Hirdetés
Fórum
- Grubber új
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- Agrártámogatások kifizetése új
- Eke minden mennyiségben új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Műhelyfelszerelés, szerszám, berendezés, kellékek, gépek új
- AKG támogatás új
- Hol vannak a régi fórumosok? új
- Búza termény felvásárlási árak új
- Egyedi munkaeszközök házilag új
562 hozzászólás
Az összes ásványi műtrágya közül az urea N 46% tartalmazza a legtöbb nitrogént. Jó vízoldhatóság jellemzi, ennek köszönhetően öntözésre is használható. Savanyú talajon kerülni kell a karbamidot, mert az további savasodáshoz vezethet. Vetés előtti műtrágyázásban alkalmazzák, ősszel karbamidot használva alaptrágyázásnál aktiválja a talaj szerves nitrogénjét.
Alkalmazzuk a talajra, 100-300 kg/ha mennyiségben, talajtól és növényfajtától függően. Szántóföldi, zöldség-, gyümölcs- és szőlőtermesztésben használják. Szórás történhet kézzel, szórótraktorral vagy repülővel. A kijuttatás történhet lombozaton (0,5-2% víz), növénykultúrától függően.
Válasz Selvin #560. hozzászólásáraSzintén zenész, 5,3-6,1 -ig. Akkor ott sem használ a karbamid.
Válasz VMisi #559. hozzászólásáraSavas. Egyik jobban, másik kevésbé, de kb 5-6,5 között.
Válasz Selvin #558. hozzászólásáraNeked milyenek a talajaid ph-ja?
Válasz VMisi #557. hozzászólásáraAz AN hat a leghamarabb, az 1-2 nap alatt hatásos. Utána jön a mas, ami pár hét alatt fejti ki a hatását, majd a karbamid, ami az átalakulástól függően akár hónapok. Én annyira nem tartok a csírázásgátló hatástól, kb 1 mázsa/ ha szétszórava kis eséllyel okoz problémát.
Elvileg a búza genetikailag maximális termésmennyisége az őszi fejlődése során eldől, ezért egy nitrogén hiányos állapot eléggé le tudja korlátozni a hozamot és tavasszal már lehet bármi, több nem lesz. Régen nem volt ezzel probléma, mert az októberi vetés után jött a hideg ősz és tél, amikor szinte leállt a növény és elég volt február-március körül megtolni a tápanyagot. Tavaly viszont novemberben még pólóban lehetett kint lenni és a búza fejlődött, zabálta a tápanyagot (ha lett volna adva :))
Emiatt gondoltam, hogy mivel sokat nem akarok kockáztatni és csak 1q valami fér bele a keretbe teszt jelleggel, karbamid megy komplex helyett.
Válasz Selvin #551. hozzászólásáraEz okból már gondoltam én is erre, de a karbamidról sok helyen fekete bárányként írnak.
Ráadásul "A karbamidot ajánlatos a vetés előtt legalább két-három héttel a talajba juttatni, így a bomlása során keletkező szalmiák (ammónia) nem gátolja a magok csírázását". Ha száraz talajba forgatod be vetés előtt 2-3 héttel, és csak vetés után kap esőt, akkor megint ott a csírázásgátló hatása.
Nekem a talajvizsgálatok azt írják, hogy a P2O5 megfelelő vagy igen jó, a K2O meg igen jó. Ha ebből indulok ki, akkor meg minek rakjak ki foszfort meg káliumot?
Vaderstad oldalán meg arról írnak, hogy a szalma lebontásához nincs szükség nitrogén kiegészítésre. Ezekből kiindulva tényleg olyan nitrogén műtrágya kellene, ami az első melegebb téli napokon (akár már január végén) ott lesz a növény gyökerénél felvehető állapotban.
Pétisónak meddig tarthat a hatása?
Válasz Selvin #551. hozzászólásáraIgen, csináltam már karbamiddal őszi mütrágyázást, és idén újra csak karbamidot adok ősszel, mert megmaradt a tavaszi, amit a repcére szántam, csak lepusztította a vad 100%-ban.
Idei repcevetésre már kiment, el is van vetve, foltokban keleget.
Búza alá is lassan el lessz szórva, ha az idő engedi, majd rövidtárcsa.
Tudom, hogy jobb lenne amofosz vagy NPK, de ha a karbamid megmaradt, azt hasznosítom. Idei évben majd 50 % a terméskiesés a vadkár és a szárazság miatt.
Válasz Selvin #554. hozzászólásáraÉn mindig csak napraforgó után vetek búzát, árpát, ott sosem szokott gond lenni a pentozánhatással, az a nitrogén elég szokott lenni, ami a komplexben van. Nyilván egy 130 mázsás kukorica után már meggondolnám a dolgot, de napraforgó után nekem így tökéletesen működik a történet.
Válasz Egy erdész fortyogó epéje #553. hozzászólásáraÉn sem tolom túl a műtrágyázást, csak azért viszonylag nagy mulcs maradt a napra és a kukorica után, aminek az elbontásához kéne a munició. Ahhoz meg ahogy mtz kolléga is írta, ez nem rossz választás.
Válasz Selvin #551. hozzászólásáraPazarlásnak gondolom. Semmi sem indokolja, és ősszel még azt sem látod, milyen lesz a tavasz, érdemes-e rá költeni, hogyan alakulnak az árak, az időjárás, a várható termésmennyiség.
Én már úgy csinálom, hogy csak a búza elé adok valamicske komplexet, pl. 1,5 q map, dap, 10:26:26, attól függően, hogy melyik van a legjobb áron, aztán ezt kell beosztania a következő években a kukoricának, napraforgónak is, egyébként minden csak nitrogént kap tavasszal, de azt is csak okszerűen, a körülmények ismeretében.
Válasz Selvin #551. hozzászólásáraFiatal koromban mindig úgy csináltuk a kukorica földeken. Kapott holdja 50 kilót ősszel a kukiszárra, meg 100at februárban. És akkor többször hozta a 6-7tonna átlagot, mint mostanában.
Sziasztok! Próbáltatok már búza alá magágykészítéskor karbamidot kitenni? Ha idén is enyhe ősz és tél lesz, akkor jó lenne a lassú hatású nitrogén hatása. 1 q komplexnek nem sok értelmét látom, ez jobbnak tűnik. Vélemény?
Válasz Csavarkulcs #549. hozzászólásáraEz pontosan ígyvan!
Valmikor volthogy 1t műtrágyát kitettünk a búzára kukoricára.
Elbírta és mindég jólsült a dolog.
Ez elmult. Viszont azis biztos hogy200kg pétitől nemlessz 7-8t jó búza!
Annak kaja kell.
Ha a termőhelyi adotság nemengedi meg akkor pénzkidobás.
Sokan olyan adottságokon gazdálkodnak hogy, afűis kiégne belőle.
De bőszen szántják, túrják, de legelőnek sem biztos hogy, megfelelne.
Észnél kell lenni mert bukó!
Válasz .Richard. #548. hozzászólásáraMikor 6100 volt a 30%.os nitrosol és 5800-ért vitték a malmi búzát. (Más világ volt.) Azóta aki csak tudja méri és a patika mérleget is használja. Szépen megkezdödött a számolás-méregetés-mérlegelés. Csökkentet menetszámok..stb. Előtérbe került a táblák elfelezése-harmadolása. Mélyfekfésű részeken kurensebb nyövényeket. A magasabb részekre valami kalászos. Így megy a játék a csapadék készlettel is. A totál semmitérő részekre..valami támogatás növényt. Van olyan tábla mi úgy van elvetve. A dombtetőn hol kisül minden méh legelő lett csinálva. Az egyik felén kalászos a mélyebb részen kukorica..pl. Van lemorzsolódás és van technológia váltás-alkalmazkodás. Precízebb-átgondoltabb temelést-fajtválasztást kívánnak az előttünk álló évek. Így a 7 tonnán is van pénz..pláne ha már 8000 felett is adnak a kóser búzáért.
Válasz MrPoke #546. hozzászólásáraEddig az volt,6-8tonna,mert adni kell neki. Egyik ismerősöm is,bőő 55mázsa átlaggal volt. Kiadta bèrbe,mert ennyi volt. Nemegy. Most meg a neki húhú 8tonnás király,nem tudja A bèrletet fizetni,mivel magát nem bszhatja át. Szèpen a nagy nagyot mondásos búzák, stb. Lecsendesednek. Itt is ez van, sokan ide semmit nem írnak,mióta elszállt a kiadás felfelé,a bevètel meg lefelé. Más gazda,hú,8tonna. Meg kell adni neki. Megadta. Most, az árpát,ami 35mázsát termett,eladta 4ezerèrt. Eddig mindig bődületesen termett neki. Lemorzsolodunk.
Válasz SzikiSzokeveny #541. hozzászólásáraA földszimszèdom is ezt vallja,az eredmèny,kb. 200ezerből,lett harminc mázsa búza. Amúgy szerintem talán,esetleg,a mèszen kivül az olcsó műganyèban semmi nem volt.
Válasz .Richard. #543. hozzászólásáraÉn is azt látom sokan sírnak de mégis dübörög a gazdaság mindenfele.
Én legalább nem sírok, az idei év is nagyon jó gazdasági év lett. Megvan bőven az extra profit. :D
Válasz SzikiSzokeveny #541. hozzászólásáraA talaj nem így működik. A növény termesztés tápanyaggal bővíti a talajt....
Válasz rtamas1976 #540. hozzászólásáraPK műtrágya szillárd formában csak speciális talajon van értelme kiszorni.
Itt sosem használtam még NPK-t de nincs is termés növelő hatása.
A vízoédható PK-k nak van létjogosultsága de az is igen hamar lekötődik a talajhoz a növény számára felvehetettlennformába. Az a pici APP pont annyit segít a növénynek hogy a kezdeti gyökérképződés megduplázódjon. A többit meg oldja meg maga a növény. A talajban van korlátlan mennyiségű tápanyag.
Nitrogénból is nagyon kevés elég csak lombon át kell kirakni. Mondjuk 3-4* 10kg karbamid lombra többet kár rá költeni több nem marad a zsebben.
Válasz SzikiSzokeveny #541. hozzászólásáraÈvek óta az mit jelent? Itt mindenki út írja,hogy 8tonnát arat èvek óta. Mi az,hogy mègsem? Aki tavaly 6tonnát aratott,itt írta,xy annyit tett hozzá,hogy mínuszos lett. Szóval nagyok a sántitások,dehát ez van. Èrdekesek az emberek.
Válasz SzikiSzokeveny #541. hozzászólásáraTavaj , tavajelőt énis húztam rajta.
Viszont dolomitoztam! Az első év is látványos volt, ahol kimaradt ott minden hiánytunet szembetűnő volt. A búza szine is teljesen elütött a szórtétól!
De ezéven muszáj szórni npk-t mert büntetlenül nelehet spórolni!
Ezt nemérti sok ember.
Én kb 30%al teszek többet mint ő.
Ő arat 6t/ha én 8.5t/ha búzát.
Arról nemis beszélve aki a semmitől várja a csodát!
Válasz rtamas1976 #540. hozzászólásáraSzét lehet nézni a környéken, aki évek óta kispórolja a műtrágyát és a talajmunkát, az úgy is arat. Örökké nem lehet fejni a tehenet úgy hogy nem eteted.
Válasz MrPoke #538. hozzászólásáraTüneti kezésre igen!
Nehogy azt mond nekem hogy, 10l bármilyen löttyel tudod pótolni a 60-80-100kg foszfor hatóanyagot.
Postartcinket és más anyagokat énis használok de az csak tüneti hiánykezelésre való. Nem tápanyag utánpótlásra.
Olyan mint a starter trágya.
Sokan alaptrágya helyet rakták.
15-20kg áráért veszel 100kg map v dap trágyát.
Az rakjon startert aki minden igényét kiszolgálta a növénynek, és mást már nemtud adni neki!
Veszek inkább azért a pénzért alaptrágyát.
Üdv. Mindenkinek. NPK árak most hogy alakulnak? Ha van valakinek információja megköszönném..
Válasz VMisi #535. hozzászólására1000Ft/l áron van. Ne viccelj. Valamint ebből pici elég, ez nem úgy hasznosul mint a hagyományos NP műtrágyák.
Válasz VMisi #536. hozzászólásáraNeki rajta szét lett szecskázva majd totálozva. Ősszel 1 tárcsa(majdnem sáros volt) és vetés. Urea kell ősszel amilyen bátor vagy minél később, az lesz ott tavaszra esők nélkül is.
Válasz mtz1221 #534. hozzászólásáraSzalma rajta maradt?
Én a szárbontáson kívűl még amiatt is szórnám, hogy ha olyan száraz tavasz lesz mint most, akkor hátha marad az ősziből valami tápanyag a tél végére amivel megindul.
Válasz MrPoke #533. hozzászólásáraNem 100 liter? Miért pont ezt? Olvastam a leírást róla, de abból semmit sem értek.
Válasz VMisi #532. hozzászólására5 évig semmit sem fogok szórni alapot. Mellettem árpa árpa után 100 kiló ánnal 3.2 tonna, búzám minden rárakva, 2.2 tonna. Holdján.
Válasz VMisi #532. hozzászólására10l/ha APP vetéssel egy menetben. :D
Ősszel mit terveztek szórni búza alá?
Napra után jó szokott lenni a búza műtrágya nélkül is, oda nem tervezek szórni, de a búza utáni búza nem oké Főleg, hogy a sok szalma rajta van, csapadék nincs, nem bomlik vetésig semmit. Mit kellene adni neki ilyen áraknál?
Mennyi felétek a 12-52 np, 3x16 npk, 10-30 np ?
Én semmit se tavaly se idén nem adok neki főleg ilyen árak mellet. Tavaly 450e/t lett volna az npk . Ha azt nézzük hogy 42500 vitték az árpát el az ha kapott volna 200kg ősszel már 2t el is ment csak a műtrágyán . Tavasza sem fog semmit kapni csak Bluen-t Meg lombtrágyat és Greenman ennyi
Köszönöm!
Ásóboronával csináltam!
Jó lett!
Válasz Tys #526. hozzászólásáraBorona.
Válasz Tys #526. hozzászólásáraEgy elmunkáló tárcsasorral ellátott vetőgép belekeveri. A többi nemigazán. Lehet csak meg kéne boronálnod
Köszönöm a válaszokat, közben maghozták, kiszórzam. A kérdésem az lenne még, hogy a vetőgép és a gyűrűshenger szerintetek bekeverné, benyomná annyira, hogy ne kelljen mégegyszer tárcsáznom? Üzemanyagot szeretnék spórólni.
Válasz szikszaipeter72 #524. hozzászólásáraRepce után nitrogén pótlás kell mert anélkül nagy csoda nem várható .
Válasz Josku #523. hozzászólásáraAz elmúlt huszon pár évben sosem használtunk alapműtrágyát mégis volt termés. Ha az időjárás kedvező akkor lesz termés, ha nem akkó tehetsz rá bár mit is .
Műtrágyát,? én pár napja adtam el a nagykombinátort hogy tudjak a gépbe ü.anyagot venni. 18 ha búza, felébe gyári felébe fogott mag, és ágyebugye. Majd tavasszal ha még élünk kapja a vizben oldott pétisót, 2 menetben. Itt nálunk a templom egere is gazdagnak számít hozzánk képest.
Válasz Tys #519. hozzászólásáraHa így haladunk jó lesz ha karácsonyra ki kel. A föld csontszaraz és esőt egész októberre nem jósolnak.
Válasz Tys #519. hozzászólásáraÉn nem raknám màr ki utána…
Inkább valami folyékonnyal nyomnám le kelés után…vulcanos cucc vagy amalgerol pl
Válasz Tys #519. hozzászólásáraHa előtte nem csináltad, utólag szerintem kár kitenni. Majd legközelebb.
Sziasztok!
Kérdezni szeretném, hogy szerintetek jó ötlet búza vetés után, kiszórni az NPK -t közvetlenül eső előtt?
Üdv!
Valaki használ vagy használt már vulcan agro-s folyékony alaptrágyát szilárd műtrágya helyett? Ki lehet váltani vele? Árban milyen?
Sima szántóföldivel juttatjátok ki?
Köszi
Itt van ez a cikk.
Azt írja a szerző:
"...Csakhogy a szakértők azt mondják, tékozló módon használjuk a szántóföldekre szórt foszfátokat. Az Agrárszerktor.hu-n olvasható, hogy ma száz egység kijuttatott foszforhatóanyagból mindössze 15-öt hasznosít a növényzet, vagyis 85 százalék elvész a talajban vagy bemosódik onnan a vizekbe.
A kimosódó műtrágya – és a foszforban gazdag szennyvíz – a folyó- és állóvizek nagymértékű szennyeződését és káros algavirágzást idéz elő. A világ legnagyobb édesvizei közül az oroszországi Bajkál-tavat, az afrikai Viktória-tavat és az észak-amerikai Erie-tavat is algavirágzás veszélyezteti..."
Nekem úgy tűnik, hogy nettó baromság, amit a cikkben írnak. A hasznosulási arány (~15%) az valószínűleg ül, mert ásványi és biológiai kötésbe megy a foszfor. Viszont a kimosódás az a legtöbb talajon közel nulla. Pont azért emelik ki a bedolgozás fontosságát, mert nem mosódik le a hatóanyag a gyökérzónába.
A Bajkál tó algavirágzása pedig nem a műtrágyázás miatt van, hanem azért mert egy orosz oligarha (történetesen Gyeripaszka) ipari mellékterméket vezet a tóba...
Sziasztok szerintetek osszel erdemes-e buzara petit szorni?? :D
Válasz mocsencsi1 #514. hozzászólásáraSzia, kitől veszed a 10-26-26 NPK-t és mibe kerül tonnája?
Holnap akartam megrendelni a 8-24-24 365 eur/t áron, de ha a 10-26-26 jobban jöne ki, lehet meggondolom.
Esetleg elérhetőséget a cégre.
Sablon:250 kg/ha 10-26-26 +100 kg/ha granulált mg-szulfát /valami mikroelemes lengyel is van/
Válasz mtz1221 #496. hozzászólásáraEgyetértek !!!