Hirdetés
Fórum
Házi malom, saját búzából saját liszt, saját...
Létrehozta: sulla , 2024-03-09 20:19:51
Kedvencekhez
Segítség
- Grubber új
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- Agrártámogatások kifizetése új
- Eke minden mennyiségben új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Műhelyfelszerelés, szerszám, berendezés, kellékek, gépek új
- AKG támogatás új
- Hol vannak a régi fórumosok? új
- Búza termény felvásárlási árak új
- Egyedi munkaeszközök házilag új
17 hozzászólás
Sziasztok , 80 q kimaradt királybúza örlésre is eladó egyik ismerősőmnek. sikér 30, fehérje 14,5
harminc 6550704.
Köszönöm az ötleteket/hasznos információkat mindenkinek. Azért bonyolultabbnak gondoltam ezt a dolgot, de a leírtak alapján nem vészes persze csak saját felhasználásra.
Válasz sulla #13. hozzászólásáraKis asztali...tovább nem fejlesztettem a dolgot, mert ez egy családnak bőven elég. Még ugyan az a kő van benne. Évente max 1 q búza megy át rajta...
Válasz sulla #11. hozzászólásáraHa rászánod magad akkor vinni tőlünk 1x ns magot is saját részre, azt visszavetheted 5=6 évig is. A simonida renesansa és popeda erre volt már 40 éve is nemesítve.https://nsseme.com/proizvodi/strna-zita/psenica/
Válasz rongyos #12. hozzászólására...és milyen malmod van? ilyen kis asztali villanymotoros? 18 év alatt mennyire kopott a köve?
Válasz sulla #11. hozzászólásáraa buza utóérő, ha van egy Euro tipúsú búza augusztusban, abból már simán lehet sütni kenyeret, főleg, ha kever hozzá az ember egy kis javító minőséget, meg hát sikért is lehet venni. A korpát nem szükséges visszakeverni, mert ha nem koptatott a búzaszem, akkor örléskor marad benne bőven. Inkább elválasztani szoktam, élettanilag a lenmagörlemény a jó adalék, de leht játszani kísérleteznmi bátran, tönköly, alakor, rozs stb. lisztek illetve örlemények hozzáadásával...attól függ milyen kovásszal dolgozunk. Szitálni kézi szitával szoktam, de ugye sütét előtt is célszerű, hogy jobban kapaszkodjon a levegő molekuláival. Szebben megkel a tészta. Innentől a fantáziára van bízva...
Válasz rongyos #5. hozzászólásáraSejtettem, hogy nem egyszerű...
Milyen minőségű búzából szoktál őrölni? A takarmányból is lehet elfogadható kenyeret kihozni, vagy mindenképpen kell a malmi búza?
A korpát vissza kell keverni?
Toxinra szoktál-e bevizsgáltatni fuzáriumon kívül?
Milyen méretű a szita esetleg szita sorozat?
Nem kell ehhez molnárnak lenni azért.
A malomban állandó minőségű lisztet kell csinálni különböző minőségű búzákból, az emiatt nehéz dolog ahoz molnárnak kell lenni.
De otthon a saját lisztedből te sütsz kenyeret, és tudsz rugalmasan alkalmazkodni a saját liszted tulajdonságaihoz.
Viszont szitállni is kell a korpát ha nem akarsz 100% teljeskiőrlésű kenyeret. Vagy keversz hozzá finomlisztet amit megveszel.
Válasz mihaszna #7. hozzászólásáraKovászból kell csinálni, házilag, ennyi a titka. Covid óta így kêszítjük, hibátlan. Ha kell 8 nap után is ehető, puha, 1x félre tettük és teszteltük. Amúgy szinte frissen elfogy, mert párja nincs.
Az hogy mi volt x 100 éve !? Vegyszer volt-e ?????
Válasz sulla #1. hozzászólásáraMinél keményebb búzát használj,egészséges-tiszta legyen ,ha nincs malmod többször daráld át lisztté és hajrá.Nem lesz olyan szép mint a reklámokban de egészségesebb a boltinál.Ismertem egy idős hölgyet, a férje a GAZDAGRÉT-i lakótelepen a kerékpár tárolóban darálgatta lisztté a kenyerüknek valót,azt állította itt nálunk a semmi közepén teremnek a legacélosabb búzák.
Mi is daráljuk,igaz jószágnak,ahogy figyeltem eddig a GENIUS-nak,és most az APEXUS-nak volt jó fehér a lisztje,nem művészet belőle kenyeret gyártani, a triticale nagyon puha erre a célra/szerintem/.
Válasz .Feco. #3. hozzászólásáraA középkorban is volt malom ipar.
Azért annyira nagy tudást nem igényelhet.
És akkor jobb élelmiszert termeltek az emberek maguknak.
Akkor még egy hét múlva is friss volt a kenyér.
Most a két napos Spar-os kenyér már penészes
Válasz kolbász #2. hozzászólásáraItt nálunk a Dráván innen is lehet kapni komolyabbakat...ezek mennek a kisgazdaságokban...annyira nem bonyolult dolog amúgy.
https://nvd.hr/brand/komo
szerbeknél szintén
https://www.mlinovi.co.rs/page3.html
Válasz sulla #1. hozzászólásáraén már 18 éve vettem egy malmot..Kaposvári Malomgyártó KFT-től, pont ebből a célból. Viszont, arra fel kell készülni, hogy van vele macera. Szóval a búzát nagyon tisztán kell tárolni, megfelelő ciklonos tisztítás után, hogy szeparálva tényleg csak búzaszemek legyenek. A fuzáriumos léha szemek kihullanak a fajsúly miatt. Ha megőrlőd, akkor majdnem a legfinomabbra kell állítani az örlőköveket...a korpát így könnyebb lesz kiszitálni belőle.
A legjobb az lenne, ha lenne koptató is hozzá, s csak annyi korpát keverne vissza az ember, hogy az még elfogadható legyen....
Ebből a lisztből sütött kenyér sokkal táplálóbb, más szerkezetű lesz. Nem fog annyira megemelkedni m,int a bolti, de csak több szitálás után.
Ha valaki precízebb malmot szeretne kisipari felhasználásra, javaslom a tiroli cégek malmait... nem olcsó mulatság.
https://www.getreidemuehlen.de/
https://www.getreidemuehlen.com/getreidemuehlen/kombimuehlen/A700MSM_OSTTIROLER-gewerbemuehlen-kombi.php
Ha kérdés van nyugodtan kérdezzetek...
Válasz sulla #1. hozzászólásáraAtya úr isten! Felejtsd el mielőtt még megfordult a fejedben, Fecó leírta miert.
Válasz kolbász #2. hozzászólásáraValószínűleg azt, hogy a malomipar egy nagyon komplex szakma, ami mind tudásban mind technikailag komoly felkészülést igényel... Nem ilyen "veszünk otthonra egy gépet, beleöntjük a búzát aztán potyog a liszt, és mehet a kemencébe" dolog...
Válasz sulla #1. hozzászólásáraEzen már én is gondolkoztam .Kíváncsi vagyok hogy a többiek mit mondanak
Felmerült a családban, mi lenne ha a megtermelt búzánkból lenne a kenyér ami az asztalunkra kerül. Ezzel kapcsolatban szeretnék tájékozódni: saját felhasználáshoz kell-e feltétlenül malmi minőségű búza, milyen malommal érdemes őrölni, korpa és liszt szétválasztása, mi a helyzet a toxinokkal a fuzárium kb látszik a búzaszemen de a többi? stb...