A japán Kumamoto Egyetem kutatói a gyakran „a hosszú élet gombájának" is nevezett sárga laskagomba egészségvédő tulajdonságait vizsgálva megállapították, hogy ez a Koreában, Kelet-Ázsiában és Oroszországban nagy mennyiségben termesztett gomba figyelemre méltó előnyöket mutat a szív- és érrendszeri betegségek kezelésében.
A Yuichi Oike professzor felügyelete alatt végzett kísérletekben az ilyen gomba őrleményével egereket etettek, és 12 hónapon keresztül figyelték szívműködésüket.
Megállapították, hogy a gomba hatására – a kontrollcsoporthoz képest – az egerek szívműködése javult, és csökkent az öregedéssel összefüggő „diasztolés diszfunkció", illetve a szívelégtelenséget kiváltó hipertrófiás válasz. Ezen túlmenően 20% százalékkal nőtt az egyes szívverésekkel pumpált vér mennyisége.
További kutatásokra van szükség annak igazolására, hogy ezek az eredmények emberekre is alkalmazhatók – fotó: pixabay.com
Ez a hatás a gombában jelen lévő „ergotionein" antioxidáns vegyületnek tulajdonítható, amely az emberi egészségre kedvező hatást fejt ki.
Az Egyetem kutatócsoportja egy átfogó tanulmányt jelentetett meg, amely az "npj Aging" című folyóiratban, a szóban forgó gomba egészségre gyakorolt hatásait tárta fel. A japán kutatók úgy gondolják, hogy az ergotionin fokozza az antioxidáns enzimek expresszióját, és enyhíti a szövetekben a reaktív oxigénfajták által okozott károsodást.
Az ígéretes eredmények ellenére a tanulmány elismeri, hogy további kutatásokra van szükség annak igazolására, hogy ezek az eredmények emberekre is alkalmazhatók.
Dr. Robert Beelman, a Penn State Egyetem kutatója, aki nem vett részt a tanulmányban, megjegyezte, hogy az egerekkel végzett vizsgálatok eredményeit óvatosan kell értelmezni, amikor azokat emberekre alkalmazzák. Mindemellett elismerte a felhozott bizonyítékokat, amelyek alátámasztják az ergotionein egészségjavító tulajdonságait, és indokoltnak tartotta a "hosszú élet gombája" elnevezést.
Forrás: biz.chosun.com
Indexkép: pixabay.com