Egyszerre baktérium- és vírusölő hatású, gyulladáscsökkentő, de enyhíti a nőgyógyászati panaszokat is.
A kerti katicavirág júniustól egészen szeptemberig örvendeztet meg bennünket különleges virágzatával. A virágok fehér vagy kék színűek, többszörösen szárnyalt levelei elágazók. Egyiptomban a fekete kömény elnevezést kapta a gyógynövényként is funkcionáló nigella sativa, mellyel kenyérféléket és péksüteményeket is fűszereznek.
Az összenőtt tüszőtermésekben találhatók az enyhén lapított, ovális, sűrűn barázdált, fekete magok, amelyek értékes olajat tartalmaznak. Az apró magok évezredekkel ezelőtt olyan magas értéket képviseltek gyógyhatásuk miatt, hogy a fáraók aranyának is nevezték őket.
Ézsaiás próféta is megemlékezett a fekete kömény gyógyító hatásairól az Ószövetségben, de az ókori kultúrák mindegyike varázsszerként tartotta számon, Mohamed egyenesen áldott magoknak nevezte.
A fekete kömény jótékony hatásai
Jótékony vegyületei enyhítik az idegrendszert és a mentális állapotokat érintő betegségek tüneteit, valamint a szív- és érrendszeri betegségek, a rák, a cukorbetegség és a gyulladásos állapotok kezelésében is pozitív vizsgálati eredmények születtek. Rendkívül magas fitokemikália-tartalma miatt a hagyományos kemoterápiás szerekkel kombinálva képes lehet a rákellenes gyógyszerek szervezetre gyakorolt toxicitását is csökkenteni.
A legutóbbi kutatások szerint nemcsak a női hormonális változások tüneteinek enyhítésére alkalmas, de a férfimeddőség egyik hatékony ellenszere is lehet. A legutóbbi kutatások során mind az állati, mind az emberi vizsgálatok azt mutatták, hogy a nigella sativa és a timokinon alkalmas a férfimeddőség kezelésére.
A gyógynövény a megfigyelések szerint hatékonyan képes orvosolni az emésztési panaszokat. Régebben a vese, a máj és a légzőrendszer betegségeit kezelték vele, de használták a keringési és az immunrendszer erősítésére is. A gyógynövényt gyulladáscsökkentőként, érzéstelenítőként és antiallergénként egyaránt alkalmazták. Közép-Európában a népi gyógyászatban felfúvódás ellen és a szoptatós anyák tejtermelésének fokozására alkalmazták.
Manapság a széles körű gyógyhatásáról szóló hírek nagyon ellentmondásosak. Egyesek szerint még az autoimmun betegséget is gyógyítja, míg mások szerint ennek nincs valóságalapja.
A fekete kömény vegyületei enyhítik az idegrendszert és a mentális állapotokat érintő betegségek tüneteit is – fotó: Shutterstock
A fekete kömény felhasználási módjai
Kissé kesernyés, csípős, oregánóra és kakukkfűre emlékeztető íze miatt számtalan módon felhasználhatjuk. Magját élelmiszerekbe keverve fűszerezhetjük vele ételeinket: levesek, sültek és sütemények összetevője is lehet. Az ázsiai ötfűszer-keverék egyik alkotóeleme.
Teaként is fogyaszthatjuk: egy liter forró vízhez adjunk 2-3 kávéskanálnyit belőle, majd 5-10 percnyi áztatást követően langyosan érdemes fogyasztani. Inhalálhatunk is vele: ez esetben egy maréknyit tegyünk belőle egy kisebb lábosnyi vízbe. Magjából olajat is sajtolnak, melyet egészségmegőrzésre és szépségápolásra is használnak: magas antioxidánstartalmának köszönhetően erős gyulladáscsökkentő; segíthet többek között az asztma és a magas vérnyomás kezelésében, sőt még haj- és bőrápolásra is használható.
Forrás: divany.hu, gyogyszernelkul.com