Hirdetés
Fórum
Cikkajánló
Támogatott tartalom
Minden jog fenntartva.
© 2024 Agroinform Média Kft.
40 hozzászólás
Tisztelt Kollegák,
Várhatóan a következő években lesz (ahogy alakul az ültetvény) 3-4-5 hl Kadarkám. Pontosabban 1/3 Kékfrankos és 2/3 Kadarka Cuvée.
Arra lennék kíváncsi hogy könnyen eladható a Kadarka?
(Úgy hallom hogy azt keresik manapság. Persze a nyakamon biztosan nem marad.....)
Köszönöm
Válasz #37. hozzászólásra
Csak férfi borászok voltak
Válasz #36. hozzászólásra
Te tudod
Válasz #35. hozzászólásra
A Timi benne volt?
Válasz #35. hozzászólásra
Lehet 1 guszta gaszrto angyalka a Bolyki pincében izgalmasabb tematika lenne......
Többek között a Bolyki pincészet most a Gasztro angyalban....
Válasz #33. hozzászólásra
"Az a baj a magyar borral hogy nincs belőle elég".
Jó duma, most vágatták ki......
Erre csak azt tudom mondani, hogy NAHÁT!
Egyre népszerűbbek a magyar borok!!!
A borok lettek a Kínába irányuló magyar agrárexport főszereplői
Magyarországnak az Európai Unión kívüli harmadik legnagyobb borpiacává lépett elő Kína, ahol csaknem 1,9 millió euró értékben értékesítettek magyar borokat 2011-ben, és az eladott mennyiség egyre növekszik – tájékoztatott Kárteszi Ágnes mezőgazdasági szakdiplomata.
A legfrissebb statisztikai adatok szerint Kína, Oroszország és Kanada után, az Egyesült Államok előtt szerepel az unión kívüli piacok sorában. Évente 15-20 százalékkal bővül a magyar borok exportja Kínába, a szállított mennyiség az idén már szeptemberre elérte a tavaly egész évit. A bor a mezőgazdaság és élelmiszeripar területén a legjelentősebb exporcikké vált. A kínai borkínálat körülbelül 70 százalékát Kínában a belföldi termelés adja, míg 30 százalékot tesz ki az import. Ennek nagyjából a fele érkezik Európából, ahonnan a franciák rendre és hagyományosan mindenkit jócskán megelőznek. Az EU-ból szállított kínai borimport 72 százaléka származott Franciaországból, amelyet jelentősen elmaradva követett Spanyolország, Olaszország, Németország és Portugália. Magyarország, Románia és Görögország nagyjából azonos mennyiséget szállít, ami azt jelenti, hogy az első tízben bőven benne vannak a magyar borok. Legismertebb a Tokaji és az Egri Bikavér, de az utóbbi időben, a borkultúra elterjedésével növekszik az érdeklődés más magyar borok iránt is – mondta Kárteszi Ágnes. Ebben része van annak, hogy a magyar borok, a magyar borkereskedők és borászok viszonylag szép számmal képviseltetik magukat a jelentősebb kiállításokon, illetve olyan eseményeken, borvacsorákon, bemutatókon, ahol elsősorban a minőségi, prémium boroknak jut szerep. Beszámolt arról is, hogy az elmúlt hetekben több ilyen rendezvény volt, így a Vin China elnevezésű pekingi nemzetközi borkiállítás, ahol tíz magyar cég volt jelen. Képviseltette magát a Gere pincészet, a Malatinszky kúria, a Takler pince, a Konyári pincészet, a Béres szőlőbirtok és a gróf Buttler borászat. A szakdiplomata szerint a magyar borokkal csak az a baj, hogy nincs belőlük elég. Ezért a különösen igényes vevőknek, szállodáknak kis mennyiségben értékesíthető prémium borok kategóriájában lát valódi lehetőségeket a pekingi magyar nagykövetség szakdiplomatája.
Nőtt tavaly a Sopron környéki szőlőtermő-terület, megmaradt a kékfrankos-túlsúly
Több mint nyolcvan hektárral bővült tavaly a Soproni környéki, 1417 hektáros szőlőtermő-terület; hét hektárt vágtak ki és kilencvent telepítettek be 2011-ben - olvasható abban a hegyközségi beszámolóban.
Közepes termésmennyiség mellett a 2011. év a minőség szempontjából kiemelkedő volt, csak az 1989-es évjárattal összemérhető - áll a dokumentumban, amely szerint a termés ötöde helyi felvásárló híján elhagyta a borvidéket. A terület 833 hektárján termeltek tavaly kékfrankos szőlőt, míg zweigeltet 96,9, cabernet sauvignon-t 95,5, zöld veltelinit 83,4, pinot noirt 57,2 hektárról szüreteltek. Chardonnay-t 29 hektáron termeltek, 18,2-n sauvignon-t, míg a zenit 17,3, a tramini 16, az Irsai Olivér pedig 14,5 hektáron termett.
Válasz #30. hozzászólásra
Tettem mellé 1/3-ad Kékfrankost a biztonság kedvéért. Azt mondják nem rontja el
Taklerék is arattak pár aranyat kadarkával.Évjáratfüggő ha fajtaborként akarod használni.Na mentem aludni a lányom óvodai Márton napi bulija jobban kifárasztott mint a tegnap négytől nyolcig szőlőszántás.
Válasz #28. hozzászólásra
Azt mondják szereti szivatni a gazdát, de a Polgárék Kadarkájáából ittam évekkel ezelőtt és úgy döntöttem addig nem halok meg amíg nem lesz saját Kadarkám.
Meglátjuk mennyi sz.patós...
Mellesleg az EGRI BIKAVÉR egyik alapbora.
Válasz #26. hozzászólásra
Nos, Tiszaalpáron lakom, ez közel van, nagyon közel a Kadarka "őshazájától".
Aha
Válasz #23. hozzászólásra
Itt vagy PBandi?
Aki szereti a Tokajit
Tokajibor-kutatás: Mária Teréziát is komolyan érdekelte a borok királya
Készítik ,borkészítés van borcsinálás nincs.
Válasz #21. hozzászólásra
Szia,
A bort azt csinálják, vagy készítik?
Én nem vagyok borász, de a fejembe vettem hogy ennek ellenére Kadarkát fogok termeszteni, és abból lesz borom. A tavasszal telepítettem szőlőt, úgyhogy sínene vagyok mint József Attila.
Hali Salas!
Én az vagyok úgyhogy kérdezhetsz.Azért írtam hogy írd ide.
Válasz #18. hozzászólásra
Ez nem az. Sebaj.
Nincs itt borász?
Ide is beteszem, hátha valakit érdekel
Ízek és borok....
Válasz #15. hozzászólásra
Van egy két hozzászólással sokat nem tudsz meg belőle.http://www.agroinform.com/forum.php?act=showTopic&id=1857
Drágulhat a bor
A borhiány és a szőlőárak emelkedése miatt a legtöbb pincészet emeli árait, január 1-jétől a Varga Pincészet elemzése szerint 15-20 százalékos drágulás várható.
Ez alól csak azok a pincészetek jelentenek kivételt, amelyek a szokásos tavaszi áremelésen kívül már októberben is bejelentettek egy 10 százalék körüli emelést; nekik így csak 10 százalékos növelést kell végrehajtaniuk. Az elemzés emlékeztet arra, hogy az idén az alacsonyan fekvő területeken már a téli és a tavaszi fagy elvitte a fele termést, a homoki ültetvények pedig szinte kisültek a forróságban, a területek nagy részében 90 százalékos terméskiesésről beszélnek a gazdák.
Az alföldi borvidékek nagy aránya miatt az országos terméskiesés 50-60 százalék körül lehet. Az idén a szokásos 3-3,5 millió hektoliter helyett 1,2-1,5 millió hektoliter bortermés várható, az ágazat idei veszteségét a terméskiesés miatt 60 milliárd forintra teszik. A korábbi évtizedek túlkínálatával szemben jelentős és tartós borhiány alakult ki, mert a pincészetek borkészlete oly mértékben csökkent, hogy azt egyetlen jó termésű évben már nem lehet behozni, ennek következtében tovább nőnek az árak.
MTI
Nem baj írd ide
Volt itt egy új topic ami "borkészítés" címen ment talán. Alig volt még néhány hsz de egyszerűen nem találom.....hogy lehet ez?
Pedig de jó téma....
Szlovák tokaji borvidék – Tabajdi Csaba fellebbezést sürget
Tabajdi Csaba szerint az Európai Bíróság csütörtöki ítélete nem hozott megoldást a tokaji borvidék ügyében, ezért Magyarországnak fellebbeznie kell.
A szocialista európai parlamenti (EP-)képviselő pénteken kiadott közleményében kiemelte: az Európai Bíróság ítélete tovább élezi a tokaji elnevezés körül Magyarország és Szlovákia között kialakult vitát. Bizonytalan jogi helyzetet eredményez az, hogy a bírósági ítélet értelmében az uniós eredetvédelmi rendszerben a Tokaj eredetvédett elnevezés alatt két eltérő termékleírás is szerepelhet. Az egyik a Szlovákia által javasolt, míg a másik a jóval szigorúbb minőségi előírásokon alapuló magyar termékleírás – mutatott rá a képviselő. “Ez versenyhátrányba hozhatja a magyar termelőket, csorbítja a tokaji bor kiváló nemzetközi hírét. Mind az uniós fórumokon, mind pedig a kétoldalú magyar-szlovák kapcsolatrendszerben fel kell lépni a helyzet rendezése érdekében. A magyar kormánynak feltétlenül fellebbeznie kellene az Európai Bíróság igazságtalan ítélete ellen a magyar tokaji bor érdekében” – értékelte Tabajdi Csaba, az EP mezőgazdasági bizottságának tagja az Európai Bíróságnak a Tokaj elnevezés ügyében hozott ítéletét. A szocialista politikus hangsúlyozta, folytatja küzdelmét a magyar tokaji bor védelméért. Újabb és újabb kérdésekkel fordul az Európai Bizottsághoz, és minden lehetséges fórumon felszólal a magyar tokaji védelmében mindaddig, amíg nem sikerül megnyugtatóan rendezni a szlovákiai bejegyzést övező bizonytalanságokat. Tabajdi Csaba úgy véli, hogy a magyar álláspont szerint az európai eredetvédett elnevezés bejegyzését végző Európai Bizottság, valamint a szlovák hatóságok adminisztratív hibát követtek el az eljárás során, amit az Európai Bíróság úgy tűnik, figyelmen kívül hagyott. “A helyzet végleges megoldását az jelenthetné, ha a két ország végre megegyezne a tokaji bor termékleírásáról, és lehatárolnák a tokaji készítésére alkalmas termőterületet” – zárta közleményét a szocialista politikus.
Nőtt a borászatok támogatási igénye
A korábbi évekhez képest jelentősen nőtt a borászok érdeklődése a borászati gépek, technológiai berendezések beszerzéséhez nyújtott támogatás iránt, már az első napokban 500 millió forint feletti igény érkezett be a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (MVH).
Az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból a borászati gépek, technológiai berendezések beszerzéséhez 2011-től igényelhető támogatásról szóló VM rendelet értelmében mintegy 4 millió euró (közel 1,2 milliárd forint) áll rendelkezésre új borászai gépek beszerzéséhez. A kérelmezési időszak november 5-én kezdődött. A közleményben ugyanakkor az MVH azt is megjegyzi: a kérelem-bírálat elsődleges tapasztalatai azt mutatják, hogy – bár a megelőző két évben is hasonló módon zajló igénylési folyamat az idén még egyszerűsödött is – a kérelmezők a szokásosnál több hibát vétenek a kérelmek összeállításánál. Így például nem szerepelnek a rendeletben előírt kötelező tartalmi elemek, hiányos a számlaösszesítő kitöltése, vagy a kérelmező elmulasztja a jogszabályban előírt nyilatkozatok csatolását. Ezért a kérelmek hiánypótlásra szorulnak. Fontos tudnivaló – emlékeztet a hivatal -, hogy a támogatás odaítélése a kérelmek benyújtási sorrendjének megfelelően történik. Azok a kérelmek azonban, amelyeknél hiánypótlásra van szükség, csak annak teljesítésével, a szükséges kiegészítések, javítások beküldése után kerülnek be a bírálati sorrendbe – olvasható a közleményben.
Egy kis segítség borászoknak
Támogatás borászati gépek beszerzéséhez
Újra igényelhető támogatás a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál (MVH) olyan új borászati gépek és technológiai berendezések vásárlására, amelyek javítják a vállalkozás összteljesítményét.
2012. november 5-e és 2012. december 14-e közötti időszakban ismét benyújtható támogatási kérelem, feltéve, hogy a kérelmező a hatályos borászati gépkatalógusban szereplő berendezést 2012. március 1-jét követően vásárolta meg, és a vételárat a támogatási kérelem benyújtásáig teljes egészében megfizette. Egy kérelmező csak egy támogatási kérelmet nyújthat be, ami azonban több gépre is vonatkozhat. A benyújtott támogatási kérelmeket a Hivatal a beérkezés sorrendjében bírálja el. A támogatás mértéke mikro-, kis- és középvállalkozásnak minősülő igénylők esetében a vásárolt gépek nettó vételárának 40%-a, míg nagyvállalatoknál annak 20%-a. Lényeges változás a korábbi évek gyakorlatához képest, hogy azon kérelmezők esetében, akiknek a 2011. évi árbevétele nem érte el az 50 millió Ft-ot, eltörölték az odaítélhető támogatás összegének 1 millió forintos alsó határát, továbbra is változatlan azonban a támogatás 100 millió forintos felső határa. A 2012/2013 borpiaci évben 4 millió euró támogatás fizethető ki, az e keretösszegen felül benyújtott kérelmeket az MVH átütemezi a következő borpiaci évre, és azok az új időszak elsőként benyújtott kérelmeinek minősülnek.
Válasz #10. hozzászólásra
Az nem az én dolgom lenne
De ha Bence úgy gondolja, akkor beteszi a hírekbe
Válasz #9. hozzászólásra
Ezeket miért nem a hírekbe teszitek?
Felavatták a soproni bormarketing-központot
Felavatták a háromnegyed részben uniós támogatással elkészült bormarketing-központot Sopron belvárosában; a 150 négyzetméteres létesítményben a turisták és a helyiek körében egyaránt népszerűsítik a borvidék termékeit.
"Nagyon hiányzott már a városból egy olyan hely, amelyről az idelátogatók elmondhatják: itt minden kizárólag a soproni borról szól" - mondta a megnyitó után Rigler Zsolt, a projektgazda soproni Bormarketing Műhely Nonprofit Kft. ügyvezetője. Jelezte: nem vendéglátóhelyet, borházat üzemeltetnek majd a GYSEV-től hosszú távra bérelt helyiségben, hanem olyan fórumot, ahol a térség minden minősített borral rendelkező gazdája megmutathatja a maga termékét a nagyközönségnek. A központ része egy borbemutatóhely, ahol három vitrinben, magyar, angol és német nyelvű feliratok segítségével a helyi szőlészet, borászat és a falusi élet emlékeivel is megismerkedhetnek a látogatók. Ezt egyszerre harminc vendég befogadására alkalmas vinotéka egészíti ki. Rigler Zsolt jelezte: jelenleg arra várnak, hogy megkapja a megnyitáshoz szükséges hatósági engedélyeket a negyvenmillió forintból kialakított Forum Vinorum; ezt követően, várhatóan heteken belül nyitnak, céljaik között pedig a helyi borturisztikai ajánlatok megjelenítés is szerepel. "Nekünk is érdekünk, hogy a vendégek még több időt, még tartalmasabban töltsenek itt, és közben bízunk benne, hogy ez idő alatt egy-két pohár borral többet kóstolnak meg" - tette hozzá, jelezve: szálláskiajánlással nem kívánnak foglalkozni, de azokkal a partnerekkel, akik sokat tesznek a borvidékért - például csak itteni borokat kínálnak vendégeiknek - kivételt fognak tenni.
Rácuppantak a svédek a magyar rozéra
A magyar borokat népszerűsítette a svéd borászszakma előtt a Nemzeti Külgazdasági Hivatal. Az állami bolthálózatot elsősorban a rozéborok érdekelték.
Nagyszabású bemutató keretében mutatkoztak be a magyar borok Svédországban. A Nemzeti Külgazdasági Hivatal által szervezett rendezvényt kiemelkedő figyelem kísérte volt kiállítói és látogatói oldalról egyaránt. A stockholmi magyar nagykövetségen megrendezett kóstolón 19 kiállító 32 magyar pincészet 129 termékét mutatta be a csaknem 100, kizárólag szakmai körökből érkező vendégnek.
A svéd borszakma képviselői (importőrök, sommelier-k, újságírók és az állami monopólium beszerzői) tematikus mesterkurzusokon ismerkedhettek meg Magyarország autentikus terroir boraival, az egyes terroirok jellegzetességeivel, illetve az egyes borrégiókra jellemző különböző fajtákkal. A kurzusok után sétáló kóstoló következett, ahol a vendégek kötetlen párbeszéd keretében ismerkedhettek a magyar termelőkkel és boraikkal.
A Nemzeti Külgazdasági Hivatal kiegészítő jelleggel, exportfejlesztési tevékenysége keretében foglalkozik a magyar borok külpiaci megjelenésének támogatásával. Tevékenységét stratégiai megfontolásokból kevés, de a magyar borok szempontjából fontos piacra összpontosítja, így szerepel a kiemelt célterületek között a skandináv piac is.
A svéd piacon több termelő évek óta jelen van, de piaci jelenlétük az ilyen események kapcsán tovább erősíthető. Az új termelők piacra juttatása mellett fontos cél, hogy az állami monopóliumot rábírjuk, hogy egyre több magyar bort érintő tendert írjanak ki. Erre jó esély van, hiszen a Systembolaget (svéd állami tulajdonú bolthálózat alkoholárusításra) több beszerzővel is jelen volt az eseményen és a termelők visszajelzései alapján komoly tárgyalásokat folytattak a kiállítókkal. A borászatok elmondása alapján az állami monopólium fokozott érdeklődést mutatott a magyar rozéborok iránt.
A hivatal jövő év elején tovább folytatja skandináv piaci aktivitását, a norvég piacon másodszorra szervez önálló magyar borbemutatót és emellett lehetőséget biztosít a magyar termelőknek, hogy az eddig még érintetlen dán piacon is bemutatkozhassanak.
Magyar borokat vár Hongkong
Hongkong nyitott kapukkal várja a magyar borászokat és borexportőröket.
Hongkong 2008-ban minden borvámot eltörölt, és 2011-re teljes borimportja több mint 500 százalékkal 903 millió euróra nőtt, ez jó lehetőség a magyar borászok számára is termékeik értékesítésére Ivan K. B. Lee, Hongkong berlini Gazdasági és Kereskedelmi Irodájának (HKETO Berlin) igazgatója szerint. Az iroda a napokban szervezett kóstolót a kínai konyha remekeiből Budapesten, ahol magyar borokat szolgáltak fel az ételekhez, annak érzékeltetésére, hogy milyen jól illeszkedik a magyar borok ízvilága a távol-keleti konyha ízeihez. "Arra bátorítom a magyar borászokat, hogy használják ki a kedvező vámjogszabályokat, valamint azt, hogy Hongkong a kínai anyaországban egyre növekvő piac kapuját is megnyitja előttük" - hangsúlyozta a HKETO Berlin igazgatója. A HKETO Berlin látja el a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok területén a hongkongi speciális közigazgatási régió kormányzatának hivatalos képviseletét Németországban, Ausztriában, Magyarországon, a Cseh Köztársaságban, Lengyelországban, a Szlovák Köztársaságban, Szlovéniában és Svájcban. A Kínával 1997-ben történt újraegyesülés után a HKETO Berlin jött létre elsőként a hongkongi kormányzat tengerentúli képviseletei közül.
Jegyzet a BASF szolesz borasz konferenciarol:
Ausztria boraszati helyzete:
Fogyasztas: kiegyenlitett - Eloallitas: hektikusabb
70% a termeloknek ertekesit is Ausztriaban, csaladi gazdalkodok tobbsegben, 2,4 ha atlagban a termoterulet tulajdomosonkent.
Lojalis fogyasztok, import elsosorban olasz
Export: mennyiseg csokkent elmult evekben, de az arbevetel novekedett
oesterreichwein.at az osztrak marketing intezet honlapja
Eredet profilokat dolgoznak ki, mert a fajta felcserleheto mas orszagokeval.
Válasz #4. hozzászólásra
palackos kiszereléshez külön kell OBI engedély számot kérni, mert az már egy lépcsővel szigorúbb osztályba sorolják, vagyis ez a legszigorúbb, 0-2 L-ig palackozási minőségnek számít, nekünk a 3 L-es kannától a 100 L-es hordóig van meg az értékesítési engedély, vagyis ez van a palackozási minőség után
Sziasztok! Köszönöm a válaszokat! Most ott tartok, hogy hívtam a vámosokat, akik az Mgszh-hoz irányítottak, ők az APEH- hez azzal kapcsolatban, hogy 0,5 és 0,75 literes üvegpalackos kiszerelésben árulhatok-e bort. Mindenképp szeretnék egy írásos állásfoglalást egy illetékes szakhatóságtól, amennyiben ez lehetséges, mert sok ellentmondó információt kaptam eddig, persze egyik fél sem volt teljesen illetékes...
Felhívtam az APEH zöld számát, itt végül találtam valakit, aki felhívta a figyelmem a SZJA törvény 6-os mellékletének I/c pontjára, miszerint: A saját gazdaságban termelt szőlőből saját gazdaságban készített szőlőmust, sűrített szőlőmust, szőlőbor értékesítése akkor számít őstermelői tevékenység bevételének, ha a magánszemély ezeket a termékeket az adott évben 0,5 litert elérő kiszerelésben (kifizetőnek, és/vagy termelői borkimérésben végső fogyasztó részére) értékesíti, és az értékesítésükből származó bevétel együttvéve az évi 7 millió forintot nem haladja meg. Na most ez sem mond semmi konkrétumot a kiszerelés milyenségéről, de gondolom, akkor akármilyen lehet...
Ezek után milyen lépéseket kell tennem, ha meg akarom kezdeni az értékesítést (az őstermelői igazolvány kiváltásán kívül)? Köszönöm a válaszokat előre is!
Válasz #1. hozzászólásra
Hali!
Attól függ,hogy a Vámosoktól mire kérsz engedélyt.Létezik olyan,hogy egyszerüsitett adóraktár engedély.Aztán ezt lehet fokozni,egészen a palackozásig,de az már sokkal költségesebb megoldás.
A vámosokon kivül,jó magyar szokás szerint még egy csomó engedélyt,meg igazolást össze kell szedni.Ha részletesen érdekel,kérdezz bátran.
Üdv!
Bárhogyan.
Valószínűleg Áfa körbe be kell majd jelentkezned de ez nem biztos.
Egyébként minden további nélkül árulhatod, ha az előállítási szabályoknak ( palackozási engedély ) etc etc. megfelelsz.
Azt szeretném megtudni, hogy őstermelőként milyen formában árulhatok bort? (palackos kiszerelés vagy csak folyóborként, vagy éppen műanyag flakonban...)
Előre is köszönöm a választ!