Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak637 FtBenzin árak617 FtEUR413.56 FtUSD400.96 FtCHF441.31 FtGBP497.51 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Egyébként meg valahogy meg kell törni a több ezer hektáros Zrt-ék hegemóniáját. Már rég meg kellett volna.
Viszont a kis falvak lakosságnak jó része mély szegénységben él. Falvanként egy-két gazda helyzetbe hozása nem old meg semmit.
Pár hete az egyik állatorvostól hallottam, hogy őrül neki mert lesz munkájuk.
Én meg csak lestem, hogy miről beszél? Lehet benne valami.
Egyébként a közepes vagy jó földeken gazdálkodó több ezer hektáros Zrt -ék brutális hasznot tesznek zsebbe.
Ha kötelezik őket ,simán megcsinálják.
A gyengébb földön gazdálkodóknak meg nem biztos, hogy erőltetni kell a kukorica, búza, napraforgó kultúrákat.
Ezt az EU tilhatja, nem tilthatja, majd elpereskednek., mert van olyan, hogy nemzeti hatáskör.
az Aktív gazda is leírásra került, de nem tudni róla semmit.
Talán a ngyok ezt a kis pluszt is elveszik a rossz területen gazdálkodóktól.
.
mi, akik jó földeken gazdálkodunk, meg egyébként sem érdemeljük meg.
Anno modtam az illetékes államtitkárnak, hogy a Keletin arról ne adjon támogatást, a Keletin erről, meg a dupláját.
Csak mielőtt nagy lenne a felháborodás nekem a Keletin arról vannak igazán a területeim. Erről csak kevés,de azt kedveli a jó Isten, mert terem.
üdvözlet! Én vmelyik kamarai irásban azt olvastam,h. 10hek alattnix követelmény,20 alatt 3falyta teremjen,,felette meg vmi megfogalmazatlan követelmény volt. gondolom,2hónap alatt ezt is megváltoztatták. Nem is néztem már.milyen jó,h.sürün kavarják ezeket. jobb lenne,ha az árakkal is foglalkoznának. Mert abbol élünk.mi. na,ők nem.
" Azt is megdöbbenve hallottuk, hogy a vidékfejlesztési támogatások igénybevételéből ki kívánják rekeszteni a „csak növénytermesztéssel foglalkozó gazdákat” – tette hozzá."
Ezen akadt ki itt mindenki .. nem az 1800 hekin!!!
Ezt az AUG1-i EU-s végelegesítés előtt 2 hónappal nem tehetik meg és nem is fogják.... Persze jövőre mindenki elővesz egy telepet a zsebéből és 1 nagyállategységet fog tartani.... Baromság..
Azt anno is mondták hogy 1200/1800 Ha feletti résznek csökkenni fog a támogatása.. de ezt nem merik megtenni meg nem is teszik bármennyire is görények...
Ez most is így van az eu-ban, ezt hívják degresszív csökkentésnek!!! A teljes elvonás 1200 illetve 1800 ha felett lenne, nagyon is rendben van minek annak még "dunára vizet" ennyi föld felett támogatás!!! TEHÁT CSAK A NAGYOKTÓL VONNA EL MINDENT!!!
A Mezőgazdasági Termelők és Szövetkezők Országos Szövetsége (MOSZ) mint az agrárgazdasági vállalkozások érdekképviselete megdöbbenéssel értesült Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszternek az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága meghallgatásán tett bejelentéseiről. Nagy Tamás, a MOSZ elnöke lapunknak elmondta, a miniszter többek között kifejtette, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara javaslatára nem kívánnak nyújtani az unióból származó földalapú támogatásokból a törvényben megfogalmazott 1200 – kivételes esetekben 1800 – hektár feletti területtel rendelkező gazdálkodóknak. – Azt is megdöbbenve hallottuk, hogy a vidékfejlesztési támogatások igénybevételéből ki kívánják rekeszteni a „csak növénytermesztéssel foglalkozó gazdákat” – tette hozzá. – Tekintettel arra, hogy a 2015-2020 közötti időszakra vonatkozó földalapú támogatásokra vonatkozó magyarországi szabályokat idén augusztus 1-ig be kell jelenteni az unióba, és ezen döntések 2020-ig gyakorlatilag nem változtathatóak, ezért soron kívüli egyeztetést kezdeményeztem a témában. Ha ez a bejelentés megvalósul, komoly és jóvátehetetlen károkat okoz a mezőgazdaságban, tovább rontja a vidék népességmegtartó képességét, nem utolsó sorban 40-50 ezer legális, falusi munkahely megszünésével járna – húzta alá az elnök.
Na ha ez megvalósul - AMIT NEM HISZEK- akkor személyesen megyek és a k...g lázárt és orbánt .............
Ha jelenleg 23ha szántón és réten kaszálok,bálázok,amiben van 1 ha szarvaskerep, 9 ha vetett fűkeverék, 10ha perjefű,3 ha rét akkor megfelelek majd a zöldítésnek vagy kell majd vetnem kalászost vagy kapásat is?Elolvastam az belinket jelenlegi tapogatózŕst de abból nem derült ki csak annyi, hogy 2 növény termesztésével kell számolnom. Egyébként a 9 ha keveréket most vetném, jövő héten kéne rendelnem a vetômagot,a műtrágya meg már meg is van..
Köszönöm!
Arra leszek kíváncsi, hogy a zöldítéshez szükséges tábla széli bozótos után (ami eddig ki volt véve) is jár-e majd a területalapú, úgy mint nyugati szomszédainknak már régen?
Arra leszek kíváncsi, hogy a zöldítéshez szükséges tábla széli bozótos után (ami eddig ki volt véve) is jár-e majd a területalapú, úgy mint nyugati szomszédainknak már régen?
Válasz #97. hozzászólásra
3 évig tanultam szakmunkásvizsgát tettem,a fiúnak egy nap kellett menni oktatásra egy nap pedig vizsgázni az aranykalászosért,és ez ér többet?
Milyen világban élünk? Mellesleg 35 éve csinálom is.
a papír nem jelent semmit, ismerek olyat, akinek szakirányú diplomája van és tök hülye hozzá (mentségére soha nem is akart a szakmában dolgozni), aztán olyat is, aki villanyszerelő és nagy területen gazdálkodik és nem is túl rosszul
2014-ben a területalapú támogatás feltétele lesz az aranykalászos képzés? Annak is el kell végezni aki már több éve kapja a támogatást, mert egy oktatótól hallottam azt hogy aki 3 éve kapja a támogatást annak megadják a bizonyítványt. Erre szeretnék választ kapni mert nem igazán tiszta az egész. Előre is köszönöm
Sziasztok! Az lenne a kérdésem,hogy jövőre tényleg kell e valamilyen szakképzettség (állattartó,növ,termesztő,aranykalász) ahhoz hogy támogatást kérelmezzünk és kapjunk is.
Válaszotokat előre is köszönöm
ez végül is attól függ, hogy milyen a föld, ha jó a terület, akkor lehet magasabb, de ha valami rosszabb terület, mondjuk vízállásos vagy szikes, akkor ez is reális ár lehet.
Köszönöm szépen a válaszokat úgy gondolom, kezdem kapiskálni.
Akkor ez most olyan lesz, mint anno a tehén meg a tejkvóta, ami ha jól emlékszem nagyapám szerint nem volt egy szerencsés megoldás. Mintha az egyik évben mindenki kvótát akart volna venni, utána meg két évre eladni.
Nem, nem nyerészkedni akarok és nem is a markomat tartom a potyapénzért, még ha kívülről ez így is látszik. Mint lejjebb írtam az egész földtulajdonlásomnak érzelmi okai vannak és most hirtelen első ijedségemben arra gondoltam, hogy valamiféle értékvesztés fog lenni.
De akkor ez most nem más, mint régen a fizetés felbruttósítása, a növekmény ott sem az enyém maradt.
Csak nagyon halkan merem elmondani (mert általában hülyének néznek), hogy az éves hektáronkénti bérleti díj, nem éri el a Szabi által reálisnak tartott mérték alsó határát sem.
4 évvel, ezelőtt amikor kötöttem jónak látszott és mivel szavamat adtam, nem fogok a terminus végig változtatni rajta.
Ha más nem is, azt megtanultam a nagyapámtól, hogy csak akkor lehet nyugodt szívvel reggel a tükörben borotválkozni, ha az adott szavunkat, összeszorított foggal (vagy seg…l) de tartjuk.
Ezen ne aggódj, TE a bérleti díjadat meg fogod kapni minden évben, valószínű, hogy a bérlő nem a bázisjog miatt vette bérbe a földet, ha le akarom egyszerűsíteni, akkor a Te szempontodból nem változik semmi.
Még senki nem tudja, hogy melyik év lesz egyáltalán a bázisév, ami alapján megítélik.
Ha tiéd lenne a bázis, azt eladhatod, de utána a bázis nélküli földért viszont kb. annyival kevesebb bérletet kapnál, szóval a végén megint csak ugyanott vagy!
Meg még egy dolog:
Hol van az leírva, hogy a tulajdonosnak jár a támogatás(legalább) ??????????
Tartja a markát, adómentes jövetelem a gazda meg tartja a hátát mindenféle szerveknél...................
Én is így látom, hogy a nagy föld bumm elérte csúcsát tavaly, idén stagnál, talán még jövőre is és utána megindul vissza felé. Szerintem a reális bérleti díj 30-50ezer/ha között kell, hogy legyen.
Válasz #83. hozzászólásra
Ha bevezetik a bázisjogot akkor sem lesz érdeke a bérlőnek visszaadni a földet mert a bázisjog mögé használat is kell így ha elveszik tőle a földet akkor 3 év múlva a bázisjog is elvész.
Azért van ez mert volt 2-3 jó év és a bérbeadók vérszemet kaptak, egyre feljebb srófolják a bérleti díjakat vagy visszaveszik a földet és bérbe akarják csináltatni persze olcsó pénzekért. Még 2 ilyen év és a nagy részük szerintem padlót fog, utána vagy megint bérletbe adja vagy eladja úgy meg fogja utálni. Be kell látni hogy a bérlő meg a bérbeadó egymásra vannak utalva, ahhoz hogy a föld hasznot hozzon komoly géppark tőke meg szaktudás kell, ha ebből a háromból csak egy tényező hiányzik akkor kár belevágni.
Előre is elnézést kérek a nagyon „zöld” (lehet, hogy nem is idevaló) kérdésemért, de laikusként nehezen igazodom el ezekben a bonyolult szabályozásokban.
Először is röviden leírom a történetemet.
Jó pár évvel ezelőtt, amikor nagyapám meghalt, örökül hagyott, egy kisebb földterületet (9 ha) a gyerekeire, köztük édesanyámra. Nagyapám világéletében a földből élt (néha keservesen nehezen) és érthetően érzelmi szálak fűzték a földjéhez. Édesanyámmal megígértette, hogy a föld mindig a család kezén fog maradni.
Amikor az ígértet valóra kellett volna váltani, nem egyszerű helyzet állt elő.
Az örökösök, az idős koruk, szakértelem, vagy a távolság miatt nem akarták vállalni a föld további művelését, az eladás felé húztak inkább.
Amikor én megtudtam, hogy mi volt a nagyapám kívánsága (világéletemben tiszteltem az öreget az egyenes gerincéért) a következő megoldást javasoltam.
Édesanyám lemondott a hagyatéki tárgyaláson a javamra az örökrészéről, a többi testvértől pedig megvásároltam a részüket (nem nyerészkedni akartam, egy szakértő által felbecsült értéket fizettem ki)
De mivel nekem is, 300km távolságra van a föld és én sem értek hozzá (max. virágcserép), tartós (5év) haszonbérbe adtam a területet.
A földalapú támogatást a bérlő veszi fel, én egy előre kialkudott összeget (nem éri el a támogatás összegét) kapok minden évben.
Ez a haszonbérleti szerződés 2014 dec.31-én jár le.
Ha jól értelmezem a jövőre vonatkozó szabályzásokat, akkor a jelenleg, a földet haszonbérletbe művelő gazda, támogatási jogosultságot szerez a beművelés jogán, amely mint olyan, önálló jog lesz, elválik a tulajdonjogtól az innentől kezdve az ővé.
Előállhat az a helyzet, hogy a haszonbérlet lejárta után olyan földtulajdonom lesz, amelyre nem igényelhető támogatás, illetve csak ha vásárolok jogot hozzá.
Jól gondolom?
Mi a megoldás?
Leszögezném, a földet nem akarom eladni (ha már megígértem, hogy marad), sem gazdálkodni nem akarok/tudok rajta mindössze csak annyit szeretnék, hogy ne veszítsen az „értékéből”
Válasz #79. hozzászólásra
valami ilyesmiről, mi a mezőgazdasági üzem?, kellene szólnia az üzemszabályozási törvénynek, amiről ugye még semmit sem lehet tudni
Én 300 ha-nal meghúznám a mércét.Felette egy fillért,se adnék.És megvizsgálnám a gazdaság összetételét.Mondjuk apuci 300 ha-on,kislány másik 300 ha-on gazdálkodik,egy telephelyen,egy gép parkal.Az ilyen szintén 0 ft.Kikötném,támogatás,300 ha-ig,egy telephellyel,és egy gép parkal üzemelhet.Támogatásigénylésnél kérném a telephely,címét,gépek meglétét,és ezt ugyanúgy ellenőrizném,mint akármi mást.
Én nem azt mondom hogy ne adjanak a kicsiknek pl... de most ne essünk al ó másik oldalára hogy 30 hektár a jó 100-nál meg elvon... vagy akkor mondják azt 50 hektrából meg lehet itt is élni mint kint 1 hét alatt megcsinálom az 50 hekit és kész a többi osszák szét a mások között nem kell nekem több évi 10 misi haszon és szarok rá....
Egy biztosebbe a tetü országba csak azt fogják megadni ami feltétlenül elő van írv, inkább elvesznek mint adnának...
Állandóa na rádióba azt kialáblják a paraszt 65ezret kap hektáronkáént támogatást, ehhez vannak belőve a bérleti díjak is, most frankó lecsükkentik 45ezerre pl az nagyon szuper lesz...
És még azt kiabálták ugyan annyit kap majd a paraszt elértünk mindent,..el marhára.
Ha ez így marad nem kell félniük, hogy vesz majd a nép gépeket stb... ami az ország húzója volt a mezőgazdaság na az sem fog maj ezután segíteni a GDP-nek...
325 hozzászólás
Válasz #125. hozzászólásra
És meg is tudod indokolni, hogy miért? Vagy csak magyar jó szokás szerint, szimplán irigységből?
Én nagyon is jónak tartom hogy az 1200ha feletti gazdáktól elvennék a támogatást én már 1000 felett elvenném
Válasz #108. hozzászólásra
Megoldjuk,(meg van is) egy tenyészetkóddal,az állattenyésztést.
Egyébként meg valahogy meg kell törni a több ezer hektáros Zrt-ék hegemóniáját. Már rég meg kellett volna.
Viszont a kis falvak lakosságnak jó része mély szegénységben él. Falvanként egy-két gazda helyzetbe hozása nem old meg semmit.
Pár hete az egyik állatorvostól hallottam, hogy őrül neki mert lesz munkájuk.
Én meg csak lestem, hogy miről beszél? Lehet benne valami.
Egyébként a közepes vagy jó földeken gazdálkodó több ezer hektáros Zrt -ék brutális hasznot tesznek zsebbe.
Ha kötelezik őket ,simán megcsinálják.
A gyengébb földön gazdálkodóknak meg nem biztos, hogy erőltetni kell a kukorica, búza, napraforgó kultúrákat.
Válasz #113. hozzászólásra
"mert már aratás után úgy csinálná az ember az ugaroltatást zöldítést"
Szerintem ez rosszabb lesz
Legjobb lenne, ha nem írnák le.
Aki meg úgy gondolja, hogy neki ez jobb lesz, az más most is tudja alkalmazni.
Válasz #118. hozzászólásra
Tudod csak "hangember" örül hogy van egy kicsi szelep a fenekén.
Válasz #113. hozzászólásra
Ezt az EU tilhatja, nem tilthatja, majd elpereskednek., mert van olyan, hogy nemzeti hatáskör.
az Aktív gazda is leírásra került, de nem tudni róla semmit.
Talán a ngyok ezt a kis pluszt is elveszik a rossz területen gazdálkodóktól.
.
mi, akik jó földeken gazdálkodunk, meg egyébként sem érdemeljük meg.
Anno modtam az illetékes államtitkárnak, hogy a Keletin arról ne adjon támogatást, a Keletin erről, meg a dupláját.
Csak mielőtt nagy lenne a felháborodás nekem a Keletin arról vannak igazán a területeim. Erről csak kevés,de azt kedveli a jó Isten, mert terem.
A minisztérium neve és székhelye is változott.
Pont ez ne változna?
Válasz #117. hozzászólásra
nem mész te sehova,meg más se..........
Válasz #111. hozzászólásra
Ha ezt végigverik akkor a parasztok felborítják a parlamentet, soha egyetlen eccer sem követelőztem, tüntettem, de akkor én is elmegyek
üdvözlet! Én vmelyik kamarai irásban azt olvastam,h. 10hek alattnix követelmény,20 alatt 3falyta teremjen,,felette meg vmi megfogalmazatlan követelmény volt. gondolom,2hónap alatt ezt is megváltoztatták. Nem is néztem már.milyen jó,h.sürün kavarják ezeket. jobb lenne,ha az árakkal is foglalkoznának. Mert abbol élünk.mi. na,ők nem.
Válasz #114. hozzászólásra
asszem a 7-et 5%-ra vitték le....
Válasz #113. hozzászólásra
Minimum 3 féle növényt kell termelned és 7% a pihi vagy zöldített, de a szója is benne van tudomásom aszerint a zöldítésbe mint a lucerna !!!
Válasz #112. hozzászólásra
Ez EU sem engedné meg... CSak mi a f...nak kell ilyen rémhíreket írni???
Azt is aki leírja felkötném...
AMÚGY azért jó lenne ha leírnák mi hogyan lesz pontosan jogszabály szintem mert már aratás után úgy csinálná az ember az ugaroltatást zöldítést stb...
Válasz #111. hozzászólásra
Azt nem fogják!!
Válasz #109. hozzászólásra
" Azt is megdöbbenve hallottuk, hogy a vidékfejlesztési támogatások igénybevételéből ki kívánják rekeszteni a „csak növénytermesztéssel foglalkozó gazdákat” – tette hozzá."
Ezen akadt ki itt mindenki .. nem az 1800 hekin!!!
Ezt az AUG1-i EU-s végelegesítés előtt 2 hónappal nem tehetik meg és nem is fogják.... Persze jövőre mindenki elővesz egy telepet a zsebéből és 1 nagyállategységet fog tartani.... Baromság..
Azt anno is mondták hogy 1200/1800 Ha feletti résznek csökkenni fog a támogatása.. de ezt nem merik megtenni meg nem is teszik bármennyire is görények...
Válasz #108. hozzászólásra
Ez most is így van az eu-ban, ezt hívják degresszív csökkentésnek!!! A teljes elvonás 1200 illetve 1800 ha felett lenne, nagyon is rendben van minek annak még "dunára vizet" ennyi föld felett támogatás!!! TEHÁT CSAK A NAGYOKTÓL VONNA EL MINDENT!!!
Válasz #105. hozzászólásra
Szerintem ez baromság!! Nem nyílik meg a szöveg, nem hozzáférhető azt írja ki!!! DE AKKOR IS BAROMSÁG!!!
A Mezőgazdasági Termelők és Szövetkezők Országos Szövetsége (MOSZ) mint az agrárgazdasági vállalkozások érdekképviselete megdöbbenéssel értesült Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszternek az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága meghallgatásán tett bejelentéseiről. Nagy Tamás, a MOSZ elnöke lapunknak elmondta, a miniszter többek között kifejtette, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara javaslatára nem kívánnak nyújtani az unióból származó földalapú támogatásokból a törvényben megfogalmazott 1200 – kivételes esetekben 1800 – hektár feletti területtel rendelkező gazdálkodóknak. – Azt is megdöbbenve hallottuk, hogy a vidékfejlesztési támogatások igénybevételéből ki kívánják rekeszteni a „csak növénytermesztéssel foglalkozó gazdákat” – tette hozzá. – Tekintettel arra, hogy a 2015-2020 közötti időszakra vonatkozó földalapú támogatásokra vonatkozó magyarországi szabályokat idén augusztus 1-ig be kell jelenteni az unióba, és ezen döntések 2020-ig gyakorlatilag nem változtathatóak, ezért soron kívüli egyeztetést kezdeményeztem a témában. Ha ez a bejelentés megvalósul, komoly és jóvátehetetlen károkat okoz a mezőgazdaságban, tovább rontja a vidék népességmegtartó képességét, nem utolsó sorban 40-50 ezer legális, falusi munkahely megszünésével járna – húzta alá az elnök.
Na ha ez megvalósul - AMIT NEM HISZEK- akkor személyesen megyek és a k...g lázárt és orbánt .............
Területalapú támogatás csak állattartóknak fog járni!
Ha jelenleg 23ha szántón és réten kaszálok,bálázok,amiben van 1 ha szarvaskerep, 9 ha vetett fűkeverék, 10ha perjefű,3 ha rét akkor megfelelek majd a zöldítésnek vagy kell majd vetnem kalászost vagy kapásat is?Elolvastam az belinket jelenlegi tapogatózŕst de abból nem derült ki csak annyi, hogy 2 növény termesztésével kell számolnom. Egyébként a 9 ha keveréket most vetném, jövő héten kéne rendelnem a vetômagot,a műtrágya meg már meg is van..
Köszönöm!
Arra leszek kíváncsi, hogy a zöldítéshez szükséges tábla széli bozótos után (ami eddig ki volt véve) is jár-e majd a területalapú, úgy mint nyugati szomszédainknak már régen?
Arra leszek kíváncsi, hogy a zöldítéshez szükséges tábla széli bozótos után (ami eddig ki volt véve) is jár-e majd a területalapú, úgy mint nyugati szomszédainknak már régen?
Válasz #100. hozzászólásra
Ez itt az óriási probléma...betiltanám ezt az egész tanfolyamos bohóckodást!
Válasz #97. hozzászólásra
3 évig tanultam szakmunkásvizsgát tettem,a fiúnak egy nap kellett menni oktatásra egy nap pedig vizsgázni az aranykalászosért,és ez ér többet?
Milyen világban élünk? Mellesleg 35 éve csinálom is.
Válasz #96. hozzászólásra
Tömör és lényegre törő válasz!!
Válasz #95 hozzászólás
a papír nem jelent semmit, ismerek olyat, akinek szakirányú diplomája van és tök hülye hozzá (mentségére soha nem is akart a szakmában dolgozni), aztán olyat is, aki villanyszerelő és nagy területen gazdálkodik és nem is túl rosszul
Válasz #95. hozzászólásra
Annak az "oktatónak" már agyára ment a sok lenyúlható pénz. Mit bánná ő, hogy kiket, meg miért, csak "oktathasson" százezrekért.
Válasz #95. hozzászólásra
HATALMAS BAROMSÁG!!!
2014-ben a területalapú támogatás feltétele lesz az aranykalászos képzés? Annak is el kell végezni aki már több éve kapja a támogatást, mert egy oktatótól hallottam azt hogy aki 3 éve kapja a támogatást annak megadják a bizonyítványt. Erre szeretnék választ kapni mert nem igazán tiszta az egész. Előre is köszönöm
Úgy volt, hogy 1-10 ha alatt más szabályokat kell betartani, és több lesz a támogatási összeg.
Ez csak volt, mert most más van.
http://www.agrarszektor.hu/agrargazdasag/elemzesek/orbanek_leszamoltak_a_kisparaszti_romantikaval.3511.html
Íme
Válasz #89. hozzászólásra
Íme egy friss írás a 2014-2020 közötti támogatási rendszerről:
Egyre több részlet derül ki az agrártámogatásokról
Sziasztok! Az lenne a kérdésem,hogy jövőre tényleg kell e valamilyen szakképzettség (állattartó,növ,termesztő,aranykalász) ahhoz hogy támogatást kérelmezzünk és kapjunk is.
Válaszotokat előre is köszönöm
http://www.napigazdasag.hu/uj-mezogazdasagi-politika-az-unioban/
Egy másik topicban került elő a téma, de ide, a helyére is beteszem:
Uniós agrárreform - Ki nevet a végén?
Válasz #87. hozzászólásra
ez végül is attól függ, hogy milyen a föld, ha jó a terület, akkor lehet magasabb, de ha valami rosszabb terület, mondjuk vízállásos vagy szikes, akkor ez is reális ár lehet.
Köszönöm szépen a válaszokat úgy gondolom, kezdem kapiskálni.
Akkor ez most olyan lesz, mint anno a tehén meg a tejkvóta, ami ha jól emlékszem nagyapám szerint nem volt egy szerencsés megoldás. Mintha az egyik évben mindenki kvótát akart volna venni, utána meg két évre eladni.
Nem, nem nyerészkedni akarok és nem is a markomat tartom a potyapénzért, még ha kívülről ez így is látszik. Mint lejjebb írtam az egész földtulajdonlásomnak érzelmi okai vannak és most hirtelen első ijedségemben arra gondoltam, hogy valamiféle értékvesztés fog lenni.
De akkor ez most nem más, mint régen a fizetés felbruttósítása, a növekmény ott sem az enyém maradt.
Csak nagyon halkan merem elmondani (mert általában hülyének néznek), hogy az éves hektáronkénti bérleti díj, nem éri el a Szabi által reálisnak tartott mérték alsó határát sem.
4 évvel, ezelőtt amikor kötöttem jónak látszott és mivel szavamat adtam, nem fogok a terminus végig változtatni rajta.
Ha más nem is, azt megtanultam a nagyapámtól, hogy csak akkor lehet nyugodt szívvel reggel a tükörben borotválkozni, ha az adott szavunkat, összeszorított foggal (vagy seg…l) de tartjuk.
Jó egészséget kívánok!
Válasz #83. hozzászólásra
Ezen ne aggódj, TE a bérleti díjadat meg fogod kapni minden évben, valószínű, hogy a bérlő nem a bázisjog miatt vette bérbe a földet, ha le akarom egyszerűsíteni, akkor a Te szempontodból nem változik semmi.
Még senki nem tudja, hogy melyik év lesz egyáltalán a bázisév, ami alapján megítélik.
Ha tiéd lenne a bázis, azt eladhatod, de utána a bázis nélküli földért viszont kb. annyival kevesebb bérletet kapnál, szóval a végén megint csak ugyanott vagy!
Válasz #84. hozzászólásra
Meg még egy dolog:
Hol van az leírva, hogy a tulajdonosnak jár a támogatás(legalább) ??????????
Tartja a markát, adómentes jövetelem a gazda meg tartja a hátát mindenféle szerveknél...................
Én is így látom, hogy a nagy föld bumm elérte csúcsát tavaly, idén stagnál, talán még jövőre is és utána megindul vissza felé. Szerintem a reális bérleti díj 30-50ezer/ha között kell, hogy legyen.
Válasz #83. hozzászólásra
Ha bevezetik a bázisjogot akkor sem lesz érdeke a bérlőnek visszaadni a földet mert a bázisjog mögé használat is kell így ha elveszik tőle a földet akkor 3 év múlva a bázisjog is elvész.
Azért van ez mert volt 2-3 jó év és a bérbeadók vérszemet kaptak, egyre feljebb srófolják a bérleti díjakat vagy visszaveszik a földet és bérbe akarják csináltatni persze olcsó pénzekért. Még 2 ilyen év és a nagy részük szerintem padlót fog, utána vagy megint bérletbe adja vagy eladja úgy meg fogja utálni. Be kell látni hogy a bérlő meg a bérbeadó egymásra vannak utalva, ahhoz hogy a föld hasznot hozzon komoly géppark tőke meg szaktudás kell, ha ebből a háromból csak egy tényező hiányzik akkor kár belevágni.
Előre is elnézést kérek a nagyon „zöld” (lehet, hogy nem is idevaló) kérdésemért, de laikusként nehezen igazodom el ezekben a bonyolult szabályozásokban.
Először is röviden leírom a történetemet.
Jó pár évvel ezelőtt, amikor nagyapám meghalt, örökül hagyott, egy kisebb földterületet (9 ha) a gyerekeire, köztük édesanyámra. Nagyapám világéletében a földből élt (néha keservesen nehezen) és érthetően érzelmi szálak fűzték a földjéhez. Édesanyámmal megígértette, hogy a föld mindig a család kezén fog maradni.
Amikor az ígértet valóra kellett volna váltani, nem egyszerű helyzet állt elő.
Az örökösök, az idős koruk, szakértelem, vagy a távolság miatt nem akarták vállalni a föld további művelését, az eladás felé húztak inkább.
Amikor én megtudtam, hogy mi volt a nagyapám kívánsága (világéletemben tiszteltem az öreget az egyenes gerincéért) a következő megoldást javasoltam.
Édesanyám lemondott a hagyatéki tárgyaláson a javamra az örökrészéről, a többi testvértől pedig megvásároltam a részüket (nem nyerészkedni akartam, egy szakértő által felbecsült értéket fizettem ki)
De mivel nekem is, 300km távolságra van a föld és én sem értek hozzá (max. virágcserép), tartós (5év) haszonbérbe adtam a területet.
A földalapú támogatást a bérlő veszi fel, én egy előre kialkudott összeget (nem éri el a támogatás összegét) kapok minden évben.
Ez a haszonbérleti szerződés 2014 dec.31-én jár le.
Ha jól értelmezem a jövőre vonatkozó szabályzásokat, akkor a jelenleg, a földet haszonbérletbe művelő gazda, támogatási jogosultságot szerez a beművelés jogán, amely mint olyan, önálló jog lesz, elválik a tulajdonjogtól az innentől kezdve az ővé.
Előállhat az a helyzet, hogy a haszonbérlet lejárta után olyan földtulajdonom lesz, amelyre nem igényelhető támogatás, illetve csak ha vásárolok jogot hozzá.
Jól gondolom?
Mi a megoldás?
Leszögezném, a földet nem akarom eladni (ha már megígértem, hogy marad), sem gazdálkodni nem akarok/tudok rajta mindössze csak annyit szeretnék, hogy ne veszítsen az „értékéből”
A válaszokat előre is tisztelettel köszönöm.
Erdészeti támogatások 2014-től
A Vidékfejlesztési Minisztériumot kérdeztük:
http://erdo-mezo.hu/2013/09/03/erdeszeti-tamogatasok-2014-tol-a-videkfejlesztesi-miniszteriumot-kerdeztuk/
Válasz #79. hozzászólásra
Én a 300Ha sokallom de tényleg, nyilván futóhomokon nem de normális 18-20 AK-nál már sok...
legyen 50 heki földem saját azon éljek meg havi 1 misi jövedelem mellé és kész ennyi nem kell más... :)
Válasz #79. hozzászólásra
valami ilyesmiről, mi a mezőgazdasági üzem?, kellene szólnia az üzemszabályozási törvénynek, amiről ugye még semmit sem lehet tudni
Válasz #78. hozzászólásra
Én 300 ha-nal meghúznám a mércét.Felette egy fillért,se adnék.És megvizsgálnám a gazdaság összetételét.Mondjuk apuci 300 ha-on,kislány másik 300 ha-on gazdálkodik,egy telephelyen,egy gép parkal.Az ilyen szintén 0 ft.Kikötném,támogatás,300 ha-ig,egy telephellyel,és egy gép parkal üzemelhet.Támogatásigénylésnél kérném a telephely,címét,gépek meglétét,és ezt ugyanúgy ellenőrizném,mint akármi mást.
Moderálta: Mf-es (3146) 2013-07-29 13:36:46
Válasz #77. hozzászólásra
Én nem azt mondom hogy ne adjanak a kicsiknek pl... de most ne essünk al ó másik oldalára hogy 30 hektár a jó 100-nál meg elvon... vagy akkor mondják azt 50 hektrából meg lehet itt is élni mint kint 1 hét alatt megcsinálom az 50 hekit és kész a többi osszák szét a mások között nem kell nekem több évi 10 misi haszon és szarok rá....
Válasz #75. hozzászólásra
Remélem,az új kormányban lesz Ángyán is,akkor talán a kicsiknek is osztanak.
Válasz #75. hozzászólásra
Egy biztosebbe a tetü országba csak azt fogják megadni ami feltétlenül elő van írv, inkább elvesznek mint adnának...
Állandóa na rádióba azt kialáblják a paraszt 65ezret kap hektáronkáént támogatást, ehhez vannak belőve a bérleti díjak is, most frankó lecsükkentik 45ezerre pl az nagyon szuper lesz...
És még azt kiabálták ugyan annyit kap majd a paraszt elértünk mindent,..el marhára.
Ha ez így marad nem kell félniük, hogy vesz majd a nép gépeket stb... ami az ország húzója volt a mezőgazdaság na az sem fog maj ezután segíteni a GDP-nek...