Augusztus 20-a Magyarország nemzeti ünnepe, amikor az államalapítást, és az államalapítót, Szent István királyt ünnepeljük. Ez a nap azonban Debrecenben ezen túl még a Virágkarnevál napja is. A rendezvény központi eleme a karneváli felvonulás, ahol több százezer élő virág felhasználásával készítenek kocsikra épített, 5 méter magas és 12 méter széles kompozíciókat. A virágkompozíciók hazai és külföldi tánccsoportok, mazsorett csoportok, zsonglőrök és zenekarok kíséretében vonulnak végig Debrecen utcáin.
A Debreceni Virágkarnevál idén 14 kompozícióval várja az érdeklődőket. Fotó: 123rf.com
1966. augusztus 20-án reggel 9 órakor indult útjára az első feldíszített kocsival az első Virágkarnevál Debrecenben. A virágkocsik felvonulását óriási érdeklődés kísérte, mint ahogyan a stadionban is népes számú néző érkezett, hogy megcsodálja a virágdíszbe borult kocsikat. A csodás kompozíciók azóta is évről-évre elkészülnek, az érdeklődők nagy örömére. A virágokkal díszített kocsik sokszor egy jól ismert történelmi eseményt, vagy személyt ábrázolnak, vagy akár egy filmet, mesejelenetet dolgoznak fel. A kocsikat általában kertészekből álló zsűri bírálja, kiválasztva a szépek közül is a legszebbet.
A korábban egy napon megtartott esemény lassan egy egész hetes karnevállá nőtte ki magát. A városban a Virágkarnevál hetében színházi programok, koncertek, gyerekeknek szóló előadások színesítik az idelátogatók napjait.
A karneváli kocsik díszítését már az ünnepség előtt hónapokkal megtervezik. Maga a virágokkal történő feldíszítés két-három héttel a virágkarnevál napja előtt kezdődik meg. A hagyományok szerint különféle, főleg helyi érdekeltségű vállalatok díszítenek fel átlagosan 15 kocsit. A kocsikra körülbelül hárommillió szál élő virágból készül el a díszítés.
Néptánccsoportok színesítik a Karnevál programját. Fotó: 123rf.com
Minden kompozíció egy téma köré épül fel, melyek mindegyikét egy speciális, erre a célra épített autó viszi végig Debrecen utcáin. Az utóbbi években sok kompozíciónál jelentek meg mozgó elemek, vagy élő emberek. A téma vázát általában vasból, fából és hungarocellből készítik, erre kerülnek fel a virágok. Az autókból sok esetben a díszítés végére még a kerék sem látszik ki. Egy kocsi feldíszítéséhez körülbelül 40 ember munkájára van szükség.
Először a száraz elemek kerülnek fel, ezt követően a friss virágokkal fejezik be a díszítést, hogy augusztus 20-án reggel 6 órakor minden egyes autó tökéletesen készen várja az indulást. A nyitókocsi minden évben a Szent Koronát formázza. A felvonulás reggel 7 órakor a biciklisekkel kezdődik meg.
2009 óta a Virágkarneválnak van egy saját kabalafigurája is, egy igazán szép és kedves virág.
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek múlt vasárnap megáldotta a Debreceni Virágkarnevál két kocsiját, melyek egyike a Szent Koronát formázza, a másik pedig a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus tiszteletére készült. A Szent Koronát ábrázoló virágkocsit Budapesten is meg lehet majd csodálni szeptemberben, a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson.
A fejlődés azonban nem áll meg. Idén első alkalommal indít saját tulajdonú, teljesen elektromos virágkocsit az önkormányzat, a cél pedig az, hogy a következő években fokozatosan ilyen kocsikra váltsanak át. Az első elektromos virágkocsi nemcsak a karneválon lesz látható, hanem év közben is használják a köztereket díszítő virágok gondozásában.
Idén 14 kompozíció lesz látható Debrecenben. Sajnos úgy, ahogyan tavaly is, a járvány miatt a felvonulás elmarad, és külföldi fellépők sem fogják színesíteni a karneváli hangulatot. A virágkocsikat a Nagyerdei körúton tudják megtekinteni az érdeklődők, augusztus 20-án. Este különleges megvilágításban is megcsodálhatják a kompozíciókat, míg augusztus 21-én és 22-én a Kossuth téren és a Piac utcán lehet megtekinteni a Debreceni Virágkarnevál csodálatos virágdíszbe borult kocsijait.