Hirdetés
Fórum
Cikkajánló
Támogatott tartalom
Minden jog fenntartva.
© 2024 Agroinform Média Kft.
151 hozzászólás
Válasz mtz1221 #150. hozzászólásáraEnnyi ellentéttel ami akkor és ma is szítva van népeink között, esélytelen lett volna.Ja és az átlag ember értelmi képességéről ne diskuráljunk,nemzetünk nem szabadult meg semmitől,a béklyó van kezén-lábán és hamarosan meg is lesznek ama megyék-területek jelölve amire igényt tart hitelezőnk,a nyugat türelmesebb volt mint Kína.
Válasz szelindi1965 #149. hozzászólásáraNem voltak akkor sem hülyék az emberek. Lehetett volna az egész kelet és dél európa kis unió az unióban. Termőföldel bányákkak hegyekkel erdőkkel, meg kijárattal a fél adriára.Minden pont az ilyen egybefogás elkerülése végett történt pont akkor amikor szabadultatok a béklyótól.g
Válasz mtz1221 #148. hozzászólásáraNem álltak mellé,irigyelték is féltek is tőle,ne feledjük az erős néphadseregeteket és a románokkal közös haditechnikai fejlesztéseiteket.Nem hiába kellett hozzátok kék útlevél.
Válasz Igazi Földönfutó #146. hozzászólásáraEz lett volna itt a nagy Jugoszláviával is, ha előbb utóbb mellé álltak volna a szomszédos országok is. Nem hiába akkor kellett neki vesznie, mikor nálatok a rendszerváltás kezdődött. Bábuk vagyunk gerinctelen emberek kezében, mindenki.
Válasz Igazi Földönfutó #146. hozzászólásáraLehet most csinálja az Orosz az összefogást , csak kicsit erőszakos megoldással....
Válasz mtz1221 #143. hozzászólásáraHa az ukrán és az orosz összefogott volna,az egész világot zsebre tennék,ha ésszel csinálnák.
Válasz envagyok2 #142. hozzászólásáraMinél kevesebb lesz az ember,annál élhetőbb lesz a Föld,jó irányba haladunk.
Klímaváltozás: így pusztít az aszály Magyarországon – sokkoló fotók
Magyarország bővelkedik vízben, azonban vízrajzát alapvetően meghatározza az a tény, hogy az országban nincs lefolyástalan terület. A klímaváltozás és az aszály nyoma világosan látszik a természetben.
https://www.vg.hu/kozelet/2024/08/klimavaltozas-igy-pusztit-az-aszaly-magyarorszagon-sokkolo-fotok
Válasz envagyok2 #142. hozzászólásáraLehet a rohadt ukránorosz évente nagyobb területű sztyepéket tör fel, mint az egész délkelet európa. És ők majd 100x könnyebben megtalálják az utat ázsiába afrikába, mint mi. Ez a vonat elment, és kész. Aki ezt nem látja, az még hisz a mesékben.
Válasz mtz1221 #140. hozzászólásáraabszolút így van, nincs rá szükség. 20 év múlva bőven kevesebb mint 8 millió ember fog az országba élni, akiknek közel fele nyugdíjas lesz, napi két zsömle és egy tejföl. 2100ra pedig mai prognózisok szerint 6 millió alá, inkább közel 5 millió környékére csökken a népesség. és ugyan ez fog történni európában is, ahova most exportálunk. tudom, máshol meg növekszik, és majd nekik kell, meg ők lesznek majd az exportpiacaink. nem kell. most sem kell.
Szerintem ennél sokkal egyszerűbb a helyzet. Amíg nem gyűjtöttek be minden szimpatikus földet és mezőgazdasági céget addig elmaradnak az átfogó fejlesztések. Inkább vasútra még reptérre költik a pénzt. A kötelező minimumot csorgatják. És persze lölönek a milliárdos vissza nem térítendő támogatást öntözésre, meg lázárnak Mezőhegyesre. Másnak meg bent van évek óta az öntözésfejlesztős pályázat, csak pénz nincs rá.
Azért az megvan mindenkinek, hogy itt/ott nem is akarják már hogy termeljünk lassan ? Bogarakban kukacokban lesz a nagy pénz valakinek, meg a GMOós táplálékból. Földünk az meg már kell valaki(knek) olcsón, B tervnek.
Válasz .Fecó. #138. hozzászólásáraEzt ne nekem mondd,hanem a három zöld gerillának aki a parlament előtt ezt előadták.Őket kérdezd.
Válasz Igazi Földönfutó #137. hozzászólásáraNem nagy fantázia kell hozza, hogy az ember fia/janya/egyebe el tudjon képzelni nyolc balatonnyi vizet úgy is, hogy az a föld alatt van, meg csatornakban, meg ártéri erdőkön, nem pedig nyolc Balatont be rajzolni a térképre egymás alá-mellé…
Attól meg a mennyiség ugyanaz marad…
Válasz colizoli #132. hozzászólásáraNem erről volt szó,ha odafigyeltél volna.Arról volt szó,hogy ezt az öntözési témát nem bohóc módjára kellett volna felvetni.A 8 balatonnyi vizet nem én találtam ki.Ennyi,figyelj oda máskor,hogy miről van szó,legkevésbé sem a csatornáidról.
Válasz colizoli #135. hozzászólásáraPersze lenne erre megoldás, valamilyen szinten,folyóktól mélyülő vakcsatornákka, ha akarnák. Csak arra akartam felhívni a figyelmet, hogy nem úgy működik ez hogy a folyók felé lejtő csatornàkat, tele nyomjuk pumpákkal, és majd 20kmket feltöltődnek felfelé.
Válasz mtz1221 #134. hozzászólásáraDe, még mindig olcsóbb egyszerűbb lenne, kimélyiteni, rendbe tenni, mint egy Duna-Tisza csatornát épiteni. Meg hát abból is kellene vagy 3.
Válasz colizoli #132. hozzászólásáraNem vagyok szakember, de ez nem ilyen egyszerű szerintem. Nálunk minden csatorna ami ismerek a Tiszába megy. Gondolom arra felé is lejt, mert ahol indulnak 20 centi termő réteg van, ahol meg bele érnek ott 200cm. Na most a tiszából töltve q csatornát, nem hinném hogy pár km messzebb megtelne vizzel. Azokat ellenkező irányba meg kéne mélyíteni, és nem is kicsit szerintem, vak csatornának. Vagy összekötni a Dunát a Tiszával, minden 50km en, és államdóan teli n tartani a kis csatornákat így.
Válasz Igazi Földönfutó #102. hozzászólásáraMondjuk nálunk a talajvíz 6m esett az elmult 5 évben
Válasz Igazi Földönfutó #130. hozzászólásáraAzért neked se ártana gondolkozni, ha lenne mivel. Senki se akar Balaton méretű tározót, de a talajban sok ezer köbméter vizet lehetne tárolni. Az àsott kutak ki vannak száradva, a felszíni szivattyúk már a müködésűk határán vannak, mert 7-8 méteren van a talajvíz. A Kiskunság tele van csatornákkal, Csukás éri csatorna, Dong éri csatorna, Alpár-nyárlörinci csatorna stb. Ha ezeket teleengednék vízzel, max a szivattyú telelepeket kéne megfordítani, akkor már fel tudna töltödni a talaj és nem 8 méteren lenne a talajvíz, hanem 2-n
Válasz Igazi Földönfutó #129. hozzászólásáraSzerinted hányszor volt már el magyarázva hogy ha nem elég víz van a medrekbe akkor el iszaposodik és feltöltődik a benne lévő nád és gyékény illetve lagyszárú fáktól? Szerinted a vizügyi hányszor ígérte meg hogy ki kotorja rendbe teszi volt amikor azt ígérte hogy vissza adja a gazdáknak. És se ki kotorva se vissza adva de nem sokára választás majd írok hogy mikor lesz ilyen meg hallgatás és eljöhetsz. Meg lesz ígérve minden mint ahogy más is és vége a választásnak és minden marad a régi.
Válasz Csókkirály #120. hozzászólásáraTe tényleg nem tudsz magadtól egy szót sem írni?Ezt a szöveget Óhaza kollégától loptad,ráadásul pont neked címezte.Égsz mint a rongy.
Válasz .Fecó. #122. hozzászólásáraDe akkor ezt egy szakembernek így kellene elmagyarázni,hogy mik az ésszerű megvalósítható lehetőségek,előnyök ,hátrányok stb.,hogy egy átlagembernek is érthető legyen.Nem a parlament elé vonulni három zöld köcsöggel ,két tevével meg egy zsiráffal,és 22 ember meghallgatta őket.Na de itt is vannak akiknek ez tetszik és el is hiszik a sok sületlenséget.
Válasz Csókkirály #120. hozzászólásáraFöldtolvaj.
Válasz .Fecó. #114. hozzászólásáraKöszöntem.
Válasz hashtag #124. hozzászólásáraA linkelt irodalomban a történeti leírások nem a szimpla aszályos éveket írta le, hanem az extrém aszályos évek voltak megemlítve. Ha figyelmesen olvasod, sok ember éhhalála következett be ezekben az években. Ha csak pusztán fél vagy harmad termés volt, azt jó eséllyel meg sem említette a krónikás.
A többivel egyébként egyet tudok érteni.
Válasz .Fecó. #122. hozzászólásáraEzzel egyet tudok érteni.
Válasz Praetor #121. hozzászólásáraAttól tartok, hogy ebben az évszázadban nem 3-4 aszályos év lesz, mint korábban, hanem kitudja mennyi.. Nem mindegy, hogy 3 vagy 23..
A vizet nem egy óriás víztározóba kéne tenni, az is eleg lenne, ha a csatornarendszerekben nem 60 centi vastag gyékény lenne, hanem ki lenne mind takarítva, és időnként vizet engednének bele. Egyesek szerint fölösleges az ilyesmi, de ha csak átfolyik az országon annak sincs sok haszna. Meg a másik dolog, hogy nem egy nagy balaton kéne, hanem minden határban vannak mély felvésű területek, esetleg szikesek, gyakran belvízzel súlytott zugok, ahol csak minden 3-ik évben lehet termelni, a másik kettőben masszív minuszos vagy nullás. Szóval ilyen föld minden határban lenne, akár több is, ha ezeken lenne egy kisebb tározó, az nem lenne nagy érvágás senkinek, aztán ha el tudna jutni ide a víz, magától, akkor ha semmire nem használod akkor is jó hogy ott van a nyáron, de ha meg esetleg öntözöl is belőle valamennyit akkor meg elég hasznos is lenne. Egy tiszai árhullám alatt simán meg lehetne tölteni mindet, csak pár napot kéne odafigyelni a zsilipeket üzemeltető embereknek, rengeteg vizet szét lehetne engedni az országban, és szinte semmibe nem kerülne. Viszont a vízelvezető csatornák és árkok állapota felháborítóan rossz, ezeken szinte semmit nem lehet elvezetni, se ide/se oda, első körben erre kéne valami országos megoldást kidolgozni.
Válasz Praetor #121. hozzászólásáraSzia nekem nem kell szakirodalom én itt élek és láttam hogy mi volt a 90 évek előtt és mi van most. És szerintem biztos közre játszik hogy 24 ezer hektáron valaha 3-4 hétig kinn volt a Tisza és nem engedték el folyni 6-8 nap alatt. Ja és volt még egy másik hatása is nem kellett halat telepíteni a tiszába mert volt ideje le ívni és ki kelni az ikrának. Na de ez már el múlt az új okosok meg jobban értenek mindenhez is.
Válasz Praetor #121. hozzászólásáraSenki nem azt mondta, hogy akkor röffentük a dózert, túrjuk el a gátat, aztán had menjen a tisza amerre szeretne... Sőt arról sem volt szó, hogy most akkor nagyban szedik el a gazdák földjeit. Van egy kazal csatorna, lápi erdők, mocsaras területek, gyepek, ilyesmik, amelyek egy része egész évben, egy másik részük időszakosan rendelkezésre állhat, és azokat árhullám vagy magasabb vízállás esetén feltöltve, és feltöltve hagyva jelentősen emelni lehetne az országos szinten igencsak lesüllyedt talajvizet.
Még csak különösebben nagy szivattyúkapacitás sem kellene, max párszáz vagy párezer vízkormányzó műtárgy, meg némi szemléletváltás, hogy amikor leszakad az ég akkor ne az legyen a vízügy elsődleges célja, hogy már azonnal tüntessünk el mindent, lehetőleg betonmederben, aztán had menjen lefelé a tiszán meg a dunán...
Az, hogy majd itt nagy tározók épüljenek, meg Duna-Tisza-csatorna meg ilyenek kb olyan megalomán tervek, mint a budapest-bukarest tgv.... Amíg ilyen ötletek jönnek fel első blikkre addig úgyis veszett fejsze nyele, arra jó, hogy preferált tanácsadó cégek 14 oldalas pdf-eket ollózabnak össze milliárdos tenderek után... De van egy csomó apró dolog, amit igenis meg lehetne tenni, még csak nagyon pénzbe sem kerülne. Idén ősszel volt egy olyan felbuzdulás, hogy töltsék meg a csatornákat télire.... csak annyi, hogy kinyitogatták a zsilipeket, és folyt bele a víz... pár hét alatt elitta a föld, aztán már nem lett megint megnyitva... azóta is itt állnak szárazon, pedig most is tele tudna folyni, ha öntözni kér valaki két nap múlva víz van benne... miért nem lehet állandóan magas szinten tartani???? amit eliszik a föld azt meg pótolni??? Egész évben szivalkodhatna föld alá, és 1-2 év múlva már a csatornától kilométerekre is éreztethetné a hatását! Vagy az ártéri erdőket simán eláraszthatod akár évente többször... mi akadály van, ha a vízszint éppen lehetővé tenné????
Válasz Koczka József #116. hozzászólásáraIgen, biztos vagyok benne, hogy sok vizet vissza lehetne tartani. Ezt én nem vitattam. Az viszont tény, hogy baromi sokba kerülnének ezek a beruházások. Az is igaz, hogy inkább ilyenekbe öljék a pénzt, mint stadionokba.
Ami probléma, hogy még ha a balaton többszörösét is el tudnák tárolni, az így sem oldaná meg az aszályok problémáit. A folyószabályozások előtt is ugyanúgy csontra kiszáradt az alföld a komoly aszályok idején, pedig bődületes mennyiségű vízfelszín volt akkoriban. A kedvedért ismét belinkelem a szakirodalmat: Link
Válasz Igazi Földönfutó #117. hozzászólásáraKedves Barátom!
Úgy látom Te is funkcionális analfabéta vagy, olvasni tudsz, meg írni azt látom, de hogy nem tudod értelmezni, hogy mit írtnak az szomorú.
Valószínűleg nem csecsemő vagy , mert annak minden új.
Válasz Igazi Földönfutó #117. hozzászólásáraAz állam mennyi termőföldet értékesített az elmúlt 15 évben? Vagy az állami gazdaságokhoz 1990-ben mennyi föld tartozott, mi lett ezeknek a földeknek a sorsa?
Válasz Koczka József #116. hozzászólásáraVagy ott a Homokhátság a Duna-Tisza között.
Ott kilehet ne alakítani egy Balaton nagyságú tavat. Ami lehetne turisztikailag vonzó lenne és lehetne belőle csatorna hálózatot táplálni.
Válasz mtz1221 #103. hozzászólásáraRátapintottál a lényegre,csak gondolkodni kell egy kicsit.A Balaton területe 60 ezer ha,ha tudnak csinálni olyan tározót aminek a vízszintje 4-szerese a Balatonnak akkor 4 balatonnyi belefér,ha mind a nyolcat tárolni akarjuk,akkor 120ezer ha jó magyar termőföldet kell elvenni a gazdáktól.Tehát Csókos úr ennyi földet akar elvenni a gazdatársaitól.Hízeleg itt nekik miközben le akarja nyúlni a földjüket.Ez a gondolat egyébként minden aszályos évben felbüffen valakinél.
Válasz Praetor #113. hozzászólásáraSzia csak ha egyszer a Tisza - tó felé jársz gyere egy kicsit északabbra és meglátod hogyha nem is nyolc balatonnyi vizet de három balatonnyit itt lehetne tartani. Mert míg az állam ki nem sajátította az artéri földeket addig minden csatorna és anyagödör ki volt tisztítva és a májusi áradás feltöltötte vízzel az egész árteret a zsilipeken át meg feltöltötte a mentett oldalon a kubikokat. Először a zsilipeket szedték ki a gát alól és tettek helyette szivattyút mivel akkor abból lehetett sok pénzt el lopni ez a 90-es évek eleje. Akkor azt ígérték hogy a szivattyú oda vissza fog dolgozni, ha sok lesz a víz átemeli ha kevés akkor a tiszából vissza. Na ma sem erre sem arra nincs pénz mert ha sok a víz akkor belviz van ha meg kevés akkor aszály. És még valamit ma már nincs ár hullám csak nagyon ritkán és ha van azt is elengedik hogy a tiszaparti üdülők ne hogy sérüljenek. Ma ennyit ér a mezőgazdaság.
Válasz Igazi Földönfutó #102. hozzászólásáraLehetne tárolni csak túl sok a sötétzöld gondolkodású…….akik zöld álarc mögé bújnak zsíros fizetésekért……
Válasz mtz1221 #107. hozzászólásáraAmit te keresel az nem a lucerna, hanem a here. Fehérhere ha egyéves, vöröshere ha kétéves rendszerben gondolkozol.
nő az árpa vagy a búza tavasszal, márciusban eső előtt aprómagszóróval kiszórod a here magot közé és gyomfésűvel vagy küllőskapával belepiszkálod. Ott kicsirázik, kikel, de árnyékban nem fejlődik, csak megáll. Aratáskor lekerül felőle a kalászos megindul nőni, szeptemberben lekaszálod és októberben mehet bele a következő kalászos.
kétéves here mehet úgy, hogy kaszálod első évben és egyszer tavasszal, és utána kukorica vagy szója, vagy kétszer második évben és utána repce vagy kalászos.
Válasz hashtag #104. hozzászólásáraValamiféle fokgazdálkodás és tározók kialakításán túl túl sok lehetőség nincs a kormányzat részéről és ezeknek sem lenne nemzetgazdasági jelentősége pl egy 2022-es évben. Még annyit tehetnek a gazdálkodók, amit az észak-olaszok a táblák sűrű becsatornázásával, azok feltöltésével, de ez sem oldaná meg a komolyabb aszályok problémáit.
Hiába volt fokgazdálkodás, hatalmas mocsaras, lápos vidékek az Alföldön a XIX. század előtt, menthetetlenül kiszáradt akkor is minden, ha komoly aszály volt. A hatalmas károkat nem tudja semmi technika kivédeni. A történeti adatok erre jól rávilágítanak.
Válasz mtz1221 #105. hozzászólásáraSemmi nem lenne,mármint a lucernából.Lucerna magot pedig,már évek óta olasz és francia fajtákat vetünk/veszünk/,vágási periódusuk-nyugalmi időszakuk-szárazságtűrésük miatt,magtermelés itt helyileg fel sem merül.
Válasz envagyok2 #110. hozzászólásáraKukorica műtrágyaszóróval szétszórva. Pár napja jöttek a német ismerősök, azt mondják ott annyi eső van, amennyivel még nem találkoztak. Búzát is csak most kezdték pár napja vágni, a régiójukban.
Válasz mtz1221 #109. hozzászólásárami az a misling? a sarjú? szept végén már nem nagyon tudod megszárítani, minden reggel harmat van, majdhogynem csomagolásra se tudod annyira megfonnyasztani, hogy tartós legyen, csak annyira, hogy becsomgoldo aztán 2 hónap múlva meg megeteted. azzal kezded. az biztos, hogy ilyen terményárak mellett óvatosnak kell lenni, ha azt mondják, hogy azéet ilyenek az árak, mert sok a termény, akkor csökkenteni kell a kínálatot, a termelést vissza kell fogni, aztán majd emelkedek. ez van, ha 40 mázsa búzát lehet termelni nulla ktggel, akkor azt kell csináni, mint 60at 50 ázsa termény áráért... csak az a baj, hogy olyan faszán váasztunk uraságot magunknak, hogy azok mindegyke kibaszik velünk, majd hozna be máshonnan terményt.
Válasz envagyok2 #108. hozzászólásáraLehet. De itt az intenzív termelés nálam az idén véget fog érni. Úgy érzem abban elértem amit akartam a normális esős években, én többet nem dolgozok csóró létemre 50 000 mínuszokra minden egymást követő évben. Azért jár a fejem mit hogy kéne 180fokban azonnal megfordítani. Libatoppot disznópatét megeszik a dögök beszárítva, mislinget csomagolni vagy ha beszárad úgy is jó ?
Válasz mtz1221 #107. hozzászólásáranem tudom, a lucerna is minden vizet kapkodna a földből, ami mgmaradt benne, hogy ebbe lehet-e vetni a második kaszálást követő harmadik nap, az nagy kérdés. és szerintem nulla hozma lenne, augusztus közepén leszártépőznéd fölüle a parlagfüvet meg a libatopot, és akkor a sarjú maradna szeptember végére, arasznyi lucerna. ennek értékét bőven elbukod a mínusz 2 tonna búzán.
Válasz hashtag #106. hozzászólásáraNem magnak hagynám meg árpavágás után, hanem takarmánynak. Ha szerencséje van az embernek, már az árpa szalmálya között is lenne annyi, takarmány lenne belőle. Utánna még 2 kaszálás és menne bele ismét gabona, 3 évben mág napra vagy kuki. Csakilyen 20 hektárokra drága lenne magot venni próbára, inkább megtermelném.
Válasz mtz1221 #105. hozzászólásáraMázsákról van szó. De évjáratonként hatalmas a szórás.. Van olyan h szinte semmi.. Lucernából a beáltabbak, sőt a kiveszőfélben lévők szoktak jó magtermést adni, szóval ilyen beleugrás téma szinten kár benne gondolkodni.
Lucerna mennyi magot tud adni jó évben. Árpa vetés után pár napra be lenne vetve a föld lucernával is minden évben, mi lenne abból ??? Őszre meg menne bele búza pl direktvetővel ???
Válasz Igazi Földönfutó #102. hozzászólásáraKonkrétan nem érted, hogy miről beszélgetnek a szakemberek, meg hogy miért lenne jó az, ha maradna némi víz az országban, mielőtt továbbrobog, de szerintem teljesen fölösleges is ebbe belemenni veled. Bár, nem titkolom, engem meglep, hogy itt tartasz.
Válasz Igazi Földönfutó #102. hozzászólásáraMegnézném ha az utóbbi 5 évben csak az árterületeken termett vidéken, elkezdenék azokat a földeket elvenni, hogy majd ott tárolják ezentúl.
Válasz Csókkirály #101. hozzászólásáraMi van köcsög elgurult a gyógyszer?A teve helyett téged kellett volna odavezetni.Hol tárolsz 8 balatonnyi vizet te elmebeteg?Miért nem vittél haza 2-3 hordóval?Eszméletlen hülye vagy.