Fontos hangsúlyozni, hogy nem az a cél, hogy Michelin babaként próbáljunk bekászálódni a traktorba, vagy ne tudjunk lehajolni egy villáskulcsért, hanem, hogy testünket megfelelő hőmérsékleten tudjuk tartani akár egész nap.

Rába Steiger traktor

Bár a táj csodaszép – ahogy a hóval bórított Rába –, a hideg nem kellemes – fotó: Liza agrophoto

1. Aláöltöző

Nagyon fontos a réteges öltözködés.

Ha dolgozunk, akkor izzadunk, ha pedig izzadunk, akkor könnyen kaphatunk akár még tüdőgyulladást is. Korábban elég volt az is, hogy az alsó réteg elszívta az izzadtságot, amire a pamut tökéletes volt. Viszont a pamut a nedvességet magában tartja, rendkívül nehezen szárad, ezért egyszer csak azt érezhetjük, hogy a korábbi hőszigetelő már hideg rétegként veszi körül testünket. Egy modern alsóruha feladata, hogy a nedvességet elvezesse a bőrfelszínről, majd azt a szövet külső felületén gyorsan elpárologtatva azonnal száradjon. Az előzőekben említett aláöltözőket már nem mérik aranyáron, és szerencsére az összes sportboltban kaphatók, de kereshetjük motoros szaküzletben is.

traktor télen

Megfelelően fel kell öltözni a traktorozáshoz – fotó: Liza agrophoto

2. A hőszigetelő középső réteg

A poliészter alapú és más szintetikus szövetek eltérő körülmények között is képesek fenntartani a meleget. Fogalmazhatunk úgyis, hogy szinte alkalmazkodnak az adott hőmérsékletet, és csak kis mértékben kell szervezetünknek kompenzálni  a változást. Relatív könnyűek, jó a légáteresztő képességük, és akkor is szigetelnek, ha nedvesek. Óriási előnyük, hogy nagyon gyorsan száradnak, és ugyan meglepően hangzik, de jobb a hőtartás/súly arányuk, mint a gyapjúnak. Egyébként a klasszikus gyapjú egyik legfőbb hátránya, hogy nem eléggé szélálló, és kevésbé összenyomható, mint a többi szövet.

3. A páncélunk, vagyis a külső réteg, ami véd az időjárás ellen

Legyen szél, eső vagy hó fontos, hogy öltözetünk megvédjen minket az adott körülménytől. A választásnál tartsuk szem előtt, hogy a ruhadarab megfelelően szellőzzön, hiszen ellenkező esetben az izzadság nem tud elpárologni és lecsapódik a ruházat belsejében. Persze már találunk olyan munkakabátokat is, amelyek külső hatékony védelmet nyújtó rétegét egy jól hőszigetelő béléssel kombinálják, így enyhébb időben a 2-es pontban említett középső réteget akár mellőzhetjük is.

réteges téli öltözet

Réteges öltözködés, sapka, sál - de akár a símaszk is előkerülhet - Fotó: canva.com

4. Símaszk a hideg reggelekre

Kilógni látszik az ötös listából, de ha valaki egyszer felveszi egy komolyabb csípős, szeles reggelen, garantáltan nem akar majd szabadulni tőle. Leginkább egy álarcra hasonlít, amiből csak a szemünk látszik ki, tehát melegen tart minket a fejtetőnktől a nyakunkig. Enyhébb időben akár önmagában is hordható, de nagy hidegben sapka alá is kifejezetten jó aláöltözet, hiszen védi az arc, nyak, fejbőrünket a megfázástól, a jeges szellőtől és a hidegtől. Ami pedig plusz tulajdonsága, hogy az elasztikus anyagból készült változat egy mozdulattal lehúzható a nyakunkra, így sál, vagy fülvédőként is funkcionál.

5. Megfelelő lábbeli

Millió féle munkacipő és bakancs áll rendelkezésre, ezért is fontos, hogy vásárlás előtt próbáljunk fel többet. Alapvető, hogy ne megszokásból vásároljunk, mert ami eddig jó volt, annál lehet, hogy már létezik sokkal jobb kialakítású, nagyobb védelmet biztosító, és jóval kényelmesebb darab. Ha két szám között mozog a lábunk, célszerű a nagyobb mellett dönteni, nemcsak az egésznapos viselet miatt, hanem mert hűvösebb időben egy plusz réteg is kerülhet lábunk és a lábelli közé. Itt pedig el is érkeztünk egy lényeges részhez, hiszen a jól megválasztott zoknival korrigálható a cipő vagy bakancs hőháztartása, vagyis bátran vásároljunk pár speciális kivitelt (akár síboltban), mert ha zordabb az időjárás lábunk és szervezetünk meghálálja, hogy nem kell fagyott lábujjakkal zárnunk a napot.

5+1 Ha tényleg extrém az időjárás

Néha nem is olyan könnyű dolog úgy felöltözni, hogy akár egész nap jól bírjuk a hideget, főleg ha sokat kell szabadban tartózkodnunk. Az ilyen esetekben a legjobb kiegészítő a fűthető ruházat, ami manapság már könnyen beszerezhető és lehet akár fűthető talpbetét, fűthető kesztyű, fűthető kabát, fűthető zokni, fűthető mellény vagy fűthető aláöltözet.