Számos madár használ valamilyen külső anyagot védekezésül, például a hangyák termelte antibiotikus hatású váladékot. Azonban úgy tűnik, nem csak védekezési céllal alkalmazzák ezeket.

A Norfolk-szigeti kecskepapagájok a borsfa kérgét és rügyeit megrágcsálva annak anyagával kenik át a tollazatukat, vélhetően azért, hogy így szabaduljanak meg a tollparazitáiktól. Azonban úgy tűnik, hogy még élvezik is a dolgot. A hangyafürdő során a madarak hangyákat juttatnak a tollazatukba, ahol a kis rovarok hangyasavat bocsátanak ki, mely folyamatról szintén úgy gondolják a szakemberek, hogy paraziták elleni védekezés. Azonban lehetséges, hogy a fakéreg, a rügy további hatásokkal is jár.


Mind a hangyasav, mind a borsfa hatóanyaga büdös, és rovarriasztó, antimikrobiális hatású, viszont a madarak viselkedéséből arra lehet következtetni, hogy ezek tudatmódosítóként is működnek. Ezt az elképzelést erősíti az is, hogy például Kalifornia őslakosai egy helyi hangyafajt gyógyhatásán túlmenően rituális célokra is használtak: a nagy mennyiségben, élve elfogyasztott hangyák segítségével hallucináltak.

Sok madárról tudjuk, hogy megeszi a már erjedő gyümölcsöket, és ha elég sokat fogyaszt belőle, akkor berúg tőle. Ebben az állapotban az állatok gyakrabban szenvednek balesetet vagy mérgezést, de számos vicces esetről is hallhattunk már.

Egy gyümölcs annál édesebb, annál magasabb cukortartalmú és annál táplálóbb, minél jobban megérik, csakhogy az érés vége felé a cukor elkezd megerjedni, és az alkohol szaga messzire szállva üzenetként jut el az éhes állatokhoz.

Maga az etanol is tartalmaz energiát, és ráadásul étvágygerjesztő hatású is. Lehetséges, hogy eredetileg az állatok és az emberek is a magas tápértékkel és a cukor okozta örömmel társították az alkoholt.

A madarak idegrendszere is jutalmazhatja a mérsékelt alkoholhatást, ami csökkenti a fáradtságérzést, fokozza a társas viselkedést, és megnyugtat. A természet azonban gondoskodik arról, hogy ne vigye túlzásba egy állat az alkoholfogyasztást. Csak ritkán fogyaszthat túl sokat alkoholból egy állat – például ha más élelemforrások elapadtak, vagy az időjárás miatt extra sok cukrot termel egy gyümölcs.

Elképesztő állati lerészegedések című összeállításunkat itt olvashatjátok.

Forrás: ng.24.hu

Indexkép: Shutterstock