Hirdetés
- Poénok új
- Kukorica és napraforgó vetése új
- Permetezés új
- Milyen a jó kombinátor? új
- Állategészségügy új
- Műhelyfelszerelés, szerszám, berendezés, kellékek, gépek új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Mikor jön az ESŐ?! Agrármeteorológia, időjárás új
- Kinek milyen a repce, illetve a búza? új
- Ünnepeink új
Cikkajánló

Ennyit ad az állam a korlátozás alatt álló területeken a sertésekért
Akár negyven százalékkal is alacsonyabb lehet az ár az AKI hivatalos termelői...
141 hozzászólás
https://www.facebook.com/reel/576296015413729
https://www.agroinform.hu/szantofold/gazdalkodok-figyelem-uj-lehetoseg-a-vizpotlasban-79805-001
Válasz .Richard. #23. hozzászólásáraA biotikus pumpa fogalom meghatározása adhat választ a kérdésedre.
Válasz Gatti #30. hozzászólásáraOlyankor berobban a Tisza. A radarképen piros a Tisza vonala, a vihar felrántja a folyó vizét, 2-3 óra alatt esik 40-60 mm eső, csak ilyenkor nálunk általában viharkár is van, ami miatt mindig biztosítom a napraforgót.
Válasz Gatti #31. hozzászólásáraVagy 10 évvel ezelőttig a területünk kb. 5%-át minden évben belvíz borította, ezek voltak a "bíbic baszta földek". Ha ezekre a területekre újból visszatérne a magasabb talajvíz miatt a belvíz, akkor nem bánnám. Az általad említett felmérésben viszont ez nem volt megfelelően részletezve, odalökték a falugazdászoknak, hogy van x napjuk kitöltetni a parasztokkal, oszt csók.
Egy komolyabban előkészített felméréssel, térkép felszerelkezve, az érintett gazdatársakat összeültetve pár óra alatt megváltanánk a világot és az utódaink "áldó imádság mellett mondják el szent neveinket". Csak kellene egy tökös vezető, aki meglöki a dolgot.
Válasz én 11 #35. hozzászólásáraÉs javitok fényelnyelő képessége jó a vizfelületnek.
Válasz fattyú #33. hozzászólásáraEz igaz de a párásitás és a csapadékra való hajlam szempontjából ,a vizes terület lehet jobb.
Válasz Hús Futár #26. hozzászólására
Válasz én 11 #32. hozzászólásáraElnézést, de a víz albedója (fényvisszaverő képessége) elég alacsony, 0,06-0,12 közötti. A szántott területé 0,2 körül van, míg a füves területé 0,25. https://greendex.hu/albedo/
Viszont a víz fajhője magasabb, mint a talajé vagy a levegőé, ezért lényegesen lassabban melegszik vagy hűl le.
Válasz Gatti #30. hozzászólásáraIgen és a több csatorna miatt nagyobb vizfelületek is kitudnának alakulni a mély fekvésü területeken.Ami visszaverné a napsugarakat illetve párásitana ,kedvezőbb mikroklimát alakitana.
Válasz Bzs2 #27. hozzászólásáraValamelyik évben volt a NAk tól egy összeírás ( nem tudom hogy emlékszel e) hogy beleegyeznék e ha a földem szélén menne egy csatorna, mondtam hogy persze, sokkal kevesebbet vesz el mint amennyit ad. Elvileg akkor szinte mindenkit megkérdeztek erről, de azóta sincs fejlemény.
Válasz Bzs2 #24. hozzászólásáraPersze mert ott sokkal nagyobb a kipárolgás, ezért nagy az emelés, ami táplálja a zivatarokat.
Sajnos mi sokszor azért szívjuk meg és nem jön a dunán erről az eső mert a duna tisza közén a sivatagi homokhátságon teljesen kiszárad, nincs ami táplálja. Párszor megfigyeltem hogy ha túl éli ezt a részt akkor a Tisza mentén újra megerősödik. De ugyan ez látható a körös mentén is.
Viszont amikor nagyon száraz a levegő akkor elpárolog mire leér a csapadék, ilyenkor van az hogy mutatja a radar de szinte alig vagy semmi nem esik.
Ezért lenne jó több csatorna, azok kipárolgása táplálná az eső felhőket és a talajvizet is.
Válasz _NB_ #28. hozzászólásáraIgen,De nagyon ritka ez a körforgás. Mikor lègköri aszály van akkor persze,hogy nem lesz zivatar,de nem mindig van az,de eső viszont nincs.
Válasz .Richard. #23. hozzászólásáraItt északon Gerecse és környékén, van hogy összeáll az időjárás rendszer és közel azonos rendszerességgel esik, ez amolyan öngerjesztő folyamat.
Bedurrant a nap van 2-3 verőfényes idő, ilyenkor nagy a párolgás érződik is, ezután már jön egy borúsabb nap majd rá eső és van, hogy ez 3-4 cikluson át így megy, tippre az évszak változással járó növekvő hőmérséklet és viharos szelek szakítják meg a ciklust, elviszik a párás levegőt.
Tavasszal, nyár elején gyakori.
Válasz .Richard. #25. hozzászólásáraCsak kezdenék már végre, de még azon filozofálnak, hogy jogilag lehet-e belvízcsatornába egy folyóból visszafelé vizet engedni. Csináld, ne agyalja! Már folynia kellene, amíg nem késő! Ilyen altalj szárazság esetén mi lehet a túlzott vízkifolyással?! Két nap és nyoma se lenne...
Válasz .Richard. #23. hozzászólásáraHa minél nagyobb a kipárologtatás annál nagyobb az esélyed esőre . Ezért van az hogy erdős vidékeken van több eső és ha ez a körfolyamat ha beindul akkor már könyebb lesz minden .
Válasz Bzs2 #24. hozzászólásáraIgaz. A helyi zivatarokból szokott sok esni,csak úgy hirtelen. Most nem az a divat. Vízzel tölteni az Alföldet nem lesz egyszerű.
Válasz .Richard. #23. hozzászólásáraTörökszentmiklóson lakom és évek óta figyelem, hogy a 4-es úton Szajolnál a vasúti felüljárónál, jobb oldalt ahol közel van a Tisza és kisebb halastavak, az út bal oldalán pedig a Holt-Tisza, ott, azon az útszakaszon sokkal gyakrabban és tovább vizes az út. Ugyanez van a 46-os úton a szenttamási Tisza II. hídnál. Ha esik valahol a környéken eső, akkor ott tuti. Az öreg gazdák itt mindig azt mondják, hogy az esőhöz víz kell. Én ezt annyival módosítanám, hogy olyan talajvíz kell, ami a mélyebb (régen nem véletlen hívtuk "bíbic baszta földeknek) részeken belvízbe megy át. Apósom évekig hajkurászott minket a téli leálláskor is belvizet levezetni, tavaly amikor évek óta először volt újra belvíz, akkor nem voltam hajlandó sehová sem levezetni. Azt kérdezte, hogy: Akkor mit akarsz vele?! Mondtam neki: Mindnek nevet adok, táblával kijelölöm és minden évben megkoszorúzom, de biztos, hogy ott hagyom!
Válasz máris szomszéd #22. hozzászólásáraMi a valószínűsége annak,ha lennènek tározok,meg mocsaras területek, akkor talán lennènek helyi záporok,zivatarok? Mert jelenleg az áthaladó felhőzetek amik adnak esőt 8havonta,de helyi esők nincsenek. Mitől van ez?
Válasz kisparasztkaim #21. hozzászólásáraNézz rá a domborzati térképre és keresd Ruzsa-Öttömös-Pusztamérges-Balotaszállás környékét. Van itt csatorna meg kiszáradt tározó elég de azokba nem tud ideérni a víz. Elméleti síkon már sokat foglalkoztam a dologgal,kicsit a tanult szakmába vág az egész történet.
Persze jó vastag csövön lehet ide is vizet juttatni de másképpen nem. Illetve úgy ha már a környéken telítődik a talaj na ahhoz elég sok víz kell,mondjuk pár balatonnyi.
Válasz máris szomszéd #20. hozzászólásáraAz merre van?

Nekem nincs mit-illetve van kb fél hektár amit fel tudnék ajánlani. De ide vizet nem tudnak küldeni az biztos. Van itt pár kiszáradt víztározó,meg csatornák töltsék fek ha tudják.
Válasz szelindi1965 #18. hozzászólásáraIdeje lenne most már a mi jövőnkért is aggódniuk. Mindkettőnek eljött rá az ideje.
Válasz mtz1221 #13. hozzászólásáraNyugodt lehetsz kolléga másért lapogatják mosolyogva egymás hátát mostanság országaink vezetői,nem a jövőnkért aggódnak elhiheted.Ahhoz kell csak igazán sok víz.
Válasz fattyú #4. hozzászólásáraHa ő felajánlana területet, akkor az már visszacsatolás lenne !?
Délvidéki, vajdasági magyar, pontosan nem tudom, de ő megmondja ha akarja.
Válasz fattyú #15. hozzászólásáraMiért nem így kezdted, akkor más hangnemben írtam volna. Azt hittem valami lesült barom vagy aki sajnál minden mm2-ert, ellnézést.
Válasz mtz1221 #6. hozzászólására1., nem vagyunk barátok, megválogatom a társaságom.
2., Szóval nem tettél felajánlást, magyarán a máséval vered.
3., Én tettem felajánlást 8,5 hektárt összesen, sőt a töltő infrastruktúrát is én biztosítom.
4., 140 hektár erdőt telepítettem az elmúlt 20 évben saját területen!!! Ezt übereld!
Eltékozolt vizeink - wwfmagyarorszag

Egy kicsit hatásvadász a videó eleje, de nézzük el neki a végére már valamelyeset észhez térnek.
Az elején ekézi az ősökét, hogy mindent is becsatornáztak és lecsapoltak, majd a végére eszébe jut, hogy amúgy a csatornákkal nincs baj csak szabályozni kéne azokat egy zsilippel, és láss csodát ott a műtárgy csak ép a vas zsilipelemet ellopták az idők folyamán.
Magyarán az öregek rengeteg melóval megcsinálták a csatorna rendszert, nekünk meg már csak szabályozni kéne vele a vízszintet, de itt hőzöngünk".
Ahol nincs oda kell építeni zsilipet, nem akkora kihívás maga tárgy max az egyeztetés összefogás macerás.
Ami macerásabb olyan embert vagy egyesületet találni aki ezt szabályozza, persze ez lehetne maga a gazda, de valami központi rendszer segítségével együtt koordinálni, később akár valami napelemes távvezérléses rendszer is lehetne, már ahol nem lopnák el rögtön
Válasz szelindi1965 #11. hozzászólásáraMajd lesz ha ott tartják a nagy folyók vizének pár %át. És igen bízok benne hogy nem nálam ér véget őseim úrivére.
Válasz Anicska #9. hozzászólásáraNálunk nem le kellene engedni a vizet,hanem felemelni 9 métert!
Válasz mtz1221 #8. hozzászólásáraNem a csatorna hiánya-tisztasága a perdöntő helyileg,nincs víz kolléga. A TSZ anno kalitkás rizstermesztést és árasztásos kukoricázást is folytatott,öntözték a paprikát,dohányt,amit akartak azt termeltek,ma vakarászott földben főleg gabonát és napraforgót a mélyebb helyeken kukoricát termelünk váltakozó sikerrel és rohamosan romló állagú földeken. Optimista vagy azzal a 20 éves előrejelzéssel,az általános vízvisszatartás és öntözés idea marad.
Válasz én 11 #1. hozzászólásáraMi is tettünk felajánlást 3 hektár mélyfekvésü legelőre a mit kaszálni sem lehet ,csatorna mellet .De még válasz nem érkezett.
Nagyon jó kezdeményezés ,több zsilip kellene a kisebb csatornákra is ,ha le is kell engedni a vizet akkor fokozatosan ,a helyi gazdálkódok dönzhesenek róla.Az árkokat beszántokkal vissza ásatni a z árkokat .
Válasz szelindi1965 #7. hozzászólásáraLeírom egyszer mért szeretném ha nálatok összejönne. Mert akkor lenne rá esély hogy a mieinket is rábeszéljék, és lenne jövőnk.
Viszont másik topikban már leírtam ami két darabom van a csatorna 2 oldalán, ott pár évvel ezelőtig csak a mi önkormányzatunk mélyítette tisztította a csatornát, és mindkét oldalon fél fél hektár művelhetettlen volt, viszont még aszályban is termett a művelhető része. Mióta meg kipucolták egész a Tiszáig, 2ik évben már felbírtam törni, de azóta majdnem csak az a fél fél hektár terem, 


Válasz mtz1221 #3. hozzászólásáraItt 20 éve áthelyezték a gátat 600 hektár jó minőségű területet tönkretéve,ott van helye a víznek ,ami nincs.
Válasz fattyú #4. hozzászólásáraNem verem barátom, két félhektárom van csatorna partján 20 évig sokkal boldogabb voltam még állt rajta a víz, most is oda adnám még az állam nevére is rögtön, ha nálunk is akarnának ilyet csinálni végre.
De te csak ragaszkodj minden négyzet centidhez. Arról nem is beszélve hogy itt falú szinten csak én hagyom meg az önkormányzat által ültetett fákat is, mert az éhetettlen semmire való emberek 90%-át az is zavarja, mert 1000 forintot beárnyékol a végén. De meg mondom most az elején, az ilyen emberek miatt nem lesz semmi az egészből, inkább kiszáradtok, mint hogy adj a tiédből.
Válasz én 11 #1. hozzászólásáraÉn már tettem két felajánlás, gyorsan be is hívtak a szakaszmérnökségre egyeztetni. Ha a gazdatársak is benne lesznek, akkor két db 6 hektáros vízállást csinálunk.
Válasz mtz1221 #3. hozzászólásáraTe mennyit ajánlasz fel? Vagy csak igyekszel máséval verni a csalánt?
Válasz mtz1221 #2. hozzászólásáraFogjatok össze 1x a qrva életben, ajánljatok fel mindnél több területet az ár részre az unokáitok miatt.
Válasz én 11 #1. hozzászólásáraÜssétek a vasat amig fentről is van rá érdeklődés. mert 20 év múlva keleten sivatag lesz.
Sziasztok !Mi a véleményetek a vizet a tájba programról? Mennyire megvalósitható?