Hirdetés
Fórum
Cikkajánló
Támogatott tartalom
Minden jog fenntartva.
© 2024 Agroinform Média Kft.
52 hozzászólás
Válasz kokenylehel #51. hozzászólásáraHát, Cimbora, szerintem vagy nincs még kész a szakdolgozatod, vagy odaültél stopperrel a szedőbrigád mellé és lemérted. 1967 óta nem sok mi változott. Az emberek nem lettek gyorsabbak, mert az importált feketemunkás még annyira se szaggatja az istrángot, mint a TSZ dolgozó... Mezőgazdasági munkák szervezése tantárgyból tanultunk ilyesmit, de szerintem jegyzet sincs már rá.
Tisztelt Fórumozók!
Kökény Lehel vagyok, a Neumann János Egyetem végzős Gazdasági és Vidékfejlesztési Agrármérnök szakos hallgatója. Szakdolgozatomhoz szeretnék segítséget kérni Önöktől, melynek témája a spárga.
Arra szeretnék választ kapni, hogy a spárgaszezonban milyen normákat alkalmaznak, és mennyi az elvárt norma egy műszakban (12 órában átlagosan). Gondolok itt kg/fő/nap, kg/óra, és óra/kg mértékegységekre. Sajnálatos módon szakirodalom nem áll rendelkezésre (csak nagyon régi, 1967-es), amiből ezt megtudhatnám. Ha tudnának nekem ilyen, vagy ehhez hasonló adatokat mondani, nagyban segítenék munkámat.
Válaszaikat előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Kökény Lehel
Válasz burkus1990 #49. hozzászólásáraMár azoktól is csak bizományba mától.
Az idénre sajna ennyi volt a szezon tárcsázzák szét.
Válasz máris szomszéd #47. hozzászólásáraSajnos ők is csak a saját termelőiktől vásárolják most. A többi erre illetékes cég pedig bizonytalan időre megszüntette a felvásárlást.
Válasz máris szomszéd #47. hozzászólásáraEgyre rosszabb!Minden évben!
Válasz burkus1990 #46. hozzászólásáraEsetleg próbáld őket.
http://inba.hu/hu/
Nagyon beesett a spárga ár már az indulás is alacsonyan kezdett.
Van aki már széttárcsázta mivel munkaerő meg nem akar lenni.
Válasz medikus #45. hozzászólásáraBács-kiskun megye déli része. A távolság nem akadály.
Válasz burkus1990 #44. hozzászólásáraHonnan?
Üdv! Érdeklődöm tud-e valaki működő zöld spárga felvásárlót esetleg??
Válasz aszparagusz33 #42. hozzászólásáraFújd le!!!
Hahó! Van itt valaki? Bogarakkal kapcsolatos kérdésem lenne
Hello!
Nagyon régen jártam "erre". Akit a spárgaválogatógépek érdekelnek, kérem a
70 70 12 661 hívjanak. Több spárgatöltőm is van a bakhátkészítéshez.
Válasz Diós92 #38. hozzászólásáraSzia! Én nem vagyok nagy spárgatermelő, de a fáma azt mondja, hogy ideális esetben 1 ha. szedése -aránylag jó hatásfokkal- megoldható 3-4 emberrel, kézi erővel. Persze a lehetőségeidhez mérten kell ezt a nem egyszerű dolgot megszervezni. Természetesen lehet több, és kevesebb emberrel is. Ha spárgát termelsz ( és kézi erővel szede(te)d) nyilván tudod, hogy van aki egy egyszerű késsel, van aki erre a célra készített "késsel" szedi a spárgát. Utóbbi jobb hatásfokú. Száz szónak is egy a vége minél gyorsabban, minél körültekintőbben szeditek meg, a növénynek is, és neked is annál jobb. Remélem azért az idény beváltotta a hozzáfűzött reményeidet a nem túl jó körülmények (időjárás) ellenére is. Sok sikert, és további szép napot kívánok!
Válasz uk #33. hozzászólásáraSzia! Engem is érdekelnének a gépek, hol lehet megnézni őket?
Tisztelt fórumozók ,
tanácsokat szeretnék kérni zöld spárga szedésben hogy gazdaságosabb miként lehet a legjobb hatásfokkal szedni vagy vannak-e valamilyen más fortélyok a szedésben.
Előre is köszönöm a segítséget.
Azt szeretném kérdezni, hogy virág közé csokorlazítónak is ezeket a spárgafajtákat használják?? Nagyon nagy szükségem lenne olyan fajta magoncra!
Zöldspárga árakat tud vki?
Válasz rivnyakerika #26. hozzászólásáraNagyon szívesen segítenék, ha mi környékünkön vagy, akár eladásban is. Mi a Balaton déli partján vagyunk.
Válasz uk #33. hozzászólásáraHol láthatnám a gépeket?
Sziasztok!
Kezdő zöldspárga termesztő vagyok. Spárgamosó,vágó,
válogatógépeim vannak eladók. Ezekkel jelentősen könnyebb kiszedett spárgát értékesítésre előkészíteni . Ha érdekel Titeket, keressetek.
Krisztián
Válasz rivnyakerika #26. hozzászólásáraSzia
En a Fehér Béláné : A spárga termesztése cimü könyvet tanulmányozom hetek óta. Hát nagyon kimeritö válaszokat találnál a kérdéseidre szerintem , és nem is drága.
Én azt kérdezném töled kecson hol sikerült jo magoncokat neveltetned ? S milyen áron ?
Sziasztok ! Érdeklődni szeretnék hol lehet jó minőségű zöld spárga magoncot vásárolni itthon vagy külföldön és ,hogy ki milyent ajánl. köszönöm
Válasz #29. hozzászólásra
Nálunk még ki sem bújt a földből... Ezekkel a hidegekkel nem akar indulni. Szedőket is 13ra hívtam de lehet az is korai.
Sziasztok!
Kezdődik a szezon.{:cowboy:)
Sziasztok! Mi a véleményetek a Mondeo F1 ről?
Ezen kívül melyek a legjobb fajták?
Elvileg a nagy könyv szerint a spárgának a legnagyobb tápanyag mennyiséget nyáron kell odaadni a jövő évi rügyek fejlesztésére és felhalmozásra mivel tavasszal azt fogja felélni amíg szedjük. Szervest a szedés befejezése után júni második felében,augusztusban a műtrágyát.
Tavasszal kis nitrogénnel megtámogatható,de van aki nem tartja indokoltnak. Én személy szerint adok neki március elején.
A második éves spárgát nem feltétlenül szedném, de ha Te annyira jó erőben látod maximum két hétig szedd!
Kedves termelők.Én 2014 május -10.-e körül telepítettem 1.7ha gijlim f1 spárgát Kecskeméten készitett palántáról.Teljesen kezdő vagyok és nem vagyok tisztába sok mindennel attól függetlenül ,hogy a könyvet is nézegetem.A tövek 7-20-ig hoztak hajtást amik 1-1.2m magasak lettek.Most levágtuk géppel a szárat és szeretném kérdezni hogy talajmaróval vagy tárcsával jobb átdolgozni?Utána milyen műtrágya adható ha ősszel kálium túlsúlyos lett kiszorva az előirás szerinti adagba.Milyen gyomirtó használható ?Azt sem tudom hogy ez már szedhető-e 1-2hétig vagy nem.De ha valakit tudtok aki szivesen eljönne vagy elmehetnék hozzá szaktanácsot kérni nekem az lenne az igazi mert a környékünkön nincs spárgatermelő.Egyébként zöldspárga lesz mert a talaj nem homok.Előre is köszönöm a segitséget.
Sziasztok
Most lesz 3. éves az ültetvényünk.
Olyan kérdésem lenne, hogy mennyi műtrágyát és milyen fajtát szoktatok adni kezdésként, és hogy mivel juttatjátok ki?
Ugyanígy a szerves trágyánál is érdekelne.
Ha esetleg valaki megtudná osztani a tapasztalatait, megköszönném.
Válasz #17. hozzászólásra
Van vmi fejlemény szaporító anyag ügyben?
Üdv! Mi két éve vettük meg a magot, Mondeo fajtát, Kecskemétről. Megneveltük magunk a palántát. Macerás, meg legalább egyötöde berohadt, mert nem szellőztettem alaposan. Azóta se tudom, mit kezdjek annyi palántatálcával... Kiültettük a "júniusi monszun" előtt, és kapáltuk vagy négyszer, mert majdnem elvitte a parcsing (kövér porcsin). Jó mélyre ültettük, hogy ha úgy esik, halványított spárgát is várhassunk tőle. (a képen az öntöződob által be nem ért területet árasztással locsolgattuk) Minden nagyon szép és jó volt vele, csak a trehány szomszéd viharvert ültetvényéből átmasíroztak a rozsda és egyéb cudarságok, így folyton permetezni kellett. Könnyezve kapáltam, de szerintem szedni is ríva fogom, mert amennyi spárgát telepített itt a nép, hát ember a talpán, aki munkaerőt talál a szedésre...
Válasz #19. hozzászólásra
mehet a zúzó vagy talajmaró rá(csak olyan mélyen ,hogy a töveket ne érje el)
Válasz #20. hozzászólásra
magonc telepítésnél az első évben csak ápolod, a másodikban szedheted kb. 2 hétig, a harmadikban egy hónapot,a negyediktől várhatsz teljes szezont. helyre nem vetünk spárgát,a magot elveted,abból lesz magoncod,amit felszedsz,válogatsz stb, majd azt fogod eltelepíteni.
A kész magonc vásárlásról csak annyit,hogy hallottam olyat,hogy a letermett töveket szedték fel,szétosztották és eladták magoncnak. vegyél magot és neveld meg magadnak!
Kedves Laxa !
Köszönöm a hozzászólásodat, nem nagyzolni akartam hogy ők a legnagyobbak nekem így mondták! De akkor valószínűleg az egyik legnagyobbak csak ! Természetesen akarok beszélni több termesztővel is van itt a környéken több is Kecelen, Jakabszáláson , Kecskeméten, Csenegelén úgy hogy novemberben még ellátogatok egy két helyre.
Magoncnál már az első évben kéthétig szedhető a spárga, könyv szerint az intenzív fajtáknál! Ezért írtam azt! A mag vetésnél ugye neked kell előállítani a magoncot ami nem kis meló egyszer palántázol, kiülteted felszeded leválogatod megint kiülteted! ha helyre veted a palántát és esetlegesen kipusztul vagy valami elkapja akkor a tő hiányt már nehéz spárgában pótolni! Úgy mond biztonságosabb a magonc! Szerintem!
Nem tudsz eltántorítani nagyon lelkes vagyok!
Helló, mindenki!
Olyan kérdésem lenne, hogy ilyenkor ősszel, a töveket kézzel szeditek ki, szépen egyenként, vagy szárzúzóval zúzzátok le a szárat?
Válasz #17. hozzászólásra
Az említett Tésznél még magánszemélyt is tudok nagyobbat...
Külföldről a nagyob kínálat miatt hoznak magoncokat. Sokkal nagyobb a kultúrája a növénynek mint itthon. Hozz magot kintről, itt is meg lehet nevelni.
Nem igazán értettem ezt a magvetéses érvelésed . Ha magoncot telepítesz az is a 3. évben kezd teremni, a magvetéssel +1 év.
Érdemes lenne néhány termelovel beszélned mielőtt belevágsz, mert a könyv meg a gyakorlat igencsak más. Lebeszélni nem akarlak, ne értsd félre.
Kedves Fórumozók!
Én is nagyon örülök ennek a topicnak! Bár látom kicsit hanyaglott az aktivitás , de hátha kicsit majd felpörög!
Én is most szeretnék spárgázásba fogni, úgy hogy ami felllelhető volt a neten , azt nagyából mind elolvastam már !
Kértem már árajanlatokat is ezt szeretném veletek megosztani!
Magyarország legnagyobb spárga termesztője és kereskedője a For-Tész Kiskőrös . 100 hektáron termelnek és további 200 hektáról értékesítenek spárgát! Náluk kapható volt Eros fajtájú magonc 65-70 ft os áron! Ez tudtommal nem f1 es hím hibrid. 4-5 tonna közötti hozammal!
Palánta nevelésre is rákérdeztem Kecskeméten 7,5 ft plussz mag.
Ez se rossz megoldás de minimum 2 évig csak a gondozás van!
Amit én a legjobbnak találtam , és azt is írják már a szakkönyvek, hogy a nagyok csak inport magoncot használnak ! Vajon miért?
Németországi magonc Gjinlim F1 8-10 t termésátlag halványított és zöldspárgát is elő lehet belőle állítani! 100% hímhibrid. Az ára 30 eurocent
jelenpillanatban + a szállítás! Ha minden jól megy akkor tavasszal 5 hektárt beültetek ! Mindenkinek ajánlom ezt a linket valamint Dr fehér Béláné könyvęt 2005 a legújabb kiadás de elég sok minden levan írva benne!
Remélem tudtam segíteni egy picit!
Üdvölettel a spárga KirályHolland magnemesítők
Ultetett-e mar vki sparga helyere vissza spargat? Tudom , hogy 10 ev a forgo, de zarovonalon is elozunk ugye...
Válasz #13. hozzászólásra
Allomanyrol szedett mag.
Válasz #13. hozzászólásra
Kosz, de nem magot szeretnék hanem már kész palántát:)
Válasz #12. hozzászólásra
Értem már a problémát.
Itt egy hangsúlyozottan nagyon nem mai hirdetés, de talán az úr az elérhetőségen tud valamilyen hasznos információval szolgálni.
http://www.agroinform.com/aprohirdetes/3125233/Sparga-mag-Brooklyn.html
Válasz #11. hozzászólásra
Igen ám de az mag, ez meg 1 éves magonc lenne , allitolag himsteril f1 esek....
de hát ki tudja mi az igazság
Válasz #10. hozzászólásra
Szerintem ezek kicsit komolyabbak:
spárga1
spárga2
Érdemes ezeket is nézegetni szerintem.
Nekem is lenne kérdésem, zoldspárga mpalántát hol lehet beszerezni?
találtam az olx en magoncot, nem tudom mennyire éri meg azt venni
Válasz #8. hozzászólásra
Laxa!
Elnézést, hogy csak most reagálok a hozzászólásodhoz.
A kezelhetősége miatt és hogy kezdő leszek, mindenképp a zöld verziónál maradok.
A birtok Békés megyében lesz és remélhetőleg az idő meg fogja engedni, hogy minél hamarabb a földbe tudjam tenni őket.
Amint úgy áll rakok majd fel képet
Válasz #6. hozzászólásra
Maradj csak a zöldnél, a halványított nem éri meg a macerát ahogy néztem . A zöld felfutóban van, idén nem volt elég belőle, persze csak jó minőség az eladható.
Ha homokod van ne várd meg az áprilist, rakd el amint lehet. Csepegteto a tetejére és sokat locsolni. A termő spárgában a gyomokkal nem lesz gond, szedés közben úgy is ki lehet szúrkálni, ha pedig nagyon gazosodna a sorok tárcsazasakor dobatni kell ra foldst, hogy takarja. Szezon végén majd lehet fújkálni, , műtrágyázni stb.
Merre van a birtok?
Válasz #6. hozzászólásra
Tudtommal április elején kell ültetni. Zöldspárga előnye, hogy nem kell bakhátazni. Valamint a magvetés elgyomosodása ellen vetés előtt kontakt herbiciddel (Hedolit-Koncentrat, Finale 14 SL) kell kezelni a területet. Vegetációs időben a Sencor 70 WP gyomirtó szer a megfelelő. Ezenkívül 1–3 alkalommal kézi kapálásra is szükség van. A vegetáció befejezéséig, kapálások előtt két alkalommal, 50–50 kg, gyengébb talajokon 100–100 kg nitrogén hatóanyagot célszerű a talajba bedolgozni.
Ja, és még majd öntözni is kell, erre készülj.
JAJ de szuper, hogy van pár jelentkező akit érdekel ez a topic.
Én már rég keresgélek ilyen topicot, de valamiért nálam a keresőben sosem ad ki semmit sem....
Engem azért érdekel, mert sikerül venni egy tanyát amiben van termőre forduló zöldspárga.
A tanya körül jelenleg kukorica van (kb 3000nm) azt is előkészíteném spárgának. Egy nagy baj van az új törvények miatt idén évvégén kerül a kulcs a kezembe és így az őszi munkáknak annyi....
Tudom, hogy időigény növény és sok ráfordítást kell tenni főleg az első 3-4 évben,de én úgy gondolom lelkes és kitartó családommal megpróbálnánk.
Jelenleg a zöldspárga érdekel és az, hogy tavasszal ültethetek vagy palántálhatok e? vagy inkább várjam meg a következő őszt?
Ha nagyon ügyes lennék és tapasztalt biztosan halványított spárgával kezdenék
Válasz #4. hozzászólásra
Mire lennétek kiváncsiak? Valamennyi tapasztalatom van benne.
Na ilyen topic is lett. Remélem lesznek majd gyakorlati válaszok is.
+ Elég munkaigényes is. Naponta szedni.
Válasz #1. hozzászólásra
http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tkt/zoldsegtermesztok/ch24.html
Itt le van írva a lényeg a termesztésről, meg úgy általában a spárgáról elég jól.
Őket pedig érdemes lenne felhívni a palánta-vétel ügyéban:
http://www.palantaplus.hu/arlista_2013.pdf