A lódarázs a redősszárnyú darazsak családjának legnagyobb méretű európai képviselője. A tekintélyes méretei miatt sajnos a szúrása után fellépő duzzanat sem kicsi. Sőt, allergiás reakció esetén akár halált is okozhat. Így hát a legjobb, ha minél jobban megismerjük, és elkerüljük a lódarazsat.
A mostani időszakban sajnos előfordulhat, hogy találkozunk vele. Legyünk hát nagyon óvatosak, hogy a találkozás zökkenő- és szúrásmentesen történjen!
Ismerd meg a lódarazsat
1. A lódarázs jöttét már messziről meghalljuk, mert igen nagy zajjal jár.
2. Kolóniái tavasztól késő őszig aktívak, télre azonban kiürülnek a darázsfészkek, és a dolgozók, a herék elpusztulnak, csupán a megtermékenyített királynők telelnek át, és alapítanak a következő évben új családot.
Ha tehetjük, messzire kerüljük el a lódarázs fészkét. Fotó: Pixabay
3. A lódarázs a fullánkját a szúrás után sérülés nélkül vissza tudja rántani, így számtalan alkalommal képes támadni. Szúrása fájdalmas, allergiás reakció esetén, kezelés nélkül akár halált is okozhat.
4. Testtömege elérheti akár az 500 mg-ot is, a lódarázskirálynő pedig akár 35 milliméteres hosszúságú is lehet.
5. A faj minden példányának jellegzetes darázsmintázata van, a potrohuk sárga, a tor felé közeledve fekete mintázattal. A tor és a lábak barna és fekete színűek, míg a fej sárgás sötét mintázattal rendelkezik. A dolgozók fullánkosak, a hímek pedig nem tudnak szúrni.
6. A lódarazsak ragadozók, erős rágóikkal pókokat, rovarokat, lárvákat zsákmányolnak, de a dögevéstől sem riadnak vissza.
7. A potroh előtt a darázs teste jelentősen elvékonyodik, ezért használjuk a darázsderék kifejezést.
8. Sajnos a háziméheket is elpusztítják, de mivel nagyon sok kártevőt is megölnek, jelenlétük mégis hasznos.
9. A lódarázs alapvetően békés természetű, de nagyon agresszív, ha a fészkét félti. A fészek 2–3 méteres körzetében már támadnak. A mostani időszak pedig azért veszélyes, mert a kolóniák létszáma az év ezen szakaszában éri el a maximumát. És habár a kertünkben nagyon sok kártékony rovart eltávolítanak, a velük való találkozást nagyon komolyan kell venni.
10. Hazánkban egyetlen lódarázsfaj őshonos, az európai lódarázs. Testhossza körülbelül 2,5-3,5 centiméteres.
11. Most nyár végén, ősz elején bújnak elő az ivaros nőstények és hímek, hogy párosodjanak, majd az utóbbiak röviddel ezután el is pusztulnak.
12. Tavasszal a nőstények megfelelő helyet keresnek a fészek számára, majd a királynő egy-egy petét helyez a hatszögletű sejtekbe, és egyedül neveli fel az utódokat. Ezután azonban már csak a peterakással kell foglalkoznia, hiszen az utódok neveléséről és a fészek körüli teendőkről az ivartalan nőstény dolgozók gondoskodnak. A lárvából körülbelül 3 hét alatt fejlődik ki az imágó. Egy család akár az 1000 egyedet is el tudja érni a nyár végére, ezért nem csoda, hogy mostanában találkozhatunk velük a leggyakrabban.
A lódarázzsal nem érdemes ujjat húzni
Idén sajnos a 24.hu statisztikái szerint körülbelül háromszor több riasztás érkezett már a szakemberekhez lódarázs támadás miatt. Ennek egyik oka a nagy szárazság lehet, hiszen a rovarok közelebb költöztek a lakott településekhez a víz közelsége miatt. Azonban ezek csak találgatások, tudományos válasz egyelőre nincs a jelenségre.
A lódarázs szúrása életveszélyes is lehet. Fotó: Pixabay
Fullánkjuk több réteg ruhán is képes áthatolni és mérete miatt nagyon nagy fájdalmat okoz. A lódarázs mérgének van egy összetevője, amit más darazsak mérge nem tartalmaz, ez pedig az acetilkolin, amely hirtelen vérnyomásesést okoz. Amennyiben valaki allergiás vagy a szúrás miatti duzzanat elzárja a légutakat, nagy veszélynek van kitéve. A lódarázs szúrása a Schmidt-skálán 2-es értéket kapott, ezzel elnyerve kontinensünkön a legfájdalmasabb csípésű rovar státuszát. Az acetilkolin hatására szívproblémák, nehézlégzés, légzésbénulás léphet fel.
A lódarázs tehát veszélyes lehet, így kerüljük el a fészküket, és őket is, amennyire csak tudjuk. Ha fészket találunk, semmi esetre se essünk neki rovarirtó spray-vel, vagy egyéb fegyverzettel felszerelkezve, inkább kérjük szakember segítségét. Ne próbáljuk ki, hogy ki a gyorsabb, a lódarázs vagy mi, mert az erkölcsi veszteség mellett sajnos nagyon komoly fizikai fájdalmat is elszenvedhetünk, sőt, akár az életünkbe is kerülhet a találkozás!
Az irtószerek ráadásul nem képesek az összes darazsat elpusztítani, így jó eséllyel csak felbőszítjük őket, a darázskolónia felszámolását pedig csakis akkor tekinthetjük sikeresnek, ha a királynő is elpusztult. Ezt pedig önerőből nem fogjuk elérni. A legjobb megoldás tehát, ha nem megyünk a fészek közelébe, ha pedig szükségesnek ítéljük meg, kérjük szakember segítségét a fészek eltávolításában.