlen −, hamarosan sorra zárhatnak be a nagyok is.
− A búza idén minőségben is kiugróan jó − 70-80 százalékban étkezésinek számít −, míg szokásosan a termés fele-kétharmada kerülhet humán felhasználásra. Mit jelent ez forintban kifejezve a termelőknek?
− Az átlaghozam hektáronként 4,2−4,3 tonna lesz idén, a felvásárlási ár pedig tonnánként 45−50 ezer forint körül mozog. Mivel egy hektár búza termelésének költsége maximum 200 ezer forint körül van, s a hektárra vetített árbevétel elérheti a 220−240 forintot, a földalapú támogatással (45 ezer forint) együtt ez hektáronként 60−80 ezer forint hasznot jelent. Még ennél is magasabb jövedelmet ígér a kukorica, hiszen a kedvező időjárásnak köszönhetően 7 tonnás termésátlag is lehetséges országosan. Ha ez teljesül, akkor a termelők haszna hektáronként bizonyosan 100 ezer forint felett lesz. Ha lehet még srófolni, ennél is nagyobb eredmény várható az olajos magvak − repce, napraforgó − esetében. Mivel a gabonák (búza, árpa, tritikálé, kukorica) és az olajos magvak vetésterülete meghaladja a 3,5 millió hektárt, a szántóföldi növények termesztése rekord közeli − becslésem szerint 30−35 milliárd forint − nyereséget hoz az idén. Ehhez nem kell kommentárt fűzni...
− ... és akkor még nem beszéltünk a zöldségről és a szőlőről, amelyeknél szintén jó terméskilátásokról hallani.
− A zöldségágazatot a tavaszi német uborkabotrány érintette érzékenyen, de még így is jó év elé néznek, a szőlő esetében pedig ősszel dől el, hogy végül is a minőséget illetően milyen termés lesz. Mennyiségben legalább 30 százalékkal nagyobb termésre számítanak a szőlősgazdák a tavalyihoz képest.
− A korábbi években jelentős tárolókapacitás épült ki a gabona készletezésére. A még jobb árak érdekében érdemes várni és tároltatni?
− Magasabb árakra reálértékben szerintem már nem lehet számítani, ezért érdemes az eladást mielőbb megkezdeni.
Forrás: Napi Gazdaság
Válasz #994. hozzászólásra
5300 - 5400+.
Sörárpátnak mennyi most az ára.Infókat előre is köszönöm.
"Emelkedés jöhet a gabonapiacon
A nyár derekán már nemcsak a hazai, de a globális gabonatermés nagysága is viszonylagos pontossággal prognosztizálható. Az előrejelzések árupiaci szempontból kedvező kilátással kecsegtetnek, hiszen a termés kis léptékű csökkenése mellett a kereslet ismét növekedett, mind az élelmiszer-, mind az energiacélú felhasználás bővülése miatt – áll a Solar Capital elemzésében. A cég prognózisa szerint a nemzetközi makro- és monetáris folyamatok miatt a búza és a rozs felértékelődésére is számíthatunk. „A gabonák értékének alapvetően a jelenlegi globális monetáris politika is kedvez, hiszen a jegybankok folyamatos pénzbővítésével a valós eszközök felértékelődnek” – közölte Hont András, a Solar Capital elemzője. VG"
Válasz #991. hozzászólásra
És a földgázt "inyé" adják ????
Válasz #988. hozzászólásra
De valójában nagyon nagy a gond, mert ők egyetlen terméket exportálnak, mégpedig kőolajat, és ott gyakorlatilag nincs hozzáadott érték. Egy ennyire kitett gazdaságnál a 0,1% adósság is durván sok, mert nagyon kitettek a kőolaj árának a mozgásának.
Az usa gazdasága sokkal stabilabb, mert ott a nyereség jelentős része ipari termékekből, és jelentős része szolgáltatásokból származik, így a válság kapcsán csökkenő kereslet kisebb arányban csökkenti a GDP-t. Svájc mlg szerencsésebb, mert ott úlnyomó többségben szolgáltatások adják a GDP-t, pénzügyi, biztosítási terüeltről, és ráadásul a válsággal ezen szolgáltatások felértékelődnek, ők hazsnot is húznak a válságokból.
2008-ban a kőolaj ára 142 USD-ről 22 USD-re esett, és ez egyetlen v alatt elolvasztotta az orosz GDP-t is, és nagyon komoly vagyonok tüntek el. Egy ugyanilyen árváltozás ugyanilyen hatást okozna, emiatt valós folyamatok (további hitelfelvét) nélkül is a többszörösére nőne ez a 17%...
Válasz #989. hozzászólásra
Az lehet , de azért van gond mert mindenhol csak a papírt tologatták és nem volt valós érték a papír mögött!!!!
Válasz #988. hozzászólásra
De a 17% csak papír tologatás,az adósságot gyorsan meg háromszorozzák.Ott ahol a nyersanyag van.
Válasz #985. hozzászólásra
Ott nincs is nagy gond a számokból az látszik!!! Bármely eu ország vagy amerika is örülne ha csak a hiány a GDP 17% lenne!!!! Vagy rosszul látom a sz
ámokat???
Válasz #986. hozzászólásra
Ez jutott nekem is eszembe. Megcsinálták már, hogy amint lement az ára bevágták a durcát és inkább fizettek kötbért (amivel sokkal jobban jártak, a paraszt meg sokkal roszabbul) és felbontották a szerződést. Aztán a mindenki legyen okos.
Búza árpa rég oda van. Kukorica meg majd kibontakozik még.
Ha durran a lufi akkor örülök, hogy nálunk még forint van. A frank lufi minket személy szerint nem érint, az országot összességében nem tudom mennyire, az amerikai lufi annál aggasztóbb megint.
Válasz #982. hozzászólásra
Hiába kötsz,ha akarja,úgysem veszi meg .Ő megteheti,de a paraszt nem .
Válasz #984. hozzászólásra
Még az oroszoknál is.EZAZ
Válasz #982. hozzászólásra
Nagyon mesterséges, próbálnak a tőzsdéből minél nagyobb hasznot kihúzni, némelyiket padló felé nyomni, de ez az országokat teszi oda.
Nem kell nyomatni itt van...az olaszoknál, spanyoloknál.. is. Terményáraknak felfelé kell emelkedni, mert élelmiszer mindig kell. A baj csak az a túl nagy emelkedés mindent, de mindent megdrágít, nem csak az inputot, az pedig a kereslet csökkenése.
Válasz #982. hozzászólásra
Szabadulni mindentől időben,kilukad a lufi,nagy durranás lesz
van egy olyan érzésem, hogy ha ezek a majmok megint elkezdik nyomatni komolyabban a válság témát akkor ismét bedöntik a gabona árakat is ........ha ez megtörténik akkor az elég kellemetlenül fogja érinteni az 5500-as búzaárat keveslő parasztokat, meg a 4500 ért nem kötök le egy szem kukit sem kategóriát
Válasz #979. hozzászólásra
talán ezért?
Válasz #979. hozzászólásra
Remélem azért mert rájöttek hogy sz...ért meg pi...ért nem fognak gabonát kapni!!!
Miért nincs kereskedés már csütörtök óta a BÉT gabona szekcióban?
Tegnapi döntés: Az EU újra engedélyezi az EKB-nak az állampapír vásárlást, az olasszal kezdik.Érdekes.
Válasz #960. hozzászólásra
Akkor holnap "robbanás" lesz???...Ilyenkor felmennek a terményárak emlékszik valaki ilyenre illetve ha ha tényleg gond lesz akkor egy gazdákodó mibe menekítsen Műtrágyába,mert az maly lejebb megy mert ne lesz pénz rá???...Vagy aranyba (estleg fekete aranyba? csak kérdés annak az ára vagyis az ingatlan árak ilyenkor lejebb mennek???) és minimális költségü termelésre szervezze át a menetett ???Szép kilátások az idei repce vetés elött,mindig a mobilitás a lényeg,de ha már kint hever a földön a pénz akkor azt nehéz megőrizni amikor megbolydul a világ...
Válasz #973. hozzászólásra
Mitvársz az eu tól? eddig nagyonnemjónekünk! Régi 2. világháborus szövetségesünk az ubibotránnyak taccsratette idei zöldségünket!Multkorbeszélgettem öreg Tsz raktárossal, őmondta szabványalatt volt a betárolt napránk vagy buzánk mármint vizre! vizkompenzációtkaptunkrá!Most mivan?csak a csőd!
Válasz #969. hozzászólásra
De mindig végig kitartottunk.Féltek is az erős EU-tól, a gyengítés csak bizonyos határig csak ideig óráig a lényeg, az erősödéshez tőke kell,, s ha beindul akkor már a hitel, s nem a miénk semmi, majd később a gyermekeink újra vissza vásárolhatják.. Mert a magán tulajdon a lényeg... ahogy Churchill mondta..
Válasz #972. hozzászólásra
kicsit erős ilyenek nyilatkozni ebben a labilis pénzpiaci helyzetben,vszínű a poziccióját manageli az ember
Válasz #969. hozzászólásra
ja ez egy aranyköpés persze, de most nem ezért gyengül, a 2004-es bővítés még egy kis időnyerés volt az eu számára, de a lufi itt is hamarabb ki fog pukkadni mint gondolták, nem ilyen lovat akartak ők
Válasz #971. hozzászólásra
Háború kirobbanásától tart a világhírű befektető
http://www.portfolio.hu/befektetesi_alapok/haboru_kirobbanasatol_tart_a_vilaghiru_befekteto.153430.html?_main_box
Válasz #967. hozzászólásra
Sanyi bácsi! mindannyian tudjuk hol a pénz, azt is hogy kik osztják (a lapot is) el, azt hiszem ezzel mindent megmondtunk.....
Válasz #967. hozzászólásra
EU gyengitése? nézd a történelmet! amibe Magyarország belép nemsokáigmarad egyben!
Válasz #966. hozzászólásra
mondtam hogy jól időzítenek.......... meg van ez csinálva, és nem tegnap kezdődött, olvassátok el a cion bölcsének jegyzőkönyveit ajánlom jó szívvel
Válasz #965. hozzászólásra
Az USA-t nem tudják lekörözni, még ha gyengül is. Ez már a következő elnök választásról, meg az EU gyengítéséről is szól. Ahol a pénz ott az irányítás.
Válasz #965. hozzászólásra
Ha olvastad USA álamadóssága 75%-ban kinai kézbenvan
Válasz #962. hozzászólásra
Merte hát, mert akik mögötte álltak elég erősek voltak ahhoz hogy megakadályozzák az USA gazdaság bedöntését, a dollár már régen nem az ami volt ezelőtt 30-40 éve. Most koppant nagyot amerika amikor kihátrálnak mögüle azok akik eddig életben tartották, (bár azért ez is jól elő volt készítve az évek alatt) és emögött komoly érdekek állnak, különben ez a mesterségesen fújt lufi már a 90-es évek közepén jól látszott, és az is hogy az USA már akkor borotva élen táncolt, hát most megmutatják a világnak hogy a nagy az USA már nem az aki volt. Csak az a kérdés miért?????????? És ki lesz az új befutó???? Vannak sejtéseim, mindenesetre nagyon nagyon, tudnak időzíteni.......talán nem véletlen????
Válasz #963. hozzászólásra
az usa pénznyomtatás a legnagyobb gond,és már az EKB is effelé hajlik
csak ne legyen akkora pánik ,hogy ész nélkül eladnak minden befektetést
Válasz #962. hozzászólásra
Már réges rég fedezet nélkül nyomják, azért van cumi náluk, meg máshol is!!!!
Válasz #960. hozzászólásra
Elképzelhető, Svájc is próbált 1 keveset vissza venni, mert nem mernek kockáztatni, maradjon elég fedezet. Szerintem az is baj volt hogy régebben Amerika merte nyomni vég nélkül a dollárt.Hogy mondták régen "begyűrődzött".
Válasz #960. hozzászólásra
mesterségesen csinálják az egészet, hadd ne mondjam kik{:cursing:
szerintetek a mostani tőzsdei zuhanások(holnapra már armageddont jósolnak az usa leminősitése miatt)
1.a részvénypiacok után átterjed-e a nyersanyagárakra?
vagy
2. az aranyba (mint nyersanyagba)a befektetők menekülése, esetleg húzni fogja felfelé a további árupiaci termékek árát?
Válasz #958. hozzászólásra
Valaki ismeri a céget?
http://www.agroinform.com/aprohirdetes/Ujra-felvasarlasi-akcio/20110805-1610742/
Takarmány 43e leborítva, levonás nélkül. Van ahol 1%-ot levonnak, van ahol 2-t szemétre. A malmit tartják, a takarmányból van üzletkötés. A mennyiségre nincs panasz, a minőség, vagy jó vagy rossz, eurobúza szinte nincs.
Jaaa, még két nap és elfogynak a búzák teljesen a miénk már kész...A héten gyakorlatilag befejeződik az aratás...
Itt 4800 az euro ,5000 a malmi netto...122 a repce(az enyém131 volt,de még lehet az annyi is)netto ,de ez már csak tegnapi ár...
Válasz #953. hozzászólásra
Jó éjt!
Válasz #952. hozzászólásra
szar én tom, holnap meglesz biztos, na jó éjszakát megyek aludni ki kell pihenni ezt a 4 napot