Hirdetés
Fórum
- MTZ 1221 traktor új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- John Deere traktorok, kombájn minden mennyiségben új
- Milyen a jó kombinátor? új
- Méhészet új
- Használt szántóföldi permetező új
- Mikor jön az ESŐ?! Agrármeteorológia, időjárás új
- Bérmunka tarifák szántóföldön! új
- Kukorica gyomirtása új
- Lucerna telepítése, termesztése új
Cikkajánló

A precíziós nemesítéstől félnetek nem kell, jó lesz (?)
Akár már idén életbe léphet az új szabályozás.
Hirdetés

178 hozzászólás
Válasz máris szomszéd #150. hozzászólásáraAzon gondolkodtam, hogy ha olyan növényben használsz tiltott szert ami korábban engedélyezett volt, de nem takarítod be, mert csak zöldtrágyának veted, akkor mi van?
Megelőzés képpen, egy évvel korábban a védendő növény előtt. A terület "kitisztítására".
Vagy pihentetett, tárcsázott területen talajkezelésre.
Persze tudom, hogy ilyen szereket tárolni se szabad, de ha hónapok alatt lebomlik és nemhogy nem mutatható ki, de el is tűnik a talajból a következő kultúra vetése előtt...
Etikátlannak nem nevezhető, mert nem mérgezel vele senkit.
Nem csináltam még ilyet, de újraolvasva a hozzászólásodat eszembe jutott.
Válasz termelo #176. hozzászólásáraSzerintem akik itt olvasnak, a többség nem tanulta.

Írtad, hogy tanultad. Van, aki tanulás nélkül "osztotta" a tudást.
Van, aki gyakorlati tapasztalatok közreadásával, próbál segíteni.
És van, aki csak elméleti tudás birtokában van.
Ebből kellene összeállítani egy olyat, ami segítene bennünket parasztokat eligazodni ebben a hatalmas dzsungelben.
Válasz kisparasztkaim #175. hozzászólásáraIdézet a cikkből:

"Ezek nem utópisztikus ábrándok – már ma is rendelkezésünkre állnak olyan törzsek és termékek, amelyek a gyökerek körüli talaj vízpotenciáljának növelésével védenek az aszálytól"
hogy is van ez:
1 hektár szántóban mi anno úgy tanultuk 300 kg baktérium van
https://tudasbazis.sulinet.hu/hu/szakkepzes/mezogazdasag/a-mezogazdasagi-termeles-fobb-okologiai-tenyezoi/a-talajok-alapveto-tulajdonsagainak-ismertetese/a-talajok-biologiai-tulajdonsagai
Ehhez képest 1 kg kukorica 1200 liter vízből megvan szóval ez egy 5 tonnás kukoricánál
6.000.000 kg víz felhasználását jelenti
https://hvg.hu/instant_tudomany/20151208_es_on_mennyi_vizet_evett_meg_ma
Miért nem számszerűsítik nekünk parasztoknak, hogy ez a 300kg hány liter vagy kg kézzel fogható vízet jelent számunkra a 6-10 millióból ?
https://www.agroinform.hu/szantofold/talajaink-egeszsegere-80024-002?web_notification=1&message_name=Talajlak%C3%B3+%C3%A9l%C5%91l%C3%A9nyek+n%C3%A9lk%C3%BCl+nincs+mez%C5%91gazdas%C3%A1g

Akkor most fontos vagy nem fontos a talaj élet?
Hogy is van ez Poke?
Sikerült végig néznem.

https://www.youtube.com/watch?v=mY7DIiLgV74
Egy talajszelvény bemutatón szó volt a talajéletről is.
Ha valakit érdekel.
VAn olyan, ami a gyakorlatban is haszálható ismeretet ad.
Válasz Aezakmihuszár #172. hozzászólásáraPersze, hogy lenne! Csak bátran!
Granulált huminsav magárokba juttatva vetéskor mikrogranulátum adagolóval (szemenkénti vetőgép) érhet valamit vagy lenne értelme?
Moderálási elveink miatt törölve: 2025-03-20 08:11:44
Moderálási elveink miatt törölve: 2025-03-20 08:11:50
Moderálási elveink miatt törölve: 2025-03-20 08:11:59
Válasz Sanyiii70 #164. hozzászólásáraNem vetek semmi gabonát semmi értelme itt,egyedül a csemege kukoricát tudom elképzelni azt van értelme öntözni.
Válasz szaboz77 #165. hozzászólásáraIsmerek olyan Marika néniket akik meg tőlem vásárolnak a nagybanin.
De van olyan is aki háztól viszi el amit a kispiacon árul.
Egyébként igazad van. Pár éve az egyik nénitől kérték a permetezési naplót a nagybanin. Be volt írva olyan szer, ami vagy tíz évvel korábban kivontak. Mondja neki a növényes, hogy ugye ezt tévedésből írta be. Mire a néni: - Mit gondol, tudom én mit csinálok.
Nem volt mit tenni: jegyzökönyv, elkobzás, bírság. Ahogy kell.
Válasz máris szomszéd #153. hozzászólásáraNekem homok csörgedezik az ereimben. Homokon nőttem fel, a Majsai homokhát kellős közepén!
Legnagyobb probléma az intenzív zöldségtermesztés technológiájával van. Talajgyilkos egy az egyben. Így meleg ágyat biztosít a patogéneknek, amiket meg szerekkel akar a gazda visszaszorítani. Amik persze tovább gyilkolják a talajt.
Ebben a rendszerben nem is lehet a biológiára támaszkodni, mivel a biológiának élettér kell (a talajban). Teljes szemléletváltásra van szükség. Azt kell nézni, hogy hogyan tudom a talajomat jobbá és egészségesebbé tenni, hogy kiszoruljanak belőle a problémát okozók.
Ha van kedved eszmecserét folytatni nyugodtan hívj fel, megtalálod a telefonszámom, elmondhatod a véleményed és én is elmondom az enyémet.
Válasz ND #161. hozzászólásáraÉn nem vássárolok a boltban pékárút, a kenyeret magunk sütjük. Nem veszem a külföldi terméket, így nem támogatom őket. De nem veszek a Marikanénitől sem a piacon, mert tudom, h halvány lila fingja sincs a növényvédelemről és mindent rászór a kiskertre amit a gazdaboltos ajánl neki, természetesen a határidők betartásáról ne is beszéljünk. De szüksége is van rá, mivel úgy tönkre van már 'szva a kiskertje, hogy nem is tud másképp termelni (ő szerinte, mert tanulni az luxus). Nagyon kevés a becsületes termelő, aki érti is a talaj-növény kapcsolatot és aszerint gazdálkodik.
De természetesen értem az aggályaidat a külföldi termékekkel kapcsolatban és az EU-val is. Viszont, ha nincs rákényszerítve a gazda, hogy alternatív útvonalakat keressen a növényvédelemre, mint pl. a biológiai készítmények és nincs rákényszerítve a tanulásra, akkor ellustul és marad a "jóvanazúgy ahogy szoktuk" módszer.
Válasz máris szomszéd #162. hozzászólásáraAzt vedd figyelembe, hogy valamelyik gabona (talán a zab) ugyanolyan gazdanövénye mint a gyomok közül a libatop!
Válasz ND #161. hozzászólására
Válasz Sanyiii70 #160. hozzászólásáraRégebben nulla,azaz krumpli-zeller -répa-paprika stb ment egymás után. Meg is lett az eredménye idővel,érdekes módon nálam nem a fonálféreg szaporodott fel. Hanem a talajban rossz bacik lettek túlerőben. Viszont a szomszédnak van olyan rész ahol annyi a fonálféreg hogy nem terem meg benne semmi csak a gabona.
Most viszont mivel vissza vettem alapjáratra a melót így a petrezselyem-sárgarépa az 2 illetve 3 éves forgóban tud menni.
Köztes növény pedig szigorúan csak olyan ami gyéríti a fonálférgeket.
A három éves vetésforgó terv.
Tavasszal facélia-mielőtt érne a mag tárcsa neki-nyár végén a mustár keverék- ősz végén bedolgozva-majd mégegyszer ugyanez a következő évben.Aztán tavasszal facélia és a fő növény előtt bedolgozva.
Most van olyan darab ahol tavaly facélia ősszel mustár most megint facélia van. Május 10-15 körül megy bele a petrezselyem.
Lesz benne kontroll természetesen ahol nuku kémiai szer.
Válasz szaboz77 #151. hozzászólásáraTetszik a kijelentésed, hogy aki nem tud alkalmazkodni kikopik és beáll a helyére más.


Ez a nagypolitika célja.
Ellehetetleníti az EUs termelőket a folyamatos szigorításokkal és szerkivonásokkal, helyére meg beengedi az ukrán, afrikai, délamerikai árut, amit olyan szerekkel kezeltek -olcsón és hatékonyan- amit nálunk már 30-40 éve nem lehet használni.
A paraszt meg ugyan úgy dögleni fog tőle ha megeszi - mert enni azt kell, ugye-
sőt, még jobban, mert a papucsos pizsamás meg egyéb agyoniskolázott növényorvos képesítéssel rendelkező "termelők", akik írni olvasni számolni sem tud, biztosan törődik pl a DDT adagolásának pontosságával meg a kijuttatáskor figyeli az átfedéseket meg ilyeneket.
BIZTOSAN!
Találni a neten jópár videót ilyenekről, akik szamárháton ülve "permeteznek",
mi meg szórhatjuk a szenteltvizet a három évente vizsgáztatott gépeinkkel
Válasz máris szomszéd #157. hozzászólásáraHány éves vetésforgóval dolgoztok?
Mert ez kulcskérdés.
Válasz máris szomszéd #157. hozzászólásáraBeszéltem egy kollégámmal, azt mondta, Bacillus-ok között vannak olyanok, amik használhatók lennének fonálféreg ellen, de ilyen készítmény egyelőre még nincs a piacon.
Válasz máris szomszéd #157. hozzászólásáravan itt szomszéd faluban egy 539-es, kérnek érte de úgy áll mint ahogy kijött a gyárból. Ahhoz hozzányúlva még nem volt. Itt a száma ha kell.
Válasz hhx #154. hozzászólásáraDe azt nem mondják el milyen technológiával,mert az kérdéseket vetne fel.
Viszont azért a sárgarépa összterület eléggé nagy része (akár fele?) van a környéken,a hajtattoté meg pláne.
Viszont előbb-utóbb elfogynak a bespájzolt "megoldások" és akkor lesz érdekes a történet. Persze nagy eséllyel meglesz a megoldás rá-mustárból kivont valami. Illetve a nádcukor készítésénél levő maradékból is készül valami bio szer ami állítólag működik. Nem is drága csak eu-ban nincs. Viszont nem találtam a télen meg a neten (jó rég olvastam róla)
Válasz _NB_ #155. hozzászólásáraHurokvető gomba,próbálkoztak már vele mielőtt "hivatalosan" megjelent. Valamilyen szinten működik.
Fonalférgekről egy régi tudományos videó ugrott be, nem hittem volna hogy rátalálok.
Válasz máris szomszéd #153. hozzászólásáraPedig Domaszék, Mórahalom környékén szinte mindenki répázik
Válasz szaboz77 #151. hozzászólásáraLátszik,hogy fogalmad sincs a fonálférgek kártételéről-életéről-ritkításukról,és a homokon történő kertészeti kultúra EREDMÉNYES termesztési technológiákról. Persze aki nem homokon kertészkedik az nem érti a problémát.
Hidd el nem sokan tudnak annyit az itt fórumózó termelők közt a fonálférgekről mint én.Nem véletlen próbálkozok olyan növényeket vetni ami hatékony a különböző fonálférgek nagyfokú gyérítésére.
Ismerem a dipelt elég régi szer már,de annak semmi köze a fonálféreghez,és itt a fonálféregről beszélünk.
Persze vannak biológiai megoldások de a homokon nem tud megfeleló jósággal működni,mióta a felmelegedéssel új fajok jelentek meg.
Van (valós) bio termesztő ismerős aki egy cég területi képviselője-nagyon jó szakember. Viszont ő se tud a homokfoltján répát termelni.
Válasz szaboz77 #151. hozzászólásáraEgyetértek.
Másik topikban téma a természet törvényei.
Nem az él túl aki erősebb, vagy intelligensebb, hanem aki gyorsabban alkalmazkodik a megváltozott feltételekhez.
Abba ne menjünk bele, hogy milyen etikai (és üzleti) kérdései vannak az ember által mesterségesen megváltoztatott szabályoknak, és azoknak a megkerülésének.
(Amikor egyesek versenyelőnyhöz jutnak nálunk tiltott szerek használatával, de nem lehet bebizonyítani, vagy nincs szándék rá.)
Válasz máris szomszéd #150. hozzászólásáraBármilyen rovar és gombaölő szer, pont úgy hat a talajra mint az emberi szervezetre. Tehát annyira nem nagy kár, h kikerülnek a forgalomból. A biológia megoldja a problémákat, az ember előtt, vagy a modern mezőgazdaság előtt is megoldotta. Mostanra pedig vannak olyan biológiai szerek amik kiváltják ezeket. Célszerűen lehet használni baktériumokat és enzimeiket, hogy a nem kívánatos kártevőket írtsuk, csak tudni kell őket használni. Persze sokkal összetettebb, annál mint, hogy beleöntjük a piretroidot a gépbe, kifújjuk és még a nyúl is, őz is beledöglik a táblába.
Természetesen mielőtt valaki nekem támadna, h de h lehet így termelni, szerkivonásokkal, meg h marad így fent az emberiség? Úgy, hogy fejlődünk! Aki nem képes fejlődni és tanulni, alkalmazkodni a megváltozott feltételekhez, az kikopik és betölti a helyét olyan, aki képes. Nekem is vannak gondjaim a patogén gombákkal és rovar invázió is súlyt. Mégsem a szerkivonásokban keresem a hibát, hanem saját magamban, hogy nem tuddtam megoldani.
https://www.biokontroll.hu/a-bacillus-thuringiensis-csalad/
Válasz Sanyiii70 #147. hozzászólásáraAzt már nem lehet kapni még pult "alól" se (állítólag van még 20.000ft/l). Pedig a nematorinnal nagyon jól összhatásuk volt még harmad dózissal is.
És harmad dózisban nem is tudták eggyiket sem kimutatni a növényben-nulla volt a szermaradvány.
Amúgy répában és petrezselyemben per pillanat nulla az engedélyezett fonálféreg irtó.
Ezért is próbálkozok alternatív-bio megoldással,aztán bízunk csak engedélyeznek valamit.
Talajélet serkentésre én az ESSTENCE-t használom! Volt kísérlet is már több, látványos eredménnyel. Egyiket meg is osztottam FB-on forgatás nélküli csoportban. Tritikáléban volt nézve levélanalízis alapján a kontroll és a kezelt, sokkal magasabb beltartalmi értékai voltak a kezeltnek és látványosan nagyobb is volt a növény.
Évek óta használom kiskertben is mivel nagyon sok volt a fonalféreg és a pajor, de sikerült visszaszorítani őket. Ez nem azonnal oldja meg, kell egy év, de hatásos.
https://www.agroinform.hu/szantofold/veszelyben-a-foldigilisztak-ket-husevo-laposfereg-jelent-meg-itthon-80246-001
Válasz máris szomszéd #146. hozzászólásáraVydate beöntözve?
Úgy emlékszem sárgarépában használható.
Válasz Sanyiii70 #143. hozzászólásáraHomokon sokkal jobban szeretnek élni a fonálférgek. Mivel kb. lassan vége a kémiai védekezésnek-még a nemathorin van forgalomban.De ez se irt minden fajta fonálférget így sza. van a palacsintában.
Próbára van tavasszal facélia vetve nyár végén-ősszel pedig olajretek-mustár keverék.
Fonálféreg.
Egyenlőre tapasztalat nincs-illetve most van 15m hosszan egy ágynyi répa csak "natúr" elvetve a mustár után.Május végén már látszani kell mit ért.
Most vetettem a mustár-olajretek keverékből egy darabot,hátha összejön,hogy le lehet aratni,mivel nem hibridek a magok. Eléggé drágán adták a keveréket.
Ennek a cégnek a magjaiból van keverék összeállítva. Gondolkodtam saját "magfogáson" csak kicsi vagyok nagyon ehhez.
https://www.phpetersen.com/produkte/zwischenfruchtsorten/nematodenresistenter-gelbsenf
https://www.phpetersen.com/produkte/zwischenfruchtsorten/multiresistenter-oelrettich
A burgonyás topicból indult el ez az egész ott kell olvasgatni,valamiért aki használta is ( traktorajtóhajtogató) eltűnt az oldalról. Remélem jól van https://www.agroinform.hu/forum?function=search&module=forum&tid=913&mit=must%C3%A1r&order=date-desc
Válasz Sanyiii70 #144. hozzászólásáraA cikk író egykét forrás, hivatkozást elhelyezhetett volna az irományába .
Tippre erről van szó
Understand and reduce soil compaction
Mathias Stettler and Roger Stirnimann
https://thefurrow.co.uk/understand-and-reduce-soil-compaction/
Ezt a kanadai kísérletet anno én is linkeltem, de szerintem fals eredményeket kaptak, mivel a mérőpont az fix helyen volt és azon masírozott át minden gépkapcsolat, a talaj nedvessége is nagy volt, így az első traki már összetömörítette a talajt, a következők már csak ezeket a tömörített rétegeket és az alájuk elhelyezett csöveket nyomogatták.
Compaction Action
https://www.youtube.com/watch?v=g1fF--VmaMU&list=PLINXbC9Pu9xZ5xyFfSR55PIJHZ0tbxYkR
Ha jól értem azt mondják, hogy ugyan azon terhelés mellett a szélesebb gumik a talaj felszínén kisebb talaj nyomást mutatnak, de mélyebb rétegekben ugyan úgy letömörítik a talajt, mint a vékony.
Válasz Radocz #141. hozzászólásáraEz az a cikk a talajtaposásról amiről beszéltem.
Némi zavart érzek az erőben.
https://agroforum.hu/szakcikkek/gepeszet/a-szelesebb-gumiabroncsok-melyebben-okoznak-talajtomorodest/
Válasz hhx #142. hozzászólásáraÉn időnként pihentetek területeket a fonalféreg megelőzés miatt.
De az a pihentetés abból áll, hogy mustárral bevetem és virágzás után bedolgozom.
(Ismerőseim szerint az olajretek is jó erre.)
Talán itt olvastam, hogy a mustárból készült bio talajfertőtlenítő már engedélyezés alatt van.
Válasz máris szomszéd #139. hozzászólásáraA Beauveria (Artis, Bora) elvileg hatásos ellene
Válasz Sanyiii70 #137. hozzászólásáraMég nem jött meg a leveled.

Válasz máris szomszéd #139. hozzászólásáraAz egy más történet.
Nem értek hozzá.
Homokon és 40 aranykoronás kötött/félkötött földeken teljesen másként kell gazdálkodni.
A talajmúvelés szempontjából biztosan.
Válasz Sanyiii70 #137. hozzászólásáraNálunk 7-es ph-jú laza homokon annyi fonálféreg van,hogy "dunát lehet velük rekeszteni". Ráadásul 3-4 fajta a poén kedvéért.
Válasz Sanyiii70 #134. hozzászólására1L is megéri megvenni. Magcsávázásra.
Válasz Radocz #136. hozzászólásáraEgyre többen. Olyanok is akik annó hülyének néztek.
Voltak évek amikor itt elég sokan küzdöttek a fonalféreggel, pedig tudták, hogy a letömörödött, elsavasodott talajon megálló vizekben szeret és terjed. Aztán amikor megértették, hogy a laza, levegős, jó szerkezetű földeken nem áll meg olyan hamar a víz a gombák, bacik pozitív hatására és még kevesebb műtrágya is kell, elkezdték használni. Meg akik ismernek tudják, hogy nem szoktak szar hagymáim lenni.
De persze vannak fafejűek...
Elég sok Radócz van a fb-on, de írtam neked levelet az Agroinformon keresztül.
Válasz Sanyiii70 #135. hozzászólásáraHány ismerősöd próbálja másolni a technológiádat?

Ha bejelölsz Facebookon, küldöm a KITE hatéves kísérletérol készített képeim.
Szabad szemmel is tapintható a különbség.
Válasz Radocz #132. hozzászólásáraCsak szemétkedtem kicsit.
A jókedv érdekében.
De komolyra fordítva...
Még ha meg is lehet számolni a hasznos gombákat és baktériumokat egységnyi térfogatú talajban, nincs rá szükség.
Ha nyilvánvaló a pozitív hatásuk, ami a nagyobb mennyiségű és/vagy jobb minőségű termésben, esetleg a talaj könnyebb művelésével, vagy a kártevők gyérülésével mérhető, akkor nem kell tudnunk mennyivel nőtt a számuk. Az eredmény a lényeg.
És, hogy a használatukkal több profitunk keletkezik-e, mint az alkalmazásuk nélkül.
Ha a mindent figyelembevevő egyenleg pozitív, akkor vétek nem használni.
Válasz hhx #131. hozzászólására1 litereset csak kiskertbe szabad venni.
A 10 vagy 25 literes lényegesen olcsóbb.
Válasz mtz1221 #130. hozzászólására"olyan helyen dolgozott ahol korlátlanul lehetett lopni "





Nem is mondtad, hogy politikus haverjaid vannak
Válasz Sanyiii70 #123. hozzászólásáraA készítmények használsta miatt, a talajban keletkezett gomba fonalak rá gondoltam.

Válasz termelo #129. hozzászólásáraAz jó, mert annak reklámozzák.
https://www.gazdadiszkont.hu/amalgerol-talaj-es-novenykondicionalo-1-liter?srsltid=AfmBOopkxLbifP9gkY5XkavfEmBUVyKdNoBougYwLyq8LaBWEZmvQbUU
Az engedélyét nem láttam. A mindenre is jó csodaszerekben én sem hiszek. Sajnos nagyon sok komolytalan cuccot láttam hirdetni
Válasz termelo #128. hozzászólásáraÍgy van. Viszont már 100x leírtam egyik komám 10+éve olyan helyen dolgozott ahol korlátlanul lehetett lopni lejárt szereket. Én fújkáltam neki a lombtrágyákat 2x4xes dózisokban 3x5x egy vegetációban. Mindig hozta a falú átlagát 0 műtrágyával, de ha vette volna nem érte volna meg. De 2010ben kivándorolt, 11ben meg a nagy aszályban nekem csak az ő földjei teremtek.
Válasz hhx #127. hozzászólásáraHát nem! A Nébih-es engedélyokiratban nem engedélyezett mint talajkondicionáló