Hirdetés
Fórum
Bioenergiagazdálkodás, növényi olajok, biomassza....
Létrehozta: Vendég , 2008-02-16 21:00:42
Kedvencekhez
Segítség
Cikkajánló
Támogatott tartalom
69 hozzászólás
Tud valaki szalma biomassza,erőművi felvásárlási árakat?
Biomassza energetikai tanácsadó képzés
nemzetközileg elfogadott tanúsítvánnyal
Kezdés: 2015. szeptember, Gödöllő, Szent István Egyetem
Biomassza energetikai tanácsadó képzés,
nemzetközileg elfogadott tanúsítvánnyal
Kezdés: 2015. szeptember, Gödöllő, Szent István Egyetem
Moderálási elveink miatt törölve.
Bakayd (3932)
2014-08-25 14:42:38
Válasz #58. hozzászólásra
az biztos hogy a biomassza a legolcsobb es a legsabilabb energiaforras.
Válasz #52. hozzászólásra
Ha ez igaz lenne akkor Diesel Tibi nem is a kúton tankolna(hanem csak felemelné a farkukat és "gáz"...)
Válasz #62. hozzászólásra
Csépen olyon illatok szállnának ,mint egy kolbászsütödénél
a napraforgóolaj mennyire lenne hatékony elégetésre szárítóba?
Válasz #59. hozzászólásra
Akkor mégnagyobb verekedés lesz a szalmaért itt győr környékén, ment az oroszlányi erőműbe is, de akik ráálltak a nagyüzemi szalmázásra azok már hordják nyugatra is.
Vidékfejlesztés és bioenergetika
Vidékfejlesztés és bioenergetika címmel rendeztek tanácskozást október 26-án a VM Mezőgazdasági Gépesítési Intézetében. A rendezvény részeként átadták az intézet új pellet gyártó üzemét is.
A tanácskozáson Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára beszélt a bioenergetika ágazati jelentőségéről, de szó esett a mezőgazdaságnak az energia termelésben betöltött és betölthető szerepéről, valamint arról is, hogyan alakult az elmúlt években a fa, mint megújuló energiaforrás felhasználása.
A rendezvényen dr. Fábián Zsolt alpolgármester Gödöllő megújulóenergia-stratégiáját ismertette. Előadásában többek között szólt a távfűtés és a közvilágítás terén végrehajtott fejlesztésekről, amik jelentős energia megtakarításra adtak lehetőséget. Mint mondta, a korszerűsítések terén az önkormányzat igyekszik egyre nagyobb szerepet szánni a megújuló energiaforrásoknak. Példaként említette, a napenergia és a biogáz alkalmazást. Kiemelte a szennyvíztelepen működő rendszert, aminek segítségével ma a telep energiaszükségletének 50 százalékát a helyben előállított biogáz biztosítja. Fontosnak nevezte a jelenleg zajló termál projektet, ami a többek között azért is nagy jelentőségű, mert a tervek szerint a városi távhő rendszert erre állítanák majd át a jövőben. Ismertette az elmúlt évek városi fejlesztéseit, amelyek során nagy hangsúlyt kapott az energiahatékonyság - példaként említette a felújított Damjanich iskolát, a Művészetek Házát, a Tormay Károly Egészségügyi Központ épületét és a Zöld Óvodát. Kijelentette, a város vezetése a jövőben is fontosnak tekinti a megújuló energiák minél nagyobb arányú hasznosítását.
A tanácskozáson Fábián Zsoltnak a város és az intézet közötti együttműködés terén kifejtett tevékenységét Bánházi Gyula emlékéremmel ismerték el.
A rendezvény részeként Czerván György államtitkár, Prof. Dr. Fenyvesi László, az intézet főigazgatója, és dr. Fábián Zsolt alpolgármester közösen avatták fel az új pellet üzemet, majd ennek alkalmából emlékfát ültettek az épület előtt.
Biomassza-fűtőmű épülhet Győrben!
Mintegy két és fél milliárd forintos beruházással biomassza-fűtőmű épülhet Győrben; a létesítménnyel évi 6,9 millió köbméter földgáz felhasználását válthatja ki a megyeszékhely.
A helyi városüzemeltetési társaság, a Győr-Szol Zrt. ingatlanán, a Wis Befektetési és Kereskedelmi Zrt.-vel közösen létrehozott projektcég beruházásában valósulna meg a fűtőmű, amelyben egy nyolc megawattos, faaprítékkal működő és egy öt megawattos szalmabála-tüzelésű kazán szolgáltatná a meleg vizet a távhőrendszerbe. A létesítményben a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. erdei faaprítékát és a Győr-Szol által összegyűjtött faanyagot tüzelnék el.
Üdv!
A biogáznál szerintem jobb a fagáz alapú energiatermelés.
Bármilyen mezőgazdasági melléktermék szóba jöhet-
szalma, kukoricaszár, gyümölcsmag, gallyapríték...
Ha meg kell hajtani valamit, fél óra felfűtési idő után adja a gázt. Lehet gázfáklyázni, és ha kell a szivattyú motort is ellátja olcsó gázzal. 1 liter gázolaj 3,5 kg szalmával, gallyal, náddal stb. egyenértékű. A biogáznál pedig nem lehet leállítani a fermentorokat. Ha kell ha nem, jön a gáz.
Régen írt ide bárki is, én pedig kíváncsi lennék hogy mostanában mik a tapasztalatok biogáz erőművekről, van e itt olyan gazda akinek a telepén esetleg működik vagy tervezi. Sokan nem értenek vele egyet, sokan azt mondják hogy ráfizetéses. Kíváncsi lennék a tapasztalatokra.
Nem mostani, de ebben is vannak érdekességek, igaz nekem az összes cikk tetszett.
http://archiv.magyarszo.com/arhiva/2008/01/15/main.php?l=j13.htm
Hol találtok kiserőművekről anyagot, én csak a nagyokról olvastam, az jött le hogy a biogáz termelés nagyon kényes dolog. Aprítás, keverés, hőmérséklet, tisztaság, komponensek, télen fűtés stb.
Van egy csomó biogáz fermentor a világon ami nem üzemel, mert nem tudták hatékonyan üzemeltetni, talán ma már a mintára gyártó cégek altal építettek hatékonyabbak.
Ráadásul a felhasználás is körülményes mert hatatlmas hely kellene, mondjuk arra hogy egész évben termelek, aztán ősszel azzal szárítom a kukoricát.
Igaz ott van a gázmotor, de ha jól emlékszem ott jóval nagyobb a veszteség mintha fűtésre szárításra van felhasználva.
A jövőben muszály lesz , hogy engedjék nálunk is a kiserőműveket, mert ugye el kell érjük a 20% a megujjukókból elöbb vagy utóbb.
Engem most el kezdett érdekelni a dolog. Most ott tartok, hogy jó lenne tudni a beruházási költségeket valamint számolni az üzemeltetési költségekkel.
Eddig a legbonyolultabb része a dolognak a metán megtisztitása a co2-től. Erre van több technologia is de állítolag mind nagyon drága.
Válasz #52. hozzászólásra
Pár évvel ezelőtti Mezőgazdasági Technikában, volt egy osztrák kisbirtok, ott a trágyából, a silóból is nyertek gázt, + napraforgóból sajtolták a fele felhasználást üzemanyagba.Jó képekkel, magyarázatokkal. Kerestem de egyszer előkerül az újság.
1. hozzászólás, olahpal küldte be 2012-01-30 18:45:06-kor | [TÖRÖL] | Felhasználó kitiltása: egy napra | egy hétre | egy hónapra
olahpal
Vajon mikor jön el az ideje annak, hogy a megfelelő méretű telepek saját maguk állítsák elő az üzemanyagot, abból a szervesanyagból/trágyából mely a gazdálkodáshoz kapcsolódik?
Durva számításaim alapján 1000 tonna szarvasmarha trágyából 50.000 liter gázolajnak megfelelő biogáz állítható elő.
Pár érdekes link:
http://biogazhazilag.blogspot.com/
http://www.hajduvolan.hu/metanbusz-21.html
http://www.rabaengines.com/index.php/g10-engine-performance
Ezek után jönnek a kérdések:
Mennyibe kerül?
Mekkora a legkisebb üzemméret?
Pályázatok?
Kik a kivitelezők?
stb...
Válasz #50. hozzászólásra
Belépnék ha lenne rá lehetőségem.........
Válasz #49. hozzászólásra
nem tudom, hogy ezen miért vagy meglepődve. Gondold végig, hogy arat kb. áprilisban 37 tonna szilázst, majd beveti kukoricával, és arat róla másik 35-40 tonna szilázst, és még tud utána mondjuk búzát vetni...
és el van osztva a betakarítás is...
a németek gyakorlatilag már mindenből biogázt csinálnak, ha lehetne mnálun k normálisan ilyet építeni, itt is ez menne, és xarnánk a glencorera...
Jobban megéri lenyomni gáznak, mint szemesnek ?????????
Válasz #47. hozzászólásra
pont ma mesélte egy ismerősöm. Német barátjánál a 80 tehenes gazdaság saját biogázt épít, amelyet a trágyával, fűvel, meg 50-60 heki silókukoricával táplál...
itthon ilyen kicsi erőmű engedélyt sem kap....
Ez is érdekes egy téma lehetne........
Nem értem, hogy miért a nagy mega beruházásokat kell tolni !!!!?????
Állandóan vagdalkozna a nyugati példákkal...........csak hát megkockáztatom, hogy gőzük nincs a nyugati példákról......
Kint a sógoroknál szinte az utolsó faluban is van egy kis erőmű amit 1-2 gazda etet növényeivel és a kis települést ellátják az abból előállított energiával.
Igaz, hogy ez "borzasztó" sok papír munka, mert nem egy mamut/multi cég csinálná, hanem akár több száz termelő vagy akármi. Miért kell mindig mega dolgokon agyalni !!!?????..........
Válasz #45. hozzászólásra
szerintem igen, ha nem találsz konkrétan biotermelésest
Válasz #44. hozzászólásra
Nyissak neki újat?
Válasz #43. hozzászólásra
de nem ez a topic lesz a te barátod... bioenergia=megújuló energia, és semmi köze sincs a biotermeléshez.
Megjelent......egy rovarkárosító a szabadföldi zöldségtermesztésben,nemtalálunk rovarölőszert az ellene folyó védekezéshez.Keresek biogazdálkodásban jártas gazdálkodót,aki segítségemre lenne.
Válasz #41. hozzászólásra
Ez az Unió átka biztosan rohadt sok pénz megy el így túlszabályozott és bonyolult az egész rendszer a lényeg meg a végére elsikkad. Én azt veszem észre sok EUs programban , hogy van egy elméletben helyes és jó cél ezt brüsszeli bürokraták beillesztik egy projektbe szabályokat alkotnak és amikorra ez a való életben megvalósul a támogatás felyében valahogy, akkorra az eredeti célból nem valósul meg semmi.
Az tiszta sor, hogy nem éri meg, bár Sajobábonyban örült mennyiségü repcét dolgoznak fel. Viszont amit én ismerek egy közeli üzemet, ott elvileg több, mint 70 fö dolgozik, és az állam fizeti öket. Egy ember ül ott évek ota, és azon gondolkodik, miért kapja a fizatését. Néha fogad látogatot, és bemutatja a müködésképtelen üzemet. Ezek olyan bénák, ha akarnák sem tudnának biodizelt gyártani. Ismerem öket eléggé, rettentö kapzsi és gyenge képességüek. Évek ota zsebelik az állami pénzt. Az ilyeneket kéne beszüntetni. Miért lehet nálunk ilyet csinálni? Az ilyenek teszik szándékosan tönkre a magyar gazdaságot. Ki tudnék nekik találni száz szebbnél szebb büntetést...
Válasz #39. hozzászólásra
A bio üzemanyagok piaci létjpgosultsága mindig attól függ, hogy a kőolaj és a bio üanyag alapanyaginak az ára hogyan aránylik egymáshoz, most amikor 40 ezer felett a kukorica, meg 100 felet az olajosok semmi értelme ezekből üzemanyagot csinálni mert nem éri meg ennél a kőolaj olcsóbb. 17 ezres kukinál megérné, de akkor sem érdemes etanol üzemet építeni mert hosszútávon biztosítottnak kéne lennie ennek az árnak, ezért hagytak félbe minden etanolüzemmel 2007 után mert fel ment az ár. Egyedül a kötelező bekeverési arány tartja fenn az üzletet, de ez meg egy korlátolt piac.
Érdekes dolog ez a bioenergia, sajna rengeteg csalo van, aki az állami és unios pénzeket felveszi, és mint megujulo energiaforrásokba fekteti. Csak valahogy mégsem valosul meg a dolog. Ismerek olyan biodizel üzemet, ami a megépitése ota nem képes üzemelni, viszont mindig sokat költenek rá, de valoszinü csak papiron. Ha a kezükbe vennék ezt az iparágat a multik, szerintetek mennyit változna az üzemanyagok ára? Szerintem a töredékét, mint amire számitunk. Sajnos az ember gyarlo. A biogáz üzemeknek is lenne jövöje, csak sajna az állam és az áramszolgáltato nem nagyon hagyja "megnöni a kismalacot, levágja a négy lábát", és igy nehéz talpon maradni. Sok külföldi cég foglakozik ilyen erömüvekkel, és vannak magyarországi csatlosaik is. Erölködés az megy, finanszirozás már kevésbé. Biogáz erömüvekre törvény sem nagyon van, a környezetvédelmi hivatalnak fingja nincs arrol, mire jo egy ilyen üzem.
Ezek az olcsó energiaforrások néhány éve engem is foglakoztat, csak a megvalósításuk nem kis pénzbe kerül. Így hát a beruházás mindig elmarad. Pedig ezek kihasznállása miatt fogtam bele a mezőgazdaságba 3 éve, annyira érdekel a téma.
Olajpréseket és erőműveket néhány honlapon találtam. megosztom veletek (aki nem ismerné), mert biztos sokótokat érdekli.
http://www.szimmetria.hu/termekek.php
http://www.cropell.hu/
http://olajpres.uw.hu/
Nem lehet az olyan rossz üzlet. Kifőzik a gabonát pálinkának, aztán ami visszamarad megetetik a jószággal.
A kérdés h mennyit veszít a gabona a tápértékéből erjesztés, és lepárlás után?
Bioetanol-gyártó üzemet készül építeni Magyarországon a Fagen amerikai óriásvállalat, az üzem várhatón Dunaföldváron lesz.
A bioetanol-üzem munkálatai áprilisban kezdődhetnek el. A Fagen a Cargill nevű mezőgazdasági társaságtól vásárol telket, s annak gabonatároló telepéhez közel építi fel a bioetanol-üzemet, amelyet a Cargill lát majd el gabonával - írja a Napi Gazdaság tengerentúli sajtóértesülések alapján.
A Fagen Inc. 2006 és 2008 között közel ötven bioetanol-projektbe fogott a tengerentúlon, ám mivel a jelek szerint az alternatív üzemanyagok boomja lecsengőben van az Egyesült Államokban, így ott a társaság a jövőben az újrahasznosítható energia más formái, a biomassza és a szélenergia felé fordul.
Válasz #34. hozzászólásra
szerintem azért ne kiáltsunk rögtön farkast. Bár az is igaz hogy akit a kígyó egyszer megmar,az utánna már a siklótol is beijed.
Válasz #33. hozzászólásra
És súlyos 100 milliókat esetleg több milliárdokat meg nyernek......
Válasz #32. hozzászólásra
A bankok vagy más ipari üzemek ha ezt teszik súlyos miliókat fizetnek az állam bácsinak.
Válasz #31. hozzászólásra
Felénk a gumisok jötek igy ösze egy jó kis buli keretében.. na utána hétfötöl kezdödöt a hülyeség elhietitek!! És az is tuti hogy ezt mindegyik szivesen betartota.. évek teltek el mire bomlott a megbeszélt alku..
Válasz #29. hozzászólásra
Elvileg ez lenne a kartelezés, ami nem megengedett.
Így jártunk a mák termesztéssel is.Az első évekbe még kézzel szedtük,majd a Fortschit kaszálóra készítettek egy gyárban,3mill.körűl asztalt, egységesen az országot lefedve,és nagy meglepetésre a gabona,3szorossáért vágták mikor elmentünk a másik gépes-hez,azt mondta, nem teheti hogy kevesebbé vágja, mert meglett tárgyalva hogymindenki ennyitkérjen mert a mák jól jővedelmez.Csak azzal nem számoltak mikor ajég leverte, vagy az aszályvégett nem termett csak20-30% akkor is annyi ért vágták,így aztán más években már nemm is kellett vágni.
Válasz #29. hozzászólásra
Nincs semmi más indok az egészre, ez pont így volt. Tiszta hülyének néztek mindenkit, mi meg megvettük csak ézért adták annyiért, meg hát az jött mindenhonnan hogy vége az olcsó gabona áraknak!!!!!!
Válasz #28. hozzászólásra
Azzal jöttek hogy nem lehet olcsóbban előállítani ezért meg azért. Most hirtelen lehet 5000 ért N. Na az is hülye aki ezt elhiszi. Akkor látták hogy lett sok bevétele a parasztnak, összebeszéltek és felverték az árakat.
Válasz #26. hozzászólásra
Ez igaz de azért mindig mint erre is lett megoldás,szerintem inkább azért lett olcsóbb a műkaki mert a gazdák elkezdték kűlföldröl behordani a tápanyagot mint ahogy majd most az üzemanyaggal is elkövetik.
Válasz #25. hozzászólásra
ott a BUNGE,CARGILL,meg a MONSANTO volt a ludas!
Emlékezzetek mikor 100.000 FT/t felett volt az olajos mag, rögtön 9000 Ft lett a N is, mert hogy emelkedett a földgáz ára stb. Most hogy alacsony az olajos mag megint 5000 a N. Következmény: ha jobb lesz a piac akkor a különbözetet úgyis elszedik tőlünk! Jobb lesz de nem a termelőnek!
Válasz #24. hozzászólásra
lehet hogy én is láttam már valahol gyerekek voltak benne apermetezés végett gyógyíthatatlan betegségekkel.Gondolom akkor aGMO-is elszabadulna.
Válasz #23. hozzászólásra
Nem teljesen de a tendenciákra és a kialakult folyamatokra gondolok és abol akármi is lehet!! Ott se ugy kezdödöt hogy megérkeztek a favágók!! Ha meg tudod nézni akor majd érted hogy mikre is gondoltam..
Válasz #21. hozzászólásra
Amolyan erdő irtásra gondolsz.Talán még nemteljesen vagyunk a délamerikai államok szintjén.Bár eddig az irány affelé mutat.
Válasz #21. hozzászólásra
És még volt ott még más is..Jó lene ha be tudná teni valaki ujra!!Ajánlom nézétek meg..
Válasz #20. hozzászólásra
kivágtak,és lepermeteztek mindent!
Válasz #19. hozzászólásra
és?MIvot?