A Jacu madár kávéja a világ egyik legritkább és legdrágább kávéja. És hogy mitől olyan különleges? Attól, hogy a madár lenyeli, megemészti és kiüríti a kávészemeket, mielőtt azok feldolgozásra kerülnének.

Az 50 hektáros Camocim birtok Brazília egyik legkisebb kávéültetvénye, mégis az egyik legkülönlegesebb fajtát állítja elő. A 2000-es évek elején ugyanis a farm tulajdonosa felfigyelt arra, hogy az ültetvényt előszeretettel látogatják a Jacu madarak, és úgy tűnt, kedvenc csemegéjük a kávébab.

A férfi először kétségbeesett, és hívta a környezetvédőket, de mivel ez egy védett madárfaj, ők sem tudtak segíteni a problémán. Aztán jött a nagy ötlet. A farmer ugyanis emlékezett arra, hogy fiatalkorában Indonéziában kóstolta a Kopi Luwak kávét, ami a cibetmacska ürülékéből készül, és arra gondolt, hogy talán az általa termesztett kávéban – és abban, hogy a Jacu madarak szívesen fogyasztják azt – hasonló lehetőség rejlik.


Ezért meggyőzte a munkásokat (ez nem volt egyszerű feladat), hogy a kávé helyett az ürüléket gyűjtsék össze. Ebből azután ki kell nyerni a kávébabokat, majd megmosni, hámozni, tisztítani és pörkölni. Ez nagyon sok energiát és időt igényel, hiszen a kézi munka semmivel nem váltható ki, ezért annyira drága ez a kávékülönlegesség.

A madarak egyébként csak a legérettebb bogyókat választják ki, még az emberi szem számára tökéletesnek tűnő bogyókat is otthagyják, ha azok nem megfelelőek. Emésztőrendszerükön ezek gyorsan keresztülhaladnak, a végeredmény pedig egy különleges, diós – mások szerint mogyorós vagy ánizsos – ízű, édes kávé, melynek ára minimum 1000 dollár kilogrammonként.

Ráadásul ez az egyetlen farm a világon, ahol ilyen kávé készül, mely jelenleg az egyik legdrágább és legexkluzívabb kávéfajta. Számos országban nagyon népszerű, az Egyesült Királyságban a Harrods áruház kilogrammonként 1400 fontot kér el érte.

A cibetmacska ürülékéből készülő kávéról ebben a cikkünkben írtunk.

De van még egy harmadik kávé is, amelyik állati ürülékből készül és rendkívül népszerű, ez pedig a Black Ivory kávé, melyet "elefánt kávénak" is neveznek. A kávébab és az elefánt gyomorsava a gyomorban biokémiai reakcióba lép, és a kávészemek a banán, a cukornád és egyéb táplálékok mellett egyedülállóan gyümölcsös aromát nyernek. A kávészemek kiürítése 15-30 órát vesz igénybe. Ez idő alatt az elefánt gyomorsava lebontja a kávé kesernyés ízéért felelős fehérjét, és a végeredmény egy csokis-diós ízvilágú kávé lesz. A Black Ivory kávénak arabica kávé az alapja, és egy thaiföldi elefántrezervátumban állítják elő.

Egy kilogramm Black Ivory kávé előállításához 33 kilogramm nyers arabica kávébabot kell elfogyasztaniuk az elefántoknak. A Black Ivory kávé csészénként 50 dollárba kerül, és jelenleg a legdrágább kávé a világon.