A Mintel piackutató ügynökség 2021-ben végzett felmérésében az Egyesült Államokban ötből három ember azt mondta, hogy próbál olyan ételeket fogyasztani, amelyek egészségesebb bélrendszert biztosítanak számára. Ennek az is az oka, hogy az amerikaiak kétharmada küzd olyan emésztőrendszeri tünetekkel, mint a puffadás, a gyomorégés, a hasmenés és a székrekedés. Ráadásul egyre több kutatás köti össze a bélrendszer működését a mentális állapottal és az immunrendszerrel, ezért különösen fontos a bélrendszer egészsége.
De mit jelent az, hogy egészséges bélrendszer? A „jó" emésztőrendszeri egészség csak annyit jelent, hogy „nem gyötörnek a bélrendszerrel kapcsolatos tünetek". Ezért sajnos nincs olyan probiotikus étrend-kiegészítő, amelyet gyors megoldásként szedhetünk, mondja dr. Olufemi Kassim gasztroenterológus. A bélrendszer egészségének javítása inkább az emésztőrendszerben már élő jó baktériumok ápolását jelenti.
Tippek a bélrendszered egészségének javítása érdekében
Fogyassz sok rostot
A szakértők azt ajánlják, hogy növeljük a rostbevitelt, azaz fogyasszunk több rostban gazdag ételt, például gyümölcsöket, zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonákat, dióféléket és hüvelyeseket. Az oldható rostok üzemanyagként szolgálhatnak a vastagbélben élő probiotikumok számára. A kutatások szerint továbbá a magas rosttartalmú étrend lehetővé teszi, hogy az olyan támogató baktériumtörzsek, mint a Bifidobaktériumok és a Lactobacillusok elszaporodjanak, míg a betegséget okozó baktériumtörzsek visszaszorulnak.
Növeljük a rostbevitelt! – fotó: Shutterstock
Fogyassz több növényi ételt
Minél többféle növényt építesz be az étrendedbe, annál változatosabb lesz a bélflórád. Akik sokszínűbben táplálkoznak, azok étrendjében a jelen lévő további rostfajtákat különböző baktériumtípusok erjesztették, azaz többféle baktériumtörzs tudott virágozni. A különböző fitokemikáliák, köztük a polifenolok is szerepet játszanak ebben, melyek antioxidánsként ismertek, de a barátságos bélbaktériumok is fermentálják őket, ami tovább támogatja az egészséges mikrobiomot.
Fogyassz elegendő folyadékot
Nagyon fontos, hogy elegendő vizet igyál, ugyanis a folyadékhiány által kiváltott székrekedés elkerülése az egyik legnyilvánvalóbb előnye a bélrendszer egészségének. A megfelelő folyadékpótlás biztosítja a megfelelő mennyiségű nyáltermelődést is, ami segíthet megelőzni a gyomorégést.
Nagyon fontos, hogy elegendő vizet igyál – fotó: Shutterstock
Csak akkor szedj antibiotikumot, ha muszáj
Előfordulhat, hogy antibiotikumokra van szükséged, hogy elpusztíts egy rossz baktériumtörzset. Mivel azonban a legtöbb antibiotikum széles spektrumú, gyakran a jó bélbaktériumok nagy részét is elpusztítják, ezért csak akkor szedjünk antibiotikumokat, ha azok feltétlenül javallottak. Az antibiotikumkúra következtében a bélrendszer mikrobiomja felborulhat, ami lehetővé teheti például a C.difficile baktérium elszaporodását.
Végezz rendszeresen aerob mozgást
A fizikai aktivitás a beleidet is beindíthatja, segít megelőzni a székrekedést, szemben az ülőmunkával. Egyre több kutatás összekapcsolja a testmozgást a bélmikrobiom pozitív változásával. A tanulmányok szerint a heti háromszor-ötször 30-90 perces aerob edzés a baktériumok sokféleségének nagyobb növekedését eredményezi, mint a kevesebb vagy több edzés.
Próbáld meg csökkenteni a stresszt
A bélrendszer többek között hasmenéssel vagy székrekedéssel reagálhat a stresszre. Ennek oka a bél-agy tengellyel függ össze: a tápcsatorna és az agy között folyamatosan visszajelzések áramlanak, így érzékeljük az éhséget és a jóllakottságot, a stressz azonban zavart idéz elő ebben. Így a normális bélmozgások hasi fájdalomként jelentkezhetnek; a stressz a belek különböző részeinek görcsét is kiválthatja. Hosszabb távon a stressz még a megbízható mikrobiomot is megváltoztathatja, növelve a rossz és a jó baktériumok arányát, és gyengítheti a bélbolyhokat, így a káros baktériumok könnyebben beszivároghatnak a vérbe.
Aludj eleget
A stresszhez hasonlóan a kevés alvás is felboríthatja a bélrendszeredet. Ráadásul az emésztőrendszeri betegségben szenvedők a rossz alvás hatására általában rosszabb tüneteket tapasztalnak. Bár a tudósok még nem tudják, hogy az alváshiány miért járhat rossz következményekkel a bélrendszerre nézve, ez valószínűleg a szervezet stresszre adott válaszreakciójával függ össze. Az alváshiány felboríthatja az idegrendszer egyensúlyát, megnövelheti a kortizolszintet, melyek gyulladást indíthatnak el, ami káros lehet a bélrendszerre.
Forrás: in.hu
Indexkép: Shutterstock