Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak647 FtBenzin árak628 FtEUR414.08 FtUSD401.61 FtCHF440.53 FtGBP496.28 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Na ezt nem értem én sem! Nekem is búza -repce kombináció van 20ha-ban.
Rendelet ugye nincs, mi alapján tartatják be? Mert ugye jövőre a területalapút is már e szerint kell beadni?
Egyelőre várok, hogy legyen jogszabály, utána lehet kitárcsázhatok 1ha búzát, hogy meglegyen az 5%célterületem.
Válasz #222. hozzászólásra
Nem csodálom, hogy nem igazodsz ki a sok fél-információ között. A „Zöldítési Gazdálkodási Kézikönyv” is meg lett ígérve október végére… A megjelentetését viszont hátráltatja, hogy tényleg nincsenek meg azok a jogszabályok amik leírnák pontosan, hogy mit is kell majd betartani. Késésben vannak, ezt józan ésszel is látni lehet. Remélhetőleg a szankciók kimérésénél is ehhez tartják magukat.
Amiről írsz, hogy az öko. célterület kijelöléséhez milyen elemeket lehet majd beszámítani, na, az végképp zavaros. Van egy lista arról, hogy mit milyen szorzóval számolnak, de, hogy ez pontosan mit fog jelenteni, na, azt a fenti kézikönyvre hagyják. Én legegyszerűbben úgy képzelem el, hogy a Mepar-ban megjelenítik egy külön rétegként, és egyből tudja majd a felület, hogy mennyi az a terület amit automatikusan beszámol, valamint, hogy mennyit kell még valahogyan kijelölnöd. Jó hír viszont, hogy az ugaroltatott terület is elszámolható. Vagyis ha van olyan területed amin még tavasszal is a vadkacsák kergetődznek akkor az bejelölöd ugaroltatottnak és kész. Illetve, hogy mi lesz az ugaroltatott terület pontos definíciója még várjuk.
Kérlek, azért ne vedd ezt az egészet szentírásnak. Csak egy kétfülű falugazdi által adott tanácsnak. Sajnos mi sem tudunk többet. És vedd figyelembe, hogy (bár remélem nem így lesz, de) Magyarországon még az ellenkezője is bejöhet.
Hát akkor nem lesz meg a 75-25 % arány....
Szerintem már elmúlt október vége, s hol van a kézikönyv, amely tartalmazza azt a bizonyos táblázatot, amely a kérdésemre a választ tartalmazná? És elvárják tőlünk, hogy tartsunk be mindent attóf függetlenül, hogy nem is értesítenek ki?..... felkúr.
Olvasható még, hogy partmenti öntőző árok is beírható zöldítésnek. S ha az szétálasztja a két föld tulajdonost, akkor az egyik az egyik partot írhatja be, másik a másikat? Vagy aki élelmesebb beírja magának mind a kettőt, vagy ez hogy működik?
És vízállás miatt elvetettlen földet be lehet majd írni?
:D
előre is köszi a válaszokat Géza
Válasz #218. hozzászólásra
Igen! Mármint egy nemzettség.
A kukorica (Zea mays) egyszikű, a pázsitfűfélék (Poaceae) családjába, a kukorica (Zea) nemzetségbe tartozó növény.
simaszemű kukorica (flint típusú) (Zea mays conv. vulgaris)
lófogú (dent típusú) kukorica (Zea mays convar. dentiformis)
Csemegekukorica (Zea mays convar. saccharata)
Pattogatni való kukorica (Zea mays convar. microsperma)
Forrás: www.agr.unideb.hu/ebook/szantofoldinovenyek/a_kukorica_rendszertana_s_alaktana.html a kukorica rendszertana
A helyzetet bonyolítja, hogy az árukukorica sima szántóföldi növény, a csemege és a patt. való viszont ipari zöldségnövényként szerepel a jövő évi termeléshez kötött támogatási tervekben.
Október 31-ig igérte a kamara, hogy megkapjuk a Zöldítési Gazdálkodói Kézikönyvet. Valahogy nem értkezik?! Szerintem addig csak találgatni lehet. Majd a jogszabály fogyatékosságokat kell kihasználni, úgysem tudják a jogászok mi hogy lesz.
Nálam picivel több info van az Új Agrárpolitika linken. www.nslj.hu
Azt kihagytam az írásomból, hogy 0.3 ha alatti trületekre nem jár a támogatás, legalábbis a falugazdász szerint. Nekem ez azért új, mert eddig nem voltak ilyen kis területek, de csak ilyenekhez tudok hozzájutni, mint földhasználó.
Kérdezzzétek ki a falugazdászotokat. Engem megnyugtatott. Ökológiai célterületnek elfogadnak másodvetést ill. zöldtrágyát is ha legalább két fajból áll. Ez simán vethető repce vagy kalászos után.
A termeléshez kötött támogatások mértéke egy bizonyos terület vagy darabszámhoz vannak kiszámolva, ha növekszik a terület csökken a támogatás mértéke. Zöldségnövények és gyümölcsfélék esetében minimum tőszám is meg van határozva.
Válasz #197. hozzászólásra
Rendelet van már?Kertészeti növények listálya?A 400eur/ha,hogyan van kalkulálva?Számolnak terület növekedéssel,vagy majd visszaosztás lesz??
Igen, én is olvastam
Most őszintén, az addig tiszta sor, hogy bukta a zöldítésért járó rész (ezt írtam én is), de te nem gondolod, hogy az egy kicsit túlzás, hogy egy önként vállalható dolog miatt közigazgatási bírságot szabjanak ki? Persze jöhetnek még olyan előírások, melyekkel el akarják venni a gazdálkodók kedvét...
Már megint javítás:
Helyesen: aki 2015-2016-ban valmit elnézett...
Mf-es:
10 heki alatt nem kell zöldíteni. DE! Lesz egy kisgazdaságoknak tervezett, egyszerűsített támogatás, ami előreláthatólag azoknak lesz jó, akik 5-6 ha közötti területen gazdálkodnak, és más termeléshez kötött jogosultságuk sem lesz. Nekik sokkal kevesebb elöírást kell majd betartaniuk.
Válasz #195. hozzászólásra
Arra, hogy senkinek sem kötelező, azért nem fogadnék.
A legutolsó infóm az, hogy 2016-2017-ben, aki valamit elnézett az a "zöld komponens vétséggel arányos részét elveszíti" - jelentsen ez bármit is.
2017-töl viszont bukik az egész zöld komponens és 20% (2018-tól 25%)ún. közigazgatási bírságot is ki fognak szabni.
Senkinek sem kötelező! Az más kérdés, hogy csak ezek betartásával juthat a teljes támogatáshoz.10 ha alatt elég 1 növényt termeszteni. Az ökológiai célterület kijelölése 15 ha szántó felett alkalmazható.
Tényleg nem egyszerü...
100 h szántó esetében a követelmény min. 3 növény termelése, 1 növény max 75%, két növény max 95%. És a szántó 5%-án ökológiai célterület kijelölése. Ha nincs valamilyen elszámolható tájképi elemed stb. akkor ez azt jelenti, hogy parlagon hagysz 5 ha-t, vagy vetsz kb. 7,15 ha nitrogénmegkötő növényt. Ha ez a növény fehérjenövénynek számít pl. lucerna akkor viszont járhat plusszban 65 juró hektáronként.
Ha valamit elrontassz akkor a szankció 2015-2016 években a zöldítési pénz egy bizonyos százalékának elvesztése lehet.
Jövő hónap elején-közepén, talán már lesz erre hazai jogszabály, és kapni fogsz a kamarától egy "Zöldítési Gazdálkodói Kézikönyv"-et. Legalábbis ezt Ígérik
Figyeljetek! Ezzel a zölditésselkapcsolatban!!! 2014.11.20-van! Repce buza földbenvan! Gazdálkodásiév 09,01-el kezdődik! 2014 11.01-én ha van 100 hekim és ezen fele repce,másikfele buza! akor a valamikor életbelépő "Zöldités" miat seee-----gbe q---nak? Leirva semminincs!!!!!!!!!
Ez már azért egy kicsit konkrátabb, bár szívesebben látnám valami számos rendeletben leírva, tudjátok a törvény az még is törvény, bár itt most már egyáltalán nem biztos hogy nem változtatják meg (akár visszamenőleg is)
Én hosszú évek óta művelek zártkerti területeket. Mindig is igényeltem és meg is kaptam a támogatást utána. Ha igényelhető a terület akkor működik rá minden mint a külterületi szántónál.
Na ez az, amin vitatkozott is a falugazdász a kamarai tanácsadóval, mert ugye a zártkerteknél szántóföldi kultúra mint pl.: kukorica, búza, napraforgó, nem jár területalapú, de akkor ugyan elfogadják-e a lucernát, vagy épp a parlagon hagyást mint zöldítés... Állítólag lesz valami konferencia a télen, ahol rendbe rakják a dolgokat. MVH, és a Kamara eygeztet. De hogy abból mi lesz???
Zárt kertekre be lehet-e jelenteni a zöldítést, illetve elfogadják-e, ha azok csak ilyen 1000-3000 négyzetméter nagyságúak... Mert ha igen, akkor nem kellene a szántón ezzel kínlódnom, és a zártkerti földek kiadnák lucernával az 5%-ot.
Az Agrárium októberi számában is van róla 3 odalas cikk, és a helyi falugazdász, valamint a kamarai tanácsadó is ebből mondja az okosságot. De amit kérdeztem, természetesen nem tudtak rá válaszolni... Sötétben tapogatózik mindenki!
Sajnos nem segítettél, bár tudom hogy maximálisan azt szeretted volna. Ezek általánosságok, amit már mindenki ismer. Most már konkrétum kellene, milyen növény felel meg, mekkora a szorzója, hány %-ban kell vetni, jár- egyszerre a zöldítésért járó támogatás, és a fehérjenövény támogatás mondjuk a szójára, stb..... stb.... stb. Ezekről mikor és hol lesz elérhető ÉRDEMI információ???? Vagy már van is valahol csak én nem dudok róla Na erről regéljen valaki ha tud valamit
1578 hozzászólás
Válasz #226. hozzászólásra
közigazgatási bírság nem lesz pluszba,de a zölditési összegből levonás már lesz
Válasz #224. hozzászólásra
És majd lesznek akik,az 5%-ot levadásszák 100 km-es körzeten belül,minden útszélt,stb.
Válasz #223. hozzászólásra
"3 év kukorica utána jöhet a csemegekukorica!!! Ez nemmonokultura!!!"
Nekem az előző AKG ciklusba nem így mondták.
Egyébként meg a moly majd magmondja, hogy mi a mono.
Mindenki nyugodjon meg,2015-ben még nem lesz szankcionálva a zöldítés.
Válasz #190. hozzászólásra
Na ezt nem értem én sem! Nekem is búza -repce kombináció van 20ha-ban.
Rendelet ugye nincs, mi alapján tartatják be? Mert ugye jövőre a területalapút is már e szerint kell beadni?
Egyelőre várok, hogy legyen jogszabály, utána lehet kitárcsázhatok 1ha búzát, hogy meglegyen az 5%célterületem.
A többi gondolatomat inkább nem írom le
Válasz #222. hozzászólásra
Nem csodálom, hogy nem igazodsz ki a sok fél-információ között. A „Zöldítési Gazdálkodási Kézikönyv” is meg lett ígérve október végére… A megjelentetését viszont hátráltatja, hogy tényleg nincsenek meg azok a jogszabályok amik leírnák pontosan, hogy mit is kell majd betartani. Késésben vannak, ezt józan ésszel is látni lehet. Remélhetőleg a szankciók kimérésénél is ehhez tartják magukat.
Amiről írsz, hogy az öko. célterület kijelöléséhez milyen elemeket lehet majd beszámítani, na, az végképp zavaros. Van egy lista arról, hogy mit milyen szorzóval számolnak, de, hogy ez pontosan mit fog jelenteni, na, azt a fenti kézikönyvre hagyják. Én legegyszerűbben úgy képzelem el, hogy a Mepar-ban megjelenítik egy külön rétegként, és egyből tudja majd a felület, hogy mennyi az a terület amit automatikusan beszámol, valamint, hogy mennyit kell még valahogyan kijelölnöd. Jó hír viszont, hogy az ugaroltatott terület is elszámolható. Vagyis ha van olyan területed amin még tavasszal is a vadkacsák kergetődznek akkor az bejelölöd ugaroltatottnak és kész. Illetve, hogy mi lesz az ugaroltatott terület pontos definíciója még várjuk.
Kérlek, azért ne vedd ezt az egészet szentírásnak. Csak egy kétfülű falugazdi által adott tanácsnak. Sajnos mi sem tudunk többet. És vedd figyelembe, hogy (bár remélem nem így lesz, de) Magyarországon még az ellenkezője is bejöhet.
Válasz #219. hozzászólásra Nagyoknak megvan az "okosság"!! 3 év kukorica utána jöhet a csemegekukorica!!! Ez nemmonokultura!!!
Hát akkor nem lesz meg a 75-25 % arány....
Szerintem már elmúlt október vége, s hol van a kézikönyv, amely tartalmazza azt a bizonyos táblázatot, amely a kérdésemre a választ tartalmazná? És elvárják tőlünk, hogy tartsunk be mindent attóf függetlenül, hogy nem is értesítenek ki?..... felkúr.
Olvasható még, hogy partmenti öntőző árok is beírható zöldítésnek. S ha az szétálasztja a két föld tulajdonost, akkor az egyik az egyik partot írhatja be, másik a másikat? Vagy aki élelmesebb beírja magának mind a kettőt, vagy ez hogy működik?
És vízállás miatt elvetettlen földet be lehet majd írni?
:D
előre is köszi a válaszokat Géza
Válasz #220. hozzászólásra
Igen, a kukorica egyszikű növény! Mi ebben a meglepő?
Válasz #218. hozzászólásra
Igen! Mármint egy nemzettség.
A kukorica (Zea mays) egyszikű, a pázsitfűfélék (Poaceae) családjába, a kukorica (Zea) nemzetségbe tartozó növény.
simaszemű kukorica (flint típusú) (Zea mays conv. vulgaris)
lófogú (dent típusú) kukorica (Zea mays convar. dentiformis)
Csemegekukorica (Zea mays convar. saccharata)
Pattogatni való kukorica (Zea mays convar. microsperma)
Forrás: www.agr.unideb.hu/ebook/szantofoldinovenyek/a_kukorica_rendszertana_s_alaktana.html
a kukorica rendszertana
A helyzetet bonyolítja, hogy az árukukorica sima szántóföldi növény, a csemege és a patt. való viszont ipari zöldségnövényként szerepel a jövő évi termeléshez kötött támogatási tervekben.
Válasz #217. hozzászólásra
https://www.google.hu/search?q=n%C3%B6v%C3%A9nytan+nemzets%C3%A9g&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:hu:official&client=firefox-a&channel=np&source=hp&gfe_rd=cr&ei=w4Z1VNH9CcmG8QfzwoCQDw
íme
Passz.
Sziasztok!
A csemegekukorica és a takarmánykukorica egy vagy külön nemzetséghez tartozik?
Válasz #215. hozzászólásra
Aki zöldtrágyázik,kötelező e fémzárolt mag használata?Vagy majd ellenörzéskor elválik,valóban el van -e vetve.
Holnap Hortobágyon hétfőn Újvároson lesz tudás átadás.
Ha van kérdés akkor kérdezzetek bátran.
A jelenlegi információk alapján a két felkészült profi falugazdászunk fogja tudni a választ.
Kérdések
Bázisév?
Fehérje növények vetőmag számlája, melyik évi legyen?
stb.
Válasz #213. hozzászólásra
Semmi újat nem találtam ott.
Október 31-ig igérte a kamara, hogy megkapjuk a Zöldítési Gazdálkodói Kézikönyvet. Valahogy nem értkezik?! Szerintem addig csak találgatni lehet. Majd a jogszabály fogyatékosságokat kell kihasználni, úgysem tudják a jogászok mi hogy lesz.
Nálam picivel több info van az Új Agrárpolitika linken. www.nslj.hu
Aki a zöldítésbe zöldtrágyát választ,ott kell a fémzárolt mag vetése??
Válasz #192. hozzászólásra Hiszem ha látom!!! Kamara a sarcoscsekkeketseküldteki!!!!!!!!
Válasz #188. hozzászólásra
Azt kihagytam az írásomból, hogy 0.3 ha alatti trületekre nem jár a támogatás, legalábbis a falugazdász szerint. Nekem ez azért új, mert eddig nem voltak ilyen kis területek, de csak ilyenekhez tudok hozzájutni, mint földhasználó.
Válasz #201. hozzászólásra
0.3 a szorzója a köztes zöldtrágyának.
Válasz #207. hozzászólásra
Így marha jó, mintha magamban beszélgetnék...mint moderátor, törölhetnéd az utolsó 3 hozzászólásomat...köszi
Válasz #206. hozzászólásra
Meglett,miután figyelmesen átolvastam.
Válasz #206. hozzászólásra
paradicsomra tippelnék...meg ki tudja.
Válasz #204. hozzászólásra
Elküldtem
Válasz #202. hozzászólásra
Egyébként 20000 ha, döntsd el, hogy alul vagy felül van becsülve...
Válasz #202. hozzászólásra
Adj email címet átküldöm a teljes dokumentumot.
Válasz #200. hozzászólásra
Azt értem,de az a bizonyos terület,az rátartással van számolva?Mert a plusz pénz,megmozgatja a paraszt fantáziáját.
Kérdezzzétek ki a falugazdászotokat. Engem megnyugtatott. Ökológiai célterületnek elfogadnak másodvetést ill. zöldtrágyát is ha legalább két fajból áll. Ez simán vethető repce vagy kalászos után.
Válasz #199. hozzászólásra
A termeléshez kötött támogatások mértéke egy bizonyos terület vagy darabszámhoz vannak kiszámolva, ha növekszik a terület csökken a támogatás mértéke. Zöldségnövények és gyümölcsfélék esetében minimum tőszám is meg van határozva.
Válasz #197. hozzászólásra
Rendelet van már?Kertészeti növények listálya?A 400eur/ha,hogyan van kalkulálva?Számolnak terület növekedéssel,vagy majd visszaosztás lesz??
Válasz #196. hozzászólásra
Igen, én is olvastam
Most őszintén, az addig tiszta sor, hogy bukta a zöldítésért járó rész (ezt írtam én is), de te nem gondolod, hogy az egy kicsit túlzás, hogy egy önként vállalható dolog miatt közigazgatási bírságot szabjanak ki? Persze jöhetnek még olyan előírások, melyekkel el akarják venni a gazdálkodók kedvét...
Már megint javítás:
Helyesen: aki 2015-2016-ban valmit elnézett...
Mf-es:
10 heki alatt nem kell zöldíteni. DE! Lesz egy kisgazdaságoknak tervezett, egyszerűsített támogatás, ami előreláthatólag azoknak lesz jó, akik 5-6 ha közötti területen gazdálkodnak, és más termeléshez kötött jogosultságuk sem lesz. Nekik sokkal kevesebb elöírást kell majd betartaniuk.
Válasz #195. hozzászólásra
Arra, hogy senkinek sem kötelező, azért nem fogadnék.
A legutolsó infóm az, hogy 2016-2017-ben, aki valamit elnézett az a "zöld komponens vétséggel arányos részét elveszíti" - jelentsen ez bármit is.
2017-töl viszont bukik az egész zöld komponens és 20% (2018-tól 25%)ún. közigazgatási bírságot is ki fognak szabni.
Válasz #194. hozzászólásra
Senkinek sem kötelező! Az más kérdés, hogy csak ezek betartásával juthat a teljes támogatáshoz.10 ha alatt elég 1 növényt termeszteni. Az ökológiai célterület kijelölése 15 ha szántó felett alkalmazható.
Válasz #191. hozzászólásra
10 ha alatti gazdálkodónak kell zöldíteni??
A linket valszleg elbaltáztam.
Itt egy másik
Tényleg nem egyszerü...
100 h szántó esetében a követelmény min. 3 növény termelése, 1 növény max 75%, két növény max 95%. És a szántó 5%-án ökológiai célterület kijelölése. Ha nincs valamilyen elszámolható tájképi elemed stb. akkor ez azt jelenti, hogy parlagon hagysz 5 ha-t, vagy vetsz kb. 7,15 ha nitrogénmegkötő növényt. Ha ez a növény fehérjenövénynek számít pl. lucerna akkor viszont járhat plusszban 65 juró hektáronként.
Ha valamit elrontassz akkor a szankció 2015-2016 években a zöldítési pénz egy bizonyos százalékának elvesztése lehet.
Jövő hónap elején-közepén, talán már lesz erre hazai jogszabály, és kapni fogsz a kamarától egy "Zöldítési Gazdálkodói Kézikönyv"-et. Legalábbis ezt Ígérik
NAK - Amit a zöldítésről tudni lehet.
Válasz #190. hozzászólásra
Pedig egy pár helyen (akár itt is) olvasható egy ideje...Egyébként a többi megállapítás igaz.Másrészt 30 ha felett min. 3 növényt kell termeszteni.
Figyeljetek! Ezzel a zölditésselkapcsolatban!!! 2014.11.20-van! Repce buza földbenvan! Gazdálkodásiév 09,01-el kezdődik! 2014 11.01-én ha van 100 hekim és ezen fele repce,másikfele buza! akor a valamikor életbelépő "Zöldités" miat seee-----gbe q---nak? Leirva semminincs!!!!!!!!!
Válasz #181. hozzászólásra
Ez már azért egy kicsit konkrátabb, bár szívesebben látnám valami számos rendeletben leírva, tudjátok a törvény az még is törvény, bár itt most már egyáltalán nem biztos hogy nem változtatják meg (akár visszamenőleg is)
Válasz #187. hozzászólásra
Én hosszú évek óta művelek zártkerti területeket. Mindig is igényeltem és meg is kaptam a támogatást utána. Ha igényelhető a terület akkor működik rá minden mint a külterületi szántónál.
Válasz #185. hozzászólásra
Na ez az, amin vitatkozott is a falugazdász a kamarai tanácsadóval, mert ugye a zártkerteknél szántóföldi kultúra mint pl.: kukorica, búza, napraforgó, nem jár területalapú, de akkor ugyan elfogadják-e a lucernát, vagy épp a parlagon hagyást mint zöldítés... Állítólag lesz valami konferencia a télen, ahol rendbe rakják a dolgokat. MVH, és a Kamara eygeztet. De hogy abból mi lesz???
Válasz #184. hozzászólásra
Minimum parcellaméret 0,25 ha!!
Válasz #184. hozzászólásra
Ha földalapú jár rá,akkor biztos be jelenthető.Ha nem jár akkor az más kategória.
Válasz #183. hozzászólásra
Zárt kertekre be lehet-e jelenteni a zöldítést, illetve elfogadják-e, ha azok csak ilyen 1000-3000 négyzetméter nagyságúak... Mert ha igen, akkor nem kellene a szántón ezzel kínlódnom, és a zártkerti földek kiadnák lucernával az 5%-ot.
Válasz #182. hozzászólásra
Konkrét kérdés?
Válasz #180. hozzászólásra
Az Agrárium októberi számában is van róla 3 odalas cikk, és a helyi falugazdász, valamint a kamarai tanácsadó is ebből mondja az okosságot. De amit kérdeztem, természetesen nem tudtak rá válaszolni... Sötétben tapogatózik mindenki!
Válasz #180. hozzászólásra
Ezt olvastad? (Van hozzá egy 4 oldalas melléklet is)
http://www.kormany.hu/hu/foldmuvelesugyi-miniszterium/agrargazdasagert-felelos-allamtitkarsag/hirek/a-2015-os-egyseges-kerelemben-bejelentheto-okologiai-celteruletek
Válasz #178. hozzászólásra
Sajnos nem segítettél, bár tudom hogy maximálisan azt szeretted volna. Ezek általánosságok, amit már mindenki ismer. Most már konkrétum kellene, milyen növény felel meg, mekkora a szorzója, hány %-ban kell vetni, jár- egyszerre a zöldítésért járó támogatás, és a fehérjenövény támogatás mondjuk a szójára, stb..... stb.... stb. Ezekről mikor és hol lesz elérhető ÉRDEMI információ???? Vagy már van is valahol csak én nem dudok róla Na erről regéljen valaki ha tud valamit
Válasz #178. hozzászólásra
Remélem,csak véletlen maradt ki a 400 eur/ha kertészeti növények.