Michurin nyomdokain
Az előző bazsalikomügyi összefoglalónkat a termesztésnél és magra nevelésnél hagytuk abba. El is árulnánk azonnal egy apró, de fontos idevágó információt, mégpedig azt, hogy ha egynél több bazsalikomfajtát termesztünk a szezonban, a begyűjtött magok értelemszerűen nem lesznek típushűek. Ez azonban nem baj, hiszen akár véletlenül is - afféle megkésett Michurinként - létrehozhatunk egy-egy igazán érdekes keresztezést, például egy citromízű bazsalikomot lilás színű levelekkel!
Ha azt szeretnénk, hogy a bazsalikomnövények fajtahűek maradjanak, szezononként csak egy fajtát termesszünk. Ha mindenképpen muszáj több fajtát is termeszteni, a keresztbeporzás elkerülése érdekében tartsuk őket legalább 45m távolságra egymástól.
A bazsalikomnövények fajtahűek, és ha azt szeretnénk, hogy azok is maradjanak, szezononként csak egy fajtát termesszünk. Fotó: Pexels
A bazsalikom teleltetése
Hacsak nem teljesen fagymentes régióban lakunk, az első hidegbetörés után vége a bazsalikomjainkkal töltött szép napoknak (és maguknak a növényeknek is). De nem szükséges, hogy mindez így érjen véget. Vegyünk le néhány dugványt a legjobban teljesítő bazsalikomnövényből, gyökereztessük őket vízben, majd ültessük át őket egy tisztességes cserépbe. A bazsalikom rendkívül könnyen kezelhető, és ha így teszünk, soha nem kell nélkülöznünk a konyhai fűszerkertekből. Ha a beltéri bazsalikomnövények sok meleget és fényt kapnak, még több levélzöldet hoznak nekünk. Természetesen már kora tavasszal érdemes újabb dugványokat gyökereztetni a lakásban nevelt bazsalikomnövényekből, hogy némi előnyre tehessünk szert a kültéri termesztési szezonra.
Kártevők és védekezés
A bazsalikom leggyakoribb rovarkártevői a levéltetvek, a (japán) cserebogarak és a csigák. A levéltetűfertőzést a legkönnyebben úgy előzhetjük meg, ha olyan fajtákat ültetünk, melyek vonzzák a hasznos rovarokat a kertünkbe. A barátainkat is illik felismerni, ők a lebegőlegyek, a darazsak és a katicabogarak lesznek, akik a legjobb biológiai kártevőirtók közé tartoznak.
Ha ilyen természetes segítséget nem tudunk igénybe venni, erős vízsugárral (slag vagy télen a zuhany) mossuk le a bazsalikomnövényeket, hogy megszabaduljunk a levéltetvektől. A jövőbeni kártevők távoltartásához a szappanos permetezés lehet a megfelelő módszer. A (japán) cserebogarakat természetesen kézzel kell leszedegetnünk a növényekről, és a csigákkal is ezt kell tennünk.
A jövőbeni kártevők távoltartásához a szappanos permetezés lehet a megfelelő módszer. Kép: Unsplash
Betegségek és gyógyítás
A bazsalikomot sajnos számos betegség is megtámadhatja, ha nem biztosítunk számára ideális körülményeket a termesztés során. A lisztharmat, a peronoszpóra, a gyökérrothadás, a levélfoltosság és a szürkepenész csak néhány azok közül gombabetegségek közül, amelyekre a bazsalikom fogékony. Ezek nagy része megelőzhető a növények jó szellőzésének és megfelelő vízelvezetésének biztosításával. Amikor öntözzük a bazsalikomnövényeket, mindig a növények tövénél tegyük azt, kerülve a levelek benedvesedését.
Sajnos a bazsalikom peronoszpóra ellen például nincs ismert gyógymód. Ha ezt észleljük (általában először az alsó leveleken jelentkezik, majd az egész növényt elborítja a levelek sárgulása majd barnulása, a levelek felkunkorodnak és fonnyadnak, alsó oldalukon szürkéslila, homályos anyag alakul ki) szedjük le a fertőzött növények tünetmentes leveleit, valamint a kertben lévő többi egészséges bazsalikomnövényt is és azonnal használjuk fel a leveleket. Ezt követően minden fennmaradó növényi maradványt dobjunk ki a szemétbe.
(Forrás: Ruralsprout)