A kaliforniai Salk Biológiai Tudományos Intézet kutatói hat éve úgy döntöttek, hogy kutatásaik egyik fő témájául a klímaváltozás negatív hatásainak kivédését választják.

Ennek sarkalatos kérdése a légkör és a talaj széntartalmának visszafogása, mivel az a globális felmelegedés fő kiváltója. Amint Wolfgang Busch, a Salk egyik vezetője elmondta, a kutatók abból indultak ki, hogy a levegő szén-dioxid tartalmát mindenek előtt a növények képesek csökkenteni, ezért arra törekedtek, hogy a szén-dioxidot a levegőből felvevő növényeket annak talajban való tárolására kényszerítsék.


Több évi kísérletezéssel sikerült bizonyos növényfajok viselkedését – többek között génszerkesztéssel – úgy befolyásolniuk, hogy azok a gyökérzónájukban az átlagosnál jóval nagyobb mennyiségű szenet képesek tárolni.

Az évek során a növények hatalmas széntárolókat építettek ki a gyökérzónájukban, ahol a szén a föld feletti részekhez képest ötször hosszabb ideig megmarad. Az ilyen „szuperkarbon gyökerű" növényeket a gyökerek terebélyessé válása és mélyebbre hatolása révén lehet kialakítani, de ugyancsak fontos a szuberin-tartalom növelése, mivel ez a parás anyag fékezi a nedvesség és a szén gyökérzónából való távozását – írja a seedworld.com.

A növényeknek kulcsfontosságú szerepük van a szén-dioxid megkötésében - fotó: pexels.com

A kutatócsoport jelenleg azt vizsgálja, hogy a laboratóriumi és üvegházi eredményeket hogyan lehet átültetni a szántóföldi, üzemi gyakorlatba. Ennek elérése óriási előrelépést jelenthet a globális felmelegedés fékezésében.